FRANS BIK Winkelhuis D. 1.1. ïptrts - Kleiweg Si 10°|„ KORTING STAOS-SPAARBANK Een volk zonder ruimte. Het vierhonderdjarig bestaan van Buenos Aires. Moderne eiken Eetkamer Mahonüe' Salon Slaapkamer Het Muziekfeest te Salzburg. Deviezenbepaling-er in het buitenland. op alle r CORSETTEN BUIKBANDEN Zie de etalage f buste houders De meesterspionne vap den Negus. Genezing door Röntgen stralen. Flink Meubelfabriek B0EDK00PE TREIN Zie aanplak- en strooibiljetten. Boterkoekjes Banketkoekjes Gebr. Kamphuisen N.V. Slagers- Kappers- en Winkeljassen „DE KLEINE WINST" Notaris J. v. Kranenburg WOONHUIS TERREINEN Notaris J. v. Kranenburg Onroerende Goederen: WOONHUIS, WOONHUIS, PAKHUIS Notaris J. v. Kranenburg, Onroerende Goederen, WINKELHUIS, P v PAKHUIS OPSLAGTERREIN WOONHUIS WERKPLAATS WOONHUIS, WOONHUIS WOONHUIS, P V BOUWTERREIN van aanbouw. Die ztfn vóór Mei van het volgend jaar natuurlijk gereed en vermeer deren het aantal leegstaande weer met even zoovele. Voor zeven jaar bevolkingsaanwas is er thans al voorradig en men gaa*" nog* steeds voort. En er is steeds werkloosheid in het bouw bedrijf? Wie lost die puzzle eens op? Knap wie het kan. HAGENAAR, Veilig. Rente 3 Geheim. STORTING S-GIRODIENST met wekelyksche afhaling van spaar en belastinggelden aan huis. GOUWE 2 - HOEK WIJDSTRAAT GOUDA. UIT DE PERS. Kabinet en R.-Katholieken. De Maasbode (r.kath.) besluit een bespreking van de politieke situatie aldus „Stel, dat het Kabinet wederom op den man af tct de Kath. Kamerfractie de vraag richt: stelt gij vertrouwen in ons algemeen Regeerbeleid, ja dan neen? moet dan deze fractie, tegen haar overtuiging antwoorden: ja, nadat zij enkele weken te voren als haar wel overwogen overtui ging geantwoord had: neen? Gelyk men ziet, ligt de zaak nu juist niet zoo eenvoudig, als sommigen haar wel gaarne zouden zien. Maar wat dan? zal men vragen. In het vooronderstelde geval zien wij naar twee mogelijkheden: ófwel Kamerontbin ding, ófwel opdracht tot de vorming van een extra-parlementair Kabinet aan een staatsman, van wien men kan verwachten, dat hü met een zoodanig regeeringspro- gram en met een aldus samengesteld Kabi net zal kunnen optreden, dat het met reden vooronderstellen mag, dat er in de Volks vertegenwoordiging een meerderheid zal worden gevonden, bereid om hem haar ver trouwen en dus ook haar stetin te geven. En eenmaal opgetreden, zal hy, gelijk het huidig Kabinet kunnen profiteeren van het „beati possidentes". Nog steeds hopen wij, dat het zoover niet zal behoeven te komen. Ook dr. Colijn zal uit dit conflict wel iets geleerd hebben. Bijvoorbeeld: dat het niet verstandig is den boog al te strak te span nen. Ook: dat er grenzen zyn aan de mee gaandheid en den overigens sterk-gouver- nementeelen zin van de groote Katholieke Kamerfractie, wier steun hij nu eenmaal volstrekt noodig heeft, om één meerderheid in het Parlement te verwerven en te behou den. En de Katholieke Kamerfractie zal wel ernstig bedenken, dat een nieuw ontstaan conflict haar gevaarlijk dicht zal brengen bij de noodzaak, welke zy blijkbaar en te recht zoo lang mogelyk wil ontwijken. Maar moge men hier anderzijds niet al te klaarblijkelijk op speculeeren." Het roer gaat om. Het zyn zonder twijfel zeer belangrijke mededeelingen, welke minister Gelissen j.l. (Zaterdag bij zyn bezoek aan Maastricht over de industrialisatieplannen der Regee ring heeft afgelegd, aldus het Huisge zin (R.K.). „Daar is vooreerst de erkenning, dat er in ons land meer werk moet komen; dat wij meer op eigen mogelijkheden moeten gaan werken. In de tweede plaats komt de uit de feiten gebleken noodzaak van industrieele credieten van regeeringswege. Ten slotte zal de industrieele uitbreiding onder toe zicht der overheid worden gesteld; natuur lijk het persoonlek initiatief niet worden onderdrukt, maar geen industrieel zal nog nationaal kapitaal kunnen verspillen, daar hy voor te beginnen, redelijke waarborgen van slagen zal moeten geven. Een Vestigingswet zal de verdere uitbrei ding der industrie van de voorafgaande goedkeuring der Regeering afhankelijk ma ken. Hier ligt in groote lynen een werkplan uitgeteekend, dat als het met voortvarend heid en kracht ten uitvoer wordt gebracht, ons volk enkel ten zegen kan zyn. De mogelijkheid van zulk een uitvoering is echter vooral afhankelijk van de verla ging van het kosten- en lastenpeil, van welks noodzakelijkheid de minister ook ge waagde, doch zonder te preciseeren langs welken weg dit zou worden nagestreefd. Wanneer hy ook op dit terrein concrete maatregelen had aangekondigd, waardoor zou zijn komen vast te staan, dat de in dustrialisatieplannen op solide economische basis tot verwezenlijking kunnen worden gebracht, zouden wy niet geaarzeld hebben in dezen opzet ons volle vertrouwen uit te spreken. Nu die volstrekte noodzakelijke voorwaar de nog niet werd vervuld, zij is toch voor de rentabiliteit van het bedrijfsleven en dus voor verdere industrialisatie beslissend spreekt reserve van onzen kant vanzelf. En dat te meer, omdat de plannen, door minister Gelissen ontvouwd, niet anders be schouwd kunnen worden dan als een volsla gen terugkomen op recente verklaringen van den leider der Regeering, waarvan ook minister Gelissen deel uitmaakt. Want het welbewust zich richten op een meer autarkisch georiënteerde economie is in lijnrechte tegenspraak met den welbe kenden „weg uit het moeras"; de maat schappij voor credietverleening plaatst de „stroppenbank" op het eergestoelte en de Vestigingswet stelt de „captains of in dustry" onder toezicht. Deze radicale ommekeer in ideeën moet ons welkom zijn; ze stelt immers allen in het gelijk, die reeds langs, om de welvaart van het land zooveel mogelyk te behouden, een meer actieve economische politiek heb ben bepleit." Japan's economischen opgang en zijn grenzen. De nood in den landbouw. Aan de spits van de landen, die in de laatste jaren bijzonder onverwacht en met °°2f V ncgheil1 °p de wereldmarkt hun intrede hebben gedaan, staat zonder eeni- f JaPan- Ziin sterke industrieele opleving en zijn snel voortdringen op de schgn geroepen. Nog eenige jaren geleden voltrok zich de overstrooming met goed koops Japansche waren zoo gemakkelijk, dat de weinig schoone leuze van een her- menwd „geel gevaar" weer opgeld deed. Maar by een nader onderzoek blijkt deze bewering geen stand te kunnen houden, houden, want meer en meer wijzen de tee- e® er op, dat de Japansche handel on- mogelyk op dezelfde wijze kan blijven voortgaan als in de afgeloopen jaren De grenzen van den Japanschen export teeke- nen zich steeds duidelijk af. h-8?-?®,™"1* °aar de factoren, HiL f J*""" m0gelpk maakten e8n "orgo- dn.tr f ,COnCUm!ntie teken be oude in dustrielanden te voeren, stoot men steeds weer op het samenwerken van de navolgen de drie punten: de devaluatie van de Japan sche mipit met ongeveer 60%, de ongekend lage loonen niet in de laatste plaats be paald door den arbeid van vrouwen (bijzon der m de textiel-industrie, waarvan de pro ducten reeds twee-derde van den Japan- schen export uitmaken), en de lage levens standaard, die te verklaren valt uit de wei nige eischen, die de Japansche bevolking aan het leven stelt. En hoewel het nu moet worden toegege ven, dat de Japansche fabrieken voorbeel- dig ztm ingericht en door de groote mecha nisatie zeer goedkoop kunnen werken, van de overige gunstige verhoudingen moet worden gezegd, dat z« niet voor de eeuwig heid bestaan. Wanneer men de zaken op den keper beschouwt, zal men opmerken, dat de situatie op dit oogenblik reeds niet meer zoo is, als nog weinig jaren geleden. De voordeelen, die de devaluatie van de yen met zich bracht, zijn door de zich langzaam maar zeker voordoende prijsstijging aan het verdwynen, Daarbij komt nog de uiterst moeilijke financieele positie, waarin de Ja pansche staat zich bevindt. Op het oogen blik gaat men gehukt onder een schulden last van 8.5 milliard yen met een jaarlijk- schen rentedienst van 460 millioen (d.i. een derde van alle gewone inkomsten). Hoewel het tot nog toe steeds gelukt is, de ont stane tekorten door leeningen te dekken, moet men toch rekening houden met het feit, dat men met een dergelijke leenings- politiek maar niet onbegrensd verder kan gaan. Bovendien kunnen dergelyke voort durende begrotingstekorten het gevaar van een nieuwe inflatie met zich mede bren gen. Z«er remmend werken bovendien de bemoeiingen van de Europeesche staten om tér bescherming der eigen industrieën, de invoer der Japansche waren te contingentee ren. En een ander, veel grooter zorgenkind van Japan is de slechte situatie, de eigen landbouw verkeert. Aan ieving in den export heeft deze bedrijfstak zoo goed als geen deel genomen. Niet dat de Japansche landbouw geen exportgoede ren bezit. Ryst en ruwe zyde worden sinds lang uitgevoerd. Maar reeds jaren werpt deze export al geen winst meer af, daar de rystpryzen onbevredigend zyn en de ruwe zyde in het grootste afzetgebied, de Ver- eerngde Staten, eveneens zeer sterk in prys gedaald is. In het binnenland wordt de positie van den landbouw nog verzwaard doordat de pryzen van zyn producten, spe ciaal van ryst, zoo laag mogelyk gehou den worden, opdat de kosten voor het le vensonderhoud van den arbeider en daar mede de pryzen van de industrieproducten niet stijgen, en verder door een steeds ster ker aandraaien van de belastingschroef teil gunste van de industrie. De ellende op het land drijft de menschen naar de stad, naar de fabrieken, die echter reeds op het oogen blik al niet meer in staat zyn om alle ar beidskrachten, die zich aanbieden, op te ne men. Zoo staat Japan dus op het oogenblik voor het tot nog toe daar onbekende pro bleem van de werkloosheid, die reeds aan zienlijk meer dan het officieele cijfer van 1 millioen werkloozen omvat. Al deze omstandigheden doen het dan twijfelachtig schijnen, dat Japan dt vele successen van de afgeloopen vier jaren ook voor de toekomst zal kunnen bewaren. Op het oogenblik wordt China met alle mo gelijke middelen aan den opbouw van eer eigen chemische- en machine-industrie Vooral voor Duitschland zyn deze gebeur tenissen in het Verre Oosten van veel be lang, daar Japan byna alle bestellingen op chemisch gebied in Duitschland deed en onze oosterburen voor wat de machines be treft na de Vereenigde Staten de naamste leverancier waren. voor- De drijfveer tot de Japansche Slumping van de laatste jaren is, naar eerlijkheids halve moet worden toegegeven, geenszins In eerzucht te zoeken. Wanneer het al met. alle mogelijke middelen voor zijn politieke en economische uitbreiding streed, dan ge schiedde dit slechts om zyn van jaar tot jaar grooter wordende bevolking de zoo dringend noodzakelijke levensruimte te ver schaffen. In dit verband mag men niet ver geten, dat de Japansche bevolking jaarlijks met een millioen zielen groeit. Om deze tegenstelling tusschen bevolkingsuitbreiding en gebrek aan ruimte uit te wisschen, vdert het zyn oorlogen en zal het deze ook verder voeren. De vrees, dat Japan zich ook in het Italiaansch-Abessynische conflict zal men gen, is intusschen weinig waarschijnlijk te noemen. Het zal" dit conflict er hoogstens toe benutten, om in een oogenblik, waarop geheel Europa haar aandacht aan Afrika schenkt, in Avici zijn hegemonie-plannen verder ten uitvoer te brengen. Iets over de grootste stad van Zuid-Amerika. Uit een scheepvaartkantoor ontstond de stad „der goede luchten". Men heeft de stad aan den mond van de rivier La Plata wel eens een slechte stad, een warme stad, een gastvrije stad genoemd maar het belangrijkste is toch wel, dat Buenos Aires een stad met toekomst is. Zy werd gebouwd en vernield, opgebouwd en wéér vernield, en daarna ten tweede male opgebouwd. En nu staat de stad er, telt 2.5 millioen inwoners, is de grootste stad van het Zuidelijk halfrond en op negen na de grootste van de geheele wereld. Toen eenmaal Koning Karei de Vijfde opdracht gaf, aan de La Plata een scheep vaartkantoor op te richten, heeft hy daar bij ongetwijfeld het plan voor oogen gehad, van hieruit een weg naar Peru te ope- W'ant het Argentynsche achterland had toentertyd de belangstelling nog in het geheel niet opgewekt. Peru daarentegen was, volgens verschillende berichten, die rykelyk fantastisch waren, met zilver ge plaveid. Men vertelde elkaar over tempels, die met goud versierd waren en waarvan zelfs de zuilen kostbare steenen droegen. Met deze feiten of beweringen, die Karei de Vyfde in ieder geval als feiten be schouwde, voor oogen, moest de aanwezig heid van een dergelyk kantoor ongetwijfeld zeer loonend zyn. Maar het liep anders, dan men zich toen tertijd voorgesteld had. Peru bleek niet dié beteekenis te bezitten, welke men het ge geven had. Maar het scheepvaartkantoor aan de monding van de La Plata ontwikkel de zich tot een stad, welke alle verwach tingen overtrof. Wanneer men den naam „Buenos Aires" hoort, dan denkt men allereerst aan de let terlijke vertaling van deze woorden, name lijk aan „goede luchten". Het was Don Pedro de Mendoza, die de stad zoo noemde. Doch Buenos Aires is maar een klein deel van den werkelyken naam, die luidt als volgt: ■flanta Trinidad y Puerto de la Santissima Virgen de los Buenos Aires. Dat beteekent, woordelijk vertaald: „Heilige Drie-eenheid en Haven van de Allerheiligste Jonkvrouw der goede luchten". In dit verband van goede luchten te spre ken had in zooverte toentertyd zin, daar de zeelieden van de vijftiende en de zestiende eeuw de allerheiligste Jonkvrouw bijzonder vereerden, omdat zy de „goede winden" voor de zeevaart stuurde. Buenos Aires heeft in de wereld een slechte roep, en dit ten onrechte. Want wie in Buenos Aires leeft en niet juist avontu ren zoekt zoo hier en daa'r, die zal weldra inzien, dat deze stad heelemaal geen tijd heeft om te doen en te zijn, zooals men van Buenos Aires denkt, dèt zy doet en is. Nu ja, men moet natuurlijk niet net naar de Bocca gaan. De Bocca is het stadsdeel om en bij de haven. Hier ziet men fantasti sche zeemansfiguren uit alle deelen der we reld, evenals men hier vrouwen uit alle lan den aantreft. Hier gebeuren moorden, hier surveilleert geen politie-agent alléén, 's Nachts gaat men slechts met grootere patrouilles door de donkere straten. Maar omdat de Bocca zoo is, zooals het is, daarom hoeft Buenos Aires niet dezelf de slechte roep te hebben! Bocca is alleen een tragisch aanhangsel van de stad, en zal ongetwijfeld vroeg of laat „afgeschaft" worden. Om een juisten indruk te krygen, moet men de hoofdstraten van Buenos Aires eens doorgaan! Het is verrassend, welk een zui ver zakelijk karakter deze Zuid-Amerikaan- sche stad draagt. Het gaat hier net zoo haastig en snel toe als in de andere wereld steden. De Avenida de Mayo en de Calle Florida werden en terecht met Bond- street vergeleken. De Avenida de Mayo vergelijkt men zelfs met een groote Euro peesche wereldstad-boulevard. Maar in kleinigheden merkt men toch het verschil tusschen deze stad en de Noord- Amerikaansche en Europeesche steden. Zoo wordt 's middags bijvoorbeeld de Calle Flo rida voor het verkeer gesloten, zoodat de genen, die niets belangrykers te doen heb ben, hier kunnen loopen, zonder voortdurend in angst te zitten voor. verkeersmiddelen, die hen eventueel zouden kunnen overrijden Natuurlijk mogen we niet de parken ver geten, die hier en daar de zee van huizen onderbreken. Noemen wij alleen het „Pa- lermo-park" met zyn prachtige palmen, het „Lezama-park" met zyn wonderbaarlijke bloemen, verder de „3de Februari", en hoe zy allemaal mogen heeten. In Buenos Aires voelt men duidelijker dan in menige andere handelsstad, de polsslag van het zakenleven, waarbij de zucht naar geld en winstgevenden arbeid eigenlijk elk moment op den voorgrond treedt. Niet al leen wat betreft haar achitectuur, doch ook wat haar inwoners aangaat, is deze stad KORTE TIENDEWEG18 - GOUDA Bruno Walter, Toscanini en Josef Krips als dirigenten. Opvoering van: „Tristan en Isolde", „Falstaff" en „Rosenkavalier". (Van onzen Weenschen correspondent). De geboortestad van Mozart, het lieflijk gelegen Salzburg, is op het oogenblik over stroomd dQor duizenden muziekkenners en muziekliefhebbers, waarvan het meeren- deel uit Engeland afkomstig is. Al hoort men ook Fransch, Italiaansch, Zweedsch, Deensch, Noorsch en andere Europpesche talen spreken, gelyk men er af en toe ook Nederlandsch hoort spreken, de meest gang bare taal te Salzburg is op het oogenblik niet Duitsch, maar ontegeenzeggelyk En- gelsch. Tot nu toe is het muziekfestijn te Salz burg een groot en welverdiend succes ge bleken. De hotels en pensions zyn overvol, iedereen verhuurt kamers, om op die ma nier tenminste een deel van den goudstroom te bemachtigen. Reeds weken van te voren waren alle plaatsen voor de verschillende voorstellingen van dit muziekfeest in groot- schen styl uitverkocht. Het weer houdt zich uitstekend, zoodat de stemming van den allerbesten aard is. Van de vier tot nu toe-gegeven voorstel lingen waren er drie opera's. Een groot ces in de opvoering van Wagner's „Tristan en Isolde" geweest, gedirigeerd door Bruno Walter. Heeft wellicht de nabij heid van Bayreuth hem zoo geestdriftig ge stemd, dat deze opvoering van Wagner's isterwerk hem tot een dergelyke schit terende uitvoering heeft geïnspireerd Zoo wel te Bayreuth, als reeds vroeger by an dere muziekfeesten te Salzburg, heeft Bru no Walter triomfen gevierd, maar ditmaal kan men moeilijk andersjcetuigen dan dat hy zichzelf heeft overtr&en. Zooals men weet is Walter geen persona grata meer in het Mekka der Wagner ver eerders. Reeds tydens het leven van Me vrouw Cosima Wagner was Bayreuth hem ontzegd, zoodat hy nu een schitterende wraak heeft genomen op zyn verbanning uit Bayreuth. Verdi's „Falstaff" werd gedirigeerd door Arturo Toscanini. Men moet by het aan- hooren dezer opera in aanmerking nemen, dat Verdi al 78 of 79 jaar oud was, toen hij „Falstaff" componeerde. Derhalve is het te begrijpen, dat de aria's uit de opera'ó, die Verdi in zyn jóngere jaren heeft ge poneerd, aan deze opera ontbreken. Men krijgt den indruk, "dat „Falstaff" meer ge sproken dan gezongen wordt, met uitzonde ring natuurlijk van het laatste bedrijf, dat des avonds laat in het park van het kasteel Windsor speelt. Het was in Salzburg een publiek geheim, dat er tydens de repetities verschillende ilykheden en oneenigheden waren ge rezen tusschen Toscanini eenerzyds, de ar- tisten en het Philharmonisch Orkest ander zijds. By het begin van de uitvoering van „Falstaff" was het gelaat van den dirigent één brok onverzettelykheid en men was on der de toehoorders reeds min of aneer op een onverkwikkelijke gebeurtenis voorbe reid. Doch alles liep van een leien dakje en naarmate de uitvoering, zonder de ge ringste stoornis, verliep, ontspanden zich de gelaatstrekken van Toscanini en keerde ei een glimlach op zyn aanvankelijk vastbe sloten gelaat terug. De crisis was overwon nen! De geestdrift was zoo algemeen, dat zelfs zy, die jarenlang de muziekfeesten te Salzburg hebben bezocht, in hun herinne ring tevergeefs naar een uitvoering hebben gezocht, die op een dergelyk hoog peil stond. Dirigent, orkest en artisten hebben zichzelf weten te overtreffen. Een oude Weensche collega gaf my do-uitdrukkelijke verzekering, dat hy sedert de dagen van Richter nog nooit een dergelyke hoogstaan de uitvoering had aangehoord. Nu moet men niet vergeten, dat Toscanini de beste zangers en zangeressen uit Italië mede naar Salzburg had genomen om van een schit terend succes zooveel mogelyk verzekerd to zijn. De titelrol in „Falstaff" werd vervuld door Mariano Stabile, die over een gewel dig orgaan beschikt. Met hem zong en speelde Maria Caniglia, die een wonder mooie sopraan bezit. Na deze twee uitvoeringen was de moei lijke taak voor Jozef Krips weggelegd de „Rosenkavalier" van Richard Strauss te dirigeeren. Krips, een Oostenrijker van ge boorte, is pas 33 jaar oud. Na in verschil lende steden in Duitschland opera's tte heb ben geleid, keerde hy naar Weenen terug, waar hy een uitstekenden naam geniet. Maar nè Bruno Walter en Toscanini als „Dritte im Bunde" een opera te moeten di rigeeren, is geen benijdenswaardige taak. By die twee veel en veel grootere sterren moest zoo dacht men algemeen Krip's licht in het niet verzinken. Deze vuurproef heeft de jonge dirigent schitterend door staan. In de rol van de echtgenoote van den veldmaarschalk zong in de „Rosenkavalier" de bekende Lotte Lehmann van de Ween sche Opera, die ongeveer twintig jaar gele den voor het eerst deze rol heeft gezongen en gespeeld. Haar succes was ook ditmaal verzekerd. Hoe het verloop van het muziekfeest te Salzburg verder zal wezen, kan uiteraard geen mensch voorspellen, maar bedriegen ons niet alle voorteekenen, dan zal het jaar 1935 te Salzburg met gulden letteren in het boek der historie van deze muziekfestijnen aangeteekend worden! De K.N.A.C. schrijft ons: In verband met den vacantietijd, welke weer honderden Nederlanders naar den vreemde voert, laten wij hier een lijst volgen van de verschillende deviezenbe- palingen zooals die in verschillende Europeesche landen op het oogenblik gel- België. De in- en uitvoer van geldswaardige papleren en geld is vrij. Denemarken: De uitvoervan Deensch bankpapier, goud en kronen is verboden. Men doet dus goed met niet meer Deensch geld te koopen dan men in het land noodig zal hebben. Vreemd geld kan voor een ongelimiteerd bedrag worden in- en uitgevoerd Duitschland. Ieder, die naar Duitschland reist, wordt ten zeerste aan bevolen bij grensoverschrijding al het geld en de geldswaardige papleren, zoo als chèques, credletbrieven, enz., die men bij zich vpert, door de Duitsche douane te doen noteeren. Men ontvangt dan een z.g. „Bescheinigung". Deze Bescheinigun- gen zijn niet voor onbepaalden tijd gel dig, zoodat men verstandig doet bij de opgave van den tijd, dien men in Duitsch land denkt door te brengen, de grens wat ruim te nemen. Wanneer men Duitschland weer ver laat en de „Bescheinigung" wijst uit dat men niet meer geld van hetzelfde soort uitvoert, dan men heeft binnengebracht, zal men geen moeilijkheden ondervinden. Voor een toeristenrels doet men goed reglstermarken te koopeneen soort reis- zeer gemengd. In geen andere Zuid-Ameri-^marken, die verkrijgbaar zijn bij de Ne~ kaansche stad is dfe bevolking zoo gemengd, derlandsche banken en bij reisbureaux En nu, met het vierhonderd jarig bestaan 0p vertoon van een paspoort, tegen een der stad werken nog dozijnen organisato- belangrijk lageren koers dan de gewone ren en vuurwerk-technici aan het feestelijk marken. programma, dat ten uitvoer gebracht zal j I feestdag in Buenos Aires mee te worden. Maar met nóg meer pracht en praal en feestelijkheid dan de nationale feestda gen op 25 Mei en 9 Juli, zal men dit jubi leum echter moeilijk kunnen vieren! Wie reeds eenmaal in de gelegenheid was, zoo'n die weet, dat hy, alle kantoren, alle re- I getringagebouwen en het haastige leven ten spijt, in... Buenos Aires, in Amerika ial Aires, dat hij Kousen Corsetten Tricotages De reglstermarken worden verkrijgbaar gesteld in den vorm van chèpues tot cou pures van R.M. 60. Het chèqueboekje staat uitsluitend op naam van den hou der van het paspoort. Indien men gebruik wenscht te maken van een familie-paspoort en kinderen, die den leeftijd van 15 jaar nog niet heb ben bereikt, zijn ingeschreven op de pas poorten van een der ouders of beide ouders en wenscht men ten behoeve van de kinderen ook over reglstermarken te beschikken, dan dient een chèqueboekje op naam der kinderen te worden aange vraagd. De reglstermarken zijn slechts verkrijg baar tot een totaal bedrag van 50 R.M. per dag per persoon, uitgezonderd in eenige grensplaatsen, waar slechts totaal 25~ft.M. per persoon per dag mag worden opgenomen. In het algemeen mag dus per maand niet meer dan R.M. 1500 door een en dezelfde persoon op zijn paspoort worden opgenomen. Slechts in bijzondere gevallen is het mogelijk over R.M. 100 Per dag te be schikken, wanneer nl. de houder van het chèqueboekje een aanbevelingsschrijven kan-overleggen van de bank of het reis bureau, dat de chèque heeft afgegeven en dat gericht is aan de bankinstelling, waarop de chèques zijn getrokken. Chèques, die men niet heeft gebruikt, kunnen bij terugkeer in Nederland bij de bank of het reisbureau, waar de chèques werden gekocht, weer worden verzilverd. De reglstermarken mogen uitsluitend worden gebruikt voor toeristische doel- De provisie, die berekend wordt bij het jg^Pdér chèoües, ^bedraagt RM. 0.75 voor chèques van R.M. '25 tot 5ü R.M. en X LÏTvoor het innen van chèques SM- 1üü' aphrulk ma Tpn slotte kan men ook gebruik ma- J. van de z.g postchèques, eveneens bij I NPderlandsche banken verkrijgbaar in ?!„nures van R.M. 2b. Het voordeel van Zï chèques is wei, dat ze overal, waar fn oostkantoor is, kunnen worden ver-' e?ivprd veelal ook op Zon- en feestdagen. ne Nederlandsche banken en reisbu reau* die de reischèques verkoopen, ver- üvJpn ook lijsten van de plaatsen, waar aan de stations de chèques kunnen worden geïnd. Er zü Mer uitdrukkelijk op gewezen, dat de z.g. Reismarken (register- en an dere marken) niet uit Duitschland mo- een worden uitgevoerd. Wie dus een be drag aan Duitsch contant geld, dat niet wprd binnengebracht, in zijn bezit heeft, doet goed dit bij een Duitsche bank te deooneeren tegen ontvangst van een rhèaue welke na terugkomst in Nederland «eïnd kan worden. Strenge straffen wor den opgelegd, indien men zou trachten meer Duitsch geld uit te voeren dan men uii binnenkomst in de pas liet aantee- kenen Het verdient aanbeveling van al het geld en geldswaardige papieren een lijst op te maken, welke aan de douane i kan worden. Engeland De in- en uitvoer van geldswaardige papieren en geld is vrij. Frankr ij k. De in- en uitvoer van geld is vrij. H o n g a r ij e. Wie in Hongarije goed koop wil reizen, koopt in Nederland de noodige pengo's, aangezien dit geld hier te lande tegen een aannemelijk lageren koers te verkrijgen is. Verder moet bij binnenkomst door de Hongaarsche douane geldswaardig papier en geld op de pas worden genoteerd. Italié. - Men doet verstandig alle geldswaarden Ctö>de pas te laten notee ren Wanneer ftien dit heeft verzuimd, dan is het verboden meer dan 2UU0 lires Italiaansch geld uit te voeren. Boven dien zij er hier nog op gewezen, dat Ita liaansch bankpapier van JOU) lire en 500 lire niet mag worden uitgevoerd. Zwitserland. De in- en uitvoer van geldswaardige papieren en geld is in Zwitserland vrij. Ziedaar de voornaamste deviezenbepa- lingen van eenige Europeesche landen. Daar deze bepalingen veelvuldig aan veranderingen onderhevig zijn, doet men goed aan de grenzen te intormeeren of zij nog van kracht zijn en zoo niet welke wyzigingen zij hebben ondergaan. GEMENGDE BERICHTEN. Bergen geheel bezet. In Bergen en Bergen aan Zee vertoef den Zaterdag J.l. volgens de officieele cijfers uit de Badcourant 4633 gasten. Dit getal was nog ruim 1000 bèneden het aan tal van dezelfde week van het vorige jaar zoodat de groote hotels hier voor slechts 50 bezet waren. In den loop van den Za- terdagmiddag en -avond kwamen echter, aangetrokken door het fraaie weer zoo veel week-enders opdagen dat men voor 100 pet., bezet raakte en nog genoodzaakt was gegadigden naar elders te verwijzen. Bergen beleefde weer eens een ouder- wetsch week-end. Grootmoeder op 36-jarigen leeftijd- Engeland heeft naa^ de vele records, die het zich in den ldöp der jaren reeds heeft verworven, weer een nieuw record aan de lijst kunnen toevoegen. Het Ver eenigde Britsche Koninkrijk bezit name lijk de jongste... grootmoeder, mevrouw Dorothy Lewis, uit Carberwell. Twee jaar geleden werd zij grootmoeder en verleden week schonk zij zelf het leven aan een tweeling. Dit wordt door iedereen aange nomen als een record voor grootmoeders. Mevrouw Lewis is nu moeder van 11 kin deren, de oudste Irene is 21 jaar. Het zeer voorspoedige gezin geniet een zeer goede gezondheid. Toen de oudste dochter twee jaar geleden haar met een kleinkind ver- rastte, werd omstreeks dienzelfden tijd haar eigen dochtertje Catherine gebo ren. Daar Irene reeds spoedig na de ge boorte van haar zoontje Ronald weer aan haar werk moest, heeft haar moeder de kleine Jongen tegelijk met zijn „tan te" Catherine opgevoed. De heer Lewis, de vader en grootvader van al deze kinderen, is een bouwer, die slechts van tijd -tot tijd arbeid heelt. EEN VRIENDELIJKE ECHTGENOOTE. Rechter: U behoeft niet tegen Uw echt genoot te getuigen als U dat niet wilt. Echtgenoote: Ik verzeker U edelachtbare: ik zou niet willen? Ik' doe dat met plezier! Een leerlinge van den geheimziruiigen overste Lawrence. Het document in het hol van den leeuw. Men kan zich geen modernen oorlog in denken zonder spionnage en contra-spion- nage. En in de tropen nog minder dan er gens anders. In Addis Abeba, de hoofdstad van Abessynië, wemelt het van Japansche, Duitsche en Italiaansche agenten, van men schen, die in dienst staan van den Engel- schen Intelligence Service, van het Fran- sche Deuxième Bureau en niet in de laat ste plaats ook van Russen die hierheen zyn gekomen in verband met de geheimzinnige rol, die de vroegere officier van Koltsjak den tegenwoordigen militairen instructeur van het Abessijnsche leger, Perkin, speelt. Doch ook Abessynië zelf blijft in dit op zicht geenszins stil zitten; de naam Woë- zero Manén heeft zich reeds een onaange- namen klank verworven by den Italiaan- schen inlichtingendienst in Mogadiscio. Woëzero Manén is ontdekt door den be roemden overste Lawrence. Zy debuteerde reeds in 1917 als agente van den inlich tingendienst. Deze ontplooide destyds een j ongewone verkzaamheid in het door onder- lingen strijd verzwakte Abessynië. In het koninklijk paleis te Addis Abeba gebeurden zonderlinge dingen en er was Lawrence buitengewoon veel aan gelegen om Het juis te van de zaak te weten te Homen. Doch zelfs zyn beste agenten konden niets nadere I te weten komen in een land, waar zoo ge- I heel andere verhoudingen heerschten dan j in de rest van het morgenland. Toen viel I eijn^oog op Woëzero Manén. Zij sprak ver- I schillende taien en had een bijna Europeesc'.i I voorkomen. Lawrence nam haar in zyn I dienst, liet haar de noodige opleiding geven I en verstrekte haar toen haar eerste op- I dracht. Zy had geluk. Binnen weinige da- I gen was zij de vriendin van den persoon- I lijken adjudant van den jeugdigen Negu? I Lidj Jéassue en liep het paleis in en uit. I De hartstocht voor het genot van opium, I die zich had meester gemaakt van haar I nieuwen vereerder deed de rest. Acht da- I gen later was Lawrence in het bezit van I het geheime verdrag tusschen Lidj Jéassue I en de Turken. Kort daarna sloeg Ras Ta- I fair, de tegenwoordige Negus, toe; Lidj I Jéassue verloor den troon en zijn leven. I Woëzero Manén werd hofdame by de nieu- I we keizerin Zauditoe en geniet een flink I pensioen sinds den dood van de vorstin. Toen de Italianen blyk van hun vijandig heid begonnen te geven, verscheen zy plot seling weder ten tooneele. Zy stond tusschen de Abessynsche en de Italiaansche troepen bij Oeal-Oeal. Als bedelares vermomd sloop zü om de militaire transporten heen en wist alles te vernemen, wat het oppercommando in Addis Abeba graag wilde weten. Des nachts brak zy door de voorposten-linie en weinige uren later was de bevelhebber van den Abessijnschen grenspost ingelicht over I den opmarsch der Italianen, zoodat de toe leg om hem onverhoeds te overvallen mis lukte. De Italianeh zochten ijverig naar den spion, die hun plannen had verraden doch niemand viel het in, de in lompen gehulde bedelares te verdenken. En toen men einde lijk aan haar dacht, zat zy al lang veilig en wel in Addis Abeba. Kort daarop waagde zij zich in het hol van den leeuw zelf. Abessynsche soldaten voerden haar langs sluipwegen midden door het Italiaansche gebied tot vlak by de I grensposten van Mogadisco, waar de come- I die op touw werd gezet, dat zy werd ach- I terna gezeten door de Abessyniërs. De lta- J liaansche posten hielden haar dientengevol- I ge voor een vjui hun vrouwelijke agenten j en ontvingen haar met open armen. Zy gaf zich een air van buitengewoon gewicht, I eisehte onmiddellijk by den commandant te worden toegelaten, daar zy hem een ge wichtige mededeeling te doen had en kwam j op deze wyze in het Italiaansche hoofd- I kwartier. Ook lw koesterde' men niet oe I minste verdenking tegen haar, zoodat zij op haar gemak alles kon waarnemen, wat I haar de moeite waard scheen. Op een avond I was zy plotseling weder verdwenen en in I Addis ^beba was men weder in het bezit I van belangrijk materiaal. In Maart van dit jaar volvoerde zy haar I grootste „Coup". Tusschen Abessynië en I Japan waren onderhandelingen aangeknoopt I over het sluiten van een militair verbond; I doch de Italianen hadden hiervan de lucht I gekregen en het was hun zelfs gelukt, den I tekst machtig te worden van het ontwerp- I verdrag. Dit verlies werd weliswaar onmid- I dellyk ontdekt, doch de tekst was inmiddels I naar IJpme overgeseind. Men was er echter I van overtuigd, dat het eenige oorspronke- I lyke bewijsstuk, het ontwerp zelf, zich nog I in Addis Abeba moest bevinden. Opnieuw I was het Woëzero Manén, die uitkomst wist I te brengen. Onder welk voorwendsel het 1 haar gelukte, binnen het Italiaansche ge- I zantschapgebouw te komen en daar de hand I te leggen op het kostbare document, zal wel I nooit bekend worden; doch zooveel is ze ker, dat het ontwerp zich des avonds van denzelfden dag, waarop het was ontvreemd, weder in <Je archieven van het Abessynsche ministerie van oorlog béfvond. Woëzero Manén, die reeds, als eenige vrouw, gede coreerd was met de Monelik-medaille, kreeg voor dit ongehoorde bravourstukje de hoog- j ste militaire orde van Abessynië, de Ster 1 van Ethiopië, alsmede een edelmoedige gel delijke belooning. De Italianen hebben van alles in het werk gesteld, om een einde te nukken aan de ge- <Lrlyke werkzaamheid van deze geheim- zlliige vrouw. Doch tot dusverre.is alles, wat zij tegen haar ondernomen hebben, op een mislukking uitgeloopen. Had men ein- 'delyk met zekerheid haar verblijfplaats vastgesteld, dan bleek Woëzero Manén ge vlogen, als men de hand op haar wilde leg gen. Waar bevindt zij zich op dit oogen blik? Niemand, die het weet. Misschjen rijdt zij door de onbekende steppen van het Ometo- of Galla-g^bied, door Issa, Harraï, Ogadén, Afar of Kaffa, om een boodschap van den Negus over te brengen aan een van de tallooze kleine vazal^orsten. Misschien 'speelt zij weer bij een hooggeplaatst Ita liaansch officier in Erythrea of in Somali- land voor eenvoudige, j^heemsche dienst bode; en misschien zit zij,ook wel rustig en bedaard in Addis Abeba, om krachten ie verzamelen voor een nieuwe actie en intus schen met Captain Perkin, met William Carr van den Engelschen Intelligence Ser vice of met Baron Bassewitz gemoedelijk een kopje thee te drinken. Belangrijke resultaten bij ontste- i kingen en klierajekten. lie Ront- gentherapie nog in de kinderschoe nen. De eerste experimenten. Nadat Röntgen in het jaar 18% de naar hem genoemde electrqnenstralen had ontdekt, begon er een tijd van moeite vollen pioniersarbeid voor de artsen, die zich op de bestudeering van de nieuwe ontdekking toelegden, om zich op de hoogte te stellen vgji de eigenschappen en de mogelijkheden dezer energie. Voor het maken van fotografische opnamen van de inwendige organen, wat op zich zelf reeds een volslagen nieuw iets was, waren in den eersten tijd lange belich tingstijden noodig. Om bijvoorbeeld een gewricht te fotografeeren, moest men het Röntgenlicht een half uur en langer laten inwerken, terwijl men het tegen woordig reeds met momentbelichtmg klaar speelt. Vooral de artsen leden door dit werk* dikwijls schade aan hun ge zondheid. ür leven tegenwoordig nog een groot aantal artsen, verpleegsters en ver plegers, die uit dien eersten tijd van I proefnemingen de sporen van zware ver brandingen hebben overgehouden. Vrij spoedig ontdekte men een tweede eigen schap van Röntgenstralen, namelijk oat zij de kwellende pijnen, waarmede ont stekingen gepaard kunnen gaan, in som mige gevallen verzachten of opheffen. Men leerde de Röntgenstralen in dezen I zin toepassen en bereikte daarmee goede resultaten. Heiper bü de wondheling. Door dergelijke ervaringen aangemoe digd, trachtte men zich een beeld van de biologische werking van deze stralen te vormen. Door lange bestraling had I men de schadelijkste gevolgen zooals I verbranding en kiembeschadiging reeds I leeren kennen. Men zocht het daarom I nu in het andere uiterste en ging expe- I rimenteel onderzoeken, hoe het levende I weefsel zich zou gedragen, wanneer het I aan een minimumdosis van het Röntgen- I licht werd blootgesteld. Daarbij bleek, I dat oppervlakkige wonden en infecties I bij voorzichtige bestraling sneller gena- I zen dan onbestraalde deelen. Men meen- de <jlt aan dooding der bacteriën te moe- ten toeschrijven doch proeven om de juistheid van deze veronderstelling te bewijzen, toonden aan, dat bacteriën I eerst na langdurige bestraling met Kont- I genlicht gedood werden. Het genezings I proces moest zich dus in het weefsel van I het licheem zelf voltrekken en kon ver klaard worden uit zijn reactie op de be straling. Nieuwe proeven leverden de I volgende resultaten: een huidwond werd I voor de helft bestraald, voor de andere helft onbestraald aan de genezing over- gelateruNa 24 uur waren de wondranden van hef bestraalde deel reeds gesloten, terwijl zij om het onbestraalde gedeelte nog open waren. De witte bloedlichaam pjes, die de sluiting van het wondlichaam hadden bewerkstelligd, vertoonden zich in het bestraalde gedeelte reeds na ver loop van drie uur, terwijl aan den onbe- straalden kant van de wond eerst na zeven uur een duidelijk waarneembaar optreden van deze helpers der wondhee- ling kon worden geconstateerd. Hoe eer der echter de opruimingswerkzaamheden een aanvang nemen, des te eerder is her lichaam van de schadelijke elementen bevrijd. Sinds men deze eigenschap van het Röntgenlicht had leeren kennen, kon men van de Röntgenenergie ter bespoe diging van het natuurlijk afweer- en ge nezingsproces een dankbaar gebruik ma ken. Andere toepassingsmogelijkheden. intusschen heeft men de noodige erva ring opgedaan omtrent doseering en fil tratie der stralen en heeft bij bepaalde ontstekingen met Röntgenbehandeling reeds belangrijke resultaten bereikt. Steenpuisten en negenoogen, etterige ontstekingen aan de vingers (panaritin), angina en ontstekingen in de omgeving der nieren en andere inwendige organen, klierziekten aan de oorspeekselklier, de schildklier en de borstklier hadden een 'i goedaardiger verloop, wanneer ze op het juiste oogenblik door Röntgenstralen „gerijpt" waren. Dank zij de Röntgen stralen kan chirurgisch ingrijpen soms geheel vermeden worden of kan het in beperkten omvang geschieden. Goede re sultaten bereikte men ook bij de nabe handeling van septische operatielldtee- kens. Gewrichtsontstekingen van acuten of chronischen aard reageeren eveneens goed op Röntgenbestralinghier legt vooral de pijnstillende werking het voor naamste gewicht in de schaal: bij snelle temperatuursdaling treedt dikwijls een begin van genezing in. Atomobiliste: Als ik mijn man een kiek stuur van deze ruïne, denkt hij beslist dat ik hier met de wagen de stukken heb ver- oorzaakt! Röntgenbestraling bij actinomycose. Bij één ziekte in het bijzonder zijn de kansen op genezing aanmerkelijk ver beterd door de uitvinding van de Rönt- genologiscbe ontstekingsbehandelipg, na melijk bij de straalschimmelzlekte (acti nomycose), die veroorzaakt wordt door straalschimmels (actfnomycetes), welke o.a. op planten leven en vandaar door het in aanraking komen met besmette plantendeelen (bijvoorbeeld door net kauwen op een strootje) op mensch en dier kunnen worden overgebracht. Bij den mensch kenmerkt zich de besmet ting met actinomycose gewoonlijk door minder groote gezwellen dan bij het dier. Er vormen zich vast aanvoelende infiltraten actinomyceuse ontstekingen) waarin zich verweekte plekken en gan gen (abcessen en fistelgangen) ontwik kelen. De aandoening heeft dikwijls nei ging zich door het geheele lichaam uit te breiden, waarbij hapt, hersenen en rug- gemerg kunnen worden aangetast. Ter wijl men vroeger in joodkalium het ge- I neesmiddel bij uitstek voor deze ziekte meende te zien, is men later tot het In zicht gekomen, dat zelfs bij langdurig gebruik van betrekkelijk groote hoeveel heden joodkalium blijvend resultaa^ uit blijft en juist hier is de behandeling met Röntgenstralen zoo'n groote verbetering gebleken, daar men met geen andere me thode zulke onmiskenbare resultaten heeft kunnen bereiken als hiermede. Een ruim terrein ligt braak... I Oök bij de behandeling van zenuwpij- I nen (neuralgia) hebben de Röntgenstra - len hun doeltreffendheid reeds ten volle bewezen. Terwijl de diagnostiek door I Röntgen reeds een groote ontwikkeling I achter den rug heeft, staat de Röntgen- I therapie, in weerwil van de reeds thans I bekende en in practijk gebrachte toepas- I singsmogelijkheden, nog in de kinder- I schoenen. Eerst als alle graden van haar I werkzaamheid, van de zwaarste verbran- I ding af tot het verzachten van pijn en I het stimuleeren der genezende factoren I toe, ten volle bekend zijn, pl de volledige I benutting van dit belangrijke hulpmiddel I der moderne therapie mogelijk zijn. ADVERTENTIëN. TE HUUR een in exploitatie zijnde voor 6 arbeiders met werkbanken en electrisohe machines, voor 14. per week. Brieven onder no. 3^84 Bureau Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. U van den Haag, Voorburg, Rot terdam, Gouda, Leiden en Utrecht naai' ARNHEM EN NIJMEGEN op de ZONDAGEN tot en met 8 September. 20 cent per ons 22 cent per ons Het adres voor is KORTE TIENDEWEG 22 GOUDA TE HUUR (Kort Haarlem) voor alle doeleinden geschikt. Te bevragen: BURG. MARTENSSINGEL 131. te Gouda, zal op DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1935, des morgens elf uur, in Hotel „de Zalm" a. d. Markt te Gouda, publiek verkoopen: Een met schuren en diverse zeer gunstig gelegen en voor den bouw van PLAb- HUiZEN uiterst geschikte ruime aan de Reeuwijksche Plassen (Kalver- broex) en den weg (Twaalfmorgen), onder Keeuwyk; alle met inbegrip van PLASWA- TEJi, samen groot byna 19 H.A. Te veilen in 10 perceelen, combina ties en massa, waarvan perc. 1 Pm 8 direct grenzen aan Plas en weg en perc. 9 en 10 aan Plas. *1 Vry te aanvaarden 1 Januari a.s. (het water 1 Mei a^s.) en alle werk dagen te bezichtigen, waartoe zich te vervoegen a. h. woonnuis i. d. Twaalf- morgen, bewoond door den heer Al- bert Kruyt. Breeder bij notities, welke gratis b. d. Notaris verkrygbaar zyn, alwaar kad.kaart ter inzage is. te GOUDA, zal op MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935, des avonds half acht, in Hotel „DE ZALM" aan de MarKt aldaar, publiek verkoopen de volgende alle te Gouda gelegen Burgam. Martenssingel 7, bjj Karne- melksloot. Nog niet bewoond geweest. Joubertstraat 186. Vrij van huur. met afz. BOVENHUIS, Rozendaal 17. In eigen gebruik. Te bezichtigen de laatste 3 werk dagen voor en op den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur en te aan vaarden op den betaaldag 18 Septem ber a.s. Breeder bij notities, welke gratis bjj den notaris verkrijgbaar zijn. te Gouda, zal op MAANDAG 2 SEP TEMBER 1935, des avonds half acht, in Hotel „de Zalm a. d. Markt aldaar, publiek verkoopen de volgende alle te Gouda gelegen met bovenhuis, Gouwe 17. Met het volgend perceel verhuurd voor 10. Geuzenstraat 53/55 (waarin uitge oefend ontsmettingsdiienst G. de Raadt). met steiger, woonhuis en pakhuis aan groot vaarwater, Goudkade naby de vuurvaste-steenfabriek van Gebr. Nagtegaal, groot 1780 M2. Kamemedksloot 167. In eigen gebruik. met opdagterrein, naast en achter het voripAln eigen gebruik. met tuin, Voorwillens 77. In eigen ge bruik. CorneMs Ketelstnaat 31. Vrij van huur. Zwarteweg 9. Verhuurd ^oor 5. met werkplaats, naast het vorige. Vry van huur. Te bezichtigen de laatste 3 werk dagen vóór en op den verkoopdag van 10—12 en 24 uur. Voorts een HYPOTHECAIRE VORDERING, groot 5300.— 5V-z%, op den heer K. Markus te Gouderak, verzekerd door le hypotheek op diens yzeren Pavilioenschip „Strijdt en Vol hardt". Alles te aanvaarden op den betaal dag 2 October a.s. Breeder bii noti ties welke gratis bii den notaris Ver krijgbaar zijn.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2