135 >e rug :sel ’5 6 md. de n essen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «a. 18995 Woensdag '28 Augustus 1935 74»|?Jaargang bergambacht, PUEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen REGENMANTELS tram toon- if van ouda nsten <unde n j Ecu verklaring van Mussolini te wachten. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Binnen twaalf uur Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, T, enz. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, W IJVljIlV VI y VIVU UUHrtll, 11X1/101 IVUVll 1 1T1 WlU'lVUVll 1ITiv Ulixjx 14 BUITEN LANDSCH NIEUWS. en 7—9 uur. edere ’.-CRAVENHACEi FEUILLETON. hernam (Wordt vervolgd). -1 voldaan worden, en, moeten zich practische eischen van het oogenblik. En wat gaat er nu gebeuren? vroeg GABARDINE LODEN GUMMI FANTASIE enz. „FALCON” Enorme keuze Gegarandeerd Prima kwaliteiten. 40, 45, 50 gld; 40, 45, 50 gld. resp. 20, 25 gM. 60 gld. B.ifJinann •en t. EN Telegraph” o.m., dat het laatste jaar het zoo’n beetje verboden is geweest zyn naam in Italië in het openbaar te noemen. Er is beweerd, dat Mussolini hem na zyn escaidervlucht over den Atlantisohen Oceaan, heeft verbannen als zijnde een gevaarlijke mededinger. Eendge dagen geleden nog heeft de Italiaansche radio op verrassende wijze den maarschalk geprezen als een der leiders van het fascisme. Kort daarop is hij in het Lido geweest en heeft met Mussoli ni’s vriend en vertrouweling, graaf Vol pi, een langdurig onderhoud gehad. Zijn verblijf te Parijs wordt thans offi cieel gemotiveerd met de instelling van den nieuwen vliegdienst RomeParijs. Politieke waarnemers evenwel achten het mogelijk, dat koloniale kwesties by de be sprekingen een even belangrijke rol zullen spelen. Een plan van den Negus. Eden werkt aan een belangrijke nota voor Frankrijk. Fransche Ministerraad. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. luiere. 2745. Postrekening 48400. DUITSCHLAND. Jeugdige filmheld in ongenade. Jürgen Ohlsen uit „Hitler-Jongen Quex”. De jeugdige held uit de Nazi,-film „Hit- ler-jongen Quex”, Jürgen Ohlsen, wiens utterly k allen Duitschen bioscoopbezoekers bekend is,„is in ongenade gevallen, omdat hy getennist heeft met een Jood. i Afdeeling 195 van de Hitler-jeugd, waar- toe Jürgen, die in Gross-Glienicke (Prui- sen) woont, behoort, heeft een mededeeling OOSTENRIJK. Minister Fey ernstig gewond. Auto tegen efen boom gereden. Uit Weenen wordt gemeld, dat de vice- kapselier Fey, algemeen commissaris voor de veiligheid van !den staat en leider van de Wiener Heimwehr, gisteren op den terug keer na afloop van een persconferentie, met zyn auto tegen een boom is gereden en daarbij ernstige verwondingen heeft opgie- loopem. Fey wac vergezeld van zyn adjudant etn van een chauffeur; hy zat echter zelf aan het stuur. De beide anderen zyn licht gewond. In verband met dit ongeluk zijn er weer allerlei geruchten in omloop; de regeering heeft echter uihdtrukkelijk verklaard, dat er niets anders heeft plaats gehad dan een ge woon automobiel-ongeluk. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR JNGF.WACHT ’•'V 9 50, 60, 70 gld. -VI resp. 70 gld. In politieke kringen in Rome hecht men zeer veel beteekenis aan den Kabinetsraad, die vandaag te Bolzano zal worden gehou den en waarin, naar verluidt, tot militaire en economische maatregelen van groot for maat zal worden besloten. Door de diplomatieke diensten wordt het 1 dossier in gereedheid gebracht, dat Italië zich voorbehoudt te Genève ter tafel te brengen. Het is nog niet bekend of Italië de uitsluiting van Abessinië uit den Volken bond zal eischen, hoewel de geruchten, die de ronde doen, in die richting wijzen. Volgens de bijzondere corr. van de Daily Telegr. zou Mussolini hebben medegedeeld dat hedenmiddag na de zitting van het Ka binet de Italiaansche Regeering een ver klaring zal afleggen en deze ook zal publi- ceeren, waarbij wordt vas'tgelegd dat Italië alle rechten van het Britsche Ryk zal res- pecteeren. Op deze wyze wordt ieder ver moeden uit den weg geruimd dat Italië ook maar iets zou ondernemen dat Britsche be langen zou kunnen schaden schermend gebladerte en lag het gebouw voor hen. Blyf hier even wachten, vermaande Freddy zacht. Hij glipte snel naar de portiek, maar het duurde niet lang of hy kwam terug. De deur is potdicht en open ramen zyn er aan deze zy'de ook niet, luidde zijn bericht. Laten we aan den achterkant een kykje nemen. Dat is goed, stemde de werkman toe. Als er tenminste geen hond is. Er was geen hond en gedurende de vol- gendte minuten voltooiden zij hun onderzoe kingstocht rondom het huis. Het leek een onneembare vesting. Een zwak licht glim- merde in een der achterramen, hoog boven hun hoofden en een gootpijp bood moge lijkheden, Maar een reis langs deze water buis zou eindigen bij een klein onverlicht venster, dat, naar het zich liet aanzien, styf gesloten moest zyn. Alsdat raam nu maar open was, zucht te Freddy. Het was Freddy aan te zien, dat zyn her sens koortsachtig werkten, om een andere oplossing te vinden'. Eindelijk verhelderde zijn gezicht. Hij scheen een idee te hebben. Ik zie maar één kans, begon hij lang zaam. We zullen een uitvlucht moeten be denken om aan te bellen, dat is het eenige wat er op zit. De moeilijkheid is, dat ze my gezien hebben en me zouden herkennen... Maar my hebben ze niet gezien, viel de werkman prompt in. Wat zou u ervan Balbo te Parijs. Het vertrouwen van Mussolini herwonnen. Over het onverwachte bezoek van den gouvemeur-generaai van Tripolis., maar schalk Balbo, aan Parys, schrijft de „Daily over zijn gedrag gepubliceerd. Daarin wordt eerst verteld, dat Jürgen leider van de plaatselijke Hitler jeugd was en na de eer ste opvoering van de film een hand had gekregen van Hitler Vervolgens wordt ge zegd: „Jürgen Ohlsen wilde een leven lei den zooals hem schikte. Wij verachten hem, zooals wij allen verachten, die hun vriend schap met Joden stellen boven hun plicht tot het land,” Zyn zuster, Waltraut Ohlsen, is geschorst als leidster van de plaatselijke afdeeling der Hitler-meisjes. Ook zy heeft zich met Joden bemoeit. „Zoo broer, zoo zuster”, vervolgt de me dedeeling. ,,Zij was leidster van een groep Hjïtler-meisjes, maar het schynt, dat Duit sche meisjes voor haar niet goed genoeg waren om mee om te gaan. Zy is thans geen leidster meer. Zoo zal het allen Duitschen meisjes vergaan, die zich met Joden in laten.” Veel nieuws is er verder niet te vertellen. Vele Fransche politieke weerprofeten houden zich met de Abessijnsche kwestie l Hy glipte er heen en bukte. Daar had 1 de Freddy; ze is wonderbaarlijk! hy de (kleine, witte prop in zyn hand en zyn hart klopte in zyn keel. Want die prop was 1 een diameszakdoekje, en toen hy het uit el- kaar haalde, vond hy... een t Gewone t prjjs. Groote letters en randen Advei handelan aan het ige-ontw. !5, 40, 45, 50 gM. 35 gij. 15, 40, 45, 50 gld. dragen zal verslinden.. D. militaire kracht 1 van Italië kan dan blijken voldoende te zyn, maar zal Italië het ook in financieel en economisch opzicht kunnen uithouden? Bo vendien moet ook rekening worden gehou den met het feit, dat voor het Tanameer Engelsch-Egyptische cordons staan. Dan kan Italië misschien nog den strijd winnen, maar het zou geen éclatante zege zijn. Zietdaar: een tweede voorspelling, die even als de eerste er rekening mee houdt, dat de oorlog zich niet uitbreidt buiten de Afri- kaansche grenzen. Zoo worden er nog vele combinaties ge maakt, terwijl nog niemand weet of de brand die dreigt uit te breken zal overslaan of alleen een plaatselijk karakter zal dra gen. De werkman dwong den enthousiasten 1 Freddy zich weer te concentreeren op de stukje papier Gretig zochten zyn oogen naar schrift. hy zakelyk. Trachten in huis tel komen, was het wederwoord. Dat spreekt nogal vanzelf! Zeker. Maar hoe? Freddy tuurde een moment peinzend voor zich uit, Om te beginnen, hoe zit het met die poort? I De werkman probeerde het hek en kwam tot de ontdekking, dat het niet gesloten was. Achter de poort lag een verwaarloosde, door onkruid en struiken overwoekerde op- ryiaan, die naar een even verwaarloosde en dichtbegroeide portiek leidde. Kom mee, commandeerde Freddy op gedempten toon. Niet alleen dat de ijzeren poort hun zon der moeite toegang verleende, maar zy deed dit zonder knarsende geluiden, die hen had den kunnen verraden en zy sloot zich weer zonder klip of klap. In den druipenden, ver wilderden tuin van het buitenhuis gekomen, hielden zy in. De voorkant van het gebouw lag in het duister. Uit geen enkel venster viel ook maar een glimpje licht. Freddy trok zyn begeleider bij den arm en trok hem naar den kant van de oprij laan. Beschuit door struikgewas kropen zy verder in de ridhting van het huis. Ten slotte waren zy aan het eind) van het he lende posities, waarin de te Genève byeen- komende landen zich zullen bevinden, in dien, zooals men te Rome beweert, de Ita liaansche gedelegeerde nog vooi het begin der besprekingen den eisch zal indieifen ,om Abessynië wegens het verzaken zijner plich ten als lid van den Volkenbond uit te slui ten. De correspondent heeft in diplomatieke kringen den indruk gekregen, dat deze ma nier om het conflict te verplaatsen, gezien de ingewikkeldheid van den toestand, slecht aanvaardbaar zou kunnen worden geacht. Bevestigd wordt thans, dat Eden nog een dag te Parys zal doorbrengen, om, alvorens# naar Genève door te reizen, nog een onder houd met Laval te hebben. Uit Londen wordt voorts gemeld, dat Sa muel Hoare en Eden thans bezig zouden zyn aan de opstelling van een rapport over alle gezichtspunten van het Abessynische vraagstuk, dat zy op 4 September te Ge nève zullen indienen. Het resultaat van den arbeid zal het on derwerp van een gedachtenwïsseling met de Fransche regeering uitmaken. De morgen bijeenkomende Fransche mi nisterraad zal den door het Italiaansch- Abessynische conflict ontstanen toestand be spreken. Laval zal een uiteenzetting geven van de onderhandelingen, welke sedert de confe rentie van Parys langs diplomatieken weg zyn voortgezet. Laval heeft vanmorgen den Italiaanschen gezant ontvangen én ontvangt hem vanmid dag weer, evenals den Engelschen ambas sadeur. De premier zal dus in staat zyn om het Italiaansche en het Engelsche stand punt nauwkeurig uiteen te zetten. Ook zal de ministerraad zich bezig houden met Frankryk’s houding te Genève. Naar verluidt, zal de houding der Deen- sche regeering te Genève afhankelijk zyn van het resultaat der besprekingen, die van daag te Oslo zullen worden gehouden door de ministers van buitenlandsche zaken der Scandinavische staten. Bij deze besprekingen zal ook Finland vertegenwoordigd zyn. Men acht het waar schijnlijk, dat Denemarken te Genève het .standpunt der Britsche regeering zal steu nen, maar niettemin wordt er op gewezen, dat de kleine en pacifistische landen, zoo als Denemarken, voorzichtig zyn ipet sanc ties en min of meer bezorgd zyn voor de gevolgen van het nemen van economische of militaire maatregelen. I bezig. Volgens sommigen hunner onder hen bevinden zich publicisten van naam is aan te nemen, dat Italië jn den loop van een veldtocht, die verscheidene maanden kan duren, tot het hartje van Abessynië zal weten door te 'dringen. Dan zal men gaan onderhandelen. Deze onderhandejingen zouden kunnen worden vergemakkelijkt door de trooncandidatuur van den achterklein zoon van den grooten keizer Menelik, die thans in Djiboeti woont en wiens vader on langs als gevangene van den negus is ge- j storven. Na enkele Italiaansche overwinnin gen zal de negus of zijn opvolger waar schijnlijk bereid zyn de voorwaarden, die Italië stelt, te aanvaarden. Deze voorwaar den zouden wellicht hierop neerkomen, dat van Abessynië een tweede Egypte wordt gemaakt onder Italiaansch toezicht. Te de- zen aanzien zouden stellig gemakkelyk for- muleeringen kunnen worden gevonden, die zoowel Rome en Addis Abeba als de andere regeeringen o.a. van Engeland zouden kunnen bevredigen. Frankrijk zou bij een dergelijke oplossing gaarne de behulpzame hand bieden. Zietdaar: de eerste voorspel ling. Wat zal er echter en nu komt een an der profeet aan het woord gebeuren, wanneer Italië, na aanvankelijke successen, pas daarna op de werkelijke moeilijkheden stuit? Na Addis Abeba, zoo beweren som mige „deskundigen”, begint pas de werke lijke oorlog. Men moet n.l. rekening houden met de n.ogelykheid, dat de koloniale oor log, door Italië in Oost-Afrika ontketend lang kan duren en zoodoende enorme be- Duitsch protest te Weenen. Tegen Oostenrijksche berichtgeving. Namens de Duitsche Ryksregeering heeft de Duitsche gezant te Wiemen, Vbn Papen, gisteren by de Oostenryksche Bondsregee- zeggen als ik brutaalweg aanbel, vertel dat ik verdwaald ben en onderdak vraag voor den nacht? Dat is een koninklijke inval, prees Freddy. Ze Lebben geeft reden om argwaan tegen jou te koesteren, behalve dan, voeg de hy er bedachtzaa^i by, dat ze geneigd zullen zynt iederéén te wantrouwen. Maar het is toch heel aannemelijk, dat iemad verdwaald is in een nacht als deze, meende de werkman. Volkomen juist, knikte Freddy. Maar ze laten je nooit binnen! In iedpr geval zou het de moeite waard zyn te weten, wie openmaakt. Je hebt alweer geiyk! Er volgde een pauze. Toen Freddy: Je bent werkelijk een buitengewoon sportieve kerel, maar ik weet warempel niet of ik wel het recht heb, jou in dit avontuur tt verwikkelen. U verwikkelt me er niet in, ik bèn er in. En daarop, als freesde hy, dat Freddy hem zou tegenhouden, verdween hy om den hoek van het huis en sloop naar de portiek. FRANKRIJK. Autobussen storten in ravijnen. Etteiyke personen, van wie sommige ernstig, gewond. Op het traject Saint JulienAnnecy, de partement Haute Savoie, is een autobus, waarin zich meer dan 30 personen bevon- I den, in een ravyn gestort De wagen sloeg i eenige malen over den kop. De reizigers I werden ten deele zeer ernstig gewond. De schuld berust bij Iden bestuurder van een auto, die van de andere zyde naderde en niet genoeg rechts hield, zoodat hy den chauffeur van de bus dwong te veel aan den kant te ryden. Een dergelyk geval heeft zich afgespeeld tusechen Grenoble en; St. Pierre de Char treuse, waar een autobus tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in den af grond stortte. Tien inzittenden werden gewond; twee hunner verkeeren in levensgevaar. Geen spoor ervan te ontdekken! Teleur stelling haalde een streep door de aanvan kelyke vreugde. De teleurstelling duurde echter slechts een oogenblik. Er mocht dan niets op het pa pier geschreven staan hy kende dat pa pier! Het was dezelfde soort als dat, wat zy op den weg naar Aylsham gevonden had', den en dat hem de te volgen route had aan gewezen. Om zeker te zijn haalde hy dat stukje papier uit zyn zak. Ja! Elke twijfel was uitgesloten. Toen begon zyn hart op nieuw heftig te bonzen. Bteide stukken had den een afgescheurden kant en toen hy ze tegen elkaar hield, vormden ze één ge heel... Hé, er is hier een auto langs gegaan, waarschuwde de werkman opnieuw. Ziet u die sporen? Je hebt gelijk, bevestigde Freddy. Hier is een auto gepasseerd... de auto, waarom ons het te doen is. Hoe weet u dat zoo zeker? informeer de de werkman. Kijk! luidde het wederwoord. De werkman keek. Wel verdraaid! viel hy uit, dat meisje is ook een bij-de-handje! Ze is méér dan bij-dedhand, protesteer- (il)UIS(JIE 1,01 HAM. De stemming onder de buitenlandsche kooplieden te Addis Abeba is nerveus. De groote firma’s hebben hun voorraden in de laatste dagen in de spoorwegdepots laten opslaan, om ze, indien noodig, zoo spoedig mogelyk naar de Fransche haven Dzjiboeti te kunnen laten vervoeren. In diplomatieke kringen te Addis Abeba, en niet in de laatste plaats in de kringen der buitenlandsche diplomaten, maakt men zich ernstig bezorgd om de toekomst van den spoorweg in geval van oorlog. Men koestert de hoop, dat in zeer ernstige om standigheden de spoorweg onder interna tionale bescherming gesteld zal kunnen worden. In Abessynsche regéeringskiingen is men algemeen van meening, dat Italië zich tot geen prys van een oorlog zal laten terug houden. Uit betrouwbare bYon wordt ver nomen, dat de Negus voornemen? is, on- middellyk den verdedigingsoorlog te ver klaren, indien Italië met een grooten aan val begint, teneinde een situatie te vermij den, als indertijd tijdens het Japansch- Mandsjoerijsch conflict heeft bestaan. De keizer wil daardoor voorkomen, dat een Ita liaansch vertegenwoordiger in Abessynië zou bly’ven, indien Italië zonder oorlogsver klaring tot oorlog overgaat. De correspondent van de „Paris-Soir” te Londen meldt, dat, naar men op Whitehall verklaart, Eden de laatste hand zou leggen &an een uitvoerige nota, die morgen door den Britschen ambassadeur aan Laval zou worden overhapdigd. De nota zou nader ingaan op de Verschil den behoeft niet te hopen om te i wdernemen; men behoeft nift te sla- 1/en om te volharden. '£l Het donkere huis was thans geen vijftig «eter meer verwijderd. Achter de beide ®annen, die het omzichtig naderden, lag de W» waarlangs zij gekomen waren, en aan un rechterhand bevond zich een smallere We?> die een eind verder dan waar zij dien verlaten hadden, op den hoofdweg uitkwam en rechtstreeks naar het huis leidde. Hoe meer de afstand verminderde, hoe oger de omringende booonen werden. Een «toren poorthek sloeg een gat in het ge boomte en door die opening werd het lagere gedeelte van het gebouw thans zichtbaar. y- Er is hier een auto langs gereden, mijnheer, deelde de werkman plotseling mede. Hij had op den zijweg naar aanwijzingen gezocht. Maar Freddy gaf geen antwoord. Hy had zyn aandacht gewijd aan de poon iets veel belangrykers dan autosporen bad zijn oog getroffen. Iets kleins en wits, een stokje verfrommeld en doorweekt linnen *«ek het, dat wenkte uit een greppel naast een der poortstijlen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorglcring)i 45 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25’ bjjalag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ235, elke regel meer ƒ0.50. Oy de voorpagina 50 hooger. advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceerden _._ote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. jrtentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- ■en, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te sjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de uezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1