HAAS' Azijn wint altijd Door constante kwaliteit! WEEKEND-REIS NAAR BRUSSEL PER LUXE AUTOCAR LISSONE-LINDEMAN Beurs van Amsterdam. ring geprotesteerd Vgeit „de onwaarheden en den hróter alsmede\tegen de tendentieure voorstellingen in de \Oostenryksehe pers over de binnenlandariie toestanden in Duitschlajid en Duitsche personen". By het onderhoud, waarheide Oostenryk sche minister van BuitenlWd-^he Zaken eöortgelijike bezwaren tegen \de Duitsche pers inzake Oostenryk opperde, weid men het er over eens, dat het ernstig moet wor den afgekeurd, indien de pers in eenig land op lasterlijke wijte over andere lande» schryft en dat integendeel de pers zich nut tig moet maken voor het herstel der norma le betrekkingen tussch ITALIË. Marconi bereid zyn diensten aan te bieden. By zyn aankomst te Santa Margherita verklaarde de bekende uitvinder Marconi aan den correspondent van Reuter, dat de berichten uit Rome, volgens welke Musso lini een beroep zou hebben gedaan op Mar coni's diepsten in verband met de mobili satie voor Oost-Afrika, voorbarig waren, Hy voegde eraan toe: „Ik ga den 12den September a.s. voor een week naar Brazi lië. Indien echter een oorlog uitbreekt tus- schen Italië en Abessinië, zal ik mijn dien sten ter beschikking van Mussolini stellen. RADIO-NIEUW3. Programma voor heden. Hilversum: V.A-R.A. 5.30 Concert door Fantasia; 6.15 Concert door de Bohe mians; 7.Sportuitzending7.20 Mez/zo- Sopraan en Piano; 7.50 By den Verkeers- dokter; 8.— S.O.S.-berichten; 8.03 Nieuws berichten en Varia; daarna: Eén minuut voor Nederlandsch fabrikaat; 8.15 Gramo- foon; 8.30 Voordracht door Janny van Oogen; 8.45 Copcèrt door het V.A.R.A.-Or- kest; 9.30 Opvoering van „Nocturne"; 10. Concert door het V.A JLA-Orkest11. Gramofoon en Piano; 11.30 Orgelspel. H u ia e n: N.CJLV. 56 Kinderuurtje; 6 -—6.30 Gramofoon; 6.306.58 Onderwijs fonds voor de Binnenvaart; 7pl.m. 7.1Ö Nieuwsberichtenpl.m. 7.115—7.30 Radio reportage, eventueel Gramofoon; 7.308 Kapitedne E. W. Waitóink over „Het Leger des Heils in de achterbuurten"; 8—8.05 Weer- en Nieuwsberichten; 8.059 Concert door de Haarlemsche Orkest-Vereeniging; 99.30 Ds. P. C. Jongbloed over „Een praatje over Marken"; 9.3010.30 Vervolg Concert; 10>10.05 Nieuwsberichten; 10.30 1'1.30 Gramofoon. VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN. Voorontwerp van wet aanhangig BINNENLAND. Een nieuwe cultuur in het Westlgnd. Loonende champignon-teelt mogelyk gebleken. Sinds eenigen tyd houden de Proeftuin van het Zuid-Hollandsch Glasdistrict en ook enkele kweekers, zich met stijgend succes bezit, met den teelt van champignons, wel ke als by-cultuur ter hand is genomen. Oe paddestoelen kunnen .1. worden gpkweekt ui bedden, welke in de druivenkassen wor den aangelegdj waarin ondertusschen de druiventeelt gewoon voortgang kan vinden. Hoewel de paddestoel als gerecht ten on zent lang niet die plaats inneemt, die hy b.v. bij onze Oostelijke naburen bekleedt, en him ook door zyn smakelykheid en voe dingswaarde ten volle toekomt, heeft ons land tot dusverre den niet onbelangryken jaarlykschen import Van ƒ60.00 a ƒ70.000 aan paddestoelen, hoofdzakelijk uit België en Frankrijk. Het is alleszins begrypelyk, dat onze Westlandsche tuinders, die zich van dag tot dag meer op den afzet van hun producten in eigen land aangewezen zien, nieuwe we; gen trachten te vinden om de sterk geslon ken opbrengst van hun bedryf weer eeni- germate op te voeren. In dit licht bezien mag het geen verwon dering wekken, dat ook daar de aandacht is gevallen op het bedrag, dat jaarlyksch onze grenzen overgaat, naar paddenstoel- kweekeryen in het buitenland. De eerste on derzoekingen werden het vorig jaar verricht door den Proeftuin van het Zuid-Hollandsch Glasdistrict, onder leiding van den Rijks- tuinbouwconsulent, ir. Riemens, en op grond hiervan werd een meer uitgebreide teelt ter hand genomen. Enkele kweekërs hebben sedert kort dit voorbeeld gevolgd en zoo ziet men t^ans regelmatig op sommige Westlandsche vei lingen enkele kistjes champignons tusschen de wagonladingen tomaten staan, die ech ter een zeer behoorlykeft prys opbrerigen. By velen is de hoop levendig, dat onze champignonteelt eerlang in de algeheele behoefte van ons land zal kunnen voorzien, terwijl door een aldüs uitgebreide cultuur d~n grondslag zou kunnen worden gelegd, voor het propageeren van den paddestoel als meer algemeen gerecht. Vooral indien dit laatste succes mocht hebben, openen zich voor deze'jonge cultuur vele mogelijkheden. Wat de cultuur zelf betreft: deze edscht tamelijk veel zorg. Uit de sporen wordt het z.g.n. broed gekweekt. Dit is échter een werkje, dat niet 'aan deit kweeker overge laten kan worden, doch in laboratoria wordt verricht. Het broed wordt In koekvorm in den handel gebracht en in mestbedden in de druivenkassen tot ontwikkeling gebracht. De algeheele qpltuur vordert ongeveer 6 maanden; na drie maanden kan echter de eerste oogst van het bed worden geplukt. De gemiddelde opbrengst is zeker 5 K.G. per M2. bedding; de prys aan de veiling be draagt tot dusverre ongeveer ƒ1.per K.G. Nu de hoofdproducten zoo goed als waar deloos zyn geworden, wordt in tuinbouw- kringen met belangstelling uitgezien naar de verdere resultaten van deze nieuwe by- cultuur. i Sterke achteruitgang van onze koopvaardijvloot. Cijfers, welke een bedroevende taal Inperking van het werkterrein. De Minister van Sociale Zaten heeft hij den Hoogen Baad van Arbeid aanhangig gemaakt, een voorontwerp van wet iiBake het verrichten van arbeid door vrouwelijke Het mailschip „Patria", dat deel heeft uitgemaakt van de vloot van den Rotter- damschen Lloyd en, na byna vyf jaar op gelegd te zyn geweest, naar Sovjet-Rusland werd verkocht, is thans by Wilton te Schie dam voor zyn nieuwe bestemming gereed gekomen. Het vertrek zal waarschijnlijk morgen plaats hebben. Da verkoop van dit schip is voor onze koopvaardij geen ernstig veslies; de „Pa tria" toch viel reeds buiten de eigenlijke vlootsterkte van den Rctterdamschen Lloyd. Hetzelfde geldt voor de naar Italië ver kochte „Gelria" van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd, welk schip in normale tij den ook van de hand gedaan en door een nieuw vervangen zou# zyn. Anders staat het echter met de talrijke schepen, voornamelijk vrachtbooten, welke voor het internationale verkeer zeer bruik- oaar waren en die door verkoop naar het buitenland de sterke positie, welke onze koopvaardijvloot in het wereldscheepvaart- verkeer innam, sterk heeft ondermijnd, het geen mede voor den algemeen economischen toestand van ons land, dat door zyn geo grafische ligging in het wereldverkeer een groote plaat3 inneemt, fnuikend kan worden genoemd. Viel, naar wy van bevoegde zijde ver namen, nog in 1931 een vooruitgang in de tonnage waar te nemen een groot aantal zeeschepen, dat in bestelling was, moest toen nog worden opgeleverd in de jaren 1931'35 is de sterkte van onze koopvaar- dij vloot, varende onder Nederlandschen zee- brief, met meer dan 25 achteruitgegaan. De schepen, welke met Indischen of West-, Indischen zeebnef varen, zijn daarby in ver- band met de bijzondere positie, welke zij innemen, uitgezonderd. Zelfs is de Nederlandsche vloot van alle zeevarende landen het sterkst achteruitge gaan; de achteruitgang van de geheele Ne derlandsche tonnage over genoemde periode bedraagt, Indië inbegrepen 16 die van de wereldtonnage 6 Jc. Van «enkele reederyen is vrijwel de ge heele vloot door verkoop verloren gegaan; van andere staan op het oogenblik nog ver scheidene, in goeden staat verkeerende sche pen, voor den verkoop op de nominatie. De veel verbreide opvatting, als zou Ne derland een te sterke 'vloot hebben, is in haar algemeenheid niet juist. Nederland neemt in de wereldvloot de plaats in onder Noorwegen, hetgeen allerminst in overeen- stemming is met onze economische en geo- grafische positie. Japan's behoefte aan emigratie. Stappen te wachten by de Engelsche en de Nederlandsche regeering? Volgens een specialen correspondent van de Daily Herald bereidt de Japansche re- geering diplomatieke onderhandelingen met Groot-Bfittannië, Nederland en andere mo- gendheaen voor om emigratie-rechten van enkele van zyn millioenen overbevolking te verkrijgen. Britsche bezittingen als Fiji, Samoa, Serawak en Britsch Nieuw Guinea, Nederlandsch-Indië en met name Borneo zouden tot de landen behooren, waar de Ja pansche autoriteiten kolonisten heen willen zenden. Achter dezen zet zou de sinistere j hand van den leger- en vlootminister te To kio zichtbaar zyn. Berichten over dit emi gratie-voorstel zouden Londen gisteren be reikt hebben terzelfder tydr. waarop de amb- tenares van het Japansche gezantschap aan I het departement van buitenlandsche zaken het Japansche antwoord op het memoran- J dum over de vlootkwestie overhandigden. Wat dit antwoord betreft, zegt deze cor- j respondent, dat het de weigering bevat om aan de komende vlootbesprekingen deel te nemen, tenzy Japan's aanspraak op pari- teit met Groot-Brittannië en de Vereenigde StatenVan tevoren erkend is. Men zou ech- ter denken, dat Japan, wanneer de emigra tie-voorstellen kans op aanvaarding hebben, bereid zou zijn om zyn houding inzake de vlootkwestie te wyzigen.. In de hierby gevoegde Memorie van Toe lichting begint de minister met op te mer ken, dat de voortdurende toeneming van het percentage vrouwelijke arbeidskrachten ln de industrie te denken geeft. By minder ernstige werkeloosheid dan wy thans bele ven, aou hij dit onderwerp vermoedelijk la ten rusten. De huidige werkeloosheadscy- ffers echter nopen hem tot het overwegen van maatregelen in deze. Het aantal werkeloozen, ingeaöhreven by de organen van de openbare arbeidsbemid deling in ons land, bedroeg in ihet winter halfjaar L934/1935 gemiddeld byna 400.000 Het aantal daarin begrepen werkelooze vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg nog geen 15.000. Deze cyfers zyn welsprekend en de minister heeft zich dan ook de vraag gesteld, of, naast de bestrijding van de wer keloosheid in het algemeen, iets gedaan zou kunnen worden om de werkeloosheid onder de mannelijke arbeidskrachten eenigszins te verminderen door op eenige terreinen de be staande werkgelegenheid voor vrouwen een weinig in te perken. Het is den minister uiteraard volkomen bekend, dat aan het vraagstuk van de ver vanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten verschillende moeilijkheden vastzitten. In dit verband wordt dan her haald wat terzake werd medegedeeld in de Memorie van Antwoord op het Voqrloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het ont werp der Ryksbegrooting voor 1935, hoofd stuk XA. Terwyi uit de aangehaalde passages nog een groote aarzeling spreekt om op dit ge bied in te grijpen, acht de minister, by den toestand, zooals die inmiddels geworden is, langer weifelen niet gewettigd. Werkeloos heid is een ramp voor ieder, die er door ge troffen wordt, maar voor het gezinshoofd werkt zy veel meer funest dan voor iemand, die niet met de zorg voor het levensonder houd van anderen belast is. Op den man nu rust, naar den nfttuurlyken gang van zaken, de plicht, om ook voor zyn vrouw en kinde ren het levensonderhoud te verdienen. In- tien dan ook zonder overwegende bezwaren werkgelegenheid voor de vrouw eenigs zins beperkt kan worden en aldus hier en daar haar plaats op het terrein van den arbeid door een man kan' worden ingenomen, dan acht de minister dit gerechtvaardigd. Men vergete hierbij ook niet, dat niet alle arbeid» die tegenwoordig door vrouwen ver richt wordt, de soopt ,werk is, die voor haar het meest geëigend is, al is zy weUtóht phy- siek teien dien aibeid 'bestand. Reeds uit dien hoofde moge er op gewezen worden, dat de ontworpen regeling zekere bescher ming inhoudt voor de jonge meisjes, op wie zy betrekking heeft, met name voor wht rrbeid in fabrieken betreft. De minister hééft in dat verband gemeend op tweeërlei wyze het werkterrein vhn vrouwelijke arbeidskrachten te moeten inperken, n.l. door verhooging van den leeftijd, waar op zy tot arbeid in de industrie en in kan toren kan worden toegelaten, en door het aamvyzen van soorten van arbeid, welke een meisje of, een vrouw in een fabriek of in een kantoor ndet of slechts onder bepaal De werkeloosheid. Het aantal werkeloozen sedert 27 Juli gestegen met 6703. De Directeur van den Rijksdienst der wer kloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 5 t.m. 10 Augustus 1935 het aantal leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 546.300, waarvan 75.300 landarbeiders. In de maan den Mei t.m. November worden geen ge- In een verbod van arbeid van meisjes v^n 14 en 15 jaar in fabrieken en op kantoren ziet dfe minister het aangewezen middel om den toeloop van meisjes naar die inrichtin gen te beperken. Daardoor immers zullen, naar verwacht mag worden, velen harer na volbrachten leerplicht een werkkring in hui selijke diensten zoeken. Eenmaal in die richting begonnen, zullen vermoedelijk ver schillenden definitief buitey de industrie hlyvem. Aldus zou geleidelijk een grooter aantal Nederlandsche meisjes als (dienstbode beschikbaar komen; zy kunnen dan de plaatsen, thans door buitenlandsche dienst meisjes ingenomen, bezetten. Uiteraard zal daarmede de mogelijkheid geschapen zyn, dat een aantal jongens plaats in de in dustrie vindt. Eenzelfde tertdienz heeft een verbod, als genoemd, voor vrouwen en meis jes om bepaalde soorten van arbeid te ver richten. Door zoodanig ingrijpen wordt de vraag naar mannelijke arbeidskrachten in fabrieken en kantoren rechtstreeks gesti muleerd. Ingrijpen van overheidswege zal met be hoedzaamheid moeten geschieden. Stellig immers valt tegenover de groote voordee die, Waar het oordeel van den minister, _.J ov_. pw aan de ontworpen regeling verbonden zyn gevens aangaande de werkeloosheid van de op bezwaren te wijzen. De boven geciteerde vereenigingen van landarbeiders ontvangen, j Memorie van Antwoord noemt verschillen- De werkeloosheid onder de overige 471.000 verzekerden bedroeg 29.6 Jr. In de vorige verslagperiode (8 t.m. 13 Juli 1935 bedroeg de werkeloosheid even eens 29.6 Je, In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkeloosheid onder- acheidelyk 26.3 Jc ep 23.7 By 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 Augustus 1935 ip totaal 358.795 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 340.369 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 340.635 werkeloos, onder wie 326.893 mannen. Op 27 Juli 1935 bedroeg het totale aan tal ingeschrevenen by een ongeveer gelijk aantal organen 352.090, onder wie 333.932 de van die bezwaren. Een der gewichtigste is zeker wel de precaire toestand van de industrie, welke er toe noopt om zooyeel mo gelijk af te zien van maatregelen, die als gevolg met zich kunnen brengen een stij ging van de productiekosten. Het aantal werkzoekenden is derhalve sedert 27 Juli 1935 gestegen met 6705, het aantal werkeloozen daaronder met 6703. M UITTREK TCHTËnT Kaasmarkt Woerden. 28 Aug. Aangevoerd 447 partijen. Prij zen/: le lew. iji. r.m. 2124; 2e kw. m. r.m. 1920; zware 24. Ham GEMENGDE BERICHTEN. In volle vaart tegen een boom. Gisterenavond omstreeks 7 uur heeft op den weg Eindhoven—Weert een auto-onge luk plaats gehad, waarbij een dame werd gedood, terwyi een andere dame ernstig werd gewond. In de kom der gemeente Maarheeze is n.l. ean auto, bestuurd door den heer de Zeeuw uit Poeldijk, tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. In de auto zaten behalve de heer de Zeeuw nog diens echtgenoote, en een ander echtpaar, de heer en mevrouw Luteyn uit Den Haag. De gevolgen van de botsing waren ont zettend. De ruim 50-jarige mevrouw de Zeeuw werd op slag gedood, terwijl mevr. Luteyn zoo ernstig gewond werd, dat de ijlings ontboden geneesheer dr. Visschers uit Budel het raadzaam achtte haar naar het ziekenhuis te- Weert over te brengen. De beide heeren kwamen er zonder noe menswaardig letsel af. Door de marechaussee te Budel werd pro cesverbaal opgemaakt. Nader vernemen wy, dat de toestand van mevrouw Luteyn niet zoo ernstig is, als zich aanvankelijk liet aanzien. Zy had hoofdzakelijk snywonden beko men. Een weerbarstige schipper. In de Maashaven te Venlo is het gisteren tot handtastelijkheden gekomen tusschen den schipper K. uit Rotterdam, en den con troleur der scheepsbevrachtingen S. uit den Haag, toen laatstgenoemde een buiten de bevrachtingscommissie om met hout geladen schip, dat in beslag was genomen, wilde be treden. Na^r ter bevoegder plaatse werd verno men, moet het geval zich als volgt hebber, toegedragen: De vorige week heeft schip per K. te Rotterdam zyn schip, buiten de bevrachtingscommissie om, geladen met hout, dat bestemd was voor den houthande laar v. L. te Venlo. In het Maas-Waalkanaal in de buurt van Weurd by Nijmegen, is het )chip gecontroleerd door den rykscontroleur der scheepsbevrachtingen, waarbij bleek, dat de schipper niet in het bezit was van de in verband met de evenredige vrachtverdee- ling vereischte papieren. De controleur heeft het schip toen in beslag genomen. De schipper heeft het echter aan deze in be slagneming onttrokken, door met behulp van een passeerende sleepboot zyn reis naar Venlo te vervolgen. De bevrachtingscommis sie te Venlo was echter reeds van een en i.nder verwittigd, zoodat, toen de schipper eergisteren met lossen begon, spoedig het 'verbod kwam, dat hy dezen arbeid moest staken in afwachting van de komst van den rykscontroleur, aangezien het schip weer naar de buurt van Nijmegen terug moest. Ondanks het protest van de arbeiders, die reeds met lossen waren begonnen, werd het werk stopgezet. Gisterenochtend verscheen de rykscontroleur S. uit den Haag, om het in beslag genomen schip met behulp van een daarvoor uit Maasbracht gekomen sleepboot terug te brengen. De schipper wilde den controleur niet op het schip toelaten, trad handtastelijk op en dreigde hem met een mes, zoodat deze zich genoodzaakt zag de hlup van de politie in te roepen. Toen deze ■was verschenen, werd het schip, aangezien de schipper weigerde, door vreemde schip pers aan de sleepboot vastgemaakt en naar Weurd teruggebracht. De staking te Tilburg. 20 fabrieken stilgelegd. Aankondiging van de fabrikanten. Ondanks eey door de werkgevers aan de ar beiders gesteld ultimatum heeft de staking onder de arbeiders in de wollenstoffen-in- dustrie te Tilburg zich uitgebreid. Op het oogenblik zyn van de 39 wollenstoffeh-fa- brieken er 20 geheel of gedeeltelijk stil gelegd. Het hoofdbestuur van de R. K. Arbeiders- vereeniging „Lambertus" heeft haar leden aangemaand aan het wefk te blijven en on der geen voorwaarden het werk neer te leggen. In alle fabrieken" is door de leden van den Tilburgschen fabrikantenbond de vol gende aankondiging opgehangen: Aangezien op verschillende fabrieken, aangesloten by den Tilburgschen Fabrikan tenbond, onder het personeel een wilde sta king is uitgebroken, brengen wy het vol gende ter kennis van het personeel: 1. Al die leden van ons personeel, die morgen, Woensdag 28 Augustus niet op het voor hen geldende aanvangsuur hun arbeid hervatten, worden geacht de dienstbetrek king onrechtmatig te hebben verbroken. 2. De wet op het arbeidscontract geeft den werkgever het recht ter zake van het onrechtmatig verbreken der dienstbetrek king een schadeloosstelling, ter grootte van één week loon te vorderen. 3. Van al degenen, die morgen, Woens dag 28 Augustus den arbeid niet op het voor hen geldende aanvangsuur hervatten, zal deze schadeloosstelling gevorderd worden door inhouding van het arbeidsloon over de afgeloopen kalenderweek. 4. Voor degenen, die den arbeid morgen op normale wijze hervatten, zal de betaling van het arbeidsloon over de afgeloopen ka- lenderweek geschieden op Donderdagmid dag 29 Augustus. 5. Degenen, die de dienstbetrekking op onrechtmatige wijze hebben verbroken, en morgen in gebreke blijven den arbeid op normale wjjze te hervatten, zullen boven dien geen aanspraak kunnen maken op uit betaling der vacantiedagen. 6. De werkgevers behouden, zich uit den aard der zaak volledige vr(|hltld voor ten opzichte van de arbeidsvoopAarden, die zullen gelden voor het gevaft wilde sta king blijft voortduren. Man tusschen een maaimadiine. Arm en voet geheel, hand gedeelte» afgesneden. Zaterdagmiddag heeft op een korenveld van den landbouwer B. Biesheuvel aan d.„ IJ weg nab ijden Bcnnebroekerweg te Haar lcmmermeer, een ijselyk ongeval, plaats ge! had met een korenmaaier, waarbij den beider W. Verwoerd een arm en een voet geheel en een hand gedeeltelijk werden nf ge,sneden, meldt het „Volk". Terwijl genoemde arbeider den koren maaier bestuurde, sloegen de paarden od hol, met het gevolg, dat V. zijn evenwicht verloor en tusschen' de vlijmscherpe messe-, en tanden terecht kwam. Op Zijn luid gegil „ho" kwamen de an dere arbeiders toesnellen en wisten de paar. den tot staan te brengen. Oogenblikkeliiï bevrijdden de collega's den man die ver schrikkelijk was verminkt en bonden met zakdoeken de lichaamsdeelen af. De ondanks de uitgestrektheid der gemeente snel ge arriveerde dokters Buis uit Hoofddorp en van Haringen uit Nieuw-Vennep behandel den den patient verder. De afgesneden li chaamsdeelen werden op 180 meter afstand van elkaar gevonden, alsook de duim die van detweede hand werd afgesneden. Met een ziekenauto der gebr. Mathot uit Haarlem werd het slachtoffer naar het (jast- huis te Haarlem vervoerd. Hier «verden zyn kleeren afgesneden. Bij dit alles had de patiënt zyn bewustzijn niet verloren; hy maakte de doktoren er op at tent dat er nog een horloge in zjjn vestzak zat. Zyn toestand is evenwel verontrustend en men vreest ieder oogenblik voor zyn leven. Het slachtoffer is gehuwd en vader van vyf kinderen. LUCHTVAART Jhr. Sandberg naar Turkije. van kapitein Lent aan boord van een Fokker C X. Jhr. mr. G. Sandberg, lid van de directie van de Ned. vliegtuigfabriek en Holland's bekendste stuntvlieger is naar Turkije 'ver trokken aam boord van een Idoor hem be stuurde nieuwe militaire Fokker C X. In zyn gezelschap bevindt zich kapitein van Lent, vlieger van de afnemingscom- van het c Doze Fokker C X ia serie van 14, die de Ned. vliegtuigenfabriek aan het bouwen is voor het Nederlandsèh- Indische leger, welke binnenkort alle zullen worden afgeleverd. De heer Sandberg heeft speciale vergunning van het dep. van kolo niën ontvangen om dit vLiegtuig in gezet- schap van kapitein van Lent naar Turktfe te vliegen. De terugreis zullen beide heeren op de-zèlfde wyze makén. De heer Saradherg maakt deze vlucht op verzoek van de Turk sche regeering. Er wordt van hem verwacht, dat hy op 30 Augustus in Istanboel aanwezig is in ver band met een militaire demonstratie ter ge- tegenheid van een groot volksfeest op dezen nationale» Tutkschen feestdag, zoodat hij dan aan het Turksche volk lean laten zien wat een Nederlandsche stuntvlieger uit dezen nieuwen jager-verkenner van de Fok kerfabrieken kan halen. De heer Sandberg die twee dagen in Istanboel blyft, zal ge durende dien tjjd 15 uur vliegen. De reis naar Turkye wordt in rustig tempé afge legd, er zal vooral niet getracht woiden haar in recordtijd te doem Men vliegt eerst naar Zürioh, waar een demonstratie wordt gegeven. Als dat niet lang ophoudt, vliegt men denzélfden dag nog door naar Weenen, waar dan overnacht wordt. Vandaar gaat het rustig verder naar Boedapest en dan naar Belgrado. In Belgrado wordt weer een demonstratie gegeven. Dan verder naar So fia Istanboel (eenige dagen demonstraties), Ankara, Eskeshir en Kaisery. Ook in de drie laatstgenoemde plaatsen zal jhr. Sand berg de Fokker C X voorvliegen. De demonstratie ta Kaisery in Turkye is interessant omdat daar een Turksche vlieg- tuigenfahriek is gevestigd. In totaal denkt jhr. Sandberg ongeveer drie weken weg te biyven. Het militaire vliegtuig heeft voor deze tocht de regiatratieletters PJL-AX.Y ont vangen. I« het weer bijzonder slecht, dan wordt ndet gevlogen, vooral ook omdat de machine natuurlijk weer in perfecten staat in Nederland moet worden afgeleverd. De Fokker C X is een twee persoons jagerver kenner. Het is een vér spannen anderhalf- dekker, die ook gebruikt kan worden als lichte bommenwerper. De ondervleugel is van een landingsklap voorzien. De bewape ning bestaat uit twee vaste ingebouwde ma chinegeweren door het schroefveld schie tend, terwyi de waarnemer een draaibaar geweer bedienen kan. Onder don ondërvleu. gel kunnen twee bornmentrekkers worden 'bevestigd, waaraan bommen van 50 k. elk kunnen worden meegenomen. Bij het bouwen van dSt toestel is de Ned. vliegtuigenfabriek van tile gedachte uitge gaan dat een goed militair vliegtuig niet'al leen groofr? snelheid moet hebben maar ook goede vljeg-eigenschappen, het moet nfiet sléchts door crackpiloten gevlogen kunnen worden, doch ook door doorsnee militaire vliegers. De C X heeft .door de genomen proeven bewezen dat het aan al deze eischen voldoet, o-a. kan, het vliegtuig tijden» het vliegen by elk toerental geschikt voor ho rizontale vlucht af getrimd worden, zoddat mien handen en voeten van de stuurarganen lean wegnemen zoolang men dit wenscjit. Door het slechte weer is Jhr. Sandberg gróteren weer te Eindhoven teruggekeerd ert zou heden of morgen zijn reis voortzet- - e STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Aug. 1936. Verlichting op Koninginneverjaardag. Naar wij vernemen aal Zaterdagavond ook de Burg. Martenssingel tusschen Zout- panstraat en St. Josephstraat met lam pions verlicht worden. Ballonnenwedstrijd op Koninginnedag. Het beloofd een groote drukte te worden voor den ballonnenwedstrijd bij de fa. J. L. Brus. De houders van deelnemerskaarten woiden verzocht om Zaterdagmiddag a.s. te S30 uur op de Turfmarkt aanwezig te zijn, waar zij op vertoon der kaart gratis een gaflballon kunnen verkrijgen. De kaarten wonden aan de ballonnen bevestigd en ge- zamenlijk gaan de kinderen onder geleide naar de Markt waar de ballonnen gelijktij dig worden opgelaten. Dus zorgt er voor tijdig aanwezig te zijn. Gouden huwelijksfeest. Woensdag 4 September a.s. zal het 50 -aar geleden zijn, ilat het echtpaar A. Ker- 'rebijn en G. v. d. Laan, wonende Derde Kade 8, alhier, in het huwelijk trad. Posterijen. Uitbetaling Ouderdomsrente. De uitbetaling van de ouderdomsrente aan degenen, die de rente op 31 Augustus moeten ontvangen, zal geschieden op Vrij dag 30 Augustus tusschen 8.30 en 10.30. Beperking van dienst op den verjaardag van H. M. "de Koningin. De wnd. Directeur van het P.T.T. kantoor alhier maakt bekend, dat op 31 Augustus a.e. het kantoor voor den postdienst te 13 uur word* gesloten. Na dit uur blyft voor de busrechthouders de gelegenheid bestaan als op andere werkdagen hunne stukken af te halen. Het kantoor zal den geheelen, dag geslo ten zijn voor de navermelde diensten: 1. De aanneming en uitbetaling van postwissels (met uitzondering van telegra fisdhe), postbewijzen en quitantiën. 2. De aanneming van belastingbetalin gen. 3. De aamiemig van stortingen voor den postchèque- en girodienst (behalve voor die, waarvan spoedbehandel ing of spoedbericht wordt gevraagd). 4. De uitbetaling van ohèques, (behalve "voor die, waarvan spoedbehamdeling is ver zocht). 5. De storting van telefoongelden. 6. De distributie van pasmunt. Voorts zal dien dag de laatste briefpost bestelling, de laatste lichting van dq bij- busseni worden opgeheven en zullen na de eerste pakketpostbeetel 1 ing geen pakketten meer worden besteld. Goudsche Winkeliers vereeniging. (De Goudsche Winkeliersvereeniging houdt een algemeene vergadering op Maan dag 2 September, des avonds 8% uur, in Café „Centraal", ingang Zeugestraat. De agenda vermeldt ojn.: Ingekomen stukken en Mededeelingen. Verslag Congres Apeldoorn. Bespreking over het houden van een landelijke winkel week onder de naam „M iddenstamdscam- pagne". Deze winkelweek zal zjjn als b.v. de hier ter stede meer gehouden „Koopt méér Weken", doch dan over het geheele land en op denzelfdfen tyd, met daaraan ver bonden Puzzle-oplossing en groote pry zen. In de vergadering moet beslist worden over het al of met meedoen aan deze cam pagne en zullen kosten en verdere bijko mende verplichtingen bekend gemaakt wor den. Kantongerecht. Zitting van 28 Augustus. Een vroolijk vijftal. Een vyftal vroolyke kwanten, genaamd J- N., p. G. K., H. H., J. de O. en C. de 6- en wonende te Gouda, hadden op een nacht kt Juli de rust Idler omwonenden ver stoord door te zingen en te schreeuwen op den Westvlisterdyk te Schoonhoven. De veldwachter maande het vyftal aan en ^enachte procesverbaal op te maken. Deze "«ren daarvoor echter heedemaal niet te vifldfen en gingen er van dloor! Desniettemin wist de heilige Hermandad hen toch wel te krijgen en zoo stonden zij dan vanmorgen voor het hekje. Overeenkomstig de eisch van den ambte naar wepfen de eerste vier verdachten voor tan kinderachtig optreden veroordeeld tot betaling van een boete van 2.60 subs. 1 ®*g hechtenis. Die laatste, C. de G. werd, zyn jonge leeftijd, schuldig ver "taard zonder toepassing van straf. Krap verkeer, "erd. J. B. uit Kethel was niet versche- h®11- had in de Kerklaan b. d. 's-Graven w®8, waar het verkeer erg druk waS, ter- r31 straat daar ter plaatse 4.35 M. breed met Zyn 3.80 M. breed» vrachtwagen het voor hem uitrijdende verkeer gepasseerd ta tet uit tegenovergestelde richting ko mende verkeer tegemoet gereden. De verkeerspolitie verbaliseerde hem daar- ta°r. Hij werd vanmorgen veroordeeld tot x boete of 2 x 2 dagen hechtenis, °vereenkomstig de eisch van den ambte naar. Eén vreemde 1 eeraar. P. J. uit Waddinxveen wilde zyn meisja ren autorijden maar had daarvoor een hWtbepaaldl geschikte weg uitgekozen. Ze ftaen namelijk op den Provincialen weg en ten nog al gevaarlijk tempo, waardoor ^riteer in gevaar werd' gebracht. VERTREK ZATERDAG 31 AUGUSTUS VAN ROTTERDAM 8.30 U. V.M. TERUG ZONDAGAVOND 1 SEPTEMBER ROUTE: ROTTERDAM DORDRECHT MOERDIJK BREDA ANTWER PEN BRUSSEL. BEZOEK AAN DE TENTOONSTELLING OUD-BRUSSEL LUNCH DINER LOGIES ONTBIJT LUNCH TOER TOT BEZICHTIGING BRUSSEL. VERTREK ZONDAG 5 U. N.M. DINER ONDERWEG. TOTAAL PRIJS 17.50. NOG ENKELE PLAATSEN BESCHIKBAAR, AANVRAGEN DOOR TUSSCHENKOMST VAN DE AFD. REISBEMIDDELING MARKT 31 TEL. 2745. De ambtenaar vond dit feit ernstig en orderde daarom 10.— boeté, subs. 2 da- g&n hechtenis. De kantonrechter veroordeel de hem tot 5.— boete of 1 dag hechtenis. Benoeming Hoogheemraad van Rijnland. By Kon. Besluit is benoemd tot hoog heemraad van Rijnland W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye te Voor schoten. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van Politie zijn te be vragen de navolgende aldaar als gevonden gedeponeerde voorwerpen: 1 paar witte handschoenen, 2 portemon- r ai^s, 1 zwart gelakt schoentje, en eenige sleutels. Verder zijn aan de navolgende ndressen te bevragen: 2 portemonnaies, Mej. v. d. Lin den, Verl. IJssellaan 201; 1 lwarie porte- monnaie, Cats, Kleiweg 67; 1 kindertaschje met inh., Postkantoor, Wethaven; 1 porte- monnaietje, J. de Vries, Sophiastreat 22; 1 idem, A. C. Breedijk, Slapperdel li; 1 cein tuur, H. Driessen, IJssellaan 45; l idem, P. Hol. Wachtelstraat; 1 armband, T. Souffcee. St. Josephstraat 96: 1 portemonn.jietje, J. Sanders, Pretor!aplein 52; 1 vest, P. J. Anker, Vlamingstraat 52; led g.> blikken, TGlekes, Pr. Hendriksir ut 124; 1 badhund- k, G. Postnut, St. Josephstraat S2; 1 rood c;ntuurtje, A: Wolbere. Bockenbergatraat -1)5 1 nieuwe smalle rwm, Juffr. F.meis, fVekerssingel 71; J porce eonnaietje. B v. E->, Raadhuisweg E 105, Raeuwyk; 2 kope ren gewichten, S. Wildschut, Derde Kade 30. 3 koperen gumenten, C. Streefkerk. ITu'nemelksloot 56; 1 i>aJpak, H. Collem, Gïoenendaal 38; 1 halskettinkje-, J. Key, L T M'deweg 86; 1 zadeliati*, F. Boot, Lem- oidsteek 27; 1 rijwieUaachja met inhoud, J. Schdpten,. v* Goovstra it.25; l'«fe pont.' h ,tei. Stroeve, Markl; 1 man*oleeintuur, T. Snel, Lemdulsteeg 16; 1 handtaschje, A. G. Smits, Westerkade 55; 1 gouden admesring, J. Wassenaar, Derde Kade 160; 1 rijwiel, A. J. Plomp, Groeneweg 76; 1 verstel haak, H. Driessen, IJssellaan 95; 1 R.K. kerkboek je, J. Buitenhuis, Tweede Kade 32. Aan het Bureau van Politie zyn omtrent eenige gevonden rijwielbelastingplaatjes in lichtingen te bekomen. Als verloren werd aangegeven: twee vul penhouders, 1 portemonnaie met 50.1 bruine portemonnaie met 20. Loop der bevolking. Gevestigd: H. Peerenboom, modisto, van Schagen, Hoogzyde E 102, naar Wijd- atraat 15; A. Kooy, timmerman, van Geleen. Nachtegaalste. 73, naar R. v. Catsweg 51; C. J. A. Hamerslag, van 's-Gravenhage, Waaaervaaracheweg 85, naar Fluweelensin gel 32; A. de Witte, religieuse, van St. Miiohels-Geetel B 109, naar Gr. Florisweg 77; A. M. Daudt, van 's-Gravenihage, Zout- manstr. 40b, naar Zeugestraat 64; H Bor, leierl.verpl., van Haarlem, Bosoh- en Hoven- straat 3, naar Krugerlaan 130; G. Hoosbeek, banketb., van Schoonhoven, Haven 82, naar Vorstmanstraat 45; A. Pols, db., van Ze venhuizen^ Breedeweg 2, naar Van Bergen JJzendoornpark 9d; A. den Boon, ambten, zuivelcentrale, van Oud Alolas No. 154, naar Gr. v. Bloisstr. 21; M. E. v. d. Kant, db., van Leiden, Lorentzikade 24, naar Gou we 96; B. van Vliet wed. J. v. d. Kemp, van Amsterdam, vaanweg lOhs., naar Naaier- straat 21; R C. Verkerk, van Reeuw'yk, Weth. Ver,Weg 57, naar Kleiwegstraat 11' I. Drost rei/.ger, van Bmukelen, N. Do mineeslaantje 51, naar Raigerstraot 6; D. H. Landwehr, horl.maker, van Zutplien, Spittaalstr. 26, naar Oosthaven 3; J. G. Rietveld, zakkenstopper, van Woerden, WIl- hehniwaweg 32, naar Mosstraat 21; L. A. V. d. Horst, bakker, van Soest, Braamweg 60, naar Walvisstraat 8; P. A. M. Govers, win- talibed., van Breda, v. Voorst tot Voorststr. 37, naar Varkenmarkt 27; E. A. den Boon eeb.' Breitake, van 'rOJravenhage, Wotma- ranastr. 122, naar J. Fhilipsweg 22; J. G. v. d. steeni slager, van Beiden, Haarlem merstraat 186, naar Gomve 186; N. A. Hei land monteur, van Noordwïkerhout, Begen- vlietweg 25, naar Zoutmanstraat 80; H. Schut, rijksveldwachter, van Voorburg, v. d. Marckstr. 45, naar O. de Boompjes 41; H. Pluijter, winkelier, van Eeeuwp, Achter Willens H 4, naar Groeneweg 57] J. J. v. Geloven, bedrüfsl., van Breda, Sktolatr. 12, naar' Joubertstraat 178; C. P. v. Vliet, vleeschh-, van Moordrecht, Molemtr. Q 44, naar Vossiusstraat 34; F. Demmenie, ver- teg«nw., van Krimpen a. d. IJssel, IJssel- dyk 21, naai Van Iteraonlaan 3a; C. B. Beek geb. <ïe Jong, van Apeldoorn, Zwolschewe» 31, naar L. TiendeWeg 54; J. Dovee, Con cierge, van Sc hagen, Hoep B 140, naar Gr. Florisweg 36a; G. Tollenaar, jwerenarb., van Oudewater, IJaaalsteeg C 309, naar Wyóepoort 13; N. v. d. Hoed, pottenbakker, van Leiden, Kortenaarstr. 60, naar Lyster- 12; M. J. H- v. d. Haar, van Schoon hoven, Lange Wedstr. 36, naar Eerste Kane 39; J. A. v. d. Vlas, kant.bed., van RyawÜ* (Z.H.), Geestbrugweg 93, naar R. v Catv weg 7; G. Bellaard, z. b., van Rotterdam, Van Alkemadestr. 38b, naar Gr. Florisweg 7; H. Versluis, Lw., van Reeuwyk, Weth. Venteweg H 145, naar Vondelstraat 39; T. O. v. Wijngaarden, colporteur, van Reeu wyk, Weth. Venteweg 150, naar Eerste Ka- ce 38. I V er trokken: J. Bos, van Goejan^er- welledyk 3, naar Haariemmerliede c-a., Haarl. straatweg A 1, Halfweg; G. Tolle- van Boomg.straat 34, naar Montfoort; M. J. Rek, van Gr. Florisweg, naar Katwijk, Huize „Callao"; W. C. Ctolk, van Kruger- aan 121, naar Rotterdam, Matheneaserdvjs i07c; E. J. van Koilfscnoien, van Kruger iuan 130, naar Woudenberg, Voorstraat 11; A. C. Schouten, van Zeugestraai 58, naar s-Gravenhage, Aalbessensu 10; V. Zim merman, van Bleekerssir.gei 23, naar Herm tDuitsahland); J. de Vooge van Markt 5t, raar Brielle, Voorstraat; A, oen Holland van Karnemelksloot 104, naar Reeuwyk, e-Graivenbroekscheweg; H. Romyn, van W. Tombergstr. 32, naar 's-Gravenhage, Hilde- brandstr. 125; A. M. Schouten, van Van Tergen IJzendoornparic 11, naar Reeuwyk, Middelburg B 63; M. A. Verschut, van de ia Reylaan 4, naar Waddinx/eeo, Brugweg -31; G. de Froe wed. H. v. U- Starre, van Sr. Jcvipbstr. 1, naar Nymegen, Molens* r. C. Ilapis, van Pretonaplein 9, naai addinxveen, Nesse 15; S. Kleyweg wed. v. Maaren, van Turfsingel 9, naar Bos-^ 'P, Zyde 120; E. lok, van Raam 141, naar versum, Koiekoekstr. 34; H. J. J. Schiah- van C. Huygensstr. 150, naar 's-Gra- Westeinde 174; H. W. Weys, van orisweg 77, naar Heerlen, Putgraaf H. Gastelaars, van K Noodgodsteeg Voorschoten, Schoolstraat 36; A. Heyblom, koopman, van Boelekade 70, naar Moordrecht, Westeinde H 12; F. W. Hieer- kens Coomhertstr. 11, naar Noordwyk, Voorstraat 12; G. M. Appel, van St. Joseph straat 8, naar 's-Gravenhage, Herman Cos- terstr. 368; C. J. Sypkens, van Krugerlaan 130, naar Arnhem, Oattepeelscheweg; G. ter Heide wed. J. Coster, van Crabebhstr. 61, naar 's-Gravenhage, Van Swietenstraat 73; J. Verkaik, van Fluw.singel 18, naar Schoonhoven, Lopikerstr. 52; J. C. G. Wulffraat, van Van Möddelantstr. 13, naar Arkel, Dam 156; H. Sehlingmann, van Gr. v. Bloisstr. 69, naar Reeuwyk, N. Dorper- weg E 13; B. J. Licht, van B. Martenssingel 18, naar Zuilen, Ampèrestr. 44; M. Hanse, van Gouwe 95, naar Bneukelen, N. Straat weg 170; G. M. P. Dittfers; van Gouwe 166, naar Nymegen, Groesb.weg 110; J. W. Bei tels, van Zeugestr. 44, naar Rotterdam, N. Binnenweg 244; L. P. van Jole, van West- haven 25, naar Bredia, Haagweg 21. Agenda. Thalia-Theater: Blokkade, Frühlingsstim- men. 28 Aug. 8 uur, school 7, repetitie gemengde 28 Aug. 8% u. Hotel Ide Zalm. Alg. Ver. Commissie voor Oranje en andere open bare feesten. 28 Aug. 8 u. Geb. Daniël Cursus E.H.B.O onder leiding van Dr. Montagne. 28 Aug. 8 uur, St. Janskerk, oprichting co mité voor stidhting gedenkraam. 29 Aug. 11 v.m. hotel De Zalm, verkoo- ping door not. J. vam Kranenburg. 29 Aug. 7.30 u. Kunstmin, uitvoering leer lingen Da Costaschool als hulde aan Oranje. 29 Aug. n.m. 8 u. Vrye Evang.. Gemeente, ds. H. C. Leep, bijbellezing en bidstond. 30 Aug. 7.30 u. Heil des Volks, spreekbeurt C. Faas. 30 Aug. 8.16 u. St. Janskerk, wijdingsavona Chr. Oranjevereniging. 31 Aug. viering van het Koninginnefeest. 31 Aug. 3 u. onderlinge wedstrijden zwem club Elfhoeven. UIT PEN OMTREK. HAASTRECHT. t Van den dyk gereden. Zondagavond is een motorrijwiel met zij span, waarop 3 personen, bestuurd dooi den heer H. schoenhandlelaar uit den Haag, door de luxe auto van een Ingenieur der Leerdamsohe Glasfabriek, in Roosendaal van den dyk geréden. Alle 3 maakten de tuimeling mede en kwamen gedeeltelijk ln de dijkaloot terecht. Verwondingen hadden zy echter niet bekomen, zdodfet ook dit on geval nog vry goed' afliep. De autobestuur. der verklaarde zich direct bereid de schade te vergoeden. Versiering. De buurtvereendging op de Hoogstraat „Wilhelmina" heeft het voornemen ter ge legenheid van het Koningumefeest de Hoog straat te dóen vereieren en verlichten. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. Rstafette „Dwars door Boskoop". Voor het eerst sedert jaren is Zaterdag 24 Augustus door Boskoop een estafette loop gehouden, welke in alle opzichten ge slaagd mag heeten. Voor de organiseerende vereeniging „Hou-Vast" is deze estafette zoowel organisatorisch als sportief edn suc ces geworden. De belangstelling van het pu- bliek was dermate groot, dat stellig een flinke propaganda voor de athletiek is ge maakt. Reeds lang voor de wedstryd heerschte er voor Hotel „Neuf", waar startbureau en kleedgelegenheid gevestigd waren, een ge zellige drukte. Langs het geheele traject bestond flinke belangstelling voor de loo- pers. By de startplaats en het eindpunt was de belangstelling enorm; een massa men- schen stonden hier opgesteld, om toch maar niets van de gewichtigste momenten van deze wedstryd te missen. Het verloop van de stryd .was, dat aanvankelijk de ptoeg van de Vereeniging „Alphia" de beste kansen had. Tot op de helft van het traject hadden de Alphenaren een flinken voorsprong. Toen kwam ^Achilles" naar voren, voornamelijk te dankei^aan haar sterksten looper D. Hey, die na het beëindigen van de tweede 800 M. zyn club een 20 M. voorsprong op „Alphia" had bezorgd. De spanning was nu gebroken, daar de overige Achilles-loopers hun voor sprong gemakkelijk konden handhaven en de Goudsche ploeg derhalve onbedreigd als de finish passeerde. De Alphia-ploeg werd een uitstekende tweede. Dat er snel geloopen is, bewees den tyd van de beide eerst aankomenden, welke nog beneden de minuten was. De Hou-Vast-ploeg, welke na de eerste 400 M. op de tweede plaats lag, zakte geleidelijk af en eindigde tenslotte 's vijfde. De gedetailleerde uitslag van de acht deel nemende ploegen luidt als volgt: 1. Achilles I (Gouda) 7 min. 47.3 sec.; 2. Alphia (Alphen a. d. Ryn) 7.53.2; 3. Donar (Leiden) 8 min. 2.8 sec.; 4. Vires et Cele- ritas I (Gouda) 8 min. 2.9 sec.; 5. Hou-Vast (Boskoop) 8 min. 11.8 sec.; 6. Achilles II; 7. A.R.C. (Alphen a. d. Ryn); 8. Vires et Celeritas II. Op Zaterdag 14 Sept. zal Hou-Vast deel nemen aan de Goudsche Singelloop. Zondag 25 Aug. organiseerde de vereeni ging „De Volewyckers" uit Amsterdam at letiekwedstrijden. Hieraan nam ook deel het Bosk. Boyslid A. de Ruyter. Hy kwam uit op het nummer 3000 M. hardloopen klasse A. Zooals gewend van dezen ahtltet, ver richtte hy ook nu weer een fraaie prestatie door in den tyd van 9 mina 28.9 sec. <?p de le plaats beslag te leggen. Onderlinge wedstrijden „Achilles". By de Zondag j.l. gehouden onderlinge wedstrijden van Achüles, bestaande uit een vyfkamp voor dames en een tienkamp voor herren, waren de beste prestaties der da mes: 100 M.: 1. B. Veerman 13.9 sec.; 2. A. Byl 15.1 sec.; 3. A. Happel 16.5 sec.; Kogedstooten, 4 KG.: 1. B. Veerman 7.01 M.; 2. A. Happel 6.16 M.; 3. M. Kempers 6.09 M. Vènspringen: 1. B. Veermari 4.44 M.; 2. A. Bijl 4.04 M.; 3. A. IIappel 3.80 M. Speerwerpen: 1. A. Happel 22.60 M.; 2. N. Test 16.06 M.; 3. B. Veerman 15.91 M. Hoogspringen: 1. en 2. A. Byl en B. Veer man, beiden 1.25 M.; 3. A. Happel 115M. Heeron afd. A: 100 M.: 1. A. v. Asten 12 sec.; 2. M. J. Schouten 12 sec.; 3. C. v. DJjk 12.1 sec. 400 M.: 1. D. Boot 56.3 sec.; 2. A. v. As ten 67.1 sec.; 3. M. J. Schoutoo 58.1 sec. Verspringen: 1. M. J. Schouten 5.86 M.; 2. D. Boot 6.82 M.; 3. A. Boot 5.73 M. Hoogspringen: T. Tuinman, D. Boot, A. Boot en A. v. Asten, allen 1.55 M, Kogelstooten, IV*. K.G.: S. Boot 10.06 M.; 2. D. Boot 9;J88, M.; 3. C. Dijk 9.61 M. I tieren afd. B: 100 M.: 1. P. Scharloo 11.9 sec.; 2. J. die Vries 12.9; 3. D. Hey 13.1 sec. M.: D. Hey sec., 2. P Scharioo 57.9 nee.; 3. J. de Vries 58.i sec. Vér springen: 1 eov 2 D. Heij en J. de Jong, Vbtn 5.16 M.; 3. P. Scha-.oo o.l4 M. V,oogspringen: J. de Vt\u D. Hey en T. Rook, allen 1.45 M. Kogelstooten, 5 K.G.: 1. T. Rook 11.57 M.; 2. L. H. Verhoeven 10.44 M.; 3. J. de Vries D.43 M. De volgende 5 heeren-nonimers worden over enkele weken verwerkt. Het stoffelijk overschot van Prins Hendrik in een bronzen kist gelegd. DELFT, 28 Aug. Vanochtend heeft in den Kon. Grafkelder in de Nieuwe Kerk alhier de overlegging plaats gehad van het ster felijk overschot van wijlen Prins Hendrik in een bronzen kist. Door de begrafenis-onderriem ing van den heer lnnemée te Den Haag, werd vanoch tend vroeg de bronzen kist per auto naai Delft gebracht en inj het koor van de Nieu we Kerk geplaatst. Even later arriveerde de oppereeremoniemeeeter en grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin Graaf J. H. F. Dumonceau. In het Kerkgebouw werd de hooge gast ontvangen door den Burgemeester van Delft en Commissaris van de Kon. Graf kelder, Mr. G. van Baaren en, dean opzichter D. Houtzager. De bronzen kist werd vervolgens in den Grafkelder neergelaten, waar door perso neel van den heer lnnemée het stoffelijk overschot van den Prins daarin werd ge legd. De kist werd vervolgens dichtgesoi- c'eerd. Te 12 uur verliet Graaf Dumonceau de kerk waarna hy eenigen tyd ten stadhuize vertoefde. De luchtpostdienst op Indië. De Sperwer is vanmorgen met drie pas sagiers van Schiphol Vertrokken. Dt Nachtegaal uitreis landde te Rangoon. De Koetilang thuisreis landde te Bagdad. De Kwak te Medan. De Kwak is heden uit Bandoeng te Medan aangekomen. Doodelijk ongeval. LEEUWARDEN, 28 Aug. Gisteravond werd de .19-jarige wielrijder S. Prins uit Zwaag-Wekeinde op het kruispunt onder Twyzel door een vrachtauto die links door de bocht ging, aangereden en tegen den grond gesmakt. De man bekwam een zware hersenschudding en is vanochtend in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waarheen hy was vervoerd, overleden. Slaapziekte in Japan. TOKIO, 28 Aug. Men merkt op dat de slaapziekte in omvang afneemt, hoewel gis teren 68 nieuwe gevallen werden geconsta teerd, zyn vandaag slechts 48 nieuwe ziekte gevallen gemeld. Het aantal ziektegevallen bedraagt thans 446. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. ,"4)e benoeming van H. M.'s gezant te Rome tot gedelegeerde bij de a.s. Volkenbondsvergadering te Genève. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Briët, heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Buitenl. Zaken: le. Is de Minister met de ondergeteeken- de van meening dat de onafgebroken tegen woordigheid in Rome van H. M. gezant al daar in de huidige omstandigheden van het grootste belang is? 2e. Zoo ja, welke zeer bizondere redenen hebben den Minister dan aanleiding gegeven om Mr. J. A. N. Patyn, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Rome voor te dragen voor de benoeming tot ver tegenwoordiger van Nederland ter zitting van den Volkenbond, welke is bijeengeroe pen op 9 Sept. 1935 te Genève, welke be noeming blykens bericht in de Staatscou rant d.d. 24 Aug. j.l. no. 164 by Koninklijk besluit (ongedateerd en ongenummerd) is geschied. De Koningin en: de Prinses zullen op lö September van hun vacantieveis terugkeeren. Naar wy vernemen hebben H. M. de Ki ningin en H. K. 'H. Prinses Juliana het voor nemen om op 10 Sept. a.s. per stoomschip van de My. Zeeland hier te lande uit het buitenland terug te keer en. H# M. en H. K. H. de Prinses zullen dan hun intrek nemen ln liet landgoed de Rui- genhoek. De plechtige installatie v Dr. J. de Jong. UTRECHT, 28 Aug. Naar wy vernemen zal de plechtige in stallatie van Dr. J. de Jong tot Bisschop plaats hebben op Donderdag 12 September in de Metropolitankerk te Utrecht. In verband met de toestand van Z.H. Ex. Mgr. Jansen zal de plechtigheid #een zeer eenvoudig karakter dragen. WISSELKOERSEN. 27 Aug. 28 Aug. Officieel. -«onden 7.34% 7.33% Jerlyn 59.37^ 59.37% Parijs 9.77 fe 9.77% Brussel 24.90 24.87% Zwitserland 48.23 48.22 Kopenhagen 32.80 32.77 Stockholm 37.87 Va 37.82 Va Oslo 36.92% 36.87% New-York 1.47'/,, 1.47*/- Niet officieel. Italië 12.12% 12.10 Madrid 20.25 20.25 Praag 6.14 6.13 Prolongatie 5 Jc. Beursoverzicht. De jongste weekstaat van de Nederl. Bank heeft een bevredigenden indruk gemaakt. De crediet contractie en de goudtoevloeiïng ten bedrage van 5 Va millioen gulden worden als een bewys van vertrouwen aangemerkt. De wisselmarkt vertoonde als gevolg hiervan een kleine opleving Geld op prolongatie bleef onveranderd op 4% Jr. Ned. Staats fondsen waren over het algemeen iets in herstel, waarby de 4 obligaties Neder land tot boven 94 kwamen. De aandeelenmarkt was gedrukt als ge volg van de scherpe reactie die gisteren in \Vallstreet plaats had en die werd beant woord door een daling op onze markt. De handel droeg een vry levendig karakter. De Anneconda's openden 1 lager, om ver volgens nog verder te reageereft. Ameri- kaansche soorten waren overwegend aange boden, waarby Cont. Oils tot beneden 23 daalden. Industrieele fondsen verdeeld. Philips aan den vasten kant en bereikten een noteering van 260. Unüevers prijshoudend. Aku's kon den zich niet ten volle handhaven. Rubbers hadden een flauw verloop, spe ciaal wat betreft Amsterdamrubbers, die na enkele kleine schommelingen een koers- •verlies van 3 te wcasseeren hadden. Ook Tabakken hadden van aanbod te lyden en kwamen beneden het slot van gisteren. Suikerwaarden gedrukt. H.V.A.'s waren l Jc zwakker. In Ned. Scheepvaart Unie ontstond eenige handel, die gevraagd waren en een kleine koerswinst konden incasseeren. RADIO-TELEGRAFISCH WfiERBERIClri 28 Au«. Hoogste stand 766.3 te Janmayen. Laagste stand 747.4 te Blaavondshuk. Verwachting: Zwakke tot matige zuid- westelyke tot noord-westelijke wind. Zwaar bewollkt met opklaringen. Regenlbuien. Iets kouder 's nachts, overdag wedróg verande ring in i

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2