>e 5 md. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, T, enz. Ho. 18997 Vrijdag *30 'Augustus 1938 74" Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN tQIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I EN I sten inde Het stoffelijk hulsel van de Koningin naar Brussel overgebracht en in het Kon. Paleis opgebaard. Koning Leopold reist met denzelfden trein. De teraardebestelling zal waarschijnlijk Dinsdag plaats hebben. .•’j I Binnen twaalf uur I - - A IjXI, Dvölkvvl UVU L* 1-4 lv XV X*., 11XV XVO 1 lV*-4Vyl 1 X mvvivi/liuvll 1 J 1TJVXU1VVXV1 X IS en 79 uur. edere AVGIAVENHAGE WIJLEN KONINGIN ASTRID VAN BELGIE. FEUILLETON. worden. akt M (Wordt vervolgd.) den rand Hij verwachtte meegenomen ^e zullen HAT roldaan worden, m, moeten zich een cht. urt. de ine eid fel. 40, 45, 50 gld. 40, 45, 50 gld. 'esp. 20, 25 gld. 60 gld. •d in da id. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. 50, 60, 70 Sill. VI resp. 70 gld. >en tEN si Hij richtte zyn blik omhoog en bekeer het huis. Dat flauwe schijnsel glom nog steeds door het raam daarboven. Terwijl hij keek, verscheen een schaduw op het gordijn van een klein hoofd naar het leek. Maar toen (te schaduw weer verdween, vroeg een ander raam Freddy’s aandacht en hield die eenigen tijd gevangen. Het was het venster, waar de gootpijp eindigde en het stond j open! Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER 8LUYS De Koningin-Weduwe Elisabeth en Prin- ses Marie José van Italië zullen Zondag te i Brussel aankomen. Dn uitvaart van het stoffelijk overschot Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Doet nijdig. Ha, ha! lachte de ander. Zonder dat i het zegt, kan ik wet zien, dat u geen de tective bent. Een detective draagt zijn hart niet zoo op de tong als u. Het harde, koude ding in Freddy’s rug drong eensklaps zoo scherp tegen zijn rib ben aan, dat het pijn deed. Voorwaarts marsch, beval de dikke mijnheer rustig. Freddy gehoorzaamde. Er zat niets an verschillende ders op. e-ontw. 40, 45, 50 gld. 35 gld. i, 40, 45, 5b gld. ring. Toen de trein stilstond werd direct de wagon geopend waarin zich de blanke een voudige kist bevond. Het was een ontroe rend oogenblik toen de kist, gedekt door een zwart laken, waarop een paar wilde rozen waren gelegd, zichtbaar werd. De militairen presenteerden het geweer, allen ontblootten het hoofd en menigeen kon zyn ontroering niet meester blijven. De stoet begaf zich, gevolgd door een de tachement militairen, naar het Kon. Paleis. In een hof rij tuig bevonden zich de Minister- President Van. Zeeland en vier andere mi nisters, die den Koning tot Arlon waren tegemoet gereisd. Na de aankomst in het Kon. Paleis werd het stoffelijk overschot van de overleden Koningin plechtig opgebaard. De journalisten uit binnen- en buitenland mochten als eersten de Koningin de laatste eer bewijzen. op een bepaalden datum met den trein van 5.18 van Liverpool Station naar Sheringham I zou vertrekken, toen haar portret in de kranten verscheen en het bleek, dat ze al leen zou reizen de ontvoerders gretig op ueze welkome prooi afkwamen. Het motief, vraagt u Dat is inderdaad héél sterk, zoo- als u terecht dacht. Ik geloof dat het vijf- 1 tig duizend pond bedraagt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen warden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschepkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xjjn. Hedenmorgen te 9 uur is te Brussel aan het Noord-Station het stoffelijk overschot van de op zoo tragische wijze om het leven gekomen Koningin Astrid van België aan gekomen. De kist met het stoffelijk hulsel werd per rouwauto langs de Jardin Bot.i- nique en de Rue Royale naar het Koninklijk Paleis te Brussel overgebracht. De minis ters en verschillende hofdingnitarissen volg den de rouwauto. Koning Leopold had aan de Leopold Sta tie den trein verlaten en zich direct naar het Kon. Paleis begeven. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den trein hadden zich duizenden nabij» het statten, het Kon. Paleis en in de straten waarlangs de stoet zou trekken, opgesteld. Op de Noordstatie werden vele officiieele personeh opgemerkt, w.o. burgemeester Max van Brussel, de voorzitters van den Senaat en de Kamers en vele leden van de Regee- Al houdt het leven opeen belofte te zijn, zoo houdt het nog niet op een bmk te wezen. revolver viel op den grond. Een oogenblik later hadden Freddy’s armen den imposantcn mijnheer i-n een waanzinnige greep klemd en diepten. vernante met den sneltrein uit Bazel terug gekeerd van hun verblijf in de villa van Koning Leopold naby Luzern. Onbewust van het vreeselyke, dat zij haar kinderen niet meer zou weerzien, heeft Koningin Astrid den avond tevoren afscheid van hen geno men. Het prinsesje en de prinses waren reeds weer op Belgisch gebied terug toen het verschrikkelijke nieuws bekend werd. Koningin Elizabeth en Prinses Marie José. Aanvankelijk had men de Belgische Ko- ningin-Weduwe Elizabeth, die momenteel bij haar dochter, de Prinses van Piemont, op de villa Roslbery by Napels vertoeft, na het bekend worden van het tragisch onge val, dat Koningin Astrid het leven had ge kost, niet ervan op de hoogte gesteld in ver band met haar zwakken gezondheidstoe stand. De hofhouding stelde zich in verbin ding met de autoriteiten te Napels, die wis ten te voorkomen dat de middag- en avond bladen aldaar eenig nieuws over het onge luk bevatten, teneinde te verhinderen, dat de Koningin en haar dochter op ongewenschte wyze van het vreeselyke nieuws op de hoog te werden gesteld. Pas laat in den namid dag deelde de Kamerheer het na voorzich tige voorbereiding mede. Proclamatie van do Regeering. De ministerraad heeft de volgende pro clamatie opgesteld: Nog onder den indruk var. den tragischcn dcod van Koning Albert var. België, weent het land thans over den dood van een Ko ningin, wier jeugd, gracie en goedheid het hart van het volk hadden veroverd. Hei land is zwaar getroffen; het deelt de smart van den Koning en schaart zich trouw rond hem; met hem buigt het zich met ont roerde teederheid over de koningskinderen, die geen moeder meer hebben. Geheel België is door het droef verschei den van de jeugdige Koningin in rouw ge- dompeld. Het behoeft niet te worden herhaald hoe buitengewoon geliefd Koningin Astrid in haar tweede vaderland was. Nimmer sedert het bestaan van het Koninkrijk België mocht een prinses of koningin zich in oen oerge- ly’ke enthousiaste populariteit verheugen. De dood van de jonge vorstin op een mooien Augustusmorgen aan het idyllische Vierwoudstedenmeer wordt dan ook door honderdduizenden in dit land aangevoeld als een rouw die hen persoonlijk treft. Te Brussel zelf zijn de talrijke vlaggen en wimpels der hotels en andere gebouwen nabij de stations, die aan de hoofdstad een feestelijk aanzien gaven, als bij touverslag verdwenen. Overal hangen de Belgische vlaggen halfstok. In het Koninklijk Paleis Is een register van rouwbeklag neergelegd, dat in den loop van den middag door hon derden personen is geteekend. De Wereldtentoonstelling blijft geopend. De Wereldtentoonstelling is gisteren g<?- onder hem lag een man, met wi«n hij ui slechts een paar seconden geleden gespro- drogen humor, die iets spookaeh- ken had en die vera-acht iiad^op <Ut «ogen- 5 en misschien ver minkte overschot van Freddy Reeve! Zon derlinge ironie van het noodlot... De verstijving ging van Freddy weg, als een donkere wolk die aftrekt en de reactie 1 volgde. Hij was vrij en hij moest van zijn vrijheid gebruik maken! Zich snel om wen dend, staarde hy naar twee voorwerpen vóór zich op den grond. Het eene Was de gevallen revolver. Hy bukte zich «n nam i er gretig bezit van. Het andere was de ge broken flesch. Het was die flesch, die zijn leven gered had. Waar was die vandaan gekomen? Wel, uit het huis blijkbaar! Maar uit welk dari van het hu:<5 cn wie kon hem gegooid heb- hjj was niet voorbereid op een gebroken ben flesch een deus ex machina die plot- selnig op zyn hoofd neergesmakt kwam! Hij veerde met een schok op, schreeuwend van pijn. Zijn handen vlogen omhoog en de Genade wat een schavuit! flapte Freddy er uit. Kom, kom! suste de groote mijnheer, schat u haar op minder? Freddy antwoordde niet. Hjj bedwong zijn impuls om zich om te draaien en den spreker een goed gerichten stomp in zijn gezicht te geven, met bovenmenschelyke inspanning. En nu uw kant van de overeenkomst, vervolgde de dikke mynheer. Bent u een detective? er niet toe, mopperde Freddy GOLBStHE COURANT. tigs had. Hij veronderstelde dat het zijn l Mik zeil naar beneden te zullen staren stem was. die sprak... de klank ervan had op het beweginglooze - iets wezenloos iets dat van verre kwam- I Zou die stem over enkele seconden verloren zijn in de af gronden, dr eeuwigheid? Is het u werkelijk ernst? vroeg die on wezenlijk» stem verder. s Bittere ernst, was het bescheid. Doo oen is niet het plezierigste deel van het spel. In dit geval is het echter noodzakeiyk uit zelfbehoud. Of heb ik ongelijk? Je hebt beslist gelijk, antwoordde Freddy en hy maakte zich gereed om zich- in een alleruiterste wanhoopspoging, op zyn tegenstander te werpen. De tegenstander wachtte op die bewe ging. Hy was er geheel op voorbereid. Maar 29 Verbazend, hoe onwetend sommige menschen zijn! riep de dikke mynheer uit. Miss Leveridge is de dochter van Sir Henry eridge, een buitengewoon rijk industrie- magnaat. En wanneer u uw kranten even aandachtig las als ik, zou het u bekend zjjn, «at Sir Henry zich in de pers in krasse ter men heeft geuit over wat hy de lakschheid Van de politie noemt, in verband met de vele ontvoeringen, die den laats ten tijd heb ben plaats gehad. Vooral de ontvoering van een klein meisje Rose l’ennence heet ze, geloof ik dat in handen van haar ontvoerders is, heeft zijn verontwaardiging gewekt. Als ooit een dochter van mij ont voerd werd, schreef hij nog een week ge- eden, zou ik niet het risico willen loopen van op de politie te moeten wachten, maar zou elk bedrag betalen, dat de schurken van my zouden verlangen! De dikke myn- neer hield even op. Dus spreekt het vanzelf, concludeerde hij na enkele seconden, dat k*n de society-rubriêken van bladen meldden, dat Miss Lydia Leveridge geven, waar een ongeluk was „gebeurd Tcbn de politiechef tezamen met den art? Dr. Steinegger ter plaatse arriveerde, zag hy een heer in wanhoop heen en weer loo pen, die op de vraag, wie hij was, ant woordde dat zyn papieren in de auto zaten. Tusschen de papieren vond men een diplo: ma van het district Pilatus van de Zwit- sersche Automobielclub op naam van den Graaf de Réthy. Pas later bleek, dat dit het incognito van den Belgischen Koning was- Dr. Steir.egger nam den gewonden Ko ning, die geheel verslagen was toen bleek dat voor zijn gemalin geen hulp meer kon- boten met zyn doktersauto naar zijn woning waar .hy .een snij wond aan den rechterkant van dê kin hechtte en de rechterhand ver- bontL Vervolgens bracht hij den Koning naar het naby Luzern gelegen Hom, naar de Koninklyke villa „Haslihom” terug. Stoffelijk overschot opgebaard. Het stoffelijk overschot van Koningin As trid, dat een uur na het tragisch ongeval naar de villa Haslihom wag overgebracht, werd in den salon opgebaard, waar de Ko ning gedurende een groot deel van den mid dag alleen verbleef, geknield aan het hoofd einde van het doodsbed. Slechts minister van Zeeland en baron Capelle, de secretaris van den Koning en de Belgische gezant |e Bern werden tot den Koning toegelaten. De overblijfselen van de open arito, welke zoodanig beschadigd was, dat er niet veel meer van over was, trachtte men reeds spoe dig na het ongeluk uit het water op te vls- schen. Dat bracht blijkbaar nogal moeilijk heden mede, zoodat nog tegen den avond men alle pogingen in het werk stelde om het wrak te bergen. Alleen de achterzijde stak boven het water uit en het nummer 4649 in roode letters op witten achtergrond, volgens de Belgische voorschriften, was nog duidelijk leesbaar. Het spreekt vanzelf, dat de bevolking van Küsaoacht het ongeluk gebeurde slechts op 1 K.M. afstand van deze plaats zeer terneergeslagen is. Op de plek in de weide, waar de Koningin is gevonden, heeft men een ruw houten kruisje opgericht en er wer den veel bloemen en groen bij neergelegd. Het is teekenend voor het meeleven van de eenvoudige Zwitsers in het ongeluk, dat op nieuw het Belgische Koningshuis heeft ge troffen. Een treurige omstandigheid is dat de chauffeur den wagen had bestuurd van de villa af bij Haslihom, waar de Koninklyke Familie sedert eenige weken verblijf hield tot aan Luzern. Daar heeft de Koning het stuur overgenomen, terwijl Koningin Astrid naast hem plaats nam. De prinsjes en het prinsesje in België aangekomen. Gistermorgen zijn prinses Josephine Char lotte, kroonprins Boudewyn en. het kleine prinsje Albert onder leiding van een gou- U weet dit alles is een nieuwe ge waarwording voor me, verklaarde Fredd, met een -8 “*j om hem wegge smeten in de donkere HOOFDSTUK XXV. De gootpijp. Freddy stond versteend aan van den afgrond. Ergens in -dat zwarte gat van de door haar volk zoo geliefde vor.djn zal Dinsdag plaats hebben. Vanmorgen om 6 uur was de spe:>a!e trein te Arlon aangekomen. Op het perron I betonden zich vele autoriteiten en vertegen woordigers van organisaties, om een bat ten groet te brengen aan de Belgische pro vince Luxemburg aan de Koningin. De oorzaak van het droevig ongeval. Volgens de eerste verklaringen, die de Koning van België tegenover zyn omgeving heeft afgelegd, wilde Koningin Astrid, toen zy. zooals hun gewoonte was, een rond, rit maakten, de kaart van het land^chap raadplegen. Op dit oogenblik boo& de Ko ndng voorover om er een blik op te werpen. Dit kleine deel van een oogenblik van on oplettendheid was voldoende om de auto tegen een boom te doen aanrijden, die af brak. De Koning en de Koningin werden uit den wagen geworpen;. De Koningin kwam met het hoofd tegen een boom terecht en liep een doodelyke schedelbreuk op. De auto vloog verder naar de rechterzijde van der. weg om nbgmaals tegen een boom te botsen en vervolgens in het meer te storten. De chauffeur, die zich opdl^ oogenblik nog alleen in den wagen bevond, kwam in net water terecht, doch werd alleen aan de knie gewond. Niemand was getuige vta het ongeluk. De Koning en Koningin werden op den weg aangetroffen door de volgauto. In dit verband zy opgemerkt, dat de Ko ninklijke auto niet onmiddellyk door een volgauto, of een vreemde auto werd ge volgd. Het schynt, dat het ongeluk uitsluitend te wyten is aan onoplettendheid van den bestuurder en niet het gevolg is van oor- zaken van bykomsrtigen aard. Het Koninklijk echtpaar vertrok om streeks negen uur. De Koning reed met een snelheid van 50 60 K.M. toen op een ge geven moment een kleine verhooging wc ra geraakt, waardoor de auto tegen een twee de verhooging opbo^te en tegen een boom sloeg. De Koningin raakte mét haar hoofd den boom en was op slag (lood. Zy heeft geen oogenblik geleden. Alle inzittenden vielen uit den wagen, de Koning had een schram bij den mond en een lichte wond aan de hand. Het late bekend worden van het ongeval vindt zyn oorzaak in het feit, dat het Bol- g.sche Koningspaar incognito in Zwitser land vertoefde. Donderdagmorgen te ruim 10 uur kreeg het hoofd der politie te Kils.» nacht, de telefonische mededeeling, zich ijlings naar het begin van het dorp te be- worden naar de zijde van de poort en was verbaasd, dat hij in de tegenovergestelde richting gedreven werd. Ik dacht, dat het een auto-ongeluk moest wofdön, opperde hij. Dat wordt het ook, bevestigde de groote mijnheer, maar het treurspel zal in den achtertuin vertoond worden. Dezen boom langs, alsjeblieft. Zwijgend liet Freddy zich verder door den donkeren tuin duwen, met den loop van. de revolver als richtingwijzer, tot de stem i van den dikken mijnheer commandeerde: „Halt! Hier zyn we er...” Frelddy stond stil. Als hy doorgeloopen was, zou hy over een afgrond hebben moe ten wandelen. Voor hem lag een uitholling, een diepe, duister-gapende kloof. Eén duw tje, en de man, die er in viel, zou met een gebroken nek beneden belanden. -En dan zou die man vermoedelyk worden opgevischt en naar een auto worden gesleept... Achter hen lag, als een norsche schaduw de achterkant van het groote huis. Toen hy er langs gekomen was, had Freddy naar boven gekeken; het flauwe licht achter dat eene raam scheen nog steeds in den nacht en het gesloten venster boven de gootpijp had hij ook gezien. Hij vreeg zich af of e iemand aan het verlichte kozjjn stond? Of de oogen, die nog kort geleden in de zijne hadden geblikt over een gezellige eettafel, j nu op hem rustten naar hem staarden In angst en sympathie en begrijpen’ Be 1 grijpen! Ja als ze keek, en begreep...

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1