Koninklijke I Onderscheidingen. Beurs van Amsterdam. STADSNIEUWS opend gebleven en zal ook de komende da gen geopend blyven. Met haar halfstok ge- heschen vlaggen en by het trieste «veer, dat in den namiddag heerschte, maakt zij echter een droefgeestigen indruk. Wèl werden de paviljoens va-n verscnei- dene landen gesloten, waarby Engeland het voorbeeld gaf, door, zoodra het droeve nieuws bekend werd, de deuren van het En- gelsche paviljoen te sluiten. Alle schouwburg-' en tóoseoopvoorst- Hin gen te Brussel en in .de meeste andere Bel gische steden zijn gisteravond afgejast. Het spreekt vanzelf, dat alle feestelyk- heden op de tentoonstelling zyn afgelast. Het bestuur van „Oud-Brusselheeft be sloten ten teeken van rouw alle verkleedin gen af t£ schaffen. De beurzen te Brussel en Antwerpen waren gisteren ge>loten. On middellijk na het bekend worden van hei tragische einde van Koningin Astrid hebben de directies van de drie koninklijke schouw burgen te Brussel besloten de voorstellingen te staken. De Mi*ntrschouwburg zal tot na de begrafenis gesloten blijven. De levensloop der Koningin. De Koningin van België werd als Prinses Astrid van Zweden op 17 November 1905 te Stockholm geboren. Zy was de dochter van Prins Karei, Hertog, van Westgotland en Prinses Ingeborg van Denemarken, een nicht van Koning Gustaaf V van Zweden. Haar opvoeding was voor een priiu.es uiterst ongewoon, daar haar moeder van het beginsel uitging, dat zy haar docht-.r niet voor den troon, maar voor het practi- sche leven voorbere dde, opdat zy in al van nood in staa+ 40a zyn <p eigen beene.i te staan. «Prinses Astrid werd in de eerv plaats in het huishouden pgeleid, ipoa.t koken, de huishoudelijke uigaven controles- ren, haar klaeren zelf naaien en zelfs haar eigen wasch leeren doen. Ze volgde boven dien met haar zuster een cursus in zuigel'n genve worging en was 4 ivaaf dcn lang ve. pleegster in een hospitaal, waar zy net als iedfcr ander om 5 uur 's ochtends moest op staan en al het grove werk verrichten. In Maart 1926 reisde de Koningin van België incognito met haar zoon, toen hog I kroonprins Leopold, naar Stockholm, en daar leerden de jonge menschen elkaar ken nen. Gedurende den zomer waren, de Zwead- sche prinsessen de gasten van de Belgische Konmkiyke familie in hun zomerresidentie, en den 21en September 1926 werd de ver loving van Kroonprins Leopold met prinses Astrid bekend gemaakt. Op den 4en November van het zelfde jaar werd te Stockholm het burgerlijk huwelijk voltrokken, op 10 November had te Brussel de kerkelijke huwelijksvoltrekking plaats in den St. Goedele. De Prinses hleef in het eerst haar Evangelische» godsdienst trouw, gaf echter tenslotte gehoor aan de eischen van staatkundigen aard en trad op 4 Augus tus 1930 tot,4e, r.k. kerk tee. De kerkelijke handeling werd voltrokken door kardinaal van Roey in de kathedraal van St. Goeoele. Op 1 October 1927 schonk Krooigiriuses Astrid het leven aan een dochtertje, Jose phine Charlotte. Op 7 September 1930 voig- de een troopopvoiger, die bü zijn doop den naam Boudewün ontving.. Door don plotseiingen dood van Koning Albert I besteeg Leopold als Leopold III op 23 Februari 1934 deii Belgischen troon. Den 6en Juni 1934 werd een zoon geboren, dl» den naam Albert ontving. Naar men weet, werd tegen den winter een vierde kind ver wacht. .De verloving van Leopold en Astrid. Toen Astrid in 1934 koningin van België werd, gaf de Stockholmache correspondent van het Berliner Tagéblatt eenige aardige' by zonderheden uit haar jeugd. Het prinses, je, dat met haar ouders in een eenvoudig huis in de Zweedsche hoofdstad' woonde, was een bekende figuur. Byna eiken dag 1 zag men drie dames over den Strandvttg, ae i Stockholmsche Kalverstraat, voortstappen; het waren de moeder, prinses Ingeborg, met 1 haar twee doöhters, Martha, die thans kroonprinses van Noorwegen is, en Astrid. De tocht ging dan naar den dierentuin of naar een warenhuis, waar inkoopen werden het ging gearmd wandelen op den Strandvftg en alle vrinden en kennissen snelden op de verloofden toe, om even de hand te druk ken. Aan het zorgeloos bestaan van een eenvoudig prinsesje was een einde gekomen. Reizen in Indië. Tweemaal vergezelde Koningin Astrid baar gemaal op een studiereis door Neder land sch-Indië. Het toen kroonprinse lijk paar reisde incognito orfder den naam van graaf en gravin De Réthy. De eerste ïeis, die door den kamerheer der Koningin, Baron van Hardenbroek, werd voorbereid, werd in 1928 en 1929 gemaakt met het Ne- derlandsche mailschip „Insulindt". Op 23 November 1928 scheepte het Vorstelyk paar rich te Marseille in, vergezeld door den Belgischen kolonialen deskundige ptoi. Van Straelen. Ongedwongen en bezield met den wensoh om velen te spreken en zoo véél mogelyk te zien en te leeren, verwierven Kroonprins Leopold en zyn ieftallige ge malin zich direct de sympathie van ieder, die met hen in contact kwam. Was het 's Kroonprinsen zucht om kennis omtrent koloniale aangelegenheden op te doen die eerbied afdwong, het waren de natuurlijke gratie en de onbevangenheid van Kroonprin. ses-Astrid, die aller harten voor het kroon prinselijk paar openden. Aardige staaltjes zyn daarvan bekend ge worden: Te Medan ontmoette de overleden vorstin een jonge Zweedsche dame, die^ tnóië met een planter gehuwd was. Zy sprak de Kroonprinses aan met „Hoogheid waarop deze lachend vroeg: „Op school roemde je me altyd Astrid; ben ik dat nu niet meer voor je?" Op die eerste Indische reis* werden Su matra, Java, Bali en Borneo bezocht en ia- ter ook Ceyl Singapore en Indo China. Teruggereijd werd per m,.s. „Marnix van St. Aldegoi.deen in de hut van den kapi tein pry kt nog, in zilveren lyst, het mome pcrlret van Itopold en Astrid. Voor de tweede maal, korter dan den eer den keer, ïensde het Belgische koninklijk paar over Java in 1932, toen de tocht was ontworpen door het Batavmsche Toeristen bureau. Met het vorstelyk echtpaar reisden toen baron Capelle en bruggravin De Lants- heere. Ook gravin De Réthy sprak gedu rende dat 4 erblyf te midden van onze land- gonooten vloeiend Vlaamsch. Terwijl Kroonprins Leopold naar Borneo reisde, zou zyn gemalin een reis maken over Java, die door den heer P. J. van Baarda, directeur van het officieel toeristenbureau vrfi iSed.-Indië, voorbereid was. Toen de graaf naar Borneo vertrokken was, is <!e heer van Baarda nog eendge dagen vóór de reis der Kroonprinses west waarts begon, te harer beschikking geweest, en hy vertel de later dat ze hem verzocht had Nedei- landsch met haar te spreken, want zy wilde dat zoo gaarne vlot leeren spreken: „hét- zoh haar Gemaal zoo'n genoegen doen als ze die taal goed' kende." De reizen van het Belgisch Koninklijk paar hebben hun in Nederland, maar vooral ini Indië groote populariteit bezorgd en toen zii deeen zomer in Noordwijk Logeerden, tet voorbereiding van het verblijf hunr kinderen in Nederland om onze taal te lee red heeft hun ongedwongen houding hier te lande algemeen groote sympathie gevon- Mr. J. A. H. Coops tot lid van de i Tweede Kamer benoemd. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ont staan door het bedanken al i lid door den heer A. G. A. van Rappc.rd, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. J. A. H. Coops te Apeldoorn. GEMENGDE BERICHTEN. Felle brand te Zeelst. Verschillende huizen een prooi der vlammen. Woningen, inboedel en de voorraden graan door het vuur verteerd. Geen water om te blusschen. In iet plaatsje Zeelst bjj Eindhoven is gistermiddag omstreeks vier uur brand uit gebroken in de boerdery van den landbou- van Oeffelen het Achtereind te Zeelst. BUITENLANUKCll NIEUWS. In de huishouding ging het betrekkelijk eenvoudig toe. Eerst woonde de prinselijke famili« in een! villa, later werd een géhuur- do woning betrokken. De drie dochters, de oudste Margaretha is getrouwd met prim? Axel van Denemarken, en de zoon Can weraen opgevoed, zooals in teen welgestelde burgerfamilie gebruitoelyk. Astrid interes seerde zich voornamelijk voor de huishou ding en was altyd gereed haar moeder te helpen; voor de boeken 'had zy, naar zy zelf lachend zeidte, minder belangstelling, des te moer trok het de aandacht, dat zy zich plot seling verwoed ging wijdten aan de studie De reden voor die studie was voor de fav milieleden geen geheim. In Maart 1926 was 1 de Koningin van België met haar oudsten zoon in Stockholm geweest «en het eenvou dige» prinsesje had op den kroonprins direct een diepen indriik gemaakt. De kennisma king werd voortgezet, in Parys en in Luxemburg en toen de vacantie voorbij was, voeldeLeopold zich weer byzonder aange trokken tot het Noorden en verscheen on verwacht op het landgoed Fredhem van Prins Karei in Westgotland. Daar gromde de liefde tusschen de jonge neer uit hooger Op 21^Seple«nber werd de verloving offi cieel bekend gemaakt. En het paartje hield zich aan eer. oud Stockholmsch gebruiik: ENGELAND. Hertog van Gloucester verlooft zich. Gisteravond is te Londen de verloving be kend gemaakt van den; Hertog van Glouces ter, een derden zoon van den Koning en de Koningin van Engeland, met Lady Alice Montague Douglas Scott, dochter van den Hertog en de Hertogin van Buccleuch, een der oudste adellyke gpslachte-i van Schot land. De Hertog van Gloucester is 35 jaar oud, zyn verloofde 19 jaar- Het is nog niet bekend, wanneer de Her tog van Gloucester in het huwelijk zal tre den. Na zyn huwelijksvoltrekking zal van alle kinderen van het Brioche Koningspaar d»^ oudste zoon, dé Prins van Wales, oe eenige ongehuwde prins zyn. BINNENLAND. De begrafenis van Prof. W. Schücking. Imposante plechtigheid, met militaire eer, in de Residentie. Op zeer plechtige wyze is met alle eer betoon aan zyn hoogen rang verschuldigd, gisteren te 's-Gravenhage het stoffelijk hul sel van prof. dr. W. Schücking, in leven rechter in het Permanente Hof van Inter nationale Justitie ten grave gedragen. Qm half 11 ving in het kerkgebouw van de D-uitsche Evangelische Gemeente een rouw<lienst aan, welke geleid werd door 'pastoer Her hst en by gewoond werd door de vertegenwoordigers van H .M. de Koningin baron yan Lynden en kapitein-luitenant ter zee Rofst van Tormingen, de ministers van buitenfandsche zaken en justitie, tal van leden 'van het corps diplomatique, een ver tegenwoordiger van den Volkenbond, zeer vele hooggeplaatste personen, de president, enkele rechters en de griffier van het Per manente Mof van Internationale Justitie, alsmede door bestuursleden van diverse cor poraties en instellingen welke in het Vredes paleis gevestigd zyn en zich op het gebied van internationaal recht bewegen. Toen de kist urt het kerkgebouw naar den ïykwagen werd gedragen, fungeerden de minister van buitonlandsche zaken, de ver tegenwoordiger van den Volkenbond, de pre sident en de griffier van het Permanente Hof als slipjiendragers. Buiten sto fid de, Koninklylce Militaire Ka- By Kon. Besluit zyn benoemd: tot groot officier in dte Orde van Oranje-Nassau: J. C. Pabst, gezant te Tokio; tot commandeur in de Orde van Oranle- Nassau: jhr. mr. H. M. van Haersma de With, gezant be Washington; ir. D. de Iongh Wan., lid van de Plebisciet-Commissie voor het S aar gebied; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: L. G. van Hoorn Weenen, tevens Boedapest; C. Breugel Douglas, gezantschapsraad te j Washington; prof. dï. J. A. C. Fagginer Auer, hoogleeraar aan de universiteit te Harvard (Boston, Mass.); mr. M. C. M. Voorbeytel, correspondent van het Alge- meen Handelsblad te Parps; J^ten Cate, j Spofdjg aloeg de brand Qver directeur der kanselary van Hr. Ms. giezanc- naburige kleinere huisjes, schap te Parys; A. M. Doorn, consul-gene- I Gisteravond om half zes was «nen het vuur nog niet meester. Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen en spoedig stond de boerdery dan ook in lichter laaie. Van de 11 kinderen van den landbouwer waren er eenige thuis, welke zoo snel mogelyk het hui? verlieten, zoodat er geen persoonlijke slachtoffers te betreuren zyn. De brand weer kon niets uitrichten wegens gebrek aan water. Er werd geen assistentie ge vraagd van de brandweer uit Eindhoven, daar men zonder water toch niets kon uit richten. Door den wind sloeg het vuur spoedig over naar één van de landbouwschuren van de boerdery en een blok arbeidershuisjes. Deze laatste waren eigendom van den heer Sterken uit Eindhoven en werden be woond door de families van der Hoogen, Louwers en Kosters. De woningen en inboedel alsmede de voor raden graan opgeslagen in de landbouw- schuur werden geheel een prooi «der vlam men. De boerdery van Verhoeven en de inboe del waren verzekerd. Dit was slechts gedeeltelyk het geval met de inboedel van de arbeidershuisjes. De inboedel van Kosters was hiet verze kerd. Om zeven uur stonden de arbeidershuisjes nog in lichter laaie. Van de reeds uitgebran de huizen heeft men de muren omver ge haald om te voorkomen dat de brand zou GOUDA, 30 Aug. 1936. DE FEESTCOMMISSIE JUBILEERT. 1910 1935. Het te dit jaar 26 jaar geleden dat de Commissre voor Openbare Feesten te Goe da werd opgericht. Eigenljjk moet worded gesproken van „herboren", want vóór dien had reeds eerder een dergelijke commis.1. bestaan, die kortweg Feestcommissie werd genoemd, maar deze commissie had zlch welke redenen ia. ons niet bekend, onb dHaa.. raai der Nederlanden te Praag; J. Polak, consul-generaal der Nederlanden te Oslo; j J tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: D. Pastoor, ho^Bteommies aan het Ministe rie, van Buitenlandse Zaken; G. W. Bols- sevain, consul der Nederlanden te Santio- go; W. M. vin der Tak, kanselier (secreta- ris) van het consulaat der Nederlanden te 1 Nantes; A. M. de Jong, Consul der Neder- 1 landen te Mftlmiö; H. Arends, oonsul der 1 Nederlanden ie Boulogne s/M.; W. P. Schou- 1 ten, consul-generaal der Nederlanden te Asumción; D.| M. L. Maduro, consul te Ha- v vana; C. H. Holdtgrefe, koopman te Kopen- hagen; E. Schol der, wisselagent te Brussel; J. P. F. Dietz, penningmeester der Neder- landsche Vereeniging van Weldadigheid te 1 Brussel; Cornells Walraven, te Mexico-City; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: prof. mr. J. Kosters, vice-presi- j dent van den Hoogen Raad der Nad^rlan- den, te 's-Gravenhage; mr. Th. A. Fruin, 1 advocaat en procureur te Rotterdam; tot ridder in de Orde van den Nederland- I schen Leeuw: mr. A. Brants, procureur-ge neraal by het gerechtshof te 's-Gravenhage; mr. J. JE. van Rhéile van der Kloot, presi dent van de arrondissementsrechtbank te 1 's-Gravenhage; mr. dr. Oh. M. A. Byleveld, ondervoorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht; mr. F. G. H. baron i Michiels van Kessenich, voorzitter van den Raad van Beroep (0.) te Roermond'; nir. A. F. M. Steenberghe, officier van jqgfiüe/KS' de kapitale boerderij met de arrondissementsrechtbank t<* schuren v»n den landbouwer van der Hoof, geiïbosch; mr. W. G. Dei Baere, kanton- fe,aa" df overzijde f" plegen. Hiervoor rechter te Haarlem; mr, J. S. L. Aghina, Jfatond Jroot gevaar,,daar de wind jutet auditeur-militair bü den krijgaraad voor de d,e r'c"ln« waa e" feen wfe Janke'' landmacht te 's-Hertogenbwdr mr S J regon de kant Va" de tot toe door hel lanamacnt ie s-nerxogenooscn, mr. j. vunp Wi-derii uitwooS^ra Högerzeil, quaestor-generaal van de Alge mene Synode van de Nederlandeche Her- 1 vormde Kerk te 's-Gravenhage; bevorderd tot officier in dp Orde van OranjenNaasuu; J. Haaitema, directeur der 1 bijzondere strafgevangenis voor mannen te 1 's-Gravenhage, tevens belast met de direc tie van de gewone', strafgevangenis aldaar; benoemd tot officier in de Orde valt Oranje-Nassau: dr. W. Thomson, predikant by de Engelsch-Preabyteriaaneche gemeen- j to to Amsterdam; tot commandeur in de Orde van Oranje- i Nassau: jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, j Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland te Middelburg. j Aan de lyst van onderscheidingen ontlee. I nen wy verder de volgenlde: benoemd tot ridder in de Orde van den 1 Nederlandse-hen Leeuw: mr. M. P. L. Steen- i berghe, oud-Minister van Economische Za- 1 ken te Goirle; mr. J. D. Verbroek, lid van Ged. Staten van Zuid-iHolland te 's-Graven- vuur gespaarde boerdery uitwaaide. Gelukkig draaide de wind in den loop van den avond, zoodat deze hofstede niet door het vuur werd aangetast. Door het draaien van den wind was de vonkenregen nu echter gericht op de tweede landbouwschuur, behoorende by de boerdery van Van Oeffelen. Het duurde nipt lang of deze stond spoedig in lichter laaie. Het was gelukkig, dat het dien dag ge regend had, zoodat de daken van de andere huizen eenigszins vochtig waren. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de brana nog groo.ter afmetingen aangenomen heb ben. Tegen tien uur liep het tegen het einde. Alleen de tweede landbouwschuur, die het laatst in brand was geraakt, stond nog te knetteten. Honderden toeschouwers uit den omtrek waren op den vuurgloed afgekomen om het machtige schouwspel gade te slaan. Velen bleven echter niet werkloos toek(J- ken, doch hielpen daadwerkelyk mee het vuur met alle middelen, die bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: A. Gautier, burgemeester der gemeente Coevorden; mr. B. M. Berger, burgemeester der gemeente Venlo; J. Hui- P U w T v helaas *een water bedwingen, hage; mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder v RADIO-NIEUWS. Vrijdag 30 Augustus. Hilversum: 6.— Na Schooltyd; 5.30 Concert door Orvitropia; 6.— Voordracht door Frans Nienhuys; 6.15 Concert door Or vitropia; 7.„Vivisectie. Causerie door Mr. J. Sj. Brouwer; 7.20 Concert door de Fliere fluiters; 7.50 Nieuwsberichten; daarna: Eén minuut voor Nederlandsch fabrikaat!; 7.58 S.O.S.-berichten; V.P.R.Q. 8.— Cursus: ,,'s Levensgang". Lezing: „Roeping"; A.V. R.O. 8.30 Concert door het Residtentie-Or- kest en Viool; V.P.R.O. pl.m. 9.15 Lezing: „De Hechte Band"; 10.45 Nieuwsberichten en Lezing: „Hebben familiewapens ons iets te zeggen?"" II. De niet-adellyke familie- tot ridder in de Orde vam den Nederland- I wapens; V.A.R.A. 11—12 Gramofoon. te H511 tot ridder in de Orde van den Nederland- sclien Leeuw: mevrouw A. Noordewier-Red- dünjgius te Hilversum; tot officier in de Orde van Oranje-Na», sau: ir. L. A. M. Ankersmit te Utreönt, hoofdingenieur, chef* van de Werken-Zuid by de Nederlandeche 4 schen Leeuw: H. P. Gelderman C.Mzn., te Oldemzaal, voorzitter van het Verbond van Nederiandsche Werkgevers; ir. S. L. Louwe» te Zwolle, Regeringscommissaris voor den Huizen: 5.— Declamatie door Lenie Soetekouw; 5.4g Vervolg Concert; 6.30 Bol- Irissen en Narcissen voor den tuiri", door A. J. Herwig; 7.— Nieuwsberichten; pl.m. 7.15 Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.30 „Het Wilhelmus en zyn beteekenis voor onzen tijd"; 8— Weer- en Nieuwsbe- 1 richten; 8.05 Concert door de Chr. Gem. Zangvereeniging „Sursum Corda" te Zut- pel opgesteld ev een «erewacht van grena- h m 9 30 uitendinK ïan de Qranje- d,ere en jagers. H.erbg sloten zich aan de- J M cn Tapboe Watergraafsmeer; tachementen huzaren en velartillerie. Op g16 Nieawsberichte„. 10.2o Gramofoon. den weg van de kerk naar de begraafplaats trok de stöet voorby het Vredespaleis, waar OOST-INDIë. ten toeken van rouw de gordynen waren Een aardewerkfabriek te Bandoeng? neergelaten. Aan den Ïykwagen hing een Plan van Maastrichtsche fabrikanten, eroote krans van de Koningin. Op de be- Aneta verneemt, dat .Maastrichtsche aardewerkfabrikanten In overweging In Juli 1910 heeft de toenmalige burge meester van Gouda, nu wyien de heer P.. L Martens, de aoodzakelykheid gevoeld van net bestaan van een commissie voor oma. bcre feesten. In een bijeenkomst 0p den Iten Juli ten s.'adl uize, onder zyn pres.- oium heeft burgemeester Martens voor een aantal genood.gde.: die noodzakelykheri -rklaard en he gevolg daarvan was dat terstond tot voiming- van eert commissie 'verd overgegaan waartan de heer H. N. Valckenier de Greeve als de actieve voo> zitter optrad, tetwyl bu'gemeester Martenj, ret eere-voorzit u-schap aanvaardde. Van de terstond toegetreden leden zyni thans iiog in leven de heeren H. Ouderkerk I. /ar. Dantzig, J. Dercksen H.Mzn. en R. Moei. <erk, terwyl in enkele rlgendte byeenkom- sten nog een aantal ingezetenen toetraden, w.-iarvan thans neg in leven zyn de nesren Goedewaagen Jr., A. J. J. Vos, L. H. A'. J Quaint, P. Bokho /en, J. F. Goddyn, C." G. fcpit, D W. Wo3l3rt)jiJin van Haansbergen, J. Banteinger Jr., A. A. van Groos, W. M. van Hulzen, B. Sibbea, C. A. M. Sprayt, II. J Bitter en W. A. Hoyng. Vanaf 1910 is de commissie elk jaar werk zaam geweest vier het crganiseeren van opt.tl are feestni, in hoofdzaak ter vierir.' van de verjaardagen van de leden van het Koninklyk Huis, waarvoor telken jare een beroep op de ingezetenen werd gedaan om door vrywillige ibydragen een goede feest viering mogelyk te maken. I De- leiding dezer commissie heeft van 19101913 berust ,by den heer H. N. Valckenier de Greeve, daarna bij de heeren, A. J. J. Voft, M. C. Braat, B. P. van Cittert en sinds 1920 by den heer G. J. J. Pot. Het secretariaat was gedurende deze periode In handen van de heeren B. P. Cittert, J. Bartt- zinger Jr., F. Tieter en sinds J922 berust het by den heer P. B. Sips, dde daaraan kleur en fleur weet te geven. Vanaf den aanvang is het beheer der financiën in goe de handen geweest. Sinds 1920 is de heer J. Reneman de actieve penningmeester der Commissie. Het is in den loop der jaren niet altyd gemakkelyk geweest een behoorlyke feest viering in elkaar te zetten. Het ontbreken van de noedige samenwerking gaf in 1919 •aanleiding tot het stopzetten der werk zaamheden. Blykbaar was de oorzaak daar van het ontbreken van het tvoodlge contact gedurende de periode vanaf 1914, toen in de mobilisatiejaren velen wider de wapenen waren en er zoo geheel andere toestanden waren, die alle aandacht in beslag namen Later, in 1920, toen de verhoudingen zich weer wijzigden heeft Burgemeester Mys Commissie weer verzameld en vanaf 9 Aug. 1920 heeft zy haar taak regelmatig ver vuld. In deze laatste periode is het wensche- lyk geoordeeld, de naam der Commissie te wyzigen in Commissie tot bevordering van Oranje- en andere Openbare Feesten. "Gedurende 25 jaar heeft de Commissie er voor gezorgd dat, behoudens onderbre king in de mobilisatiejaren, de viering van den Koninginnedag op feestelyke w(ize hééft plaats gehad. Die dag is altyd voor de Goudsche burgerij een blyde feestdag geweest, die groote vreugde bracht, die in feestelyken vorm een huldebetuiging inhield aan de I andsvorstinne. Dat dit mogelyk is geweest is de ver dienste van de opvolgende besturen der Feestcommissie en van de ingezetenen, die hen daartoe financieel in staat hebben ge steld. v Konin minnefeest 1935. De Oommissie voor Oranje- en andere openbare feesten deelt ons mede, dat zy, tengevolge van de vele werkzaamheden ver bonden aan de uitvoering van het program ma op 31 Augustus a.s., niet in dte gelegen heid zal zyn, zooals zy aanvankelyk voor nemens was, op dien dag te recipieeren in verband met het feit dat zy 25 jaren gele- Tevens deelt zy mede, dat in den Feest- wyzer op bladzyde 3 een wyziging moet worden aangebracht en wel in de routes van de muziekkorpsen, die 's morgens een mu zikale reveille zullen geven. In route 1 moet voor „Spoorlaan" gelezen worden: Crabethstraat, Kattensingel, Spoor: graafplaats was groote belangstelling. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door den minister van buitenlan-i- sche zaken jhr. mr. De Graeff namen3 de Nederiandsche regeering, vervolgens uoor Sir Cecil Hurst, daarna door den vertegen woordiger van den Volkenbond, waarna een broeder van den ontslapene voor de belang stelling heeft bteflankt. Pastor ijlerbst sloot daarna de plechtig heid met het Onze Vader. Terwyl de kist in de groeve werd neer gelaten speelde de Koninklyke Militaire Ka pel het lied „Deutschland, Deutschland über alles". hebben genomen om in Bandoeng een fabriek te vestigen, zulks ln verband met het telt dat te Bandoeng en omstreken mogelijk goede coallne verkrijgbaar zou zijn. Hieromtrent zijn reeds eerder rap porten naar Maastricht verzonden. Een oriëntatie ter plaatse zal waarschijnlijk einde September a.s. geschieden RADIO-TELEGRAFISCTÏ W EERBERiCHT 30 Augustus. Verwachting: Matige, waarschynlyk tijdelijk toenemende Zuidelyke tot Zuid- westelyke wind. Gedeeltelyk bewolkt. Kans op enkele regenbuitjes. Iets warmer. Overigens Myft deze route omgewyzigd Wy verwyzen voor de route naar den Feestwyzer, die overal verkrijgbaar is. Indeeling van den Lichtstoet op 31 Augustus a.s. De lichtstoet, die morgenavond dooride 'Stad zal trekken, zal als volgt zyn samen- raoofnlS. OranjejGarde: 1. Chr. Muriek- „De Bazuin", la. Hoofdleider lb. Béstuur en Commissie van Oranje- en andere operibare feesten. 2. Oranje-Garde. 3. Chr. Oranije-Vereeniging en Ned. dhr. Vrouwen bond. 4. Ned. Chr. Jongelieden Geheelont- „De Schakel" en afd. (frttevan de Ned. dhr. Geh. Ontiu Vereeiu- ^amboers Ned. Padvindersvereeniging'én Ohr Padlvindersvereeniging „Sta Pal". 5. Muziekvereeniging „Door Eendracht Sterk", g Ned. Padvindersvereeniging, afd. Goifda. n. Chr. Padvindersvereeniging, „Sta Pal". 8' Ned. Padvindsters Gilde, afd. Gouda. 9. R.K. Voetbalvereeniging „D.O.N.K." e.a. 1*0. Goudsche Zwemclub. Tamboers „Jonge Wacht". 11. Harmonie st. Caecilia". 12. St. Joannes Jongenspa tronaat „De Jonge Wacht". 13. De Graai, Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke actie. 14. R.K. Vrouwenbond. 15. Alg. R.K Anrbtenarenvereeniging. 16 St. Aloysiu» Het nieuwe sjaar ran de Koninklyke onderscheidingen. By Kon. Besluit zyn benoemd tot in da Orde van Oranje-Nassau, de heeren J. Slop, oud-hoofd eener O. L. school, A. Goedewaagen, directeur der N.V, Goedewaa gen Kon. Holl. Pypen- en Aardewerkfa- brieken en H. W. E. Stmve te Boskoop. Tot Ridder in de, Orde van den Nederlar.d- achen Leeuw is benoemd onize oud-stadge noot Mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam en tot officier in de Orde van Oranje-Nassau onze oud-stadgenoot dr. H. M. R. Leopold, onderdirecteur van het Nederlandsch Historisch en Kunsthistorisch Instituut te Rome. De eeré-medaille in zilver verbonden aan de Oranje Nassau Orde is toegekend aan W. van Essen, hoofdbesteller by de P. T.T. alhier en in brons aan C. Kroon, be steller by de P.T.T. te Waddinxveen. Oranje-avond in „Kunstmin". Leerlingen der I)a Casta School brengen hulde aan Oranje. Ter gelegenheid van de aanstaande ver jaardag van H. M. de Koningin, hebben de leerlingen dier Da Costaschool gisterenavond in de Zaal „Kunstmin" een zangavond ge houden, als, een hulde aan het Huis van Oranje. De zaal Was geheel gevuld met ouders der leerlingen én belangstellenden. Tot de vele aanwezigen behoorden o.m. burgemeester E. G. Gaarlantjlt, de heer H. de Blouw, inspec teur van het Lager Onderwns, Ds. J. J. Si mon, voorzitter der Chr. Oranje-Vereeni- ging; de hetr G. J. J. Pot, gemeente-secre taris namenls de Commissie voor Openbare Feesten en vertegenwoordigers van ver schillende ahder'e corporaties. Men had |le zaal een fleurig aanzien ge geven door Versiering met lampions en vlag getjes. j Met het Igemeenschappelyk zingen van Psalm 25 vers 1 werd de Oranje-avond aan gevangen. Hjet openingswoord werd gespro ken door deji heer L. Albalda, hoofdonder wyzer der 0a Castaschool, die de talryke aanwezigen Ihartelyk welkom heette. De leerlinjgen der drie hoogste klassen maakten dart onder leiding van hun*onder- wyzer, den heer P. van Eyk, een aanvang met hun uitgebreid programma. Spreekkoor, geklepper en tromgeroffel wisselden" de zang der vele vaderlandsche- en Oranjeliedjes af, die door de aanwezigen met groote aandacht werden aangehoord. Een langdurig applaus volgde dan ook tel kens na de zangnummers. Toespraak van den Burgemeester. De burgemeester, de heer E. G. Gaarlandt heeft na de pauze een korte toespraak ge houden, waarin hy de waarde memoreerde die het Oranjehuis in den loop der eeuwen voor ons land en volk heeft gehad. Vooral sinds de regeering van Koningin Wilhel. mina is de band tusschen Vorstenhuis en volk hechter geworden. Laten we dat dank baar gedenken, zeide spr. Van de liefde voor Oranje moeten wy steeds getuigen en laat ons zoo besloot de burgemeester trouw blyven aan Haar Huis. Op voorstel van den heer Gaarlandt be toonden de aanwezigen daarmede instem ming door een driewerf „Leve de Koningin" De heer H. de Blouw, de inspecteur tean hte L.O. gaf eveneens blyk van zyn dank baarheid voor deze uiting van trouw aan Oranje en zeide het door den heer van Eyk en de kinderen gepresteerde zeer te bewon deren en op prys te stellen. De kinderen voerden hierna nog een aan tal liederen uit. waarvan het laatste „Dank, dank nu allen God", door de aanwezigen werd meegezongen. Ds. B. van Ginkel heeft het slotwoord ge sproken en deze Oranje-avond met dankge bed gesloten. De Gemeentesecretarie is morgen gesloten. De Gemeente-Secretarie en het Ontvan- gerakantoor, annex Stortings- en Ophaal dienst en Spaarbank, alsmede dé admini straties der Gemeentebedryven zullen op M Augustus a.s. gesloten-zjjn- Onderlinge wedatrijden der Gnudsche Zwemclub. Het zevental van de Maas. De onderlinge- en volkszwemwedstryden welke de Goudsche Zwemclub evenals vo "Re jaren a.s. Zaterdagmiddag ter gelegen heid van de viering van de verjaardag var H. M. de Koningin in de Stedeiyke Zwem- inrichting organiseert, mogen zich van d< zijde der deelnemers weder in een flinke be. langstelling verheugen. Het aantal inschry vingen der dames-leden is welhaast even «root als dat der heeren, terwyl aan het Programma enkele komische nummers zy: toegevoegd. G.Z.C. I komt ten slotte uit te- Ken Maas I, waarin de vier gebroeders Van Senus uitkomen. Maas 1 zal verschynen als volgt: doel: i{. Kuhlmeyer; achter H. C. van Suylekom, Ir. R. C. van Senus, A. J. van Senus; voor P. J. van Klaveren, Dr. A Jj. C. van Senus en Dr. P. F. van Senus G.Z.C. I komt in hare gewone opstelling uit. Naar wy vernemen zal het nieuwe cursus jaar van de Goudsche Volksuniversiteit wor den geopend op Dinsdag 8 October te 8i4 uur in de groote zaal van de Socjeteit „De Réunie" met vertooning van dë psycholo gische kinderfilm „Ontluikend leven" met inleiding en explicatie van Dr. Th. van Schelven, Zenuwarts te 's-Gravenhage (in film wordt de geestelyke ontwikkeling van het normale kind van de wieg tot de schoolbank geschetst). Voor de Kerstvacantie zal de heer A. Ri- cardo te Den Haag een leergang van drie voordrachten houden over de nationale en de internationale idee. De bedoeling van dezen cursus is de beteekenis voor de ge schiedenis der volken na te gaan van de nationale en internationale idee in haar diverse uitingsvormen. Uit dat oogpunt zullen in het kort wor den beschouwd de stamgemeenschap (ge schiedenis der Israëlieten), de geografische gemeenschap-(Athene, Sparta, Rome), de godsdienstgemeenstehap (de Middeleeuwen en huitne doorbreking door de Hervorming), de vorstelyke macht als vormende factor (Lodewyk XIV, Frederik de Groote, met de groote politici van deze richting: Richelieu, Cavour, Bismarck), en de moderne nationale idee in haar talryke uitingen met den Vol kenbond als haar internationale uitings vorm. Ten slotte zullen, zeer in het kort, de fac toren worden nagegaan, die de mogelykheid cheppen van een doorbreking der nationale idee en van de vorming van nieuwe kristal lisatiepunten voor den groei naar nieuwe volksgemeenschappen. Deze cursussen worden gehouden op drie Dinsdagavonden, 29 Oct., 5 Nov. en 12 Nov. Op de Dinsdagavonden 26 Nov., 3 Dec. en 10 Dec. zal Prof. G. Gongryp, buitenge woon Hoogleeraar aan de Ned. Handels hogeschool te Rotterdam een leergang houden over problemen in het Verre Oos ten. 1. Het oude cultuurbekken China. En kele karakteristica van zyn beschaving. Zwakke en sterke kanten van zyn oude staatkundige organisatie. Het ontoereikende van deze organisatie voor den nieuwen tyd. 2. Economische veranderingen en moer- lykheden. Malthus. Bevolkingstoeneming, overbevolking. De Chineesche landbouw. Ontwouding en permanente houtcrisi.i. 3. Japan, zyn vernieuwing, zyn bevol kingsvraagstuk. Industrialisatie en afzet gebieden. Expansie. Tegenstellingen tus schen den geest van Japan en dien van China. De botsing tusschen China en de buitenwereld; tusschen China en Japan. Economische concurrentie tusschen China en Japan. Conflicten in China zelf. Pro bleem van overbevolking; probleem van staatkundige organisatie; probleem van cul tuurvernieuwing. Lichtbeelden zullen deze leerging verdui- delyken. Tenslotte volgen na de Kerstvacantie nog twee leergangen en wel te houden door Dr. Jozef Muls eh Ds. H. Cramer. Dr. Jozef Muls, Conservator van het Kon. Museum van Schoone Kunsten te Antwer pen zal een cursus geven over Renaissance en Barok in de Vlaamsche Kunst. 1. Quin- ten Matsys; 2. Peter Bruegel de Oude; 3. Rubens. Deze leergang wordt gehouden op de Dinsdagavonden 14 en 21 Jan Daarna een lezing over „Iiealisme met en zonder mededoogen". Naar aanleiding van twee romans, één Engelsche van Aldous Huxley „Those Barren Leaves" en één Duitsche, „Das Frauenhaus" van Katrin Holland, door Ds. C. Cramer, Rem. Predi kant te Oosterbeek. Verlaging van de tegenwoordige loonnorm by de werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken heeft aan het gemeentebestuur geschreven, dat de tegenwoordige loonnojrm by de werkver schaffing van 38 cent per uur naar zyn inzicht moet worden teruggebracht tot 36 cent, omdat het laagste contract-looi) in de bouwvakken maar 37 cent bedradgt, terwyl ook in vele andere bedryven nfet het loon zou worden verdiend, dat de arbeiders by de werkverschaffing kunnen ontvangen. Tegen deze gedachte van den Minister heeft het College van B. en W. bezwaar ge maakt. Het zou den Minister hebben geant woord, dat in debouwvakken steeds ten minste 43 cent per uur wordt betaald en dat verder ook in het vrye bedryf de loo- nen hooger zyn dan 38 cent. Kantongerecht. Uitspraken strafzaken dM. 29 Augustus. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 22a M. en R. wet: C. M. A, C. te Gouda ƒ5.subs. 1 w. t.; P. V. te Wad dinxveen ƒ5.subs. 1 d. h.; Th. J. W. te '9-Gravenhage ƒ20.subs. 4 d. h.; J. O. te Utrecht, idem; W. S. te Stolwyk 15. subs. 5 d. h. Aft. 22b M. en R. wet: A. V. te Ouder kerk a. d. IJssel 7.50 subs. 2 d. h. Art. 59 M. en R. Regl.: J. van 't H. 1. subs. 1 w. t. Art. 88 A. P. V. Gouda: L. de V. te Gouda 1.subs. 1 d. h. Art. 431 W. van Strafr.: J. N. te Vlist ƒ2.50 subs. 1 d. h.; P. G. K. te Vlist idem; H. H. te Bergambacht idem; J. den O. te Vlist idem. Art. 6 M. en R. Regl.: J. B. te Kethel en Spaland 2 x 10.subs. 2 x 2 d. h.j F. A. B. te Bredevoort ƒ7.50 subs. 2 d. h.; P. J- J. te Bodegraven 2.subs. 1 d. h. Art. 142 A. P. V. Gouda: H. E. te Gouda ƒ0.50 stfbs. 1 d. h. Art. 433/8 W. van Strafrecht: C. K. te Rotterdam 16.subs. 3 d. h. j\rt. 17 Visscberywet: C. K. te R'dam ƒ1.^ubs. 1 d. h.; J. A. van D. te R'dam 1.50 subs. 1 d. h.; J. G. K. te R'dam idem; J. J. de J. te Gouda idem; T. U. te R'dam idem; A. M. te R'dam ƒ1.subs. 1 d. h.; C. v. B. te R'dam 1.50 subs. 1 d. h. Art. 42c M. en R. Regl.: T. V. te Stolwyk 5.subs. 2 d. h. >Art. II M. en R. Regl.: J. S. te Zoeter- meer ƒ3.subs. 1 d. h.; G. C. te R'dam idem; C. B. te Gouda ƒ2.subs. 1 d. h.; W. F. W. te R'dam idem. Art. 29 A. P. V. Stolwyk: J. L. te Gouda 2. subs. 1 d. h. Art. 37 A. P. V. Gouda: C. K. te Boskoop ƒ2.subs. 1 d. h.; P. J te Gouda idem. Art. 68 Arbeidswet: F. T. te Moordrecht ƒ7.50 subs. 2 d. h. Art. 57 M. en R. Regl.: A. B. te Stolwyk 1.subs. 1' d. h. Art. 58 M. en R. Regl.: J. van E. te Berg ambacht 1.subs. 1 d. h. Art. 27 M. en R. wet: J. F. B. te Nieuwe- brug subs. 3 d. h.; G. de B. te Gouda 2.syba. 1 d. h.; L .vgn O. te Gouda 6. subs. 3 d. h. Art. 9 M.'en R. wet: L. van O. te Gouda 6.subs. 3 d. h. Art. 21 M. en R. Regl.: P. A. V. to Wad dinxveen ƒ2.subs'. 1 d. h. Art. 453 W. van Strafr.: J. R. te Haas trecht 10.subs. 5 d. h. i Art. 14 M. en R. Regl.: W. B. te R'dam 15.subs. 7 d. h. Art. 12 A. P. V. Gouda: J. P. L. te Gouda ƒ3.subs. 1 d. h. Art. 7 Alg. Re,gl. Politie: J. V. te Ouder kerk ƒ1.— subs. 1 d. h. De poffertjesdag ten bate van het Van der Steenfonds. De poffertjesdag ten bate van het Van der Steenfonds tot hulpverleening aan kin deren uit Gouda en omgeving, die nadeelige gevolgen ondervinden van de besmettelyke ziekte kinderverlamming, heeft ruim ƒ135 opgebracht, hetgeen meer is dan verleden jaar. Een pastorie voor den predikant van de Geref. Gemeente. De Ned. Geref. Gemeente heeft gehuurd het pand Westhaven 19, met de bedoeling het voor kerk en predikantswoning te be stemmen. Ds. Joh. van Weizen te Rotter dam heeft het beroep van de Ned. Geref. Gemeente aangenomen. De Gemeente krygt dus een eigen predikant en wil in verband hiermede ook een eigen gebouw. Het is de bedoeling het benedenhuis van het pand Westhaven 19 als kerk in te richten en het bovenhuis als woning voor ds. van Weizen. Thalia-Theater. Veel herrie om niets. Schouwburg-Bioscoop: Rumba. Réunle-BioseoopHet geheim der duikboot. 30 Aug. 7.30 u. Heil des Volks, spreeJcbeun C. Faas. 30 Aug. 8.15 u. St. Jansketk, wydingsavona Chr. Oranjevereeniging. u 31 Aug. Viering van het Kioninginneleest. 31 Aug. 3 u. Onderlinge Wedstryden zwem club Elfhoeven. 2 Sept., 8% u. n.m. Cafl Central. Verg. Goudsche Winkeliersvereeniging. 3 Sept. 2 uur Stadhuis Raadaaal. Gemeente, raad. Vanaf heden tot eni met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek leepe, Gouwe 136. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. c Gemeenteraad. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 September a.s., nam. 2% uur ter beëediging der nieuw-benoemde raadsleden. Benoeming wethouders, benoeming van le den der -bedry ven-commissie en ter behan deling van een voorstel om een crediet be schikbaar te stellen van 0.02 per inwoner voor de Commissie voor „Weg en Brug". ■By de gemeente-politie is gedeponeerd een fraaie damesmantel, welke vermoedely'k uit een passeerende auto is gevallen. VLIST. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Vlist is bijeenge roepen tegen Dinsdag 3 September a.s. nam. V/2 uur voor Ide beëediging der nieuw-be- noemde raadsleden en benoeming van wet houders, en ter behandeling van een voor stel om een crediet beschikbaar te stellen van 0.02 per inwoners voor de Commissie voor „Weg en Brug". REEUWIJK. De gaten in den Blinden weg. Plannen tot demping. Eendgen tyd geleden1 werd door het ge meentebestuur vay Reeuwijk aan den heer C. de Kluiver, technisch ambtenaar van Rijnland, opgedragen een plan te ontwer pen tot demping der gaten' in den Blinden- weg, die daar geslagen zijn tengevolge van de groote overstrooming van ongeveer tien jaar geleden. De uitvoering van deze werkzaamheden zou in werkverschaffing moeten geschie den, waarvoor1 door Burgemeester en Wet houders der gemeente Reeuwijk de bemid deling werd ingeroepen van den inspecteur der Rykswerkvërschaffing. Terwyl hierover de noodige besprekingen werden gevoerd, ontstond een ander plan, namelijk, om over de twee kleinste gaten een betonnen brug to slaan en het derde, grootste, gat ce laten in den huadigen toe stand. Middels deze twee br.ggen zou dan ten weg gelegd moeten woren ovci de erven eu weilanden van een aantal uoeren, die in lo gelegenheid zouden worden gesteld hun grond aan de gemeente te verkoopen. Bij deze bedde plannen is het niet geble- 1 ven, want inmiddels werd aan de mogelyk heid gedacht, de kleinste gaten met zware kiti te demper., netgeen goedkooper betonpen bruggen. De wegencommissie heeft over deze drie r&chillende ontwerpen oeraadslaagd en haar oordeel in een rapport" neer gel ged. D'w commissie is niet tyt een bevredi gende oplossing kunnen komen en heeft daarom den heer J. Heemskerk, gemeente- opzichter te Reeuwijk, opgedragen een plan te ontwerpen dat voorziet xn de mogelijk heid tot demping der gaten in den Biinden- weg met zwarte grond uit De Tempel. SPURT EN WEDSTRIJDEN. VOET 14 it. j Goudsche Voetbal Bond. De Competitie-ïndeeling. De competitie-indeeling van den G.V.B. voor het seizoen 1935—1936 is als volgt: le klasse: Schoonhoven 2, Ammeretol 1, Gouda 3, ON.A. 3, Moercapelle 1, Nieu- werkerk 1, Olympia 3, Gouda 4, Oudewater 1, Bergambacht 1. 2e klasse A: Waddinxveen 2, Bosk. Boys 2, O.NA. 4, Woerden 2, Nieuwveen 1, G. S.V, 3, Dilettant 2, Gouderak 2, Moordrecht 2, Zwervers 2. 2e klasse B: Groot-Ammers 1, LeKker- kerk 2, Groemeweg 1, Gouderak 3, Stolwijk 3, O.N.A. 5, Dilettant 3. 2, Olympia 4. 3e klasse A: Nieuwkoop 1, Voorwaarts 1, Bosk. Boys 3, Waddinxveen 3, Bodegraven 3, Gouda 5, Woerden 3, Nieuwveen 2. 3e klasse B: Groeneweg 2, Moercapelle 2, Nieuwerkerk 2, Moordrecht 3, Zwervers 3, Gouda 6, Nieuwkoop 2. 3e klasse C: Lekkerkerk 3, Stolwijk 2, Groot-Ammers 2, Gouderak 4, Ammeretol 2, Oudewater 2, Voorwaarts 2. 3e klasse D: Oudewater 3, Stolwijk 3, sric 4, Ammeretol 3, G.S.V. 4, Berg-, 2» Boek. Boys 4. 3e klasse E: Nieuwerkerk 3, Moercapelle 3, Stolwijk 4, Bosk. Boys 5, Waddinxveen 4, eventueel Groeneweg 3 en Nieuwkoop 3. Prijsuitreiking nederlaagredstryden te Moordrecht. Zaterdagavond heeft in tegenwoordigheid van vele afgevaardigden de uitdeeling van de prijzen der nederlaagwedstrijden van de vereeniging Moordrecht plaats gehad. De voorzitter feliciteerde de Ver. D.SX). en bracht dank aan de spelers van Moor drecht voor hun prestaties, die zij hebben bereikt. k 4 .Jt De volledige uitslag luidt: Afd. I: D.S.O. 1 le prijs; G^.V. 1 2e prijs; Haastrecht 1 3e prijs. Afd. 2: O.NA. 3 le prys; Waddinxveen 2 2e prys; Groeneweg 1 3e pry's. Afd. 3: Ó.N-^l. 4 le pry's; Gouda 5 2e prys; Zwervers 3 3e prüs. M \KKTBE RICHTEN. Deensche boternoteering. De officieele Deensche boternoteering be droeg heden 195 Kronen, is 64 cent per K.G. De boternoteering. De commissienoteering voor Nederiand sche boter is vastgesteld op 47 cents per K.G. goija, om voor de Turksche militaire auto riteiten te demonstreeren ,is gisteren te Bel grado geland. Hy heeft gisteren zyn ma chine voor de militaire autoriteiten aldaar gedemonstreerd en zou vandaag van Bel grado naar Angora vliegen. LUCHTVAART. Buitenlandsche piloten bij de K.L.M.? Naar het Handelsblad verneemt, onder handelt de K.L.M. met verschillende buiten landsche piloten van naam, teneinde het by haar bestaande tekort aan te vullen. Het blad verneemt, dat Svend Steinbeck, de bekende Deensche vlieger, reeds op 1 September in K.L.M.-dienst komt. Met hem is een contract gemaakt voor twee jaar; hy zal eerst twee vluchten naar Indië maken als tweede piloot, om daarna als gezagvoer der op een der machines te worden geze^. Voorts onderhandelt de K.L.M. thans nog met de Oostenryksahe verkeersvliegers Holzmeyer en Mandfell en met den zeer be kenden Duitschen verkeersvlieger Walther Noack. Nieuwe automatische stuurinrichting. Gekocht door de K.L.M. v De Daily Telegraph meJdt, dat de K.L.M. de P. B. Automatic Aeroplane Control, naar den uitvinder Pollock Brown genoemd, ge kocht heeft. Tevens zyn de verkooprechten voor Nederland aangekocht. De nieuwe „robot" piloot is.J^lgens het blad, hoewel hy alle functies verricht van t,George", welke automatische piloot door de Royal Air Force wordt gebruikt, en ook van het Sperry-apparaat, in sommige op zichten beter. De P.B.-piloot is lichter, en eenvoudiger, neemt minder plaats in in het toestel en kost ongeveer slechts een vierde meer dan de George. Het gewicht bedraagt 50 tot 60 lb en de prijs is 300. De Imperial Airways hebben tot nog toe geen automatische piloten in hun lyntoe- stellen, maar kunnen er makkelyk in aan gebracht worden. Ook de ?.C. Control kan in ieder toestel geplaatst worden. Spoedig zal het in de Fokkers en Douglassen van de K.L.M. worden geplaatst. Het toestel is reeds 400 vlieguren be proefd. De vliegtocht van Jhr. Sandberg. Te Belgrado aangekomen. Jhr. Sandberg, lid van de directie der Fokkerfabrieken, die zooals gemeld met een nieuwe Fokker-machine op weg is naar An- LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De parade in Den Haag en Den Helder afgelast. In verband met het overlyden van Ko ningin Astrid van België, js de parade die morgen te 's-Gravenhage /ter eere van Ko- nlnginneverjaardag zou worden gehouden, afgelast. Evenzoo de parade te den Helder. Minister Dr. Deckers, die morgen de Landstormdag te Boxtel zou bijwonen, heeft bericht gezonden aan dit voornemen geen gevolg te kunnen geven. Dr. Deckers neemt afscheid van het Departement van Defensie. De Minister van Defensie, dr. Decker*, die naar men weet met ingang van 2 Sep tember is benoemd tot Minister van Land bouw en Visschery, heeft hedenochtend af scheid genomen van de hoofdambtenaren van zyn Departement. Dr. Deckers bracht een bezoek aan de chefs der diverse afdee- lingen op het departement en ging verge-,, zeld van zyn adjudant kapitein Tiele.u per auto naar de bureaux der hoogste militaire autoriteiten om ook van deze afscheid te nemen. In delf loop van den middag is er voor aliy^mbtenaren van het Departement ge legenheid van Minister Deckers afscheid te ^nemen. Deelneming van de Koningin by het overlyden van Koningin Astrid. De Opperkamerheer van H. M. de Konin gin, Mr. J. W. Baron van Lynden, zal he denmiddag den lydelijkem Belgischen zaak gelastigde de deelneming van de Koningin betuigen by het overlyden van Koningin Astrid. Groote deelneming bij de Belgische legatie. De Belgische gezant Charles Maskens, die zijn vacantie in Frankry'k doorbrengt, zal hedenavond in Den Haag terugkeeren, in verband met het overlyden van Koningin Astrid. Zoowel aan de bureaux van het Gezant schap aan het Nassauplein als ten huize van den heer Maskens bleef ook heden de stroom van bezoekers voortduren welke de tydelyk zaakgelastigde persoonlyk hun deelneming wenschen te betuigen of om hun handtee- kening in het rouwregister te zetten. O.m. bracht de Minister van Defensie, Dr. Dec kers hedenochtend den zaakgelastigde een kort bezoek van rouwbeklag. Tallooze telegrammen, brieven en kaart jes zijn voorts bij de legatie binnénfjekomen. Hoeg bezoek aan Eindhoven. Gisteren arriveei-den te Eindhoven Z. K. H. de Graaf van Parys, gely'k men weet de meest ernstige pretendent naar de Kroon van Frankrijk voor de Fransche röyalisten. Z.*K. H. was vergezeld van prins d'Orleans Braganze, Chevalier de Patoul, Robert Moureau en Graaf Carton de Wiart. Na de lunch gebruikt te hebben by den heer Dr. John Mignot, hebben zy de Eindhovensche Golflinks bezocht en zich verder van enkele industrieën op de hoogte gesteld. 's Avonds is het gezelschap weer naar Brussel teruggekeerd. WISSELKOERSEN. 29 Aug. 30 Aug. Officieel. Londen 7.33% 7.33% Berlijn 59.35 ,59.35 Parijs 9.76% 9.76% a Brussel 24.76% 24.87 Zwitserland 48.15 48.13 Kopenhagen 32.77% 32.77% Stockholm 37.82 37.85 Oslo 1 36.87% 36.87% New-York 1.47% 1.47'7># Niet officieel. Italië 12.07% 12.10 Madrid 20.25 20.25 Praag 6.13 6-13 Prolongatie 5 De belangrijkste gebeurtenis op de Am- sterdamsche beurs was de scherpe daling van petroleumwaarden. Kon. Olie kwamen beneden 190. Van de Amerikaansche soor ten waren Continent. Oils een heele dollar lager, terwyl Shell Unions van 6'/m tot 5% terugliepen. Het slot was echter boven de laagste koers. De oorzaak van deze terug- loopende markt was het gevolg van de nieuwe moeilijkheden die zich in de Amerik. olie-industrie hebben voorgedaan. De zwak ke houding dezer waarden drukte de heele markt. Van de Industrieele fondsen waren Philips gedrukt. De koers was iets leger dan gisteren. Een uitzondering vormden Aku's, die tot 30 verbeterden. Rubbers verkeerden krachtig in herstel. Amsterdam rubbers liepen 2 Vr op,v terwijl de minder courante soorten hier en daar verbetering te zien gaven. Suikerwaarden waren stil. H.V.A.'s nau welijks prijshoudend en schommelend rond om de laagste koers van gisteren. De stem ming was verdeeld. Terwyl Senembah's 3 konden oploopen, moesten Oude Deli's een pet. vrijgeven. Ned. Scheepvaart Unie liepen iets terug. Amerik. fondsen waren in navolging van Wallstreet prijshoudend. Duitsche obligaties veronachtzaamd. In Nederl. Staatsfondsen ging evenmin iets

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2