wielh bergamb. N.IEUWER1 'J I hl Bit blad vï Deze I Verschillende Recepten. FE ui I De produi in den EERS1 Binnen tv V vlak geeft. Krfij met een schaar af, dan drukt men de stelen samen. Bij het water, dat regel matig ververschjt wordt, voegt men wat gewoon keukenzout. Wy hebben hier eenige grondregels aangegeven, die door elke huisvrouw met weinig moeite, kosten en tyd kunnen worden nagek omen en waardoor zij ongetwij feld veel genoegen van haar planten en bloemen zal beleven. Verzorging onzer bloemen. abonndmei .bezorging per 1- Abonnement® Mi onxa agente Onze bureaux latere. 2745. Pc De verzorging der handen. men de uiteinden DE VRIEND UIT ZIJN JEUGD. i ,i’| o rcy ót HOOFD ,4Jnverwacl Op dat moment werd er geknopt. Lady Shatterton liet naar haar doch ter vragen. Toen Norah weg was, zat haar stiefvader langen tijd in elkan der gezakt, met vervallen gezicht, als een ouden man. Lady Shatterton ontving haar doch ter koel. Het is nu genoeg geweest, No rah, zei ze, ik heb lang gehoopt dat je zoudt inzien wat een nobele en groote geest je stiefvader is, maar ik geef de hoop' nu op. Het lijkt me be ter, dat je bij je tante gaat wonen, totdat je bent afgestudeerd en onaf hankelijk kunt leven. Norah keek haar moeder aan. Ze las in haar gelaat. De liefde dezer vrouw was sterker dan al het andere in haar. Het was een laat geluk, dat haar overweldigd had. Een droom... waarin zij haar man als een held zag, als een ideaal. Een Norah stelde zich voor óogen, wat er zou gebeuren ,als deze oogen de werkelijkheid moesten aanzien. Ze huiverde en zei met een bakt men van eieren, waardoor wat zout en een theelepel bloem per ei in een half thee kopje water glad geroerd, een omelet op een zacht vuur, legt op de eene helft padden stoelen en slaat de andere helft er over heen. De omelet moet goed warm worden opgediend. Wanneer ik zing, moet ik altijd hui len. Wat kan ik daartegen doen? Stop watte in je ooren! Vader, wat is eert conferentie? Dat is een vergadering, waarin be raadslaagd wordt, waar men weer vergade ren zal. I Dit nummer bes Daar alleen is waar de een voo niet altijd de ziv neen, ook de ste\ I Naar het Eng J. VAN En hier is nu de vriend uit mjjn jeugd. Wy zyn samen opgegroeid. Drie fraaie namiddagtoiletten, eenvoudig dunne ,w< Blijft het water in de bakjes staan, da\i geeft dit aanleiding tot verrotten deAwortels. Men geeft steeds nieuw watermals de boven-aarde droog aan voelt, dóch nimmer mag men het zoo ver laten komen, dat de bladeren gaan hangen. Wanneer heeft de plant een nieuwe pot noodig? Indien de wortels onder ittt het gat van de pot groeien is het tijd om de plant in een andere poreu ze pot over te brengen, die 3 a 4 c.M. grooter in doorsnee is. Neemt men een te groote‘pot, dan verloopt er te veel tijd voordat de wortels de kant bereikt hebben, waar de plant beter gedijt. Stekjes groeien altijd beter in dien men er 3 a 4 tegelijk plant, liefst niet te dicht naar het middenzy krij gen dan vlugger wortels. Op den bo dem legt men altijd eenige scherven of kiezelsteenen, waardoor het water beter doortrekt. Eenmaal per maand kan verdunde kamerplantenmest ge geven worden, hierbij moeten de voorschriften welke zich op de pakjes bevinden stipt worden opgevolgd en kan men niet willekeurig grootere of" kleinere hoeveelheden geven, te/wl/K men erop moet letten, dat de bladeren niet in aanraking komen met scherpe vloeistof. Uitgebloeide planten moeten een rusttijd hebben, zy krijgen een min der zonnig plaatsje en tevens minder water, dan wanneer zij bloeien. Snijbloemen worden dagelijks een weinig ingekort met een scherp mes, terwijl men de stelen een schuin sny- Zomer erwtensoep. Trek geurigen kalfsbouillon. Houd van gedopte erwtjes de grooten eruit en zei deze met wat water, zout, gehakte bieslook en peterselie op. Wrijf ze, wanneer ze gaar zijn, met een in den bouillon geweekte oud bakken snede wittebrood zonder korst, door de zeef .Zet een paar harten van kropsla op, met wat fijngesneden, versch spek. Doe de overige erwtjes erbij. Voeg den bouillon, peterselie, bieslook en, indien mogelijk, boo- nenkruid toe. Roer door de erwtenpurée wat bouillon en voeg dit vervolgens bij de soep. Maak de soep af met zout, peper en een stukje boter. klanklooze stemDat is goed, moe der. Op haar kamer nam ze de brief en legde hem weg. Later, veel later. a;s haar moeder niet meer kon lijden er door, zou recht moeten gebeuren, zou het leven een streep halen door den naam Alfred Lance, zou een doode, die nu vergeten was, in glans en schoonheid herrijzen. Hy moet wachten, dacht Norah... wy beiden moeten wachten. Wat be- teekenen tien of twintig jaren... voor een die slaapt in eeuwigheid? Het bleef, tot den dood van haar moeder, het geheim tusschen dic-n on bekende, dien ze had liefgehad, wiens beeld haar voor zweefde, als ze tever geefs trachtte zich den dief voor te stellen als de dichter van den bundel. Was het niet, als had hij haar gekend, haar geleid naar de oplossing van het geheim? En als glimlachte hij haar toe en knikte, ernstig en stil... goed keurend, dat zy zou jachten om hun beider geheim te ontsluieeren EVENTJES LACHEN. Wel, Frits, hoe vindt je je nieuwe zusje Het is heel aardig, maar erg dom! Of ikjiaar een vlieg, een kever of een regen wurm in de mond stop ze eet alles op! Oedurende de 11 opnieuw kunnen mi vah de aanpassing verbruik in den lan een oplossing is wel daar, waar di nationale, als wai schaal is toegepas De opbrengst v menschelijke consu baar weer by zonde sultaat, dat men h een trein kan zien, dat het groote pu landbouw bekend leeren, is het oplad vrachtauto’s, waan van bestemming w vaalt. Natuurlijk zal landbouwproductie Daartoe is iet vers goeden en een slee zichzelf zou het oo neer een zeer over korten tyd een zek< het treurige in ons rende de laatste ja schot te kampen thans erger is dan Objectief gespro sprake van, dat v wereld een teveel v gaat er slechts om brengen, waar ze n van versche groen landen op de groo zit er niets anders verder liggende lan dat kan natuurlij versch blijven. De port van ingemaak de vergrooting van in eigen land. Dan den aan den verki oogsten. Deze oplossing maar hierbij stuit export tegen de pri dig iyn ter dekkini verbouwer en die liet, kwam de verleiding en ik be zweek. Welk kwaad deed ik hem die rust had? En later kon ik niet,terug. Later moest ik den man spelen, dien ik leek. Den man, die zich in één bun del heeft uitgeschreven. Het was ook niet meer noooig te schrijven, zei ze fel. de rijke vroefw was gevangen met die gestolen ge dichten. Hy sprong op. Dat is niet waar. Ik had... ik heb je moeder lief, dat zweer ik. Ik zou haar getrouwd hebben, als ze dood arm was geweest. En het is myn erg ste straf, dat ik wéét, hoe ze me zou verachten als ze alles ontdekte. Al die jaren is er nooit eeiï dag voorbijge gaan, zonder dat ik voelde: Als ze alles wist, zou ze me nooit meer aan- kyken. Al die jaren heb ik den angst gekend, dat het noodlot me zou ver raden, hoewel ik niet wist hoè dat zou kunnen, want niemand wist van de geschiedenis, niemand wist zelfs dat Claude gedichten schreef. Gestoofd vleesch (van resten). 400 gr. vleeschresten, blokje delfrite, 50 gr. boter, 1 eetlepel bloem, 2 tomaten, 1 fijngehakte ui, 4 d.L. water, waarin 1 bouillonblokje is opgelost, zout en peper, kerry. Het vleesch wordt in nette reepjes of blokjes verdeeld, intusschen wordt de del frite goed warm gemaakt, boter toegevoegd en de uien in dit vet gelijkmatig bruin ge fruit, daarna de in stukken gesneden toma ten toevoegen en alles nog een minuilt of 10 stoven, bloem en kerry byvoegen en langzaam de bouillon, peper en zout naar smaak, even door laten koken en zeven. Het fijn gesneden vleesch wordt nu by het gaas je gedaan en hierin nog een minuut of 10 15 heel zachtjes gestoofd. Opdienen met rijst. J de en goedkoope menu nader toe te lichten. De toegang voor deze lezingen zal gratis zijn voor de bezoekers der ten toonstelling, zoodat ook op deze wijze net doei der demonstratie zal worden bevorderd. De aard der tentoonstelling, ge voegd by den zeer laag gestelden toe gangsprijs (25 cents), op enkele da gen zelfs slechts 10 cents, geeft aan leiding te verwachten, dat het doel der tentoonstelling, het bereiken van de massa, volkomen zal worden ver kregen. Daarbij komt, dat het H.C.C. van verschillende organisaties, als byv. de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, afd. ’s-Gravenhage en de door de Regeering ingestelde Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting, krachtigen steun toege zegd heeft gekregen. Dank zij de medewerking van eeni ge vrienden van het Haagsch Crisis- Comité, heeft het een waarborgfonds weten te vormen, waardoor elk resico, hoe gering ook, is uitgesloten voor de kas van deze instelling. Daartegenover staat, dat van een eventueel batig saldo niemand anders zal profiteeren dan het Haagsch Cri- sis-Comité, dat wil dus Zeggen: de crisis-slachtoffers. Tot de taak der huisvrouw behoort zeer zeker ook het zoo behagelyk mo gelijk maken van het huis. De sfper van een kamer wordt verhoogd door bloemen en planten, die op tafel of in de vensterbank en niet te vergeten op buffet of dressoir geplaatst worden. Onze bloemenkinderen vragen ech ter verzorging en een liefdevolle hand die hen met smaak en gevoel voor schoonheid in vazen weet te schik ken. Het effect hangt zeer veel af van de vaas, waarin wij de bloemen plaat sen; deze moet naar boven toe wijder worden, zoodat de bloemen los uiteen vallen. Kamerplanten gedijen meermalen niet en onbekendheid met de verzor ging is grootendeels de oorzaak hier van. Het gaat met planten evenals met kinderen en met jonge dieren, men moet ze niet nu eens hier en dan eens daar plaatsen, niet te veel aanraken en geen onnoodige proefnemingen doen. Bloemen, die men steeds een an dere plaats geeft, telkens verpot, de eene week overmatig veel, dan weer dagen geen water geeft en aan sterke temperatuurswisseling bloot stelt, groeien noch bloeien. Men moet plan ten een vaste plaats geven, liefst op een vensterbank waar de ramen niet te vaak geopend worden, tocht moet worden voorkomen. Alle potten moeten op aardewerk bakjes geplaatst worden en men moet zóóveel water, dat op kamertempera tuur is, op gieten, dat het in het bakje komt. Na een half uur verwil dert men het water dat zich nog hier in bevindt, aangezien de wortels dan genoeg vocht hebben opgenomen. van lyn, naar eigen smaak van zyde, rol of fyne stof. Gevulde varkenslapjes. Peper dunne varkenslapjes. Plaats op ieder lapje een pakje ham zonder vet en hierop plakjes hard ei. Bestrooi ze met iets peper en zout. Rol de lapjes op en bind er een draad omheen. Braad ze in boter. Maak de jus met door de zeef gewreven tomaten en gehakte peterselie af. Kersenbroodjes. 60 gr. geconfyt^ kersjes, 60 gr. gemalen rijst, 100 gr. boter, 100 gr. zelfrijzend bak meel, 100 gr. suiker, citroensap, 2 eieren, zout, melk. Bloem en gemalen ryst worden gezeefd en in een kom gedaan, daarna wordt de boter er in verdeeld tot het geheel een kruimelige massa is, waarby de suiker en een weinig zout gevoegd wordt en by kleine hoeveelheden tegelijk de geklopte eieren en zoo noodig een weinig melk. Tenslotte voegen we de gehalveerde kers jes en de citroenrasp er bij. Het deeg wordt op een bebloemde plank overgebracht en nogmaals goed gekneed, daarna verdeeld in bolletjes, die op een beboterd bakblik ge legd en in een vry warmen oven vlug gaar worden gebakken. Bestrooien met poeder suiker, nadat zy uit den oven komen. Reine handen voorkomen ziekten, door G. C. Meyer-Scnwencke. Reeds vanaf de grijze oudheid tot op den dag van heden hebben de dichters de schoonheid van vrouwenhanden bezongen en de slanke vingers van hun geliefde bewonderd. Zy zyn zelfs vergeleken by Lotos bladeren, die op de stille, donkere wateren rusten... Men kan inderdaad veel omtrent het wezen eener vrouw uit de handen op maken, niie$ alleen verraden zy dik wijls het beroep en de afkomst, doch tot op zekere hoogte kan men er ka raktereigenschappen uit lezen. Er zyn handen, die niettegenstaan de alle zorgen on regelmatig manicu ren, trots kostbare ringen lomp blij ven, er zijn echter ook handen, die de sporen van hard werken dragen, doch tevens de goede afkomst, de aristo cratie verraden. Meerdere soorten handen kunnen wij met eenige erva ring ontdekken, die, welke heersch- zuchtige geestige, zieke vrouwen ty- peeren. Handen, die het kenmerk zijn van een flinke huisvrouw, die tevens zichzelf respecteerte door de noodige zorg aan het onderhoud te besteden. Handen van een huissloof, die meent, dat het er voor haar niet op aankomt, hoe zij er uit ziet, die in hare huishoudelijke zorgen opgaat en alle schoonheidseischen nalaat en ver geet. Thans nu het overgroote meeren- deel der vrouwen zelf een groot deel va» het huiselijk werk verricht, meer malen zelfs het grove werk, moet meer dan voorheen de noodige aan dacht aan de handen besteed worden. Niets is voor de omgeving minder prettig, dan te constateeren, dat de huisvrouw ruwe, roode handen heeft, zwarte nagels en gevlekte vingertop pen, die met zeep en borstel niet meer zacht en wit te krijgen zyn. Waar over het algemeen zooveel meer zorg besteed wordt dan ip vrbe- ger jaren aan verzorging van het uiterlyk aanzien, maar zeer zeker aan de handen wel in de allereerste plaats gedacht worden, niet alleen uit aes- thetisch, doch vooral ook uit gezond- heidsoogpunt. Wanneer men bedenkt dat de huisvrouw by de bereiding van de maaltijden met hare handen in aanmerking komt met verschillende levensmiddelen en dat meerdere hier van ook niet gekoekt op tafel komen, dan is ieder doordrongen van de nood- 'ZOoais de dexec «M-öe Citroën ■Wg. gekozen sch de volgende etaj schen toclat op c zijn vierde vervoe: den in 0e trein va rHij begon, in -Trants raad, mt van autobanden miss Leverldge’s 1 ZOU kunnen hebb vond, geen sporen, Ben. ondanks het en klaarblijkelijk ditmaal nagelater •ren.. Ziezoo, dat l waarnaar. H Het kostte hem zakelijkheid van een goéde verzor ging. Vele ziektekiemen kuhnen worden overgebracht als de huisvrouw kort te voren met stof afnemen of andere werkjes is bezig geweest en hare han den daarna niet grondig gedesinfec teerd worden. Ook wanneer de huid ruw en onverzorgd is en men honden of katten aanhaalt, of men zich door de eerste laat likken, hechten zich veelal kleine parasieten vast, die zich in het lichaam verspreiden en en», stige ziekten kunnen veroorzaken. Op grond hiervan moet men ook altijd zorgen dat de kinderen hun handen wasschen vóór zy gaan eten, als zij met dieren gespeeld hebben. Verder zijn de gevaren door het in aanraking komen met geld allerminst denkbeel dig te noemen, terwijl alles wat vuil en stoffig is ziektekiemen in zich kan’ houden (spoorcoupé’s, trams, auto’s, Systematische verzorging van de handen is het zekerste middel om ziekten te voorkomen. In-de eerste plaats moet men trach ten te voorkomen, dat de huid stuk gaat, opdat geen ziektekiemen zich vasthechten. Men behoeft het aller minst als ijdelheid te beschouwen, in dien men na het wasschen (met warm water) van de handen, deze invet met goede vette crème, waardoor de huid minder gauw springt en tevens soe pel blijft. Een goed oud huismiddel verkrijgt men door gelijke deelen gly cerine, arnika tinctuur (apotheek) en citroensap in een klein fleschje te mengen en de handen na het was schen hiermede te wrijven. Bij alle werkjes, die de handen vuil malen, kan men gummihandschoenen aan trekken, deze alleen zijn doeltreffend, daar oude katoenen of glacé hand schoenen eveneens een toevluchtsoord voor bacteriën zyn. Zelfs gummihand schoenen moeten regelmatig in een desinfecteerende vloeistof worden ge reinigd. Het eenige bezwaar, dat aan de goede en duurzame kwaliteiten verbonden is, bestaat hierin, dat zy tamelijk duur zyn. Men kan desnoods volstaan met gummivingers te koo- pen voor de wijsvinger en de handen verder herhaaldelijk te wasschen en in te vetten en tevens moeten de na gels zoo kort mogelijk worden gehou den. Paddenstaelenomelet. Versche cantharellen of champignons warden goed schoongemaakt, even opge kookt en in de koekenpan met een uitje in boter gesmoord. Dan doet men wat zout, noot, een snuifje kerry en een mespunt sui ker er by, bestuift ze met bloem, voegt er dan wat kooknat bij tot de massa niet te droog, doch ook niet te bryïg wordt. Nu

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4