KOFFIE MET SPECULAAS Albert He ij n HEI RADIO SEISDEN BE60NNEN STATISTIEKEN AAS BOOG GEKRUID SPECULAAS TOON SCHRAVE „De Bokser" Vlamingstr. No. 43 Alph. van Gooj Fantasie Broeken Eet nu' Kip RECLAME VERKOOP Modern Dansondérwijs M. VANj>TIJN Wolbaai „De Regenboog MUZIEK IS LEVEN „Wy zwarte vrouwen strü^en mee I" Wat zal ons het a.s. Tooneelseizoen brengen Honderd Duitsche post; vluchten over deiijOceaan. KALFSVLEES CROQUETTEN a 10 cent mooi en goedkoop „DE KLEINE WINST" Adverteert No dit bied Chocolade Batons Schuimpjes 25 cent per ons Gebr. KAMPHUISEN N.V. jitMiinjla EEN BLIK HEERLIJK Gotdkooper dan vleesch B. Smits, Poelier WIJ HEBBEN WERKELIJK SUCCES met onze Wollen Dekens INSCHRIJVING /2 AZIJN CEH T Vraagt nu Demonstratie met 17 Cf| onze bekende Stofzuiger van I .Uil G. A. BELONJE -Gouda N.V. HEES Co., Delft. Een gesprek met de Abessynsche Prinses Hessla Tamanja. Keizerin Taitu geeft het voorbeeld! De voor korten tjjd uit Amerika vertrok ken Abessynsche prinses Hessla Tamanja stond onzen R. M. correspondent een inte ressant interview toe, waarop zy de positie uiteenzet?, waarin de Abessynsche vrou wen momenteel verkeeren, zulks ten op zichte van het Italiaansch-Abessynsch con flict. Van de cither naar het pistool... Van Prinses Hessla Tamanja weet men in Europa en zelfs in Amerika, het land, waar zy tot vóór kort verblyf hield, zeer weinig af Men weet slechts, dat deze prin ses aan een Conservatorium te New-York leerares was in het citherspel. Als men deze prinses evenwei van naderby leert kennen, dan komt men al spoedig tot de ontdekking, dat dit koningskind een zeer ontwikkelde en intelligente jongedame is, die vier talen machtig is en het grootste deel van haar vrijen tyd voor de studie, de algeipeene ontwikkiiing, benut. In de fcatste maanden heeft zy haar boe ken evemvel op zy gelegd, om zich te oefe nen in het hanteeren van wapens. Want Prinses Hessla Tamanja, die uit een oeroud Abessynsch huis stamt, hetwelk nauw ver want is met dat van Keizer Haile Selassie, bezit een groote liefde voor haar vaderland. Abessynië en het is haar grootste wensch voor haar vaderland te mogen strijden, wanneer dit noodig zou zyn. In het schieten met pistolen h'eeft zij reeds een groote vaar digheid verkregen. Dat de prinses zich oefende in het hanteeren van wapens is evenwel geheim gehouden, totdat Hessla Tamanja onlangs haar voornemen kenbaar maakte naar haar vaderland terug te zullen keeren. Het vaderland tegemoet. Het plotselinge vertrek van prinses Hess la Tamanja baarde in zekere kringen van de Amerikaansche hoofdstad vry veel op zien. Want niemand wist beter, of Hessla Tamanja zou gedurende drie jaren in New- York verblyven. De opengevallen plaats aan het Conservatorium zal door een ander wor den ingenomen, doch iemand, die de functie van muziekleerares zal kunnen vervullen, zooals Prinses Hessla' Tamanja dit deed, zal men wel niet licht kunnen vinden, want Hessla Tamanja stond bekend als een be kwaam meisje, dat in de muziekkringen van New-York bovendien zeer populair was. t Alles wat zwart of bruin is In onderstaande regels willen wy de prin ses zelf even aan het woord laten: „Komt het tot uitersten", aldus de prinses, „dan zal de geheele wereld voor een groot gebeu ren staan. Want in dezen toekómstigen oyr- log zal alles meevechten, wat zwart of bruin is. Op vele plaatsen van de aarde zal de oorlog gelyk ontbranden. Nergens zal ech ter hardnekkiger worden gevochten als in Abessynië. En niemand zal hartstochtelijker en met meer vuur en yver vechten als de Abessynsche vrouw! Zy zal haar huiselijke plichten ljiten rusten om den man te volgen naar het slagveld. Zy zal beginnen met het verplegenI van gewonden en zieken; verder zal zy zorgen voor het voedsel der mannen, de muniUlfoorraden bijvullen, kleeding ver zamelen enz. En... wanneer de man haar noodig hefeft, zal zy eveneens het geweer op de schouders nemen en meevechten naast haar echtgenoot. Indien het moet, zal zy naast hem sterven, maar onze hoop is, naast hem overwinnen! &>oals eenmaal Keizerin Taitu" „Wy vrouwen, kunnen en mogen niet achterblijven, wanneer het vaderland ons noodig heèft. Wy hebben altijd een schit terende herinnering voor onze oogen: vóór 40 jaar tr<|k Keizerin Taitu, de vierde echt- genoote van Menelik II, met hem ten strijde. Zy was moediger dan tien soldaten by el kaar. Zy stond in de vuurlinie. Eerst spot ten onze tegenstanders met haar... later verdacht nien haar voor een door den dui vel bezetene... Doch in [dien tyd, 40 jaar geleden, ging het oorlogvoeren nóg niet zoo geraffineerd als thans. De toekomstige oorlog zal er an ders uitziep. Ik heb een brief uit myn va derland bij myMen heeft geheime wapen opslagplaatsen in de bergen. Men heeft gasvrije kelders gebouwd. Men is in het bezit gekomen van de vreeselykste gassen, welke de wetenschap neeft kunnen beden ken; gassen, welke rivieren en bronnen ver giftigen, zojodat de bevolking van dorst om het leven iWt komen, indien zy nog niet reeds is vergiftigd door het verpeste water. Men heeft pnzichtbare trechters in de her ben uitgehold. Stormen de tegenstanders op de plaats dier trechters af, dan zullen zy door zand in gifgas verstikken. Keizerin Taitu zal ons voor oogen staan, wanneer het vaderland ons beveelt mee te strijden. Del vrouw zal in den toekomstigen Abessynschèn oorlog een bijzondere geschie denis hebbep." En andere voorspellingen... De oogen |van de jonge prinses lichten op. Zy is begeesterd door haar eigen hartstoch telijk gespróken woorden. Zy spreekt ver der over deiji toekomstigen oorlog tegen de Italianen. z|j vertelt hoe de Italianen aan de Abessynsche grenzen zich voorbereiden op den kamp. Zy vertelt ook van de Abes synsche vrouwen, die in de laatste maanden haar dagtaak verdeelen tusschen haar huis houden, den zorg voor haar echtgenoot en het trainen op den komenden oorlog. De woorden van Hessla Tamanja bewijzen, hoe sterk een Volk als het Abessynsche kan zyn, hoe hartstochtelijk ook, als het gaat om behoud Van leven en vaderland. Prinses Hessla Tamanja verwisselde haar cither voor het pistool.. Zal zy Apierika nog te rugzien?. I Vertrouwen naast wantrouwen en moedeloosheid. Nog altijd een groot aantal gezelschappen. Bij den aanvang van ieder tooneelsei zoen hebben de belangrijkste geselschap pen in ons land de gewoonte zich bij het pubiiek te ïntrodyceeren met een circu laire ot prospectus, waarin de directie de artistieke en de zakelijke leiders kennis geelt van naar voornemens. Wa ren dit vroeger gewoonlijk in opgewekten toon geschreven mededeeiingen en ont boezemingen, den iaatsten tijd heelt, on der den invioed van de malaise en de crisis, de objectieve toon plaats gemaakt voor een meer subjectieve bekendmaking, waaruit de tooneelliefhebber, die op af stand meeleeft met het wel en wee der gezelschappen, al dadelijk de feraad van geestdrift kan meten, waarmee de lei ders de schouders onder het werk hopen te zetten oi hebban gezet Enthousiasme is voor den kunstenaar zoo broodnoodig als de waardeering voor zijn werk. Zonder geestdrift geen gelooi in eigen prestatie en het gelooi wekt ver trouwen, de ziel van elke onderneming, vooral bij den kunstenaar. Zonder geest drift geen werkdrift en Juist die ruste- looze werkzaamheid bepaalt de waarde van het gebodene. In sterke mate geldt dit vooral voor ons tooneel. Ons tooneel maakt een moeilijke tijd door; dit is geen nationaal verschijnsel; bij ons is het wat scherper geaccentu eerd, omdat het Nederlandsche volk nu eenmaal geen tooneelminnend volk is. Maar bijzondere reden om te wanhopen is er nog niet. Immers de verflauwde be langstelling voor het tooneel is een ge lijkloopend verschijnsel met de vermin derde interesse op algemeen kunstgebied. Wij le,ven in een periode van geestelijke, van cultureele laag-conjunctuur en wat is logischer dan dat de kunsten en de kunstenaars dus ook het tooneel dien diepen neergang meemaken. Wie meent dat daarom het tooneel zal dood gaan, meent het verkeerd. Kunst gaat nooit onder en ook niet het tooneel, dat van de vroegste eeuwen tot nu haar plaats in de samenleving bleef innemen, nu eens een belangrijke, dan weer ais asschepoesterverdwijnen zal het tooneel nooit, zoolang er individuen te samen een volk, een maatschappij vormen. De vraag is echter op dit oogenblik van belang geiooven de tooneelspelers, trots de slagen die hen treffen, in de toekomst van hyn kunst en putten zij uit dit geloof de onontbeerlijke kracht om het hoofd te bieden aan alle ontgoo chelingen en door hun onverdroten ar- ieid tenslotte de belangstelling voor het tooneel aan de samenleving op te drin gen? En op die vraag geven enkele circulai res flie ons bereikten, al (dadelijk ant woord. Die van het Ver. Rotterdamsch Hof stad Tooneel is wel heel erg in mineur afgestemd -j- we weten het allen Dor van der Lugt Melsert, die i« jaar lang een evengoed zakenman is geweest als hij regisseur ien leider van zijn troep was, is moe. Hij neeft er genoeg vap; hij ver langt naar rjust, en het vorig jaar zeide hij het reedë, toen hij poogde aan den dans te ontspringen: „Om te voorkomen dat ik als tojmeelspeler en Regisseur on der zou gaan aan mijn noodzakelijk ge bleken directjeursbeslommerlngen, meen de ik aan het begin van dit seizoen niet/^ langer te mopten wachten den Raad van Bijstand te vjragen mij aan het einde vrij te laten. Toen hij eenigen tijd later het publiek meedeelde da)t hij nog een Jaar zou aan blijven, toen zuchtte hij: „Vandaag over een Jaar zeg ik dan, Goddank, nog slechts vijf maanden". Het Haagsche gezelscnap begint dus l September zijn laatste seizoen. En Oor van der Lugt is woedend op de artisten, die liever filmen gaan, op het publiek dat wegblijft; in dit al les ligt ontmoediging, gebrek aan ver trouwen en daarmee komen we er niet. Daarmee wekken we noch het publiek op, noch stimuleeren we de arbeidslust en de liefde der spelers voor hun kunst. Maar Cor van der Lugt heeft volslagen gelijk wanneer hij hamert op al die din gen waarin de overheid zou moeten laten blijken van haar daadwerk'ïijke interesse voor de kunst en het tooneel hooge vermakelijkheidsbelasting, te hoo- ge schouwburghuur, hooge spoorwegta rieven, enz. Doch dat is in 9ns land het gevolg van gebrek aan centralisatie. Het rijk diende hier in te grijpen om niet iedere gemeente naar willekeur te laten handelen en vaak mishandelen. Maar toch, niettegenstaande dat alles de artist mag zich njet laten ontmoe digen. Toch belooft Cor van der Lugt ons nog een aantal mooie voorstellingen, on der voorwaarde dat de krachten van zijn ensemble toereikend blijven. Hij heeft het gezocht in het internationale reper toire: stukken van Shaw, van Bourget, van Bernstein, van Molnar, Engelsche, Duitsche en Amerikaansche stukken, een repertoire dat ongemeen interessant be looft te zijn. Een heel andere toon slaat de Amster- damsche Tooneelvereenlglng aan. De cir culaire is kort, maar getuigt van ver trouwen in de toekomst en de leiders zien in leder bewijs van medeleven, van de zijde van het pubiiek zoowel als van de overheid, een hoopvol teeken dat het ten slotte toch goed zal gaan met het tooneel. Trouwens, van hoeveel zelfbewustzijn en vertrouwen in de roeping van het tooneel sprak bij zijn Jubileum niet Van Dalsem vorig seizoen, haast in alle ste den van ons land. Hier klonk het sterke woord: „Wat er ook gebeure, wij houden vol, hoe vaak wij ook neiging in ons voe len om het erbij neer te gooien. Wie na ons komt zal van ons niet mogen zeggen dat wij deserteerden!" Diezelfde kracht en fierheid spreekt weer uit de weinige zinsneden in het prospectus, Met geestdrift vat men het werk aan en dat vertrouwen moet stimu leeren de spelers en het publiek beide. Luistert: „Wij hebben ons voor het ko mende seizoen buitengewoon groote in spanning getroost en een repertoire bij eengebracht van een verscheidenheid, een beteekenis en dramatische kracht, zooals wij o.i. gedurende het bestaan van ons gezelschap nog niet hebben verwor ven." Het gezelschip zelve bleef zoo goed als onveranderd. Loudi Nijhof en Tyni Veen zijn nieuwe aanwinsten bij de Games. Bij de heeren Paul Huf, Herman Haye en D. van Zandbergen. Geopend wordt met „De geborduurde bal" een Dhineesch stuk dat in Londen ongekend succes verwierf. Dan heropvoe ring van „Elektra" met het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Verder staan op het programma „De Beul" een Skandinavlsch stuk, „Een Vrijdagskind" een Ameri- kaansch stuk, De Gijsbrecht van Aemstel een Nederlandsch stuk, De B 21 vliegt om de wereld" door Mr. Planten te Soera- ba ja, „The children's Hour" van Hell- man, „Ah Wilderniss" van Eug O'Neill, „Trouwen op steun" en „De comedie van goed en kwaad" een modern mysterie spel. Men ziet een veelbelovend repertoi re. Het Nieuw Schouwtooneei behield eveneens zijn vaste kern van spe lers, die voor verschillende stukken "zal worden uitgebreid. Enkele oude succes stukken 1 zullen weer opgevoer^ worden. Geopend wordt met „Het sterke geslacht" van Michael Egan, een spel dat het drie hoeksprobleem tot motief heeft. Verder brengt men „De Vreemdeling" een nieuw werk van Anton Dooien „De onderwe reld", een tooneelfilm in 40 tafereelen „Basilisk" van Frledmann. De tooneelgroep Het Masker onderging wijziging en zijn samenstelling door het vertrek van Jan Musch. De uit stekende karakterspeler Louis Gimberg, van het gezelschap van der Lugt zal hem vervangen. Ook dit gezelschap zal terug komen met „Vorstelijke Emigranten" en belooft verder eenige Interessante nieu we stukken. nieuwe formatie is het Hollandsch tooneel onder leiding van Louis de Vries, die zich dè medewerking wist te verzekeren van Adr. van der Horst, als regisseur vrijge- bij Van der Lugt. Het gezelschap in de hoofdzaak de Hollandsche Schouwburg te Amsterdam bespelen. Het ensemble Centraal Tooneel onder leiding van Dees Laseur zal ook dit Jaar zich weer specialiseeren in het bekend? genre salon- en societystukken waarmee het gezelschap nu al sinds jaren den lande zooveel successen oogstte. Ook dit gezelschap bleef, op enkele uit zonderingen na, van minder beteekenis, van dezelfde samenstelling. De Hagespelers onder artistieke leiding van Ed. Verkade, in gftjote trekken ongewijzigd gebleven, zal met een vaste kern spelen, aangevuld voor elk stuk met gastrollen. Men zal openen met Shaw's „Arms and the Man" (Wapens en de mensch). In „Verdriet gaat voorbij" van Hodge, zal Rika Hop per de hoofdrol vervullen. Ook de „Koop van Venetië" zal Verkade in nieuwe ensceneering brengen, in de nog nooit gespeelde vertaling van Jac. van Looy. Ook het Ned. Indische Tooneel, leiding van Cor Ruys en Louis de zal weer zijn werk in het geheel aparte lichte gerire voortzetten. En dan zijn er nog enkefe andere groepen, zooals die van Louis Saalborn, die Nederland den eersten tijd zal bereizen met het successtuk „De andere wereld" van mevr. Szekely Lulofs, het gezelschap onder lei ding van Ad. Engers, het gezelschap van Pierre Mols, het ensemble Esthef de Boer —Van Rijk en enkele andere die meer gelegenheidsensembles zijn. Jan Musch heeft heel andere plannen. Hij zal een voordrachtstournee maken, die hij tot in December zal voortzetten. Hij zal voor dragen o.a. „De groote vlucht" van Heij - ermans en „Paradies" een Thuringer Sage met muziek voor twee piano's van Tadron. Zijn vrouw, Marie Sulthuysen, zal „Beatrijs" voordragen. In den loop van den winter zal hij een klein ensemble bijeenbrengen van 10 12 menschen waarmee hij zal opvoeren, het Weensche blijspel „Laat Maupie maar loopen" waarin de Weensche komiek Bressart de hoofdrol in Weenen vervulde. Tenslotte zullen Jan Musch en Louis Davids, samen in Maart en April een tournee maken. Jan Musch heeft zich dus geheel ont trokken aan de verantwoordelijkheid van directeur van een gezelschap. Zoo teekent zich dus, in groote trek ken, de conjunctuur van ons a.s. tooneel seizoen af. Het zal ongetwijfeld een moei lijk Jaar zijn, doch gezien het groot aan- I 4.000.000 brieven vervoerd. Hoe men een diner in de lucht serveert! Den 26en Augustus heeft de Deutsche Lufthansa de 100e postvlucht volbracht op de eerste geregelde luchtverbinding over den Oceaan, de luchtlyn Duitsch-Zuid-Ame- rika! Na een zorgvuldige voorbereiding werd den 2en Februari 1934 een veertien- daagsche dienst op deze lyn geopend. Reeds spoedig bood de verbinding een aanzienlijke tydswinst, daar de reisduur slechts 4 k 5 dagen bedroeg, terwyl deze met andere mid delen van vervoer ongeveer drie weken is. Weldra werd de wekeiyksche dienst inge steld, waarna het postvervoer nog aanzien lijk toenam. Met ingang van 30 Maart 1936 werd de vliegduur nog aanmerkelijk bekort, zoodat een brief uit Stuttgart thans in 3 a S1/^ dag te Buenos Aires is. Na de invoering van den wekelykschen dienst is het postvervoer meer dan verdub beld, en in het geheel werden op deze 100 vluchten 4.000.000 brieven van 5 gram over den Oceaan vervoer/l. Eiken Dinsdagipórgen vertrekt een vlieg tuig der Deutsche Lufthansa uit Stuttgart, eiken Woensdagavond vertrekt een vliegtuig van het met de Lufthansa samenwerkende Syndicate Condoor Ltdz. uit Buenos Aires, en in onafgebroken dag- en nachtvluchten worden de 14.000 K.M. tusschen Duitschland en Zuid-Amerika in 316 dag afgelegd! Het snelle postvliegtuig Heinkel He 70 vervoert de post op het ee»te traject in Europa, via Marseille naar Sevilla. Hier wordt de post overgenomen door een 3-motorige Junkers Ju 52, die over Las Palmas naar Bathurst vliegt, waar aan 'boord van het als vlieg tuigbasis ingerichte motorschip Schwabel- land met een catapult een Dornier Wal af geschoten wordt voor de vlucht over den Oceaan naar Natal. Voor de verzending der luchtpost naar Rio de Janeiro, Montevideo, Buenos Aires en weldra ook Santiago de Chili zorgt het Braziliaansch Condor Syn dicaat, dat eveneens Junkers van het type JU 52 gebruikt. In tegenovergestelde richting vertrekt Woensdagavond een vliegtuig uit Buenos Aires. Vrijdagnacht vliegt een Dornier Wal van Natal naar Fernando Noronha, waar de tweede vliegtuigbasis, het stoomschip „Westfalen", gestationneerd is, dat de vliegboot afschiet voor de verdere reis naar 'Bathurst. Vrydag ontmoeten de Duitsche vliegbooten elkaar midden in den Oceaan en Zondagnacht is de Zuid-Amerikaansche post in Stuttgart. Het ligt voor de hand, dat de regelmatige uitvoering van een dergelyken dienst niet eenvoudig is. Tot heden echter zyn de vluchten over den Oceaan geheel volgens een reisschema gegaan, soms zelfs wist men de duur van tie vlucht nog te bekor ten. Slechts driemaal deed zich een storing voor, die de moeite waard is om te ver melden. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli startte de vliegboot „Tornado" der by Fer nando Moronha gestationneerde Schwabeti- land voor de vlucht naar Bathurst. Reeds in de morgenuren meldde de radio van de ma chine, dat de koeler van de achterste motor lek was geslagen. De Schwabelland zette koers in de richting van de „Tornado", die op één motor doorvloog. Weldra was de ge zagvoerder Blume gedwongen, een landing op zee te maken. Ook de Westfalen, die te Bathurst het bericht opgevangen Ivad, ging op weg en bleef in verbinding met de Tor nado. De Graf Zeppelin, toevallig op weg naar Zuid-Amerika, zette ook koers naar de vliegboot. De Tornado-bemanning, zich aan boord - van hun vliegboot bevindend, ontbrak het aan niets; alleen kregen zij honger. Het schoot hen te binnen, dat de Zepp een voortreffelijke keuken heeft! En het volgend bericht ging de aether in: „Ver zoek uit de uitmuntende keuken van de Zepp 4 rose varkenslapjes met gebakken aardappelen en champions, 4 flesschen bier, 4 flesschen mineraalwater en koffie met room!" De keuken van de Zepp kwam in actie en toen het luchtschip op 9 gr. N. br. en 22 gr. W. 1. de Tornado bereikte, daalde er aan een touw een korf met het diner uit de lucht. Zelfs had de steward er een menu bijgedaan, waarop aan den achterkant ge schreven stond: „Hartelyke groeten aan de Tornado-ers! Aangezien wy aannemen dat jelui toch geen kurketrekker hebt, sturen wy ook een flesch champagne. De sigaretten zyn van de passagiers afkomstig. Pas op met de benzine! De Westfalen haalt jullie af. w.g. von Schiller." Het luchtschip wachtte tot de Westfalen verscheen. Weldra was ook de post aan boord, om onmiddellijk met een reservevlieg- boot naar Europa gezonden te worden en de Tornado werd aan boord der Westfalen geheschen. RECHTZAKEN. De doodslag t?Zoeterwoude. Vonnissen van een en vier jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof in den Haag heeft ar- rest. gewezen in de zaak tegen den 67-ja. rigen loswerkman A. v. K. en diens 26-ja- rigen 'zoon, den fabrieksarbeider F. W. van K., die door de rechtbank resp. wegens zware mishandeling en doodslag op J. van Polanen, in den avond van 27 Januari j.l. te Zoeterwoude zyn veroordeeld tot resp. 2 en 6 jaar gevangenisstraf. Door den adv.- generfial werd bevestiging van dit vonnis geëischt. Het Hof heeft thans het vonnis van^de rechtbank vernietigd en den verd. A. van K. terzake van mishandeling veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de geheele preventieve hechtenis en den verd. F. W. v. K. wegens doodslag tot 4 jaar ge vangenisstraf, eveneens met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. Het Hof gelastte voorts de opheffing van het bevel tot gevangenhouding van den ver dachte A. v. K. LUCHTVAART. K.L.M.-leiders naar Amerika. tal gezelschappen dat aan den wedloop zal meedoen en aan de hand van de er varing van het vorig Jaar dat minder ensembles zag teniet gaan dan men ge dacht had. is er geen enkele reden om pessimistisch te zijn. Van de spelers wordt veel gevergd, dit ls waar, doch zij zijn niet de eenigen die het hard heb ben. En juist de Kunst Is niet gediend door verslapping. Eén ding hebben de gezelschappen noodig waardeering voor goed werk' moreele, maar vooral daadwerkelijke steun van het publiek en van de over heid van hun kant zullen zij moeten tegemoet' komen aan de verminderde financieele draagkracht van ons publiek en door verlaagde toegangsprijzen an derzijds de concurrentie van de bioscoop het hoofd bieden. Naar wij vernemen zullen de heeren Plesman en Guilonard, resp directeur en onder-directeur van de K.L.M. de vol gende week Zaterdag naar Amerika ver trekken. Het doel van de reis is de orga nisatie van verschillende luchtvaart- mij en te bestudeeren, terwijl tevens de noodige aandacht zal worden besteed aan de ontwikkeling van de Amerikaan sche vlieg-techniek. In verband hiermee zullen ook eenige vliegtuig fabrieken wor den bezocht De studiereis zal zich uitstrekken over tal van onderdeelen van het Amerikaan sche vliegwezen, zoo b.v. ook ten aanzien van den strijd tegen hinderlijke klima tologische iactoren. De heer Guilonard zal zich in het bijzonder bezig houden met de resultaten van nieuwe technische vindingen welke in Amerika met meer of minder succes worden toegepast! SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Konstiklijke Nederl. Voetbalbond. Om den K.N.V.B.-beker. Het programma voor Zondag vermeldt blijkens de Sportkroniek o.m de volgen de wedstrijden: Eerste rond»; Boskoop; Bosk. Boys—Moordrecht. AlphenAlphia—Terlaak. SchiedamD.H.S.S.I.O.D Rotterdam: R.D.M.—Haastrecht. Leiden: A.S.C.—Delft. Den Haag: Cromvliet—Laakkwartier. LekkerkerkLekkerkerk—'s-üravendeel. Hlllegom: Hlllinea—Postduiven. Vlaardingen; De HollandlaanS.M.V. Schiedam: Martinit—Delfla-D.V.K. Gouda: G.S.V.—V.O.C. Gorcum: D.OS.B.—Florissant. Schoonhoven: Schoonhoven—S.V.W. Zoetermeer-Zegwaart: D.S.O.Hlllegom Schoten: Schoten—Rijswijk. Den Haag: V.I.O.S.—Transvalia. Delft: S.E.P.—Dilettant. Den Haag: DunoD.C.V. Waddinxveen: WaddinxveenSt. Volh. GouderakGouderak—R.V.C. Leiden: Lugdunum—Naaldwijk. Dordt: S.V.W.—Tonegldo. Schiedam: Schiedam—O.B. Den Haag: B.M.T.—For tuna. Schiedam: S.F.C.—OX.I.V.I.O. Sliedrecht: SjjedrechtCoal, 's-üravenzande's-GravenzandeUrsus. Het Nederlandsche voetballeger gemobiliseerd. Zondag ontbrandt de strijd. Wanneer onder de rubriek sport en wedstrijden zoo langzamerhand de be oefenaren der zomersporten hun kam pioenschappen bekend maken, begint voor de onderdanen van Koning Voetbal de tijd te komen de voetbalkistjes weer eens voor den dag te halen. Na de verschillende wapenschouwen in den vorm van tournooien volgen de wed strijden om den Nederl. Voetbalbeker en dan vangt het nieuwe voetbalseizoen of fideel aan. Zoo ook ditmaal. Zondag wordt de eerste ronde om den beker verspeeld. Uit Gouda behoeft alleen G.8.V. op eigen terrein te spelen en wel tegen een oude bekende van de vorige competitie V.O.C. Dit belooft ongetwij feld een interessant partijtje te worden. Olympia is als 2e klasser vrij van de eerste ronde en komt pas later aan de beurt. In tegenstelling met den K.N.V.Bdie volgende week met de competitie begint, steekt de G.V.B. a.s. Zondag reeds van wal met een programma dat 27 wedstrij den bevat. Uit de aard der zaak heeft het geen zin over deze wedstrijden eén voorbeschouwing te geven daar van de sterkte der clubs nog weinig gezegd kan worden. Laten wij hopen dat de compe titie 19351936 door goed weer een vlot en door sportlef optreden der spelers ook een prettig verloop zal hebben Elftallen van Gouda en Olympia. De elftallen van Gouda en Olympia zijn voor de a.s. competitie als volgt sa mengesteld: Gouda: ie elftal :J. Snelleman, B. Hammer, C. de Jong, A. de Waal, J. v. d. Laan, H. Spee, J.„ de Keizer, I. IJsselstijn, B. Bree- dijk, C. Groen, O. Ottevanger. 2e elftal: A. Gerrltse, F. Noorlander, J. Nleuwenhuizen, N. Bloot, C. Stuurman, H. C. de Jong, H. J. v. d. Bos, L. Gou- drlaan, A. J. Slaman, H. Appél, G. Bun schoten. elftal: M. N. Bout, v. d. Winde, oZu'Khooü, F. Nuveisteijn, H. van hoi- Leen F. weljers, J. de Vries, G. B. JrSen! J. de BlnnentllJK' b' vau VT.UW- N. v- Heuve1, No*rlan- ,.r K. Kempers, K ae Jong. J. Verouoni, f. ine, J. LaKerveid, 'in. Hagenaars, r van uinningen, u. r. Appel, f. vos. Se email J. v. Leeuwen, J. Hllgers, J. vroom, W. J. Zeltenreieh. J. ne Bruin, (Tle j turn, O. Noorlander, u. de a'. Baas, <J. M. de Jong. ÏÏïtaL W. Malton, O, Maarschalfcer- rd u. Vlot, M. Du Us, H. van Zutphen, V janmaat, B. Hagendljg, R. v. d. Hende, Krom, F. HoolmeUer, K. L. Duys sp elltal U. Spee, O. Bchuttelaar, M. srnrave uhr. Wlezer, N. van EUK, J. Riet vork H Krom, D. stuurman, W. v. Tll- S Jac. de Jong Jr., M. Maarleveld. «einal: D. scnotDorgh, J. HoolmeUer, 1 Bond, K. Rlngnalda, H. Wilier, C. Ver doold Jon. jue, u. w. de Jong, A. de Hoog,' A. Verbiest, S. Soeters. N A»: x el'ital: N. van Hoorn, J. de Jong, A. Brenkman, W. Ouweneel, S. de Jong, S. BreedUï, J Krlst' Fr' EUtenboom, L. La arveld, V Hammer, U. Boer. "'(ioudsclie Athletlek-Krlng. Zaterdagmiddag zuUen op het O.N.A.- terreln de O.A.C.-kamploenschappen ge- bouden worden. De verschillende wedstrijden zullen al ien een kwartier ot ai minuten duren en wel: 4.01) uur: series 100 meter hardloopen. 4,15 kogelstooten. 4^35 verspringen met aanloop. 435 4U0 meter hardloopen. 485 demi-iinale 100 M. hardloopen. 4.55 speerwerpen. 5.05 hoogspringen. S,2ü 8U0 meter hardloopen. ö.ao vèrsprlngen zonder aanloop. 640 finale 100 meter hardloopen. 540 polsstokhoogspringen. 6.00 discuswerpen. MD 4 x 100 meter estafette. 6.40 1500 meter hardloopen. De damesnummers zullen tijdens de verschillende nummers van de heeren verwerkt' worden. ATHLETIEK. De Goudsche Singelloop. De' inschrijving voor aen Singelloop, welke op Zaterdag 14 Sept. a.s. gehouden zal worden, sluit Maandag 9 September a.s. De start der loop is wederom op den Kattensingel, vóór ae Timmer fabriek De Wilde, des namiddags om half zes. De deelnemers dienen om half vijf aanwezig te zijn op het Veemarkt-terrein, waar tevens de kleedgelegenheid is. Burgemeester Gaarlandt heeft toege zegd het startschot te zullen lossen. Een belangrijk sportevenement staat voor de deur. De aingeiioop en ae iavorieten voor ae wisseibetter. Nog één weex en aan zal wederom het starwcnoi vanen voor de nier in uouaa oy een ieder zoo popuiairen Slngenoop- estaiette. uewoonte getrouw willen wij eens nagaan welke pioegen er lavoriet genoema kunnen woraen, alhoewel deze voorbeschouwing met eenig voorbehoud moet woraen genomen, daar den om- cieelen laansten dag van inschrijving pas as. Maandag is Het staat echter vrijwel «rnaamste pioegen der Achilles, Aiphia en Vires elkander zuilen bekampen. Het vorig jaar werd Achilles bekerhoud ster en thans rijst de vraag na^r boven of zij zich zal kunnen handhaven. Wij gelooven wel dat de blauwbroeken de beste papieren hebben. Met een klasse- looper als D. Hey zullen zij zich onge twijfeld een voorsprong weten te ver schaffen die de weliswaar betere sprin ters van V. et C. en Alphia niet meer in zullen kunnen halen. Wij hébben dit bij de LI. gehouden estatette in Boskoop eveneens gezien. Alphia zat toen aan de kop tot de 2de 8UU M. Door toedoen van Hey wist Achilles deze plaats over te uemen met het bekende gevolg. Haar hevigste concurrente van verleden Jaar, Vlres et Cel., heeft zich bij deze estalette nu niet zoo schitterend geweerd. De fout lag echter bij een onjuiste Indeeling der Ploegen, zoodat ep alle kans bestaat dat de zwart-groen-robfl-loopers zich ditmaal zullen rehabiliteerenf ^n voor een be hoorlijke concurrente plpeg zulién zor gen. Het staat dus wel vastkdat deze drie Ploegen een felle fatrijd zullen leveren. Wij hebben thtóis drie favorieten be sproken. Maar er ls nog één gevaarlijke outsider. Wij doelen hier op het Goud sche Olympia dat de laatste maanden een serieuze athletiek-training achter den rug heeft en naar wij terloops hoor den eveneens aan de Singelloop deel zal nemen, zij beschikken ook over uitste kend loopersmaterlaal en het zal ons mets verwonderen als zij een rol ln deze loop spelen. Verder zijn er nog wel een paar ploe gen die deel nemen maar die o.i. geen gevaar zullen opleveren voor de anderen ur de reserve-ploeg van Vlres et Celerl T* het vorige Jaar uitgehaalde kunst- •tukje om de derde plaats te bezetten og eens zal herhalen achten wij even eens bij een dergelijke groote concurren hiet erg aannemelijk. Alles tesamen belooft deze loop dus wederom een mooi sport-evenement te nthi dat het maar matige Goudsch •tnietiek-seizoen tenminste nog éér jmogtepunt zal brengen. Met medewer- *mg van het weer, autoriteiten en pil- hek zal dit zeker kunnen. ADVERTENTIëN. Vanaf heden verkrijg baar onze heerlijke Wijdttraaf SINGER HANDNAAIMA' met volle garantie TE KOOP. voor slechts 4.Stort nog heden f 4.- per postwissel aan ons adres: R. GROEN, Mauritsstraat 78 B, Rotterdam en u bent er verzekerd van dat U een werkelijk goed werkmde machine krijgt. vast dat deyóori iLA.CjigRïls Acm et Celerltas elkanc INES og enkele Wij brengen KORTE TIENDEWEG 22 GOUDA Van ZATERDAG 7 t.m. VRIJDAG 13 SEPT., bij EEN POND KOFFIE 4 45 - 65'- 75 of 90 Ct. MET AMANDELEN Inhoud 3 Pond 30 ct. per pond alleen bij Spieringetraat 5, Tel. 2555 Endat is geen wonder ook, want de KWALITEIT is HOOG, de PRIJZEN extra EXTRA LAAG. ZIET DE ETALAGES bij de eenigste BEDDENSPECIALIST VAN GOUDA TURFMARKT 134—136 TELEF. 2638. N.B. Dit zijn geen Dekens vervaardigd uit oude uitgeplozen Dekens, doch alleen Gloednieuw, zoo van de Fabriek. DANSLEERAAR GOUDA, bericht dat hü MAANDAGAVOND 9 SEPTEMBER van 8—10 uur in „TER GOUW", Bleekerssingel zal houden voor leerlingen en het samenstellen van besloten clubs. Tevens dagelijks gelegenheid tot inschrijven en het nemen van PRIVé-LESSEN aan zijn adres GROENEWEG 43. D ei hebben uitgewezen, dat een gezin van 4 personen per maand 1 flesch Haasazijn (35 cents) of 1 flesch Boogazijn (25 cents) persoon verbruikt per week cent aan Haasazijn /cent aan Boogazijn. I op deze kleinigheid ten koste van L|w gezondheid nog sparen Wilt U om een miniem prijsverschil de schadelijke, goedkoope carbidazijn gebruiken Wilt U onzuiverheden en bacteriën slikken, om een Per weck' ^us een niemendalletje sparen Wilt U hiervoor Uw maag en nieren on- noodig in gevaar brengen Linker gebruikt daarom uitsluitend UAAC, I azijnfabriekein N.V. maaqleH VOOR SLECHTS 3 Pond Allerfijnste SPECULAAS met Aman delen voor slechts 58 Cent. Verzuimt U vooral niet van deze bijzondere aanbieding te profi- teeren Nieuwe N.-Holl. CAPUCIJNERS p. pond 10—12—14 Ct. GROENE ERWTEN 7—10—12 GRAUWE ERWTEN 17—20 ÈXTRA FIJNE MARGARINE, m. 25 Roomboten per pond 54 4üt. Eén Kwaliteit, de Allerbeste. NIEUWE JAMS TARWEBLOEM GRIESMEEL HAVERMOUT AZIJN GELE ZEEP THEELICHTEN ROZIJNEN, zonder pit ANANAS, schijven BET. KERSEN, zonder pit Eén Prijs, de Allerlaagste! p. pondspot 21 Ct. p. pond 7 9 t 3 pond voor 25 p. groote flesch 5 p. pond 6 Yi p. doos 21 p. pond 121/a1620 ap (blik 27 p. groot blik 42 Alleen Vrijdag en Zaterdag Afgehaald uit de winkel PRIMA BOTERHAMWORST per «/z pond 16 Ct. AMANDELBOONEN per pond van 30 voor 26 R 624 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPER GOUDA, Markt 51, Tel. 2855. welke nu geruischloos en radio-storingsvrij is t Ook in huur f 1.- per week, na één jaar Uw elgendcm Zie Etalage! LANGE TIENDEWEG 96 - TELEFOON 22?5 DE NIEUWSTE TOESTELLEN THANS VOORRADIG. VOOR SOLIDE PERSONEN RADIO BELL SUPER V f 175.te betalen met 8.per maand of f 2.per week. KOLSTER BRANDES, DE NIEUWE PHILIPS, LORENZ enz. vanaf 4.— per maand of 1.— per week. Onze RADIODISTRIBUTIE SYRENA 60 cent per week. Wij demonstreeren het door U gewenschte toe stel gratis. Zonder koopverplichting eenige dagen bij U thuis. Vraag inlichtingen en demonstratie. Voor Gouda en omliggende gemeenten uitsluitend TIJBOUT Boalakada ao 99 GOUDA. KORTE GROENENDAAL 21 (naast fa. v. Deth) N. Binnenweg 336 Rotterdam. DE BESTE WOLLEN GARENS. DE DUIDELIJKSTE PATRONEN. DE STERKSTE KOUSEN EN SOKKEN. Brengt het met epn RADIO van in Uw huis. Het voordeeligst adres te Gouda voor Lampen en Onderdeelen. Vraagt onze condities voor de nieuwste Philipstoestellen.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2