l)enrs van Amsterdam. bewustzijn van de noodzakelijkheid van echte nationale staten kan de gevaren van onzen tijd afleiden. CHINA. Gele rivier buiten haar oevers getreden. 5000 menschen dakloos. Volgens berichten uit Sjanghai is door den grooten regenval de bovenloop van de Gele Rivier in de prov. Tsje-Tsjoean opnieuw met ongeveer 10 meter gestegen, ,at de scheepvaart onmogelijk is ge- In Tsjung-King werden door de sterke strooming talrijke huizen omvergewor pen. Tot nu toe zijn 5000 personen dak loos. Het bericht van de stijging van de Gele Rivier he«t in de streken aan zijn be nedenloop groote ontsteltenis veropr zaakt, daar men nieuwe overstroom in gen vreest. FRANKRIJK. Zwitsersche spionne veroordeeld. Voor den krijgsraad te Brest is het proces gevoerd tegen Lydia Oswald, een Zwitsersche spione en twee jonge Fran sche zee-olticieren, luit. ter zee Je&n de Forceville en zijn vriend de adelborst René Guignard. Lydla Oswald werd er van beschuldigd voor Dultschland in de Fransche marine-haven te hebben ge- spionneerd. De beide officieren zou zi, tot haar medeplichtigen hebben gemaakt Jean de Forceville, die haar minnaar was geworden, stond toen hec drietal werd aangehouden, op het punt met haar te trouwen. Hij had haar in marinekrin gen te Brest overal als zijn aanstaande vrouw voorgesteld. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Lydia Oswald werd wegens spl onnage tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De beide van medeplichtigheid beschul digde marine-officieren werden vrijge sproken. ENGELAND MijnontploHing, Twaalf mijnwerkers door het vuur ingesloten; weinig hoop op hun redding. In een mijn te Barsley heeft een ont ploffing plaats gehad. Op het moment dat deze plaats vond waren er lbo mijn werkers aan den arbeid. 38 hunner werden door het vuur inge sloten. De redders slaagden er in 2b mijnwer kers naar boven te brengen, welke met min of meer ernstige brandwonden wa ren overdekt. Twaalf mijnwerkers zijn nog door het vuur ingesloten en voorzoo ver zij niet bij de ontploffing om 't leven zijn gekomen, heelt men weinig hoop hen nog te kunnen redden. BINNENLAND. Jhr. Sand berg ten grave gedragen. Indrukwekkende rouwstoet trekt door Eindhoven's straten. «Zelden ot nooit is bij de begrafenis van een nog jeugdig man zulk een belang stelling aan den dag gelegd als ditmaal bij dé begrafenis van jhr. mr. G. Sand- berg, die de vorige week als slachtoffer van zijn beroep in Ankara is gevallen. Honderden waren er, die in den stoet den droeven tocht naar den doodenakker medemaakten. Langs den weg stonden duizenden geschaard, die eerbiedig het hoofd ontblootten toen de lijkwagen voorbijging. Achter den lijkwagen volg den 20 auto's met naaste familieleden en medewerkers vari Jhr. Sandberg. Daarin hadden plaats genomen: Jhr. Ir. F. E. Sandberg vader van den overledene, üi. A. F. Philips, E. C. baron van Pallandt en baronesse van Pallandt, dan volgde Jhr. Th. Sandberg, Ir. T. J. Philips, Ir. P. F. S. Otten en Jhr. van Suchtelen van de Haere, jhr. Mr. P. Sandberg, broeder van den overledene, mr. van Weideren baron Rengers, Jhr. D. Mollerus, mevr. Mollerus-Sandberg, Jhr. E. W. von Wran- gel auf Lindenburg, Jhr. J. van Harlnx- ma Thoe ölooten en eehtgenoote, Jhr Sminia, e.a. Ais vertegenwoordiger van den minister van defensie fungeerde de reserve luitenant-generaal Raaymaken), en vele anderen. De stoet bewoog zich langs den IJze ren man en Koudephovensche weg door de buitenwijken van Elndhovèn naai ae algemeene begraafplaats aan den ouden toren te Woensel, waar men omstreeks 12 uur aankwam. Ook daar was de be- Te omstreeks kwart over een arriveer de de stoet op het kgrkhof bij den oööèn toren. Een enorme pracht van kransen en bloemstukken werd rondom de groeve gelegd. Na dat familieleden en vrienden met ontroerende woorden aan de groeve afscheid hadden genomen, was het woord aan den oud-minister van defensie thans minister van landbouw en visscherij, mr. L. N. Deckers, die zeide met warme be langstelling Sandberg te hebben gevolgd in zijn militaire carrière. Spreker's waar deering voor hem was zeer groot, vooral door zijn doorzettingsvermogen, energie, moed en beleid. Geheel vrijwillig aanvaardde hij zijn zwaar beroep, zijn medemenschen tot heil en voorbeeld. Wij hopen, dat God het offer van zijn jonge^ leven genadig zal hebben aan vaard. Ir. F w. Philips sprak namens de fa milie een dankwoord. Minister Slingenberg voor de Radio. De Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, zal Maandagavond 16 Sep tem- f ber a.s. van 8.30<8.46 een woord van aan beveling spreken ter ondersteuning van tien verkoop der Zomerpostzegels, waarvan de extra opbrengst ten goede komt aan de ar- beidszorg voor onvolwaardigen en aan de i ach# noodlijdende orkeaten in de groot* steden. NEDERLANDSCHE VEREEN. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. 28ste algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van mr. A. J. A. A Baron van Heemstra wordt in de Schouwburg „De Harmonie" te Alkmaar, de 28ste algemeene vergadering gehouden van de Nederl. Vereeniging-voor Armen zorg en weldadigheid, welke aoor huishoudelijke bijeenkomst werd vociaf gegaan. De algemeene vergadering opende Ba ron van HeerAstra te drie uur met eeh ron van Heemstra met een hartelijk woord van welkom aaji de gen'oodigden, onder wie den burgemeester van Alk maar. Vervolgens wijdde de voorzitter enkele opmerkingen aan het vraagstuk van de „jeugdige werkloozen". De belangstelling, welke voor deze mis deelde jeugd wordt gekoesterd, ls daarom van zoo dlepgaanden aard, wijl zij zich niet alleen bepaalt tot een medelijden met de individueele getroffenen, maar ook omdat zij groote bezorgdheid insluit met betrekking tot de vorming van het na ons komend geslacht. Het is diep weemoedig om aan te zien, dat jonge menschen, van opbruisende levensidealen vervuld, zich gedwars boomd zien in hunne toekomstplannen, welke door opvoeding, schoolonderricht en vakopleiding werden gewekt; en het is niet in mindere mate beangstigend te bedenken, hoe het menschdom eenmaal zal zijn samengesteld, dat onder den zwaren druk van moedeloosheide van vertwijfeling, ja niet zelden van demo raLlseerende invloeden genoopt werd tot vollen wasdom te komen. Zoowel natio naal als internationaal is de overtuiging gerijpt, dat de Overheid dit probleem tot het terrein harer bemoeiing heeft te ma ken en de Arbeidsconferentie te Genève heeft een uit 44 artikelen bestaande con clusle vastgesteld. Het eerst is hierbij de aandacht gewijd aan hec onderwijs, hetwelk men als regel tot den 16-jarigen leeftijd verplicht wenschce te stellen, waarnaast dan het verbod diende te bestaan, om eerder tot eenlgen tak van arbeid of beroep te wor den toegelaten. Indien na het vijftiende jaar geen pas send werk kon worden gevonden, zou voor denzelfden persoon deelneming aan herhalings-, vervolg- of vakonderwijs tot het achttiende jaar verplicht moeten zijn terwijl voor werkloozen van 18 tot 24 Jaar, onder leiding van behoorlijk gesalarieer de arbeidskrachten, centra voor ambte lijke opvoeding in den ruimsten zin dien den te worden gevormd. De centra, zooais hiervoren bedoeld, zouden ook gelegenheid moeten bieden tot het uitvoeren van werken, zonder dat deze, wat arbeidsvoorwaarden en werk- objecten betreft, het terrein van oudere werkloozen zouden raken. Naast het onderwijs In diverse phasen werd ook de ontspanning naar voren ge bracht door sport, leeszalen en andere plaatsen van recreatie, waarbij, onder behoorlijk oppertoezicht van medici en andere deskundigen, de betrokkenen zei ven de regeling coöperatief op zich zou den nemen. Veel aandacht werd besteed aan het scheppen van eene zorgvuldige arbeids bemiddeling. Tenslotte wenschte men het openstel len van openbare ambten voor Jeugdige krachten te vergemakkelijken door alge meen de pensioengerechtigdheid op 60 jaar te stellen en cumulatie van over- heidsberoepen te verbieden. Na in het voorafgaande de conclusie van Genève in vogelvlucht "te Rebben be schouwd, schonk spr nog eenige aan dacht aan hetgeen ten deze in ons eigen Vaderland is voorgesteld en ook ls ver richt. Het jaarverslag. Het daarna uitgebrachte jaarverslag herdenkt den zwaren slag welke de Ne- derlandsche Vereeniging in het afgeloo- pen jaar getroffen heeft door het heen gaan van H. M. de Koningin-Moeder, dé oudste Beschermvrouwe der Vereeniging. Noode zal de warme belangstelling en het bezielend meeleven met het wel en wee der Vereeniging van de overleden vorstin worden gemist. Verder worden de smartelijke verliezen gememoreerd door het overlijden van jhr. mr. A. w, van Holthe tot Echten en jhr mr. H. Smlssaert. Het verslag geeft voorts een uitvoerig overzicht van den arbeid, door de orga nisatie verricht, op het gebied van voor koming en bestrijding van bedelarij en landlooperij, de ongecontroleerde kinder tehuizen, de opleiding van maatschap pelijke werkers in en buiten gestichten, de kosten van ziekenzorg en ten aanzien van de kwestie der bezoldiging van be stuursleden van instelllngfi van welda digheid. Het Tijdschrift voor Armenwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbeschcr mlng ondervond wederom ln de kringen der maatschappelijke werkers veel be langstelling, het abonnementental be droeg aan het einde des jaars 974. De financleele toestand. De financleele toestand der Vereeni ging gaf in 1934, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, geen reden tot klagen. Het ledental is, dankzij de uit voerige propaganda van het Haagsch Co mité van Voorbereiding voor de viering van het jubileum in 1933, met 184 ver meerderd; deze toeneming had een stij ging der contributies tengevolge van 4310,40 in 1933 tot f 4590,15 ln 1934, Helaas zagen vele leden zich in het laatstge noemd jaar uit linancieele overwegingen verplicht voor hun lidmaatschap te be danken, waarvan uiteraard de gevolgen zich pas in 1935 doen'gevoelen. Een jaar- lljksche actie tot uitbreiding van het NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. 47ste algemeene vergadering. Hedenmiddag is in het Concertgebouw „De Vëteenlging" te Nijmegen de 47ste algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Helde Maatschappij, on der voorzitterschap van A. W. J. J. Baron van Nagell uit Barneveld. De voorzitter ving aan met de herden king van de trouwe vrienden, die de Maatschappij ln het afgeloopen jaar zijn ontvallen: de heeren mr. Harm Smeenge en J. Woltman. Vervolgens werden de jubilarissen her dacht. Spr. zeide, dat een bij landbouwend Nederland lang gekoesterde wensch dezer dagen in vervulling is gegaan, door de benoeming van dr. Deckers tot minister van Landbouw en Visscherij. Ook wij aJdus spr. begroeten den nieuwen minister hartelijk en zijn groote werkkracht en organiseerend talent ken nend, verwachten wij alle goeds van zijn bewind. Evenals in vorige jaarvergade ringen moet thans wederom worden'ge cqnstatcerd, dat nog steeds het herstel van een gezond economisch leven op zich laat wachten. De Nederlandsche Heide Maatschappij pYijst zich*echter gelukkig in staat te zijn en in staat te worden gesteld mede te héipen den geesel der werkloosheid te be strijden, waarbij, zooals bij »al het werk, daf zij verricht het doel, waarmede zij is opgericht, dienstbaar te zijn aan het gan sche Nederlandsche volk, weer kan wor den verwezenlijkt. In dit verband stond spr. stil bij de be richten die zijn verschenen over den strijd van de aannemers voor hun belan gen, waarbij het herhaaldelijk is voorge steld, alsof die strijd ging tegen de Maat schappij en de indruk werd gewekt, alsof zij het werk, dat normaal aan de aan nemers behoorde te worden gegeven, naar zich toe trok. Het is daarom, dat wij van deze plaats nog eens uitdrukkelijk wenschen vast te 'stellen, dat onze maatschappij in geen enkel opzicht invloed heeft uitgeoefend op de vraag, of het gewenscht ls den aannemer in te schakelen bij de werk verschaffing. Zij beschouwt dit als een vraagstuk van regeeringsbeleid, dat dus als zoodanig niet tot haar competentie behoort en wenscht alleep ln deze over eenkomstig haar algemeen streven, haar krachten in dienst te stellen van het al gemeen belang. Spr. herinnerde er verder aan, dat de maatschappij van haar oprichting af steeds in sterke mate arbeid verschaft ln die tijden van het jaar, waarin de arbei ders elders moeilijk werk kunnen vinden. Wanneer de aannemers thans een feilen strijd voeren om bij de bestrijding der werkloosheid te worden ingeschakeld, dan behooren zij dit te weten en mogen zij in overweging nemen, dat zij voor heen, toen er voldoende werk was, dat hun betere kansen /beloofde, de uitvoe ring van werken djpor werkloozen, met zijn noodzakelijker wijze daaraan ver bonden moeilijkheden, aan anderen over lieten. Nadrukkelijk wees spr. erop, dat de Maarschappij weerstand heeft geboden aan den aandrang van verscheidene werkgevers om de organisatie op dit ge bied meer uit te breiden, met het zeer bepaalde doel om particuliere onderne mers zoo min mogelijk werk uit handen te nemen. Voorts keerde spr. zich tegen de on juiste beweringen van hen, die het af en toe noodig vinden de Helde Maatschappij te bestrijden, daarbij betoogende, dat de Heide Maatschappij geen Maatschappij op aandeelen is, die het maken van winst beoogt, doch een vereeniging ten algemeene nutte, dat in verband daar mede geen enkel lid van haar bestuur eenig geldelijk voordeel uit die funstle geniet, dat de ambtenaren van de Maat schappij evenmin in eenig opzicht gelde lijk betrokken zijn bij de uitkomsten van het werk en tenslotte dat haar werk door geen enkele subsidie wordt gesteund. Wat betreft de samenwerking tusschen regeering en Heide Maatschappij, welke meermalen te wenftchen overliet, met name wat betreft de ruilverkaveling, zei de spr., dat het tot groote blijdschap stemt, dat de inmiddels opgetreden nieu we minister van Landbouw en Visscherij ledental in de omgeving der gemeente, waar de algemeene vergadering wordt gehouden, wordt derhalve dringend ge wenscht geacht. c- In 1934 werd aan de Vereeniging uitge keerd het legaat van van wijlen mevrouw J. H. Blum—de Niet te Dom burg. Deze zeer welkome versterking van ons kleine kapitaal heeft ook den post rente van effecten doen stijgen. Het koersverlies op de effecten in 1933 gele den, werd weder eenigszins gecompen seerd door een koerswinst van f 2U8.77. De bestuursuitgaven zijn ongeveer ge lijk gebleven, die voor de leden daalden et ruim f 790.— niettegenstaande de ultkeering van de belooning der Jubi leum-prijsvraag; hierbij moet er echter rekening mede wordeji gehouden, dat deze laatste uitgaven het vorig jaar we gens de extra-kosten voor het Jubileum en de uitgave van den Gids voor Maat schappelijk Hulpbetoon bijzonder hoog Ook de uitgaven voor het Tijdschrift van Armenwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbescherming daalden met ruim 300.— tengevolge van aangebrachte be zuiniglngen. Tengevolge van een en ander sluit de rekening met een voordeelig saldo van f 826,70, hetgeen de Vereeniging niette genstaande nog tal van opzeggingen van lidmaatschap binnenkomen, in staat stelt, haar taak op dezelfde wijze voort te zet ten. duidelijk aan ons bestuur heeft te ken nen gegeven, dat hij prijs blijft stellen op een goede samenwerking met onze Maatschappij, spr. releveerde vervolgens de dopr de hooldafdeeling Fruitteelt sa mengestelde rapporten over den toe stand, waarin deze cultuur zich bevindt en de perspectieven, welke zij nog biedt. Het bestuur heeft de betreffende voor stellen tot bevordering van het fruitver bruik in ons land nadef overwogen en gemeend in het belang van de Neder lundsche fruitcultuur geiden beschikbaar te stellen om voor zoover mogelijk de voorstellen van de hoofdafdeeling te kunnen verwezenlijken. De fruitcultuur is een van de weinige onderdeelen van de bodemcultuur, welke nog eenig pers pectief biedt en voor de propaganda voor hêt Nederlandsche fruit wordt aller me dewerklng gevraagd. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op 't werk van de hoofdafdeeling Zoetwater- visscherij De pogingen om het vischver- bruik hier te lande wat te verhoogen hebben in sommige opzichten wel wat geholpen. Van regeeringswege ls tot voor kort nog weinig gedaan om de voort gaande verarming der visschers tegen te gaan 'I'usschenkomst der Helde Maat schappij heeft het voorloopig voortbe staan van het Vlsscherijproefstatlon mo gelijk gemaakt. Spr. uitte de verwachting, dat de nieu we minister van Landbouw en Visscherij zich, evenais dit reeds met de Visscherij centralenet geval is, het lot der zoet water visscherij zal aantrekken. Spr. zeide tot zijn leedwezen eenige minder gunstige zaken te hebben moeten •behandelen, maar kon de verzekering geven, dat de leiding der Maatschappij parajft zal blijven om alles te doen wat mogelijk is om de taak, die wij op ons genomen hebben, tot een goed einde te brengen en krachtig werkzaam te blijven in het belang van ons vaderland. De Directeür der Maatschappij, lr. J. P. van Lonkhuizen bood vervolgens het jaarverslag aan. Aan dit verslag kan worden ontleend, dat in den loop van 1934 verschillende belangrijke zaken, die rechtstreeks of zij delings an verband staan met de culti veering van den bodem, de aandacht ol de steiA der Maatschappij vroegen. Zoo werd vcrortgegaan met steun te verleenen aan de wijn- en sapbereiding uit in- landsch fruit, door het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt te Wagenln- gen, aan de Commissie Inzake het ge bruik en de verwerking van inlandse h hout ln Nederland en aan het Visscherij- .Proefstation te Utrecht. De Hoofdafdee ling Ruilverkaveling werd in staat ge steld haar propaganda voor betere ver kaveling voort te zetten. Uitgevoerde werken, In het afgeloopen jaar zijn door de Maatschappij uitgevoerd: 2283 werken vopr gewone landbouwers en 1897 werken voor grondeigenaren, gemeenten, ver- eenigingen enz. JLedentai. Op l Juni 1936 telde de Maatschappij 2 leden van verdienste, 163 begunstigers en 3475 gewone leden. De hoofdafdeeling Zoetwatervisscherlj telde 3 leden van ver dienste, 4 begunstigers en 278b gewone leden. De hoofdafdeeling Ruilverkaveling telde 2 begunstjgers, 7 buitehgewone leden. De hoofdafdeeling Fruitteelt telde 41 begunstigers en 1385 leden. In 1934 werden verschillende afdeelin- gen tot nieuw leven gewekt. De meeste afdeelingen hielden vergaderingen en or - ganiseerden excursies, welke meeren- deels door een behoorlijk aantal leden werden bijgewoond. Op de meeste ver gaderingen werd besproken, hoe het ledenaantal kon worden opgevoerd. Bestrijding van boschbranden. Aan schadevergoedingen, bluschloonen en schaderegelingskosten werd in 1934 uitbetaald 27.833,1X5 (vorig Jaar 11,310,28) waaruit kan blijken, dat in 1934 een groo- ter verlies door brand geweest is dan het jaar tevoren. Toestand van land- en boschbpuw. Het algemeen overzicht van dpn toe stand van den landbouw constateert, dat in deh onzekeren toestand, waarin de landbouw het vorige jaar verkeerde, nog weinig verandering is gekomen. In aansluiting op het verslag deed lr. Van Lonkhuizen ter vergadering nog eenige aanvullende mededeelingen Inzake de houtprijzen, die vergeleken met 1934 op dit oogenblik nog ongunstiger gewor den zijn. Na de verkiezing van Commissarissen ter voorziening in eenige vacatures en de rondvraag, volgden eenige korte me dedeelingen over de historie van de door de congressisten te bezoeken plaatsen, nl. over „de Heerlijkheid Leur", door den heer D. van Aalst, rentmeester te Hoqs, over de werkverschaffing der ge meente Nijipegen op de Goffert, aldaar, door den neer C Houtzagers, inspecteur der Ned Heide Maatschappij en over de Houtvesterij Groesbeek van het staats- boschbeheer, door den heer J. J. a. 8. v Alphen, houtvester bij het Staatsbosch- beheer. De vergadering, werd daarna gesloten De congressisten maakten het verdere deel van den middag een excursie naar D„e Ooffert", eigendom van de gemeente Nijmegen, het Kasteel (Raadhuis) met oudheidkamer en park der gemeente Wychen en naar „De Heerlijkheid Leur eigendom van mr. B, F. Baron van Ver- schuer. WIE HELPT MEE NAARHFt ONDERZOEK DER NEDERl TAAL? Omvangrijke enquête van Nederlandse»,, en Vldamsche dialectologen. De Dialecten-Commissie van de Ka ninklijke Akademie van Wetenschannp* schrijft ons: wen „De taal ls de ziel -der natie, zij is dP natie zelve". In een tijd van national opleving ontwaakt ook de heide voor Z taal. Welk een hartstochtelijke belanir stelling er zelfs ten onzent voor taaikun dlge vraagstukken bestaat, is in de iaau ste jaren gebleken. Jammer, dat die te langstelling niet wat meer geleid wordt Taai is waarlijk meer dan spelling alleen De meeste Nederlanders hebben nhr het liauwste besel van den ontzaglijken rijkdom onzer moedertaai. Westvlamin- gen, Limburgers, Hollanders, Groningers zij spreken allen Nederlandsch Maar hoe eindeloos geschakeerd is het Neaer- iandsci^dan toch! Wie verzamelt al deze kostelijke taalschatten en wie geeft ons een goed geographlsch overzicht van de bekendste verschijnselen? De mannen der wetenschap staan gereed, maar ze kunnen niet verder zonder de king van het geheele volk. Wel heeft de Dialectencommissie der Akademie van Wetenschappen te Amsterdam reeds vele honderden medewerkers, maar er moeten duizenden komen, en wei uit alle rangen en standen. Al wie het dialect van zyn geboorteplaats goed spreekt, kan mede werken aan de totstandkoming van den Nederlandschen Taalatlas, die eens moet en ook zal komen De bovengenoemde dialectencommissie heelt thans een onderzoek op touw gezet dat, naar zij met reden meent te mogen verwachten, een rijker oogst voor het ge heele Nederlandsche taalgebied zal op leveren dan tot dusverre is t naald. Daartoe heèft zij zich van de medewerking van de i voor Toponymie en Dialectologie te I sel, den Leidschen Taalatlas (Prof. G. Kloeke), het Nijnieegsch Phonetlsch La boratorium (Prol. Jac. van üinneken), het Seminarie voor Vlabmsche Dialecto logie te Gent (Prof. E. Blancquart) en de Zuid-Nederlandsche Dialectcentrale te Leuven (Prof. L. Grootaersi. Het iniatlet tot het uitzenden van üe gemeenschappelijke vragenlijst die mede bedoeld is als een symbool van samen werking van de Noord- en Zuid-Neder landsche taalkundigen, is uitgegaan van Prof. Kloeke. Voor Noord-Nederland heeft echter het Centraal Bureau voor Nederlandsche en Frlesche Dialecten ('Kloveniersburgwal 29, Amsterdam) de uitzending en ontvangst der lijsten op zich genomen, terwijl voor Zuid-Neder land de Leuvensche Dialect-centrale (Naamsche Steenweg 158, Leuven) zich met, die taak heeft belast. Het ls de bedoeling, dat degenen, die de vragen beantwoorden alleen het dia lect van èen plaats, dat zij beheerschen. Hebben zij kennissen ln andere plaatsen, die voqr de juistheid van hun dialect kunnen Instaan, dan "zendt het bureau ook hun gaarne een formulier toe. Men moet zich voorts niet laten weer houden door het feit, dat de dialectwoor den vaak min of meer op de woorden der schrijftaal gelijken. Het is immers van het grootste belang te weten, in wel ke gewesten dat, het geval is en ln welke niet. Juist als de antwoorden gelijkmatig verdeeld over het geheele Nederlandsche taalgebied binnenkomen, kunnen ten slotte de belangrijkste grenzen worden getrokken. Uit welke provincie zouden de meeste inzendingen komen? Zullen Noord-Bra bant en Gelderland, als altijd,- weer de kroon spannen? Maar ook de Zeeuwen, de Groningers, de Limburgers en de Frie zen hebben zich met hun vroegere inzen dingen goed geweerd. Noord- en Zuid- Holland konden wel wat actiever zijn. Maar het slechtst ls tot dusver altijd Utrecht vertegenwoordigd geweest, ls daar niets aan te doen? GEMENGDE BERICHTEN. Berooving in hotel te Den Haag. Te Eindhoven is één der verdach- Op 31 Augustus J.l. werden te 's-Gra- venhage twee Italianen ln een hotel be roofd door eenige personen, die voor gaven rechercheurs te zijn en beweerden de passen te controleert. Gisteren is c verzoek van den commissaris van polity (atdeeling B) te 's-Gravenhage één der verdachten te Eindhoven aangehouden. Hij is een 60-jarige kunstschilder, wo nende te Amsterdam. De man ls naar 's-üravenhage getransporteerd. Ook dit jaar zal de Troonrede, waar mede H. M. de Koningin Dinsdag a.s. de vereenigde zitting der Staten-Generaal zai openen, per radio over beide zenders worden uitgezonden. Vergeetsche wacht op Rickett. Schiphol in spanning. Te Boedapest uitgestapt. Gistermiddag had zich een gezelschap journalisten en persfotografen op Schip hol verzameld, ln afwachting van het Indië-vliegtulg de „Nachtegaal", waar mee de geheimzinnige man van de pe- troleum-concessies in Abessynie, F. W. Rickett uit Cairo moest aankomen, op doorreis naar Londen. Maar Rickett heeft zijn roep van ge heimzinnigheid op ondubbelzinnige wijze bevestigd. Reeds voor de aankomst van de „Nachtegaal" werd bekend, dat hij het vliegtuig te Boedapest zou hebben ver laten. Was dit een schijnbeweging? De pers, wantrouwig als altijd, bleef. En (toen te kwart over vijf de Douglas-ma chine op Schiphol daalde, keek men met spanning naar de passagiers, die uit het toestel stapten. Inderdaad, Rickett was er niet bij. Gezagvoerder Duimelaar, ondanks, zijn bi dag Inüïê-rels bereidwillig als altijd, bevestigde de Journalisten, dat de ge ruchtmakende passagier te Boedapest het toestel had verlaten, naar hij zeide om morgenochtend per vliegtuig van de Imperial Airways zijn reis naar LondenJ voort te zetten. Maar er waren verschil-1 lende redenen om aan de Juistheid hier-f van te twijfelen. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Sept. 1935. De Oranje-Garde naar den llaag. ,*^9+ Opening Staten-Generaal. De Goudsche Oranje-Garde hoopt 17 Sept. naar den Haag te gaah, waar zij met alle vendels uit Nederland een eerewachc \an duizenden gardisten zal vormen op -het Voorts zullen de Goudsche tamboers en trompetters meewerken aan de taptoe, die door de Oranje-Garde zal wonden uitge voerd. lton. onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de zuveren eere-medaille der Oranje Nassau-Ooröe aan den heer N. Kunst alhier, vertegenwoordiger van de N.V. A. J. J. Vos Papierwarenfabrie- Het'nieuwe kerkgebouw aan de Westhaven. Intrede Ds. Joh. v. Weizen. Naar wij vernemen is het nieuwe partd van de Nederduitsche Gereformeerde Gemeente •hier. Westhaven 19, thai.? zoo goed als jeed. Het zal den naam dragen van Beth-el (Een huls Gods). De beroepen predikant Ds. Joh. van Wei zen vah Rotterdam-Zuid zal Dinsdag a.s. 17 SeDèirtber van zijn gemeente te Rotter dam afWieid nemen, en op Donderdag 19 Sepi te uur in het Gebouw „Tot Heil des Volks" in de Peperstraat zijn intrede doen. De bevestiging zal Maandag 16 Sept. plaats vinden door den heer J. van Alyhen, een. oud-ouderling van Rotterdam-Zuid, -- de predikatie van Ds. van Weizen. Vrijdag 20 September te 7 uur des avonds zal het nieuwe kerkgebouw in gebruik ge nomen worden. Te half zeven zullqn de deu ren geopend worden. Het gebouw kan thans 150 tot 200 kerkgangers bevatten, maar het ligt in de bedoeling door verbouwing het aantal zitplaatsen nqg aanzienlijk uit te breiden. Bereids werd daarvoor reeds ver gunning van B. en W. verkregen. De beroepen predikant, die ruim 5 jaren zijn gemeente in Rotterdam heeft gediend en ook hoopt te blijven dienen, heeft het voornemen eiken laatsten Zondag van de maand aldaar voor te gaan. Ds. van Weizen .hoopt als cpnsulent gemeente te Rotterdam bij te staqn, da: h(j als eenig leeraar over enkelen is ge^te die denzelfden naam dragen. de Goudsch Vacantie Kinderfeest. De inschrijving voor het Vacantie- kamp 1936. Zooals bekend organiseert het Comité voor het G.V.K. elk jaar in de zomervacan- tie voor kinderen van 9 tot 14 jaar een kanyj aan zee. Dit jaar namen ongeveer 200 kinderen van openbare en bijzondere sche ien daaraau deel. De kinderen sparen daai voor 10 cent per week, welk bedrag dooi een bode wordt geïnd. De inschrijving voor het volgende jaar wordt a.s. Zaterdag 14 Sept. en de daaropvolgende week van 24 uur opengesteld in 't Blauwe Kruis, West- naven 5. Eerste inleg zoo mogelijk 25 cent. Arbeidsbeurs. Stand der werkloosheid. üp 12 Sept. tsaren ingeschreven: aarde werkers 108, letterzetters 42, bouwvakken 475, distillateur 1, houtbewerking 11*8, leder- bewerking 23, kleedvdgbewerking 31, me taalnijverheid 185, papierbranche 6, textiel industrie 55, suikerwerkers 106, sigaren- industrie 120, landbouw 57, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 389, kantoor, en winkelpeps. 56, onderwijs personeel 10, huiselijke diensten 26, fa brieksarbeiders 137, transportarbeiders 84, techn. pers. 1. Totaal 2030 260 fabrieks arbeiders gedeelt. werkloos (2 dagen per week). Kantongerecht, Zitting van Woensdag 11 Sept. Rennende veteranen. J. W. uit Rotterdam, bestuurslid der Veteranen-rennersclub „Voorwaarts" aldaar had zich te verantwoorden jegens' het or- ganiseeren van een wedstrijd, in strijd met de gekiende wetsbepalingen. Elke deelnemer aan den z.g. „Twee Pro- ywaën-rit", die zooals de verd. zeide bedoeld was als reclame voor de wicler- «Port, kreeg, wanneer de afstand binnen de vastgestelde tyd was afgelegd, feen herin- nermgsmedaille. Bovendien en hierom ging het juist waren er enkele tientallen prijzen voor hen die bijzondere prestaties leverden. aar de verd. vertelde wisten de deeine ers niet dat die extra-pryzen er waren, J** ze 5 dagen tevoren reed? waren uitgestald! Dit laatste nu, ls verboden in- en aiet de noodige vergunning wordt ver ingen, weülr ^>tenaar van Bet O M. zal volgende «k Woensdag requiseeren. Over 14 uagen z de kantonrechter vonnis wyzen. Uitspraken van 11 September, eroordeeld wegens overtreding van: Art..22 Leerplichtwet: H. van H. te Oude- 71ejn M- O. te Gouderak, ieder L <7' 1 h,; A' *J- Waddinxvem 2.50 •aDs-1 d. h. 4»t 12 Hinderwet: W. v. d. B. te Gouda '«Mta.ld.h. M-j84 VleesclllHfflrtnSr«wet: J, F. D. te W'ik °rP subs. 10 d. h. voorwnar- 6611 Proeftyd van 2 jaar en ver- TOerkl. voor.; C. A. .0. te Stein 20.— 4 4 verbeurdverkl. voorw. 22 M. en Rywiebret: C. M. S. t» ^{2.60»ube. ld. h. •"t 27 M. en R.wet: A. ran I). te .Bot- uJ 3,~ subs- 1 d- k.S M. J. H. v. d. Alphen a. d. Bjjn 10.— eubs. 4 d. h. 11 M. en Rüw.Regl.: G. B. te Wad- dinxveen j 1.S0 eubs. 1 d. h.; N. P. O. te Waddinxveen f 8.- subs. 1 d. h. Art. 481 W. v. S.: J?. R. en D. It te Waddinxveen, ieder I.— subs. 1 d. h. Art. 458 W. v. S.: van E. te Gouda 2.subs. 2 d. h. voorw. met een proef- tgd van een jaar; J. v. d, M. te Gouda 3.— subs. 1 d. h. Art. 461 W. van S.: H. C. den R. te Gou da f 2.— subfi. 1 d. h. Art. 0 M. en R.wet: M. J. H. v. d. H. te Alben a. d. RSn 6.— subs. 2 d. b. Een met wagen bespannen paard op y_.. Op de Hoogstraat sloeg gistermorgen: bet Voor een wagen gespannen paard op hol. Het dier botste tegen een stilstaande post- auto; door den schok viel de voerman van de kar en bezeerde zich ernstig aan zyn rechtervoet. Na op het politiebureau door een dokter te zijn verhonden, is hp naar het Van Iterson-Ziekenhuis vervoerd. Daar werd geconstateerd dat het middelvoetbeen tie was gebroken. Het paard kon reeds op den KleiWeg wor den gegrepen, zonder verder onheil te heb benoorzaakt. Tentoonstelling van werk van de leerlingen van de Ambachtsschool. Wy vestigen er gaarne de aandacht op dat de tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Ambachtsschool gehouden wordt op Zaterdag 14,, Maandag 16 en Dirfe- dag 17 September des avonds van 7—9 uur in het gebouw van de school aan de Gi»af Florisweg. X Agenda. 13 Sept. 7.30 uur Geb. Heil des Volks. Spreekbeurt C. Faas. 14 Sept. Zonnestraal-collecte. 14 Sept. 3 uur Ambachtsschool. Herdenking £5-jarig bestaan der school. 14 Sept. 5.30 uur Kattensingel. Start singel. loop-estafette. 14 en 16 Sept. 7—9 Ambachtsschool. Ten toonstelling werkstukken. 14 Sept. Gondefvaart op de Reeuwyksche plassen. 15 Sept. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" Roei. en zeilwedstrijden op de Plas 's-Gravenbroek. 9 uur aanvang der zei! wedstryden, 2 uur van de roeiwedstrijden. Apotheken. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst wordert waargenomen door apotheek F. A. Dee, Westhaven 14. UIT DEN OMTKEK. Wethouder Guldemond. plaatsvervanger van den Burgemeester. Burgemeester en wethouders hebben als plaatsvervanger van den burgemeester by diens eventueele. ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis aangewezen den wethouder E. Guldemond. De burgemeester zal zich belasten met de behandeling van algemeene zaken en die be treffende de financiën der gemeente; dc heer E. Guldemond met de behandeling van zaken betreffende publieke «werken, plant soenen en overigffigemeente-eigendommen, en met de contro-prestatie Voor steunverlee- ning. De heer J. van Geldeten met de be handeling van zaken betreffende de bedrij ven, onderwijs en sociale zaken (volkshuis vesting, armenzorg, steunverlening, werk verschaffing, loonbijslag). - Opdracht van werk. Uitslag van de op 10 Sept. door den heer G. J. v. d. Togt, architect alhier gehouden aanbesteding van een villa voor den heer G. van Kleef Mz. te Boskoop. Gebrs. van Bodegraven, Boskoop ƒ9190; C. Vonk, Stolwijk 9195; J. van Noort; gent huizen ƒ9368; J. Bontebal, Zevenhuizen ƒ9436; Joh. v. d. Vliet, Boskoop ƒ9659; M. Oppelaar, Boskoop 9745; J. Reim, Wad dinxveen ƒ9922; P. Both, Waddinxveen 10100; G. A. v. d. Vliet, Boskoop 11410; F. A. v. Weel, Reeuwyk 12179; Firma Kleinendorst en Florusse, Wassenaar ƒ12527; Fa. Keizer en Boer, Boskoop 12750; J. H. Mohr, Boskoop 12760; J. de Witt, Leiderdorp 13950. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver; het schilderwerk is gegund aan Gebrs. Goudkade. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamender Rijkstuin bouwschool alhier, gehouden op 2 en 3 Sep tember j.l. slaagden 20 candiduten: Joh. Mazjjer te Amersfoort; P. Bisschoff en P. Druyf te Amsterdam; P. Ie Feber, Ph. Groótendorst, P. Grootendorst, J. v. Kleef ,n J. Mesman te Boskoop; A. Sterken te Deventer; H. Groesgen, P. J. G. Walter en H. Witt te 's-Gravenhage; M. v. d. Sleen te Groenekan (U.); H. L. A. Feith te Hilver sum; B. Faure en C. L. Riemens te Leiden; D. Koster en J. Koster te Mont§»«t; J. E. P. Braaksma te Ryswijk (Z.4M|#. Beker te Voorburg. Drie Prinsessen van de Maharadja van Patiala, hebben Zaterdag een bezoek ge bracht aan de rozenkassen van den heer C. Ho:ftman J.Az., die zij met belang stelling bezichtigden. Vervolgens werd stil .gehouden voor de kweekerij van de fa. Köster Hooïtman, waar de chaul- teur .enkele bloeiende potplanten vroeg. De heer Frtts Hooftman verklaarde een ander aqn de hooge gasten. REEUWIJK. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Jan Kroon. Donderdagmiddag werd op de Algemee ne' Begraafplaats te dorp Reeuwijk het stof felijk overschot van den 18-jarigen chauf- r J. Kroon, in dienst van de N.V. Trans- hollandia te Gouda, zoon van de conciërge van het gemeentehuis te Reeuwyk tür aar de besteld. By deze begrafenis was groove ht langstelling. De aanwezigen, waaronder werd opgemerkt de burgemeester van lieeu- wyk, waren allen zeer onder deq indruk van het ongeluk, dat deze jongen in den vreem de moest overkomen. De verzegelde kist, waarmede het slachtoffer van Belgié naar Reeuwyk was vervoerd, wgs bedolven on ie* bloemstukken en kransen. Behalve op ae begraalplaats stonden tientallen langs den weg opgesteld om hun belangstelling ip toönen met dezen droevigen laatsten toont Opgemerkt werden onder de kransen en bloemstukken die van den burgemeester van Reeuwyk, directie'ien personeel van de N.V. Transhollandia te Gouda en Antw erpen, waar de overledene in ge trekking was, het secretariepersoneel, van de buren op den Raadhuis weg enz. De predikant by de Ned. Herv. Kerk te dorp Reeuwijk, ds. L. Vroeg indewey herdacht in een treffende rede het droevig overlijden van dezen jongen man en wat dit verlies voor vader, moeder, broer en zuster zal beteekensn. Spr.' hield de aanwe zigen voor dat dit een les is, dat dc dood voor iedereen onverwachts kan komen. Hierna nam het woord een der leden van de directie van de N.V. Transhollandia te Gou da, waar de jonge mau als jongste chauf feur in betrekking was. opr. schetste hem als een ijverig en oppassende jongen en be treurde het verlies. Diep onder den indruk verlieten de aanwezigen de begraafplaats. STOLWIJK. Een liefdadigheidsbazar. Door de Voetbalclub zal ln de week van 16 Sept. a.s. een bazar worden gehouden. Verschillende luxe en gebiuiksvoorwerpen zyn reeds beschikgaar gesteld. De op brengst is ten bate der kas, terwijl 5% zal worden afgedragen aan dn plaatselyke j^r- eeniging Het Groene Kruis. Een etalagewedstrijd. Door de winkeliersvereeniging zal in de week van 1621 Sept. a.s. een etalage-week worden gehouden waaraan is verbonden een f o uten-wedstry d WADDINXVEEN. Weer twee granaten gevonden. Deskundige heeft ze tot ontploffing gebracht. Het zand, dat de Waddinxveen uit het Hollandsch Diep wordt aangevoerd voor den aanleg van het weggedeelte onder Waddinx veen van den nieuwen Rijksweg Rotterdam- Den Haag-Bodegraven-.Utrecht, blijkt vol gevaarlijke verrassingen te zitten. Woensdag zijn opnieuw, en nu zelfs twee granaten tevoorschijn gekomen, die den vorm hadden van vyl-literkruiken, ongeveer 40 c.M. lang en eenige tientallen kilo's zwaar waren. Ook ditmaal trof de bargem eester, de heer P. A. Troost, de noodige Voorzorgsmaatregw- len, welke zich by de Maandag gevonden gtanaten o.a. ultstlekfè?!1 tót het bewakeri dag en nacht ter voorkoming van onheilen. MOORDRECHT. Moorddadige honden. Kort geleden 'vermeldden wij dat eeni ge honden een kudde schapen, welke op een voetbalveld onder Rotterdam liepen, zoo goed als uitgemoord hadden, iets dergelijks zoy in den Zuidplaspolder on-' der Moordrecht gebeurd zijn, wanneer niet zoo spoedig ingegrepen was. Hij den landbouwer C. Ouüijk onder Moordrecht waren twee honden achter een kudde schapen en losloopende konijnen aan het jagen gegaan Zij hadden reeds 16 konijnen en een schaap doodgebeten, terwijl twee schapen van angst in het water waren gesprongen, voordat de landbouwer opmerkzaam werd gemaakt op het kabaal in zijn land. De honden hingen gewoon aan de schapen, links en rechts bijtend en verscheurend en daar bij een leven als een oordeel makend. Nu loopen de stukken land, waar het op gebeurde, uit op een landwegje, waar de jager J. Visser woont. Deze, opmerkzaam gemaakt door het lawaai, zag wat er ge beurde en toen de landbouwer O. hem dan ook toeriep om op de honden te schieten, gaf hij daaraan direct gevolg. Een der honden schoot hij op verren af stand aan. Het beest verdween jankend, dwars door den polder, in de richting (Jouda. De andere hond sprong over de slooten, op den nieuwen weg Rotterdam —Gouda, en probeerde zoo'te ontkomen. Op dezen drukken verkeersweg was het meeste verkeer blijven staan, zoodat de heer Visser op het spatbord van een ayto plaats nam om zoo den hond te achter halen. Op het spatbord zittend van de rijcfende auto, schoot hij den hond ech ter niet doodeiijk. De eigenaar liet den hond afmaken en besloot de schade met den landbouwer O. te regelen. Was hier niet zoo spoedig ingegre pen, ot was het evenals destijds in Rot terdam 's nachts gebeurd, dan hadden de honden waarschijnlijk alle schapen vermoord. „Het boek Job". Erste voordracht. Spreker Ds. N. Padt; A.V.R.O. 8.30—pijn. 10.— Concert door bet Reeidentie-Orkest; V.P. R.O. pl.m. 10.Vroifwenvacantieweken in Soesterberg; 10.10 A. F. J. Portielje: „Na tuur en Leven". IV; 10.45 Nieuwsberichten, V.AJR-A. 1112 Gramofoon. Hilversum II; N.C.R.V. b—5.45 Declamatie door J. A. A. Lauxstermaiyi en Gramofoon; 5.45—6.30 Viool-recital; 6.30— 6.58 „De Tulpen voor de tuin" door A. J. Herwig; 7pl.c. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15l.êo Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.30—8 Literair halfuurtje; 8 8.05 Weer- en Nieuwsberichten; 8.05—9 Concert door ht N.C.R.V.-Orkest: 9—9.30 Spreker Drs. H. Smitskamp. "Onderwerp „Oliver Cromwell"; 9.30—10.30 Vervolg Concert; ÏO—10.{>5 Nieuwsberichten; 10.30 —11.30 Gramofoon. LAATSTE BERICHTEN. RADIQ-TELEGRAFISCÏI WEERBERICHT 13 Sept. Hoogste stand 768.1 te Budapest. Laagste stand 740.7 te Thorshaven. Verwachting: Matige aap de kust zuid westelijke tot westelijke wind. Zwaar be wolkt met opklaringen. Regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hi'lversurii I: V.A.R.A. 5.05 Na sshooltijd; 5.30 Conrert door de Zonneklop pers; 6.Voordracht door Hetty Beck; 6.15 Concert door de Flierefluiters; 7.„Bou wen ip de Sovjet-Unie". Lezing door lr M. Stam; 7.20 Orgelspel 7.50 Nieuwsberichten en S.O-S.Hberichten; V.P.R.O. 8.Cursus: De rede van Laval in den Volkenbond. Frankrijk zal zich aan zijn ver plichtingen niet onttrekken. (Vervolg.) GENEVE, 13 Sept. Aan de rede, Vedtn door Minister Laval gehouden in de verga dering van den Volkenbond, ontleenen w(j nog hev volgende: De Volkenbond, zoo zeide Laval, is ge boren uit het lijden der mensehWdl lly ia gebouwd op de ruïnes van de wereld om den oorlog te verhinderen. Frankrijk gaf aan den Volkenbond geest driftig en weloverwogen zyn instemming. Laten wij dan nu ook vast houden aan de samenwerking van alle volken. Na zyn vertrouwen in den Volkenbond te hebben uitgesproken en in de collectieve veiligheid die voor Frankrijk wet blijft, ging Laval als volgt voort: Het Volkenbondspact verloochenen zou beteekenen ons ideaal verloocheneh. Onze belangen Zelf verzetten zich hiertegen Al onze verdragen in den loop der jaren ge sloten loopen over Genève en het zou al heel dom zyn hier geen rekening mee te houden, immers het zou zelfs een aanslag beteeke nen op onze eigen veiligheid. De rede van Sir Samuel "Hoare heeft de wil van het Vereenigd Koninkrijk tot uiting gebracht zonder voorbehoud het systeem van collectieve veiligheid aan te houden. Geen land dan Frankrijk heeft deze rede met meer instemming gevolgd. Geen «land heeft b?ter de porté en de afmetingen van de te volgen weg begrepen. Op 2 Februari hebben de Regeeringen van onze beide landen een program opgesteld. Heel wat hinderpalen hebben de uitvoering van dit pact in den weg gestaan. Ik hadi een schoone droom, zou het mogelyk zyn dat deze droom thans op het punt stond zich te verwezenlijken? Ons land vreest den oprlog niet. Het haat hem. Het is bezield door een vredeswil. Het wil den vrede voor allen, door samenwerking van allen. Te Rome in Januari j.l. hebben Mussolini en ik alle problemen die ons verdeeld kon den houden, geregeld. In Stresa hebben wy tezamen met Engelsche gedelegeerden by Mussolini dezelfde bezorgdheid gezien, de zaak des vredes te dienen. Ik weet dat Italië bereid is deze samenwerking vooit te zetten. Ik heb me dan ook geen inspanning gespaard om tot verzoening te komen in een uiterste poging voor den Volkembonds- raad. Ik heb de voldoening my'n plicht te hebben gedaan als lid van den Volkenbond. Onze taak is thans moeilyk, maar niet ho peloos. Geen enkele oneenigheid bestaat er tus schen Frankryk en Groot-Brittannië over het technisch zoeken naar een vreedzame oplossing; zouden wy dan morgen niet kun nen slagen? Is dat niet het geval, dan zal Frankrijk zich niet aan zyn verplichtingen onttrek ken. (Luid applaus op alle banken). Wat het geloof van Frankrijk aan den Volkenbond betreft, verklaarde Laval nog: „er zyn soms moeilyke oogenblikken te Ge nève, heel veel teleurstellingen heeft men er telkens ondervonden, maar met een hard nekkigheid die geen enkele moeilijkheid heeft kunnen ontmoedigen, Heeft Frankryk er steeds naar gestreefd het moreeie gezag van den Volkenbond te doen toenemen èn den Bond de middelen te geven tot hande lend optreden". Voortgaande zeide Laval nog, dat de po sitie van Frankryk volslagen is gebaseerd op den Volkenbond. Vanaf hef Protocol van 1924 tot aan de ontwapeningsconferentie heeft Frankryk de gedacnle van collectieve bereidheid onafgebroken verdedigd. Het pact beteekent voor Frankrijk het Interna tionaal Recht. Laval herinnerde aan de er- dragen van Frankryk met de Kleine En tente, met Sovjet-Rusland en niet Rome, die allen over Genève liepen. Nog is de hoop niet verloren een oplos sing te vinden, die de gerechtvaardige ver langens van Italië zal bevredigen en waar- by rekening wordt gehouden met de eer biediging van de souvereinitcit van het an dere lid van den Volkenbond. Wy zyn allen gebonden door die eene so lidariteit die ons verplichtingen oplegt, onze verplichtingen die staan in het Vol kenbondspact. Frankryk zal ziqh aan die verplichtingen niet onttrekken. i- Het men&rpercentage van boter in Margarine verlaagd. Botermerk eveneens lager. In verband met de verbetering van de boterpositie in de laatste weken is met in gang van 16 Sept. het mengpeicentage van boter in margarine verlaagd van 25 tot 10 procent. Verder is de heffing op boter vanaf 16 Sept. verlaagd tot 95 cent per K.G. Prinses Juliana te Alkmaar. Bezoek aan de Kaasmarkt. Hedenmorgen y/as het Waaggebouw op de Kaasmarkt te Alkmaar versierd met vpel kleurige vlaggen w.o.'de Kon. Standaard van H. K. H. Prinses Juliana. De Prinses had n.l. heb voornemen zoo onopvallend mogelyk een bezoek aan de kaasmarkt te brengen. Te half elf verscheen H. K. H. ver gezeld van Freullei de Braun en Baron Baud, op de mfcrkt, waar door den Burge meester, de heer F. H. v. Kinschot, eenige markt-autoriteiten aan H. K. H. werden voorgesteld. Pe heer Grondsma, voorzitter van de Noord-Hollandsche Kaashandelaren, demon streerde hoe de kaas «behandeld en geboord wordt. De Prinses keurde een stukje kaas. In het Waaggebouw werd aan de Prinses voorgesteld" de 80-jarige Dijkman, de nes tor der kaasdragers, die onlangs zyn 60- jarig jubileum heeft gevierd. De Prinses sprak er haar verwondering over uit dat een 80-jarige nog deze zware gewichten kan dragen. In huize „So'noy" werd de koffietafel ge bruikt. H. K. H. heeft daarna de vergade ring van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid bygewoond. Ernstig ongeluk aan boord van het flottlellevaartuig „Flores". Aneta seant uit Soerabaja, dat aldaar heden is binnengeloopen het flottieljevaar tuig „Flores" met een doode en enkele ge wonden aan boord. Op de „Flores" is by het houden van schietoefeningen een kanon te vroeg afge- gaan, waarby de matroos J. J. Ursum door een voltreffer werd gedood. De schipper W. v. Baars is gewond, terwyl ook een mil. kwartiermeester en een.mil. matroos ge wond werden. De „Flores" stond onder commando van den luit. ter zee le kl. D. C. M. Hetterschy de commandant, van de K 18. De gewonde schipper van Baars, maakte eveneens de reis met de K 18 mede. De „iFlores" is te Soerabaja binnengeloo pen, waar de gewonden terstond naar het Centrale Burger-ziekenhuis zyn overge bracht' Het stoffelyk overschot Van den matroos UAum zal Zaterdag ter aarde wor den besteld. Üe D. H. Dragons te Athene. De drie De Havilland ragon-Rapide-vlieg- tuigen, PH-AKU, PH-AKV en PH-AKW ▼an de K.N.LL.M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden by de kar teering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zyn gisteren vlot te Athene "geland. Aan boord is alles wel. De moord te 's-Gravenhage. "De verdachte te Muiden gearresteerd. De verdachte van den moord op z\jn eeht genoote en jongste kind in de woning aan de Geest te 's-Gravenhage, de 26-jarige H. CHierook, bevond zich gisteren te Muiden, waar hem op zyn verzoek onderdak werd verleend. Hy werd echter door de politie aldaar herkend als degeen, wiens opsporing door de Haagsche politie was verzocht in verband met den moord te 's-Gravenhage. O. werd gearresteerd en vanmorgen op transport gesteld naar Den Haag. „St. Lambertus" bij Minister de Wilde. Zijne Excellentie kreeg inlichtingen omtrent het conflict te Tilburg. Hedenmorgen is het hoofdbestuur van „St. Lambertus" door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken te zynen departemente ontvangen om Z.E. op diens verzoek inlich tingen te verstrekken nopens het looncon- flict te Tilburg. De Minister wenschte deze inlichtingen mede in verband met een verzoek om maat regelen te treffèn tot het handhaven van de orde in Tilburg. WISSELKOERSEN. 12 Sept. 13 Sept. Officieel. Londen 7.31 M 7.33% Berlyn 59.57% 59.75 Parys 9.75% 9.78 Brussel 24.99 25.03 Zwitserland 48.15 48.25 Kopenhagen 32.65 32.72 Va Stockholm 37.70 37.80 Oslo 36.75 36.82% New-York 1.487,* 1.48% Niet officieel. Italië 12.10 12.10 Madrid 20.25 20.25 Praag 6.13 6.13% Beursoverzicht. Ook heden viel op de beleggingsmarkt een aanbod van de 4 c/t papieren te consta- teeren. Nadat by de opening weer een na- deelig verschil moest worden opgeteekend, trad reeds spoedig een herstel in. Op de wisselmarkt werd de dollar even eens hooger afgedaan. Op de locale markt werd de stemming weer beïnfluenceerd door de styging op de wisselmarkt, tevens door de verklaring van Laval inzake de houding van Frankryk in de Abessynsche kwestie. Voor Scheepvaarten'vormde zich een hoek in Ned. Scheepvaart Unie. De aankoopen vonden plaats voor bui ten land sche rekening en dit heeft aanleiding gegeven tot meer belangstelling voor dit fonds. Een vaste stemming viel te constateeren voor Petroleumwaarden. Dit kwam tot uiting by de Kon. Olie. By kalme omzetten werdén van de Suikerwaarden H.V.A.'s hooger afgedaan. Rubbers eveneens goed gedisponeerd. In Amsterdamrubber ging nogal waf om. Philips bewogen zich op een eenigszins verhoogd niveau. Tabakken hadden een beperkte markt. Voor Amerikaansche fondsen werd matige belangstelling aan den dag gelegd.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2