MUG MODE-SHOW KING Tuinbouwcursus NIEMEUERj ISTER HEERENBAAI thans I WISBRUN LIFFMANN GOUBSCHE COURANT - VRIJDAG 13 SEPT. 1935 TWEEDE BLAD <iSSSL Z o'n pijn1. «5 2 NOVEMBER 1935 i$jjudÜQ&t de. papu£ai\& JiuLifauideeeqr Jiae. byfi U dut/ie. &adfoutddtieJ?efi 1 Ambachtsschool ROTTERDAM Dinsdag 17 September Woensdag 18 September StaatspraktijK- en Prakiijkexamens i.h, boekhouden HYGIËNISCHE ARTIKELEN EN GUMMIWAREN. KOFFIE M/16 SPAART HART EM ZEHUW^ Tomaten als veevoeder. Zesduizend jaar keramische kunst. lój vm Wallace Beery in Europa. Hier pijn en daar pijn i Aspirin is de pijnstiller bij uit nemendheid. 1 a 2 Aspirin-tabletten verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR? I verkrijgbaar In da ortmje-bandbulsjes v. 20 labl. 70 cf«. an oranjezakje! v. 2 labl. I Uitsluitend verkrijgbaar IJzersterke badhanddoek, prima kwaliteit, royaal formaat 58 X 106 cM. met ingeweven rode rand, vooraanstaand Nederlands fabrikaat, als geheel extra ge schenk voor 8 gewone (4 stuks-) of 16 halve dozen (2 stuks- Verpakking). Natuurlijk blijven de gewone bons geldig voor alle artikelen voorkomende in de Sunlight geschenkenlijst.* Dlt/.E AANBIEDING GELDT TOT Waarom? Door haar onovertroffen doelmatig heid voor de was en talloze andere huis houdelijke doeleinden ;haar uiterste zuinigheid in gebruik. Aan haar volkomen zuiverheid heeft zij haar wereldreputatie te danken. Voorts zijn de bekende Sunlight geschenkenbons een welkome aanwinst in tienduizenden gezinnen, terwijl de nieuwe 2 stuks-doos met bon, voor talloze vrouwen een groot gemak Is. Van de grole Sunlight does de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos twee keer voorkomt en waarop staat:„Waarborg/10 000.— enz."uitknippen. Van de nieuwe 2 stuks-doos moet U echter uitknippen de sluitklep, waarop de aanduiding „i bon" niet voorkomt. Vervolgens voor elke door U gewenste badhanddoek van de grote Sunlight doos 8X2 (16) dezer uit knipsels of van de nieuwe 2 stuks-doos 16 sluitkleppen als brief opzenden naar Lever'sZeep Maatschappij N.V., Vlaardingen, afd. Geschenken en levens hierbij vooral duidelijk vermelden: 1. Uw naam en adres (in blökletters). 2. Het totaal aantal van Uw ingezonden Sunlighl doosuitknipsels. 3. Hel totaal aantal door U hiervoor verlangde bad handdoeken. Dt ENIGE NEDERLANDSE HUISHOUDZEEP MET f 10.000- ZUIVERHEID5WAARBORG 5 36-OI76F PEPERMUNT De tentoonstelling van het verk der leerlingen wordt gehouden op Zaterdag 14, Maandag Ï6 en Dinsdag 17 September, des avonds van 79 uur in het gebouw der school Graaf Florisweg. HET OPENEN VAN EEN BUS KING Dat is voor Uw 'winkelier één van de prettigste dingen, die hij voor U kan doen. Want hij weet, dat de koper van KING-pepermunt een te vreden klant betekent en hij geniet zelf mee van het heer lijke aroma. 1014 u.—12 u. v.m. 2% u.—41/4 u. n.m. 2 Va u.414 11. n.m. 8 Va u.10 y4 u. n.m. Voor bovenvermelde 4 Modeshows zijn géén plaatsen meer beschikbaar. Opgave van nieuwe leerlingn vóór 15 Oct. '85 aan adres G. MOLEMAN, Graaf Florisweg 73, Gouda. Duur der cursus twee winteravonden. Lesgeld 2.50 per winterhalfjaar. Voor de Comm. ter behartiging v/h Tumbouwonderwits voor Gouda en Omstr. G. MOLEMAN, Secr. VOLLEDIGE OPLEIDING voor Voor de cursus „Mercurius", welke 1 jaar duurt kunnen nog enkele leerlingen worden ingeschreven. Bijwerken van leerlingen voor H.B.S. en Mulo. A. G. DE RUIJTER, Accountant en Leraar Boekhouden, Boskoop. Rejjerskoop 165. Patent Geneesmiddelen, welke beslist onschadelijk zijn voor Uw gezondheid DE SALAMANDER. Kipstraat 59 Telef. 56731 Rotterdam ook Uw adres voor: Elast. Kousen, Buik- en Breukbanden, Brillen, enz. lp gen inzending van 0.25 postzegels ontvangt U onze brochure en gratis pryscouraftt Moet heeft het ons toegestaan. Vroeger mochten wij nooit een druöpeltje koffie hebben, omdat men altijd inde, dat ze scha- detljk was vooi kinderen. Maar (hans hebben wij een heel fijne koffie, die wij ook mogen drinken. Probeert U het ook maa. eensl Dan zult U zelf zien, hoe goed te ia De dok ier heeft gezegd, dat wij ook van de thee niei te veel mogen hebben, apeciaal wanneer deze sterk gezet is In de thee zit dezeildc schadelijke stof als in de kofiie eu bovendien U ze vaak nadeelig voor de spijs vertering. MOEDER ZEGTi .Het is Koffie Hag. De kin deren hebben vroeger zoozeer «HL .naar koffie verlangd, wanneer wij >e gebruikten en dan vu het steeds zoo moeilijk hun te weigeren. Daarom hebben wij besloten, met de geheele familie coffelnevrlje Koffie Heg te ge- byilken. Nooit heb ik van eet besluit zooveel plelzier en nnt gehad, want Koffie Hag a zui vere onvervalschte koffie, zéér pittig van amaak en van een overheerlijk aroma, zonder eenige «cbidélljke uitwerking. Zeismet één woord: eoffeïnevrij. Ut zelf heb het verschil spoe dig aan mijn zenuwen kannen bespeuren, Ik ben thans veel opgewekter b!J inga *érk éa slaap veel rustig er. De kinderen krijgen teifs 's avonds hun Koffie Hag net als wij, en ze bevinden zich er uitste kend bij. Van de melk, die hun anders zoo gauw tegenstond, gebralken de kleinen thans veel meer. nu er een klein scheutje Koffie Hag aan toegevoegd wordt Rij«ienqpy/or.p conditifs/Agog demonstratie fil. Volo De veilingen in het Westland. Prachtige producten, die nauwelijks koopers vinden. Een kreet om export. Tomaten liggen in opgestapelde bakken te glimmen met een aanlokkelijk rood; per ziken lonken met hun zachte wangen op groote platte wagens in lage kistjes liefde rijk neergevlijd. En verder druiven, .niets dan druiven met dat dauwige waas, hetwelk er zulk een gave ongereptheid aan geeft. We staan temidden van de heerlijkste pro ducten van het Westland, afkomstig uit al die glazen serres en warenhuizen, die haast geen vierkanten meter grond onbedekt la ten en die van dit heele gebied één groot broeikassencomplex schijnen te maken. Hier worden ze geveild. Elk dorp in het Westland heeft zijn eigen veüing, een groot gebouw aan het water gelegen, waar van buiten steeds meer schuiten met nieuwen aanvoer komen en binnen de kistjes met heerlijkheden worden opgestapeld. De wijzer van het electrische veiling-apparaat draait rond en boven het zachte geroezemoes van koopers en verkoopers uit klinkt de eento nige stem van den veilingmeester op zijn hooge zitplaats. Maar welk een schrille tegenstelling is er tusschen het sappige uiterlijk van al deze met zooveel zorg gekweekte lekkernijen en de prijzen, die ze hier opbrengen! De prijzen zijn slecht, sommige partijen gaan, zonder dat zelfs een bod gedaan is, weer verder. Op één dag werden zoo te Naaldwijk ruim duizend bakken tomaten op de veiling ge bracht, waarvan er slechts twee en zeven tig werden verkocht. De rest ging naar de koeien, die ze gelukkig graag eten. Van die verkochte bakken was er niet één voor den export bestemd en dat is het juist, wat hier in het Westland den toestand zoo rampzalig Lamgeslagen export. De export is bijna lamgeslagen door al lerlei maatregelen van het buitenland. Ten aanzien van Duitschland, eens een der beste afnemers, heeft men moeilijkheden met de betaling; oude schulden zijn nog niet ver effend en nieuwe export staat ongeveer ge lijk met het geven van een geschenk. En geland heeft ter bescherming van de eigen teelt zulke onmogelijk hooge invoerrechten, dat het met sluiting der grenzen gelijk staat. Vooral te Naaldwijk, waar altjjd aan den export speciale aandacht is besteed door een bijzondere verpakking, doen zich deze moeilijkheden zwaar gevoelen. Met de druiven gaat het iets beter. Op dezen zelfden dag werden daarvan 61.360 kilogram verkocht, waarvan ruim 40.000 kilogram voor den export. Vraag echter weer niet naar de prijzen! De voorzitter van de veilingsvereeniging, de heerL. E. van der Hoeven, heeft ons daar een boekje van open gedaan. Van die 61.360 kilogram wer den er 42.462 verkocht beneden den prijs van 20 cent, waarbij eerder van verlies dan van verdienste kan worden gesproken. De ge middelde prijs, die in 1929 nog 63 cent per kilogram was, liep sindsdien steeds terug tot ruim 26 cent in 1934. De totale aanvoer is in den loop dier jaren meer dan verdub beld, de totale besomming is ondanks dat nog gedaald. Droevig is het ly'stje van de „doorgedraai de" producten, d. w. z. de aangevoerde par tijen, die niet werden verkocht. Duizenden kilogrammen, vooral tomaten, maar ook an dijvie, bloemkool, radijs, sla, boonen en komkommers, om de voornaamste te noe men, werden tot veehoeder bestemd of ver nietigd. Zoo is het ook de afgeloopen maand gegaan. Ruim 39.000 kilogram tomaten en ruim 71.000 kilogram dubbele boonen wer- 1 Augustus 1935 tot veevoeder gede- Een kijkje in de Vooraziatische afdeeling van het Berlijnsche museum. Wel steunt de regeering door speciale crisismaatregelen dezen nation alen bedrijfs tak, maar zy kan onmogelijk alle moeilijk heden wegnemen. Die zyn internationaal en kunnen niet eenzijdig worden opgelost. Van wege den crisisdienst zijn minimum prijzen vastgesteld voor de verschillende produc ten. Is de gemiddelde prys daar beneden, dan wordt op elke aan de veiling gebrachte hoeveelheid het verschil tusschen den vast- gestelden minimumprijs en den werkelyken prijs bijbetaald. De „doorgedraaide" partijen ■worden door de regeering overgenomen. Er zyn nu echter nieuwe plannen in de maak, waartegen de tuinders groot be zwaar hebben. De regeeringscommissaris heeft namelijk voorgesteld, den minimum- prijs vóór druiven te verhoogen van 10 cent op 15 cent per kilogram, te bereiken door een verheffing van 5 cent per kilo. Het ge- I volg zal echter zyn, dat de handelaar 5 cent minder geeft, omdat hy de heffing moet be- talen. Druiven, die anders 21 cent zouden 1 hebben opgebracht, zullen dan voor 16 cent worden verkocht. De tuinder, die goede druiven te verkoopen heeft, krijgt dus de heffing te zynen laste ten bate van de „doorgedraaide", welke van mindere kwa- liteit zyn. Men vreest, dat de serieuze kwet. i kers van de nieuwe maatregel de dupe zul len worden en het plan is dan ook al dade- 1 lijk op verzet gestuit. Beter is men te spreken over de Pacht wet, die al heel gunstige resultaten heeft afgeworpen. De huren der landerijen zyn ovgr het algemeen verlaagd en waar dat i niet met ontiexling overleg kon gebeuren is met behulp va& de Pachtwet een verlaging opgelegd. Hypotheekschulden blijven op vele 1 gronden en opstallen drukken, maar de j schuldeischer betoont meerendeels groote clementie. Executie zou ook ai heel weinig voordeel afwerpen, daar de waarde de laat- I ste jaren ontzaglijk is verminderd. Achteruitgaande streek. De toestand is dit jaar voor de tuinders echter merkbaar slechter dan het vorig jaar. Pat vernam het U. D. ook, waaraan j wy dit ontleenen van den gemeentesecre- taris van Naaldwijk, den heer J. Verhoef f. Aanvankelijk scheen het dit jaar nog te gaan, doch de cijfers van de laatste j weken hebben weer alle verwachtin gen den bodem ingeslagen. Zachtjes aan i ziet men dan ook de menschen achteruit gaan, niet alleen te Naaldwyk, maar in het geheele Westland. Vooral de jonge tuinders, die zich tamelijk duur hebben ingespannen j en dus op hooge lasten zitten, hebben het zwaar te verantwoorden. De ouderen hebben I vaak nog wel een achterdeurtje, want ze hebben indertijd goede jaren doorgemaakt. I Toch hebben velen in den loop der jaren de winst gebruikt voor uitbreiding, zoodat daar niet veel meer van over is. De heele streek is eenzijdig op tuinbouw georiënteerd. Voor andere bedreven was er in den goeden tijd geen plaats: de grond kostte een 10.000 per hectare en de loonen waren ook vrij hoog. Arbeiders,,, die toen echter 25 a 26 per week maakten, zyn nu bly wanneer ze 1« k 17 kunnen krij gen. Werkloosheid heeft men er vroeger niet gekend. Nu zyn er op de 13.000 inwo ners van Naaldwijk een 300 werkloos. Dat gaat dus nog al. Dit betrekkelijk lage cijfer vindt zyn oorzaak in de omstandigheid, dat er even goed als anders moet worden ge- j werkt: al het goed ryp is, moet het worden j geplukt, ook al brengt het niets of byna niets op. Anders is het echter met werk- lieden in andere bedrijven, zooals schilders en timmerlieden. Wat maar uven kan wor- j den uitgesteld, wordt niet gedaan, en het is overal goed te zien, dat men zooveel mo gelijk bezuinigt. De gemeentefinanciën lijden er natuurlijk onder, al is men erin geslaagd de gemeente voor noodlydendheid te behoeoen. Men ziet het aan de kohieren voor het schoolgeld; steeds grooter wordt het aantal dergenen, die van de betaling daarvan worden vrijge steld .Er is maar één ding, dat ojis weer uit den nood kan helpen, besloot de heer Ver- hoeff het onderhoud, en dat is export. Ex port moeten we hebben, anders kan het Westland niet leven. Ja, export! Wanneer zal de wereld einde lijk eens tpt normaler toestanden terug- keeren In de Vooraziatische afdeeling van de Berlijnsche musea staat een dei- oudste monumenten van de wereld, waarbij keramiek in de bouwkunst is toegepast: de overblijfselen van den voorgevel van den Sumeriscnen In- nin-tempel.te Uruk, die dateert van omstreeks 4000 v. Chr. De alleroud ste bouwwerken waren meestal van leem gemaakt, dat echter door den eersten hevigen regen werd aange tast. Uit den wensch, duurzame tem pels te kunnen bouwen kwam te Uruk de uitvinding voort van de eersce regenharde muren, die niet van na tuursteen waren. De wijze van ver vaardiging was zeer eenvoudig: men draaide leemen stiften ter lengte en dikte van een vinger, brandde ze, verfde daarna het oppervlak bruin rood of wit en stak ze dan op rijen dicht naast elkander in den nog voch- tigen leemen muur, die daardoor ste- .vig werd en weerstand bood tegen regen. De ornamenten, die hierdoor ontstonden, geleken op vlechtpatro- nen van matten. Een enorme vooruitgang in hét ge bruik van keramiek bij het bouwen waren de modern aandoende, haast levensgroote baksteenfiguren van het tempelfries in Uruk. Zoowel deze als het aardewerk van Teil Halaf, uit Assur en dat uit Babyion, waarvan het glazuur zulke heerlijke kleuren vertoont, zijn door Duitsche opgra vers aan het licht gebracht. Meesterwerken van kunstaarde werk werden geschapen in Egypte, het groote cultuurrijk van de oudheid. Behalve de reeds in de alleroudste tijden, omstreeks 2780 v. Chr. ont stane tegels, afkomstig van een deur lijst van de pyramide van Sakkara, bezit het Egyptische museum in Ber lijn kleurige, met rijke ornamenten voorziene tegels, die de wanden ver sierden, van de bouwwerken van Ramses III (1200—1179 v. Chr.). Maar de betooverendste van de ge heele Egyptische aardewerkkunst zijn toch de fraai gevormde sierraden voor adellijke dames met hun prach tige glazuur en gracieuse vormen, be nevens de kostelijke kleine amuletten met menschen, goddelijke eft dierlijke figuren, waarvan bijzonder fraaie exemplaren te zien zijn in het museum voor volkenkunde te Hildesheim, het belangrijkste Duitsche museum voor Egyptische kunst, en te Leipzig. 0ok op het gebied van gebruiks- aardewerk, bekers, potten, schalen, toiletdoozen voor dames en pelgrims- flesschen met ornamentiek van lotus bloemen, menschelijke en dierlijke fi guren, bereikten de Egyptische hand werkers een groote kunstvaardigheid. Een geheel andere wereld, demoni- scher, dramatischer, spreekt uit de dagelij ksohe gebruiksvoorwerpen en het voor den eeredienst gebruikte vaatwerk van de oud-Amerikaansche culturen. Van zeldzame fantasie ge tuigt de keramiek van de Maya-be- schaving in het oude Mexico; mees terlijk verstaan de Pueblos de kunst om hun ornamentiek geometrisch in ie deeleneven grookch is de symbo liek op de beschilderde religieuse lee men beelden der Aztekeït. Uit Colum- bië en Peru komt mooi gevormd aar dewerk in de gedaante van mensehe- lijke figuren of dieren, beschilderd met religieuze of wereldlijke tafereel tjes, met voorstellingen, ontleend aan den oorlog, dans of jacht. Een veel- bewonderd meesterstuk staat in Ber lijn: eert donkerrood en geel beschil derde beker in den vorm van het hoofd van een krijgsman. Van de hoogstaande cultuur der Inka's lsg- gen de edele vormen van aardewerk j amphoren getuigenis af. Wanneer men zich in Duitschland wil oriëntee- I ren op het gebied van oud-Ameri- j kaansche cultuur, dan kan men dat het best doen in de musea van Berlijn, Hamburg, Keulen en München, waar bijzonder mooie collecties tentoonge steld zijn. Het aardewerk uit de Germaansche PRETTIGE BUREN. V Bezoeker: Waarom hebben jullie in 's hemelsnaam die koppen op de schutting gehangen Gastheer: Dat zal ik je zeggen. Morgen komen onz3 buren van vacantiereis thuis en nu willen we ons vast wennen aan wat wij weer alle dagen te zien krijgen. Interview piet den lieveling van het AVnerikaansche filmpubliek De bekende Amerikaansche film acteur Wallace Beery vertoeft mo menteel in Europa. Bij zijn vertrek van het vliegveld te Ziirich was hjj 200 welwillend, onzen correspon dent een onderhoud toe te staan Waarin hij hem een blik liet werpen achter de schermen van Hollywood en °ok verhaalde van zijn jongste avon turen voor de camera. Een woedende herfststorm stuwt de regenwolken over het meer en de bergen voort. De regen plenst op de blanke vlakte van het vliegveld. Die wonderlijke figuur, die desondanks in witte broek en witte schoenen en met vier groote koffers daar in den regen staat, moet óf een zonderling zijn, of jnillioenen achter zich hebben, ofwel Is zóó beroemd, dat hij zich die ^tte broek ondanks dit weer permit teren kan. In*'Europa zal men hem misschien hier en daar niet terstond herkennen. In Hollywood echter is hij. een van de ongekroonde koningen, tegenwoordig zelfs een van de rijkste mannen, die duizenden en nog eens duizenden dol lars met hun filmkunst verdienen. Verschillende van zijn groote films waren zoo typisch Amerikaansch, dat zijn hun weg naar Europa nog niet Hebben gevonden. En toch is Wallace *Beery (of misschien juist daarom) voor het oogenblik de interessantste representant van de Hollywoodsche filmwereld. Er wordt zwaar gewerkt! Wij 'herinneren hem vlug aan een vroegere kennismaking. Een paar i woorden worden gewisseld, ee^. hand druk en reeds is hij druk aan het ver- j tellén over de nieuwe plannen en reu- J zenprojecten die Hollywood op het oogenblik onder handen heeft. „Een paar millioen dollar hebben ze al weer voor ons los weten te krijgen. We zijn dag en nacht in de weer. Ziet U dit telegram maar! Ik had nog een paar dagen naar Zwitserland en Oostenrijk gewild en dan nog wat in Berlijn wil len blijven. Maar nu moet ik terug. We moeten een paar vacatures, ont staan door den dood van Will Roger, aanvullen. Ik denk, dat ze ons het vliegen nu wel heelemaal zullen ver bieden, om niet weer voor zulke pijn lijke verrassingen bij de uitvoering van het productieprogramma gesteld 4te worden, 't Is jammer van Rogers. Tegen tijgers in den ring! Men 'heeft Wallace Beery in Ame rika en Europa zien strijden met Me- xicaansche filmrebellen, met Cana- dees'che bereden politie, met de detec tives uit Chicago en met alle moge lijke andere leden van de hooge krin gen, zoowel als van de onderwereld. Het is dan ook geen wonder, dal men alweer verlangend uitziet naar zijn nieuwe film. „We hebben een kolossaal groote circusfilm gedraaid. Een fantastische handeling in een niet minder fantas tische omgeving. Ik moet het tegen twaalf reusachtige tijgers opnemen. Ik heb geen double genomen, maar wel liet ik den dierentemmer, of lie ver gezegd de dompteuse, stilletjes op den achtergrond staan. Want dat ge streepte gespuis was me toch af en toe een beetje al te gevaarlijk." De liefkoozing van een tijgerin. „Volgens het manuscript moest de grobtste tijgerin tijdens de door mij gespeelde dressuuracte mij bij den schouder grijpen. Wij hadden daar om mijn schouder dik met leer be- beschermd en dresseerden nu de tij gerin zoo, dat ze zacht en toch zoo vurig mogelijk het verleidelijke stuk je vleesch van mijn schouder zou nemen. Hoe het kwam weten we niet, maar ze kreeg blijkbaar trek in me. In elk geval, toen ze naar het stukje vleesch hapte, nam ze de hap zoo groot, dat prae-historie, het vroegé bronstijd- perk (omstreeks 1800800 v. Chr.) is zuivere gebruikskeramiek, donker gehouden en met streng geometrische ornamentiek. In de iets later vallende Lausitper beschaving openbaart zich een sterk artistiek vormgevoel, waar bij meer gebogen lijnen worden toege past. Urnen, kannen eó bekers uit den Germaanschen oertijd vertoonen een interessanten overgang tot de latere ontwikkeling, die op Duitschen bo dem heeft plaats gegrepen. Van edele schoonheid zijn ook de rood en zwart beschilderde Grieksche vazen, die van een volmaakt artistiek en technisch meesterschap getuigen. Met de amphoren, drinkschalen en bekers komen zij voort uit de onuit puttelijke bron der antieke cultuur. Andere kostelijke voorbeelden van de keramische kunst der klassieke oud heid zijn de elegante Tanagra-beeld- jes met hun reportage-achtige voor stellingen uit het leven in de oudheid. Het is bekend., welk een groote plaats de keramiek in de kunst van Ghina en Japan inneemt en hoe de Europeesche fabricage van aarde werk daardoor geïnspireerd is. Mees terstukjes zijn de 'monumentale die- renfiguren der grafteekens en de reusachtige godenfiguren, de „Lo- hans", waarvan het ons een raadsel is hoe zij technisch gemaakt zijn. Een uiterst gecultiveerden smaak ver raden de potten en kopjes voor de theeceremonie, de „chanogu", met hun glazuur in zachte kleuren. Geheel verschillend hiervan, bon ter, kleuriger is het Islamitische kera miek uit Perzië, Turkije en Spanje. Bijzonder mooie bekers en schalen, met gouden slingers versierd, kwa men voort uit de Moorsche kunst in Spanje. Rijke mogelijkheden voor de kera miek deden zich ook voor in Italië ten tijde der Renaissance. Men vindt hier siervaatwerk naast gebruiksvoorwer pen: kannen, bekers, apothekerspot jes, schalen en borden met het karak teristieke decor, de elegante natura listische ornamentiek in lichte fleu ren. Het materiaal werd ook door beeldhouwers gebruikt. Van hun kunst bezit het Kaiser-Friedrich Mu seum in Berlijn eenige bijzonder fraaie exemplaren; het in klei ge brande portret van Filippo Strozzi door Benedetto de Majano; in de Rob- bia-zaal de wereldberoemde „Maria met kind" van Luca della Robbia ook wel Madona Frescobaldi genoemd, en een groote geglazuurde deurlijst met kleurige vruchten en ruikers bloemen in blauwe vazen, zooals de Italiaan- sche Renaissance deze graag tot ver siering van altaren, muren en gevels placht te gebruiken, uit de werkplaats van Andrea della Robbia. In Nederland en Duitschland volg de de keramische kunst van de gotiek en de renaissance de oude traditie van de handwerkkunst, die van krachtige mijn schouder ook tusschen haar ka ken zat, zoodat zelfs nu nog over een paar handbreedten het uitgestorte bloed onder mijn huid zichtbaar is. Maar dat zijn zoo van die kleine on gelukjes bij het filmen, die er nu een maal bij hooren..." Het is niet alles goud... Hoe het overigens in Hollywood gaat? Hier en daar worden er altijd nog hooge gages betaald. Doch het meerendeel der filmgrootheden heeft intusschen al aanzienlijke aderlatin- gen ondergaan. Menigeen is al lang begonnen, zijn juweelen uit beter da- 1 gen te gelde te maken. Nu moet wor- den toegegeven, dat de meesten in den tijd, dat het hun goed ging, er ook 1 niet aan gedacht hebben, iets opzij te 1 leggen. Ze leefden in het geloof aan hun toekomst en die van Hollywood I van den eenen dag in den anderen. Het is wel tragisch, als men de ster ren als meteoren zoo kortstondig ziet schitteren, om dan weer in het niet te verdwijnen../'

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 3