Nar I be PIQUE DINXVEEN LAND, daar de best, ide L. R. v. uit Zuid. R, SPRINGEN MET tot slot Gouda I I BUSCH I Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex. I IVO. 19010 Saterdag 14 September 1935 74" Jaarcang NJEl’WERKERK, ouderkerk, oude water, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen REGENMANTELS EERSTE BLAD. Het recht of de chaos. TWtEDJAPONNEN pels Brieven uit de Hofstad. Binnen twaalf uur. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. BER a.s. het BOSKOOP, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapellé, enz. idministratie en Redactie Telef Enorme keuze allerlei naar voren waaruit zou moeten bly- richt zijn op Genève en dat die wereld met K. BLEYLE-JURKEN I I speelfilm t FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) lp ftVFNHAr.E Gegarandeerd Prima kwaliteiten kenbondshandvest, waarop Abessynië zich beroept, bepaalt echter, dat tegen een staat, die een anderen staat, lid van den Bond, aanvalt, door dien Bond, dat wil zeggen Italië heeft behoefte aan expansie en wenscht daarom Abessynië, dat evenals 1 van den Volkenbond is en dus de OPENING NAJAARSSEISOEN 1935 Schitterende Keuze Lage prijzen Bahlmann ATTENTIE! ►nze bekende igen w(j: uit het 1935—1936 IER. Trant’s wereld won weer Iets aan dui delijkheid. Chrisholme, kwam het moeilijk over de lippen van den detective. Ik... Ik ver moedde dat jij het was. Heusch? Welnu, nu weet je het! En weet je ook, wat er nu het eerst gebeurt? Trant vocht haast tegen een onweer staanbaar verlangen om zijn oogen te sluiten en zich te laten gaan, zonder ver zet. Ja, dat kan ik ook raden, mompelde hij. Ik plof beneden in den afgrond. En jij wordt opgehangen. Hei! brulde Chrisholme het volgen de oogenblik. Want de man onder hem had, in die uiterste minuut geïnspireerd door de ge hechtheid aan het leven, die in elk schep sel huist, aan Chrisholme een ruk ge geven, die hem deed spartelen. Eén mo ment vond de man met het paardenge zicht zijn hoofd boven den rand van den afgrond geduwd. Nog een moment en het einde zou naderen. Maar zoo plotseling als ze teruggekeerd was, verdween de kracht van den detective en verslapte de greep. Trant viel slap terzijde. Hij lag als een vormelooze hoop op den MCCXCVII. Het zwemmen. Er is geen kunde die in de laatste kwart eeuw zoo is toegenomen in aantal beoefe- _naars en zoozeer een plaats heeft veroverd te midden van de lichamelijke opvoeding als de zwemkunde. Het was altijd een zonder linge tegenstelling in ons land dat zooveel gelegenheid tot zwemmen bood en dat zoo weinig belangstelling voor en zoo weinig haafd wordt, nooit meer oorlogen gevoerd en onrechtvaardigheden geschieden zullen. De heerschappij van het recht beteekent nog niet, dat er nooit meer onrecht zal geschie den. Ook in de samenleving der individuen geschiedt nog voortdurend onrecht. Maar het gaat om de vraag of we het recht in beginsel als leider züllen erkennen. Doen we" dat niet, dan vallen we terug in de bar- door zyn staten-leden aanctiemaatregelen beoefening van de zwem-kunst, het zwem- zullen worden genomen ter voorkoming of fis weergegeven, isterieuse trotse ONNEL prachtig dokter. Hollands nieuws ruefilm. i Zweig JEAN YONNELI INOFF. tot einde boeiend 1 lopend stijgt door noodig of meent het noodig te hebben en is sterker dan Abessynië, dus neemt het Abessynië. Dat is wel het meest brute be- j roep op de macht, dat denkbaar is. Het Vol- I onder de jeugd toe. Het zou interessant zijn te weten welk percentage van c’ een halve eeuw geleden kon zwemmen en welk dit nu wel is geworden, het zal wel een heel groot verschil zijn. Onnoodig is het er op te wijzen dat niet alleen uit een oog^nt van lichamei^k heil het zwemmen van belang is, maar dat de hygiënische kant ervan niet miïwér üeiaTig- ryk is. Met het wasschen van de jeugd was het vroeger ook niet te best gesteld en al zal het nu misschien 's winters ook wel eens te wenschen overlaten, een deel van het jaar is dit zeker heel goed in ord.-. Een andere sport die ook heel veel meer beoefening heeft gevonden is die van het tennissen. Aangezien dit nog al een dure liefhebberij is, vindt het alleen in de beter- gesitueerde kringen plaats. Er zijn eenige moeilijkheden die, waarschijnlijk deze sport nooit zoo’n omvang zullen geven. Men is er altijd aan een bepaalde tijd gebonden en men moet er altijd eenige personen voor bij elkaar hebben van wie er echter slechts een viertal kan spelen. Het is dus voor zeer velen alleen mogelijk in de avonduren en op vrije dagen te spelen. Dan moet er juist maar een baan te huren zijn en moet het nog mooi weer zijn ook. Ongetwijfeld zou deze sport nog veel meer beoefening vinden als al 'die bizondere omstandigheden gemak kelijker „overwonnen konden worden. Korfbal, golf en hockey vinden ook al veel meer aanhangers, al is hier de omvang nog niet zoo groot. Het voetbalspel is meer tot een publieke vermakelijkheid geworden se dert het aantal kijkers zoo ontzaggelijk veel Sommige menschen spreken op zoo’n over tuigenden toon, dat men hen gelooft, ande ren die werkelijk iets beweren, dat grond van waarheid heeft, worden genegeerd. bestaan soorten En op 1 nog l op. O WE. mdste filmwerken 1 n zal niet nalaten bewondering van >k op te wekken. n der mieren. is fietsenstalling. PRIJZEN TOREN eiken leeftijd. 1 ietsenstalling. vermaak toonde. De eindelooze plassen, de onvergelyke- lijke zee werden wel door dichters bezongen maar het praktische nut ervan werd niet toegepast. Pas een kwart-eeuw geleden is de lust daartoe ontwaakt. Het was in de eerste plaats de zee die trok; het waren de zwem-inrichtingen die ook des winters ge- COURS. 1.00, 2e rang f 0,50, geweest! Maar na den nacht, dien hij doorgemaakt had, kon hem wel vergeven worden, dat hij er even ingeloopen was! Drie kwart boven! Nog maar een paar seconden nu even een spurt... en dan over den rand... Twee armen wonden zich om hem heen. Een oogenblik was hij slap en hul peloos. Hij had zich meester van de situ atie gewaand en nu die octopusl Maar een seconde later, toen hij merkte, dat hij achteruit gedrongen werd, herstelde zijn instinct van zelf behoud zich en pro beerde hij zich met alle kracht uit deze onverhoedsche en fatale omhelzing los te rukken. Èerst speelde zijn kracht maar een negatief spel. Het onbekende, dat hem aangevallen had, had het wapen der overrompeling gebruikt en hij was in een hachelijke politie. Maar 5ra werd het duidelijk, dat verrassing het eenige wapen van den aanvaller was en hij geen mes of revolver tot steun bezat noch zelfs physleke kracht van beteekenis. De aan valler kon wringen en trappèn, maar niet vasthouden. Chrisholme schoof, toen hij deze op luchtende ontdekking deed, zijn machtig lichaam naar voren en omhoog, draalde zich rond en toen, met een plotsellngen duik, rolde zijn aanvaller onder hem. Nou heb Ik je, hè? hijgde de man laten van een Ballon. nen, welke de stoot gaven tot deze ontwik keling. De lichamelijke opvoeding vond ook an- 1 dere wegen en vormen dan het marcheeren te wyken. Maar dit terugwSken beteekent nlaai.o nn zlo RC.halftn te V6T- daarmede was het pleit gewon- a.avaj-- - V00r ongeluk ken dat ouders weerhield hun kinderen in land. grooter is dan het aantal spelers, dat zich grond en zijn oogen vielen dicht. Chrls- I holme keek naar hem. Nog een klein duwtje en de overwinning zou aan hem zijn. Hij legde zijn hand op het lichaam Wat een gek was cjte kereld geweest, om hem zoo op de hielen te'zitten! Nu hij er aan toe was den dwaas te dooden, ont dekte Chrisholme de onverklaarbare noodzakelijkheid zijn hart te verharden voor die taak. Verdorie, sputterde hij. Ik kan hier waarachtig niet blijven treuzelen. Hij omvatte Trant’s machtelooze ge stalte. Toen trof hem iets achter op het hoofd. En het lichaam van Chrisholme werd nog slapper als dat van Trant. HOOFDSTUK XXXV. lie cirkel van den tijd. Trant opende de oogen. Het eerste wat hij zag was Freddy Reeve, met een revol ver in zijn hand, die hem stond aan te staren. De wereld was vol wonderen. Ik, ben bang dat het met hem ge daan is, klonk Freddy's stem zacht. Trant antwoordde niet, Na wat hij doorgemaakt had, kun je niet zoo opeens spraakzaam zijn. Maar hij probeerde zijn houding te veranderen, zoodat hij wat verder van den rand van den afgrond was, om toen langzaam overeind te ko men. U voelt u zeker erg beroerd? infor meerde Freddy. Trant knikte. Hij voelde zich aller ellendigst. Nu, ik ben ook niet wat Je noemt, i lichtte Freddy in. Dooden ligt niet in 41 Meer tijd verstreek. Vijf minuten? Ver draaid het leken eerder tien of twintig! Duivel! snikte Chrisholme, half waanzinnig. Maar een nieuwe* gedachte brak door den nevel, die zijn geest insloot; een ge dachte, die een sprankje hoop gaf. Wa ren er wel vier revolver op hem gericht? Had hij dit alles voor niets uitgestaan? Dat briefje het kon een uur geleden geschreven zijn! Ze wisten immers niet zeker, dat hij zou terugkomen., dat was toch maar speculatie geweest. Verslagen was hij? Nog lang niet! Het leven behoorde hem nog altijd; het spel was neg steeds aan hem! En hij zou wel tens kijken, of de tienduizend pond, die oe politie van Barlow’s lijk weggenomen nad, niet ook nog in zijn zak konden rechtkomen! Hij zou ze op den prijs an de twee gevangenen daar jn den wider leggen! en gymnasticeeren voor de gezonde en nor male p..v- wist zich een plaats op de scholen te ver overen en nen. Altijd was het ’t gevaar het water te laten gaan. Jaarlijks verdrin ken ongeveer duizend menschen in ons 1«~.— met den paardenkop, een oogenblik op houdend, maar met zijn grove, plompe hand om de keel van den ander. Trant keek naar hem op. De wereld om hem heen verbleekte. Dus JU bent het voor den duivel, jij Zou dit aanbal vermeerderen of wellicht ver minderen als de zwemsport werd beoefend Het is niet twyfelachtig of vermindering moest het gevolg zyn èn omdat zoovelen zichzelf kunnen redden èn omdat zoovelen kloek-bereid zouden zyn om een reddings poging te wagen als er iemand in nood was. Onder die duizend behoorden in de eerste plaats dit ter juiste beoordeeling ook -ww J degenen die by schipbreuken het leven .lie- baarschheid, den chaos. By oprichting van ten en zy, die op schepen woonden en dus den Volkenbond is het recht als leider ook in het nationale leven der volkeren erkend en is de illusie gewekt, dat men van nu af zou trachten die erkenning tot basis van het daadwerkelijke leven te maken. Zullen j we daarvan nu afzien en het beginsel en de kostbare illusie prys geven, omdat een machtig land het land van zyn buurman be geert? Dit nummer bestaat uit twee bladen. Italië lid beginselen van dien Bond heeft erkend, te I annexeeren. Het geeft ook onomwonden toe, dat dit de reden en de rechtvaardiging van Het is zeker niet zonder reden, dat de 1 dien wensch is. Daarnaast brengt het wel oogen van' vrywel de geheele beschaafde allerlei naar voren waaruit zou moeten bly- wereld thans in gespannen aandacht ge- ken dat de toestanden in Abessynië niet richt zyn op Genève en dat die wereld met bezorgde spanning de beslissingen afwacht, die d»ar de eerste dagen zullen genomen worden. Die spanning is werkelijk niet het gevolg van belangstelling in het lot van Abessynië, Waarvan c_ „L- weinig zullen aantrekken. Het is ook niet de zorg voor den Volkenbond als instituut, waaruit die belangstelling ontstaat. Maar het gaat te Genève om andere dingen nog dan het verhinderen van een oorlog in Afrika of het voorkomen van een onrecht vaardigheid "tegenover een onafhankelijk land of van het verscheuren van vastge loven het geweld, de macht de beslissende factor, al waren er beginselen van Volken recht, die deze machtsheerschappij haar volstrektheid trachten te ontnemen en al vormde de publieke opinie der wereld een zy het zwakke rem tegen de al te ruwe uit oefening van deze heerschappij. Maar met j de oprichting van den Volkenbond heeft de wereld bewust een andere richting ingesla- i gen al kon zij nog niet consequent die rich- I ting altijd bleven volgen. De oorlog en r et machtsmisbruik van sterkeren werd offi ciéél tot een misdaad gestempeld, waar- beëindiging van dien aanval. Zal nu de Bond tegen de wereld zich verzetten zou en aan zwakkeren werd de hulp beloofd, die hen niet meer van het willekeurig gebruik ma ken van overmacht afhankelijk maakte, liet recht werd nu niet meer vaag als beslis sende factor erkend, maar in vaste regelen, in het Handvest van den Volkenbond vast gelegd, werd de handhaving van dit recht verzekerd. Het was de bevestiging van het recht ook in het samenleven der volkeren, dat het samenleven der individuen in begin- hel beheerschte. En de vraag waarom het nu te Genève gaat, is of we deze regelen en daarmee het beginsel zullen handhaven dan wel opnieuw de macht als de beslissende factor zullen erkennen in het internationale leven. aan een veel grooter gevaar bloot stonden. Men zou denken, dat zy die geregeld op een schip varen op rivieren bijvoorbeeld, toch wel kunnen zwemmen. Het lykt ongeloof lijk, maar de groote meerderheid kon en kan het niet. j De toeneming van de zeilsport heeft ook de zwemsport bevorderd. Men mag gerust aannemen, dat alle zeilers zwemmen kun nen en zelfs heel goede zwemmers zyn. In onze stad heeft de openstelling van het zeer groove Zuiderbad ongetwijfeld een enorme uitbreiding van de zwemsport ge bracht. Het aantal kinderen dat jaarlijks daar de zwemproef af legt is zeer groot; het loopt in de duizenden en naarmate dit aan- tal grooter wordt, neemt nog de liefhebberij I geregeld met de sport bezig houdt... de schooljeugd j Een sport die de laatste jaren weer meer naar voren is gekomen is de wandelsport. Ongetwijfeld een zeer aanbevelenswaardige ontspanning die in de omstreken hier uit gestrekte mogelijkheden vindt. Toch blijft deze sport beperkt omdat ze een training eischt dj^s niet gemakkelijk is té veto veren en ook Vëèï ’‘te 'ftampen hèeftmét allerlei moeilijkheden. Er wordt echter heel wat meer gewandeld dan tot voor kort het geval was, waartoe natuurlijk de jaarlyksche wed strijden veel hebben bijgedragen. Met alle wedstrijden moet men echter voorzichtig zyn, want hierby gaat het heel gauw over het gewenschte en nuttige heen. Dat schrikt velen dikwijls af om aan een i> bepaalde sport te^gaan deelnemen en ook ouders zien maar al te dikwijls en niet ten onrechte weinig goeds er in wanneer hun kind den prikkel voor meedoen aan wed strijden in zich krijgt. De bespottelyke over drijving der huldigingen van kinderen die een record met een onderdeel van een se conde slaan, is voor de sportbeoefening een ernstige bedreiging. Het is wel jammer dat men zich daarbij niet weet te hoeden voor bespottelyke aanstellerij, want deze komt de werkelyke beoefening van de sport nie^ ten goede. Ze kweekt een groote groep lawaaimakers, die eigenlijk zelf geen deel nemen aan de beoefening maar het air aan nemen alsof zij er een belangrijk aandeel aan hebben. De overige nadeelen daarvan weet ieder wel. In het algemeen mogen wy wel consta- teeren dat de sport-beoefening zich zeer uit breid* en een goeden invloed heeft. We moe- mijn lijn. Het was hij of ik, bracht Trant er met jnoeite uit. Dat weet ik, hernam Freddy. Ik ge loof niet, dat ik hem anders in koelen bloede had kunnen neerschieten. Misschien is het zoo wel goed, ver volgde Trant. Maar ik had graag gehad, dat hij gesproken had voor hij stierf. Wat wilde u van hem weten? Ik probeerde uit hem te krijgen waar... Miss Leveridge is? onderbrak Fred dy hem Trant knikte nogmaals Nu, daarover zou ik me maar niet bezorgd maken. Wat! hijgde Trant. Hebt u ze ge vonden? Ik weet, waar ze zijn, en zal ze met een minuut gevonden hebben.. Ze zijn hier. Hier? Trant’s geest leefde op, ge slingerd tusschen vreugde en spijt. Vreugde, omdat het succes nu voor het grijpen lag, spijt, omdat hij niet zelf de oplossing had gevonden. Hoe weet u het? vroeg hij. Die geschiedenis is te lang om nu heelemaal te .vertellen, antwoordde Fred dy, op zijn knieën vallend naast de on beweeglijke gestalte van Chrisholme, maar in het kort komt het hierop neer, dat we een paar van de bende in het nauw gedreven, en met de pistool op de borst de waarheid uit hen geperst heb ben. Wy wenschen noch de Russische nodi de Italiaansche noch de Duitsche toestanden f bij ons en achten die toestanden en het atel- sel waaruit ze ontstaan ook een aanslag op de beschaving. Maar dit'geeft ons zeker 1 niet het recht Italianen, Russen en Duit- schets met geweld een ander stelsel op te leggen. Maar om die beschaving is het IMU or van net veracneuren van vastge- j 'lict dol!n- E” Mussolini erkent dat stelde Volkenbondsregelen. Instinctief voelt '«'k onomwonden. Italië heeft Abessynië byna ieder, dat hier hoogere beginselen op het spel staan en dat de wereld voor een beslissing staat omtrent haar toekomstig lot. i Tot aan de oprichting van den Volken- bona was in het internationale politieke ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringji 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels f 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN14 regels ƒ2.25 dke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen bij contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en «.uden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9G uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekéning 48400. tot die maatregelen besluiten en daarmee de beginselen van dien Bond handhaven, of zal het wyken voor de gewelddaad van Italië? Engeland en ook, ofschoon eenigs- zins aarzelend, en op hun voorbeeld ook de andere staten in groote meerderheid zijn legenheid gaven om deze kunde te beoefe- voor de handhaving. Er bestaat echter ge- vaar, dat Italië zich daartegen verzetten zal en zoo een Europeesche oorlog zal ont staan. En daarvoor dreigen sommigen terug j het openen van de deur voor tallooze oor logen en het opgeven VWr» de gedachte, dat ook in het interna tionaa» leven het recht de hoogste beslissende factor zal zijn. Wy be hoeven er ons geen illusie over te maken, dat, ook wanneer thans het recht gehand- Nu was hij halverwege het pad. Niet één van de vier revolvers probeerde zijn ontsnapping te verhinderen! Als ze óp hem gericht waren geweest, zouden ze dan zijn blijven zwijgen? HU lachte grimmig. Wat een dwaas was M r y.; g(ng Ohrlsholme smale„d voort. Nu, dit zal de laatste keer geweest i zijn, dat je me dwars hebt gezeten! «H RLVT. rooskleurig zyn. Maar wy vinden den toe stand in Italië, waar één man absoluut over het leven en de vrijheid en het geestelijk leven van millioenen gebiedt, evenmin roos kleurig. de meesten zich wel

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1