do. 10021 1% Uitblad vei Hef ANNE worden weggewerkt Wat gelukkig met vrij gev^n naar haar nevenbewoners, en aan imvito cnallinirl Vnn milurnron al traaf, hot rlo inmiHHnlc ffparrlvpprrln nnlit.ie mAita- Ee Ll'CHTVAART. GEMENGDE BERICHTEN. de UIT DEN OMTREK. FEU ONBEGRIJPELIJK. het dan nog eens re nter weer haast even i drogen grond. tijden van droogte Ze zeggen dat er in Amerika op elke drie inwoners één auto koopt. Begryp jij dan waarom ze maar steeds voortgaftn wagens voor vier personen te bouwen Volgens de Unit met spanning de moet, een datum, schiedenis een rol 1911 de Italiaanse brak, die Italië in polis en Cyrenaic Naar he PATRICL BERGAMBACHT. Een schoorsteenbrandje. Bij den bouwman P. Boer In Zuidbroek alhier, ontstond schoorsteenbrand, welke zich zoo ernstig liet aanzien, dat de hulp van de brandweer werd ingeroepen. Deze „behoefde echter geen dienst ‘te doen, daar met bijstand van de buren de brand nog met eigen middelen was gebluscht. Evenmin als m altijd schijn Autobus door trein aangereden. Een ongeluk dat boven verwachting nog goed is afgeioopem. Vijf schoolkinderen gewond. Zaterdagmorgen is op den onbewaak- ten overweg Berkum, liggende aan den weg naar Daltsen een autobus van den dienst op Ommen door den sneltrein uit Groningen die te 8.«6 te Zwolle moet ar- riveeren, aangereden. De autobus is op de rails er ligt daar dubbel spoor blijven staan. Bij deze botsing werd de autobus licht bescha digd. De chauifeur van de bus, waarin ongeveer 18 schoolkinderen zaten, had de tegenwoordigheid van geest het noodluik en de achterdeur te openen. Alle kinde ren konden toen de bus verlaten of wer den er uit gehaald. Het bleek dat een meisje een ernstige hersenschudding had bekomen, terwijl zij tevens een gebroken arm had. Vier kinderen hadden snijwoh- den opgeloopen. Een oogenbllk nadat de kinderen dfe bus hadden verlaten is deze door den trein, die om 8 uur uit Zwolle naar Gro ningen vertrekt, gegrepen en totaal ver splinterd. de inmiddels gearriveerde politie mede deelde dat haar echtgenoot de dader was. De man is in zeer overspannen toe stand naar het bureau van politie aan den Daalscheweg geloopen, om zich zelf als den bedrijver van deze misdaad aan te melden en hij ook tegenover den bur gemeester, die den man het eerste ver hoor afnam, een volledige bekentenis af legde en vervolgens in Voorloopige hech tenis werd gesteld. Door de storm. Door een fruithandelaar alhier, wasxi'- geheele boomgaard van den fruitkweeker Kroes gepacht. Door den aanhoudenden storm is echter plukken overbodig gewor den, daar alles afgewaald is. Voor den pachter beteekent dit een verlies van en kele honderden guldens. Een concert van „Excelsior”. De muziekvereniging „Excelsior” heeft met medewerking van de muziekvereni ging D.H.T.S. te Berkenwoude, onder be gunstiging van prachtig weder, Zater dagavond in de muziektent aan de Voor straat een concert gegeven. Voor den aanvang werd met de muziek, onder groote belangstelling, een marsch door het dorp gemaakt. Naar een beslis accoord. De deur vloog visioen van vla wipneus, een he ten en bulten vei Toen hoorde hij deur werd met i trokken. Maar Uyril predikantsvrouw John negeerde afgebroken zin Ik ben een zal heel dankbaa vdat ik me wat n len. Daarom zou den als u me f over het huis en schen uit de omi O ja. begon toen werd de d( Een lang me kwam halverweg te korte mouwe nige armen en 1 Wat is er, 1 Daar is Ai in de Engelsche I voldoening tot ui Engelsche accoord, binetsraad zich heel Dit accoord, zoo bekrachtigd door h dat de Bntsche reg geven op den onlar ambassadeur gedam In officieele Brits thans, dat mocht ht deze tot Abessynië De „Daily Telegi Fransche regeering zal worden gezonde stige houding van 1 tot de Volkenbonds’ Dit antwoord zal, een uiteenzetting richtlijnen van de geen bijzondere be gevallen, die eerst deeld, wanneer zy voordoen. Nog geen def De Geneefsche v ^Times’’ meldt, da der Italianen om h eoeningsprocedure ging in hun houdii bodem is ingeslage Kabinetszitting in cieele communiqué hebben er weliswaï derhandelingen no, dat er nog geen maar niemand hee de voornemens te of toevallige dubbi ficieele communiqi zien nog steeds in niqué van Zaterda lating behelsde ov< missie van vijf, de ginnende bekeering Wel wordt toege wijziging van zijn 1 zaam tot stand za Abessynië vrees „incident”, dat he zal maken de rem Volkenbond te crii m Abessynisch pe nieuv bergamba yiEUWERK Wat er aan regen valt. „Schieland” vermaalt 650.000 kub. M. in één dag. Na de mooie, droge vacantieperiode, dooi iedereen gewaardeerd, zijn we nu geraakt in een tijdperk van abnormaal veel regen, die in even abnormaal groote hoeveelheden tegelijk naar beneden komt. Dat er in korten tijd enorm veel water uit de lucht komt zien we allen Doch van de werkelijke kwanta krijgt men toch pas een indruk als'men. de cijfers ziet aan Schie- lands gemaal aan de Admiraliteitskade, dat in de droge zomerperiode geheel is nagezien en in orde gemaakt voor de zware taak, welke het in een periode als thans heeft te vervullen. Do beide pompen in het geaal kunnen el ke minuut 640 kub. M. uit Schielands boe zem in de rivier overzuigen. Gisteren hadden die pompen 17 maaluren samen, wat bekeekent dat de oogst aan regenwater In één dag ongeveer 650.000 kub. M. bedroeg of 650 millioen liters. Toch is de regenval op het moment nog BERKENWOUDE. De gemeenteraad belasterd. De Raadsverkiezingen hebben in deze ge meente heel wat voeten in de aarde gehad Het laatste bedryf hiervan zal zich nu dezer dagen voor de Rechtbank te Rotterdam afspelen. Dan zal M. C. de J. alhier terecht staan wegens verspreiden van strooibiljetten waarin de Gemeenteraad wordt belasterd. llerschouw. Vrijdag a.s. zal het bestuur van den polder Kromme Geer en Zijde herschouw drijven over wegen, wateringen en vlie ten. De bij de schouw geconstateerde overtredingen moeten dan zijn hersteld Burgerlijke Stand. ONDERTftOUWD: S F. Markus en F. Dekker. OBTHoüwd: Jac. Vulk en M Burger. MOERfAPELLE. Een jubileum. De gemengde zangvereeniglng „Zang en Vriendschap” alhier, dirigent de heer J. Bartelsman, hoopt in dit seizoen haar Sü-jarig bestaan te herdenken. De ver- eeniging, welke wijd in den omtrek be kend is om haar zangprestaties is voor nemens dit feit feestelijk te herdenken 4B0NNBMEN' borging per 1°' Abonnementen y| on» agenten Qnïe bureaux latere. 2745. F<“ enkele Ook waaide in de spreeuwen- hoek een groote tak van een boom die neerkwam op de draden van het elec- trisch net, zoodat deze afknapten en vonkend over den weg slingerden. Aan de Kerkweg zijn bij sommige bewoner;; de pannen van de daken gerukt. In den loop van den dag is de aangerichte schade weer hersteld. Afscheid oud-burgemeester Jac. van Waning. Onze oud-burgemeester den heer Jac van Waning heeft bij het beëindigen van de examens voor het politie-diploma deze maand gehouden te Amsterdam, wegens noogen leeftijd afscheid genomen van de examen-commlssie waarvan hij geduren de 36 jaren leider en voorzitter was. De commissie schonk hem uit waardeerlng en bijzondere genegenheid een schilder stuk van den zeeschilder Corn, de Bruin voorstellend de haven van Veere, een kleurenpracht van wolken en water en binnenkomende schepen. De Snelpost. De postduivenvereenlglng „De Snelpost” alhier hièld Zaterdag j.l. een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Libre- mont <B.). Afstand 230 K.M. Deelname 66 duiven. Aankomst eerste duif 2 u. 12 min. 57 sec., laatste duif 2.27.26. Uitslag: 1 L. u. steinent 2, io h. a. Opschoor, 3, 9 M. Rolloos; 4, 7, 12,‘]4 G. V1SJ 6, D G. van Duyvendljk; 8, D M. Kreuk. Deze vlucht was de laatste van dit seizoen. Onder moeders vleugelen, of De Staat waarborgt ieder staatsburger een komervol bestaan. Een inzender die met v. H teekent schrijft in de N. R. Ct. over bovenstaand opschrift het volgende: Zoo zal het dus geschieden, dat de Staat der Nederlanden als een weldoende kloek nog meer kiekens onder hare vleu gelen neemt, en deze kiekens voedt met do levenssappen der verdoolden. De belastingschroef nog een klein bee tje aandraaien hier en daar, b.v. een tikje omzetbelasting er nog bij voor die rijke winkeliers en fabrikanten, die zéér tac tisch mogen vernemen, dat ze te duur zijn, en dat de Staat hen dat wel eens duidelijk zal maken (dezer dagen ver schenen in de Staatscourant de statuten van. de Crlsls-Zuivel-Groenten-Rundvee- Sierteelt-Visscherij-, en weet Ik wat meer Centrales)nog enkele andere belastlng- verrassfagen worden in het uitzicht ge stald, alsmede een verhooglng van de op centen op de dividend- en tantlème-be- lasting (de groote verrassing hierbij js, dat er blijkbaar waarlijk neg van de ge lukkige stervelingen zijn!). Bezuinigen, bezuinigen, tot de Staat geen g£ld meer heeft, om de drukkosten van onze belastingbiljetten te betalen. Dan gaan ook de drukkers onder Moeders vleugelen! En zoo'knuffelt Moeder ons dood. Er was eens... een tijd van vrijhandel tegen vrijhandelsprijzenóók in het Binnenland. Moordaanslag te Zuilen. Man steekt zijn vrouw. De dader, me kit zich in overspan nen toestand bij de politie aan. Gisteravond te ongeveer tien uur heeft zich ten huize van de familie K., wonen de in Zuilen, een tragisch voorval afge- speeld, waarbij de vrouw des huizes dóór haar 53-jarigen echtgenoot, van beroep houtbewerker, met een soort slagersmes zwaar lichamelijk letsel is toegebracht door haar met kracht een steekwonde van ongeveer 5 c.M. diep in de rechter- bovenborst toe te brengen, waarvan levensgevaar niet uitgesloten moet wor den geacht. De verhouding van de fgmilie K. ten opzichte van de mede buurtbewoners was van dien aard, dat reeds meerdere malen tot het bestuur der woningver- eeniglng verzoeken binnen waren geko men om genoemde familie uit het blok te doen verwijderen Dit heeft de ontstemming’van K. tegen over zijn vrouw tengevolge gehad en nam hij het besluit haar lichamelijk letsel toe te Brengen en stak hiervoor eenlge mi nuten voor het volvoeren van zijn daad daartoe een mes bij zich. Later op den avond, toen de vrouw van De bliksem ingeslagen. Woensdag is tijdens een hevig onweder de bliksem Ingeslagen bij den Rijks veld wachter Boeki alhier De bliksem ver' melde in de woonkamer gedeeltelyk het radiotoestel en verliet daarop de woninK zonder verdere onheilen te veroorzaken De woning was vol damp. Groote brand te Wormerveer. De schade op minsten f 75.000 geschat. in den nacht van Zaterdag op Zondag is een deel van de N.V. Gerkens Olie- iaiiineerderij aan den Ringdijk te Wor- merveer door brand vernield. Te circa halt twaalf ontdekte een mon teur, pezig met het installeeren van en kele nieuwe machinerieën, d^t brand was uitgebroken in het als opslagplaats ciienst doende pakhuis „De Herder'J. Hij waarschuwde onmfdde'lhjk brandweer, doch inmiddels stond het van hout gebouwde, 4 verdiepingen hooge pand, dat geheel gevuld was met uiterst orandbare grondstoffen voor de naast liggende raifineerderij „De Mol”, zooais cacaoboter, traan en andere mechanische vetten en oliesoorten, reeds in lichte laaie. De vrijwillige brandweer te Wor mei' was spoedig -ter plaatse. Weldra sloten zich hierbij aan 3 auto-spuiten van net Gemeentelijk Vrijwillig Brandweer corps te Wormerveer en de autospuit der gemeente Oost-Knollendam, zoodat binnen het kwartier meerdere duizenden liter water per minuut in den vuurhaard werden geworpen. Om hall’ één den brand meester- Na verloop van ongeveer een half uur behoefde voor verdere uitbreiding niet meer geyreesd te worden en bleek, dat de brandmuur, welke de raffiyneerderij „De Mol” van ’t pakhuis „De Herder” scheidt, zich goed had gehouden en de eigenlijke fabriek waaraan men juist door ver bouwing en verdere mechaniseering uit breiding had gegeven vrijwel niet, had geleden. Bekroond. Op de groote nationale brood-, koek en banketwedstrijden te Leeuwarden, be haalde de firma C. G. van den Berg’ een tweeden prijs met een inzending tarwe brood. Nieuwe successen van „Siegfried” De ruwreenlglng „Siegfried" behaalde Zaterdag op het concours hippique te Nieuw-Helvoet weder een groot succes In de aldeellng viertal Dressuararoet behaalde D Bodcgom met Parle c Os kam met Netue, mej, N. L. Oskam me' Nellie en P. A. Voorsluljs met Bobble de eerste prijs. In het dames-springconcours werden toegekend. Je pms aan mej. N. L. Oskan, met TT ÏVOrif met groepen van 2: 4e en C. Oskam; in het concours, te prijs P. A. Voorsluis’ Bobbie, o fouten doodschappen doen terugkeerde, is over i de burenkwestie en het ge-volg daarvan, tusschen man en vrouw verschil van meening ontstaan en maakte K. haar een verwijt over deze burenruzie’s. Terwijl hij de krant zat te lezen en zijn vrouw tégenover hem zat, sprong hij plotseling op en stak zijn hierop n|et voorbereid zijnde echtgenoote met het mes met het bovengenoemd gevolg. Het slachtoffer werd hierbij door K. aan haar lot overgelaten, waarna zij zelf het mes uit de wonde heeft getrokken en dit later in de keuken is teruggevonden. De vrouw is daarop hevig bloedende De Indië-lijn der K.L.M. en de oorlogskansen in Afrika.. Gewijzigde route wordt bestudeerd. De mogelijkheid ,dat het tusschen Italië en Abessynië tot een oorlog komt en het ontstaan in verband daarmee van moeilijk heden in het luchtverkeer over Italië en Egypte, was voor de K.L.M. aanleiding, om te onderzoeken, langs welke andere route eventueele de Indië-lijn zou kunnen worden verlegd. Gedacht wordt aap een route Amsterdam- Rome-Athene-Aleppo en verder naar Bag dad, waarby dus Egypte wordt vermeden. Deze routewyziging zou gepaard gaan met een verlies aan laadvermogen van 150 K G. Bovendien moet dan de Dodekanesus worden gepasseerd, de eilandengroep, waar thans door Italië vloötbases worden inge richt. Er bestaat kans, dat ingeval van een oorlog het overvliegen van deze eilanden niet toegestaan wordt. Bovendien is het niet zeker of onder die omstandigheden.Rome opgenömen kan blij ven in het reisschema. Dan bly'ft slechts over hét volgen van de zomerroute over Centraal Europa, waaraan echter ernstige bezwaren kleven in den vorm van slecht weer, mogelijkheid van ys- vorming e. d. In de huidige frequentie zou den de vertragingen, welke daarvan het vrij zekere gevolg zijn, tot ontwrichting van den dienst aanleiding kunnen geven. Misschien opent zich nog een derde mo gelijkheid, n.l. dat men, via,Rome vliegend, vervolgens Instanboel aandoet. Er is name lijk een veranderde opvatting merkbaar lij de Turksche autoriteiten ten aanzien van het internationale luchtverkeer. Deze zou ertoe kunnen leiden, dat Instanboel w$er vrij toegankelijk wordt gemaakt voqr de Indië-vliegtuigen. In haar verder verloop zou dan de rbute over Aleppo'Bagdad worden geprojecteerd. OUDERKERK a. d. IJSSEL In de sloot geraakt. Maandagmiddag geraakte het zoontje van den heer Joh. Dekker, aan de Kerk fteg, achter het huis in de sloot. D? heer M. Docters van Leeuwen, die het ongeval zag gebeuren, moest zich gekleed te water begeven om de kleine drenke ling te redden. De storm. Door de storm van Dinsdag zijn in de Spreeuwenhoek enkele telefoondraden afgeknapt. groote snelheid kan gebeuren, al gaat het niet steeds in juiste verhouding tot den soms onbegrijpelijk grooten regenval Zoo- 1 dat er dan door het opstoppen yan het wa ter in de riolen allerlei onaangename toe standen ontstaan. 'Tegenover zulke geweldige regenperioden staan altijd weer tijden van even groote droogte. Het ïs wel voorgekomen, dat Schie lands gemaal drie maanden lang heelemaal geen werk te doen had, en ook in den afge- loopen zomer is, ermaar heel weinig te ma len geweest. Want Vis he gent, verdampt 'het yate snel of het trekt in «ten j Daarbij wordt in zulke het peil der Rotte altijd zoo hoog mogelijk gehouden om het uitdrogen der kaden eii beschoeiingen te voorkomen. Maar zooais het thans soms regent, wordt de toestand toch geleidelijk zóó, dat een zoo algemeene verzadiking met water ontstaat, dat aan houder van de regenperioden toch de af- maling van steeds grooter hoeveelheden zon jfieebrengen. Reeds nu stijgen de cijfers ge regeld, en het kan dan ook gebeuren, dat zelfs Schielands krachtig gemaal nacht en dag draaieh moet om het polderland niet t» later „verdrinken”. Ongeluk bij den brugbouw te Vlake. Man door den wind weggedrukt en omlaag gestort. Toen de 18-jarige arbeider J. Paasse, uit Hansweert, enkele werkzaamheden moebt verrichten aan de nieuwe brug te Vlake, werd hij door den sterken wind van zijn standplaats gedrukt, met het gevolg, dat hij in een diepte van ongeveer 9 meter is ge stort. Vlak boven den grond kwam P. met zijn arm op een verhooging terecht, tenge volge waarvan deze arm brak. Verder liep P. geen letsel op, doch de ter plaatse ontboden geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis te Goes nood zakelijk. Het is wel heel opmerkelijk, dat bij een val van een dergelyke hoogte de ver wondingen by het breken van een arm zyn gebleven. Echter heeft in dezen ook de ster ke wind nog invloed ten goede gehad. P. had tijdens zyn val bemerkt en ook omstan ders viel dit op dat hij betrekkelijk lang zaam naar omlaag viel. Waarschijnlijk had de wind ter plaatse een sterke opwaartsche beweging. ueze schopl qaarop luiut: laat ue piysvur- nung vry. inleider meent, dat het vraa^- stuK niet zoo eenvoudig is, ais het naar in dividualistische opvatting lykt. Want nog aigezien van de disharmonie tussenen spa ren en consumeeren met haar ernstige gevolgen voor de conjunctuur die by vrije prys- en inkomensvorming dreigt, vindt de aanpassing van de beschiKbare pro ductieve' krachten, wat richting en wat prijzen betreft, aan de koopkrachtige vraag op de markt, in werkelijkheid niet zo*o auto matisch plaats, als de evenwichtstheorie in vereenvoudigde voorstelling* zou doen den ken. Ook by volledige concurrentie- en con tractsvrijheid om by volle werkzaamheid van het rentabiliteitsbeginsel treedt een reeks van factoren op, aie een gelijkmatige aanpassing van alle „WirtsSehaftslemente” verhinderen. Des middags hield de heer F. F. van Doome, accountant te te ’s-G.avenhage inleiding over het onderwerp de „Uniformi teit in de jaarrekening, boekhouding en kostpry sdaling”. In de vergadering werden verder tot le den benoemd de heeren: J. L. Baas, Tilburg; M. H. ten Broecke, Amsterdam; S. Brou wer, Rijswijk; G. Diephuis, Warffum; K. D Hartog, Amsterdam; F. Klomp, Borne; W. van Santen, Rotterdam; F. W. Sibille, Eind hoven; A. van der Straaten, Bodegraven; G. Versteeg, Wassenaar, in het bezit van het accountanis-diploma van het Nederlandsch Instituut van Accountants, en J. H. Polak, Amsterdam; C. L. Spits, Amsterdam, in he bezit van het accountantsdiploma van dt universiteit te Amsterdam. lang niet zóó, dat de pompen aan de Admi raliteitskade het niet kunnen byhoudep. Dit komt trouwens maar zelden voor. Tot heden echter kunnen de polders het water dat ze kwijt willen en met hun bemaling in een bepaalden tijd kwyt kunnen, nog regelmatig op de Rotte loozen zonder dat daardoor het Rottepeil abnormaal stijgt. Natuurlijk beslaat het poldergebied van Schieland een groote oppervlakte, doch het laat zich gemakkelijk uitrekenen dat ook In een stad als Rotterdam bij den regenval'der laatste dagen tienduizenden kub. M. water en dus vele millioenen liters neerplenzen a en via de riolen en singels weer moeten J haar woning uitgeloopen, om zich te be- Vergunning verleend. Het gemeentebestuur heeft aan den heer U. Stomps te Schoonhoven vergun ning verleend om In een lokaal van do openbare lagere school gedurende dc wintermaanden een cursus te houden m bouwkundig teekenen B. en W. hebben vergunning verieentl aan liet bestuur van de pluimveevereenl- ging V.Z.O D. om een verloting té hou den. 26ste Accountantsdag. inleidingen van Prof. Mr„ 1’. Lïefünca en 1'. 1. van Doome. th. de foyer van „De Doelen” té Rotter dam is ue üvste -accountantsdag, uitgaande van het xseueriandsch instituut van Accoun tants genouoen, weiae bijeenkomst ul'ua was bezocht. lot de genoodigden behoorden de heeren J. van Ettinger, vertegenwoordiger van den minister van kolomen, D. L. I< ranx, ver tegenwoordiger van den minister van bin- nemandsche zaken, J. J. Scholten, vertegen woordiger vaai den minister van defensie, A. van Geelen Wzn., vertegenwoordiger van den munster van sociale zaken, F. X. Ei bers, vertegenwoordiger van den minister van financiën, Dr. h. H. Renkema, verte genwoordiger van den minister van onder- wys, kunsten en wetenschappen en Drs. J. H. Gispen, vertegenwoordiger van den mi nister van handel en nyverheid alsmede de wethouder van Rotterdam de heer J. B. J. Ratté en de buitenlandsche afgevaardigden, Verder w.aren vertegenwoordigd de be sturen van de V-A.GjA., de Vereemging van gemtence-accoiintants, de Orde van Neder- lanuscne Raadgevende Ingenieurs, den Ko- mnklykeh iseoerlandschen Middenstands bond, de Algemeene K.K. Werkgevers Ver eemging, de JNederiandsche Advocaten Ver- eeiugingcn en het Verbond van bieuenand- sche Vverkgevers. De voorzitter, ue heer James Polak, heetu de aanwezigen hartelyk weuom, waarbij hy zich in het <byzonder tol ue gasie.ii nentte. Spr. zeide dat het sedert den vorigen Ac countantsdag verloopen jaar voor het Ne derlandsch instituut van Accountants een zeer belangrijk geweest is. In de vergadering van 6 October w<.ru besloten tot de fusie met uen i\euerianu- schen Bond van Acaountants en de rieuer landsche Organisatie vah Accountanta, wel ke fusie op 1 December tot stand kwam. Hierdoor groeide het aantal lenen dei Vereeniging'tot 540, het aantal assistenten tot 1300. Deze kwantitatieve uitbreiding was ech ter niet het belangrijkste resultaat. Dooi de fusie werd de aangename samenwerking, welke reeds op verschillende punten met (K- beide zusterverenigingen bestond, gecon- soliderd. Thans is het overgroote deel van de Nederlandsche Accountants in een. groo- te organisatie vereenigd en kunnen wy mei vereende kracht arbeiden aan de verdere ontwikkeling van het beroep. Het was in het begin van dit jaar 40 jaar geleden, dat het Instituut met dit doel werd opgericht. Voor de accountants zal de be langstelling, bij het jubileum ondervonden, een steun, en zoo noodig, een aansporing zyn bij het streven om den arbeid tot een, in alle opzichten, zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Anderzijds weerspiegelen zich in deze waardeering voor accountants-arbeid de ook aan de zijde van het bedrijfsleven gevoeld^ behoeften, zoowel om getrouw, objectief “n duidelijk verslag uit te brengen omtrent den stand en de resultaten der ondernemingen als om rekelmatik na te gaan of de bedrijfs- uitoefeningen in overeenstemming is me’ de eischen der bedrijfseconomie, twee fti- ten, waarvafl wij als accountants met vol doening kennis nemen. Met het uitspreken van de hoop, dat de minister van handelpn nijverheid in overeenstemming njet de zoo duidelijk uitgesproken bedoeling van zijn ambtsvoorganger heb wetsontwerp tot re geling van het acoountantsberoep zal indie nen, opende spr. dezen 26sten Accountnnb:- dag. In verband met de des ochtends t- houden inleiding legdfe spr. er den nadru1' 1 op, dat de vereeniging geen enkel politiek standpunt wenscht in te nemen. Hierna'hield prof. mr. P. Lieftinck, hoog- leeraar aan de Nederlandsche Handels Hoo- geschool te Rotterdam aan de hand van eed door hem uitgebracht prae-advies een inlei ding over de vraag: „Kan ordening der productie bijdra gen tot verruiming der werkgelegen heid?” Het prae-advies bestaat uit 2 gedeelten; het eerste handeït over de behoefte aan economische ordening in het algemeen, in het tweede worden enkele typen werklo>s- heid besproken en de mogelijkheid 'harer bestrijding doo? ordening. Het blijkt in dezen tijd maar al te duide lijk, dat de methode nog niet is gevonden, welke het mogelijk maakt, dat de productie ve krachten, waarover de wereld zoo rijke lijk beschikt, in het belang van de welvaart der volken tot volle ontplooiing worden ge bracht en op een wijze worden besteed, die het door een ieder gevoelde welv^artstekoit tot de kleinste, proporties terugbrengt. Niet op het maximaal, maar op het optimaal ge bruik der ptodudtieve krachten komt hot aan.. Dat dit optimum in de Wéfctersche volkshuishoudingen bij verre na niet bereikt is, leidt geen twijfel. Van het standpunt der individualistische school schuilt de oorzaak van dezen toestand, in een gemis aan aan passing van de beschikbare productieve krachten, wat richting en wat prijzen be treft, aan de koopkrachtige vraag op dn markt. Een incongruentie tusschen het to tale aanlxxl van en de totale vraag naar goederen is theoretisch om/ogelijk, aange- zien de effectieve vraag zelf de weerspiege ling is van den omvang der productie en de potentieel# vraag practisch onbegrensd is. He* komt er dus maar op aan, dat <te productie in de goede richting wordt geleid, de nrii'zen der goederen zoodanig worden hmsnld. dat de markt het aanbod opnenmt en ’e helooning der nroductie-factoren zich bn df?e priizen aannast- dnt er voor do ondernem°rs voldoende-nrikkel,be run van de xirih aanbiedende krachten tor, volte gebruik te maken. Dit beteekent. da» wanneer de productie moeilijk op feil kan worden gehouden, Wet antwoord vhn werden Nellie II, met wisselbeker. Springen prijs D. Bodegom handicap-spring- «s met

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4