be togin ler iet duur! ma aren - Gouda OMSTREKEN tSTERNIS KM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTK 7: Vrijdag 27 September 1935 74® Jaargang Dit blad verschijntdageliiks, behalve Zon- en Feestdagen 33 Italië en Abessynië. MOERCAPELLE, ANNE BELINDA. :hap. >80glVrijdag 27 September 1930 74 4 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOEF.C.IFZLLZ, jiiEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. steekt boven andere BUITENLANDSCH NIEUWS. pryzen vanaf 25 et. HAASTRECHT. HOOFDSTUK V. t, Tel. 2564 FEUILLETON. een (Wordt vervolgd.) een steen in de hand, draaide zich op zijn •i-GRA'i'ENHAGE Italië en het besluit van den Vol kenbondsraad. kan óók erdragen. Jw motor or hem is de charmante in deze vlotte ?ILM. vooraf zaal SOEP of BRAADKIP CADEAU!!!! »r ATTENTIE! ANNA STEN in ue volkenbond oiyn geuouw aan net Manuvesi. Lloyd George over hel coiuuet. ihilea naar ixmaen om oespreKingen te voeren met Minister Baldwin en Sir bamuei rioaie. liane en net nesiuit van den voinenoond. Niemand wil mij iets over haar ver tellen. Ik heb haar éénmaal ontmoet en t ben erg verlangend om haar weer te zien. t drie nieuwe songs „LOVE IS JUST BREAK 1 TAKE”. uwste Betty Boop. 2060 et., Loge 75. itis fietsenstalling. EO SLEZAK. ws en een allerleuk- 5RT BURDON. het meer dan tijd. Het tweetal droop af en John keek ze na tot ze in het huls waren verdwenen. Hij had grooten lust de hoofden van de twee plaaggeesten tegen elkaar te slaan. Toen ze uit het gezicht waren keerde hij zich om. Justin lag geknield bij den wal. druk bezig met pogingen om zijn gelief den Demosthenes uit zijn schuilplaats te lokken. Delia stond, zonder eenige aan dacht voor de dingen om haar heen, in een boek te lezen. Plotseling dacht John aan wat haar moeder verteld had: dat Anne Belinda haar dikwijls boeken leen de. Een onderhoud met Delia zou mis schien nieuwe gezichtspunten openen? Hij ging op haar toe en met zichtbaren tegenzin maakte Zij zich uit haar lèctuur los. Ik moet nog even afscheid van uw moeder gaan nemen. Ik ben bang, dat mijn bezoek niet erg gelegen kwam... ze had het druk, geloof ik. Moeder heeft het altijd druk. Het werd op een toon van kalme on verschilligheid gezegd. Ik moet haar in ieder geval goeden dag zeggen voor ik ga. En misschien kunt u mij dan den koetsten weg naar het kasteel wijzen. Er is van hier Immers een weg binnen door naar Waveney Hall, nietwaar? Maar u bent toch met de auto? Zeker. Maar ais er een kortere weg [AANDAG LE in Naar het Engelsch van, PATRICIA WENTWORTH. Nadruk verboden. OREN e op filmgebied. Geen vrede zonder opmarsch? Sauerwein seint uit Rome aan Paris Son, dat de vrede nog bewaard kan blijven, maar alleen tot het Italiaansche leger de grens van Eritrea overschreden heeft. Men noeme dien marsch naar men wil, maar geen en kele schikking is mogelijk als die 250.000 man gedwongen worden op de plaats rust te maken. Te Rome is de hoop gevestigd op artikel 22 van (het handvest om voor den Volkenbond den schijn te bewaren en de Italiaansche begeerten te bevredigen. Dat artikel opent de deur voor het plaatsen on der voogdij van achterlijke landen, die de beschikkingen van de liga niet kunnen na komen. Op die 250.000 man zijn er misschien 150.000 die voorgoed zijn vertrokken en op Afrikaanschen bodem een nieuw bestaan willen scheppen, hun vrouwen en kinderen willen hen den eenen of anderen dag volgen. Alle krachten, die vroeger naar Noord- en Zuid-Amerika afvloeiden, richten zich thans naar Abessynië. Het zijn vlijtige en zuinige conquistadores. Een fascist zei den journalist: het betreft een onderneming van het regeerstelsel. Het fascisme vragen van Abessynië af te zien is het vragen zich te verloochenen. En voor het overige, den 28en moeten de Italiaan sche en buitenlandsohe journalisten zich raar Massoewa inschepen op de Saturnlo. Men stuurt hen er niet heen om over de artikelen van het pact te koeterwalen. Onze eikchen kunnen gematigd worden, het Is ónmogelijk, dat ons vaandel en onze kolo nisten met op Ethiopischen bodem gevestigd worden. na: een smakelijke vondsten; begeleid ski! De indruk te Londen. In po.itieke kringen te Londen is men v oldaan en opgelucht door de berichten over de te Genève genomen besluiten. Het wordt een wys besluit geacht, dat de Volkenbond^ jaad de Commissie van Vyf in het leven za'. houden, waardoor de weg tot verzoening wordt opengehouden. Eveneens is men tevreden dat de Raad oesloten heeft zyn zitting met op te heffen, zoodat, wanneer de omstandigheden er toe leiden, Italië kan worden gewaarschuwd, dat de Volkenbond vastbesloten is, alle mo- gelyke middelen in het werk te stellen om een vredige oplossing van het geschil te be werkstelligen, of door doeltreffende midde len Italië te dwingen eventueel vijandelijk heden jegens Abessynië te staken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de uezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Lloyd George heeft te Bristol een rede ge houden, waarin hg weder het Abessgnsche conflict aanroerde. Hg zeide, dat deVol kenbond moet mtervenieeren in het belang van het kleine en ongewapende Abessynië. Een land, dat de Abessynen sedert duizen- oen jaren bezitten, wil Italië thans bemach tigen. Lloyd George zeide verder, dat hij niet verlangde, dat Engeland alleen de noo dige stappen in het belang der menschelyk- heid zou doen. Veeleer moet iedere verdere actie gemeenschappelijk’worden onderno men met degenen, die tot medewerking be reid zijn. Eden zal, naar verluidt, gedurende het weekeinde tjjdelyk naaf Londen komen voor het houden van besprekingen met Baldwin enHoare. Wel houdt {kien vanuit Genève voortdurend telefonisch contact met Lon den, doch men zegt, dat hy den wensch koestert, uitvoerig met de leidende figuren in het Brit&phe kabinet te beraadslagen. LITHAUEN. Ernstige onlusten. Eenige dooden zijn gevallen bij de botsingen tusschan boeren en politie. Het Duitsche Nieuws-Bur.eau verneemt uit Eydtkuhnen In Oost-Prulsen, dat daar berichten over de grens komen vol gens welke de onlusten onder de boeren In Llthauen steeds ernstiger vormen aan nemen. In het Zuiden en in het gebied rond Kowno is het wederom tot ernstige botsingen gekomen. In het gebied der onlusten, komen tal rijke branden voor, die men beschouwt als wraakoefeningen van stakers tegen staklngbrekers. De politie heeft talrijke arrestaties verricht, waarna de boeren echter de gearresteerden met geweld be vrijdden. Bij de botsingen is herhaalde lijk van beide kanten van de vuurwape nen gebruik gemaakt. Er zouden dan ook een aantal personen gedood en gewond zijn. In twee gevallen zijn agenten van •polltie in de buik getroffen en zwaar ge- wond. De boeren zijn voor het grootste gedeelte voorzien van geweren. üp sommige plaatsen weigert de politie tegen de boeren op te treden. Vooral de militairen weigeren in te grijpen. Zoo heeft een bataljon uit Mariampol gewei gerd gevolg te geven aan een bevel van Kowno tegen de boeren op te rukken. Acht officieren werden gearresteerd. Ook zouden twee aideélingen troepen in Kowno aan het muiten zijn geslagen. De boeren hebben opnieuw oproepen uit gevaardigd geen melk aan de steden te leveren. Een Reuter-bericht meldt, dat de Li- thausche regeerlng aan de hier geaccre diteerde vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en Italië heeft verzocht, Zondag naar Memel te gaan, om daar toezicht uit te oefenen op de verkiezin gen, voor het geval zich ongeregeldheden mochten voordoen. in de eerste plaats wil ik weten waar zij is Er trok een nevel voor Delia’s oogen en met een trilling in haar stem ant woordde ze: ik weet het ook niet... ze willen me niets vertellen. Hebt u het gevraagd? Het geeft niets. U hebt gr zelf ook naar gevraagd, is ’t niet? Hebt u er eenig succes mee gehad? Neen; niet veel. Ze waren aan het einde van den tuin gekomen, die door een muur van het kerkhoi was gescheiden. Enkele meters rechts van hen bevond zich een poortje. John leunde tegen den muur. Ik moet haar vinden, verklaarde hij ernstig. Als u mij alles vertelt, kan mij dat misschien bij mijn nasporlngen be hulpzaam zijn. Bijvoorbeeld dit: wanneer hebt u haar het laatst gezien? Ze stond voor hem; haar oogen nog altijd strak op zijn gezicht gevestigd. Vijftien April van het vorige jaar. Ze zou Jenny in Londen ontmoeten en kwam goedendag zeggen. We wandelden samen ditzelfde pad ai en ik nam hier afscheid van haar. Even zweeg het meis je. toen: Jk mag Jenny niet. Ik moet nu eigenlijk lady Marr zeggen. zoo is ze. Dit laatste met een grimmig lachje. John ontving een Indruk, waar hij niet direct weg mee wist. TTi] legde dien in druk terzijde in een hoekje van zijn be wustzijn. om hem later te analyseeren. ?er, speelt de hoofd- film missie van Vijf); Munch (Denemarken); Rivas Vicuna (Chili); Rusjdi Aras (Tur- 1 kye); Titilescu (Roemenië); Vascconsellos (Portugal); Zaldumibide (Ecuador). Alvorens de?e beslissing was gevallen heeft de Britsche Minister voor de Volken - bondsaangelegenheden, Sir Anthony Eden, zün groote teleurstelling geuit, dat de be middelingspogingen van de Commissie van Vijf zijn mislukt. Hy bracht in herinnering, dat hy op 4 September de opvatting tot uiting had ge bracht, dat de machinerie van den Volken bond in werking moet worden gesteld en hij stelde thans voor artikel 15, paragraaf 4 te Ih politieke kringen te Rome wordt er ten aanzien van het door den Voikenbonds- raad genomen besluit de nadruk op gelegd, dat dit besluit zonder medewerking van Ita lië is tot stand gekomen, De Giornale d’ltalia verklaart, dat itauë volledige vryheid van handelen behoudt. Het is niet mogelyk in het kader vqn den Volkenbond de oplossing te vinnen voor een geschil, dat naar zyn aard de grenzen van den Volkenbond overschrijdt), aluus net blad- Dat Italië zich verre houdt van de vergade ring is een logisch gevolg van het duidelijke standpunt, dat de Italiaansche regeering op 4 September te Genève met haaf memoran dum en haar verklaringen heeft uiteenge zet. Wat na den 4en September is gespro ken en geschied, gaat Italië niet aan. Italië erkent niet de stelling, dat de Volkenbond zoo noodig in het Abessynsch-Italiaansche conflict de inachtneming van zyn besluit moet afdwingen. Ook Japan heeft indertyd In politieke kringen te Rome verwacht men c voorstellen van de Commisie van Vyf. Mus* solini kan niet meer terug omdat hy dan in het land' zelf zijn prestige zou verliezen. Ofschoon van een officieel antwoord nog niets bekend is, zal dit naar men. zegt niet onverwachts'komen. Verder wordt verklaard aat de Regeering zegt gereed te zijn vooi alle eventualiteiten. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, hy onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ome bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2746. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1 i5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—6 zegels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen oy contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. van het handvest en zal, daar ben ik zeker van, na bestudeerd te hebben, de maatregelen aan geven, die hij het billy kst zal oordeelen.” Vervolgens voerde nog de Russische Volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Litwinof het woord. Hy zeide, dat er 1 geen twyfel aan kon bestaan, welke maat regelen de Sovjet-regeeiing zou nemen, wanneer het oogenblik kwam, om den vrede in Afrika en andere deelen van de wereld te waarborgen. i De Deensche gedelegeerde, dr. Munch, sloot zich bij de vorige sprekers aan, zeg gende, dat hy ervan overtuigd was, dat de Volkeilboijdsraad in staat zou zyn ue beste middelen aan te geven voor de handhaving van den vrede, zoowel als van de pripcipes van den Volkenbond. Voordat de raadszitting verdaagd werd, deelde de voorzitter mede, dat de voorstel len met algemeene stemmen aangenomen waren. gepast uitstee Itïm; procedure heeft, zoo zei tny, een voordeel, waarop de voorzitter zeer teiecnt de aandaciit gevestigd "heets. Zoo lang de VolKenbonusraad bezig is met het opstellen van zyn rapport en zyn aanbeve lingen, kan de verzoeningscommissie haar taak voortzetten en het is duidelijk, dat geen gelegenheid voor een verzoening bin nen het kader van de bepalingen van het handvest moet worden voorbijgegaan. Ter wijl de werkzaamheden van het opstellen van het rapport voortgaan, zullen de regee- ringen de gelegenheid hdbben te overwegen of en zoo ja hoe nog iets verder gedaan kan worden voor het beschermen en hand haven van den vrede. Dit is een verplich ting, die wy als leden van den Volkenbond niet over het hoofd mogen zien. Ik wil ein digen met een enkel woord over verdere perspectieven van het geschil. De politiek der Engelsche regeering in dit opzicht is kortelings en gezaghebbend uiteengezet. Ik behoef derhalve alleen toe te voegen, dat de Engelsche regeering op energieke wyze vastbesloten is aan die politiek vast te hou den.” Onder buitengewoon groote belangstelling is de Volkenbqndsraad gisteren in openoare vergadering byeengekomen ter behandeling van het Italiaanscn-Abessynische geschil en ter bespreking van den toestand, zooals ueze is ontstaan nu de bemiddeling van de Commissie van Vijf is mislukt. Aan deze vergadering ging een gesloten bijeenkomst, in de van het algemeen secretariaat, van de leden van den Raad. Alleen Italië was niet tegen woordig. In deze byeenkomst is besloten om een Comité in te stellen van alle Raadsleden be halve Italië, doch tegelijkertijd de Commis sie van Vyf te handhaven om de verzoe ningspogingen volgens art. 15 par. 3 voort te zetten. De Commissie van dertien leden van den Volkeiwondsraad moet thans trachten een oplossing te vinden van het geschil. Van daag zal de commissie haar moeilijke arbeid aanvangen. Hun opdracht is vervat in al. 4 van art. 15 van het Bondshandvest. Wat artikel 15 bepaalt. Artikel 16 4e lid bepaalt, dat wanneer een geschil niet wordt bijgelegd door pogingen van den raad om tot een schikking te komen, de raad óf met algemeene stemmen, óf bij meerderheid van stemmen een rapport zal opstellen en publiceeren bevattend een uit- u< eenzetting van de feiten van het geschil en de aanbevelingen welke in verband hiermede rechtvaardig en geschikt worden geacht! j De dertien Raadsleden. j De namen der dertien Raadsleden zijn de volgende: j Ruiz Guinazu (Argentinië), raadsvoor zitter; Kolonel Beek (Polen)Bruce (Austra- lië); Anthony Eden (Engeland); Laval (Frankrijk); Litwinof (Sovjet-Rusland); De Madariaga (Spanje), voorzitter Com- 9 Justin stampvoette driftig. Hij vermoordt ’mHij vloog op John toe. pakte hem bij zijn mouw en trok Mm in de richting van de deur. Komt u alstublieft mee, smeekte het kind Mijn pad, lichtte Justin met snik in. En Tin vermoordt hem! John liet zich gewillig de kamer uit trekken. Dan zullen we dien ondeugen den Tin eens 'n pak voor zijn broek Keven! kondigde hij opgewekt aan. Ftoor een zijdeur kwam hij met zijn jeugdigen begeleider op een stoppelig grasveld, omgeven door een lagen aarden wal. De roode Cyril en nog een jongen waren, bezig steenen te gooien naar dat walletje. Justin Het John’s pols, dien hij al dien tijd stevig omklemd had gehou den los en wierp zich op den in gebogen houding staanden Cyril, die oogenbllk- Kelijk zijn evenwicht verloor en razend en tierend op den grond viel. Augustine, Nog meer mysterie. John nam afscheid van de predikants vrouw en wandelde met de verre van toeschietelijke Delia door den verwilder den tuin. Ze hield het boek onder haar arm geklemd en haar heele houding liet hem niet in twijfel, dat ze hem liefst zou gauw mogelijk kwijt wilde zijn om ver der te kunnen lezen. Maar John dacht er niet aan haar los te laten en het leek hem het beste maar met de deur in huis te vallen. Ik wilde graag over mijn nichtje Anne met u praten. U kende haar goed, nietwaar? Della keek onsteld op. Bij nauwkeurige beschouwing was haar gezicht niet on aantrekkelijk; ze had lange, donkere wimpers en mooie grijze oogen. o, begon ze om direct weer abrupt te zwijgen. Maar het lusteiooze, onwillige was als bij tooverslag van haar afgeval len. Nogmaals zei ze „o” en keek hem recht In het gezicht. John wenschte zichzelf in stilte geluk. Vertelt u mij eens wat van haar, moedigde hij aan. Ik kan niemand over haar aan het praten krijgen en ik wil zoo vreeselijk graag over haar spreken. «xaai - Ja. zei Delia alleen maar en haar is, had ik toch graag, dat u mij dien wees j blik liet geen oogenblik^ van hem* af.^ dan kom ik straks den wagen wel weer J -J’ *'na* halen. hielen om; hij was een leelijke jongen met een onaangenaam uiterlijk en zijn handen hadden blijkbaar nog geen ken nis gemaakt met den nieuwen nagelbor stel, waarvan zijn moeder gesproken had. Waar is Demosthenes? hijgde Justin. Afgetuigd! deelde Cyril minzaam mede. Hij krabbelde overeind, maar voel de onverwacht een zware hand op zijn schouder. Wat voeren jullie hier uit? vroeg John streng. Wij nemen ?ijn oude pad te grazen, luidde het brutale wederwoord. Ben je zelf wel eens goed te grazen genomen, om in je eigen mooie taal te spreken? Cyril bleef het antwoord schuldig en trachtte zich los te rukken: Augustine verschaft met een norsche stem inlich tingen. Hij is in een gat gekropen; er is niets met hem gebeurd. We wilden hem alleen maar een beetje aan het schrik ken maken. Maar die kindefachtïge jon gen grient altijd zonder reden. Delia voegde zich bij de groep. Ik dacht, dat jullie zouden gaan theedrinken bij mevrouw Anderson. Waarom kunnen jullie Justin niet met rust laten? Och. het is alleen maar die ellendige pad van hem; we doen hem niets. Delia keek boos. Het kan me niet schelen wat jullie precies gedaan hebt; je moet hem met rust laten en zijn beesten ook. Als jullie nog naar mevrouw Anderson willen, !s 4 De Franscne premier en minister van ounenianusene zaaen, i^avai, sloot zien by ue woorden van ibcteq aan. Hy zeiue: „i-rankryK zaï zien nouden aan ue verpiicn. tingen van het v olkenbondshandvest. De VolKenbondsraad zal thans volgens het handvest optreden en zyn aanbevelingen formuleeren. ik ben het op dit punt een.-, met den vertegenwoordiger van Groot-Brit- tannië. De Raad zal deze taak ten uitvoer leggen naar den letter en naar den geest vnn hst. hnnrlvost pn y.al daar hen ik oekof de omstandigheden van het geschil die stelling jiiet erkend, zonder dat de Vol kenbond daarna iefs heeft ondernomen of dat een vyandelyke handeling van een dei mogendheden heeft plaats gehad. Voor Italië is het in het geheel nog niet bewezen, dat de door den Volkenbond inge slagen weg de eenige is, waarin het statuut voorziet. Tot dusverre, aldus vervolgt net blad, heeft men cr te Genève slechts naar gestreefd, Italië by voorbaat in de positie van den zoogenaamden aanvaller te drin gen, opdat een collectieve actie in dén vorm van sancties tegen Italië gerechtvaardigd kan worden. Italië moet zoo worden afge- houden van Abessynië, dat gereserveerd moet blijver» voor de belangen van anderen. Een soortgelijk standpunt als de Giornale d’ltalia nemen ook de andere Italiaansche bladen in. RUSLAND. Brood- en meelprijzen verlaagd. Distributiekaarten voor suiker, aard appelen, vleesch, enz. afgeschaft. De Moskousche pers publiceert de beslui ten van den Raad van Volkscommisarissen en het Centraal Comité der Communistische Party inzake de verlaging van de detailver- koopprijzen voor brood, Xneel, en grutters waren en de afschaffing van het stelsel der pvuueu, «uwg... distributiekaarten voor vleesch, visch, sul- dat de Regeering niet zal ingaan op de ker, vetten en aardappelen. Hz.nvmiai.o «on Vïif Mns« In de toelichting op de besluiten wordt verklaard, dat door de afschaffing van het kaartenstelsel voor brood, bloem, grutters waren en andere levensmiddelen en het be vorderen van den verkoop op groote schaal an brood en andere producten tegen door ■tien staat vastgestelde prijzen in de staats winkels, de laatste overblijfselen der spe- n vrolijkheid, humor 11 GOI ILSI H E COURANT. benutten, als een middel om het probleem op te lossen. 1 »>Dit is’ de taak, die wij op ons moeten nemen met allen ernst en aandacht waar toe wy in staat zyn, maar ook zonder on Woe meer tijd wij hebben, des te minder komt dikwijls uit onze handen als wij den tijd niet goed besteden.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1