50 WIE Z'H HOED WINTERWEELDE 1935-36 Vx)X)K U, 3-omej/ Het koopen van een vloer kleed. Kaasgerechten winnen veld. Het nut van citroenen. LEZERESSEN VAN DE GOUDSCHE COURANT Cu v. LiKhte,uKe.HdKuk. COUPON Een levendige persoonlijkheid moet eenvoudige japonnen dragen en rus tige kleuren weten te kiezen, welke niet opvallen. Stille, jniri of meer teruggetrokken naturen moeten levendige kleuren en meer bewerkte japonnen uitkiezen. Het, haar heeft grooten invloed op het geheele uiterlijk, zelfs als mei* elegant gekleed is, komt dit niet vol komen tot zijn recht, indien het niet behoorlijk verzorgd is. Hoe eenvoudig de coupe ook mbgé zijn, iedere vrouw kan door regelmatig borstelen, was- schen en knippen, zorgen, dat het haar er onderhouden uitziet. Haar, dat 's morgens en 's avonds regelma tig geborsteld wordt, ziet er gezond glanzend uit. Het behandelen met een goede lotion sterkt tevens de wortels, wanneer men deze met de vingertop pen in de huid masseert. Het dragen vaneen zyden net 's nachts houdt'de ondulatie beter in den vorm. Aan het gelaat moet eveneens bij zondere zorg besteed worden, die niet bestaat uit het gebruiken van allerlei crèmes en poeders, lippen- en andere stiften, waardoor de poriën verstop pen. -it i 1 Meermalen worden deze weinig deskundig toegepast en de huid kan ook overvoed worden door allerlei crèmes. Het gelaat moet 's avonds met lauw water en zeep gewasschen worden, daarna met vette erême ingewreven, die men er na vijf minuten weer mee een zacht doekje afneemt. Éénmaal per week een stoombad maakt de po riën der huid volkomen schoon, daar na wasschen met koud water. Goedkoope zeep is zeer af te raden poeder mag nimmer op de huid ge bracht worden, zonder dat hierop eerst een zeer dun laagje matte crème is gelegd. Wat men dus noodig heeft is een tube vette en een tube matte crème, die maandenlang toereikend zijn. De handen vragen eveneens spe ciale aandacht ep moeten liefst met lauw water en zeep geborsteld wor- dn^, waaraan als het water hard is, borax wordt toegevoegd. Eenmaal in de week worden de vingertoppen 10 minuten geweekt in lauwe slaolie. De vingers worden lenig, indien men ze 's morgens en 's avonds, vijf en twin tig keeren sluit e;i opent, terwijl de bloedcirculatie bevorderd wordt. De zorg voor htet uiterlijk aanzien behoeft, zooals uit het bovenstaande blijkt, noch overmatig veel tijd, noch veel geld te kosten en iedere vrouw is niet alleen aan hare omgeving, doch ook aan zichzelf verplicht er zoo goed mogelijk uit te zien. W5ar éen wil is, is een weg. Nieuwe kleeden worden slechts geborsteld. „Het koopen van vloerkleeden is een vertrouwenszaak", hooren wij huisvrouwen wel eens zeggen. Zij meenen dan te kunnen volstaan met naar een goed bekend staande zaak te gaan, indien zij een nieuw kleed noo dig hebben en laten zich door den ver- kooper voorlichten en raden. Met de aanschaffing is een flink bedrag ge moeid, meermalen is er reeds van maapd tot maand geld voor ter zijde gelegd en gaat men langzamerhand de etalages in oogenschouw nemen. Men vergelijkt prijzen, ziet meermalen groote prijsverschillen bij op het oog gelijkwaardige exemplaren en kan daarom nog maar niet besluiten tot koopen. Het is dan toch zeker niet óverbo- dig om zelf ook een oordeel te kunnen vormen over hetgeen men koopt, niet waar^ Big het koopen moet men het dool in oogenschouw nemen en er rekening mede houden, dat aan een huiskamer kleed hoogere eischen gësteld moeten worden, dan aan een kleed, dat dienst doet in een kamer, cdie weinig ge bruikt wordt. De Perzische en andere Ocxstersche kleeden, welke vroeger een menschenleven meegingen, zijn thans in zooveel goedkoope soorten onder een groote verscheidenheid van na men in den handel gebracht, dat men er bijpa van duizelt. Vanzelfsprekend blijven de inderdaad duurzame klee den, die jhren en jaren meegaan prij zig. Axminster, Bouclé en Wilton zijn soorten, welke veel als vloerkleed dienst doen, om niet aan onze mooie Deventer tapijten tekort te doen, wel ke niet alleen meer met de hand ge knoopt, doch ook machinaal geweven worden. De eerste zijn buitengewoon duurzaam, doch het handknoopen vraagt veel meer werk en hoogere pryzen. Kleeden welke aan den ach terkant een los weefsel hebben, be- hooren meestal tot de goedkoopere en minder sterke soorten, terwijl velen een kleed prefereeren, dat aan de ach terzijde door geweven is. Van groot belang is het, dat men weet uit welk ^ateriaal het kleed is samengesteld ep of het kleurecht is. De levensduur van een kleed wordt verhoogd, indien men het de eerste maanden niet met een stofzuiger be handelt, doch afborstelt, vooral geldt Melkgerechten bij den maaltijd. door MARTINE WITTOP KONING. DAT Din&Tógavond 1 October! Een wedstrijd met schit terende prijzen dit voor dikke kleeden, waarvan de peluche draden eerst vastgeloopen moeten worden. Kloppen moet met: nieuwe kleeden nimmer en het best is om ze, wanneer ze stoffig zijn met theebladen te bestrooien en met een zachte schuier af te borstelen. EEN GOED IDEE. Zoo, heeft de dokter Uw vrouw voorgeschreven te gaan kuren - Ja, hy denkt dat het goed voor mij is! mogen van mijn man verloren ging, ben ik van Wouter vervreemd. Hij meende, dat ik hem slechts ter wille van mijn vader, dié natuurlijk van de naderende catastrophe op de hoogte was, had getrouwd, om nog te redden wat er te redden viel. En dan sloeg hij geloof aan de woorden van zekere „vrienden", die allerlei opmerkingen over mijn doen en laten ten beste ga ven en daarmee mjjn man tot zoom geweldigen ijverzucht opdreven, dat ik het niet meer kon uithouden en naar dit stille plaatsje ben gevlucht. Kunt U dat begrijpen, dat je eindelijk eens vrij wilt zijn van al die masker en schijnmenschen, die mij op com mando hun vereering moesten betoo- tien om mij op de proef te stellen? Vandaar al die feesten in ons huis, vandaar al die onbekende lieden, die hun rol moesten spelen en vandaar ook... mijn vergeetachtigheid ten op zichte van hen. k Een lichte kleur was den jongen man naar het gelaat gestegen, bijna teeder nam hij haar hand in de zijne. En nu haat U Uw man zeker, Mevrouw Maria? f Néén! Ik heb eenmaal aan het groote geluk geloofd en een gelooi verliest men niet, wanneer het diep in het hart zetelt Ik zou wenschen, dat U het ge luk, dat U verdient, weer terug vindt, lieve Mevrouw Maria Teeder en vol medelijden kuste hij de zachte, smalle hand, die hij omvat hield... Drie dagen later stond de jonge man in het privé-kantoor van den chef» van het Van Raalte-concern. Wel, mijnheer Kanter, hebt U mijn opdracht uitgevoerd? vroeg de scherpe, snijdende stem van Wouter van Raalte. Ik heb me voor de eerste maal in mijn leven geschaamd, dat ik too- neelspeler ben en ik kan l^niet zeg gen, hoezeer het mij spijt, dat ik mij meer door de drang van de omstan digheden dan door mijn hart heb la ten leiden, toen ik Uw opdracht aan nam. Dat interesseert mij allemaal niet!' Ik wënsch over mijn vrouw te hooren1 Een vrouw als Mevrouw van Raalte, zoo trouw en sterk in het ge loof aan haar liefde, is te goed voor een man, die spionnen op haar af stuurt. Dat is de uitslag van mijn on derzoek, mjjnheer van Raalte. Scherp en bitter klonken de woor den. De jonge man stond opgewonden voor de schrijftafel van den indus trieel. Doch deze bleef rustig zitten en s^èelde met zijn monocle. Ook uw critiek op mijn persoon interesseert mij niet. Ik zou nu einde lijk graag willen weten, óf m'n vrouw me bedriegt of niet. Mevrouw van Raalte houdt even veel van Uw als vroeger, ze is slechts gevlucht voor de maskers,waarfhee U haar in haar eigen huis omringde. Heeft ze U dat voorgelogen Mijnheer- van Raalte. Wij too- neelspelers komen veel onder de inen- schen en hebben geleerd de menschen in de oogen te lezep en dooy de oogen in het hart. U had dat ook bij Uw echtgenoote moeten doen. U zoudt dan gezien hebben, dat deze vrouw nooit zal liegen. En U kunt mij Uw eerewoord geven... Wat is mijn eerewoord verge leken bij de eigen overtuiging, die U zich toch zoo gemakkelijk kunt ver werven. Ga ongemaskerd tot haar en U zult den weg door de oogen tot haar hart vinden. Ik dank U, mijnheer Kanter. Ik zal het probeeren... Wouter van Raalte stak den-jongen kunstenaar de hand toe en daarbij zagen zijn oogen naar het portret van Mevrouw Maria, dat in een zilveren lijst op de schrijftafel stond. 3 „Onbekend maakt onbemind." Dat moest eigenlijk wel niet zoo zijn, maar... eenigszins begrijpelijk is het toch: persoonlijk contact brengt eigenschappen tot uiting, die men tot dusverre niet had vermoed in der „onbekende" die in staat zijn de kennismaking in blijvende vriend schap te doen overgaan. Geldt dit voor personen, het kan ook ^'oor zaken gelden... zeker ook voor levensmiddelen. Zooals misschien de eerste stap naar kennismaking met een vreemde ons wat moeite kost, zoo zal ook vaak het eerste hapje $an een onbekend ge recht gepaard gaan met een overwin ning op onszelf. Maar evenals we na'de eerste (ge vreesde!) ontmoeting met een onbe kende dikwijls verlangen naar een volgende, zoo zal ook niet uitgesloten zijn, dat we op het eerste hapje gre tig het tweede en het derde laten vol gen. Tenslotte kunnen we ons niet voorstellen! hoe het was, toen we het gerecht nog niet in onze lijst voor da- gelijksch gebruik hadden opgenomen! Min of mèer is het zoo gegaan met ons goed Nederlandsch prpduct, de kaas. De aarzeling voor een meer veel vuldig gebruik betrof hier niet de kaas zelf: die was bekend genoeg en die werd dus in ieder gezin wel aan vaard... mits men zich mocht houden aan de oude gewoonte van kaas te combineeren met een boterham. Toen dook hier en daar veelal bij eenigszins bereisde menschen het verlangen op naar „gerechten met kaas", die men in het buitenland had leeren waardeerende macaroni of de spaghetti met kaas, de bloemkool „au gratin", de risotto, de kaascroquet- ten deden schuchter hun intrede in de Hollandsche keuken; ze werden dooi de gasten in het gezin geproefd en overgenom^i en ze werden op die ma- nier in ruimeren kring ingeburgerd als dinergerechten wel te verstaan. Daarnaast echter naast de gas tronomische waarde voor de fijnproe vers dus van kaasgerechten kwam hoe langer hoe meer naar voren de voedingswaarde van de Nederland- sche kaas speciaal in dezen tijd, nu iedere huisvrouw het hare doet cyn haar uitgaven te beperken, zonder daarbij aan de gezondheid van het ge zin nadeel toe te brengen. Kaasgejtechten in het middagmaal brachteï/bezuini^ging op de huislfoud- rekenmg: kaas niet enkel als een tusschengevoegd lekkernijtje m het middagmaal, maar als noodzakelijk onderdeel van het hoofdgerecht in den eenvoudigen maaltijd vond ook grif de noodige aanhangers en aan hangsters. Ik spreek hier uit ondervinding. In de laatste weken bereikte my telkens uit alle deelen van het landhet verzoek om nog' eens wat mogelijk heden aan te geven voor het onder brengen van kaas in de huiselijke ge rechten. Mag ik het antwoord op die vraag maar voor allen tezamen geven, in den vorm van een paar recepten die in dezen tijd van het jaar een goede kans zullen hebben? Stamppot van savoye kool met kaas (h personen'1 (Het gerecht wordt beschouwd als hoofdgrecht van den maaltijd, met misschien een soep vooraf of (en) een zoet gerecht toe.) 1 middelmatig groote kooi, iy2 K.G. aardappelen, 250 gr. kaas. 10 gr. bo ter of vet, wat zout, misschien wat peper. Maak de kool schoon, snipper ze fijn en zet ze op met niet teveel (een goed bodempje (kokend water en wat zout. Breng ze aan de kook en leg er dan de geschilde aardappelen oplaat beide samen gaar worden (ongeveer '/juur, liefst niet langer) en onder zoek nu en dan of het bodempje water nog voldoende isvul het anders wat bij. Stamp de kool met de aardappelen door elkaar, roer er de boter (vet) en de geraspte kaas door (misschien ook een ietsje peper) en laat het gerecht nog even goed heet worden, zoodat de kaas kan smelten. v Gebruik als kaassoort naar eigen verkiezing oude of jonge; de oude voor wien van een pikant gerecht houdt, de jonge voor wien het zach tere prefereert. - f M Schoteltje van resten kool en'aard appelen. Bereid dit schoteltje, waarbij fei telijk geen „maten en gewichten te pas komen, van een restje kool-stamp pot of van een schaaltje overgehouden kool en een dito schaaltje koude aard appelen. 'Vul in het eerste geval het vuur vaste schoteltje laagsgewijs met stamppot .en geraspte keaas, zóó, dat het bovenste laagje uit kaas bestaat. Strooi daarover een ietsje paneermeel' Moderne deshabülé's van crêpe de chine. i (heel dun, zoodat de kaas óók zicht baar blijft), leg er kleine klontjes boter op en laat het schoteltje in den oven door en door heet worden en een goudbruin korstje vormen. Leg in het tweede geval om en om laagjes gestoofde kool en laagjes aardappelplakjes met over de aard appelen telkens-wat geraspte kaas ge strooid. Laat ook hier het bovenlaagje uit kaas bestaan en behandel het scho teltje verder op dezelfde wijze als het vorige. Beide schoteltjes leenen zich uitste kend als „warm hapje" bij de boter ham. Koolrolletjes met kaas (U perso nen). 1 niet te groote savoye kool, 400 gr. jónge kaas, 80 gr. boter of vet, 1 eet lepel fijngehakte selderij. Haal de kool voorzichtig blad voor blad uit elkaar en kook dan de blade ren bijna gaar in ruim kokend water met wat zout (ongeveer 20 minuten) staafje op en sla de zijkanten naar 'onderen om, zoodat stevige rolletjes worden gevormd. Bak de rolletjed op eén zacht vuur in de koekepan met de boter lichtbruinschik ze dan op een verwarmden schotel en giet er de nog in de pan overgehouden boter over. Presenteer deze koolschotel aan het middagmaal bij aardappelpurée, of wel, maak er een lunchgerecht van, maar gebruik dan van alles een klei nere hoeveelheid. Wie zich vollediger op de hqogte wil stellen van de steeds meer „veld win nende" kaasgerechten, kan ik het zoo juist verschenen geïllustreerde recep- tenbóek „Van eigen land" aanbevelen, dat door het Zuivelbureau te 's-Gra- venhage uitgegeven wordt. Een gezonde en voedzame aanvulling Zoo zonder nadere verklaring wekt de term „melkspyzpn" den indruk van „iets stevigs", iets wat „staat in de maag"met andere woorden voedsel, dat ons een gejoel van verzadiging aanbrengt en dat gevoel behoorlijk lang laat voortduren. Vandaar dan ook, dat de huisvrouw laat ze op een vergiet uitlekken en wat afkoelen. Snijd intussehen de kaas '(Goudsche of Edammer) in J staafjes van ongeveer 4 c.M. dikte en 8 c.M. lengte. Leg in elk koolblad een staafje kaas met wat fyn gehakte sel derij bestrooid, rol het blad om het een melkspijs aan het menu toevoegt, wanneer de kans op een te lichten maaltijd zou bestaan; vandaar dat de boerenarbeider zijn „pap" niet graag, zou missen onder de gerechten die zijn arbeidskracht op peil houden; van daar dat het meest bekende type van een stevig ontbijt zich voordoet in den vorm van een flink bord gort of ha vermout, waarin de melk niet ge spaard is. En qp die manier beschouwd, zou dan een melkspijs ons aantrekken> in den winter als onze eetlust door de kou is gescherpt eerder dan in den zomer, als ons verlangen meer uitgaat naar iets lichts. Toch is die gevolgtrekking niet ge heel juist. Zeker, de melkspijzen waarover we daareven gesproken heb ben de pappen behooren in hoofdzaak tot den winterdienst in onze voeding; maar... er zijn behalve die pappen nog andere melkspijzen, die w^l degelijk 's zormers met suc ces op tafel kunnen worden gebracht. Waar het koude jaargetij gelukkig nog eenige maanden zal uitblijven, willen we ons eerst verdiepen in de melkspijzen, die een zomersch karak ter drageh: later komt dan de beurt aan de meer stevige melkkostjes. Ten eerste is er op dit gebied de vla, het koude, matig gebonden nage- recht, dat met recht de reputatie heeft van „gemakkelijk naar binnen te glij den" en dat daarom o.a. nogal eens dienst doet in de ziekenvoeding. Zoo'n vla kan als we voor bindmid- del va^j de melk uitsluitend of hoofd- zakelijk eieren gebruiken, nu juist niet Berekend worden tot de meest alle- daagsche „toetjes". Maar, er zijn ook andere goedkoopere bindmiddelen, waardoor we het gebruik van eieren künnen beperken en zelfs soms ge- heel kunnen uitschakelen; aan voed- 1 zaamheid behoeft het daarom de vla niet te ontbreken, want de melk die er het hoofdbestanddeel van blijft vor men, neemt dat gedeelte van de taaky wel voor haar rekening. Een paar recepten ter verduidelij king; ze zijn alle berekend voor onge veer 4 personen. Chocoladevla. 1 L. melk, 100 gr. suiker, 40 gr. cacaopoeder, 60 gr. mazena, desver- kiezende een stukje vanille. Roer de suiker met de cacao en de maizena (misschien ook het uitge- schrapte merg van een klein stukje vanille door elkaar en vorm er met behulp van een gedeelte van de koude melk een glad, gemakkelijk vloeibaar papje van. Breng de rest van de melk aan de kook, giet er roerende het cho colademengsel in en laat alles samen onder voortdurend roeren een paar minuten doorkoken, tot de maizena gaar is. Giet de vla over in een ruime schaal en roer er telkens in, om te voorko men dat zich aan de opfpervlakte een hinderlijk vlies vormt. Breng de vla, als ze geheel afgekoeld is, over in de vlaschaal. Presenteer er misschien het een of ander droog koekje bij (lange biscuits, sèhuimpjes of iets derge- Üjks). - Koffievla. A melk, 75 gr. suiker, 1 klein theekopje zeer sterke koffie-extract, 70 gr. maizena. Breng op een zacht vuur de melk aan de kook. Roer intussehen de mai zena met de suiker door elkaar en vorm er met het koude koffje^éxtract een gelijk PMi.ie van. Verdun dit met eenige lepefirvan de warme melk en giet het dan (roerende) in de pan met kokende melk. Laat de vla even door koken tot de maizena gaar is. Behan del ze dan op dezelfde wijze als voor de chocoladevla beschreven is en dien ze ook op dezelfde manier voor. Vanillevla (met 2 eieren). 1 L. inelk, 50 gr. suiker, ^4 stokje vanille, 50 gr. maizena, 2 eieren. Laat het gespleten vanillestokje zachtjes aftrekken in de melk; houd er echter ongeveer 1 kopje melk uit voor het aanmengen van de maizena. s Klop in een niet te kleine kom de eieren en vorm daarmee van de door elkaar geroerde suiker en maizena een gelijk papje; verdun dit met de over gehouden koude melk, tot het gemak kelijk vloeibaar is. Giet nu geleidelijk (en steeds flink roerende) de kokende melk bij het koude mengsel, breng "dan alles weer in de pan over en laat op een zacht vuur en onder voortdu rend roeren het mengsel koken fot de maiiena gaar is (een paar minu ten). Laat de vla afkoelen op dezelfde wijze, die voor de chocoladevla is be schreven. Leg er bij het opdienen misschien kleine nopjes jam op of kleine bitterkoekjes of schuimpjes. Een zomer-melkgerecht, dat niet tot het genre „vla" behoort, vinden we in'sommige streken van ons land (Twente o.a.) in den vorm van een schotel zéér koude karnemelk, die b.v. eenige uren in den kelder of in koud water heeft gestaan. Als aroma wordt er vóór het wegzetten wat uitge- schrap vanillemerg of geraspte schil van een goed schoongewasschen ci troen of sinaasappel doorgemengd. Dit gerecht, dat dus zoo goed als geen bereiding vraagt, wordt in die pe borden opgeschept en liefst ge presenteerd met „iets knappends er bij, b.v. beschuit of geroosterd brood. Schimmel. Schimmel verwijdert men van •worst, indien men een dunne brij maakt van water en zout, waarmede de buitenkant wordt bestreken. Na eenige dage vormen zich zoutkristal len en de schimmel verdwijnt. "H Niet alleen, dat citroensap smake lijker is bij verschillende gerechten dan azijn, doch het maakt ook dat menschen met een zwakke maag ge rust slaatjes kunnen eten, waaraan eenige druppels sap zijn toegevoegd. De schil geeft een fijn aroma aan zoete spijzen en gebak. Een schijfje citroen bij het was schen der handen gebruikt, maakt deze schoon en zacht. In een vinger kommetje met water verfrischt het na tafel de vingers, terwijl velen gaarne citroensap in thee of bouillon gebrui ken. Een paar schijven citroen in het dagelij ksche waschwater houden de huid soepel en zacht, doch men moet dan geen zeep gebruiken. Het beste is de sap gedurende de nacht op de huid in te laten werken. Citroensap is uitstekend om'vlek ken te verwijderen, in het bijzonder inktvlekken. Ook roest verdwijnt dooi de sap. Zelfs in de huisapotheek wordt dankbaar gebruik gemaakt van ci troenen. Zijn de voetep en beenen moe, dan neemt men eerst een warm zoutwater voetbad en wrijft ze daar na met het snijvlak van een citroen, waarna men zachtjes masseert (van beneden naar boven). Tegen verkoudheid, griep e.a. ziek ten, die men door transpireeren moet trachten te verdrijven, Werkt een glas warme citroensap uitstekend, terwijl het koud een verfrisschende drank geeft op warme zomerdagen. Warme melk met honing en citroen- $£p verzacht de keel bij verkoudheid, - terwij 1 een geklopt ei met honing en citroensap eveneens verzachtend werkt. Het gebruik Van één citroen per dag met water is uitstekend voor de ge zondheid en verschaft het organisme de aanvullende stoffen die het noodig heeft. x i UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Gemeenteraad 4 van Woensdag 25 September. De Raad dezer gemeente kwam gister middag in spoedvergadering bijeen. Na opening door den Voorzitte^, burge meester P. A. Troost, Werden de notulen van de vergadering van 26 Augustus en 3 September vastgesteld. Mededeeling werd gedaan van verschil lende goedgekeurde raadsbesluiten op de begrootingswijzigingen. De gemeentebegrooting 1936. Ingediend werd de gemeentebegrooting voor 1936. De begrooting is sluitend. Zij brengt geen belastingverlaging maar ook geen verhöoging. Het verzoek van den heer N. Uitman om lichtkozijnen te mogen maken In den oostelijken gevel van zijn huis, welke zich ongeveer 1 meter van de alscheiding tus- schen zijn perceel en de eigendommen der gemeente ligt, werd door den Raad met algemeene stemmen toegestaan. Op een vraag van den heer FAFIANIE waarom deze zaak nu pas in den Raad behandeld werd, daar de heer yitman reeds op 15 Juni hiervoor een verzoek bij B .en W. had Ingediend, werd medege deeld dat dit geheel aan de betrokkene ls te wijten, daar de teekeningen door hem ingezonden, niet aan de eischen vol deden en eerst op 2ü September J.l. een aan alle eischen voldoend verzoek is in gekomen. De VOORZITTER merkt op, dat dus van een langzame behandeling In deze zafak geen sprake kon zijn. Op een verzoek van den heef M. de Rooy, betrelïende het opheffen van een bouwverbod op ztjn perceel, sectie G no. 2049 heelt de Raad afwijzend beslist. Over de verordening op de helling van rechten voor van gemeentewege plaats gehad hebbende ontsmettingen, welKe hetfingsverordening slechts goedgekeurd was tot 1 Januari 1956, ls de Raad niet tot stemming overgegaan en is deze ver ordening opnieuw bekrachtigd en de da tum van inwerkingtreding bepaald op 1 Januari 1956. B. en W. stelden voor de leges ter secre tarie te verhoogen. Het bewijs van Ne derlanderschap, dat slechts f 0.25 kost, achtte de VOORZITTER zoo weinig ln verhouding met wat het kost ln andere gemeenten, dat hll voorstelde dit tot 0.50 te verhoogen, het paspoort van f 0.50 wil hD tot 11 verhoogen. Be heer FAFIANIE ls het met dit voor stel niet eens. Hij vindt dat de minder bedeelde die nu ook eens ln de gelegenheid komt de grenzen te overschrijden, door deze verhooging Van een bewijs van Ne derlanderschap benadeeld wordt Ook zakenmenschen, die volgens hem Veel ln 't buitenland vertoeven, zullen door deze verhooging gedupeerd worden. j De VOORZITTER merkt op, dat de be- wijzen van Nederlanderschap en pas- I poorten zeker voor 9ü aangevraagd wor den voor het maken van plezierreisjes en dat zij die hiervoor het geld overhebben toch zeker wel deze kleine verhooging van onkosten kunnen betalen, vooral daar deze belasting uitsluitend onder de luxe belasting valt. De heer v. TOL vindt het vreemd, dat de heer Fatianie het niet met het voor stel eens is, daar het hier toch inwoners betrelt die zeker de onkosten van een J bultenlandsche reis kunnen betalen. Het voorstel werd ten slotte aangeno men. I Met het voorstel tot wijziging van da besluiten betreffende de gemeentelijke garantie voor boomkweekerscredlet gaat de geheele Raad accoorö. I In de Raadsvergadering van 22 Novem ber 1934 werd goedgevonden om met medewerking van de besturen van den Voorlschen polder, de polders Achterof en de Putte en den Oostpolder over te gaan tot het in werkverschaffing doen uitvoeren- van een hoeveelheid bagger en schletwerk. l Toen de machtiging van net departe ment van sociale zaken afkwam, was het j voorjaar bijna aangebroken en ontmoet te de uitvoering der werkzaamheden be zwaren: vooral ook omdat het land dat beteeld was of werd onder de uitkomen de specie zou worden gezet. B. en W. hebben zich thans opnieuw j tot het departement van sociale zaken en het college van Gedeputeerde Staten gewend en mochten thans toezegging be komen, dat voorlooplg tot en met 2 No- verber a s. het werk kan worden ter hand genomen. i In verband met het feit dat de gemeen tebegroottng thans met een en ander ln overeenstemming moet worden gebracht,, stellen B. en W zich voor voor de werkver schaffing naar de destijds genoemde glo- bale begrootingen een uitgaafpost te ra men van f 5165; als rijksbijdrage te ra- men 7U pet. van het verschil tusschen de kosten en de polder bij dragen of 3665 is 2565; het restant af te schrijven van den post voor onvoorziene uitgaven HüO. I Voor kennisgeving aangenomen. I De Raad kon zich vereenigen met het j voorstel inzake bijslag van arbeiders ln I land- en tuintjpuwbedrljven. Een com- missie, bestaande uit de heeren Van Tol, C. v. d. Torren en A. Rupke, werd be noemd, welke commissie het gemeente bestuur van advies zal dienen. Medegedeeld werd nog dat vermoede- lijk 7 landerijen ln aanmerking zullen komen. J Het voorstel tot openbare verhuring van het tuinland, laatstelijk voor dit jaar 1 onderhands verhuurd geweest aan den i heer A. Oudijk, werd aangenomen, con- form de voorstellen van B. en W. Met het voorstel tot wijziging van het reglement voor de levering van gas, wa ter en electriciteit, en de instelftng van een Instituut van erkende gas- en water- fitters en plaatselijke installateurs, kan de Raad zich vereenigen. Bazar Chr. M.U.L.ü.-schooI. Fraaie stands en vele attracties. Hedenmiddag is onder groote belang stelling de bazar geopend, welke tot en met Zaterdag 28 September a.s. in de goederenloods van het stationsgebouw aan den Kerkweg gehouden wordt,, ten bate van de Christelijke M.U.L.O.-school. üm twee uur kwamen vele genoodig- den ln de fraai versierde goederenloods bijeen om de opening der bazar' bij te wonen. Onder hen bevonden zich o.m. j burgemeester en mevr. Troost, de heer A. Kreupeling, gemeente-secretaris, de heer P. Magrê, gemeente-ontvanger, de dames B. J. van Rijn, J. Modderkolk, P. 1 Zuidema, Hoogendoorn en U. F. Broer, die zich allen zeer verdienstelijk hebben ge- maakt bü het treffen der voorbereidin- I gen; verder de predikanten, vertegen- woordlgers van de Commissie van Toe- zicht, enz. De heer Krabbendam heette alle aan wezigen hartelijk welkom en gaf een j overzicht van de totstandkoming dezer bazar, waarbij hij tevens een vriendelijk i woord van dank richtte tot de wlnkehers, Ilrma's en industrleelen voor de zeer vele geschonken goederen, alsmede de ddmes die met nijvere hand de ruime goederen- j loods in een fraaie en flëurige expositie ruimte hebben herschapen, j De burgemeester, de heer P. A. Troost, i verrichtte, nadat een zangkoortje onder leiding van den heer Van Straten zich op verdienstelijke wijze had doen hooren, de 1 openingsplechtigheid met het doorknip- pen van een lint, waarna de bezoekers een rondgang langs de expositie maak- ten en een kopje thee werd gebruikt. De expositie. De expositie, naar een ontwerp van den heer N. Krabbendam, is buitenge woon aardig en zeer aantrekkelijk. Met zorg en fijne smaak zijn de vele goede ren uitgestald en nooden de(n) bezoek- (ster) tot koopen ten bate van het goede doel. Natuurlijk neemt de afdeeling handwerkjes een ruime plaats in, maar ook houtsnij- en figuurzaagwerk is er aanwezig. Frissche bloemen, temidden van een aantal palmen en andere plan ten maken het geheel tot een bazar die velen tot een bezoek zal aanlokken. Ver geten we ook niet de vermakelijkheden, als vogelprlkken, schijfschieten, sjoelen, electrisch vlsschen en de onontbeerlijke grabbelton niet en we zijn er zeker van, niet \olledig te zijn. Een woord van lot ls hier zeker op zijn plaats voor de belanglooze medewerking van de firma's Oudijk en Kuiper, die voor de bloemversiering zorgden, de fa. Smiths die het electrisch licht aanlegde en de lirma's Hoogendoorn en Both, die het hout leverden en het timmerwerk ver richtten. GOUDERAK. Polder Middelblok. Het bestuur van den polder Middelblok heeft een dykleger samengesteld, dat in tyden van watersnood dienst moet doen. Tot hoofdlieden van dit dijkleger zyn benoemd de heeren J. van de Vlist, C. Kool en J. J. Boer. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD; H. van Beek, 26 j. en M. E. van Vliet, 23 j. W. Grootendorst, 25 j. en M. de Bode, 22 j. GETROUWD: G. Vrijenhoek en M. de Vry. OVERLEDEN: B. Slegt, 74 j., wed. van C. M. van Vlaardingen. Z. Kasteleyrf, 75 jaar. BOSKOOP. Afscheid Ds. Bijdemast. Ds. N. Bijdemast, Chr. Geref. predikant alhier is voornemens op Maandag 30 Sep tember n.m. half acht, afscheid te nemen van zijn gemeente, wegens vertrek naar Soestdijk, waar hij Donderdag 3 Oct. zal worden bevestigd door Ds. L. Kraan uit Baarn om Vrijdag 4 Oct. zijn intrede te doen. LET OP DEZE BIJZONDERE AANBIEDING MAAKiER D I R E.'CT GEBRUIK VAN I Dezer dagen verscheen wederom 't groote Nederlandsche Modeboek Dit fraaie Nederlandsche Modeboek bevat ook thans weder hon derden modellen practisch en elegant van mantels, japonnen costuums, blouses, rokken, kinderkleeding, haak- en breiwerk, enz. De modellen zijn deskundig en met zorg gekozen en geven een nauwkeurig beeld van de laatste mbdes der bultenlandsche Wiiaen voor het komende najaars- en winterseizoen. - Van elk model zijn CENT patronen kant en klaar in een groot aantal maten direct leverbaar tegen zeer lage prijzen, n.l. 20, 35 en 50 cent. HOE ZULT GIJ DEZEN WINTER GEKLEED GAAN? ..Winter- weelde" geeft het antwoord! - U zoekt een prettigen wintermantel.' Een aardig najaarscostuum Een leuke avondjapon Een vlot kort jasje V vindt alles in „Winterweelde" 1935-'36 Wegens een speciale overeenkomst met de uitgevers kunnen wij onze lezeressen dit boek aanbieden tegen een spccialen, geredu- ceerden prijs, alleen geldig bij inzending van onderstaande coupon, namelijk WIJ noodlgen U dringend uit van deze buitengewone aan bieding te proflteeren en onderstaande coupon direct ln te vullen en toe te zenden aan de administratie van ons blrflT Ondergeteekende verzoekt toezending van „Winterweelde" 1935-'3 Naam StraatWoonplaats Afgehaald Bureau Markt 31, Gouda 0.50, naar buiten franco per po£t f 0.85.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4