Een week in New-York. N a jaarsverkoudheid. FILMNIEUWS. Herfstvruchten uit gezondheidsoogpunt. Hoe staat het metjiw blinden darm Het bewaren van vruchten in den winter. Wetenswaardigheden. Verschillende Recepten. Eenvoudige Menu's. Wie te langzaam rijdt wordt bekeurd. Kousen koopen te middernacht! Een bezoek aan de grootste Music Hall. BB 21 Verkeersdrukte in New-York. De wensch om Amerika te bezoe ken, kan tegenwoordig makkelijker vervuld worden dan nog slechts en kele jaren geleden. De scheepvaart maatschappijen hebben de reiskosten aanzienlijk verminderd en zoo kwam net dat ik onder deze omstandigheden even in New-York geweest ben. Wie drie weken vacantie heeft, vaart in een week er naar toe, blijft een week in Amerika en vaart de derde week, weer terug. Het leven is door den huidigen koers van den Dollar heel goedkoop in Amerika. Wie in New-York aankomt, krijgt direct den indruk: hier is het cen trum van de wereld. Tenminste, zoo ging het mij. Wanneer het schip het land nadert, en de beroemde, ontel bare wolkenkrabbers aldoor grooter en duidelijker worden, en ze tenslotte in al hun grootschheid vlak voor onze oogen oprijzen, dan is men verrukt en als door een magische kracht aan getrokken tot deze „sprookjesstad". Het Vrijheidsbeeld heb ik in de op winding heelemaal vergeten! Maar wanneer men later in deze stad rondloopt, rondrijdt en over stapt van het eene vervoermiddel in het andere, wanneer men voortge duwd wordt door een zich haastende menigte en men de moderne verkeers middelen aan zich voorbij ziet razen dan verlangt men er hard naar, om er toch alsjeblieft weer gauw uit te mogen zijn tot... je je gewend hebt. En dat gaat zoo gauw... Eerst gingen we dikwijls te voet, maar dat hebben w,e gauw opgegeven. We hebben al rijdend de groote stad doorkruist. Eerst met de tram, voor 5 cents, dat is in Hollandsch geld 7 cent, toen met den ondergrondschen spoorweg, de zoogenaamde Subway, even ver en even goedkoop. Daarna met autobussen, elegante taxi's, die allemaal voorzien zijn van een radio toestel en tenslotte met stoombooten, die op den Hudson en rondom Man hattan varen. Verdwalen kun je in j geen geval in New-York. De „streets" loopen allemaal parallel van het Oos ten naar het Westen en zijn genum merd. De „Avenues", die deze straten kruisen, zijn eveneens genummerd. Overal ziet men auto's en nog eens auto's, zoowel 's nachts als overdag. New-York komt nooit tot rust. Er wordt zeer snel gereden. Wie te lang zaam rijdt, wordt bekeurd. Het is buitengewoon, zooals het verkeer ge regeld is. Hoewel alles snel gaat, merkt men nergens ongeduld. Nie mand maakt noodeloos lawaai. Er worden weinig signalen gegeven. Wanneer twee auto's met elkaar in botsing komen, zooals wij dat eenmaal zagen, dan rijden zij weer uit elkaar, de chauffeurs onthouden zich van scheldpartijen en zijn integendeel zeer hoffelijk in minder dan geen tijd gaat alles weer gewoon zijn gang. Iedereen neemt de grootste voorzich tigheid in acht. We hebben slechts vijf maal paard-en-wagens gezien, motorfietsen ziet men er in het ge heel niet, fietsen worden alleen als kinderspeelgoed gebruikt eft dat al leen in de buitenwijken. New-York leek ons een „jonge stad". Zoo ziet men er zeer weinig oude menschen, en de vrouwen zijn haast allemaal zeer opgemaakt. Soms ziet dat er vreesely'k uit, bijwijlen echter ook zeer charmant! De mannen, zien er niet bepaald verzorgd uit, de vrouwen daarentegen zijn zeer chique gekleed. Alle moge lijke nationaliteiten en rassen ziet men er, vooral veel negers en joden, Een fantastische plek is de Broad- I way, vooral bij ftacht. Dan is alles Een wolkenkrabber van dertig etages hoog. In de komende maanden zijn er re gelmatig verkouden menschen, het1 geen aan de steeds wisselende tempe raturen en het wisselvallige weer grootendeels is toe te schrijven. Iedere gewone verkoudheid maakt het ech ter niet dadelijk noodig, dat men naai den dokter gaat. Vele huismiddeltjes helpen meermalen afdoende en een der oudste is wel de kou door flink transpireeren kwijt te raken en een paar groote koppen lindebloesemthee of warme citroen bewijzen uitsteken de diensten in dit opzicht, ten over vloede wordt wellicht nog een warme kruik genomen. Door het zweeten wordt het vocht in het weefsel geab sorbeerd en de poriën openen zich, zoodat de giftige stoffen het lichaam kunnen verlaten; zweeten is dus te vens een reinigingsproces. De ver schillende middeltjes om te transpi reeren als lindebloesem, kamillen vlierthee, citroen enz., werken door de aetherische olie, die zij bevatten prikkelend op de zweetklieren. Mi^dgr bekend, doch een buitenge woon goed middel is aftreksel van wilgen-schors, dat niet alleen doet zweeten, doch tevens urinezuur af voert en pijnstillend werkt. Meft kan dit aftreksel indien men zulks wenscht combineeren met een der andere genoemde middelen Zweeten is goed voor iedere pa tient, die een normaal hart heeft, ter wijl de huid tijdens de kuur met azijn water moet worden gewasschen, het geen buitengewoon aangenaam aan doet. Heete baden werken eveneens uitstekend, vooral indien men er hooi- zaad, lindenbloesem of dennenaalden- extract aan toevoegt. Naarmate de maag en darm minder VADER'S EERE WOORD. Carole Lombard, Shirley Temple en Cary Cooper. Vanavond wordt in de Schouwburg-Bioa- coop vertoond „Vader's Eerewoord", met Cary Cooper en Carole Lombard en de kleine Shirley Temple. Shirley Temple, een vier jarig meiske, werd uit meer dan tweehon derd sollicitantjes gekozen, omdat zij be wees, dat zij een speciaal talent bezat, dat maar ééns in de tienduizend maal voorkomt. Shirley Temple, geboren in Santa Monica (Californië) verwierf een uniek contract by Fox Film, dat een gouden toekomst voor haar inhoudt. Shirley werd ontdekt door Le.» Brown en ki-eeg een rolletje te vervullen in „Stand up and cheer". Toen eenige scènes, waaronder ojk de hare, voorgedraaid werden in de studio's, was Winfield Sheeman zóó enthou siast, dat hij direct een buitengewoon veel belovend contract voor haar liet opstellen. Brown, die destijds ook Jackie Cooper ontdekte, vond Shirley, nadat hy dagenlang oneindige proeven genomen had met andpre I babies voor deze belangrijke rol in „Stand up and cheer". Shirley's vader, George F. Temple, is di recteur van een bankfiliaal in Los Angelas. Haar moeder weidt al haar tijd aan Shirley. Niemand in de geheele familie is ooit met tooneel of film in aanraking geweest. Al- I hoewel Shirley in haar optreden doet den ken aan een pop, is zy wonderlijk natuur lijk voor de camera," Zy tap-danst en zingt als een volwassene. Nadat Shirley zulk een succes oogstte by Mr. Sheehan, de produc tieleider van „Stand up and cheerwerd haar rol uitgebreid en kreeg zij een revue finale te leiden, waarin meer dan vijf en twintig beroemdheden optreden. Voor Shirley zyn reeds verschillende rol len en rolletjes weggelegd en zullen we deze kleine pop in de toekomst nog in ver scheidene films aardig werk zien verrich ten. aangezet worden tot werken, zullen de resultaten beter zijn. Trouwens als men flink verkouden is, smaakt het eten toch niet, dus het voorschrift zal niet te veel opoffering vragen van de patiënt. Menschen, die bij de minste wisseling van het weer verkouden zjjn, kunnen zich het best tot een arts om advies wenden, die op een of an dere wijze kan bevorderen, dat het neusslymvlies minder gevoelig blijft. De herfst schenkt ons verschillen de soorten vruchten, waarvan wij zoo veel mogelijk gebruik moeten maken, niet alleen om te genieten van de zui vere, frissche smaak, doch tevens uit gezondheidsoogpunt. Appelen, peren en druiven zijn rijk aan organische vruchtenzuren, die het bloed zuiveren en het organisme meer weerstand doën bieden tegen verschil lende infectieziekten. Vruchtensap Het Vrijheidsbeeld. zeer overdadig geïllumineerd, in alle mogelijke kleuren. Zelfs in de lucht vertellen reclames die door luchtschepen en vliegmachi nes achter zich aan gesleept worden, dat we toch vooral „Camol"-sigaret- ten moeten rooken en dat de nieuwe Chevrolets absoluut de moeite van het bezitten waard is. Fantastisch, fantastisch een an der woord is er niet voor te vinden. Zooiets zie je maar eens in je leven. Natuurlijk hebben we New-York als het ware „ontdekt"! En op die Music Hall. 6000 personen kunnen een plaats vinden. Er heerscht en haast overdreven pracht en praal, maar toch naar mijn mee nmg zeer mooi. Een tooverriik is het. Men kan er zich geen voorstelling van maken, wa„ neer men het niet met' eigen oogen heeft aanschouwd. On- onderbroken wordt er gespeeld van 's morgens tot middernacht' Het gebouw is altijd vol. Men krijgt er films en variété's te zien, alles is natuurlijk op effect berekend. De muziek is hard- vooral jazz wordt er gespeeld' Een reusachtig orgel vult de hall, nu eens met zachte tonen,1 dan weer met luid geraas. Ik films zijn soms goed, soms ooi zeer middelmatig. Op een anderen dag bezochten we groote warenhuizen, aten in alle mogelijke restaurants alle mogelijke gerechten (voor heel weinig geld) én kochten omstreeks middernacht kou sen. Harlem, de negerwyk, hebben wij vluchtig bezocht, evenals Chinatown dat ons niet meeviel. We-hebben ge legen op het grasveld van het Central Park en hebben de schilderyen der oude Hollandsche meesters in het Me. tropolitan Museum of Art gezien. Ach, men kan niet ophouden met er over te praten, wannéér men eenmaal begintJe zou er zes maanden moe ten kunnen zyn, en dan ook verder het land intrekken, want New-York De wereldstad New-York met zijn vele wolkenkrabbers. ontdekkingstocht kwamen we ook in Wallstreet, waar het ons gelukte in de Morgan-Bank te komen, iets dat madr zelden gelukt. Plechtige stilte heerscht daar in de eenvoudig, doch zeer voornaam ingerichte hall. Geen cliënt was er te zien, alleen eey paar ambtenaren. Het gebouw is geen wol kenkrabber, doch bezit slechts twee Op een middag hebben we het reus achtige Rockeféller-centor, een nieuw, nog onaf stadsdeel bezocht. Hier is de grootste, pronkerigste „Music Hall" van de geheele wereldde Radio City b.v. van druiven of een trosje druiven aan het ontbijt is buitengewoon goed voor darmen en nieren en moet by voorkeur met bruin brood worden ge nuttigd. Niet minder aan te bevelen is aan het ontbyt een geraspte zure appel, desnoods bestrooid met suiker, hetgeen een smakelijke belegging voor de boterham geeft. Voor het raspen moet men een roestvrije appelrasp koopen, waar tevens andere vruchten en sommige groenten op geraspt kun nen worden. Wil men de geraspte appels voed zamer maken, dan neemt men 1 thee lepel havervlokken, voegt hierbij ci troensap, de geraspte appel en wat honing of gehakte noten. Een fjjn ge- maaktg banaan en een-geraspte appel smaakt uitstekend en is eveneens voedzaam. Deze vruchtenbry is voor al voor nerveuse kinderen uitstekend door het gehalte aan phosphor. Geraspte peren zijn eveneens uit stekend en worden evenals appelen eerst in stroomend water afgebor steld, daarna worden steeltje en kroontje verwijderd en de vruchten met schil en al geraspt. Pruimen zyn zoowel versch als gedroogd uitste kend-; in gedroogden toestand worden zy voor het gebruik goed gewasschen en 24 uur in water geweekt, niet ge kookt. Het dagelijks eten van 8 a 10 pruimen aan het ontbyt bevordert in hooge mate de stoelgang. Het is tevens noodig, dat meer is Amerika niet. Zes maanden dan ontdekt men ook pas goed hóe alles hier leeft en werkt, in die reuzenstad, die soms afstoot en dan weer aan trekt. De laatste avond in New-York het leek ons een groot, gloeiend gebergte, dat ons met zyn sprookjes- oogen aankeek... De sterren zagen we niet meer. Die zagen we pas weer, toen onze boot goed en wel de stad verlaten had en wy weer op den Atlantischen Oceaan zwierven, met niets dan wa- J ter, water en nog eens water om ons heen...! rauwe geraspte wortels door kinderen zoowel als volwassenen gegeten wor den en rauwe groene slaatjes moeten dagelijks als aanvullend gerecht op gediend worden, afgewisseld door tomaten. Eieren worden slechts matig ge geten,. evenals vleesch, in het bijzon der geldt dit voor kinderen, die liefst geen vleesch of vleeschsoepen zullen gebruiken, doch veel beter is het om hen ryst, macaroni, meelspijzen en erwten en boonenpurée te geven. Noten worden door kinderen gaar ne gegeten, gemalen worden zij door pap of vla geroerd, doch ook het zelf kraken en pellen is een bezigheid, die kinderen gaarne doen. Pinda's moeten, hoewel zij veel vet bevatten, niet te veel gegeten worden, beter zyn okker- en hazelnoten. Ook honing is uitstekend om op de boterham gegeten te worden, terwijl verschillende gerechten er mede ge zoet kunnen worden. Vilten hoeden. Vilten Koeden worden weer als nieuw, indien ze eerst flink afgebor steld en daarna gestoomd worden boven een ketel heet water. Fluweel, dat geplet is wordt op dezelfde wijze gestoomd echter zóó, dat de verkeer de kant boven de wasem gehouden wordt, waardoor de haartjes weer op staan. Ook lint wordt op deze wijze opgefrischt. Wat het kleine, overbodige aanhang sel ons voor partkan spelen. In de vorige eeuw wisten de dok ters weinig of niets van een infec- tueuse aandoening van het wormvor mig aanhangsel van den blinden darm als oorzaak van de zoo gevaarlijke buikvliesontsteking, die in zeer vele gevallen een doodelyken afloop heeft. Wel werden ook in vroeger tijden reeds gevallen van kwaadaardige ont stekingen van het wormvormig aan hangsel als doodsoorzaak vastgesteld, zoo bijvoorbeeld in een medisch rap port van het jaar 1827. Maar zelfs nog tot in het begin van de 20ste eeuw werd de blindedarmontsteking als een kwaadaardige en gevaarlijke ziek te beschouwd. Dit is ze inderdaad ook thans nog, indien ze niet tijdig wordt herkend en behandeld. Toch heeft de medische wetenschap ook op dit ge bied reeds belangrijke vorderingen gemaakt. Het hooge percentage van door blindedarmontsteking veroor zaakte sterfgevallen kon reeds aan merkelijk worden verminderd. Daar entegen heeft het aantal blindedarm ontstekingen veeleer een stijging dan een daling ondergaan. Wat de oorza ken van deze stijging betreft, hier kan de wetenschap zich slechts aan gissingen wagen en waar de meenin gen hieromtrent vooralsnog zeer uit- eenloopen, laat het zich niet aanzien, dat men hierover voorloopig al thans tot klaarheid zal komen. Om dit te begrijpen zal men zich al lereerst een heldere voorstelling van het ontstaan en het verloop van deze ziekte moeten maken. Het darmkanaal en zijn werking. Het darmkanaal, waarin de inhoud van de maag, zoodra het eerste spijs verteringsproces is afgeloopen, over gaat, bestaat, zooals men weet, uit de twaalfvingerige darm, de dunne darm en de dikke darm. Waar de beide laatstgenoemde in elkaar overgaan, begint de blinde darm, een zakvormig aanhangsel van 6 tot 8 c.M. lengte, dat zich aan het ondereinde in een lang wormvormig aanhangsel voort zet, dat slechts 5 tot 7 millimeter wyd en ongeveer 5 tot 8 centimeter lang is. Wanneer de inhoud van de dunne darm in den blindedarmzak wordt ge leegd, is het onvermijdelijk, dat een deel door de ronde opening op den bodem van den blinden darm in het wormvormig aanhangsel geraakt. In normale omstandigheden wordt dit door samentrekkingen van het zeer gespierde aanhangsel spoedig weer in den blindendarmzak teruggebracht. Wanneer evenwel het wormvormig aanhangsel in elkaar gedraaid of krom gebogen is, of door andere oor zaken verhinderd wordt, de functie van het uitstooten der binnengedron gen stoffen te verrichten, dan moeten de halfverteerde voedselresten met de. zich daarin bevindende microben in het aanhangsel bly ven. Dit komt veel vuldig voor, doch behoeft nog geens zins tot ziekte te leiden. De beteekenis van het slijmvlies. Zoolang namely k de slymvliesbe- kleeding van het wornïwormig aan hangsel gezond is, doen er zich geen nadeelige gevolgen voor en de bedoel-1 de voedselresten kunnen langen tyd ln aanhangsel bly ven zonder eeni- 8e schade aan te richten. Iets anders wordt het, wanneer door mechanische Prikkeling, door de inwerking van giftige ziektekiemen, welke de voed selresten met zich meevoeren of door oorzaken van anderen, dikwijls moei lijk vast te stellen aard ,een ontste eg van het slijmvlies ontstaat. Dan hebben de altijd aanwezige mjcroben ®en zwak punt gevonden, waarin zy Un gastheer kunften aantasten, die gaans tegen hun aanvallen niet 18 opgewassen. Hier heeft de Natuur ons een trouwen vriend geschonken, ons voor de duizenden gevaren Welke ons op onzen levensweg bedrei- waarschuwt, namelijk: de pijn. Wanneer zich dit signaal aan de rech terzijde van het darmbeen doet ge voelen, bestaat er alle aanleiding om de aanmaning ernstig op te vatten. Want hoe dikwijls de ziekte ook ge heel plotseling in zyn allerhevigsten vorm schynt uit te breken, toch zyn er meestal in den loop van dagen of weken kleine, lichte aanvallen van korten duur aan voorafgegaan. Wan neer hier bijtijds acht op wordt ge slagen, dan kan heel vaak de ontwik keling van het ziekteproces nog wor den voorkomen. Het ziekteproces. Is de prikkeling reeds tot een wer kelijke ontsteking geworden, dan staat het er al veel leelijker voor. De hevige pijnen laten geen twijfel meel open, dat men met een ziekte van ernstigen aard heeft te doen. Andere symptomen komen erby onpasselijk heid, hevig braken van groenachtig gekleurde galachtige massa's en snel toenemende koorts. De werkzaamheid van het hart wordt zwakker, het kou de zweet breek uit. Deze ontwikkeling van het ziekteproces kan zich binnen enkele uren voltrekken. Doch gelukkig heeft de ziekte niet altijd zoo'n stormachtig verloop. In het meerendeel der gevallen groeit de aanvankelijk in de bovenomschreven buikstreek gevoelde pijn geleidelijk aan tot hevige aanvallen, die aan ko liek doen denken. Het komt tot bra ken en tot vrij hooge koorts, zonder dat zich evenwel de genoemde drei gende symptomen voordon. By vol slagen rust verdwijnen de pijnen weer en vormt zich om het wormvormig aanhangsel een gezwel, dat in zekere mate beschermend werkt tegen het binnendringen van microben. De ge nezing duurt ongeveer 3 tot 4 we ken. By dit verloop blijft het gevaar voor een nieuwen aanval geruimen tjjd bestaan. Een kleine fout in het dieet, een verstopping, waaraan men te weinig aandacht, heeft geschonken, een kouvatting kunnen ons een nieu- wên aanval bezorgen. Klinische en chirurgische be handeling. Terwijl men zich in den eersten tyd toen de blindedarmontstekingen veel- vuldiger voorkwamen, tot klinische behandeling beperkte, is tegenwoor dig in de therapie van deze ziekte de chirurg meer in tel gekomen. Men weet, dat het ingrype'n in het orga nisme in dit geval niets bedenkelijks is, want het wormvormig aanhangsel van den blinden darm kan in het men- 'schelijk organisme gemist worden. De techniek der chirurgie heeft reeds een zoodanigen graad van volmaakt heid bereikt, dat het leven van den patiënt in geen enkel opzicht meer in gevaar wordt gebracht, vooropgesteld dat de diagnose bijtijds gesteld is. Waar de oorzaak van het ontstaan van een ziekte niet bekend is, valt het natuurlijk moeilijk, aanwijzingen te geven hoe de ziekte te voorkomen. Men kan erop letten, dat men geen pitten van vruchten inslikt, dat men geen vruchten met schil en al eet en toch zal men niet tegen blinde darmontsteking gevrijwaard zijn. Het beste voorbehoedmiddel is ook hier: matigheid in de voeding en zorgen voor het behoud van een geregeld spijsverteringsproces. Elke-storing in de werkzaamheid van de darmen in den vorm van een verstopping kan de oorzaak van ontstekingsverschijnse- len zijn. Bovendien hoede men zich voor kouvatting van het onderlijf. Goud en zilver. De eenvoudigste manier om goud en zilver schoon te maken is, om het enkele minuten in een kopje heet wa ter te laten liggen, waarbij een thee lepel ammoniak is gevoegd. J»j-.. Een viertal aardige jurkjes voor onze kleintjes. Zij zijn zeer eenvoudig en gemaakt van lainage foncé of jersey de laine. Aardige modellen van lingeries voor kleine meisjes. Wanneer de late appelen en peren ook by volslagen windstilte van de boomen vallen, dan is het tyd ze le oogsten. Ze zyn dan plukryp, zooals men zegt. Groote vruchten omvat men voorzichtig met de hand en geeft ze een lichte draaiing. Daardoor laat d<. steel van de tak los. De volle pluk- manden of zakken moeten met de uiterste omzichtigheid in de grootere bakken of manden worden leegge schud, omdat de vruchten anders licnt kneu8plekken zouden oploopen. Beter is het nog, ze stuk voor stuk over te leggen, waarbij men ze dan tegelijker tijd kan sorteeren/ teneinde te voor komen, dat de slechts vruchten in de opslagplaats de gezonde met rotting aansteken. Goede vruchten moeten een onge schonden steel hebben en mooi van vorm zyn, ze mogen ge^n gekneusde plekken vertoonen, geen schaafplek- ken hebben en nj£t door zwammen zyn aangetast. In den kelder kan men vruchten met een stevige schil op een stroolaag in hoopen leggen, gevoelige soorten echter legt men beter op vlak ke lagen, bijvoorbeeld in stellingen met schuifladen. Het goedkoopst is het natuurlijk, de vruchten in ondiepe bakken te leggen en deze tot stapels van 2 M. hoogte op elkaar te plaat sen. Deolmatiger is echter een stel ling op korte pootjes, waar de bakken in- en uitgeschoven kunnen worden. Voor het nakijken der vruchten is dit natuurlijk veel gemakkelijker, want anders moeten de bakken steeds eraf getild worden. In de afzonderlijke bakken mogen de vruchten slechts in een enkele laag liggen. Zoo blijven ze het best bewaard. Het handigste for maat voor de bakken is ongeveer 80 c.M. lang en 50 tot 60 c.M. breed. De bodem bestaat uit latjes van twee c.M. breedte. Opslagplaatsen voor fruit moetèn beslist vorst vrij gelegen zyn en ge makkelijk gelucht kunnen worden. Daarbij moet de koele lucht van be neden toestroemen en de warme bo ven wegtrekken. Voordat de nieuwe oogst wordt binnengebracht, moet de opslagplaats en alles wat zich erin bevindt, goed gereinigd worden. Spo ren van zwammen worden gedood door uitzwavelen van de ruimte, het geen men het best kan doen door zwa velzuur te laten verbranden. Vruch ten, die niet in aanmerking komen om bewaard te worden, moeten zoo snel mogelijk worden verbruikt of verkocht. Muizen. Men vangt muizen gemakkelijk in een val, indien men een paar drup pels rozenhout olie in de val uitstrijkt. De fijne geur trekt hem aan en het lokmiddel moet deze niet overtreffen, daarom legt men b.v. een weinig ha vermout in de val. Deze olie is in dro gisterijen te verkrijgen. Uien. De onaangename lucht, die het eten van uien geeft verdwijnt na het drin ken van melk. Slappe koffie, Slappe koffie, zoogenaamde koffie verkeerd, is gezonder dan sterke kof fie (café noir),. omdat hetei.wit van de melk zich met de koffielooizuren verbindt, waardoo^ yefhinderd wordt dat de schadelijke coffeïne in het bloed dringt. Spekzwoerd. Spekzwoerd of vaseline voorkomen dat staal roest. Messen. Messen, welke erg gevlekt zyn, worden na het wasschen met citroen sap afgewreven, daarna nogmaals met blauwsteen en met een kurk gepolijst. Gekruide tomaten. 6 groote tomaten, 160 gram boter, 2 hard gekookte eieren, 2 versche eieren, 2 eet lepels azyn, theelepel mosterd, 1 thee lepel zout, 1 theelepel suiker, cayennepeper. De kleinste helft van de boter wordt goed warm gemaakt en hierin worden de gewas schen, afgedroogde en aan niet te dunne plakken gesneden tomaten eenige minuten gestoofd. De hard gekookte eieren worden fijn ge hakt en vermengd met de rest van de boter, de azijn, mosterd, zout, suiker en cayenne peper, waarna de massa goed warm gemaakt en roerende vermengd wordt met de goed geklopte eieren. De tomaten worden op een verwarmde schaal overgebracht en bedekt met de gekruide saus. Warm opdienen met toast. Vleeschkoekjes. 200 gram koud vleesch, 175 gram bloem. 2 eetlepels slaolie, ongeveer t kopje lauw water, 1 eiwit Vt theelepel nootrauscaait, peper en fijne kruidnagelen, 1 eetlepel ge hakte peterselie, zout, frituurvet, takjes peterselie. Het vleesch wordt zeer fijn gehakt. De bloem wordt gezeefd en aangemaakt met water en slaolie, daarna mengen we door dit beslag het vleesch, kruiden, peterselie, peper en zout naar smaak en het laatst het stijfgeklopte eiwit In een ijzeren pan wordt frituurvet heet gemaakt, daarna maken we in de olie twee eetlepels vet en laten hiermede telkens een lepel beslag in het vet glijden, waarna de koekjes aan beide zijden licht bruin en gaar moeten bakken. We leggen ze even op grauw papier om de olie uit te laten lekken en stapelen de vleeschkoekjes op een papie ren servetje of kleedje op een schaaltje, gegarneerd «met takjes peterselie, die even in het frituurvët gebakken zijn. Warm op- Sinaasappelschot'eltje. 3 sappige sinaasappelen, 60 gr. bloem, 2 eieren, 126 gr. suiker (poeder), 1 pakje va nille suiker, 2% d.L. witte wijn, 100 gr colombijn biscuits. We beginnen de sinaasappelen uit te per sen en het sap te zeven, daarna de dooiers met een deel van de suiker te kloppen en voegen het sap, de wyn en vanillesuiker bij. We doen de bloem in een steelpannetje en voegen scheutje bij scheutje van de vloeistof bij, roeren echter heel goed, opdat we geen klontjes in het papje krijgen en mengen ten slotte het, met de rest van de suiker zéér stijf geklopte eiwit door de overige ingre diënten. Een vuurvast schoteltje is ingevet en be legd met de zachte biscuits, waarover het geklopte mengsel wordt gegoten en in den oven geplaatst om een stevige massa te worden. In den beginne doen we goed een deksel of bord .over het schoteltje te leg gen, opdat de bovenkant niet te donker wordt Koud geworden kan de crème naar verkiezing gestort worden of in den schotel Rödgröd met slagroom. 1 flesch bessensap (groote), 2 d.L. water, 120 gram griesmeel, 150 gram suiker (bas terd), 1 stukje pijpkaneel, 50 gram aman- d len, 1 d.L. slagroom. De bessensap en het water brengen we aan de kook met het stukje kaneel en laten dit een kwartier trekken, doph niet koken en halen daarna de kaneel eruit. We men gen de griesmeel, de suiker en de gemalen amandelen (die vooraf van het huidje ont daan zijn) dooreen en strooien het in de bessensap, voortdurend flink blijven roeren en laten doorkoken totdat we een zeer ste vige massa hebben verkregen, die daarna overgegoten wordt in een met koud water omgespoelden vorm om geheel en al te be koelen. Bessensappudding, vla, saus, enz. kan al tijd het beste toebereid worden met lichte basterdsuiker, terwijl we moeten zorgen, dat we een absoluut onbeschadigde enraille-pan gebruiken. Na het storten garneeren wij de pudding met geslagen room. ZONDAG: Crèmesoep, blinde vinken, bloem kool, aardappelen, rödgröd met slag room. MAANDAG: Schotel van vleesch, wortelen en aardappelpurée, watergruwel. DINSDAG: Runderlappen, andijvie, aard appelen, gekleurde pudding. WOENSDAG: Vleeschkoekjes, roereieren, snijboonen, aardappelen, vruchten. DONDERDAG: Runderrollade, groene kool, aardappelen, ananasbeignets. VRIJDAG: Tomatensoep, sla met eieren, pommes frites, banaan, havermout- crackers. ZATERDAG: Gestoofd vleesch met groen ten, aardappelen, appelmoes.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4