dan cent (Ikker's De oorlog tusschen Italië en Abessynië jVti slechts prijs Is verlaagd JOp werking, is verhoogd/ GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 5 OCT. 1935 - TWEEDE BLAD ssts ifi75 SUCCESSEN DER ITALIANEN. Adigrat bezet. - De inneming van Adoea verwacht. Geneve en de kwestie der strafmaatregelen. De V olkenbonüsraad zal heden beslissen over den toestand in Oost'Afrika. f1 rankryk tegen militaire sancties. Een beroep van Da val op net r ranscne volk. Frankrijk is tegen militaire saneties. l l Adrigat door de Italiaansche troepen bezet. HERFST WINTER De groetere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger f "Voet deBonst" Mode-snufje! Velours Diagonaal Mantel,geho«l op Maroc, met aparte, hoogstaande kraag van Indisch revers en rug JSJ 75 met nervuresftdV* Apart Complet Coetuum,| geheel op Maroc. met gedrapeerde Seal of Nu- triette garn., kraag, zak en mouw 'raaiaaje doorgestikt. In f 0'^ dwarse tinter>^spp« Aardige Velours-Diago-j naai Mantel, geheel op i zijde, met mod. col enj jabot-garn. v. prima Seal I of Nutriette. 4 Groen, Mode. I Wijnrood enz. jliK* De moderne Duffelman-] tel, geheel op Maroc, m doorgestikte revérs enj zak, fraaie mouw. rug- deme tinten I %0 A Chique Croule-royal, Mantel, geheel op Maroc- cain, m. col-fantasie van prima Persianer Mouw met aparte teekening v. nervüres +0 ^0 Zeer elegante Croule jMantel. geheel op zijde. |m. col-shawl, klokkende revérs en mouwgarn. v. Seal-El PrimajA coupe en pas- J /l75 vorm. Slechts aa*Ve Dames! Een blik in onze rijk-gevarieerde etalages is voldoende om U te overtuigen, dat U voor zoo n practischen Duffel Najaars- Marttel, voor een nieuwen Wintermantel, of een modern Complet-Costuum bij ons stukken voordeeliger nog zult slagen dan vorig jaar! Daarom zeggen wij met reden: C A staat U borg 'n nieuwe Mantel is geen ZQrg! Jeugdige Fanlasie-Dia gonaal Pelerine-Mantel m. moder e col en garn v. Taupinette. fraaie rug. In Marine. 4* Rood.Groen. 90 Bruin. Mode %0 Zser aparte Boucié- ■«v» royal Mantel, geheel op zijde, m. mod. afknocp- bare pelerine van prima Seal en fraaie Mmm Seal en fraaie strikgarnse- I #50 ring Slechts I aen genomen De oorlog tusschen Italië en Abessynië, die reeds geruimen tyd dreigde, is thans een droeve werkelykheid geworden, als be weert Italië dat zyn optreden tegen Abes- synie slechts een „politioneele bescher mingsmaatregel" is en het niet de rechten van een oorlogvoerenden staat kan laten Dit punt is niet onbelangrijk. Als oorlog voerende mogendheid zou Italië aanspraak kunnen maken op het recht, schepen in de Roode Zee aan te houden en op oorlogs materiaal te onderzoeken. Onder de gegeven omstandigheden zou dit recht niet erkend worden. Naar verluidt heeft Italië dan ook reeds besloten geen poging te doen de neutrale scheepvaart te belemmeren. Maar al noemt Italië het overschrijden van de Abessynische grens dan een politio neele beschermingsmaatregel, Adoea en Adigrat zyn reeds door vliegtuigen van Muaolini's expeditieleger gebombardeerd, waarbij volgens de eerste berichten vele honderden personen om het leven zyn ge- Overigens draagt de berithtgeving ora- ternt de krijgsoperaties in Oost-Afrika een eenigszins verward karakter, zoodat de be weringen en de démenti's elkaar dp den voet volgen. Vooral de mededeelingen uit Italiaansche bron, die een frappante over eenkomst vertoonen met de oorlogsoulletins der belligerenten gedurende den oorlog, die in 1914 begon, dienen met een korreltje zout om het euphemistisch uit te drukken te worden opgevat. Uit den aard der zaak is op een afstand de ware toedracht der zaak moeilijk te be- oordeelen; men doet er dan ook goed aan de berichten van beide zijaen voorloopig met een groote mate van reserve te aan vaarden. In elk geval is de oorlog met al zijn verschrikkingen oen ont stellende realiteit geworden; omtrent den afloop ervan is het gewaagd ook maar eenige voorspelling te doen, aangezien op dit oogenblik nog niet kan worden uitge maakt, of de betere en moderner militaire uitrusting der Italianen zal blijken op te wegea tegen de voordeelen der Abessynen in den vorm van betere bekendheid met het zeer moeHyke oorlogsterren» en het gewend zijn aan het klimaat. Onéertusschen ia het conflict, gelijk men weet, al sinds lang niet meer louter een Italiaaasch-Abessynsch geschil, maar een internationaal vraagstuk geworden, waar mee Genève zich thans met spoed opnieuw zal beaig houden, nu de oorlog in Oost- Afrika niet langer een dreiging is, maar een ontstellend feit is geworden. Hedenmor gen komt de Volkenbondsraad byeen en by deze gelegenheid zal natuurlijk vooral aan de orde komen do vraag, of artikel 16 var. het Volkenbondshandvest terstond op Ita lië meet worden toegepast, d. w. z. of er en eventueel welke strafmaatregelen tegen dit land moeten worden genomen, aaagwien het tot oorlogshandelingen is overgegaan. Artikel 12 toch verplicht dc leden van den Volkenbond, waarvan ook Italië M is, in elk geval krijgsoperaties achterwege te laten, zoolang er nog geen drie maanden zijn verstreken na aanvaar ding van het Volkenbondsrapport. Het schijnt wel vast te staan dat Londen wemig geneigdheid aan den dag legt reeds nu al te hard van stapel te loopen, zoodat mag worden aangenomen, dat men het eerst eens zal probeeren met financieele sanc tie» (o.a. eredietonthouding) en een verbod van warenleveranties aan Italië. Bovendien voelt men er in Engeland blijkbaar veel voor een verbod uit te vaardigen om Itn- liaaasche voortbrengselen te koopen. Het gevolg hiervan zal zijn. naar de Engelschen meenen, althans wanneer de Volkenbonds- ledén in dezen één lijn trekken ,dat Italië zonder deviezen komt te zitten. Dit zou, zoo oordeelt men verder, onvermydelyk uit kopen op een verkorting van den duur der oorlogsoperaties, omdat Italië in financieel en economisch opzicht daardoor vleugellam zou worden. Frankrijk'» houding te dezer zake was vankelyk zeer onzeker, maar reeds nu kan worden vastgesteld, dat men te Parijs niet ul te veel voelt voor een economische blok kade van Italië, laat staan voor een toepaa- 8'ng van zeer straffe militaire saneties. De Fransche ministerraad heeft zich gisteren met Laval accoord verklaard om ieder denkbeeld van militaire sancties van e te wij*en, De ministerraad duurde van 6 tot 10 uur en werd doer alle ministers bygewi ond Na afloop werd het volgende communiqué ven trekt: De minister-president en minister van ouitenlandsche zakm Laval heeft een uit- zware artillerievuur van den vyand." De Abessyniërs hebben naby Adoea een Italiaansch vliegtuig neergeschoten. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd, dat de Italianen gebruik maken van zwaar geschut, vliegtuigen en tanks. De Italianen hebben den berg Ramat in stormloop genomen. Deze berg is de sleutel tot het oude fort. In den stryd om Adoea, welke sedert den dageraad gaande is, zyn aan beide zijden zware verliezen geleden. voerig overzicht over den internationale. toestand, m het by zonder -over de loopenüu besprekingen van den Volkenbond, gegeven. Hy heeft den ministerraad den tekst laten j goedkeuren van het Fransche antwoord op de Engelsche nota van onlangs. De minister raad was het met den minister eens ten 1 aanzien van de door Frankryk ingenomen j en te Genève in te nemen houding in hei Italiaansch-Abessynsche conflict en heeft het volle vertrouwen in Laval uitgesproken voor het voeren van de onderhandelingen .1 Italië, in den Volkenbond. In aansluiting daarop heeft de minister raad een door den minister van hinnenland- sche zaken voorgestelde verplaatsing van prefecten goedgekeurd. Tevens werd bekend gemaakt, dat Laval ip den loop van den avond een nadere vei- klaring zou afleggen. Voorstellen van Mussolini. Volgens heden ontvangen berichten zou Mussolini aan de Engelsche Regeering gis teravond laat hebben doen weten dat hij bereid is de militaire opmarsch in Abes synië te staken, indien men bereid is tot: 1. Intrekking van alle militaire en ma ritieme maatregelen door de Regeeringen die de Middellandsche Zee beheerschen. 2. Besprekingen te openen die rekening houden met de rechtmatige belangen van I Een oproep aan het Fransche volk. Dat is gesctuecl in oen vorm-van een op roep aan net r ransche volk, welke nuüt: „Nu ik den ministerraad verlaat en ku.i. voor myn vertrek "naar Genève sta, is ne. vertrouwen, dat myn collega's eenstemmig m my uitgesproken hebben, voor my een opmontermg. De werkzaamheid, welke i* gedurende de laatste weken voor den Vol kenbond onder de nuttige en hartelyke sa- 'menwerking met de heele Fransche delega tie verricht heb, is volledig goedgekeurd. Ik aanvaard de verantwoordelijkheid, welke op my valt en van de zwaarte, waarvan ik my rekenschap geef, in het heldere bewustzyn van het belang van myn land, dat in over eenstemming is met de zaak van den vrtde. Ik heb onder de tegenwoordige omstan digheden het recht, een beroep te doen op alle Franschen. De inwendige meeningsver- schillen moeten wyken, de party-politieke hartstochten moeten zwijgen, de discussies onder burgers van hetzelfde land moeten ophouden. Ik zal morgen te Genève niet een politie ke party, maar heel Frankryk vertegen woordigen. Des te sterker de eenheid des lands is, des te grooter zal mjjn gezag zyn." Een wijziging van het Italiaansche standpunt tegenover den V olken bondsraad Te Genève wordt verwacht dat Aloisi van plan ia, de openbare vergadering van den Raad by te wonen, ondanks de aanwezig heid van den vertegenwoordiger van Abes- ynië aan dezelfde raadstafel. Aloisi schijnt er tegen, te zullen opkomen, dat de Volken bondsraad Italië als staat-aanvaller zal be schouwen. Aloisi moet voornemens zijn, een groote redevoering te houden. Daar Aloisi zijn verklaringen in een open bare Raadsbyeenkomsb wil afleggen en de Raad bezwaarlyk reeds beslissingen voor de naaste toe kern at zal kunnen treffen, al vorens de verklaring van Aloisi te hebben aangehoord, zal de geheime raadabespreking van hedenochtend waarschijnlijk niet door gaan. Volgens officieele berichten uit Rome is Adrigat door de Italianen genomen. in Eritrea en italiaansch Somaliland is de oorlogstoestand afgekondigd, welke op 2 October is ingegaan. Naar schatting bevin den zich in Somaiiland thans drie divisies troepen. De Hooge Commissaris en Opperbevel hebber in Eritrea, De Bono, heeft een dag order gericht tot de gewapende troepen en Zwarthemden in de Oost-Afrikaansche ko loniën, waarin hy zegt, dat iedereen met strenge discipline en voorbeeldig geduld heeft afgewacht. „Nu is dan de dag gekomen. Z. M. de Koning wil en Mussolini beveelt, dat de troepen de grens overtrekken. Het is voor mij", aldus De Bono, „een reden tot trots en eer u te leiden en ik weet te kunnen reke nen op de discipline en de waarde der sol daten. Gij zult vermoeienissen en opofferin gen moeten doorstaan en fropt moeten ma ken tegen een sterken en tot de oorlog voor bereiden vijand. Daarom zal de grootste lof de overwinning zijn van het fascistische Italië." De Ethiopisch'e commandant van Adoea heeft naar Addis Abeba gemeld: „We kun nen Adoea niet lang meer houden onder het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het Dieselgemaal bij Gouda wordt genoemd naar Mr. F. A. Fijnacker Hordijk. j In dezer dagen te Leiden gehouden vereenlgde vergaderingen van het hoog heemraadschap van Kijnland heelt de dtjkgraal den overleden nooldingeland plaatsvervanger voor het 15e district, jhr. I dr. W. A. Beelaerts van Blokland, her- J dacht. Mededeeling werd gedaan van de be- eediglng in indiensttreding van ir. P de J Gruyter, als ingenieur van Rijnland. Het dagelijksch bestuur berichtte, dat het maken van een smederij aan het Die selgemaal te Gouda en eenige andere bij I komende werken aldaar zijn gegund aan de gebr. A. en J den Ouden te Alphen a. d. Rijn voor 13.H7U. Besloten werd op voorstel van het be stuur, aan de pachters de Oegstgeester- landen over 1936 een vermindering van pacht van /u pet. te verleenen aan de .huurder van de boerderij Cella's hoeve, eigendom van het hoogheemraadschap Rijnland en Deltt en Schleland, een pacht vermindering 'van 46 pet toe te staan. Bij de rondvraag stelde de hooldinge- land E. J. Speelman, voorzitter der ver gadering, hoofdingelanden voor. het nieuwe Dieselgemaal bij Gouda, dat bin nen niet langen tijd In gebruik zal wor WIJDSTRAAT 23 ARTIKELEN DEKENS PLAIDS TOCHTSTRIP TOCHTDEKENS VOETZAKKEN te noemen naar den dijk graaf mr. P. A. Pijnacker Hordijk. Dit werd bij acclamatie aangenomen verscheidene hoofdingelanden dijkgraaf hulde brachten voor het geen hij voor de belangen van ftijnland en in het bijzonder voor de totstandko ming van het nieuwe gemaal heeft ge daan. Tenslotte werd geïnformeerd, of de be slissing van Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland omtrent de mogelijkheid van de invoering van een belasting op de bebouwde eigendom al bekend is. Hier op antwoordde de dijkgraaf dat Rijnland daaromtrent nog altijd niets heeft ver- STADSNIEUWS. GOUDA, 5 October 1935. Wielrijders denkt aan 7 October. Wit achterapat bord op lietaen verplicht. Wy herinneren eraan, dat de nieuwe maatregel ter beveiliging van het rywiel- verkeer, waarbij' het voeren van een (ge deeltelijk) wit achterspatbord verplicht is gesteld, op Maandag a.s. ingaat. Goudsche Winkeliersvereniging, Fe est week van 5 tot 9 November a.s. Gisterenavond is in „Het Schaakbord" al hier de Goudsche Winkeliersvereeniging on der voorzitterschap van den heer K. Korf in b'i tengewone algeaneene vergadering bij een geweest. Na net welkomstwoord van den voorzitter deed de secretaris mededeeling van eenige ingekomen stukken. Van den Kon. Nederl. Middenstandsbond is een schrijven ontvan gen waarin den leden der G.W.V. gevraagd wordt genoemden Bond op de hoogte te hou den van den onrëelen handel, daar door den K.N.M.B. een commissie is benoemd welke een mderzoek instelt naar de mogelijkheid iet bij de Overheid aandringen op maat- ;elen tegen den niet-bonafiden handel, r kennisgeving werd aangenomen een door nel bestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond ontvangen schrijven van der. Minister van Economische Zaken betreffen de ie werkverruiming voor mannen door beperking van werkgelegenheid voor vrou wen en meisjes, alsmede een beperking van arbeid voor vreemdelingen. Eveneens werd voor kennisgeving aange nomen een adres door de Kamer van Koop handel voor Arnhem en omstreken aan dep Minister van Economische Zaken gezonden, waarin verzocht wordt om strengere maat regelen ter bestrijding van het cadeaustel sel, waarin tevens gewezen wordt op de financieele- en moreele nadeel en, welke aan dat stelsel zijn verbonden. Plannen voor een feestweek. Aan de orde kwam vervolgens de hoofd schotel der agenda, namelijk de plannen der Goudsche Middenstands Centrale vpor een te houden Feestweek. De secretaris zette de plannen dezer Cen trale uiteen. Het voorloopig programma van deze Feestweek, welke zal plaats vin den van Dinsdag 5 tot en met Zaterdag 9 November a.s., bestaat o.a. uit een officieele opening door den burgemeester ten stad huize, lichtstoet met lampions door kinde ren en de Ruitervereeniging „Gouda", pop penkast voor de kinderen, folkloristische dansen, ringrydery, oplaten van een lucht ballon door Van Pottum, bioscoopvoorstel ling op de Markt, variété, concerten en ten slotte 's Zaterdagsavonds vuurwerk. Een programmaboekje dat verkocht zal worden, zal niet alleen alle nadere bijzon derheden bevatten, doch tegelijk geldelijke waarde hebben door middel vaïi ingelegde bonnen,"alles tezamen in gesloten envelop. De winkeliers worden aangespoord in die week extra zorg aan hun etalage te beste den, waarvoor diploma's zullen worden uit gereikt. Het is de bedoeling Gouda in de week van 5 tot 9 November in een ware feeststem ming te brengen en daardoor publiek uit de omliggende plaatsen in de stad te trekken. De vergadering der G.W.V. besloot na breedvoerige besprekingen, waarby verschil lende wenschen werden te kennen gegeven, met een meerderheid van stemmen het plan der Goudsche Middenstands Centrale ten uitvoer te brengen. Met gemaakte opmer kingen zal zooveel mogelyk worden rekening gehouden. Ten slotte werd besloten de heer A. Ph. Wijnbergen als lid der Vereeniging toe te laten, waarna de heer Korf de vergadering met het uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen der feestweek besloot. Benoeming schoolarts. Eigen schoolartsendienst. De gemeenteraad van Bergambacht heeft besloten tot instelling van een eigen school artsendienst, die op 1 Januari 1936 in wer king zal treden. Bergambacht sluit zich dus niet aan" bij den dienst „Lek en IJssel". Tot schoolarts werd benoemd ^nej. dr. N. Speelman alhier. Goedkoope trein naar Brussel. Zooals reeds in een advertentie in ons I blad is aangekondigd, laat de Nederl. Spoorwegen een goedkoope trein naar Brussel loopen. heen op Zaterdag 12 Oct-, terug op Zondag 13 October. De Nederl Spoorwegen verzoekt ons nog er de aan dacht op te willen vestigen dat zij des- gewenscht kan zorgen voor een pas voor reizigers voor dezen trein, die niet in het bezit van een pas. bewijs van Nederlan derschap of toeristenkaart ÏJjn. Daarvoor Is noodig inlevering van een pasfoto en betaling van 0.26 extra. -r- De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naiuur-genees- middel, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende ^enees-kruyden". AKKER's ABDIJSIROOP, bereid volgens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddelI Dit verklaart de gunstige werking! De genezende, hoeslsiillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruuten-exiracten, welke AKKER'S ABDIJSIROOP zoo beroemd gemaakt hebben, is door 'n nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nóg sterker, nóg sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreiiender gewórden! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaarloosde ver koudheid, griep, influenza, keelpijn, asthma, enz, enz. De verlaagde priizen zijn thans i 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 (lagen 6 dagen 12 dagen at dagen gebruik gebruik gebruik gebruik

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 3