Hoe is het mogelijk, je WITTE WAS 0 ziet er al weer mooier uit dan de mijne! No. 18031 Dit blad vers Addis Ab MET BON VOOR GESCHENKEN ANNE B Ml LUCHTVAART. fl SPORT EN WEDSTRIJDEN. GEMENGD NIEUWS. i>esii den. Naam Straat FEUILI IW07a-0174H nieuw BERGAMBAt jUEUWERKI Riemens, proeven genomen om deze teelt ook in ons land in te voeren. Deze proeven hebben goede resultaten verder enkel nog beboette aan kwalt- teltsfruit van geschikte soorten. was Ze be Naar het E PATRICIA W 40-urige werkweek in het Bouwbedrijf? Het denkbeeld overwogen. Naar de Telegraaf verneemt, worden zoowel in de organisaties van werkgevers als In die van de werknemers in 't bouw bedrijf besprekingen gevoerd omtrent de mogelijkheid van een veertig-urige werk week. Het denkbeeld is besproken ten einde de werkloosheid in de bouwvakken tegen te gaan en zoo mogelijk te komen tot werkverruiming. RADION heeft een reinigingskracht die veel doeltreffender is dan die zeep en water. 1 De Rembrandt-tentoonstelling in Amsterdam. Verlaging toegangsprijs. Nu er voldoende zekerheid is dat de onkosten der Rembrandt-tentoonstelling zullen worden gedekt, heeft het comité besloten den toegangsprijs zoodanig te verlagen, dat deze ook overdag 50 ets. bedraagt. In verband met den grooten toeloop der laatste weken, gestegen tot een totaal van 68.000 bezoekers, zal de tentoonstellingsruimte aanmerkelijk wor den uitgebreid waardoor een ruimere plaatsing der kunstwerken mogelijk is. De entreeprijs is thans 50 ct. De uren van openstelling zijn van 10 tot 5 uur, ’s vands van 8 tot 10.30 uur, 's Zondag alleen ’s middags van 1uur. vruchtboomen. In deze soort boomen is een groot surplus aanwezig, vooral in ap- X.VWMV** bwv-v .vuu.vuw.. pel- en kershoogstammen. Doen de prijs gehad en 't is gelukt, zeil het broed, dat van aikoop is buitengewoon laag gesteld voor den aanplant van de champignons noodig is, te kweeken. Als gevolg hiervan zijn thans verschillende tuinders, niet alleen in het Westland, maar ook in an dere gedeelten van ons land, ook hier in Gouda en verder bij Rotterdam en Utrecht, met het kweeken van de eetbare paddenstoelen begonnen. Het blijkt, dat hiervoor een goed afzet gebied is te vinden. Voor een vrij betee- kenend bedrag werd tot nu toe ieder jaar aan champignons uit 't buitenland, In hooidzaak Frankrijk, ingevoerd. De noteeringen zijn momenteel heel goed: in het Westland, wordt co cent tot t 1 per K.Q. betaald. Verwacht wordt, dat geleidelijk deze nieuwe teelt zal worden uitgebreid. Ver schillende kweekers in het Westland hebben reeds oppervlakten van ca. 300 vlerk, meter met champignons beplant. Daar de gemiddelde opbrengst geschat kan worden op tien K.G. per vlerk, meter kan dus de aanvoer van champignons beteekenis worden. Opcenten bijzonder invoerrecht. Voorloopig toepassing van 15 Oct. a.s. af, als ware het wetsontwerp reeds tot wet verheven. Bepaald is, dat de heffing van opcen ten op het bijzonder invoerrecht, welke heffing is voorgesteld in het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot heffing van opcenten ten bate van het Werkloosheidssubsidie- ionds, voorloopig met ingang van 15 Oct. a.s. wordt toegepast, ais ware het ont werp reeds tot wet verheven. De minister van Financiën kan ten aanzien van na 15 October ingevoerde goederen, waarvoor tengevolge van dit besluit opcenten op het bijzonder invoer recht zijn verschuldigd, onder door hem te stellen voorwaarden geheel of gedeel telijk teruggave doen verleenen van die opcenten. Voor deze teruggave komen niet in aanmerking goederen, ten aan- zlen waarvan niet ten genoege van den minister wordt aangetoond, dat het be drag der opcenten ingevolge een reeds vóór 30 September j.l. gesloten koopover eenkomst niet of niet ten volle op de koopers der goederen kan worden ver haald. en zal nauwelijks de heltt van de zeer zuinig berekende productiekosten halen. Er wordt echter in ieder geval het voor deel mede bereikt, dat de markt ontlast wordt en den kweekers de gelegenheid geboden wordt zich te ontdoen van de vroeger voor export gevraagde boomen, waarvoor thans geen afzetmogelijkheid maar in het buitenland bestaat. Zij zul len zich op een kleinere oppervlakte in tensief kunnen gaan bezig houden met den kweek van het èeselecteerde mate riaal, waaraan onze zich meer en meer moderniseerende vruchtenteelt thans en kel nog behoefte heeft. Hoezeer de uit voer door den achteruitgang van de ex portmogelijkheid naar Duitschland is te- ruggeloopen, blijkt uit het feit, dat in 1935 (een topjaar) nog 911.000 kg. werd uiigevoerd en in 1934 maar 155.000 kg. meer. Voor het groote overschot in de vruchtboomkweekerijen werd door lage prijzen afzet gezocht in eigen land, waar door een ongemotiveerde uitbreiding tan de fruitteelt werd in de hand gewerkt. Waarbij komt, dat wie vruchtboomen koopt, omdat ze zoo goedkoop zijn, zich niet spoedig zar ontwikkelen tot een mo dernen fruitkweeker, die het noodige ka- pltaal voor een behoorlijk onderhoud in zijn aanplant zal steken. Nederland heeft Naar verluidt staat men in het alge- meen niet afwijzend tegenover het pfan, hetwelk zou inhouden, dat het weekloon in evenredigheid zou worden verminderd, m.a.w. dat het uurloon niet zou worden gewijzigd. Intusschen zal, naar men mededeelt, overleg gepleegd moeten worden met de regeering, in verband met de geldende regeling inzake den steun bij werkloos heid. Gaimaienvaartuig vergaan. De bemanning gered. Het garnalenvisschersvaartuig BH 8 uit Brouwershaven is op de Middenplaat tus- schen Goeree en Schouwen vergaan. Langs den zijkant van die plaat werd gevlscht; toen men de korn wilde binnen halen, bleek die met vuil gevuld te zijn. Hierdoor geraakte een en ander onklaar, tengevolge waarvan de schipper het stuur over het vaartuig verloor en op de Plaat terecht kwam. Met elke windvlaag schoof het er steeds verder op en kwam daardoor in steeds hachelijker positie. De golven sloegen weldra over boord, waar door het heele schip vol liep. De ter vischvangst terugkeerende sche pen ontdekten de ramp en voeren on middellijk naar de plaats des onheils om hulp te bleien; zij konden echter het^ vaartuig niet naderen, doordat niemand een roeiboot bij zich had. Het motorschip De Pionier is daarop naar Scharendijke gevaren en heeft van daar een roeiboot meegebracht, waarmee de schipper de drie opvarenden, den schipper en zijn belde zoons, heeft gered. Intusschen hadden de schipbreukelin gen reeds eenige uren in levensgevaar verkeerd; ^ij-waren reeds bezig met het maken van een vlot om zich daarmee zoo lang mogelijk drijvende te kunnen hou- I den. (Hbld.). De radio-prijsvraaff van het Nationaal Crisis-Comité. Reeds 45.000 oplossingen binnengekomen. Reeds 45.0U0 oplossingen kwamen bij het Nationaal Crisiscomité binnen op de radio-prijsvraag van 1 October „Wie zijn hoed is dit?” Hoewel dit reeds een zeer fraai resultaat is, zou het comité dit aan tal nog gaarne zoo mogelijk eenige ma len verdubbeld willen zien. Tot en met 16 dezer kunt u hiertoe medewerken en be houdt gij een kans om één der ïneer dan 12300 fraaie prijzen, waaronder een auto, te winnen. Aangezien voort gebleken Is, dat voor het oplossen sommige punten niet dui delijk genoeg zijn begrepen, wordt er nog op gewezen, dat de inzending der oplos sing op elk soort briefkaart kan plaats vinden, dat slechts de hoedanigheden oer hoedeneigenaars moeten worden ge noemd en dat de beginletters van onde ren naar boven de inzamelingsleuze van het N.C.C. vormen. Het comité doet een beroep op allen om het inzenden van briefkaarten niet uit te stellen. Ieder kwartje is welkom! Zoo gij twijfelt of uw oplossing de juiste is, zendt dan toch uw briefkaart in. Gij steunt daarmede ons werk. (van onzen V.P ADI De Jobstijding, dat stad Aksoem i» hand waren gevallen, onda: stand van het noordt ger, werd hier op str pen menschen bespre en gebalde vuisten kon de opgewonden b gehouden worden een sche legatie te doen, gebiedt echter mede i ding van de Abessjjn over het ftaliaansch neel over het algemei correct is. Ook de wachten, die de leden op hun uitgangen mo ten uit dooi een ru houding, hen italiaai mede uw corresponds had, gaf zulks ook zoi cidenten te vermijden schen ook alle te Ad Italiaansche winkels eigenaars werden m politiebescherming na gebouw overgebrach daarby, dat de Abess danks de teleurstelling lagen van het leger, tegen de Italianen liet kennelijk te druk met de oorlog heeft GRATIS PRACTISCHE RADION-WASHANDLEIDING (waarde 25 ct«.) Verzoeke mij geheel gratis en franco toe te zenden een exemplaar van Uw nieuwe rijk ge ïllustreerde uitgave met talloze waardevolle aan wijzingen voor de moderne behandeling van de gezins- en fijne was. Inaugureele rede Mr. C. P. M. Romine. Buitengewoon hoogleeraar in het Staatsrecht en Administratief recht aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. „De Corporatiën in den Staat”. Mr. c. P. M. Rommo, benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in het Neder- ianasch Staatsrecht en het Administra tief recht aan de R.K. Handelshooge school voor Economische en Sociale We tenschappen te Tilburg, heeft Maandag middag in de groote zaal van het Con servatorium der R.K. Leergangen zijn in- augureele rede gehouden, welke getiteld was „De corporatiën in den Staat". Spr. steide in zijn zeer uitvoerige rede, welke een belangrijke wetenschappelijke bijdrage vormt voor de studie op dit ter- ren, voorop, met te kunnen bukken vooi de meening, welke het woord „corpora tie” uitsluitend schijnt te willen gaan betrekken op bedrijis- en beroepschap. Een beginselversciill als door spr. wordt afgewezen tusschen de verhouding Staat, beroep- en bedrijfschap eenerzijde en de verhouding Sta at/ provincie en ge meenten aan den anderen kant wordt gemaakt door hen, die onderscheiden tusschen politieke en nlet-politieke ver banden naar een scheidingslijn, waarbij uitsluitend acht wordt gegeven op het element van gemeenschappelijkheid, dat aan elke gemeenschtp eigen is, maar niet wordt gelet op het, eveneens tot haar wezen behoorende, element van diversi teit. Erkent men dat de Staat, gelijk de pro vincie en de gemeente, gebouwd zijn op territoriale gemeenschappelijkheid en maatschappelijke diversiteit, m.a.w. dat deze gemeenschap niet alleen haar grond vinden in het bij elkaar wonen van soci aal lunctleoneerende menschen, maar evenzeer in het sociaal lunctioneeren van bij elkaar wonende lieden, dan is er geen plaats voor een onderscheiding, vol gens welke er zou zijn één soort belan gen, voortvloeiend uitsluitend uit de na buurschap en voorbehouden aan het po litieke verband, en daarnaast een ander soort belangen, liggend in de sfeer van den beroeps- en bedrijisaroeid en alleen toekomende aan de maatschappelijke verbindingen. Wanneer men tusschen politieke en nlet-politieke verbanden onderscheidt, geschiedt zulks veelal naar een ander criterium,^waaraan en naar aanleiding waarvan spr. een uitvoerige beschouwing wijdde. önr. merkte o.a. op, dat, wanneer de lagere politieke en de niet-polftieke ge meenschappen, de corporatiën zich rich ten op iiun eigen doel, het welzijn harer gezamenlijkheid, zij zich dan daarbij echter tegelijkertijd bewegen op een on derdeel van het terrein van den ötaat. Daarenboven zijn de corperatiën deelen van den Staat, wijl zij de bevoegdheid, rechtsgezag te oefenen, aan den Staat ontleenen; bekleedt met die bevoegdheid wat hen eerst tot corporation maakt in den vollen zin des woords kunnen zij slechts zijn door den Staat. Aan het slot van zijn redè zeide spr., dat, wil men inschakeling der corpora tiën, ook van de beroep- en bedrijfschap pen, in de behartiging van het Staats doel als consequentie van de begeerte naar volksinvloed en in de overweging, dat het Staatsdoel ook omvat het welzijn van de werkers in het beroeps- en be drijfsleven dan zal men de oplossing van dit probleem, naar het spr. voor komt, moeten zoeken in deze richting, dat men vqor de corporatiën plaats maakt in het orgaan, hetwelk voor daad- werkelijken invloed voor het volk op den gang van zaken in den Staat het meest geëigend is, de politieke volksvertegen woordiging. In de politieke vertegen woordiging worde plaats ingeruimd voor dé corporatiën, zoo territoriaal als func tioneel begrensd, opdat zij ook hare so ciale natuur kunnen uitleven, en niet al leen indirect, door de bevordering van het eigen groepswelzijn, doch ook direct, door deelneming aan de behartiging van het> Staatsdoel, tot het algemeen belang zullen bijdragen. Steunverleening aan de vruch tboomk weekerij De regeering zou hebben besloten tot het uit de markt *emen vin hoog- en halfstamviuchtboomen Rijkstuinbouwconsulent ir. Van der Kroft schrijft in De Nieuwe Veldbode en het Ned. Landbouw Weekblad, dat regeering besloten heeft tot het uit de markt nemen van hoog- en halfstatn- Waarom Kapitein Versteegh heenging. in nel jongste vnegvem oespieext de re dacteur ue vraag waarom versteegh neen- ging. ue schryver zegt: „Umdat onze militaire luchtvaart haar menschen geen toekomst biedt. Hier niet en in Indië met. Onze militaire luchtvaart is geen wapen. Hare dienaren worden gereciu- teerd uit de verschillende wapens en kun nen dan wel vliegen, maar geen promotie maken. Om promotie te maken moet men terug naar zijn wapen. En zóó is het moge lijk, dat de man die zoo ontzaggelyk veel voor de militaire luchtvaart'heeft gedaan, de man die mede om de geweldige diensten den lande bewezen, allang bijv, luitenant- kolonel had moeten zijn, zich na een kwart eeuw verplicht zag zijn huis op te breken en de vlieghei vaarwel te zeggen, om zich aan de andere zijde van den equator „een toekomst te gaan scheppen’’’. Is het eigenlijk niet in en in droef, dal op deze wijze mannen die het militaire luchtvaartbedrijf groot hebben gemaakt, mannen die om hun kostbare, vooral in de luchtvaart zoo ontzaggelijk waardevolle er varing, voor ’s land’s verdediging hun ge wicht in goud waard zijn, dat zulke figuren ten einde raad verplicht zijn den dienst te verlaten? Welke redenen, o.m., deden een kracht als kapitein Pattist van de Indische L. A. de militaire jas vrwisselen tegen de K.L.M.-uniform en waarom trok een kapi tein Küpfer de burgerjas aan? Waarom moesten waardevolle krachten als een kapi tein Kengen en een kapitein Koster weer terug naar hun wapen, terug naar de In fanterie? Waarom dat alles? Ze moesten gaan en ’t was alles verloren waardevolle vliegervaring, nutteloos opgedane militaire luchtvaartwijsheid, verloren kennis voor de jongeren die na deze groote mannen kwa men. Zeker, allen doen hun plicht. Maar het machtige heilige vuur, dat van een gezond georganiseerd militair luchtvaartbedrijf een wonder-instituut, een wapen van ontembare macht en kracht kan maken, dat vuur krijgt van hoogerhand geen voedsel, geen lucht, doch is gedoemd een smeulvuur te blijven? In alle landen wordt al het mogelijke ge daan, om van het luchtwapen het beste te 'maken wat ervafl te maken valt. Behalve bij ons! Overal 'is de militaire luchtvaart gedecentraliseerd. Behalve bij ons. Ziet het kleine België, dat zijn militaire luchtvaart verdeeld heeft, uitgespreid over vele punten, waardoor ze, in verhouding tot haar grootte, een prachtig rendement kan leveren^ Bij onsj is goedkoopheidshalve alles same^ebracht op één hei, binnen één kring. Bij ons geen •prikkel tot gezonde onderlinge naijver, tot Ter Gouw 11Sperwers 11 3—1. In de morgenuren speelden de Ter Gouw-reserves tegen de dito Sperwers. Na een zenuwachtig begin weet Sperwers onverwachts te doelpunten 01, welke stand zij, ondanks een veel sterker over wicht van de Gouwenaars, tot de rust weten te behouc^n. Na de rust is het’ spel van Ter Gouw veel kalmer en kan een doelpunt niet uitblijven. Na een kwartier spelen maakt mej. Van Savieren met een mooi schot de stand gelijk 1—1. De volgende opstel ling bracht weer een sterk overwicht van aTer Gouw en A. van Helden weet dit in 2 doelpunten uit te drukken 3I, zoodat het einde aanbreekt met een verdiende overwinning voor Ter Gouw. KORFBAL. Velox 11Ter Gouw 13. Ruststand 0—3 In een vlot gespeelden wedstrijd wist Ter Gouw te winnen. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is ziet Rauws kans zijn club onverwachts de leiding te geveni De ploegen wegen nu vrijwel tegen el kaar op maar door goed verdedigen ziet de tegenpartij geen kans om te doelpun ten, als de bal dan ook weer in de Ter Gouw-aanval komt ziet men Baaiman de voorsprong vergrooten. Na vakwisse- ling is Ter Gouw steeds de meerdere maar doelpunten blijven uit. Dan weet weer Adr. v. Reede de voorsprong te ver grooten tot o3. Met deze stand gaat de rust in. Na de rust weer het zeilde spel maar de Ter Gouw-verdediging is op haar hoede. Plotseling weet Molenaar zijn club (Velox) een tegenpunt te bezorgen 1—3. Met deze stand komt het einde. Abonnementen v bij onza agenten Onze bureaux zi Interc. 2745. Post: hoorde Pamela A Jongensstem in de lazz-deun zingen. Weer in. staat ABONNEMENT! oezorging per loop Geluk komt alleen instemming te breng heden. Woonplaats latenden aan Inver's Mij. N. K, Afdeling Reclame. Rotterdam all< gebracht. De vrouwei bezig mêt de verval stoffen. L'w correspor gen mogen smaken O' van keizer Haile Seb titanenarbeid gade te een aantal kwalijk riel volk verrichtte zij has zalen van het hospitas In dit hospitaal heen oogenblik een koorts Niet alleen, dat alle s Abeba naar het front van den keizer ing-e welk werk door A wordt verricht, doch c Abessynië veelvuldig het oogenblik veel si A. Dat komt, omdat mijn goed schoner is dan je met zeep alleen gedaan kan krijgen! V. Wat bedoel je daarmee? Ik boen en wrijf toch terdege! A. Ik geloof het graag, maar het is veel beter wanneer je dat niet doet. Nu zal ik je mijn geheim eens vertellen, dan kan je voortaan ook zulk een prachtige was hebben. Ik gebruik altijd Radion. Het zuurstofhoudende sop van RADION heeft een reinigingskracht die veel doeltreffender is dan die van gewone zeep en water. Het maakt al het vuil los, zelfs indien het diep in het weefsel is gedrongen. En nu zie je het resultaat! Opleiding K.L.M..püoten. Vijftien vliegers van L.V.A. en Marine. Naar wij vernemen is gisteren de niéu we opleiding voor K.L.M.-verkeersvlieger begonnen. Een vijftiental officieren en on derofficieren van de Luchtvaart-afdeeling Soestewberg en van den Marine Luchtvaart Dienst zijn tot April in opleiding genomen. Een week practisch vliegen ook als twee de op de Europeesche lijnen dan een week theorie en zoo om en om: een deugde lijke opleiding, zooals de chef-vliegdienst van de K.L.M. die reeds eenige jaren met succes pleegt toe te passen. De regels van den weg. Strengere handhaving. is aar wij vernemen, neen «ae minister van uinnenianuscnc Ziaxen aan ae uom- miösarissen acr xvoningin m ae versenn- xeriae provincies meaegeaeeia, aai nij van zijn ambtgenoot van Waterstaat hei verzoek neen ontvangen, te willen oe- vorderen aai door de plaatselijke politie, in net algemeen genomen, meer aan dacht zal woraen besteed aan net hand haven van de verkeersregelen. Aanleiding tot dit verzoek was o.m. een opmerking in het verslag van de vaste commissie voor openbare werken, ver- keers- en waterstaatsaangelegenheden uit de Tweede Kamer, bij gelegenheid van de behandeling van het ontwerp: Motor- en Rijwieiwet. Tevens werd daar bij, zooals men weet, aangedrongen op het geven van verkeersonderwijs op ver schillende plaatsen voor gemeente- en rij ksveldwachters ten plattelande. Voor zoover de plaatselijke politie en de gemeenteveldwachters betreft, vraagt de minister de aandacht van de Com missarissen der Koningin voor deze aan gelegenheid. zegeuryke krachtmeting, tot heilvolle ene[. gie-ontplooiing. 's Lands Regeering maakte van onze nu litaire luchtvaart een tredmolenbestaan Zonder perspectieven. Zonder toekomst. Zie aan kapitein Versteegh! Die alleen daarom heenging!” Aldus het Vliegveld. ®en inwendige ste dat dit komen zou1 uit de verte had zie langen weg af. En r reikt, nu zijn onbe leerde vrees gestalte gesproken woord, ve zich ertegen in eer ontkenning HIJ hoor «ringenstrulken spe ny’s adem in hortem l Aus ve Er -was ru Bedoel Je, dat A Jenny barstte nu Het... het spijt Jat ik je pijn doe, vei jn zijn stuk gebrac emotie, zich stamelt net weten Dus Je be - O! Het jammerkreet.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4