DE OORLOG IN ABESSYN1Ë1 IEEN lor [veen JUDA itographie 1935 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, IjlEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Mo. 18033 Öïtbïad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen feuilleton. bijzijn Waar ligt de sleutel van Addis Abeba enfabriek Gouda. I ft ANNE BELINDA. BESLUITEN VAN DEN VOLKENBOND. Tót toepassing van sancties besloten. Een vergeefsch protest van Aloisi tegen den gang van zaken. z<jn imrekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. I x/e uativai vuituu uia >ter HOOFDSTUK XI. (Wordt vervolgd). Ze bevonden zich op een smal, dlcht- f zou aansluiten. Dit bleek niet waar te zijn. Motta verklaarde, dat de Zwltser- teit van een Volkenbondsstaat aantast'. Het succes dat de Volkenbbnd thans be reiken ztfl, zal een machtige rem zijn bij alle verdere pogingen om den wereld vrede op andere punten, waar dan ook. aan te tasten. *dam niet Naar het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH Nadruk verboden De economische beteekenis van de provincie Tigre. Harrar, de Metropool van den Oost- Afrikaansche Handel. Kan een Guerilla-Oorlog de hoofdstad redden? Alaka Dseta, de kenner by uitstek van het Abessijnsche land en volk, zet hieronder de economische beteekenis van de verove ring van Adoea, de'hoofdstad van de pro vincie Tigre, uiteen. Verder wijst hy op de strategische mogelijkheden, die zich in de eerstkomende weken voor beide partijen kunnen voordoen. Ik zal mijn best doen, beloofde ze. En ze hield haar belofte. Terwijl haar vaardige vingers hun werk verrichtten, werd Anne Jones opgenomen in het gron- ttëlooze niet en Anne Belinda Waveney wederom ter wereld getooverd. En het kapstertje had niet alleen handige vin kers maar ook een radde tong. Ze praatte aan één stuk door en terwijl ze luisterde, Pikte Anne Belinda het nieuws van twaalf verloren maanden op. ABONNEMENTSPRIJS:’ per pezorging per looper geschiedt. 7 Dagen eze geheele week Liebe e, grootsch opge- de liefdestragedie Igeschipdenis. TALMADGE in: lie sensatie. mderdag 8.15 uur, anaf half 4 door- I iederen leeftijd, es iederen bezoe- de couranten ge. Ken van „HART. E, iedere leeftijd. el zuigvermogen! abr.-laagste prijs Waschmachine M bond in deze taak- niet geslaagd is, dan den oorlog tot een eind te brengen. Dit tweede is thans de taak van den Volken bond moeten worden. De wereld zal den Volkenbond peoordeelen naar het succes, dat hij bij het nastreven van deze taak zal hebben. Het is thans ae plicht van de Volkenbondsleden collectief na te gaan, welke maatregelen moeten genomen wor den. De Britsche regeering is bereid haar volle aandeel in deze taak op zich te nemen. Allen zullen ongetwijfeld met leedwezen dezen plicht vervullen, maar het diepste en oprechtste leedwezen mag ons niet van de vervulling van onzen plicht weerhouden. Zulk een actie moet knel ondernomen worden. Snel, want wij mogen nimmer vergeten, dat op het ogenblik, de oorlog voortduurt en dat iedere vertraging meer j menschenlevens kost. Het voortgaan met de vervulling van de verdragsverplichtingen, die uit net Vol- kenbondsverdrag voortvloeien-, om een eind aan den oorlog te maken, kantnet in den weg staan, dat wij onze pogingen voortzetten om te komen tot éen vreed zame oplossing van het geschil in over eenstemming met de beginselen Van het Voikenbondsverdrag. De Britsche regee ring zal steeds bereid ook totdeze vreedzame pogingen naar medewerking te verleenen. Zwitserland maakt voorbehoud. Met spanning zag met het optreden van den Zwitserscnen minister van bul- tenlandsche zaken Motta tegemoet, daar Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Houding An Rusland. Hierna legde de Sowjet gedelegeerde ^Potemkin nog een korte verklaring af, 'waarin hij zeide. dat de Sowjet-houding in dezen bekend is. Hij haalde de uit spraak van Lltwlnot in den Volkenbonds- raad aan otn duidelijk te maken dat de Sowjet-regeerlng alle mogelijke mede- werking in dezen zal verleenen. Hij hoop te, dat de sanctiem^atregelen. ,dle de Volkenbond thans op zich zal nemen, zul len lelden tot de beëindiging van het ge schil, dat ten doel heeft een koloniale kwartaal 2.25, per week 17 c$nt, overal waar] de Franco per post per kwartaal ƒ3.15. dat Engeland voorstander was van een energieker optreden dan Frankrijk, het welk volgens sommige berichten vreest, dat Duitschland met den buit zal gaan i strijken, wanneer b.v. besloten mocht worden tot een verbod om met Italië handel te drijven. De onzekerheid omtrent de houding van belde landen is thans opgeheven. Minister Laval, die na de Oostenrijksche en Hongaarsche gedelegeerden het woord verkreeg, legde de volgende verklaring af. Een korte verklaring van Laval. Frankrijk zal zijn verplichtingen na komen. Ik heb dit in den Volkenbonds raad gezegd en ik neb dit in de Assem ble herhaald. Het Voikenbondsverdrag is onze internationale wet, die wij poen kunnen schenden noch laten verzwakken. In deze minuut, waar iedereen zijn Ver antwoordelijkheid moet op zien neniien, is het met ontroering, gij weet het, dat ik mijn plicht zal vervullen. Mijn land zal het Voikenbondsverdrag naleven. De vriendschap legt mij echter nog een an deren plicht op. Ons geloof in het gezag van de hoogste internationale instelling zal niet worden verloochend, indien wij met den Volkenbond gelijktijdig als een toepassing van de Volkenbondswet tevens nastreven het bereiken van een verzoe- nende oplossing. De Fransche regeering 1 zal zich hartstochtelijk aan dit vredes- - werk wijden, waarvoor het haar (Laval geruchten gingen, dat de Zwitsersche re- verklaarde hiervan overtuigd te zijn) aun geering zich bij Oostenrijk en Hongarije geen medewerking in deze Volkenbonds.- J assemblee zal ontbreken. - ---- - Eem verklaring van Eden. sche regeering zich stilzwijgend heeft net woord aan Eden, die -aangesloten bij de vaststelling van de veertien' leden van den Volkenbondsraad en van den raadsvoorzitter over de ver- antwoordelijkheid voor den oorlog en de daarijlt voortvloeiende volkenrechtelijke gevolgen. Deze vaststelling opent de deur voor de toepassing van sancties. Met ge noegen constateerde Motta, dat niemand toespeling had gemaakt op militaire sancties. Hij nam daarvan acte De sanc ties. die zullen moeten worden toegepast, zullen dus zijn van economischen en van unancieelen aard. Het doel daarvan zal i moeten zijn efj kunnen zijn een eind te i maken aan de vijandelijkheden en een zoodanigen moreelen en materieelen in- I druk op het land te maken, dat voor den 1 oorlog verantwoordelijk is. dat dit met den oorlog zal ophouden. Zwitserland zal in deze verplichting niet te kort schtë- om te stoppen; nu dacht ze aan niets anders dan aan Jenny zelf. Ze rukte het portier open, Het in de haast haar suit case staan en rende over het krakende grint naar den zonbeschenen grasberm waar Jenny stond. Het was Jenny in wier geest alles levend was. dat Anne had vergeten. Ze strekte haar hand uit om Anne veilig op armslengte van zich af te houden. Wacht, zei ze. Toen liet ze Anne staan en ging naar den chauffeur. Wil je aan het begin van de oprij laan bij de portlerswoninig wachten? ver zocht ze. Anne hoorde de woorden, maar ze gin gen langs haat heen, beteekenden niets bijzonders voor haar, omdat ze alleen aan Jenny dacht. Haar oogen*waren als gehecht aan Jenny, toen die snel weer naar haar toeliep. De eerste indruk van Jenny’s gezicht scheen al» de aischuwelijke visioenen van een Jenny in namelooze verschrikking, met wijd-open angstoogen „en krijtwit, uit te wisscheni Toch moest lets van dit beeld werkelijkheid Zijn gebleven. Toen Jennv terugkwam en de hand op haar arm legde, had Anne de vreeselijke ge waarwording, dat deze stralende, bloei ende verschijning een illusie was, waar achter een andere Jenny, de doodelijk- beangste, opgejaagde, haar droomen en denken had verontrust, zich verschool. De hand op haar arm voelde stijf aan. Kom mee, hierdoor dezen kant uit. Waarom ben je gekomen Anne? havAnrion 'zinUi nn ppn smal rilnht.- in de eerste plaats het behoud van den vrede en in de tweede plaats, indien de 1 bond in deze taak- niet. eeRlaairri is dan Carruthers gesproken had. Hij was niet op kantoor; hij is ziek geweest. Toen, na een pauze: Ik heb im mers getelegrafeerd. Wat geeft het dat je telegrafeert? Je wachtte niet op antwoord en ik kreeg je telegram pas tien minuten voor je kwam. We hadden geluncht op Greys- tones. Het eentge wat 4k kon doen, was de ancien aan hun lot overlaten en je in de oprijlaan op te vangen. Anne’s wenkbrauwen1 trokken zich sa men; haar oogen rusteen op Jenny met een vreemeft-verbaasde Uitdrukking. Heb je gasten? Ja, logé’s voor de week-ekd. Maar hoe clan ook, Anne, je moet tocY inzien dat je onmogelijk hier ofc) die Imanier kunt komerf binnenvallen. Anne s blik bleef strak op haar züs gevestigd. Vaag schemerde het door hï gedachten hoe goed Jenny eruit zag hoe knap ze was en hoe uitstekend wit haar stond. Maar verder was er een doffe nijpende leegte, in haar hersens ze was zich 1 alleen duidelijk bewust van een pijnlijk, krampachtig pogen om dat klop pende „iets" dat haar geest wilde bin nendringen, tegen te houden. Waarom Jen? s Jenny kwam dichter bij haar. Waarom heb je in vredesrias gewacht tot je van me hoorde? Je had behooren te wachten. Lokkend Tigre Van Adoea, de hoofdstad van de provin cie Tigre, zweeft de blik over eindelooze groene velden, waar prachtige kudden run- begroeld pad, dat’ zich door het [kreupel- hout rechts van de oprijlaan slingerde. Jenny liep snel voort tot.waar ,het pad uitmondde in een eigenaardige, v-ierkante open ruimte. Een haag van geSnoeiden hulst omringde deze niet hooge, ondoor dringbare muren. In een van dié muren was een opening gekapt ze leek een helder, doorzichtig venster, dat uitzicht gaf op een lieflijk schilderij, van blauwe lucht, zonnig water en groene weiden. De omheinde plek zelf was donker en kil. Tpen ze daar waren sloeg Anine haar vrijen arm om Jenny heen. O Jen! was alles wat ze zeggen kon. Een kort moment werd de druk van haar omhelzing beantwoord. Toen maak te Jenny zich los haar hand hing slap langs haar lichaam. Waarom ben je gekomen, herhaalde ze. O Anne, .waarom ben je gekomen? Een wonderlijke verwarring greep Anne aan. Haar heele bewustzijn was zoo vol komen vervuld van de vreugde weer bij Jenny te zijn, dat daarin letterlijk geen plaats was voor een andere overweging. Maar nu klopte Iets aan de deur van haar gedachten en elschte toegang. Het half-, duister van deze schaduwige plaats ver meerderde haar gevoel van zekerheid. Ze strekte» de handen vuor zich uit, om iets af te weren, en vroeg langzaam, op een toon van twijfel: Maar Jen je ik bedoel vind je het dan niet prettig dat ik gekomen ben? Ik liet je toch weten niet te komen. Ik liet je weten niets te doen voor je mr. De zusters. Het naaste station, lag acht kllometeer van Waterdene. Anne nam een taxi en terwijl déze haar in snelle vaart naar het buiten. van haar punter en zwager bracht, ze het trillende, gouden gevoel van onultsprekelijk-blij verbeiden terug leaver der wijd-gespreide overhangende takken ving haar blik een zilveren glimp j op: het snelvlietende stroompje dat het landgoed doorsneed. En toen zag ze Jenny. De taxi stopte. Later wist zij dat Jenny den schauffeur een teefcen had gegeven jderen weiden, en over hoogst gecultiveerd and, waarop tarwe, mais, gerot en peul vruchten verbouwd worden. Deze velden strekken zich uit tot de rivier dë Takasse, waarachter zich in het zuiden net hoogge bergte van Senuen verheft,- waarvan de ióOO meter hooge toppen een groot deel van net jaar met sneeuw bedekt zyn. Men zal nu begrijpen, waarom de Italia- i nen zoo hardnekkig om het bezit van d.ze - Abessijnsche provincie Tigre gestr^en hebben. Onder het bestuur van een Europeê- sche natie kan de provincie Tigre tot een zeer ry’ke kolonie worden. Vooral het gc- zonde bergklimaat Werkt hiertoe mede. Maar van Adoea uit zweeft de blik niet slechts over dit lachende landschap. In het westen verliest hij zich in een wirwar van rotskloven en smalle dalen. Hier was hei, dat de Italiaansche generaal Baratieri in 1896 de dwaasheid 'beging, zich door keizer Menelik uit zijn goed verschanste stellingen te laten lokken en de verschrikkelijke neder laag leed, die jarenlang aan 'de trots van de Italianen heeft geknaagd. Harrar, de toekomstige operatie basis. Het tragische voorbeeld van Baratieri heeft den Italianen geleerd, de verraderlijke Abessijnsche bergen, waarin zy hun strijd macht niet kunnen ontwikkelen, uit den weg te gaan. Zy marcheeren thans door dr steppen om zich in het bezit van den spoor weg te stellen, die de Fransche havenplaats Dzjiboeti met de Abessijnsche hoofdstad Addis Abeba verbindt. Dat de ItaliaanscWb legers het spoorwegstation Diredawa en het in de nabijheid gelegen Harrar zullen be zetten, is nog slechts een kwestie van tyd. Harrar is de hooge burcht van den handel van de Oost-Afrikaansche landen ten zuiden te winnen, waarvan de glorie vergleden was toen ze ujtstapte op een leeg perron, dat wil zeggen, leeg voor haar. Andere reizigers werden van de trein gehaald. De blozende jonge vrouw die met l|aar In de coupé gezeten had, werd opgewacht door een eveneens flinken jongeman met een prettig gezicht en ze omhelsden el kaar hhrtelijk. Een spichtig meisje in een groen leeren overjas verwelkomde de oude dame uit den volgenden wagon en een gezellige grootmoeder met vriénde lijk glinsterende oogjes flen kleinen Jon gen in zijn te krap jasje uit hetzelfde rijtuig. Maar voor Anne was het perron leeg, ondanks het woelig gewemel; met een onzeker glimlachje trachtte ze te bedenken wat Jenny weerhouden kon Hebben om haar te komen begroeten Toen de monumentale steenen poort van Waterdene in zicht kwam, begon Anne’s hart zoo heftig te kloppen, dat haar ge peins plotseling afknapte. Er was nog maar voor één gedachte ruimte in haar: over een paar minuten zou ze Jenny weerzien. Alleen de lengte van de oprij laan scheidde hen nog. De auto draalde het openstaande hek in. Ongeveer dertig meter verder maakte de oprijlaan een scherpe bocht. Anne leunde uit het open raampje en door het ten. De eerbied voor de verdragsverplich tingen, die Zwitserland uit vrijen wil op zich heeft genomen, is een grondslag der Zwitsersche politiek en staat geheel bui ten discussie. 1 Motta herhaalde, dat Zwitserland zal ginsel hebben veroordeeld. deelnemen aan de economische en flnan- De Volkenbond heeft tweeërlei taak: cieele sancties in het algemeen doch I niet aan militaire sancties die Zwitser land In ernstig gevaar zouden kunnen brengen. Met dit voorbehoud is Zwitserland ech ter bereid indien de Volkenbondsverga dering dit wenscht haar volle medewer king te verleenen in de coördinatiecom missie. Tenslotte sloot Motta zich1 aan bij de woorden van La val, dat toepassing van sancties niet mag ultslulten een voortzet ting van de verzoeningspogingen. De Volkenbond moet optreden met waardigheid en met flinkheid, doch hij zalydaarbij niet uit het oog mogen ver liezen, dat hij zal moeten blijven streven naar een oplossing van het geschil in overeenstemming met het recht en de rechtvaardigheid. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1 i5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.&5, elke regel meer 0.30. AdYertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertenti^n de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2J45. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelfngen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau x“J-’"*~1 Hièrna was verklaarde, dat hij geen aanleiding had de hoofdlijnen van de Britsche politiek te herhalen, die Sir Samuel Hoare in de Volkenbondsvergadering had uiteengezet. Hij nam aan. dat iedereen thans begrijpt, dat de Engelsche politiek vast gegrond is op het lidmaatschap van den Volken bond. Alleen een krachtige Volkenbond kan zorgen voor het handhaven van den vrede. Dit is ook het hoofddoel van de bultenlandsche politiek van Engeland. De Engelsche regeering is overtuigd, dat oorlog een anachronisme is en dat de menschheid nimmer het ware geluk zal kunnen verkrijgen, incflen niet de vrede definitief zal zijn gegrondvest. Indien de beschaving zal willen voortleven, moeten wij den oorlog in de practijk afschaffen, nadat wij hem tot dusver slechts in be- (lOlliSIHE (OIRAVT. Dat niet alle leden van den Volkenbond zich kunnen vereenigen met de sanctie- politiek tegen Italië, is gisteren overdui delijk gebleken, toen in de zitting der Volkenbondsvergadering (Assemblée) de vertegenwoordigers van twee Donausta- ten, Oostenrijk en Hongarije, hun bezwa ren te kennen gaven tegen deelneming hunnerzijds aan tegen Italië toe te pas sen strafmaatregelen. Wanneer men ken nis neemt van de beweegredenen, waar door de regeeringen te Weenen en Boe dapest zich ten aanzien van het Oost- Afrikaansche conflict laten lelden, dan blijkt, dat zij zicifniet bij de sanctiepoli - tiek der ovetige mogendheden willen aansluiten, omdat aan den eenen kant de nauwe politieke relaties met Italië dit vejj^eden en anderszij ds het in werking Zeilen der strafmaatregelen de economi-. sche en flnancieele ontreddering harer landen ten gevolge zou hebben. Het veto over Itaiië's oorlogshandelingen in Abes- synië draagt dus, al- veroordeelen de meeste landen, die lid van den Volken bond zijn, het fascistische avontuur, niet een algemeen karakter, zoodat de sanc- tlemuur, die tegen Italië zal worden op gericht, reeds nu enkele bressen vertoont als uitvloeisel van het feit», dat enkele staten bewezen hebben zóózeer bedacht te zijn op zelfbehoud, dat zij zich ont trekken aan Inderdaad voor hen on aangename internationale verplich tingen. Dat Oostenrijk en Hongarije voor af zijn overeengekomen éen lijn te trek ken, blijkt bovendien uit den opbouw van de door hun gedelegeerden uitgesproken redevoeringen en de bewoordingen daar van, die een groote overeenkomst vertoo- nen en waarin vooral met nadruk gewag wordt gemaakt van de innige „vriend schap” mét Italië. Pfluegt, de Oostenrijk- sche woordvoerder, bracht npg in het blzonder in herinnering, dat het Italië is geweest, hetwelk inzonderheid ten voü- gen jare met grooten nadruk is opgeko men voor Oostenrijks onafhankelijkheid, toen deze de naam van den staat werd niet genoemd door Duitschland werd bedreigd. De houding, door Engeland en Franrljk aan te nemen, is inmiddels nog van veel grooter belang. Bestaat er tusschen belde 1 landen, wat de toepassing der sancties betreft, een controverse? zoo vroeg men zich af. Tot dufiver kreeg men den Indruk I t Is .schoon, als anderen hulde en eer u brachten, Maar beter nog, dat gij bij dag en nachten, Het recht hebt, om n zelf te achter». 4“ o n cl it 1!

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1