onpreli i g i I M "stadsnieuws. Beurs van Amsterdam. Keizer Haiie Selassie hield daarop in vloeiende *ransch een korte toespraak, waarin hy p.m. zpide: „Ongeacht de be trekkelijke zwakheid van ons volk, zal het toch zijn land weten te verdedigen Want wh strijden om onze vrijheid!' Vervolgens gat de keizer utüng aan zijn onwrikbare, hoop op de directe beslissin gen van den Volkenbond en drukte hij zun vreugde er over uit, dat hij had kun nen vaststellen, dat in Europa levendige sympathie bestond voor zijn land en het lot van zijn volk. BUITENLANDSIH NIEUWS, FRANKRIJK. De Fransche minister-president be. hoort tot de gekozenen. In Frankrijk vonden Zondag de senaats verkiezingen plaats. Met'zeer veel belangstelling zal men uit zien naar den uitslag der verkiezingen. Door het districtenstelsel hing de verkie zing van een bepaalden candidaat af van ile gezindheid in zijn district. Daarom wachtte men met belangstelling de stemming af om den persoon van Laval, dié zijn mandaat moest oijtvangen, gedeeltelijk van de stad Parijn en gedeeltelijk van de provincie, met name, het departement van de Seine, waai de roode invloed zeer sterk Is. Bij de senaatsverkiezingen werd Laval by de eerste stemming herlcozen, zoowel ln het departement van de Seinq als in het de partement Puy de Dome. Volgens een gericht uit Parijs blijkt, dat over hot algemeen de vérsdhillende partijen in de senaat haar poéities wisten te hand haven. De Fransche bladen zijn het er over eens, dat de gemakkelijke herverkiezing van Laval de politieke positie van den minister president heeft versterkt Het Petit Journal spreekt van een diplomatieke overwinning van .Laval. De Matin noemt de tweevoudige herverkiezing van Laval een rechtvaardige belobning van zijn arbeid voor het herstel der ainanciën en de handhaving van den vrede BINNjENLAND. Prinses Juliana bezoekt een concert teil bate van het Roode Kruis. Prindes Juliana heeft gisteravond in den Tivoii-Schouwburg te Apeldoorn het eerste deel van een concert ten bate van de Nedl Roode Kruis-ambulance voor Abessinle bijgewoond Zij was vergezeld van haar hofdame baronesse van Heem stra, en \baron Snouckaert van Schau- burg. De burgemeester vim Apélfcoorn, jhr C. c. Quaries va» ufford, en zijn ech't- genoote sloten zich bij "het gevolg van de Prinses aan. H. K. H. liet het bestüur van de afdee*- ling Apeldoorn van het Roode Kruis en mevrdÜif Joséphïnè Lulofs, die dit con cert had samengesteld, aan aïch voor stellen. Discotitoverlaging. van tot bi pet. De Nederlandsche Bank heeft besloten naar rentetarieven met ingang van hed^n met pet. te verlagen. Het disconto be draagt' thans 4* pet. Voedt u goed en goedkoop. f>e voedingstentoonstelling van het Haagsch Crisis-Comité. De voorbereiding van de door het Haagsche Crisis-Comité georganiseerde tentoonstelling van Maandag 28 dezer tot en met Zaterdag 2 November a.s. onder het motto „Voedt u goed en goed koop" vqjrdert snel. Alle zalen van den Dierentuin zullen door deze tentoonstel - vling worden bezet. Kostelooze aanbiedin gen van koppen koffie of thee, bouillon of soep', j.a zelfs van taarten a$n lederen honderstën bezoeker, zijn te verwachten. Verschillende bedrijven op het terrein der "voeding zal men er in werking kun nen aanschouwen Het publiek zal worden overtuigd, dat men met minder geld een smakelijk en voedzaam hi&al kan bereiden. Verschil lende lezingen zullen daartoe worden ge houden Reeds den eersten middag (Maandagom drie uur wordt een lezing gehouden door den heer W A Verhoeff, voedingsexpert, over „Moderne voeding" en dien avond te 8 uur zal men een inte ressante vischfilm kunnen aanschouwen. Dinsdag 29 dezer te half vier zal de heer E. Pfeiffer, van de Cultuur-Mij. Loveren- dale, spreken over „Een weg, langs wel ken men gezonde voedingsmiddelen kan verkrijgen"; Dinsdagavond 8 uur zal ir. J. H. Riemens, Rijkstuinbouwconaulent, een lezfng houden over „De voedings waarde vdn champignons en de beteeke- nls dezer nieuwe cultuur voor ons land" en dienzelfden avond te 9 uur zal dr. IJ. Hettema, arts, het onderwerp „Mo derne voeding" behandelen. Voorts zal prof. Sprenger, uit Wage- ningen, Donderdag 31 dezer, des avonds 8 uur, een. lezing houden over „Het be lang van de zoete mostbereiding voor ons land"; de heer E. Pfeiffer. Vrijdag 1 Nov. te 8 uur, over „Wat kan de landbouwer doen om gezonde voedingsmiddelen te verkrijgen" eri ir. Riemens z^I dien avond te 9 uur een herhaling van zijn lezing geven. Aan den lo.iiOQsten, 5C.G00sten en 100.000- sten bezoeker zal een schilderij worden aangeboden, werken van de schilders Louis Bron, Bernard Schregel en mevr Roeland ^—Kohing De ekpositie zal Maandag a.s.- tfe twee uur officieel en te drie uur voor liet pu- bliek worden geopend. Zij zal verder da- gelijks van 1—£.30 en van 6.30 tot midder nacht open zijn. DE VROEGERE PRESIDENT VAN CHINA IN AMSTERDAM. Geen vriend van den Volkenbond. Bezwaren tegen .de houding van Indie ten aanzien van Chineesche immigratie. Een Interview. Een voorname gast is Zondagavond in Amsterdam atgestapt in het Amstel- Hotel; Zijne Excellentie Hu Han Min, a© vroegere President van de republiek Chi na, welk hooge ambt hij na den dood van den stlchterdezer republiek, Dr. Sun Yat Sen, ongeveer elf jaar geleden, een Jaar lang heeft bekleed. Tot het gezelschap van den hoogen. be zoeker behooren een tiental personen, onder wie zijn dochter en voorts de heer T. K. Ching, een der vroegere gouver neurs van de provincie Kanton en op het oogenblik lid van het uit 140 leden bestaande Chineesche parlement; de ge neesheer van den vroegeren president, Dr. Y. P Chen, een Chineesche secretaris tn een Chineesche kok. Het was de heer Ching, een robuste, hoffelijke figuur, die den persvertegen woordiger mededeelde, dat Zijne Excel lentie Hu Han Min wegens gezondheids redenen drie maanden geleden uit China was vertrokken, vertelde verder dat het gezelschap in Italië van boord was ge gaan. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, werd de reis voortgezet naar Zwitserland en Duitschland en zoo staat op het oogenblik Nederland op het pro gramma, waar men een tiental dagen hoopt te verblijven. Nadat de heer Ching nog had medege deeld dat de ambassadeurs van de Euro- peesche landen, die Z. Exc. Hu Han Min bezocht heeft, hun opwachting bij hem hebben gemaakt te Amsterdam was dit reeds het geval met den consul van Chi na, en met Dr. Wang, lid van het Perma nente Hof van Internationale Justitie kwam Dr. Chen waarschuwen dat Z. Exc Hu Han Min bereid was in zijn aparte- menten een kort onderhoud toe t,e staan. De heer Ching, die tijdens het gesprek als tolk iungeerdfe, bracht de gestelde vragen ln de taal van het land over. De aangesprokene overdacht dan enkele oogenblikken zijn antwoord, dat hij ten slotte met zachte stem mededeelde, waar na de heer Ching ze in het Engelsch ver taalde. Z. Exc. Hu Han Min deelde op een des- betrelfende vraag mede, dat eenigen tijd igeleden Japan voorstellen heeft gedaan om te komen tot nauwere economische betrekkingen met China. De Chineesche regeering heeft in dit verband Japan te kennen gegeven dat men alleen tot on derhandelen bereid Is, indien Japan het gebied in Noord-Chljia, dat deze natie aoor militairen dwang aan zich onder worpen heeft, vrij geeft. Zoolang China door Japan niet wordt beschouwd als een gelijkgerechtigde natie, kan er geen sprake zijn van vriendschappelijke be trekkingen. Japan laat aldus de voor name zegsman politieke problemen met economische samenvallen, terwijl het daarna onmiddellijk militaire problemen verbindt. Voor het geval China het rioo- dig zal oordeelen een beroep te doen op de kapitaalmarkt, zouden de Chineesche gezagsdragers geen enkel voorbehoud willen maken en, wat het buitenlandsch kapitaal betreft, een open-deur-poiitiek willen volgen. Is u van meening dat er tusschen China en Nederlandsch-Indië een veel intensievere hapdel kan ontstaan? lp alle opzichten, antwoordde Z. Ex. HU Han Min. Er is echter een „maar", nl. dat de regeering in Nederlandsch-indie te stug optreedt ten aanzien van de Chi- neesphe immigratie. Vooral de gestudeer de Chineezen schijnen niet welkom te zijn. Kan dit verband houden met moge lijke communistische propaganda? Het is mogelijk, aldus de zegsman, dat de Indische regeering dergelijke pro paganda vreest, doch die vrees Is onge grond. Is u ten opzichte van China opti mistisch gestemd? Z. Exc. Hu Han Min antwoordde dat hij de laatste drie maanden over de ge beurtenissen in China door zijn afwezig heid minder goed ls ingelicht, opmerèt*^- de, dat voor de toekomst zeer veel al hangt van de kwestie, of Japan bereid zal zijn China als een evenwaardige na tie te erkennen. Krijgt een pluimveehouder rechtstreeksche uitkeering? Minister Deckers overweegt dit. Naar het Handelsblad verneemt, over weegt minister Deckers, om onder an dere door het doen van rechtstreek sche uitkeeringen aan de pluimveehou ders, de geldelijke gevolgen van de En- gelsche Invoerbeperking, van keren zoo veel mogelijk weg te nemen. Wij herinneren er aan, dat de tot dus ver genomen maatregelerf zeer weinig steun hebben gegeven Een onvindbaar rapport. Inzake toestanden op het Landbouwcrisisbureau. Naar het Handelsblad meldt, is een rapport, dat in den afgeloopen zomer van dit jgar is opgemaakt door den heer Sirks, oud-commissaris van politie te Rotterdam en thans hoofd van den Cen- ralen Crisis Controledienst, en behelzen de de resultaten van een onderzoek in zake de gedragingen en het verleden van twee hooge ambtenaren van het Land bouwcrisisbureau, thans onvindbaar. Aan mr. Schepel zou zijn opgedragen een onderzoek in te stellen. Een onjuist bericht. Naar aanleiding van dit bericht deelt de Regeerlngspersdienst mede, dat dit bericht onjuist is. Van offlcieele zijde wordt medegedeeld dat het éép noch het ander juist is. Alle betreffende rapporten berusten in het archief. L Uitvoer van wapenen naar Italië verboden. Gisteren ls de afkondiging geschied van het Koninlfiijk Besluit, dat, in over eenstemming met het eerste voorstel van de coördinatiecommissie te Genève, in gevolge de Uitvoerverbodenwet lV3t>, den uitvoer van wapenen, munitie en oorlogs materiaal uit het Koninkrijk tier Neder lander^ naar Italië en zijn bezittingen met ingang van gisteren verbiedt. Begrooting van Suriname. De daling van de middelen is tot staan gekomen. Ingediend is thans de begrooting van Suriname over 1936. Ontleend is aan de toelichting: De na 192£> begonnen geregelde daling van de opbrengst der middelen, welke in Li930 even werd onderbroken door eenige stijging, doch zich daarna weer ln ster kere mate voortzette, schijnt in 1934 tot staan gekomen te zijn, welk jaar zelfs weer een stijging ln de opbrengst te zien gaf Nochtans bleef deze nog belangrijk achter bij de raming en de opbrengst voor 1936 is dan ook in totaal weder lager moeten worden gesteld dan dife voor het loopende jaar. Hiertegenover is het ge lukt, het totaal der uitgaven eveneens en tot een grooter bedrag lager <.e ramen, zoodat ten slotte nog op een eenigszins kleinere rijksbijdrage dan voor 1936 was geraamd, gerekend wordt. In de huidige omstandigheden mag dat onge twijfeld tot voldoening stemmen. Minder wordt geraamd aan uitgaven f 63.423, minder aan ontvangsten f 36.644, minder aan Rijksbijdrage f 26.779. De Rijksbijdrage wordt thans geraamd op 2.661.411. ln den loop van dit jaar werd de dienst van het landbouwproefstation gesplitst ln twee elk onder afzonderlijke leiding staande aldeelingen, namelijk een afdee- ling omvattende den algemeenen dienst en de bestudeering van landbouwkundige vraagstukken, uit commercieel-econo- misch gezichtsoogpunt. De Gouverneur verwacht, dat deze splitsing van gunsti- gen invloed zal zijn op de bekostiging van de commercieel-economische vraagstuk ken, welke zich als gevolg van de tijds omstandigheden .juist thans mèer dan vroeger op den voorgrond dringen. Een crediet van lÖ.Uüü is opgenomen vor het onderzoek naar de mogelijkheid van afzet van Surinaamsche landbouwpro ducten in het buitenland en de bevorde ring vart dien afzet op de markten der daarvooB*4n aanmerking komende lan den. GEMENGDE BERICHTEN. plaats j 'E^n Berging vah de „Kerkplein". Een langdurig karwei. De berging van het onder Egmond ge strande s.s. „Kerkplein' is opgedragen, aan L. Bmit Ui co.'s Internationale Sleep dienst te Rotterdam, welke lirma de •werkzaamheden zal uitvoeren ln combi natie met W. A. van der Tak's Bergings bedrijf Daar het schip geen lading in heeft en hoog op het strand zit, zal het zand moe ten worden weggezorgen, terwijl ook veel 'graafwer^ zal ryoeten worden verricht. De werkzaamheden zullen zeker veel tijd m beslag nemen. Woning van een politie-wachtmeebter leeggeroofd. Te Munchen-Giadbach, vlak over de Duii- sche grens nabij Venlo, gelegen, heeft eer. zeldzaam brutale diefstal met inbraak gehad. drietal inbrekers hadden zich over heV dak van een nieuwbouw toegang ver- Schaft tot de w.oning van een politie-w'acht- njeeitcr. Zy waren cr blijkbaar van op do hoogte dat de vrouw van den politieman alleen thuis was. ,Door het indrukken van ruiten verschaften zij zich toegang tot de slaapkamer. Zy o vei vielen de doodelyk ver schrikte vrouw, bonden haar met riemen op hot bed vast en legde haar een strop om [en hals met de bedreiging, dat zy deze den dichthalen wanneer zy zich niet rus tig'hield. Terwijl een van de drie bandieten haar bewaakten, doorzochten de anderen het geheele huis. Alles wat niet nagelvast was, namen zij meei kliederen, ondergoed, zelfs politie-uniformendaarnaast allerlei siera den en een bedrag van 1500 mark aan geld Zonder herkend té zyn, of eenig spoor ach ter te laten, verdwenen de inbrekers. Door het steunen der vastgebonden vrou werd tenslotte een harer dochtertjes dat In een aangrenzend vertrek sliep, wakker Deze waarschuwde de buren, die de vrouw bevrijdden. 'T De politie heeft onmiddellijk een nauw- keuriig onderzoek ingesteld. Tot nu toe ontbreekt echter elk spoor. 'Stormschade te Scheveningen. Gedeelten van het Zuidelijk haven hoofd der buitenhaven verzakt. Tengevolge van het stormachtige weder ls ln den nacht van Zaterdag op Zondag van het zuidelijk havenhoofd der buiten haven te Scheveningen een gedeelte, on geveer in het midden, ter lengte van ruim 2ü meter pi.m. één meter verzakt. De fundeering van dat gedeelte is als het ware poreus geworden, zoodat deze van den grond af zal moeten worden herzien. Er is een groote ravage aangericht. Het hoofd is ever de geheele breedte ernstig beschadigd. De gemetselde basaltblokken zijn als zandkorrels weggespoeld. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen; de Rijkswaterstaat heeft on middellijk de noodige maatregelen ter beveiliging genomen. Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fit maken: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In da oranja-bandbulsjas v. 20 tabl. 70 ets. an oranjazakjas v. 2 ta'bl. 10 ch. Het hootd is met een balk voor het publiek afgesloten, een tweetal roode vlaggen wijzen op het gevaar dat er aan wezig is. Het herstel van de schade zal tienduizenden guldens kosten. Kalfsvleesch In een bed. In samenwerking met de rijks- en ge meentepolitie te Buurmalsen, belasting ambtenaren en den keurmeester van vee en vleeseh te Geldermalsen ls, naar aan leiding dat aldaar vermoedelijk de Vleeschkeurings- en de Accijnswet was overtreden, eqn inval gedaan ln de boer derij van v. d. H. te Tricht. Bij huiszoe king in bovengenoemd pand werd in een beslapen bedstede een partij ongekeurd kalfsvleesch gevonden, hetwelk afkom stig was van een frauduleus geslacht kalf Van deze overtredingen is proces-verbaal opgemaakt. Vechtpartij te Frincenhage. Man ernstig gewond. Zondagavond laat hebben twee man nen, -zekere de J. en A. D. over een klei nigheid verschil van meening gekregen in een cafe aan de Dreef te Prlncenhage. Bij de daarop volgende woordenwisseling trok de J. plotseling een groot mes en hakte daarmee in het wilde weg op D. in, die drie ernstige verwondingen opliep, nl. een steek in het hoofd en twee in den rug. Politie en geneeskundige dienst wer den gewaarschuwd en waren spoedig ter plaatse De toestand van D. was van dien aard, dat overbrenging naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda noodzake lijk was. Gisteren was zijn toestand hoewel niet direct levensgevaarlijk toch zeer ernstig. De J. nam nog voor het verschijnen van de politie de vlucht en kon tot op dit oogenblik niet worden opgespoord. De officier beschouwde dit in rijn reqni. sitar als een verzachtende omstandigheid. Verdachte van den Elzen is niet e°6 vtyi d RECHI7AKEN De berechting der Ossehe misdrijven. Zware straffen geëischt. Acht Ossenaars, die zich allen achter slot en grendel bevinden, hadden zich heden te verantwoorden in de derde strafzitting, wel ke de Arrondissements-Rechtbank te 's-Her- togenbosch heeft gehouden. Den 22-jarigen arbeider Hendrikus Anto- nius Reynders en den 25-jarigen metselaar Johannes Antonius van Berne is ten laste gelegd, dat zy in den nacht va 4 op 5 Fe bruari 1934 te Oss, tezamen en in vereent ging met een of meer anderen gedurende den voor de nachtrust bestemden tyd op het besloten erf van den slager Hendrikus Jo- hannes Janssen, waarop diens woning stond en tot welk erf zij zich toegang hebben ver schaft door over een yzeren afrastering te klimmen, hebben weggenomen een aan d en Janssen toebehoorende hoeveelheid spek, ham en ander vleeseh. Behalve genoemde slager werden als ge tuige gehoord de heer .P. van Kempen, in specteur van politie te Oss en de 32-jarige gedetineerde Theodorus J. van Berne. Na het getuigenverhoor werd deze zaak voor een nader onderzoek naar den rechter commissaris verwezen. Verder stonden terecht in verband met de in den nacht van 20 op 21 Januari te Oss gepleegde inbraak in de woning van den slager Petrus Johannes Janssen, waarvan de buit bestond uit een groote hoeveelheid ham, varkensrug, spek, worst en eenig geli, de 25-jarige arbeider Marinus Johannes den Brok en de 33-jarige arbeider Johannes Ja cobus Bevers. Getuigen in de zaak van den Brok warén inspecteur P. van Kempen, de slager P. J. Janssen, genoemde Johannes Jacobus Be vers en de Ossche politie-agent Johannes Leemhuis. Tegen den Brok en Bevers eischte de Of ficier na het getuigenverhoor drie jaar ge vangenisstraf met aftrek preventief. De derde zaak had betrekking op den door de beruchte misdadigers Johannes Pe trus Ceelen, 23 jaar, en Petrus Wilhelmus de Bie, 20 jaar, in den nacht van 3 op 4 Juli te Deurne gepleegden roofdoverval in cle woning van den thans 76-jarigen Hen drik Geven, die door dit tweetal werd vast gebonden, waarna zy zich met een buit van ongeveer 35.— uit de voeten hebben ge maakt en betrof v. d. Elzen die hen inlich tingen voor deze inbraak te ondernemen. De landbouwer vertelde van zyn weder varen op den bewusten avond. Hy had zjjn geld zitten in zijn broek, die onder het hoofdkussen lag. In den avond van 3 op 4 Juli 1934 waren Ceelen en Piet de Bie en verdachte by hem binnengedrongen, hadden hem vastgebonden, waarna zy ongeveer 40.hadden weggenomen. Getuige raadt den president aan menschen als verdachte „kapot te hakken als rotte boomstronken". Verontwaardigd wendt hy zich tot ver dachte, die een dag voor de inbraak bij hem was geweest om kippen te koopen en ge ïnformeerd had of hy nog geld in huis had. Het gjstolen geld moest dienen voor de be taling van de rekening van mr. Roobol uit Arnhem, die Piet de Bie in de strafzaak wegens moord op zyn neef Gerrit, rechts kundigen bijstand had verleend. Da,arna deden Ceelen en Piet de Bie een Verhaal van den roofoverval. Ceelen had ln zyn bekentenisvloed nog een sneller tempo dan bij de eerste zitting. Hij was het stugge in zijn houding .geheel verloren. Zij getuig den op vlotte wyze. Verdachte v. d. Elzen had op verzoek van Ceelen inlichtingen ge geven, doch heeft later niets van den buit willen hebben. voornaamste "boeven uit Oss en komt de Ossehe strafregisters voor, aldus de f nw» Tool. r,f„„+ Ui! ul ficier. Toch staat hy niet zeer gunstig be. kend, zoodat de officier ten slotte een vangemsstraf van twee jaar eirehte Tenslotte stonden gezamenlijk terécht d. 29-jarige schilder Wilhelmus Antoniui Bioemers, de 31-jarige landbouwer Francis cus de Keuver en de 26-jarige arbeider Jt hannes Marinus den Brok. Hun is ten laste gelegd dat zij op 2 No vember 1930 te Oss (Zevenbergen) tezaine en in vereeniging met een of meer anderen in de woning van den thans 37-jarigen koopman Johannes Kuypers hebben wegge nomen een geldsbedrag van ongeveer du zend gulden, aan Kuypers toebehoorende. Verdachten hebben zich tot die woning toegang verschaft door een gesloten dein open te breken en den diefstal doen vqoral- gaan, vergezeld gaan en volgen door g». weid tegen de echtgenoote van Kuypers, b. staande in het haar krachtdadig vagtgrg pen en vasthouden en een handschoen in de;, mond stoppen en haar voortduwen en mede- sleuren, gepleegd met het oogmerk op d.en diefstal voor te bereiden en gemakkelijk u maken en om by betrapping op heeterdaa., aan zich en hun deelgenooten de vlucht mogelyk te maken en het bezit van het ge- stolene te. verzekeren. In deze'zaak traden als getuigen op de wachtmeester der Marechaussee te Osa Christiaan de Gier een der groote „zui veraars"! de koopman Johannes Kuypers en zijn echtgenoote Johanna Maria van Orsouw. De officier van ^Justitie vond dezen roof overval in den vroegen morgen van Aller zielen zeer ernstig. Spreker betoogde, dat vooral Bioemers en den 'Brok hoogst ongunstig bekend stonden en reeds zware straffen achter den rug hadden. Hij eischte tegen Bioemers en den Brok voor ieder acht jaren gevangenisstraf en tegen De Reuver, die nog geen straf on derging, zes jaar gevangenisstraf. Mr. Wubge uit Vught en mr. De Haes uit Eindhoven pleitten voor een lagere straf. Verdachte Bioemers dankte zyn raads man voor het gehouden pleidooi, terwijl den Brok mededeelde, dat het hem om het even was wat men met hem deed, omdat hy le vensmoe was. SPORT EN WEDSTRIJDEN. BILJARTEN. De biljarters verbreken het contact met Duitschland. Eigen eenheid is bedreigd. Het besluit kan een conflict veroor zaken met den internationalen bond. In een der zalen van „Krasnapolsky" tc Amsterdam vond Zaterdag een buitenge wone algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen Biljart Bond. Deze verga dering was bijeengeroepen naar aanleiding van het feit, dat er in zekere kringen van den Bond ontstemming heerschte over het feit, dat Duitschland weer toegelaten was als lid van den U.I.F.A.B., hetgeen op do te Brussel gehouden bijeenkomst met alge meene stemmen was geschied. Zooals te be grijpen was, hestond er voor deze vergade ring groote belangstelling. Het belangrijkste punt van de vergade ring, n.l. het verslag van dé U.I.F.A.B.-ver- gadering te Brussel en de houding die door den Bond ten opzichte van de Duitscho kwestie ingenomen zal worden, nam ge- ruimen tyd in beslag en door velen wordt het woord gevoerd. Alle sprekers zyn het er over eens dat het contact met Duitsch land, op welke wijze dan ook, verbroken moet worden. Op zeer tactische wyze weet de voorzitter alle sprekers te beantwoorden en zet hij duidelijk uiteen, wat een verbre ken van het contact met de U.I.F.A.B. tot gevolg zal hebben. Tenslotte worden vier voorstellen in stem ming gebracht, n.l.: 1. Een voorstel van den heer Hendriks van de „Roemer" uit Amsterdam, om uit te treden uit de U.I.F.A.B. 2. Een motie van den heer Presburg van „Resnbrandt" uit Amsterdam, in hoofdzaak er op neerkomend, dat alle contact me: Duitschland verbroken zal worden en hier van mededeeling te doen aan de U.I.F.A.B. 3. Een voorstel van den heer Brouwer om den reeds eerder genoemden tusschenweg te bewandelen en 4. Een voorstel van het bestuurslid den heer Peters. 1 Het eerstgenoemde voorstel wordt met bijna algemeene stemmen, n.l. met 90 tegen 3 stemmen by 13 1 De stemming over het volgende*voorstel, n.l. de motie van den heer Presburg, waar bij besloten werd dat van Nederlandsche zyde niet aan tournooien met Duitsche deel neming zou worden deelgenomen en dat ook in Nederland geen enkel tournooi georga niseerd zou worden waaraan door Duit- schers deelgenomen zou moeten worden en hiervan mededeeling te doen aan den U.I.F. A.B., bracht de beslissing. Dit voorstel werd et 87 stemmen voor en 16 tegen en - anco, aangenomen. Door deze beslissing was een stemming over de overige voorstellen overbodig g®" worden. GOUDA, 22 Oct. 1935. RrandstoffenbijslaK ondersteunden. v.n 27 October tot j!8 Maart van ten hoogste 1 gulden per week. n minister van Sociale'Zaken heeft, vol- j. N.R.Crt." aan de gemeentebestu- medegedeeld, dat in het tijdvak van 2, S.b« WH" me' 28 Maart 1936 «nala den vorigen winter is geschied, aan Ondersteunde en bij een werkverschaffing .«laatste werkloozen een brandstoffenbp- S var, ten hoogste 1.- per week mag Ziw verstrekt. Voor dezen bijslag ko- T.„ in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners en z.g.n. opWichzelf wonend, „Lonen met eigen meubilair. Aan kost- Lgers en dergelijke mag de bijslag nie. vérstrekt wordén. De toekenning van brandstoffen bijslag M ondersteunden mag in zooverre tot g-- hebben, dat de maxima, welke sederi f Juli 1934 'in de plaats getreden zijn van lie bedoeld in de artikelen 8 en 19 uei steunregeling, overschreden worden, dat by Leeie werkloosheid de som van steun- Ldrae en brandstoffen by slag en by ge- deeltetyke werkloosheid ue som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en den brandstoffenbyslag, ten hoogste be draagt 95 pet., van het loon, dat de betrok ken arbeider ten tyde van de ondersteuning in het vrye bedrijf zou kunnen verdienen, indien hy niet werkloos was. Zy, die geen volle week bij de weikve. schaffing zyn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, kunnen den by slag slechts ontvangen voor de dagen of weken gedurende welke zy by de werkverschaffm* «beiden, by byvoorbeeld 4 dagen plaatsing dus maximaal 4/6 van een gulden; een en aider met dien verstande, dat zy aan toe slag niet minder zullen ontvangen, dan zy zouden kunnen krygen, indien zy niet bij de werkverschaffing waren geplaatst, doch in den steun waren gebleven. Ook dezen winter mag, indien byv. door versterking van cokes van de gemeen te-gasfabriek of door aankoop van brand stoffen op groote schaal uitgifte tegen verlaagden prijs mogelyk is, aan branc- stoffenbyslag, hetzy dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeiders gezin noodzakelijk geacht moet worden. In dien b.v. cokes wordt verstrekt tegen 50 cent per H.L. 'en-een hoeveelheid van 1 H.L. per gezin voldoende geacht kan w >r- den, dan mag met meer dan 1% H.L. be schikbaar worden gesteld. Het verschil tus schen de waarde van laatstgenoemde hoe veelheid 75 cent en den maximum-bijsiag van 1.— dus 0.25 mag dan niet boven dien uitgekeerd worden, ook al zou by uit betaling van dat verschil het bovengenoem de pertéhtag' niet overschreden worden. In de koster van Verstrëkking van den brandstoflenbijslag aan werkloozen, die 13 de steunregeling zijn opgenome, of bij een gesubsidieerde werkverschaffing, zijn ge plaatst, zal uit het werkloosheids -subsidie fonds eenzelfde bijdrage worden toegekend ala in de loomui der werkverschaffing wor den verleend. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Vrijdag 25 October a.s. des n.m. te 2 uur een vergadering waarin naast mede deelingen van den Voorzitter aan de orde komt de benoeming van 5 leden en 5 plaats vervangende leden in de commissie, ex-art. 10 der Wet tot regeling van de uitverkoo- pen en opruimingen in het winkelbedrijf. Door het Bureau der Kamer wordt voor gesteld tot lid dier commissie: A. C. van Beek, J. A. Donker, P. J. Groenen, G. v. d D>o en A. D. van Vreumingen en tot plaats vervangend lid. J. Beijen, A. Goedewaager-, H. A. Jaspers, C. Grooténdorst en P. D Muylwijk. Een gebedsuw voor den vrede in de Gereformeerde Kerlc? Evenals in de meeste plaatsen van Ne derland heeft ook hier ter stede in de Gere formeerde Kerk Zondag een gebedsuur voor Jen vrede plaats gehad. De bijéénkomst werd geopend door Mevr. Simon, die her innerde aan de aanleiding en het doel van <jit samenzijn, n.l. den oproep tot gebed ven «eKeizerin van Abessynië. De vrouwen van Nederland zyn diep doordrongen van hei gevoel van medeverantwoordelijkheid voo. wat er staat te gebeuren, waardoor zy een ure van gebed en zinning hebben willen «ouden, om met elkaar te erkennen dat God een in dezen bangen nood redding ken geven. Gezongen werden de psalmen 65 4 en 79 4f 85 4. Na het gebed voor den vrede volgde een" stil gebed van drie minu- «n, waarin de aanwezigen zich concentreer- fleh op de vredesgedachte. e heer G. de Raadt Jr. speelde vervol- g®hs op het orgel een bewerking van Bach's ater Unser im Himmelreich", waarna ®evr. Simon het sluitingswoord sprak, vel 26 Zeet b^zon^re «henst werd dojr vrouwen en ook door mannen bezocht. Het Groene Kruis. Ledenvergadering. Het nieuwe magazijn in gebruik gesteld. r* AfdeeHng Gouda van de ZuidwHolland- "Jhj® Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft ravond in een der bovenzalen van „de urne' een ledenvergadering gehouden. V acclamatie werden de aftredende be ursteden mevr. A. Blommendaal-van ,n en de heeren H. J. Bulder en J. ^lóo, herkozen. in de bedoeling van het bestuur, om van 11 tot 22 November a.s. eiken avond van Maandag tot Vrydag een z.g. Moeder cursus, omvattende Kraamverzorging en Zuigelingenbescherming, te houden, welke door Zr. H. F. Hattink zal worden geleld. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het hedenmiddag in gebruik genomen magazijn aan de Westhaven en de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering besproken, waarna de vergadering door de voorzitster, mevr. P. Horneman-Jansen ge sloten werd. Hedenmiddag is het nieuwe magazyn van „Het Groene Kruis" in gebruik genomen. Geheel in overeenstemming met doel en wezen dezer sympathieke vereeniging, is dit in alle stilte gebeurd. "We zyn even een kykje wezen nemen en hebben de resultaten kunnen bewonderen die de kroon zijn op het yverige werk van het bestuur. Het magazyn, ondergebracht in een der bovenkamers van „de Moriaan" aan de Westhaven no. 29 en een onder dit pand gt-' legen kelder, is voor het Groene Kruis on getwijfeld een belangrijke vooruitgang. Van de opbrengst der indertyd gehouden bazar, die een batig saldo van drieduizend gulden opleverde, is ongeveer 2000.uit getrokken voor het inrichten en aanvullen vare het magazyn dat aan de eischen van den tyd voldoet. Drie keurige hermetisch sluitende kasten van verchroomd staal, geleverd door .'e N.V. Wed. J. Ahrend en Zn. te Rotterdam dienen voor een practische en hygiënisclte bewaring van gummi-artikelen. De N.V. Industriemaatschappy v.h. Ja cobs en Verhaegen te, Rotterdam vervaar digde vyf yzeren ligstoelen met spiraal zitting, alsmede een aantal andere voorwer pen die by ziekenverpleging zulke goeU'' diensten bewyzen. In den kelder is het groote materiaal op geslagen. De-daar geplaatste rieten ligstoe len zullen in-den loop \an den tyd door yzeren worden vervangen. Al met al is het een beduidende vooru.t- gang van het werk dezer vereeniging, ine men reeds met een minimum-contributie van 1.per jaar kan steunen ert waa. voor men dan kosteloos van alle voorwerpen gebruik kan maken. Het magazyn is Woensdag en Donder dagmiddag a.s. vanj drie uur tot half vyf voor iedere belangstellende te bezichtigen, terwyl het ook de volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 8 tot 9.30 uu gratis toegankely kis. We bevelen en bezoew gaarne en van harte aan. Sociëteit „Ons Genoegen". Het bestuur der Sociëteit „Ons Genoe gen" organiseert op Maandag 4 Nov. a.s. een biljart- en kaartconcours voor de led^n, dat op Donderdag 7 Nov. zal worden voort gezet en beëindigd. De deelname staat open van Woensdag 30 Oct, tot en met Zondag 3 Nov. a.s. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Algemeene vergadering. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Gouda houdt haar algemeene leden vergadering op Woensdag 23 October re half negen in Hotel „de Zalm". De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Verslag van de werkzaamheden m het afgeloopen jaar; Bestuursverkiezing; Mededeelingen inzake de werkzaamheden in 1935 en de verder te voeren propaganda. Demonstraties met harmonica's. De N.V. Hees en Co. te Delft zal Donder dagavond a.s. in de bovenzaal van „Het Schaakbord" een demonstratie geven me. de nieuwste soorten harmonica's. Op dezen avond zal men ook speciale har. monica's voor club- en samenspel kunnen hooren. Het ligt in de bedoeling, dat door vooraanstaande harmonicaspelers clublessen worden gegeven, waardoor ieder in korten tyd het instrument voikomefi beheerschen kan. Reeds in vele plaatsen werden met grooten byval deze demonstratie-avonden gehouden, terwyl thans Gouda ln de gele genheid wordt gesteld hiermee kennis te maken. Belangstellenden verwyzen wy naar den vertegenwoordiger der N.V. Hees en Co., den heer Tybout, Boelekade 30, alhier. Centrale Reddingsbrigade. De Centrale Reddingsbrigade verzoekt ons onder de aandacht te brengen dat er Woensdagavond a.s. indoortraining annex oefenavond wordt gehouden in het gym nastieklokaal School 1 aan de Jeruzalem- straat. Aanvang 8 uur. Nederlandsche Spoorwegen. De stationschef te Gouda, de heer T. M. van Wyk, zal 1 December den dienst by de Spoorwegen met pensioen verlaten. Ook de voorman van de Spoorwegen, J. 3eton, wordt 1 Dec. gepensionneerd. Volks- en Schoolbad. Vorige week werden in het Volks, en Schoolbad genomen 67 kuip-, 375 sproei- en 1063 schoolbaden, totaal 1505 baden. Jaarlyksche prysuitdeeling verbandwedstryd van het Landstorm verband „Gouda". Naar wy vernemen zal de jaarlyksche prijsuitreiking van de gehouden verbands- wedstrijd Van het Landstormverband „Gou da" plaats hebben op Zaterdag 26 October a-s. des namiddags half drie in den Nieuwen Schouwburg te Gouda, De nieuw te bouwen kerk in het stadsdeel Korte Akkelren. Voor den bouw van een Ned. Hervormde kerk in het stadsdeel „De Korte Akkeren' zijn reeds bedragen van 1000 en 300 ren teloos ter leen toegezegd. De schaakwedstrijd Dr. jAljechinDr. Euwe. Ontvangst ten stadhuize. Donderdagnamiddag te 4 uur zal het Ge meentebestuur van Gouda de deelnemers aan den schaakwedstryd om het wereld kampioenschap, waarvan Donderdagavond de tiende party in de Sociëteit „Ons Ge noegen" wordt gespeeld, officieel ten stad- huize ontvangen. Behalve de deelnemers aan den wedstrijd zullen ook de leden van het Nationaal Wedstrydcomité, en officieele functionarissen van den Ned. Schaakbond mede aanwezig zyn. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer heeft ie persvertegenwoordigers uit binnen, en buitenland, benevens de official* die by de party te Gouda tegenwoordig zul len zyn, uitgenoodigd voor een ontvangst teneinde hun het meest interessante van Gouda te laten zien. De party tusschen Dr. Aljechin en Dr. Euwe zal in „Ons Genoegen" te half ze aanvangen. Voor het geval ze te half e'f niet beëindigd is, zal ze worden afgebroken, teneinde Vrijdag te worden voortgezet. Vrachtauto en luxe auto met elkaar in botsing. Gistermorgen heeft op de Westhaven voor de Korte Noodgodsteeg een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, be stuurd doordg. M., chauffeur alhier en een luxe auto, bastuurd door G. F. J. v. G. ga ragehouder uit Helmond. De auto's werden licht beschadigd. De schade is inmiddels on- aerling /ergoed. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. Een vischconcours. Zondag hield de hengelaarsvereeniging „De Morgenstond" in het nieuwe kanaai haar derde kasconcours, tevens vierde zy l aar 7-jarig bestaan De pryzep werden al- volgt behaald: 1. .1. Luynenburg; 2. W. Eoon; 3. P. v. Wyngaarden; 4. B. Mudde, 5. P. v. d Spelt; 6. J. v. d. Spelt; 7. G. v. d. Sept; 8. Q. P. Alb'as; 6. L. Eickenboom. D« extrapryzen wonnen 1. J. Luynenburg vooi de zwaarste voorn; 2. B. Mudde voor de meeste visch boven de maat en 3. W. Boon voor de meeste visch onder de maat. Het concours stond onder leiding van den hfei J. J. v. d. Spelt. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 18 Oct.: Maria, d. van S. Hoogendoorn en M. Hoogendoorn, Regen tesseplantsoen 5. Anna Paulina, d. van D. N. de Vries en A. P. Vonk, Slapperdel 19 Oct.: Cornelia, z. van T. Brons en L. M. Hersche, Snoystr. 60. 20 Oct.: Johannes, z. van J. Hey en A. Hoogerdyk, Bilderdykstraat 17. OVERLIEDEN. 18 Oct.; fllaiia van Straa- len, geh. met J. Dongelmans, 81 j. 19 Oct.: Martina Gloudjna Mulder, wed. P. Lafeber, 80 j. Agenda. Thalia-Theater. De groote schoonmaak. Réunie-Bioscoop. Hartedief. 23 Oct. Blauwe Kruis 7% uur Rem. Ge meente-avond.. Spreker Ds. H. Cramer. 23 Oct. 8 uur .Gebr. Daniël Cursus E.H.B.O. onder leiding Dr. Bik. NederH. Geref. Kerk, 23 Oct. 7V& u. Geb. Westhaven 19, Ds. Joh. van Weizen. Donderdag 24 Oct., Bodegraven, Geb. Bui telaar, IV» u. n.m. Ds. Joh. v. Weizen. „Een tecken des tyds" en „Een geteekemi volk". 23 Oct. 8V» uur Hotel „de Zalm". Alge meene ledenvergadering V.V.V. 24 Oct. 5%—lOVt Kunstmin „Ons Genoe gen". Schaakwedstryd AljechinEuwe. 23 Oct. 814 u. Bovenzaal „Ter Gouw" Blee- kerssingel. Ver. v. Huisvrouwen. Lezing Lode van Gent over Vlaamsche humor. 26 Oct. 2 Vt uur Nieuwe Schouwburg. Land stormverband Gouda, Prysuitdeeling. 31 Oct. 814 uur Nieuwe Schouwburg. Eerste Tooneelavond „Hoogeschool der Liefde" door Het Blyspelgezelschap. 4 Nov. en 7 Nov. 7 uur Soc. „Ons Genoegen" Biljart- en Kaartconcours. 5 Nov. 4 uur. Verkiezing Kamer van Koop handel, geb. Crabethstraat 3. 5 Nov. 3 uur Hotel „de Zalm". Ver. v. Huis vrouwen. Breimiddag. 7 Nov. 8Vt uur Nieuwe Schouwburg. Oranje avond door de Chr. Jeugdvereeniging „Oranje Garde". UIT DEN OMTREK. MOORDRECHT. Predikbeurten op Donderdag 31 Oct. Ned. Herv. Kerk 's avonds 7 uur herden king Hervorming. Deze dienst zal geleid worden door een predikant van elders, die zal worden ingeleid door prof. dr. M. C. van Mourik Broekman. Catechisaties. Prof. dr. M. C. van Mourik Broekman hoopt op 6 November a.s. een aanvang t maken met het houden van catechisaties en wel Woensdagavond en Donderdagavond o verschillende uren voor jongens en meiaje tot 16 en boven de 16 jaar. Woensdagmiddag zal catechisatie gehou den worden voor hen die 's avonds verhin derd zyn te komen. Mevr. v. Mourik Broekman heeft het voor nemen in de pastorie op Woensdagavond a.s. 7.30 uur een byeenkomst te houden Van dames die genegen zyn op zekere tyden in de pastorie by elkander te komen voor het maken van nuttige handwerken. Deze hand werken zullen worden verloot en de o i brengst komt ten goede aan nuttige doel einden. Raadsvergadering. Vrydag 18 October n.m. 4 uur kwam de Raad dezer gemeente in vergadering byeen Het verzoek van de koffiehuis- en restau ranthouders voor verlaging der lasten, wordt voor kennisgeving aangenomen, aan gezien volgens de verordening de lasten niet lager gesteld kunnen worden. De huur van het door de gemeente aan den heer J. C. Koot verhuurde weiland wordt bepaald op 25 pCt. beneden de pachtsom. Het voor stel van B. en W. om te bepalen, dat met ingang van 1 Januari 1936 alle gemeente ambtenaren van 65 jaren en daarboven ont slag wordt verleend, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Evenals het voorstel dat met ingang van 1 Januari 1936 alle ge meente-ambtenaren rêudeze gemeente moe ten wonen. Het voorstel van B. en W., tot intrekking van het besluit van den Itaad van 4 April 1924, waarby is bepaald dat de Raadsvergaderingen met gebed zullen wor den geopend en met dankzegging zullen worden gesloten, wordt na eenige discussie, met vier tegeft drie stemmen aangenomen. Het voorstel voor de toe wy zing van het leggen der buisleiding voor de gemeente- waterleiding in den Zuidplaspolder, wordt op voorstel van den voorzitter eenige dagen aangehouden. De heer Rietveld had vooraf bedongen, dat aan de waterleidingmaat- schappy te IJsselmonde vooraf schriftelyke informaties over den heer P. van Rugge zouden worden ingewonnen. Als leden der commissie tot het nazien der begrootingen dienst 1936, worden benoemd de heeren Dirkszwager, Van der Bas en Van Gent. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum II: V.PiR.O. 5.30 Ds. B. Aris: Vertellingen uit den By bel. I. „De profeet Amos"; A.V.R.O. 6—6.45 Concert door het Lyra-Trio; 6.457.15 Dansmuziek door de A.V.R.O.-Decibels; 7.15—7.30 Mr. J. Linthorst Hoinan „De veiligheidswceK van de K.N.A.C. bestaat vyf jaar"; 7.J0o Engelsche les voor gevorderden; 8—8.10 ïNieuwsberichten; 8.108.20 Opwetcking to. het gebruik van Luchtvaartpostzegels, uu te spreken door Z.Lx. Generaal b.u. C. J. Snyders; 8.20—9.25 Uit Weenen: Euro- peesch Concert door de Oosterreichisciie Ra dioverkehrs A.G. (de „DAVAG'J; 9.2o-— 10.05 Opvoering van „De Strafzaak Mary Dugan" (slot)10.05—10.25 Fiano en Zang; 10.25—11 „De A.V.R.O. Bridget met u" on der leiding van Mr. E. C. Goudsmit; pl.m. 10.40 Nabeschouwing over de heden te Am sterdam gespeelde 9de party van den wed- stryd om het -wereldkampioenschap scha ken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Alje chin; 1111,10 Nieuwsberichten; 11.1012 Concert door Tonny Steemers en zyn Tan go-Orkest en het Neville Bishop's Orkest. Hilversum I: K.R.O. 5—5.15 Gramo- foon; 5.15—6 Concert door het K.R.O.-Or- kest; 6—6.10 Gramofoon; 6.10—6.40 Con cert door het K.R.O.-Orkest; 6.40—7 Espe- rantocursus; 7.15—7.45 „De historie en het karakter van het virginal" door Pauline Aubert; 7.45—8 Gramofoon; 8—8.05 Nieuwsberichten; 8.05—8.30 Gramofoon; 8.3010.30 Opvoering van de Cabaret revue „De Vroolyicei Golf"; 10.30—10.35 Nieuwsberichten; 10.35—12 Gramofoon. MARKTBERICHTEN. EuweAljechin. Met een fraaie slotcomblnatle wint Euwe de achtste partij. Euwe was in deze partij op z'n best. De gisteravond te Amsterdam voortge zette achtste partij EuweAljechin is .door den Nederlandschen meester ge- Veemarkt Rotterdam. 22 Oct. Aanvoer in totaal 5131 stuks, zynde: 875 vette runderen, 2095 magere runderen,w 120 vette kalveren, 666 graskal veren, 832 nuchtere kalveren, 1 varken, 10 veulens, 171 paarden, 317 schapen of lam- n c-ren, 44 bokken of geiten. De pry7en yaren: jlte koeien 46, 42, 26 —32; vette ossen 44, 40, 32—34; stieren 43, 38, 3234; 190, 150, 100; vette kalveren 75, 65, 40—45; graskalveren 40. 02; 35, 25, 15; slacht nuchtere kalveren 30, 22; 7, 5. 4; slachtpaarden 39, 36, 32; l >0, 120, *0; werk paarden 250, 140, 80; hitten 100, 70, 60; schapen 38, 36, 32; 17, 14, 10; lammeren 39, 36, 32; 12, 10, 8; kalfkoeien 195, 145, 95; melkkoeien 200, 145, 90, vaarzen 105, 75, 60; pinken 90, 70, 60. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel slecht, pryzen lager; pr. koeien tot 50 cent,, pr. ossen iot 46 cértt. Stieren aanvoer als vorige week, handel kalm, pryzen iet% minder. Vette kalvereh aanvoer iets korter, han del matig, pryzen staoiol, prima's tot S0 et. Graskalveren aanvoer dfiier, handel ta me Iyk, pryzen iets hooger. Nuchtere slacht- ja tokkalveren aanvoer iets korter, handel levendig, pryzen voo*' den dood iets styver, voor het leven onver anderd. Paarden aanvoer ruimer,, handel stil, pry zen onveranderd, voor slachtpaarden waren de pryzen van vorige week moeilyk te hand haven. Schapen en lammeren aanvoer korter, handel matig, pryzen als gisteren. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets minder, handel tamelyk, pryzen kalfkoeien als vo rige week, melkkoeien iets lager. Vaarzen en pinken aanvoer groot, handel flauw, pryzen vaarzen onveranderd, pinken iets hooger. Kaasmarkt Bodegraven. 22 Oct. Aangevoerd 383 partyen m. r.m., 17.232 stuks, 155.115 K.G. Pryzen: le kw. m. r.m. 25—27; 2e kw. m. r.m. 22 —24; zwaardere tot 28. Handel matig. Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstr." G.A. 21 Oet. Witlof 12—22; Spruiten 9.60—12.30; Andyvie 3—4.50; Uien 1.40—2.10; Postelein 6.20—15.60; Spina zie 8—16; Groenekool 3—4.80; Savoje- kool 2.10—4.50, per 100 K.G. Anayvie 1.40—2.30; Baksla 1—2.20; Knolselderij 2—4.50; Groenekool 1—5.60; Bloemkool 1.50—12, per 100 stuks. Peterselie 1-10 1.60; Seldery 1—1.50; Kroten 1—1.60; Bospeen 3.60—4.50, per 100 bos. Tomaten 1.70—2.80 per 100 pond. Zooals we wel verwacht hadden, had Euwe met zijn afgegeven zet niets aan de stelling veranderd om thuis te kunnen uitmaken, op welke wijze hij nog winst zou kunnen bereiken. Doch ook Aljechin had de stelling danig onder de loupe ge nomen, hetgeen wel bleek uit het vlugge tempo, waarin de eerste tien zetten ge schiedden. len paar zetten later begon er wat meer teekenlng in de stelling te komen. Aljechin zag zich toen voor het dilemma geplaatst wit nog een tweeden pion te geven of doodgedrukt te worden. De wereldkampioen dacht zeer lang na en schudde verschillende malen het hoofd. Hij vond geen anderen uitweg en moest wit dus- nog een tweeden pion laten, en daar de twee overgebleven pionnen van wit ver van elkander verwijderd waren, wat het lot van Aljechin bezegeld. Men meene echter niet, dat Aljechin zich daarna zonder strijd heeft laten ar aken. Hij gedroeg zich ais een ln het nauw gedreven leeuw, steeds bereid de klauwen uit te slaan en voortdurend ge reed staande een poging tot ontsnapping te doen. Maar Euwe bleef hem in be dwang houden en bij den 69en zet zag Aljechin in, dat verdere strijd hopeloos 3. Euwe heeft met deze partij een meesterlijke prestatie geleverd! LAATSTE BERICHTEN. Het wetsontwerp betreffende de Industrie-financiering:. Naar wy vernemen heeft een wetsontwerp betreffende de Industrie-financiering de Raad van State gepasseerd en is de indie ning daarvan in de Tweede Kamer thans spoedig te wachten. Van het speciaal voor dat doel op ba rich ten bank is afgezien. Voorgesteld wordt een N.V. (My. van Industrie-financiën) op te richten. By het wetsontwerp zullen de Sta tuten, van de op te richten N.V. zyn ge voegd. Hotel ingericht tot een lazaret in Alexandrië. CAi'RO, 22 Oct. De Britsche Militair.' autoriteiten hebben het grootste hotel ln Alexandrië, het Hotel „San Stefano" ge huurd om in het gebouw een lazaret in v richten. Een nieuwe gezant van Zuid-Slavië. Naar wy vernemen is dezer dagen de b? noeming te verwachten van den heer Gr.>- nith Stovko tot gezant van Zuid-Slavië. WISSELKOERSEN. 21 Oct. 22 Oct. Officieel. Londen 7.25 7.23% Berlyn 69.27% 59.25 ParÜs 9.71% 9.71% Brussel 24.80 24.80% Zwitserland 47.98 47.92 Kopenhagen 32.40 32.37% Stockholm 37.42% 37.40 Oslo 36.42% 36.45 New-York L47% 1.47% Niet officieel. Praag 6.11 6.10 Madrid 20.20 20.20 Milaan 12.12. Prolongatie 4 Beuraoverzicht. Op de Amsterdamsche Beurs was van daag de prolongatie tot 4 teruggeloopen. Er was nogal veel vraag voor de 4 obli gaties Nederland en Ned.-Indië, al was de pry's wat lager. Ook op de locale aandeelen- markt vielen de noteeringen over het "geheel genomen niet mee. Vrywel alles werd aan- vankeiyk beneden het slot van gisteren ver handeld. Van de Suikerwaarden werden H.V.A.'s in een grooten 'open hoek afgedaan. Na een lager opening trad reeds spoedig een her stel in, dat evenwel niet groot was. Verschil lende andere suikerwaarden werden beneden de pryzen van gisteren afgedaan. In Rubberwaarden ging het maar kalm pjes toe. Amsterdamrubbers werden lager ingezet en vielen vervolgens nog iets ver der terug. Daarna liep de koers op tot 107 procent. Van affaire in Tabakken was weinig te .bemerken. De Sumatrasoorten werden mee- rendeels beneden de koersen van gisteren genoteerd. Onder de Indüstrieelen waren Unilevers zoo goed als onveranderd. Philips trokken een kleinigheid aan. Onder de Scheepvaartpapieren trokken Scheepvaart Unie de attentie. In dit fonds voltrok zich een eenigszins geanimeerde stemming. Kon. Olie waren goed prijshoudend. Wel iswaar was de vraag niet groot, en bewoog de koers zich binnen nauwe grenzen, doch er kon toch een klein avans worden behaald. De Amerikaansche soorten waren goed ge disponeerd en werden wat hooger afgedaan. De handel in Amerikaansche waarden had niet veel te beteekenen. Op het koers verloop van WalRtreet valt dan laatsten tyd weinig staat te maken. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 22 October. Verwachting: Zwakke veranderlijk.' wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinip of geen regen, koude nacht, later iets zach ter.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2