DE OORLOG IN- ABESSYNIË NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, I NO. 19044 Donderdag 24 October 1835 74* Jaargang 41 n eit feuilleton. ANNE BELINDA. iki elk >en er- iat le: erf er- er- de De Italiaansche Regeering heeft een der drie devisies uit Libye teruggetrokken. Een verklaring van Baldwin in het Britsche Lagerhuis. De Minister verdedigt het Regeeringsbeleid. Voorbereiding tot den strijd. I bergambacht, berkenwoude, bodegraven, [4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. (iOHIffllE COURANT Dr“8iston. Den Haa,. mededeelingen bii contract tot zeer gereduceerden den zouden dwingen een eirtde te maken BUITENLANDSCH NIEUWS. de HOOFDSTUK XVII. Een goede raad. (Wordt vervolgd). ff /an n voor bezorgkring) i bezorgkring: Sir Eric Drummond zoii deze mededee- ling hebben begroet ais een bijdrage tot Deze algemeene opvatting wordt door anderen als volgt nader verklaard. En geland begint zich thans uit de Abessijn- sche aangelegenheid terug te trekken. Het feit, dat Hoare zoo duidelijk ver klaard heeft geen oogenbllk te hebben gedacht en te denken dan militaire sanc ties moet wel een uitnoodiging lijken voor Mussolini den oorlog voort te zetten,, zonder vrees voor een daadwerkelijk in grijpen In zijn actie door de leden van Naar het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. Nadruk Verbodei» gesteld. John voegde deze mededeeling bij andere details. En wat heeft ze geantwoord? Anne had een onderhoud met juffrouw Pettigrew. Juffrouw Pettigrew zat aan een tafel, waarop zich een schrijfmachine bevond, een cyclostile, een telefoontoe stel en een groot register. Ze had grij zend bruin haar, ouderwetsph opgemaakt én een rond, blozend gezicht, waaruit een paar vriendelijke, maar onderzoekende porcelein-blauwe oogen de bezoekster aankeken. Bent u gisteren ontslagen? De stem klonk helder en pittig. Ja. ar. soliede Boek- vóór de plaatsing zijn imrekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De Britsche vloot in de Middellandsche Zee. De Londensche bladen weten mede te en ging ze achterna. Ze had ten minste het fatsoen om Jenny er bulten te laten 1 l. <- Hnt het meenlng een nieuwe wereldoorlog, dan wel een reeks van wereldoorlogen onge twijfeld het gevolg zal zijn, wanneer de volken, d.ie lid zijn van den Volkenbond Italië toestaan zich meester te maken van Abessynië eh het avontuur van Mus solini zoodoende tot een succes doen wór den, zonder dat daartegen het uiterste in het werk zou zijn gesteld. Verschillende zwakke landeu zullen duur moeten be talen voor het gebrek aan strijdvaardig heid voor den vrede, de thans in deze crisis weer de overhand schijnt te krij gen. Vooral sinds de laatste rede van Hoare is men in deze kringen de overtui ging toegedaan, dat Abessynië en het lot, dat binnen de eerstvolgende tijden aan dit land beschoren zal zijn, een defini- tlevéft invloed zullen uitoefenen op de verdere ontwikkeling van de wereldpoli tiek. Thans ^erst recht, zoo meenen zij. staat het lot Van den Volkenbond op het spel, meer dan zulks in de afgeloopen maanden het gevolg Is geweest. te dringen. Er viel een stilte. Wie weet het? vroeg John toen. Jenny en Ik, Juffrouw Jones, Car ruthers en Jij. Er miss Fairlie? Jenny heeft het haar gisteren ver teld ze moest wel, omdat als de men - schen haar het vuur aan de schenen leg den, ze hen wijsgemaakt heeft dat Anne op reis was met Aurora. Juist. John wendde den blik af. Er was een nieuwe pauze nu, langer danzooeven Juist toen Nicholas de stilte beklemmend begon te vinden, keek John hem weer aan. - Veranderde Sir Anthony zijn testa ment voor hij stierf? Ja gelukkig wel; het geeft ons de zweep in de hand. Anne verwachtte blijk baar dat wij haar met open armen zou den ontvangen, alsof er niets, gebeurd was. Wat mij betreft mag Jenny haar de helft van de erfenis geven, onder voor waarde dat weggaat en toond. Nogmaals Volgens een onbevestigd bericht zou tusschen de troepen van Ras Desta op den rechtervleugel van het Webbe Sjebell-iront en de Italiaansche troepen een hevige strijd zijn ontbrand. Kicket gaan aan het werk. Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Ricket besloten ondanks den te- genwoordigen toestand onmiddeliljk een aanvang te maken met het boren naar petroleum, teneinde de Italiaansche Re- geerlng voor een fait accompli te plaat sen. Hij zou volgens deze berichten on derweg zijn naar DJiboeti met de voor de boringen noodige machinerieën, ter wijl ook een tweehonderdtal geschoolde arbeiders derwaarts onderweg zou zijn. deeld tot het betalen van een schadevergoe dingen 3500 pond sterling aan de dochter. zich? Dat zal wel. Het scheen Nicholas niet bijster veel belang in. te boezemen Veel kan ’t in elk geval niet geweest zijn, verklaarde John. Wat zal zoo’n meisje in haar beurs hebben een paar shilling zeg een, hoogstens twee pond! En daarvan heeft ze haar hotel betaald; ze heeft een taxi gehad; die een heelen tijd heeft moeten wachten. Ze zal niet veel overgehouden hebben nadat ze haar kaartje naar de stad had genomen. John stond op. D^ftk je voor je Inlichtingen. Ik zal wel zien. Wat ben je in vredesnaam van plan? stiet Nicholas uit, hem a^nstarend John keek over zijn schouder, terwijl hij naar de deur liep. Wat Ik van plan ben1' Anne te vinden. de verbetering In de «trekkingen tus- hler, aat deze italic binnen drie maan- den zouden dwingen een eirtde te maken iordt ten opzlch- aan het avontuur Na de rede van Hoare ze In acht geno- Ut genomen over op dezen Ita- ze- ZUID-AMERIKA. Zware bosch branden. Verscheidene plaatsen in Zuid-Califor- nië verkeeren m gevaar. In verschillende deelen van Zuid-Califcy- niê woeden op het oogenbllk verwoestende boschbranden, die zich tengevolge van den krachtigen wind steeds meer uitbreiden. De schade, die reeds nu aan de bosschen is toe gebracht, is ontzaggelijk groot. Verscheidene woonhuizen en een sanato rium zyn een prooi der vlammen geworden. Bij de brand, die in het sanatorium uubrak is een der patiënten om het leven gekomen, terwijl de bO anderen gered konden women. Verscheidene plaatsen verkeeren in ernst.g gevaar. Duizeiaien arbeiders uit de wera veischauing zyn naar ue plaats van ue boschbranden gedirigeerd om behulpzaam te zyn by net bestryden der vlammen. Het boschbeheer in ban Francisco hcexi. het verzoek ontvangen zoo spoedig mogeiyk deskundigen te zenden naar het bedreigue gebied. Daarbij werd er op gewezen, dat de deskundigen per vliegtuig moesten komen, daar ieder uitstel uitbreiding van het vuu. beteekende. In de omgeving van Santa Anna woedt terzelfdertijd een zware zandstorm die ieder verkeer over de landwegen ónmogelijk maakt, aangezien de door het zand verblin de chauffeurs talrijke botsingen hebben veroorzaakt. een zwijgen. Dezen keer wendde John het hoofd niet af, Integen deel, zijn oogen waren met een critlschen blik aan Nicholas Marr’s gezicht gehecht en In die oc^en was een zweem van sar casme én lets van weerzin. Een stroeve, onverblddellljke trek verhardde de lijnen om mond en kin. Heb JU dat aanbod gedaan? vroeg John. Jenny heeft het haar gisteren voor- heroveren; wie, ;laap behoef bebb UINOSE. othekers en r 12 fl. 21.- ze voorgoed uit Engelrfnd zich hier nooit meer ver- Ras Desta reeds in gevecht. Ricket begint met petroleumboren in Abessyniè. Hoewel de laatste dagen reeds herhaal delijk gebleken is, dat men groote veld- 1 slagen -zoowel in het Noorden als in het 1 Zuiden binnen zeer afzienbaren Cljd ver wacht, is het toch moeilijk, zoo niet on- doenlljk aan gegevens te komen over de eigenlijke voorffèreiaingen, die door de Abessijnsche legerleiding worden getrof fen. Het is duidelijk, dat den autoriteiten strengste geheimhouding Is opgelegd ten opzichte van de troepenbewegingen, de plaatsen, waar troepen geconcentreerd worden en de regelingen van de voedsel- en watervoorziening der Abessijnsche corpsen. Dit geldt vooral voor het gebied van Ogaden, waarover men geen enkel be richt van waardemachtig kan worden. Toch heeft men uit zeer algemeene ge gevens den Indruk, dat met kracht ge werkt wordt aan de voorbereiding van grooten tegenstand in het Zuiden, waar van het doel voornamelijk moet zijn den in het Noorden ultgeoefenden druk ta, verminderen. Ook in Harrar kan men zich geen dui delijk beeld van den toestand vormen aan het Zuidelijk front. Zoo valt daar niet uit te maken of het nu de Abesslj- nen ztfn dan wel de Italianen die tot den aanval overgaan. De verhoogde militaire activiteit wijst er echter wel op, dat bin nenkort belangrijke dingen aan het front gebeuren zullen, terwijl men in het Alge- is men te dien opzichte sceptisch gewor- j den, aangezien men inziet, dat zonder de mogelijkheid van ulteindelijke militaire sancties er In den muur, die men econo misch rond Italië zou willen ophouwen genoeg bressen zullen overblfjven om Italië een doorzetten mogelijk te maken. Hoewel dit alles uiteraard door nie mand zoo scherp geformuleerd en zoo duidelijk uiteengezet wordt, kan men na de rede van Hoare de te Addis Abeba heerechende gevoelens toch wel als volgt samenvatten Abessynië heeft niet meer dat vertrouwen In den Volkenbond en zijn actie als voor de rede van Hoare nog i het geval was. deelen, dat de commissie van Defensie I reeds de vraag onder de oogen heeft ge zien, of het mogelijk zal zijn om ook twee oorlogsbodems uit de Middellandsche Zee terug te trekken Is het vertrouwen in den Volkenbond door de rede van Hoare gedaald? Trekt Engeland zil’i handen terug? Gevraagd naar den Indrtik, die op hen de laatste redevoeïüÉ® van Hoare ge maakt had, verklaarden eenige hooge I Abessijnsche ambtenaren, dat naar hun politiek opzicht geen verkiezingen had- •«elyke onderm^ Je levensopg-ewekthe^ den mogen worden ultgescnreven. Spi^ is van meenlng, dat een pauze In de óui- tenlandsche politiek voor de deur slaat en men kan niet zeggen, of dat In Ja nuari ook nog het geval zal zijn. Daarom had hij het als zijn plicht beschouwd den Koning te verzoeken onmiddeliljk over te gaan tot ontbinding van het parlement. Baldwin bepaalde dat Vrijdag a.s. het parlement ontbonden zal worden, dat de candldaatstelllng op 4 November moet geschieden, dat 14 November de verkie- 1 zingen zullen worden gehouden, dat, het 1 Huls den 26en November bijeen zal komen om zijn voorzitter te kiezen en de leden den eed te laten afleggen en dat de plechtige opening van het parlement den 2en December zal geschieden. I SfcÉfcl*'-■*»*•*: Verbetering der betrekkingen. Italië trekt een divisie soldaten uit Libyë terug. Naar te Londen verluidt heeft de Ita liaansche staatssecretaris van bulten i landsche zaken, b’uvich, Dinsdag den Brltschen ambassadeur te Rome medege deeld, dat de Italiaansche regeerlng In structie had gegeven een divisie Italiaan - John’s geest was buitengewóón helder en werkte intens. Al dien tijd dat Nicho las praatte, pikte hij hier en daar kleine bijzonderheden op en voegde hij deze details^ aaneen later moest hij ze alle maal nog eens zorgvuldig nagaan, be dacht hij. „Wegens diefstal van wat?” herhaalde hij en keek Nicholas met een harden, beslisten blik aan. Van een parelsnoer. Je zult mis schien hebben opgemerkt dat Jenny nooit parels draagt. Nu weet je de reden. Anne is den winkel, van een zekeren Morley binnengegaan, een bekend juwelier in Londen, zooals Je misschien weet, nam een snoer parels weg, ter waarde van on geveer acht honderd pond en legde er fen imitatie voor In de plaats. Dit ge beurde 's morgens; ze zag kans onge merkt met haar bult weg te komen. Toen ze met Jenny in de taxi zat, kwamen ze voorbij de winkel en Morley zag haar. was toevallig naar buiten gekomen om even naar iets In zijn étalage te kij- »n- Hij sprong' onmiddeliljk in een taxi De debatten over de bultenlandsche politiek In het Britsche Lagerhuis zijn gisteren voortgezet met een redevoering van minister-president Baldwin. Hij begon met te verklaren dat ieder woord dat de minister van bultenland- sche zaken gisteren had gesproken tien volledigen steun van een eensgezind ka binet heeft en dat de minister voor vol- kenbondsaangelegenheden tubens zijn verblijf te Genève In voortdffend con tact had gestaan met zijn collega's In Londen, die eenstemmig zijn optreden hebben goedgekeurd. Baldwin ging vervolgens over op de Engelsche Volkenbondspolitiek en sprak in dit verband over hen, dte van mea ning zijn, dat er' een achterdeurtje be staat dat het Engeland mogelijk zal ma ken achter den rug van den Volkenbond op te treden. Niets dergeiijks ligt in ipg voornemen. Engeland blijft den VolkflF bond absoluut trouw. Iedere regeling, welke ook, moet een voor alle drie de partijen, Italië, Abessynië en den Volken bond, gelijkelijk aanvaardbare oplossing vormen. Wanneer een regeling tot stand zou kunnen worden gebracht, die den duur van den oorlog aanmerkelijk zou bekorten, dan wel de wereld bevrijden zotr van de vrees voor een mogelijke uit breiding van den oorlog, maakt dit iedere poging de moeite waard, mits bovenge noemd principe In stand kan worden gehouden. Naar sprekers meenirfg heeft de Vol- kenbbnd onder de bestaande omstandig heden betere dingen gepresteerd dan In dertijd bij den aanvang van zijn werk- zaamheden verwacht was met het oog op de ontzaglijke moeilijkheden van den toestand. Men mag nl^t vergeten, dat men niet meer te doen heeft met een zoo veel omvattenden Volkenbond als dit in dertijd den oprichters voor den geest had gezweefd, maar met een Volkenbond, dien due der machtigste staten ter we reld In den steek hebben gelaten en die waarschijnlijk slechts bogen kan op een wankelen steun van eenige zijner leden. Baldwin herhaalde de verzekering, dat ingeland geen geisolëerd optreden In den zin heeft en niet van plan Is verder te gaan dan de Volkenbond dpt In zijn ge heel zal doen. Nooit heeft Engeland aan een oorlog gedacht en zelfs het gebruik I van dit woord is gevaarlijk voor den geestestoestand, vooral in die 1 anden, I Wijs niet af de troost der menschen; maar wee U, als gij Uw vrede van hen ver wacht. waar slechts wordt gelezen, wat dooi de regeenng wordt gepubliceerd. Wat de uitbreiding der bewapening be treft zelde Baldwin, verwijzende naar de opmerkingen, die de leider van de oppo sitie, .majoor Attlee, gisteren te berde had gebracht over de vermeerdering van de Britsche strijdkrachten, dat net gaat om de versterking van de defensieve diensten binnen het Kader van Geneve voor de zaak van den internationalen vrede en niet om egoïstische doeleinden. Spr. zou niet verantwoordelijk willen zijn voor de leiding van een Engelsche regee rlng op het huidige oogenbllk, wanneer hij geen volmacht kreeg-de gebreken op te heffen, die zich In de weermacht heb ben voorgedaan sedert net einde van den oorlog. ZomfeFv deze volmacht zou hij geen oogenWfk de huidige bultenlandsche politiek kunnen voortzetten. Spr. behandelde vervolgens het bin- nenlandsche vraagstuk van de ontbin ding van het parlement en de uitschrij ving van nieuwe verkiezingen. Hij beant- woordde daarbij het verwijt van Sir Her bert Samuel, die .van meening was, dat in een zoo critieken tijd in buitenlandsch Well 11CC1V Bcaiivwvuiu: I 11 Nicholas haalde de schouders op. Ze ’s haastig weggegaan om haar trein te halen. Ze heeft er niets op ge zegd en Jenny was natuurlijk te ontdaan om op antwoord aan te dringen. Eén moment voelde John weer de wan hoop in Anne s greep om zijn arm, zag hij haar blinde, smartelijke oogen voor zich. I Je denkt dus dat ze geen antwoord gegeven heeft? Ik geloof dat je Je vergist. Wat wat bedoel je? Je zegt dat Jenny haar geld heeft aangeboden om van het tooneel te ver dwijnen en dat ze geen antwoord op dat 1 voorstel gegeven heeft. Ik geloof dat ze dat we1! heeft gedaan. Ze is niet naar het hotel teruggegaan. Weet jij waar ze nu is? a Geen flauw idee. Maar ik vlei mezelf niet met de hoop, dat we haar kwijt zijn Je weet niet waar zij is; en je zult dat ook niet gewaar worden dat Is mijn opinie. Ik geloof dat Anne Jullie haar antwoord gegeven heeft door niet naar het hotel terug te gaan. Zoo, denk je dat? Ik wilde dat ik er ook zoo over kon denken! John klemde nijdig zijn kaken opeen. Ik wil weten hoeveel geld ze heeft. Ook hiervan heb Ik geen flauw idee. - Heeft ze geen geld van zichzelf? Neen. Maar ze had toch zeker wel geld hij blijven of ze dacht misschien dat het haar eerder gelukken zou te voet weg te komen. Maar het slot was daV Morley haar te. pakken kreeg en haar liet arres- teeren. Het collier zat in haar tasch. Ze gaf, goddank, den naam Annie Jones op. Vertel verder, drong John. Nicholas paalde de wenkbrauwen op. - Jenny probeerde de heele zaak voor haar vader geheim te houden. Hij stak in een slecht vel hij had een gewel dige deuk gekregen nadat zijn zoons ge sneuveld waren. Juffrouw Jones hielp een handje. Ze vertelde den ouden heer dat Anne ziek was dat ze In een ver pleging in de stad lag en geen bezoek mocht hebben Arme Jen? Het moet- ont zettend moailijk voor haar geweest zijn. Ze deden het voorkomen alsof ze lederen dag telefoneerden hoe het ging Het was afschuwelijk. Inmiddels werd ons huwe lijk voltrokken. Jenny vertelde mij alles toen wij een week getrouwd waren, een paar dagen daarna kwam een telegram van juffrouw Jones dat ons naar huls riep. Sir Anthony was op een of andere manier achter de waarheid gekomen en hij was er kapot van. Het gaf hem den J genadeslag. Jenny was er ook heelemaal door in de war. Mooie familiegeschiede nis, wat? Verschrikkelijk! gromde John. De rest is gauw verteld. Ze werd ver oordeeld en kreeg een jaar. Zp is pas uit de gevangenis en ze had de brutaliteit om hier te komen en zich aan Jenny op schen Engeland en Italië. In offlcleele kringen Wc te van dit bericht resëfve men. Er is nog geen beswil een Engelsch antwooro iiaartfchen maatregel, ofschoon met kerheld kan worden aangenomen dat het kabinet In zijn zitting van heden zich met deze aangelegenheid heeft bezig ge houden. Er wordt op gewezen, dat Italië ook thans nog twee speciale divisies In Lyblë heeft staan. De Italiaansche regeerlng heeft ook aan Laval medegedeeld, dat zij bereid is I een harer drie divisies In Lyblë terug te I trekken. ENGELAND. Schade door vliegongeluk. 1 »vee Nederiandsche eischeressen te Londen in het gelijk gesteld. De weduwe en de dochter van den Neder lander Louis Grein, die om het leven geko men is by de ramp te RuysSchelede in B 1- gië, waar een vliegtuig der -Imperial Air- ways verongelukte, hadden een eisch tot schadevergoeding bij den Engelschen rech r ter ingesteld. Deze eisch is thans toege- meen den indruk heeft, dat de terugwij- i wezen. De -Imperial Airways zyn veroor- kende tactiek In het Zuiden thans ten j einde is. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den m5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dra ow. L5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjalag op den prijs. Lie/dadigheids-advertentiëin de helft van den prijs INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2^5, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot u prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst vi handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags i aan .het Bureau I sche troepen uit Lyblë terug te trekken I den volkenbond. Toen de eerste berich- Sir Krtc Drummnnri znii rioaiA ten QVer economlSChe sancties In Abessvnlë ontvangen werden, dacht men ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de osxorging per l°°Per geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1