Beurs van Amsterdam. middelen, water, ammunitie enz. Onmiddel lijk achter het front heeft men groote ma gazijnen ingericht, waar alle aangevoerde levensmiddelen en ammunitie worden opge slagen. De verzorging laat dan ook niets te wenschen over. Het voornaamste is even wel, dat daarin ook geen stagnatie kout. By deze groote dfstanden moet alles klop pen als een bus. Het vraagstuk der verzorging. Het vraagstuk der verzorging van ïocoseh en dier aan hét front weegt op het oogen- blik zwaarder dan het gevaar, dat men loopt, vandaag of morgen te worden b*- stookt door een onzichtbaren vijand. Men vergete niet, dat er, behalve de soldaten, tienduizenden muildieren, paarden, ezels en kameelen aan de operaties deelnemen, die eveneens hun verzorging eischen." Behalve hooi en stroo hééft men, naar ik verneem, dagelijks 30.000 kilo gerst of haver voor hen noodig. f lederen dag gaan er 200.000 broodrantsoe nen naar het front, om maar iets te noemen. Hoe verder het front vooruit wordt ge bracht, hoe bezwaarlijker dit zal worden. Doch de technische dienst is vol goeden Generaal Dall'Ora, het hoofd van den ge- heplen verplegingsdienst, verzekert, dat er geen bezorgdheid behoeft te bestaan, daar men het tempo van den opmarsch kan bii- houden. v 1 Nadruk verboden Verbittering in Italië. „Alle staten, groot en klein varen thans in het kielzog van Engeland. Ter gelegenheid van den Italiaanschen wapenstilstandsdag uiten de Itallaansche bladen zich weer in heftige bewoordingen over de dreigende sancties. Het üiornale d'ltalia schrijft, dat de staten Italië willen, uithongeren en zijn verbindingswegen afsluiten, maar tege lijkertijd van meening zijn, dat zij de vriendschap, van Italië voor de toekomst kunnen behouden door de gewichtige Itallaansche cultuurdaden in schoone woorden te roemen. Deze vriendschappe lijke uitspraken zullen echter alleen be waard blijven voor de documentenverza meling te Genève. Zij dringen niet door tot de harten der Italianen, die gesloten blijven voor de vriendelijke, maar zin- looze woorden en vastbesloten zijn zich nergiek en volhardend te verzetten tegen de politiek der vijandelijke landen De vriendschap van Italië kan niet door vriendelijke woordeq worden verkregen of herkregen De Teverc zegt, dat de laatste 17 jaren er slechts toe hebben gediend, de vriend schap, die In den oorlog werd geboren, te doen worden tot een dunnen draad waar mede men thans Italië wil worgen. Jaar na Jaar zijn, qp het graf van den Itali aanschen onbekendenr soldaat de kran sen der vroegere bondgenoten neerge legd; thans kan zelfs geen eiketak naar Italië wordén uitgevoerd. De Lavoro FaseiSta stelt rast, dat men geen begrip wil toonen voor de aanspra- kën van Italië. Integendeel, men tracht het land den weg te versperren en zijn actie moeilijker te maken door het ab surde sanctie-apparaat in werking te stellen. Italië zal echter noch voor drei gementen, noch voor pressie bulgen. De Tribuna zegt met verontwaardiging, dat alle staten, groot en klein, thans in het kielzog van Engeland varen BINNENLAND. A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland. Afdeelings-vergaderingen A.N.W.B, afdeeling Zuid-Holland. De af deeling III (Zuid-Holland) van den Konlnkl. Nederl. Toeristenbond A.N W.B. heeft te Delft haar vergadering ge - houden. Aanwezig waren met den voorzitter H F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, lid van het D. B., de heeren H W. O. de Bruijn, directeur, J. J. M. de Waal, atdee- lings-consul. de bondsofficlals M H. van Zanten, H. van Zanten Jr., J. J. Laan te Rotterdam, J. H. v. Linden v. d. Heuvell te Vlaardingen, W. H. van Ulsen te Delft, W. B. v. d. Water te Overschie, D. Sta- pensea te Lelmulden, J. V v Vliet te Schoonrewoerd, T. H. Hartenhof f Lzn. te Monster, K. Groenewoud te Wassenaar, J. H. v. Osnabrugge te Boskoop, W. G. de Knokke v. d. Meulen te Voorburg, J. M. Mante te Lelden, Mej F. P. v. Woerkens, P. J. G. Doorman, J D. VIruly, J. H. G. van Rees te 's-Gravenhage, Chr. Sable- rolle te Rijswijk, A. C. Coster te Gouda en de leden A. ter Westereind, J. H. Kool bergen te Rotterdam, K. Blesma en E. L. v. Swieten te.'s-Gravenhage. De voorzitter bracht in zijn openings woord eerbiedige hulde aan de nagedach tenis van den overleden afdeeilngs-con- sul den heer A. G. H. Opscholtens. Het jaarverslag van den afd.-consul, den heer J. J. M. de Waal, herdenkt even eeris de verdiensten van den heer op scholtens, die verscheidene Jaren een krachtige steun is geweest van den Bond en brengt hulde en dank aan de consuls voor hun werk In het belang van den Bond verricht. Er zijn thans in de afd Zuid-Holland werkzaam 69 consuls, 18 waterconsuls, 13 ruiterconsuls en i consul voor het lucht- toerlsme. Ten behoeve van het ruitertoerlsme zijn er in de Af deeling li bondspaarden- artsen, 6 hoefsmeden, 8 bondsstallingen voor het watertoerisme zijn er 6 bonds- werven, b aanlegplaatsen, 6 bootmotor- herstellers, 6 boot bergplaatken, 3 bonds- loodsen, 4 bondsligplaatsen en 11 boot wachters Het getal leden in Z.-Holland 18 23.965. Het getal bondsinstelltngen bedraagt: 113 bondshotels, 86 café's, 155 rijwielherstel lers, 63 motorherstellers, 39 garages, 22 HAAS' Azijn zóó goed, Dat hij élk voldoet! benzinedepots, 3 oliedepots, 8 rijwielbe waarplaatsen, b donkere kamers ên 4 noenzalen. De Afdeellng telt 599 bonds- wegwijzers, (waarvan 6 kleine model) 81 waarschuwingsborden, 585 plaatsnaam borden, 251 voetpompen. Bij de bespreking van het jaarverslag wordt gewezen op het misbruik dat van de bondswegwijzers gemaakt wordt, door deze te lmiteeren voor reclamedoelein den Betreurd wordt, dat dis misbruik plaats vindt op de wegen, waardoor deze pseudo-„wegwijzers" misleidend kunnen werken. Het toont intusschen wel aan, hoe algemeen bekend de bondskleuren en wegwijzers zijn. Levering van varkens aan de Centrale. Een nieuw „kaartsysteem". Officieel wordt medegedeeld: „In een aantal leveringskringen der Veehouderijcentrale zal verandering ge bracht Worden in de wijze, waarop de opgave der varkens, welke men aan deze Centrale wil leveren, moet geschieden Tot heden werden in alle leveringskrin gen de varkens opgegeven aan den zaak voerder der centrale. In de hierna te noemen leveringskrin gen zal de opgave voortaan echter recht streeks aan de Centrale moeten geschie den met gebruikmaking van daartoe bij de districtscommissies verkrijgbare kaar ten. üp deze kaarten moeten om.' de let ters en nummers van de oormerken der varkens worden vermeld. De opgave moet geschieden vier weken vóór de week, waarin men wenscht te leveren Ten tijde der levering moet het levend gewicht der varkens tusschen 75 en 95 kg. liggen Dezelfde varkens mogen slechts éen maal ter levering worden opgegeven. Blijken de varkens bij levering te zwaar of te licht te zijn dan kunnen zij worden geweigerd. Wanneer levering kan plaats vinden, krijgt degene, die de varkens ter levering heeft aangeboden, een antwoord-kaart, waarop verrjjeid staan plaats, dag en uur waarop geleverd kan worden Bij de leve ring der varkens moet deze antwoord kaart worden overgelegd Het aanbod tot levering is gedurende veertien dagen van kracht Heeft degene, die de varkens opgegeven heert, binnen veertien dagen na den. dag, waarop de Centrale de leveringskaart heeft ontvan gen, waarin medegedeeld wordt dat de levering kan plaats vinden, dan ls hij vrij, de varkens aan anderen te verkoo- pen. Heeft hij wèl zulk een kaart ontvan gen, dan fs hij verplicht te leverqp en ls de Centrale verplicht tot afname. Vindt levering niet plaats of blijken de varkens niet binnen de gestelde gewichtsgrens te vallen, of andere oormefleen te hebben, 1 dan zijn opgegeven, dan stelt men zich aan uitsluiting ran verdere levering aan de Cnetrale bloot. Worden aan de Centrale meer varkens ter levering opgegeven dan kunnen wor den afgenomen, dan zullen de opgave- kaartren n.aar den naam van de opgevers volgens alphabet worden gerangschikt en zal door het lot worden uitgemaakt bij welke letter de afname zal beginnen. De verdeeling vindt ln dit geval zoodanig plaats, dat leder, die aan de beurt komt, de door hem opgegeven varkens met een maximum van vijf stuks kan leveren. Kunnen daarna nog meer varkens wor den afgenomen, dan zal in dezelfde volg orde worden bepaald, welke leveranciers meer kunnen leveren, met een maximum van tien stuks. Zijn daarna nog meer varkens te verdeelen, dan worden de te leveren aantallen op dezelfde wijze ver hoogd tot 15 stuks Daarna tot 20 stuks enz. Natuurlijk zal iemand nooit meer varkens mogen leveren dan hij heeft op gegeven. Met de opgave m.et gebruikmaking van deze leveringskaarten is op 4 November een aanvang gemaakt. In de week van tot 9 November zal men dus moeten op geven de varkens welke men ln de week van 1 tot 6 December wenscht te leveren. De varkens, welke men vóór 1 December as wenscht te leveren, moeten nog op de gewone wijze aan de zaakvoerders worden opgegeven. In de navolgende kringen zal met in gang van genoemden datum de nieuwe wilze van opgave worden ingevoerd: In Noord-Holland: Schagen, Hoorn, Alkmaar, Purmerend, Haarlem, Uithoorn in Zuid-Holland: Leiden, Bodegraven, Gouda, Rotterdam, Corcum; in Zeeland: Zierikzee, Tholen, Vllssingen, Goes, Sluis, Breskens, Terneuzen, Hulst ln Noord- Brabant: Rozendaal, Breda, Almkera, Tilburg, Eindhoven; in Limburg: Maas tricht, Heerlen, SPta'rd, Roermond, Hel den, Venlo, Horst: in Gelderland: Zalt- borpmel, Geldermalsen, TIel; in Utrecht: Amersfoort, Utrecht; ln Groningen: Veeq dam, Groningen. Ned. ambulance naar Abessynië. Dr. Ch. w. V. Winckel leider. Na, volgens artikel 11 van de Conventie van Genéve van 27 Juli 1928, goedkeuring te hebben ontvangen van de Nederland- sche Kegeering een ambulance uit te zenden naar Abessynië, is door 't Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Ethiopische Regeering een telegram gezonden, waarin de vraag wordt gesteld of de aangeboden hulp wordt aanvaard, waarop gisteravond het volgendp in het Fransch gesteld antwoord is ontvangen: „Zijne Majesteit aanvaardt met een gevoel van levendige erkentelijkheid het edelmoedige aanbod van het Ned. Roode Kruis." In verband hiermede ls tot leider der Ambulance aangewezen dr. Ch. W. F. Winckel te Amsterdam, tot chirurg Jhr. dr. J. N van der Does te Arnhem en tot administrateur Ir. J. J. W; de Vries te Nunten. Het verdere personeel zal nog nader worden bekend gemaakt. Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Het Nederlandsch Genootschap tot Ze delijke Verbetering der Gevangenen houdt een vergadering op Zaterdag 9 No vember a.s., des middags te twee uur In een der zalen van het American Hotel aan het Leidscheplein te Amsterdam. Op die vergadering zal behandeld wor den het Genootschapsrapport over de „Rijksgestichten voor vrouwen en meis jes" Mejuffrouw Mr C. Frida Katz zal een algemeen inleiding houden en mej. Dr E Lekkerkerker zal meer in bij zonderheden op het rapport ingaan en speciaal ook bespreken welke punten uit dat rapport reeds aanstonds voor prac- tische verwezenlijking vatbaar zijn on danks den slechten toestand der Rijks financiën, die zuinigheid onvermijdelijk maakt. Opening van het werkloozenkamp te Rum pen. Rede van Minister Slingenberg. Hedenmiddag heeft de Minister van Sociale Zaken, mr. Slingenberg, het R.K. en het Christelijk werkkamp voor jeug dige werkloozen geopend. Opruimingen en Uitverkoopen. November-aanbiedingen volkomen geoorloofd. Naar aanleiding van de berichten, dat eeh proefproces zou worden uitgelokt over de vraag of de aankondiging eener November-aanbiedlng ln de confectie- branche al of niet geoorloofd ls op grond der nieuwe wet op de Opruimingen en Uitverkoopen, vernemen wij van bevoeg de zijde, dat het houden eener November aanbieding onder dezen naam oi onder benamingen als November-reclame, No- vember-pnjzen enz., sedert jaar en dag tot de vaste tradities ln genoemde bran che behoort. Niet een firma, doch verschillende fir ma's en niet alleen in de confectle-bran- che, doch ook uit andere branches zijn deze maand met-een November-aanbie- ding begonnen, in Rotterdam b.v. wel vijf zes. Al deze verschillende aanbiedingen, welke op of om den ïsten November plet gen aan tef vangen, werden in vorige jaren eerst op een later tijdstip gevolgd door Opruiming en of Uitverkoop. Op grond van dit feit en mede op grond hiervan, dat deze November-aanbiedin gen, of hoe zij heeten mogen, niets van doen nebben met bijzondere omstandig heden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen,, doch uit de normale seizoens-ontwlkkellng In de branches van aan mnde onderhevige ar tikelen voortvloen, zijp de betrokken wln- kelnering-drijvenden Van het geoorloof de van het houden eener J*ovember-aan- bieding e. d. volkomen óvêrtuigd. Deze opvatting is bovendien getoest aari het oordeel van verschillende vooraanstaan de juristen, die van hèt betreffende wets ontwerp een speciale studie hebben ge maakt en omtrent het geoorloofde van November-aanbiedlng e. d. zelfs niet ln twijfel verkeeren. Het geoorloofd gebruik ervan staat naar nun oordeel vast. Men behoeft er h.l. slechts de M. v. A. op het wetsontwerp en de minlsterleele verkla ringen bij de behandeling in de Kamer op na te slaan, om voor deze overtuiging de gedegen fundeering te vinden. Jubileum van den heer Duymaer van Twist. Ter huldiging van den heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, ter ge legenheid van zijn zeventigsten verjaar dag op Zaterdag 9 November, heeft zich een comité gevormd, waarvan het Ka merlid de heer Schouten voorzitter, en het Kamerlid mr. Terpstra, oud-mlnlster van Onderwijs, secretaris is. Dit comité verzoekt ons mede te deelen, dat er een receptie zal worden gehouden op a.s. Za terdagmiddag van half vier tot half zes, ln hotel „De Witte Brug" tV's-Graven- hage. Zij, die den heer Duymaer v. Twist dan wenschen te complimenteeren, zul len hartelijk welkom zijn. Ontevreden P.T.T.-personeel. De vertegenwoordigers van alle vak groepen en distrlctën van de Centrale Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) kwa men in Bondsraadsvergadering te Utrecht bijeen onder leiding van den heer A. Tepper uit Emmen Na een inleiding van den -heer H. M. Roos, lid van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg ln Ambtenaren zaken, over den stand van het salaris- vraagstuk, werd door deze vertegenwoor digers sterk geklaagd over de verarming, die ln vele gezinnen is binnengetreden door de reeks van bezuinigingen, die in de laatste Jaren zijn genomen. Naast de voortdurende salarisverlagin gen en bulten het algemeene Bezulni- gingsontwerp om, zijn bij het Staatsbe drijf der P.T.T verschillende aparte be zuinigingen doorgevoerd en thans op nieuw hl voorbereiding, die de ontevre denheid doen stijgen. Ondc bijna alle categorieën heerscht de meening, dat in onderscheiden geval len een te scherpe besnoeiing van de arbeidsvoorwaarden plaats vindt. De vertegenwoordigers verzochten hier tegen sterkere actie te voeren. Kom vlieg mee! Onder dezen titel is een met talrijke foto's geïllustreerde propaganda-brochu re der K.L.M. verschenen, waarin het ge- heele'bedrijf der maatschappij als een film aan het oog van den lezer voorbij trekt. De tekst ls bijzaak ln dit boekje, alles is aanschouwelijk voorgesteld, zoo- wel de Europeesche luchtverbindingen als de Amsterdam—Batavia-dienst, de K. L. M. in de West, lychtpost, luchtvracht, viiegveldbezoek, ziekenvervoer, taxiver- keer en fototechnische dienst. Het geheel ls volgens het ontwerp van den teekenaar Paul Erkelens in tweekleu rendruk uitgevoerd door de N.V. Drukke rij Albanl. Den Haag Nieuw archiefgebouw te Bergen op Zoom. Opening door den Commissaris der Koningin. De geschiedenisboeken verhalen, dat Bergen op Zoom, eertijds een belangrijke haven- en vestingstad en thans een der liefste steden van Noord-Brabant, ln het jaar 1397 door een feilen brand geteisterd werd. Slechts weinig bleef overeind en het was een geweldige klap, dien deze stad aan de Schelde te incasseeren kreeg. Historici betreuren het heden ten dage nog„ dat die brand zoo heeft huis gehou den en wel het meest vanwege het feit, dat alle officieele bescheiden tot een hoopje asch werden. Van voor 1397 is, behoudens stukken, het Marklezaat betreffende, dan ook geen letter meer te vinden. Het huidige stadsbestuur, beangst, dat een dergelijke ramp ook nu wel weer eens over het raadhuis zou kunnen komen de officieele bescheiden en het archief, dat van Augustus 1397 dateert, waren tot nu toe op den zeer brandbaren zolder van dit antieke gebouw ondergebracht - - wist de vroedschap te overreden een vei liger bewaarplaats voor deze kostbare papieren op te zoeken, hetgeen dan ge vonden is ln een gebouw, dat, grenzend aan het stadhuis, werd opgetrokken ln dit, ongetwijfeld unieke bouwwerk, dat ontworpen werd door ir. van Roessel, den directeur van Gemeentewerken te Bergen op Zoom, zal het waardevolle archief worden ondergebracht en de bekende historicus' C Slootmans, sedert eenige Jaren gemeente-archivaris der Markle- zenstad hier den scepter zwaaien, nadat de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, mr. dr. Van R1J- ckevorsiel op 12 November a.s. de officieele opening zal hebben verricht, in tegen woordigheid van vele autoriteiten. Het gebouw is. om zoo te zeggen één kluis. Het werd geheel ln beton opgetrokken en verder met staal afgewerkt. Geen stukje hout kan men er in aantreffen, of het zouden de houten blokjes moeten zijn, waarop de schakelaars van het electri- sche net zijn bevestigd. Stalen ramen, stalen deuren, stalen duurspljien, stalen meubelen, stalen opbergrekken, stalen hekkenalles staal, op de drie verdie pingen waarin het gebouw is opgetrox- ken. Daarenboven ls het dak 6omvrlj, zijn de trappen In vuurvasten steen gemet seld en de kelder door een speciaal toe gepast systeerq teer tusschen twee lagen steen kurkdroog gemaakt. Het archief ls zeer systematisch opgeborgen. Op de derde verdieping, die men be reikt via een aideeling der secretarie dus vlak bij de hand bevinden zich de stukken der laatste jaren. Daar onder zijn de archieven gerang schikt van ouderen datum en op" de eer ste étage werden de oudste papleren de meesten in perkament onder het oog van den archivaris, die hier zijn werkkamer heeft, opgelegd. Overal zijn dubbele ranaën aange bracht. Aan de buitenzijde in glas-in-lood aanpassend aan den stijl van het histo rische stadhuis, binnenwaarts van mo derner structuur, ln den geest van het interieur-van-dezen-tijd. Muur- en vloer bedekking, op temperatuur gehouden door veilige centrale verwarming, passen zich volkomen bij dit alles aan en zoo werd dit gebouw een staal van archief- beveiliging, dat waarschijnlijk zijn weer ga niet heeft in ons land. Ook het exterieur heeft kwaliteiten en doet den ontwerper alle eer aan. Gelijk vloers bevinden zich de lokalen van den gemeente-ontvanger en diens ambtena ren, waarmede deze tak van gemeente dienst uiteindelijk gekregen heeft wat hem sinds Jaren toekwam. GEMENGDE BERICHTEN. Directeur Verzekeringsmaatschappij 1 „Patria" aangehouden. Verdacht van het plegen van fraude. üp verzoek van de Rotterdamsche poli tie ls in d^n Haag aangehouden de direc teur van de N.V. Verzekeringsmaatschap pij „Patria" te Rotterdam, welke in staat van faillissement verkeert, de heer H. Hij is naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam overgebracht en daar inge sloten In verband met klachten, die bij de politie waren ingekomen, was een on derzoek ingesteld, waarbij eenige vermoe dens op frauduleuze handelingen zijn ge rezen, welke de politie er toe bewogen heeft, den directeur aan te houden. Den laatsten tijd vertoefde hij in Frankrijk en Engeland, waar hU naar men had vernomen pogingen in het werk stelde om geld te krijgen. Er waren o.a. klachten binnengekomen van verzeker den, die bedragen, waarop zij recht had den, niet konden binnenkrijgen. Om zich hiervoor gelden te verschaffen was H. naar het buitenland gggaan. Tijdens zijn verblijf in het buitenland is het politie onderzoek reeds begonnen en waren de frauduleuze handelingen op het spoor ge komen. Na zijn terugkeer uit Engeland kon hij in de residentie worden aange houden. Deze zaak schijnt voor de politie bui tengewoon Ingewikkeld te zijn. Nadere bijzonderheden kon men ons dan ook nog hiet mededeelen. Twintigduizend gulden opgevischt. Afkomstig van een inbraak. Gistermiddag is door de rijkspolitie on der leiding van den Hooriischen brigade commandant majoor Korver, uit de Ring vaart tusschen Schermerhorn en Groot Schermer een kistje opgehaald bevatten de ongeveer f 2u.uuo aan waardepapieren Dit kistje is afkomstig van de brutale in braak, welke omstreeks Pinksteren op klaarlichten dag te Ürsenften huize van zekeren Petiet werd gepleegd. De politie had een tip gekregen, dat het geldkistje ln de ringvaart moest' zijn gedeponeerd Aan een naburig huisje hadden n.l. 0p den dag van de inbraak bij een arbeider twee mannen aangeklopt en een nijptang ter leen gevraagd, zoogenaamd om een fiets te repareeren. Later werd de nijp tang geheel verbogen teruggevonden. Ter hoogte van dit huisje ls gisteren de geld kist opgehaald. Jonge procuratiehouder verduistert 48.000 I Ongelukkig gespeculeerd. Een jongeman van 24 jaar, die procu ratiehouder ls op een effectenkantoor te Amsterdam, is heden door de politie ge arresteerd, verdacht van verduistering van ongeveer 48.0U». Deze jongeman had gespeculeerd in effecten en toen die manipulaties mislie pen heeft hij om de verliezen te dekken de gelden van de firma, over welke hij beschikken kon. aangesproken en daar voor gefingeerde boekingen gedaan. Dit ls gerulmën tijd goed gegaan zonder dat men Iets bemerkte Echter dezer dagen werd een staat, dien hij had gemaakt, ge controleerd Het bleek, dat hij niet klopte met de werkelijkheid en de directie kwam tot de ontdekking, dat er een groot be drag verduisterd was De Jongeman heeft een bekentenis afgelegd. Postduiven wereld in rep en roer! Fraude ontdekt bij ce vereeniglng „De Duif" te Amsterdam. Hoe men De politie van het bureau Stadhouders kade heeft naar Het Volk meldt op het oogenbllk een zaak in onderzoek, die groote ontsteltenis wekt ln de krlngey der postduivenliefhebbers. Het sterke vermoeden bestaat namelijk, dat een be stuurslid van de vereenlging „De Duif", uit de Ferdinand Bolbuurt ln den Haag, fraude heeft gepleegd, door zich op sluwe wijze reeds vóór een wedvlucht, begon van den hoofdprijs te verzekeren. De man zou op de volgende manier te werk zijn gegaan. Alvorens de wedvlucht begon, waren de bestuursleden steeds eenigen tijd te voren aanwezig, om de voorbereidingen te treffen. Daartoe behoort ook het z.g. ringen vtTn de deelnemende duiven; alle vogels worden voorzien van een gummi- ring om een der pooten.. Zoodra de duif na afloop weer op het platje neerstrijkt, verwijdert de eigenaar den rlnm, om die in een tevoren gecontroleerde klok af te stempelen. Daarna ls het voor het be stuur natuurlijk gemakkelijk na te gaan, wiens duif ais eerste terug was gekeerd. Wat zou de verdachte nu hebben ge daan'/ HIJ belastte zich er mee, vóór liet ver trek de ringen uit te reiken. Op een ge geven moment, als toevallig niemand naar hem keek, stak hij snel een ring ln zifci zak. En als hij.dan zijn eigen vogel moest ringen, voorzag hij deze van een waardeloozen ring. Bn op deze wijze maakte de duif de wedvlucht mee. Het oneerlijke bestuurslid aldus ver klaren zijn collega's bleef dan rustig wachten tot de vlucht aan den gang was HIJ berekende, "omstreeks welken tijd de snelste vogel terug kon zijn. Was dit tijd stip aangebroken, dan Mep hij met den achtergehouden ring snel naar zijn klok, en bracht er het tijdstempel op aan. ver volgens wachtte hij tot zijn duif in wer kelijkheid terugkeerde. Hij verwijderde den waardeloozen ring van de poot, en... het viel hem niet moeilijk te „bewijzen" dat hij de winnaar was. Voor het op deze wijze winnen van de laatste wedvlucht kreeg HU 33.50 uitbetaald. Tenslotte werden de andere pbstdui- venliefhebbers Ietwat achterdochtig over het plotselinge succes van hun clubge noot. Zij besloten onverwacht een con trol e te houden, en daarbij kwam de fraude van hun bestuurslid aan het licht. Aangifte bij de politie volgde. „Tech nisch" is de zaak evenwel vrij Ingewik keld, zoodat het onderzoek nog niet is beëindigd. Het feit, dat ln en bulten de stad den laatsten tijd verschillende gevallen van dergelijke.oneerlijkheid ln en bulten Am sterdam zijn geconstateerd, heeft de post duivenwereld in rep en roer gebracht. RECHTZAKEN. De Ossche strafzaken. Officier van Justitie In hooger beroep. Naar wij vernemen h^eft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch hooger beroep aangeteekend tegen een groot aantal uitspraken door die rechtbank tegen leden van de Ossche bende. ftADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 2 November. Verwachting: Zwakke tot matige,zuid westelijke tot zuid- oostelijke wind. Ne velig tot half of zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 6 Nov. Aangevoerd 291 partyen m. r.n Prijzen: le kw. m. r.m. 24—26; 2e kw. n r.m. 21—23. Handel matig. "STADSNIEUWS. OOUDA, 6 Nov. 1935. Lrfciezint; Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. BS d. gisteren gehouden verkiezing voor Jen van de Kamer van Koophandel voor JetGrootbedrij' en 4 leden voor het Klein- leirilf «i» voor het Grootbedrijf herkozen "T ,lwn p. Bokhoven, J. A. Donker en J. Kranenburg te Gouda, en G. van de loo te Waddirucveen. Voor de afd. Kleinbedrijf werden herko- (je heer J. Beijen Bodegraven, A. van Wün®, Gouda en P. J. Groenen, Schoon hoven, 'allen aftredend. Gekozen werd de veer j. van Vliet, grossier te Gouda, in de „[„te van den Beer P. D. Muylwyk, die in 1122 gekozen tot lid van de Kamer, even ed aan de beurt van aftreding was. De Iter Muylwijk was voorzitter van de af daling Kleinbedrijf. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek me^ bylagen van de N.V. Nederlandsche Majorcafabrrek ie 's-Gravenhage, Kiouwstraat 186, om ver- gunning tot het inrichten van een werk plaats voor het aanmaken van verf en het plaatsen daarin van 2 electromotren van reap. 3 en 6 PX voor het aandrijven van een mengmden en een wals in het perceel Boelekade no. 43, kadastraal bekend in ge meente Gouda, Sectie A, no. 6175. Oat op Dinsdag 19 November 1935, des voormiddag» ten 9 to ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de ge vraagde verguning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen kan worden kennis ge- Kunsthandel „Crabeth". Tentoonstelling schilderkunst. ln de Kunsthandel „Crabeth", Crabeth- straat alhier, zal op Zaterdag 9 November een tentoonstelling worden geopend van schilderwerk van het Genootschap „de Spaak" te Haarlem, waarbij zich o.a. be vinden miniaturen van Mevr. Woutersen van Doesburch. De andere kunstenaars, die exposeeren zyn J. B. .Kamp, Gerard Huysser, Cor Dille, Jan Vennga en Ju lien Giesberts. Omtrent deze verschillende kunstenaars vernemen wü de volgendd byzonderheden. E.L. H. Woutersen-van Does burg h was leerlinge der Ryks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam on der professor Allebé; werkte in Duitschlam! by Robert Haug, in Brussel by Francois Taeleraans; en in Amsterdam twee jaar bij Jacob Ritsema. Zy kreeg een gedeelte van den Willink van Collemprys. Mevr. Wou tersen is vooral bekend door haar miniatu ren. J. B. Kamp, leerling van de Kunstny. verheidsschool te Haarlem, werkte er ondef Duco Krop, Sauweriles, de Bazel en Krabbé werd later leeraar aan hetzelfde instituut. Hjj heeft o.a. gebrandschilderd glas vervaar digd. Gerard Huysser studeerde aan de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, waar hy in 1921 den Cohen GoMchalleprys verwierf, onder prof. De batteren; werkte voornamelijk in het bui tenland, Engeland, Frankrijk, maar vooral in Noord-Afrika en Spanje. Hy be oefemie dok de glasschilderkunst. C o r D i 1 e is geboren aan de Zaan, werk te daar, te Ede en Haarlem. Is autodidact; 'n. z'jn begintijd heeft Wierink hem voort geholpen; later heeft vooral Anton Pieck hem van allerlei technieken op de hoogte gebracht. Jan Veringa was leerling van de Kunstnijverheidschool te Haarlem, o.a. van P. Jeasurun de Mesquita en van de Rijiks- Normaalschool onder prof. Lurvs te Amster dam, waar hij zyn acte Middelbaar Teeke nen haalde. Hij maakt voel houtsneden. Julia Giesberts was leerlinge van de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amaterjjam in den tijd van Prof. Derkin deren en bekwaamde zidi daarna by S. Jes- sunu» de Mesquita in het maken van hout sneden. De IJsselhavensluis. Door de IJsselhavensluis zijn in October gepasseerd 51 schepen met een laadver mogen van 2160 ton. Geweigerde Autobusdiensten. Zegwaart.Den Haag en Moerc&pelleGouda. ^deputeerde Staten van Zuid-Holland ebben beschikt op de aanvrage om ver- tot het inwerking brengen \an een Autobusdienst door de N.V. Citosa te Zeg- ^?Ze maatflchappij had verzocht een Autobuadienst in werking te mogen brengen van Zoetermeer over Kruisweg en Moer- naar Zevenhuizen en omgekeerd, *®1m in aansluiting aan haar bestaanden Autobusdienst van Zegwaart-Zoetermeer- jéidschendam-Voorburg-Rijswijk-Den Haag 'Oranjeplein) en omgekeerd., Gedeputeerde Staten lijn van meening, «at in het belang van een blijvende en juiste 'wkeersvoorziening de aanvrage geweigerd dient te worden en wijzen daarom bedoelde ^vrage af. Eveneens hebben Gedeputeerde Staten af gewezen een aanvrage om wijziging vah vergunning tot het in werking houden autobusdienat door H. van Vliet te Hoercapelle. Deze had vergunning verzocht autobuBdienst van Moercapelle over jjvenhuizen, Moordrecht naar Gouda Warkt) in dier voege te wijzigen, dat de dienst voortaan wordt geleid van Zoeter- m»er (station) via Kruisweg, Moercapelle,. ^venhuizen, Moordrecht naar Gouda (auto busstation) en omgekeerd. Ook hier zyn Gedeputeerde Staten van meening dat het nut van die verbinding gering is en dat de aanvrage geweigerd dient te worden in het belang van een blij vende en juiste verkeersvoorziening. Benoeming H. H. B. S. Bij Kon. Besluit zyn wederom benoemd tot leeraar in tydelyken dienst aan de Ryks H. B. S. de heeren C. H. van Maanen en P. Vlak. Kantongerecht. Zitting van 6 November 1935. J. v. d. E. te Gouda stond terecht omdat hy met een roeiboot zou hebben gevaren welke niet voorzien was van licht. V?rd. dee% mede dat niet hy, maar ge tuige J. C. J. de eigenlijke schipper was, maar dat zy beiden aan het peuren waren. De ambtenaar van het O. M. meende op grond van deze verklaring dat een aanvul ling van de dagvaarding noodzakelijk was en completeerde deze als volgt: „in ver- eeniging, althans ieder voor zich". De ambtenaar vorderde daarom vrijspraak voor de verdachte en 5.— boete of 2 dagen hechtenis voor den getuige J. C. J. De Kantonrechter sprak de eerste ver dachte vry, maar veroordeelde de getuige C. J., die spr. schuldig achtte, tot beta- Jing van 3.— boete subs. 1 dag hechtenis. Boter zonder merk. J. M. v. d. S. te Oudewater was geverba liseerd wegens het doen vervoeren van boter zonder merk van de Crisis Zuivel- centrale. Verdachte zeide dat de boter door een boer as meegegeven aan zyn knechtje, teneinde een schuld aan verd. te vereffenen. Het knechtje, de 17-jarige A. J. C. te Oudewater, als getuige gehoord, zeide dat hy niet wist wat de inhoud van het pakje 18. Het was de eerste keer dat getuige een dergelijk pakje voor zyn baas vervoerde. Verd. zeide nog, de boter niet te hebben De ambtenaar achtte het ten laste geleg de niet bewezen en vroeg vrijspraak. De Kantonrechter sloot zich hierbij aan. Kwajongensstreek, ien akelige, misselijke kwajongens streek", aldus kwalificeerde de Kantonrech ter de daad van W. H. A. en G. P. v. d. K. te Zevenhuizen, die d» 17-jarige Dirk R. te Zevenhuizen met' het hoofd onder water hebben gedompeld, waarna de jongen in het water viel. Dus een akelige, misselijke kwajongens streek, herhaalde de Kantonrechter. Verdachte: nee meneer. Kantonrechter: Nou, een heldenstreek ui! Verdachte: De jongen was zoo zwart dat e zeiden hem te willen „doopen", waar tegen Dirk R. geen bezwaar maakte. De ongelukkige Dirk R. kwam voor en vertelde dat hy'met een kar tegen de hoog te van een brug op reed, toen een troepje jongens hem sarde. Een van de helden riep m toe: „Dirk, ik sla je dood!" De ambtenaar van het O. M. vond dit feit buitengewoon ernstig en vorderde tegen elk der kwajongens 15.— boet subs. 3 dagen, met de waarschuwing geen represaillemaat regelen tegen Dirk R. te nemen op straffe van voorgeleiding voor den Officier van Justitie. De Kantonrechter legde hen elk ƒ10.— boete subs. 2 dagen héchtenis op. Verkeerd verkeer. Dr. J. J. R., thans wonende te Den Haag, stond terecht wegens het veroorzaken van een aanrijding op de Gouwe. Dr. R. kwam met zyn auto uit de rich ting van de Keizerstraat, toen ter hoogte van de R. K. Pastorie de groentenwagen van J. M. P. S. stond, waarlangs een juf frouw aan den linkerkant passeerde, waar door zy aan den linkervoet werd aange reden. Get. J. M. P. S. verklaarde dat dr. R. zeer langzaam heeft gereden, maar het verkeel ter plaatse erg moeilijk is. De Ambtenaar van het O. M. vond dit een "verzachtende omstandigheid en eischte 10 subs. 2 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 5.boete subs. 1 dag hechtenis. Geen vergunning. P. M. te Waddinxveen heeft witlof ge teeld zonder vergunning van de Groente en Fruitcentrale. Verd. heeft de grond niet omgeschoffeld en de witlof verkocht. De Ambtenaar eischte ƒ25.subs. 5 dagen. De uitspraak luidde 20.— subs. 4 dagen. Melkvervalsching. P. v, V. te Gouda stond terecht wegens het verhandelen van melk die met 8 Of- water was gemengd. De Ambtenaar vorderde daarvoor 75. of 15 dagen. De Kantonrechter veroordeelde v. V. tot betaling van 50.subs. 10 dagen hechte nis. Geen gchriksteiger. Wegens het niet aanbrengen van een schriksteiger en kantplanken aan een in s aanbouw zijnd huis, werd W. B. te Berg ambacht veroordeeld tot 16.boete of 3 dagen hechtenis. De eisch was ƒ25. subs. 5 dagen. Een gevaar op den weg. L. V. te Gouderak bestuurde een auto, welke niet voorzien was van een deugdelijk werkende stuurinrichting. Er bleek een spe- ,ling van 90 graden te zyn. Inmiddels is de zaak in orde. Conform de eisch van de,n Ambtenaar werd verdachte veroordeeld tot 10. boete subs. 2 dagen hechtenis. Collecte voor „Tot Heil dee Volks". De ten bate van de kindervoeding „Tot Heil .des Volks" gehouden collecte heeft ƒ118.64 opgebracht. Het Gemeenteraadelid J. P. in het St. Jozef-Paviljoen Het Gemeenteraadslid, de heer P. P. Des- sing, is reeds eenigen tyd ongesteld. Gis teren is hij ter observatie opgenomen in het St. Jozef Paviljoen. Diploma kraam verpleging. Gisteravond zyn in het ziekenhuis „de Wijkverpleging" voor het diploma kraam verpleegster geslaagd de zusters Lien Berg huis en Bep van Gevi Aan het Bureau van Politie zyn te be vragen de navolgende aldaai als gevonden gedeponeerde voorwerpen: een kinderporte- monnaie, een paar handschoenen, eenige ringen met sleutels. Verder zyn aan de navolgende adressen te bevragen: een beurs met inhoud, Imbenz, Zwarteweg 28; een bl. alpinomuts, A. Kam- merad, Achter de Vischmarkt 33; een glacé handschoen, M. v. d. Laan, Boomgaardsti 1 62; een kindersokje, D. Wildschut, Mole.i- werf 26; een bos sleutels, P. Jongeneeï, I Markt 41; een paar dameshandsohoenen, J. J. Slobbe, R. van Catsweg 84; een regenjas, M. Vergeer, Stein K 30 bij Haastrecht; een gr. handschoentje, L. v. Vliet, Karnemelk- sloot 135; een clips, J. Versluis, Voorwil lens 101; een halskettinkje, G. Kruisheer, Turfmarkt 7; een doos met schoenen, J. M. de Jong, Reigerstr. 38; een zvv. alpinomuts, i J. A. v. d. Sanden, Fluw. Singei 93; een nieuwe ijzeren buis, J. van Hoorn, Bosch- weg 33; een bruine muts, M. Pieters, W. Tombergstr. 28; een br. damesportemon- i naie, Bruinesse, Vrouwensteeg 25; een lage zwarte schoen, Broekhuizen, Pr. Hendrik straat 73; een heerenrijwiel, H. D. Tams1?, 1 Naaierstr, 23; een bl. ceintuur, P. Bezemer, V. Heusdestr. een breiwerk, Juffr. Ste- renborg, H. v. Alphenstr. 12; een pakje la- bak, B. v. Ardenne, Turfmarkt 90; een jon- i gensboek, S. Leeflang, Zoutmanscr. 2; een schooltasch, L. Mathol, Gr. v. Bloisstr. 44; 1 een portemonaie met inh., C van Leeuwen, Groeneweg 79; een sleutel van pielkbus, A. Prinsenberg, Boelekade 98; een gl. hand schoen, B. v. Ardenne, Turfmarkt 90; een R.K. kerkboekje, K. Mollema, Achter Wil lens 2; een damesportemonnaie, A. I.. Polet,, Raam 242; een alpinomuts, L. Rietveld, Lethmaetstr. 65; een br. damesporlemon- naie, Mej. den Haag, Raam 153; 5 stangen voor electr. lampen, J. Berlijn, Gr. Floris- weg 58; een damestasch met inh., L. Ver- Goudscheweg Stolwijk; een alpir.o- Imuts, I,. van Balen, Gouwe 90; een motor kap (hoofddeksel), M. Korevaar, N. Haven 186; een gouden halsketting, J. W. Geukes, J Raam 64; een roode portemonnaie, J. F. I Coster, B. Martenssingel 16; een alpino muts, C. van Blokland, Krugerlaan 22; een br. lederen portemonnaie, P. Blom, Gror». Tiendaal 6; een handschoen, L. Koster, j Baanstr. 32; een dameshandschoen, L I Brink. C. Ketelstr. 48; een zw, alpinomuts, S. Rapis, Derde Kade 94; ee nherdershond, Groenendijk. Du Toitstr. t. Aan het Bureau van Politóe zijn omtrent eenige gevonden rywielbiilastingplaatje* inlichtingen to bekoryen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Thalia-Theater. Peter. 6 Nov. 2 uur Gouda-, G.S.V,- en Olympia- terrein. Voetbal- en korfbalwedstryden voor scholieren. 6 Nov. 7.30 uur Ned. Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 6 Nov. 8 uur Blauwe Kruis. Openbare jaar vergadering hulpverleening Zendingsbond, lezing zendeling H. J. van Weerden. 6 Nov. 8 uur Geref. Kerk. Spreekbeurt ds. J. P. C. ten Brink, dankstond voor gewas. 6 Nov. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Con cert Arnhemsche Orkestvereniging. 7 Nov. 7 uur Soc. „Ons Genoegen" Biljart en K aartconcours. 7 Nov. 7.30 uur Heerenstraat 5. Spreek beurt ds. B. Toes voor Vrye Geref. Ge meente. 7 Nov. 8 uur Vrye Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 7 Nov. 814 uur Nieuwe Schouwburg. Oranje avond door de Chr. Jeugdvereeniging „Oranje Garde". 8 Nov. 7.30 uur Heil des Volks. Spreek beurt C. Faas. 8 Nov., 8 u. Gebouw Ambachtsschool, Graaf Florisweg. Ledenvergadering. 12 Nov. 814 uur Bovenzaal Soc. „de Réunie" 3e cursusavond Volksuniversiteit A. RI- eardo. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Straatverlichting. Burgemeester en Wethouders alhier, stel len den Raad voor over te gaan tot het be tegelen van de trottoirs aan de Burgemees ter Troost3traat in onze gemeente. Begroo ting 2500.—. Ook wortit voorgesteld eeni ge beplantingen aan te brengen aan de we gen in onze gemeente. De bewoners van de Oranjelaan hebben een reeds daartoe strek kend verzoek gedaan. Weer een granaat gevonden. Bij den aanleg van den nieuwen Rijks in onze gemeente is weer, thans de zei a. granaat gevonden. Het betrof than, jen buskruitgraaat van 34 K.G. Personeel van de Hembrug hebben het projectiel onscha delijk gemaakt. Kindervoeding. Het comité van Kindervoeding kon dit jaar niet beschikken over de garage van den heer De Graaff, waar vorige jaren de koke rij was gevestigd. Thans heeft het comité een oude barak aangekocht, die door de zorg van de werkloozen achter de openbare school B is geplaatst. Door personeel van de gemeente zal in vrijen tyd gas en elec- triciteit worden aangelegtd. Hierdoor be schikt men thans weer over een goede er. goedkoope gelegenheid om de spijzen klaar te maken. Rotterdamsche Kegelbond. Jubileumwedstrijden der Goudsche Kegelclub. Stand der wedstrijden op Dinsdag 5 November 1935. Wedstrijd korpsen A, lü prijzen: 1 Tous les Neufs 287 hout, 46 treffers; 2. V.O.L. 287 hout, 43 tr.; 3. O.O. Gouda 281 hout, 43 tr.; 4. D.O.P. 280 hout, 43 tr.; 5. N.O.V. E.N.I. 279 hout, 45 tr.; 6. Poedelaars 275 hout, 40 tr.; 7. AD.o. 274 hout, 43 tr.; 8. Treffen wint 270 hout, 46 tr.; 9. V.V.V. 227 hout, 38 tr. Wedstrijd korpsen B, 7 prijzen: 1. A.D. O. II 289 hout, 45 tr.; 2. A.D.O. III 273 hout. 42 tr.; 3. G.K.C. III 261 hout, 41 tr.; 4. G.K.C. II 259 hout. 45 tr. Extra prijs: Hoogste korpswerper de heer P. H. A Hofkamp (G.K.C. III) 73 hout. Jubileumwedstrijd. 10 prijzen, baan I en II: 1. Korthals 73 hout, 10 tr.; 2. v. d. Water 70 hout, 9 tr.3. Bakker 70 hout 9 tr.4. Goudsmit 69 hout, 10 tr.5. Nieu- wendijk 69 hout, 10 tr.; 6. Bosman 68 hout, 10 tr.; 7. Bertels 68 hout, 10 tr.; 8. v. Straaten 66 hout, 10 tr.9. Gaarlandt 64 hout, li» tr.; 10. Scheffer Sr. 64 hout. 10 tr. Vrije baanwedstrijd, baan I en II: i. Bosman 43 hout; 2. Bijnen 43 hout; 3. Willemse 42 hout; 4. Nieuwendijk 42 hout; 5. J. Stok 42 hdut; 6 Mr. C. Jonker 41 hout; 7. E. Jaspers 39 houtv 8. Berenborg 39 hout; 9. Zonneveld 39 hout; 10. Ronde 39 hout. Extra dagprijs: hoogste werper vrije baan Bosman 43 hout Vrije baan dames-wedstrijd: l Mej. Jonker 40 hout; 2. Mevr. Dortland 29 hout, 3. Mevr. Hofkamp 28 hout. Om het wereldkampioenschap schaken. Vijftiende partij afgebroken na veertig zetten. Gisteravond is te Baarn in het Bad hotel de 15de partij om het wereldkam pioenschap schaken begonnen. Na 40 zetten werd de partij afgebroken, waarbij Euwe twee pionnen meer heeft ten koste van de qualiteit. Hedenmiddag zes uur wordt de partij ln het Badhotel te Baarn voortgezet. Deze partij werd door Euwe onberispe lijk gespeeld. Een weinig gebruikte vari ant in de Tsjechische verdediging stelde Euwe voor een moeilijk probleem. Onze landgenoot verstond niet alleen de kunst het evenwicht te bewaren, doch hij wist zelfs door een serie fijne zetten het lni- tiatief te nemen met het gevolg, dat de wereldkampioen een pion moest afstaan om niet langzaam doodgedrukt te wor den. Spoedig hierna offerde Euwe de kwaliteit voor een tweeden pion. Met een j overmacht van pionnen op den Dame- I vleugel zag men Euwe reeds een goede 1 kans om te winnen maken. In tijdnood echter liet hij de allersterkste voortzet- ting achterwege, zoodat Aljechln zich weer tegenkansen wist te scheppen. Al- hoewel Euwe bij het afbreken nog zijn twee verbonden vrijpionnen op den Da- I mevleugel bezit ls het zeer onwaarschijn- lijk, dat hij deze kan handhaven en hier door stijgen de remisekansen aanmerke lijk. Het belooft in elk geval nog een In teressant eindspel te worden. Dammen. Competitie 1ste klas N.D.B. Gouda Semper Avanti. C. v. EykG. J. Bertans1—1 F. Jacobi—J. Martin Jr0—2 I J. Goudriaan—K. Hoogstraten l—l C. Eikenaar Jr.J. Dubois 11 G. v. ArdenneM. Mannafgebr. I P. "Bouter—A. Tuytel 1—1 Th. v. d. Veer—J. v. d. Meer 1—1 i C. Eikenaar Sr.H. Rerrerij 20 H. LorjéG. Klis 1—X Piet SchoutenM. v. Gasteren 0—2 getrokken voorstel tot verslechtering van de regeling der periodieke verhoogingen. Wat betreft de wijziging der jeugdloonen voor nieuw aan te stellen personeel ves tigt het comité de aandacht op de diep ingrijpende verlagingen welke door de wijziging dreigen te worden ingevoerd. Mede in verband met de heerschende werkeloosheid wordt er in het adres op aangedrongen voor die groepen, welke langer dan 4b uur per week werken, een verkorting van arbeidstijd door te voe ren. De recordvlucht van Sir Kingsford Smith. LONDEN, 6 Nov. Sir Kingsford Smith die een poging wil wagen om het record EngelandAustralië op zijn naam te brengen en vorige week met zijn machine motorpech had, is hedenochtend om 6.27 van het vliegveld Lymphe gestart. Te 7.84 vloog hij over Le Bourget in de richting Marseille. De Koetilang naar Ned.-Indie vertrokken. Hedenochtend is het K.L.M.-vliegtuig de „Koetilang" vertrokken naar Ned.- lndié verrtokken. Geboekt hadden i pass. Amsterdam Calcutta, 3 passagiers Amsterdam Singa pore, 1 pass. Athene Cairo en een pass. Gara— Bagdad. Tegenmaatregelen van Italië tegen de sancties. ROME, 6 Nov. In de strijd tegen de sancties, die gisteren in alle scherpte is begonnen, hebben de bevoegde organen en bonden nieuwe maatregelen tot ver mindering van het gebruik van buiten- landsche producten genomen. Zoo is dan bepaald dat alle hotels, restaurants enz. tot Dinsdag slechts één visch- of vteesch- gerecht kunnen aanbieden. Bovendien is aan alle bedrijven verzocht het verbruik van buitenlandsche producten krachtig te beperken. Gisteren waren in geheel Italië de sla gerswinkels gesloten. Mr. Br. A. 4. van Kl]n afgetreden als Kegeeringscommissaris van de Turf em Pluimvee. Mr. Dr. A. A. van Rijn heeft ln verband met zijn functies van directeur-generaal van Landbouw en directeur-generaal van Nijverheid en Handel aan den Minister van Landbouw verzocht hem ontslag te verleenen uit zijn kwaliteit als Regee- rlng8commissaris van Turl en de Pluim veehouderij. De Minister heeft dr. Van Rijn van deze functie ontheven. Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw dr. W. L. Groe ne velt Meyer te benoemen tot Regee- ringscommissaris voor de Turf en tot Re- geerlngscommissaris voor de Pluimvee te benoemen ir. J. J. Tukker. De Vijfde Primavera 610 Nov. in Rotterdam. 8—10 De vermoedelijke uitslag wordt 911 voor Semper Avanti. RADIO-NIEUW». Hilversum II: 5.30 Gramofoon6.30 Orgelspel en zang; 7.00 Nabeschouwing over den Zondag J.l. gespeelden interna- tionalen voetbalwedstrijd HollandDe nemarken door C. H. Geudeker; 7.15 Zang door „De Roodborstjes" en „De Krekel- i tjes"; 7.30 „Opvoeding tot persoonMJk- held". II'. G. van Veen spreekt. 8.00 S.O.S.- berichten; 8.03 Nieuwsberichten en V.A. j R.A.-Varia; 8.15 Opvoering der Opera j „Martha" of „De Markt te Richmond"; 10.45 Bespeling van het carillon van de St. Romboutstoren te Mechelen; 11.00 Be richten; 11.05 Gramofoon en piano. Hilversum I: 5.00 Kinderuurtje6.00 Landbouwhalfuurtje. „Enkele appels en peren voor boomgaard en fruittuin" door G. J. Zwijnenberg; 6.3» Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Nieuwsberich- I ten; 7.15 Radio-reportage, eventueel gra- mofoon; 7.30 Prof. J. de Groot: „Nieuws j over Jeruzalem in het tweede Jaar ïooo i voor Christus") 8.00 Weer- en Nieuwsbe richten; 8.05 Dankdienst voor het gewas uit de Chr. Geref. Kerk te Leeuwarden. Voorganger: dr. W. Kremer; 9.36üramo- foon: 10.00 Nieuwsberichten; 10.05 Con cert door het Hartvelt Kwartet; ll.oo Gramofoon. LAATSTE BERICHTEN. De salaris- en rechtspositie van hel Rijkspersoneel. Het comité van moderne bonden van overheidspersoneel (A.C.O.P.) richtte zich met een adres tot de Tweede Kamer over de salaris- en rechtspositie van het Rijks personeel en de onderwijzers. In het adres worden allereerst allerlei bezwa ren aangevoerd tegen de voorgestelde verlaging der jeugdloonen en het voor een' jaar opgeschortte maar nog niet in- Weeldo van Orchideeën. Hedennamiddag te 2 uur is de Vijfde Primavera, de ivajaarskeuring van de Kon Ned. My. voor Tuiribou»v en Plantkunde, waaraan een wondermooie Orchideeën-ten toonstelling is verbonden, in het hoofdge bouw der Diergaarde te Rotterdam, door den Minister van Landbouw, Mr. Dr. Decker* geopend. WISSELKOERSEN. 5 Nov. 6 Nov. Officieel. Londen 7.24% 7.24% Berlijn 59.25 59.21 Parys 9.70% 9.70 Brussel 24.88 24.87% Zwitserland 47.88 47.87% Kopenhagen 32.37% 32.37% Stockholm 37.37% 37.37% Oslo 36.42% 36.42% New-York 1.47% 1.47% Niet officieel. Italië 12.— 12.— Madrid 20.15 20.15 Praag 6.09% C.09% Beursoverzicht. Op de wisselmarkt heerschte vandaag een vaste tendenz van beleggingswaarden, hetgeen na de jongste ontwikkeling van de g*markt en alles wat daarmede verband hoodt, niet behoeft te verbazen. De 4% obli- gatiën Nederland en Ned. Indië trokk en een kleinigheid aan, terwyl ook de oude schuld prijshoudend was. De geldmarkt bleef zeer ruim, dit verhinderde niet dat voor prolon gatie 3% pet. werd genoteerd, nadat eerst voor 3% was afgedaan. 'Dij Scheepvaart papieren bevonden zich in het middelpunt van de belangstelling. Het is lang geleden dat deze aandeelen zooveel attentie ver mochten te trekken. De koersen stelden zich boven het vorige niveau en liepen daarna nog verder op. Aandeelen Rott. Lloyd en My. Nederland werden uit de markt geno me». Voor Suikerfondsen bestond een ge drukte tendenz, die vooral tot uitdrukking kwam in H.V.A.'s. Later kon wee een avans van eenige procenten worden geboekt De overige soorten bewogen zich op mir. of meer oploepende pry zen. Aandeelen ïnu. cultuurbanken werden op bescheiden voet verhandeld. Hoewel Petr. aandeelen een kalm voorkomen hadden, ontwikkelde zich in Kon. nog wel een affaire vvaarby de koers in doorsnee eenigszins lager kwam te liggen. Shell Union werden vry veel ver handeld tegen fractioneel lagere prijzen. Tabakken ha'dden een zeer kalme markt, doch waren prijshoudend. Unilevers werden beneden het vorige peil afgedaan. De Phi lips aandeelen stonden op den achtergrond. De handel in rubberfondsen wa9 van kalmen aard. De prijzen bléven stationair. Van de belangstelling die de laatste dagen voor aandeelen Ned. Ind. Spoorwegen aan den i dag was gelegd, was niet veel overgebleven.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2