fZ m Onderhoud van aluminium. In het stroomgebied van den Weser. Wenken. Hoofdpijn een veel voorkomende kwaal. gen arme onderwijzer, die onsterfelijke muziek schreef. Knoopen en gespen. Winterdienst in ons ontbijt. Invloed van spijzen op de lichaamswarmte. 129 dus voor de eerste maal officieel in dienst gesteld worden. Evenals de L.Z. 129 zal ook de .L.Z. 130 gevuld worden met heliumgas en dit zal vermoedelijk eveneens in 16 gascellen wor den ondergebracht. Terwijl van November 1936 af de L.Z. 129 tezamen met de L.Z. 127 den dienst op Amerika zal onderhouden, zal ook de L.Z 130 in dienst worden gmomen, zoodra li& geheel gereed is ongeveer in het jaar 1937 jh en misschien, zooals vooripupig het plan is de verbinding met Oost-Azië onder houden. Aangezien men evenwel aanneemt, dat de lfcverisduur van de L.Z.* 127 (Graf Zeppelin) na verloop van dien tijd aanmer kelijk zal zijn afgenomen, bestaat ook be mogelijkheid, dat de „eerwaardige" graaf later uitsluitend "zal worden gebruikt voor oefeningsreizen, om op die wyze geschooid personeel te verkrijgen, terwijl dan de L.Z. 130 in diens plaats ingelegd wordt in den dienst op Amerika. Tegen den tijd, dat de L.Z. 130 geheel gereed is, zal men te dezen aanzien een beslissing hebben genomen. In bijna iedere huishouding vindt men gebruiksvoorwerpen van alumi- niufai, d^t thans zoowel dof als glim mend gefabriceerd wordt en een sie raad voor xJe keuken vormt. Heel bV grypeiyk neemt men zich bij de aan schaffing. vpor te zorgen, dat het er goed uit,blijft zien. Wat is de juiste wijze om dit me taal goed te onderhouden en hoe voorkomt men ketelsteen? Inderdaad stelt het aluminium geen bijzondere eischen en kan zeker wel tot het gemakkelijkste keuken werk gerekend worden. Men moet<evenwel trachten te voor- kc.ïien, dat men voorwerpen gebruikt lij het reinigen, die krassen, zooals u u. metalen pannenlappen. Men ge bruikt machte schuurmiddelen en een oud lapje of niet te harde borstel, waarddbr de glans blijft bestaan, ter wijl er ook bepaalde jnetalen sponsjes in den,handel zijn, die het metaal niet aantasten. Zeeppoeder kan gebruikt worden, mits het geen soda bevat, beter yog is zachte zeep of een vlok- kensopje, daarna goed afspoelen en afdrogen. Gepolijst aluminium wrijft men met een flanellen cjóek na en een of ander goed poetsmiddel. Meermalen gorden aluminiiim pan- pen van binnen bruin, hetgeen met de kwaliteit van het metaal niets te ma ken heeft, volkomen onschadelijk is en de spijzen niet aantast. Men kan de pannen uitkoken met citroen of 'vruchtenschillen, desnoods onfier toe voeging van een eetlepel aluin, borax of wijnsteen. v Hard, water veroorzaakt veel ketel steen, hetgeen men verwijdert door ketels b.v. met azijn te vullen (gedeel telijk althans) en dit te laten door koken; terwijl men bij drogisten te-* vens wel middelen kan krijgen, die het water zacht maken en waarmecfe men de ketel uitkookt. Waar een meer dan duizendjarig verleden zijn stempel hééft gedrukt. Hel land van Münchhausen en Dr. Eisenbarth. De bevolking kenmerkt zich door humor en gastvrijheid, De Weser, die tusschen Rijn en De menschen zijn gastvrij ofschoon Elbe stroomt, blijft in vergelijking weinig spraakzaam, doch hun trouw met deze beide rivieren meer op den j is spreekwoordelijk. Al dragen ze het achtergrond. Maar ook aan haar hart op de tong, toch hebben ze een mond ligt een haven van groote be- teekenis, Bremen, en de aan haar oevers liggende burchten en verster kingen leggen getuigenis af van een meer dan 1000-jarige geschiedenis, die zelfs verder teruggaat dan die van haar snel gegroeide zusier, de Elbe. Het landschap is lichtgolvend en de heuvels zijn steeds frischgroen. De overlevering is hier belichaamd in den grafsteen van den wonderdok ter Dr. Eisenbarth, in de kerk van het Hannoversche Münden, de don kergroen en steenrood geverfde „wieg van de Weser", en spreekt uit de leu gengeschiedenissen v^n Baron von Münchhausen, die nog nTTiet stadje Bodenwerder aan de Weser, waar deze fantastische opsnijer woonde, schijnen rond te warén. Daartusschen, in het nabij de ri vier gelegen stadje Eschershausen, is Wilhelm Raabe geboren. De personen die hij teekende, hebben iets over zich van de stemming aan de Weöhr. zij geven op ongekunstelde wijze uiting aan goedgemeenden spot. De bewoners hebben een groot gevoel voor humor! Een der voornaamste goede! eigenschappen van de bewoners van deze streek is de humorDeze humor sproot 'oorspronkelijk voort uit een tragische lotsbeschikking. Het weer spannige verzet van den ouden Sak- ser leeft npg langs de Weser, waar de koppige bevolking zich na een eersten warm gemoed. Ken prachtige natuur! Landschap en volksaard werden en bleven in den grooten, een weinig af zijdig gelegen oosthoek van Bruisen, die aan een kolonie doet denken, een voudiger, simpeler. In, het Noord- Westelijk deel van Duitschland waar verscheidene vorstelijke erfdeelen zijn samengevoegd, en waar velschil lende dialecten worden gesproken, zyn de natuur en de geschiedenis veel- zydiger, gecompliceerder, alsof tus schen het vakwerk van Gothische ge vels een meer zuidelijke steenarchi tectuur op stad en burcht was toege past. Hier in het Wesergebied vinden wy Westfaalsche openhartigheid Qfi Han noversche hoffelijkheid, die zich uit in een welgekozen taal, vermengd met de zware en ernstige levensopvattin gen van- de boerenbevolking en de meer luchtige, die de zeewind aan waait. De roode Westfaalsche aarde ontsluit zich niet zoo gemakkelijk voor vreemden invloed. Het sty ge rende paard, symbool der Saksers, is nog altyd een welgekozen zinnebeeld voor de ontoegankelijkheid van deze streek voor vreemden invloed. Weelderig is de natuur. Bloeiende boomgaarden en schaduwrijke loof- bosschen omzoomen de rivier, die voortglijdt temidden van sappige groene weiden, afgewisseld door rots- partyen met kloven en plateaus, en, wat verder, zich wringt door den be- OUDE VOLKSFEESTEN IN WESTFALEN. Tot de oude WestfmtecfuSvolks feesten, die zich van jaar tot jaar in toenemende belangstelling moèen verheugen, behoort in 't bijzonder de Allerheiligenkermis in Soest, u/elke elk jaar vanaf den Woensdag na Aller heiligen tot den daarop volg énden Zondag in deze aan tradities zoo rijke stad wordt gevierd. Wat de Carmvalstijd is voor Keulen, dat is de week van de Allerheilig enkermis voor de beivoners van de streek van Soest. Bovenstaande afbeelding, door het Landes V erker sverband West falen (M.) verstrekt, toont aan hoe daar nog thans, evenals een eeuw geleden, in de nauwste straten en pleintjes dier stad de kermis hoogtij viert. dertigjarigen oorlog aan Karei den kenden doorgarig van de Westfaal- Grooten overgaf. Het Karolingische fort Herstelle en het op instigatie van Lodewyk den Vromen gestichte klooster Corvey, waar rfoffmann von Fallersleben, de zoo bekende Duit- sche dichtpr op lateren leeftijd heeft gewoond, het Sintelgebergte, waar eens de Saksers een overwinning be vochten, en de naam Wittekind in verband met de Westfaalsche Poort, zijn even zooveel herinneringen aan bitteren strijd. Ook thans duurt het wat langer dan aan Neckar en Main voordat vreemdelingen zich hier thuisvoelen. De appelwijn, die in tui nen en kelders te vinden is, is geen vurige most, maar zijn goudgele kleur, zijn helderheid en zijn degelijk heid kunnen zich ryet die van eiken anderen wyn meten. sche Poort by Münden. „Mannheim aan de Weser". De steden, kasteelen en landhuizen langs de Weser zyn klein gebleven. In het hoog opgaayd bosch van den Sol ling bleef in achteraf gelegen dorpjes nog menige volksgewoonte bestaan. En in het land van Schaumburg draagt men bij de landelijke kleeder dracht nog de rijk-bewerkte bonten kap. De ontwikkeling van de kunst nijverheid, die Jiaar hoogtepunt be-" reikte in de vervaardiging van het Fürstenberger porselein, maakte het noodzakelijk om aan de toekomst te denken. De stichter van Karlshaven, een Hessische landgraaf, droomde reet^s meer dan 200 jaar geleden van een verbinding tusschen Weser en Donau, van een. „Mannheim aan de Weser"*. In dien tijd hielpen Han noversche regimenten de Engelsche kroon bij het veroveren van Gibral tar en later streden zonen uit de We- serstreken op Amerikaanschen bodem aan de zijde der Ehgelschen. De streek van de Weser is bekend om haar" geneeskrachtige bronnen; het staalbad Pyrmont, het Bad Eil- sen, het zwavelbad yan Nenndorf waar verlamden genezing kunnen vinden en het beroemde Bad Oeysn- hausen, aan den voet van Wittekinris bergen. Wat zullen we nog verder var. Bre men vertellen? Bremen, de gO'.-L handelsstad, waar de polsader va het wereldverkeer klopt, waar het laatste sprankje romantiek vertegen woordigd in de antieke geveis aau het marktplein,'moet plaats mtken voor de nuchter-* zakelijkheid va den mo dernen t'jd Koperen ornamenten. Bewerkt koperen ornamenten geven yaak na het poetsen witte lijnen. Om dit te voorkomen wry ft men er na het opwryven met citroensap overheen, waardoor de poetspomaderesten ver dwijnen en de glans zelfs nog ver hoogd wordt. Zout. Indien men een theelepel zout bjj gekookte stijfsel voegt, zal het geste ven waschgoed by winderig weer niet slap worden, en by vorst niet bevrie zen. Teervlekken. Teervlekken kan men verwijderen met eucalyptusolie, waarvan men een weinig op een lapje druppelt. Zacht jes over de plek wrijven en zoo noo- dig herhalen. DE BABY-CAR. Yerlcoqjjer: U zult zien dat U een vol komen contröle hebt op dezen wagen. Cliënt: Is er dan geen plaats voor mijn vrouw Verschillende ooi-zaken. Genezing door dieet. Hoofdpijn is een veel voorkomende kwaal, waaraan vooral vrouwen en meisjes veelvuldig lijden. Soma heeft men er in weken en maanden geen last van, terwijl meer malen de aanvallen met steeds korter tusschentooozen optreden. Wij spufcken van aanvallen en te recht, want b.v. zenuwhoofdpijn komt plotseling op niet ondragelijke pijn. Meestal neenrc men zyn toevlucht ren maken zich zorgen om den ernst der tijden, hebben met geldgebrek te kampen en weten niet op welke wyze zy in de behoeften van het gezin moe ten voorzien. Zij moeten veel meer in huis werken dan vroeger, omdat zy op weinig of geen hulp aangewezen zyn en de opeenhooping van werk, waar zy als tegen een berg opzien, maakt, dat ook van deze categorie te veel van hare zenuwen geëischt tot een aspirine of een kop koffie of j won dt. thee, doch hiermede wordt de oor- zaak niet weggenomen. Veelal is de pyn zoo hevig, dat men naar bed moet gaan en liefst zoo stii mogelijk blijft liggen in een donkere kamer. Hoofdpijn kan verschillende oorza ken hebben, doch steeds is het een signaal, dat een of ander onderdeel Hevige hoofdpijnen treden op, die bonzen en kloppen en zich zelfs in de oogspieren en tot in den hals doen ge voelen. De arts zal een of ander midJ del voorschrijven, dat by dergelijke aanvallen gebruikt kan worden, doch ook hier moet de oorzaak van het kwa%d worden weggenomen. Men van de machine niet goed werkt en j moet zich tot beperking van werk de aandacht vraagt. dwingen, ook in het belang der huis- Nerveuse hoofdpijn is wel een der j genooten, die liever een rustige vrouw meest voorkfmende vormen en rr&ermalen het gevolg van te veel en te ingespannen werken. Vele vrou wen hebben* tegenwoordig overspan nen zenuwen, soms omdat 'zy hare krachten overschatten, veel uitgaan, en moeder om zich zien, dan een, die altijd zwoegt eri prikkelbaar is. Ab soluut noodig is om iederen middag een uur te gaan rusten, liefst op bed, zoodat alle spieren zich jiunneh ont spannen en de zenuwen tot rust ko- eerst zeer laat naar bed gaan en on- men. Indien een huisvrouw geen tyd voldoende uitgerust opstaan. Ande- heeft flinke wandelingen te gaan ma ken, dan moet z|j hare boodschappen zelf gaan doen, waardopr zij allicht een half uur in "de buitenlucht komt en tevens afleiding krijgt. Hoofdpijn kan ook „een gevolg zyn van indigestie, hetgeen vrouwwen en meisjes reeds aan te zien is door de matte gelaatstint en doffe oogen en wat zij zelf zien als zij hhar tong eeps in den spiegel bekijken. Veel te weinig aandacht WQrdt be steed aan een goede spijsvertering, terwijl het toch zoo noodzakelijk is, dat iederen dag de inhoud der darmen ontlast wordt. Sommigen loopen twee, drie dagen, zonder dat zulks plaats heeft, nemen dan weer eens een avond een laxëermiddel en denken hiermede het kwaaie bestrijden. In dien de darmen zicw niet regelmatig iederen dag ontlasten, worden zy op den duur overbelast en giftige stoffen welke hierdoor ontstaan, worden in het bloed opgenomen, waardoor de meest gevoelige-lichaamsdeelen wor den geprikkeld. De weefsels worden aangetast, de weerstand vermindert en de kans op infectieziekten is groo- ter. Hoofdpyn is dan in vele gevallen een gevolg van constipatie. - Van belang is het dieet, dat moet bestaan uit veel groenten, vruchten, compote, bruin- en roggebrood, ter wyl men tevens lichaamsbeweging moet nemen. Een uitstekend middel tegen con stipatie is het nemen 's margins en 's avonds van een lepel parafine fapo theker of drogist), waardoor de van den der darmen gesmeerd word. n. Ir» den beginne neme men 's avonds zoo noodig nog een kleine dosis cascara of een ander laxeermiddel. Senna- peultjes, waarop men 's morgens heet water schenkt, b.v. 10 a 12 op een kopje, geven 's avonds een uitstekend laxeermiddel (zeven). Hoofdpijn kan ook veroorzaakt worden, doyrdat de oogen teveel zyn ingespannen, door naaien, schrijven, lezen of wat ook, hetgeen veroorzaakt wordt door de overbelaste oogzenu wen, die in verbinding staan met de hersens. Het verstandigste wat men kan doen is een oogarts raadplegen, die wellicht een bril zal voorschrijven. Soms zal een sterkere bril dan men gewend is te gebruiken, het euvél eveneens verhelpen. Tenslotte noemen wy nog hoofdpyn, "welke ontstaat door de lever- en gal-afscheiding en gepaard gaat met onpasselijkheid, soms zelfs met braken en zwarte stipjes voor de oogen. De patiënt voelt zich ellendig, is niet in staat iets te doen en moet naar bed. Soms duren deze aanvallen één dag, soms echter ook meerdere dagen. Wordt de pijn door de gal veroorzaakt, dan helpen enkele korrels Calomel (apo theker) 's avonds vóór het naar bed gaan èn 's morgens een glas water met Epsom salt. Calomel werkt op de lever en galafscheiding en dikwijls kan men een opkomenden aanval be dwingen, door enkele korrels in te neipen. De lydsters aan deze soort hoofdpyn moeten zich, niet zwaar Voeden en vooral vette spijzen ver mijden. Doet het hoofdpynduiveltjö zich voelen, dan moet men de oorzaak trachten na te gaan om de kwaal kunnen 'genezen. Men moet echtei niet verwachten onmiddellijke ge nezing te vinden, daar geduld en vo harding noodig zijn, vooral in geva len waar men reeds lang met hoofc pijn te kampen heeft. EEN LANG LEVEN BESCHOREN. Ze zeggen dat getrouwde mannen lan ger leven dan vrijgezellen. Dan moet ik wel heel oud worden, want ik ben voor de derde maal getrouwd! Rochus Dedier en de muziek van de Passiespelen te Oberammergau. door SOPHIE RÜTZOU. Een der grootste verrassingen voor iemand, die de passiespelen te Ober ammergau voor de eerste maal bij woont, is de muziek. Men verwacht, dat bij het tragische gebeuren op het tooneei zware, sleepende muziek zal worden gespeeld maar wat hoort men? Verrukkelijke melodiën, uit den tyd van Haydn en Mozart, zacht van instrumentatie, met schoone partyen, rooral voor de strijkinstrumenten. Deze tegenstelling tusschen het driehonderd jaar oude spel en de mu ziek van het genre van die van Mo zart komt daar vandaan, dat er eigen lijk tot in de 19de eeuw geen muziek bij de passiespelen is geweest. De tekst van de Oberammergauer spelen van 1662 de oudste die wij bezitten heeft slechts op één en kele plaats muziek; Christus zingt daar; „Eli, Eli Lama Sabathani", waarbij een koraal aansluit. Een tekst van iets lateren datum kent een gezang met een „Schutzgeist" en tot slot een „Aria der Dankbaarheid". In de spelen van 1780, 1790 en 1801 ko men reeds enkele muzikale deeleh voor: merkwaardigerwijze hebben al leen de duivel, de zonde, de dood en de afgunst zangpartijen, behalve dan dat ook de slotscène met een plechtig jubelgezang eindigt. Toen Ottmar Weiss den nieuwen tekst schreef, zette Rochus Dedier zich er toe, hierbij een werkelijke passiemuziek te schrijven. Rochus Dedier was in Oberammer gau geboren, in het schoon beschil derd huis, „Zum Weissen Lamm", te genover de kerk; in het huis, dat jiiedert 150 jaar in het bezit van de familie Dedier is. De vader, die herbergier was, wist in het geheel niet hoe hij aan zulk een muzikalen zoon kwamDe kleine Ro chus werd wegens zyn begaafdheid in de koorheerenstichting Rotten- burch opgenomen en kreeg daar een muziek-opleiding. Daar, in het kloos ter Rottenburch, hoorde hy muziek van de beide groote meesters, Haydn §11 Mozart, en deze hebben zyn ge- heele verdere leven beïnvloed. Dedier wildé zelfs kloosterling worden, om steeds in het prachtig orgel van het klooster te kunnen spelen, doch zijn jeugd viel in den tyd, dat de kloosters werden opgeheven en zoo moest hy ook op 23-jarigen leef tyd zyn philo- sophische en muzikale studies onder breken. Hy solliciteerde naar een betrek king van onderwijzer te Oberammer gau en kreeg deze ook. Nu was Rochus Dedier een arm schoolmeestertje. Maar hy voelde geen nood en armoede! Hij leefde in een wereld van klanken en hoorde hemelsche melodiën, welke hy neer-* schreef. Zoo, met de pen in de hand, naar engelenstemmen uit den hoogen luisterend, ziet men hem ook op het oude schilderij, dat van hem in het Raadhuis te Oberammergau hangt. In 1802, in hetzelfde jaar, waarin hy zyn betrekking van onderwijzer in zyn geboorteplaats kreeg, huwde hy de dochter van een secretaris by het Hof en twintig jaar lang heeft de kinderlyk vrome man als onderwijzer en koorleider in de gemeente Ober ammergau gewerkt. Hy overleed op 15 October 1822, ver van Oberammergau; zyn stoffe lijk overschot werd te Oberföhring naby München begraven. De compo nist van de passiemuziek is dus slechts 43 jaar geworden. Reeds op zyn 18e jaar, in 1797, had hij ter gelegenheid van een pries terjubileum in het klooster een can tate gecomponeerd, welke in de mu zikale wereld groot opzien verwekte. Hy heeft ook voor de kinderen van Rottenburch aardige kinderliedjes gecomponeerd, welke thans nog in de streek worden gezongen. „Dedier schreef de passiemuziek ""zelfs driemaal! Eens voor den nieu wen tekst, in 1811. Vervolgens, toen deze tekst moest worden omgewerkt, voor de tweede maal; dat was in 1815. En daarna trof hem in 1817 een vreeseljjke slag: bij een dorpsörand werd zyn huis verwoest en 'het kleine beetje have en goed van de onderwij zersfamilie, mét de passiemuziek, verbranddeDedier was toen genood zaakt de muziek voor de derde maal te schryven voor de spelen van 1820, en zoo is de muziek tot den huidigen dag gebleven. Verscheidene malen zijn door grootheden in de muziekwereld po gingen aangewend, een andere mu ziek voor de passiespelen in te voe ren. In den loop der jaren heeft men daarvoor o.a. muziek van Bach, Wag ner en Liszt voorgesteld. Doch wat men ook probeerde, het mislukte. Het bleek, dat de muziek van Rochus Ded ier, die nu eenmaal bij het passiespel hoorde, niet te vervangen is! Merkwaardig is ook het vérband tusschen Dedler's muziek en Enge land. Zoo is de origineele partituur, die gedurende tientallen van jaren spoorloos verdwenen was, in Enge land teruggevonden. Wie haar daar heeft verkocht, is niet bekend. Een even merkwaardig lot was beschoren aan de orkestpartituur. Gedurende een middagpauze in de spelen van 1850, toen het theater geheel onbe waakt was, verdween de muziek en toen de musici terugkwamen, ont waarden zy tot hun schrik dat de par tituren weg waren Hoewel men on middellijk met nasporingen begon en naar alle zijden bericht zond, bleef de muziek weg. j; Eerst in 1923 werd zij weer ontdekt Men zou haast „kunnen zeggen, dat deze winter in het teeken van knoo- pen en gespen staat. Nieuw materiaal en nieuwe bewerkingsmogeiykbeden hebben medegewerkt tot een sortee ring, zooals men nog nimmer heeft gezien. Opmerkelijk" is de groott? van de knoopen, zoowel voor mantels als voor japonnen. Behalve de plat le knoopen zijn ook de groote ronde zeer gewild en verder nog een knoop in den vorm van een gebogen eikel mei diépe gaatjes. Als materiaal geeft men de voorkeur aan hotit en leder, waarmee men het best aan den tegen- woordigen smaak kan voldoen. De gaten der knoopen zyn vaak zeer groot en dikwijls spleetvormig, zoodat men dan smal ledeY by het aanzetten gebruiken kan. Over het algemeen houdt men zich niet meer aan het gebruikelijke getal van 2 of 4 gaatjes, maar men brengt zelfs knoopen met 6 gaatjes, die misschien niet zoo practisch zyn, maar als sier- knoopen een mooi effect maken. Een laatste snuffe zyh de passementknoo- Pen van dunne lak en linnen strook jes met gekleurde gestikte randjes. Kristal wordt zeer vaak gecombi neerd met zwarte of ander gekleurde galalith, waardoor een tweekleurig effect wordt bereikt. Kunsthoorn of galalith is daarvoor net materiaal, daar het de meest won derlijke kleuren brengt. Daardoor neeft hët als nuttig gebruiksvoor-, We*p dan ook de markt veroverd en is.in betrekkelijk korten tyd een ge- artikel ter garneering geworden. en wel in het Westminstermuseum te Londen Dedier, aan wiens geboortehuis eerst eenige weken geleden een ge denksteen is onthuld, is door zyn passiemuziek onsterfelijk geworden. Deze wordt niet alleen gespeeld in de jaren, waarin de passiespelen plaats hebben, maar ook in de kerk te Ober ammergau worden elk jaar deelen er van ten gehoore gebracht. By de Palmprocessie op Palmzondag wordt het lied van den intocht van Jeruza lem gezongen„Heil Direveneens op den Zaterdag vóór Paschen en op Hemelvaartsdag. Op Hemelvaartsdag weerklinkt ook het plechtig „Alle luja". Bovendien voert het kerkkoor van Oberammergau ook in d*>n loop van het jaar missen en vastenavond gezangen van Rochus Dedier uit. Ook de jeugd van Oberammergau is den componist niet Vergeten. Wanneer zy op Sylvesteravond met de groote. lich tende ster den traditioneelen „Ster renrondgang" maken, zingen zy Ded ler's „Sterrenliederen" erby. En dat is wel het meeste, wat een componist kan overkomen: dat zijn muziek zoo zeer ingang vindt bij een volk, dat zy regelmatig wordt uitgevoerd. door Martine Wittop Koning. 9e ruwe oppervlakte van vele wol- en atoffen komt vaak overeen met de 'We der galalith knoopen. e invloed van de Renaissance brengt een toename van gouden knoppen met «tl inede in gladde en bewerkte vor men. Om echter hier ook handwerk niet k schakelen, brengt men zeer °°'e goud en zilverfiligraanknoopen AVONDTOILETTEN. De avondtoiletten zijn meerêndeels gedrapeerd; de ruimte van de rok is wisselend aan de voor- en aan de achterzijde. De lichte kleuren zijn over- heerschend. j tijd weer van beteekenis zijn), maar ook passementceintuurs worden in 'n groote afwisseling gebracht. In leder verlangt men hoofdzake lijk apart gestikte gordels met ge vlochten kanten of nerf-versieringen. Ook de naald van de lederen gesp is dikwijls van leder. Andere zijn weer voorzien van grootd gespen van pristal, schildpad imitatie of metaal. Voor avondkle ding neemt men den laatsten tijd wikjlederen ceintuurs met gespen van imitatie diamant. zoowel met de hand gehamerd als ge ciseleerd. Vanzelfsprekend wordt metaal ook met andere materiaal als galallith of kristal gecombineerd. Paarlemoer wordt in lichte en don kere kleuren gecombineerd. Van cel luloid maakt men duizenden schild pad-imitaties, die zoowel voor knoo pen als v<#r gespen een groote rol zullen spelen. Zonder overdrijving kan men dezen winter van een opbloei der ceintuur mode spreken. Niet alleen lederen ceintuurs (ofschoon deze al langen De „winterdienst" in ons dage- lykschleven beperkt sich niet tot spoor- en tramgids... er is óók sprake van in den huiselyken kring. Kachels worden gezet, warme klee- ren komen de plaats innemen van het dunn€ zomergoed, het „hoekje by den haard"komt meer in trek dan de plaats by het venster. Ook de maaltijden passen zich aan by het koudere jaargetijhet middag maal met zjfn stamppot en zyn erw tensoep; de koffietafel met het zeer geliefde „warme hapje" by de boter ham... het ontbijt met zijn stevig bord dampende pap. Er is iets gezelligs in dat winter- ontbyt. En juist het feit, dat we er gedurende het laatste halfjaar niet meer aan gedacht hebben, doet het ons t3t" dubbel waardeeren, als iets wat den glans van het nieuwe met zich brengt. Zullen we ons houden aan de Oud- Hollandsche overlevering en gort kiezen als grondstof? Of wel, voelen we meer voor de .Schotsche en Engel sche gewoonte en bepalen we ons tot havermout Dat hangt van verschillende over wegingen af. „Van den smaak", zul len de dischgenooten zeggen; de een houdt meer van gort, de ander veel meer van havermout. „Van het werk", zegt Moeder; en ze denkt aan havermout vlug-ko kende zelfsdie slechts penige mi nuten noodig heeft, terwijl de gort om even zooveel halve uren vraagt. „Van de kosten", meent een ander en ze vergelijkt dan niet enkel den prijs van de grondstoffen, maar ook dien van de verbruikte brandstof. Er is U ziet het al wel 'meer kans voor de havermout. Onover komelijk zijn ®iter de bezwaren te gen de gort nier! we kunnen b.v. om kooktijd uit te sparen en toezicht overbodig te maken heel goed onze toevlucht nemen tot de hooi kist- of krantenmethode voor het gaar ma ken we kunnen zelfs de pap kant en klaar van de melkinrichting ontvan gen een maatregel, die trouwens óók geldt voor de havermoutpap. Wat de voedzaamheid betreft stajm beide soorten pap vrijwel gelijk: gort en havermout ontloopen elkaar niet veel in voedingswaarde, terwijl de hoeveelheid melk per bord pap (2 h 4 d.L.) voor beide graanproducten ongeveer hetzelfde zal zyn, evenals de suiker, die er gewoonlijk over ge strooid wordt. 't Is de melk natuurlijk, die de hoofdrol vervult; en 't is verrassend om waar te nemen, hoe* gemakkelijk by menig A speciaal bij kinderen de me* er hiel het bordje pap in gaat, terwijl ze in den beker of het glas zoo licht wordt„vergeten" zullen we maar zeggen! j De recepten, die hier volgen, too- nen aan de huisvrouw verschillende mogelijkhedenze zal dus In staat zyn te kiezen in verband met dp omstan digheden zooals die zich in haar ge- zin voordoen. Gort met warme melk (4 pers.). 150 gr. gort, snuifje zout, 1 L. wa ter, ongeveer L. kokende melk, wat suiker. Laat de goed gewasschen gort in de voorgeschreven hoeveelheid water eenige uren weekenbreng ze in het zelfde water met een ietsje zout'— aan de kook en laat ze zachtjes gaar worden (ongeveer 2 uur). Verminder desgewenscht dezen lan- 3m kooktyd door de gort in het wa ter slechts Vi uur te laten koken, de pan dan in de hooikist of in kranten te pakken en ze daarin minstens 6 L uur te laten staan (gedurende den nacht b.v.). Dien de gort koud op, als een ste vige massa; giet er op de diepe bor den kokende melk over en strooi' er wat suiker op. (Op deze wyze kan de gort dus heel goed den vorigen dag worden bereid; alleen de melk moet vóór het ontbyt worden gekookt). Havermout met warme melk (4 personen). iy% ons havermout, snuifje zout, 12 d.L. water, ongeveer L. kokende melk, wat suiker. Breng het water met een snuifje zout aan de kook, strooi er roerende de havermout in en blyf roeren, tot de vloeistof weer kookt. Lèat de ha vermout op een zacht vuur gaar en dik worden, af en toe roerende (10 a 15 minuten). Presenteer de havermout koud (dus b.v. den vorigen dag gekoofct) met kokende melk er over en wat éui- ker. Havermoutpap (4 personen). V/i L. melk, 100 a 125 gr. haver mout (afhankelijk Van de gewenschte dikte), èiuifje zout, wat suiker. Breng de melk aan de kook, strooi er roerende de havermout in en laat ze op een zacht vuur gaar worden, nu j en dan roerende (ongeveer een kwar tier). i Dien de pap warm op en strooi er 1 op de borden wat suiker-over. I Gortpap (4 personen). I 1 flesch gortpap, wat stroop of i suiker, desverkiezende een klontje boter. j Breng de pap uit de flesch over in, een gaaf pannetje en warm ze voor zichtig (steeds roerende) op. Roer er vóór het opdoen misschien een klont je boter door en presenteer do pap met stroop of met suiker. Zoodra het kouder wordt, voelen wy intuïtief, dat wij onze voeding aan moeten passen aan de veranderde weersgesteldheid. Het is zelfs zóó sterk, dat wij aan gerechten, die wij 's zomers gaarne eten, nauwelijks aandapht schenken. I Nkt alleen de kleeding* doch ook de voeding moet zoo zyn, dat wij zoo 1 min mogelijk last hebben van koude. •Spyzen met veel vet toebereid zijn vooral zeer goed, alsmede die, welke veel koolhydraten bevatten, erwten, boonen, linzen, stevige soepen en stamppotten, die het lichaam allen warmte toevoeren. Spek, vet vleesch, aardappelen, brood, paryiekoeken zyy evéneens uit stekende voedingsmiddelen in de koude maanden, die tevens niet duur zyn en op alle mogelyke wijzen be reid kunnen worden.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4