J De oorlog Abessynië. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN go.. 18062 [Donderdag 14 November; 1936 74* Jaarcang fllEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen r in feuilleton. 2200 00 ex. int ze uizen uwjjk /oude 3500 2350 1650 n 7500 1100 ERVAART. riE. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE De Abessjjnen gaan een beslissenden slag nog uit den weg. Maatregelen ter bescherming van den spoorweg naar Dzjiboeti. Over vaandels en heilige kasten. DRUKWERK A. BRINKMAN ZOON ANNE BELINDA. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, B= (Nadruk verboden). ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oewrging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. n ri it il [I MARKT 31 - GOUDA TELEFOON 2745 houden op hun einddoel: vereeniglng der concentrisch op de Abessijnsche centrale positie aanrukkende legerkolonnes; zij zullen daarbij het zwaartepunt der actie oVer brengen naar den Oostelijken vleu gel, ten einde zoo spoedig mogelijk de verbinding tot stand te brengen tusschen hun kolonies Erythea en Somaliland. N-HUIS EDITIE handelart aan het aanbevelend, GOUDA. Lage Prjjzen. - PLAATS I VOOK OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT li een der legers te worden ingedeeld. Voortdurend vormt men dan ook nog ijieuwe recrutentroepen, die na een vluchtige opleiding door deskundige offl- cieren naar het front wprden gezonden. Zoo vond gisteren in aanwezigheid van den Negus een parade plaats van een recrutenregiment, dat de begaafde, in Saint Uyr opgeleide Abessijnsche kolonel Liddy Aberra had samengesteld en ge ïnstrueerd. Na de beëediging van de oiii eieren overhandigde de Negus persoonlijs het vaandeL Eigenaardig is, dat de irregulaire troe pen geen vaandel doch heilige kasten hebben. Zoo vertrokken deze week met eemge legeraideehngen de heilige kasten „Gorges en „Gawnel naar het noorde lijk front. Men had hier te doen met twee zoogenaamde Taboda-Komda-arken, die met vrome spreuken zijn versierd en ver schillende emblemen inhouden. Zij wor den door de Abessljnen als het Allerhei ligste besenouwd. Bij deze „Taboda’s” be hoort een uit priesters en gewapende sol daten bestaande Tabodawacht, die de heilige ark in den strijd verdedigen moet. VOOR GOED EN GOEDKOOP IS HET BESTE ADRES dend als c ook wel pi weer te eh den prettigen dag. Hij hield haar hand enkele seconden ih de zijne; daarop liet hij haar abrupt los. Anne was nog maar een paar passen van hem verwijderd, toen ze achter zich hoorde roepen: Goeden nacht, njiss Jones. Juffrouw Brownling liet Anne binnen met een waarschuwend gebaar in de richting van den salon, waarvan de deur op een kier stond. Ben jij het, Anne? klonk de stem van mrs. Fossick Yates toen ze voorbij liepen. Ja mevrouw. Het schrikbeeld van de honderd-drie- en-tachtig dagen doemde weer voor An- ne’s geestesoog op. Ik ben blij, dat je op tijd bent. Ik verwacht het in het vervolg altijd van je. Ja mevrouw. De keuken was rommeliger en viezer dan ze die ooit eerder gezien had. Anne was er als vanzelf toe gekomen, meer dan de helft van juffrouw Brownling’s werk ol> te knappen en in de uren dat ze was weggeweest, had zich een onwaarschijn lijke hoeveelheid gebruikte borden en schalen opgehoopt. Tusschen de onafge- wasschen thee- en dinetgerel was een spel patience in vollep gang. Iets met een onaangenamen geur was op het fornuis gemorst. Het is een geluk dat je niet te laat was, begon juffrouw Brownling, toen ze de deur achter zich gesloten had. Heb ik je niet vooruit gezegd, dat ze met de echter reeds daarom niet mogelijk, wijl de Abessijnsche opperbevelhebbers de provincie Ogaden nooit anders dan diia- tonsch verdedigd hebben en net eigen lijke zuidelijke Abessijnsche leger om voor de hand liggende strategische rede nen in de naburige provincie Ball staat opgesteld. De bescherming van den spoorweg. Nu zooals gezegd de Italiaansche ope raties zoowel in het Danakil- en Aoessa- gebied alsook in net zuiden een ernstige bedreiging voor den belangrijken spoor weg Addis AbebaDzjiboeti gaan vormen schenkt Abessinie zijn geheele aandacht opnieuw aan de bescherming van dezen spoorweg. Op het bogenbllk worden zeer energieke tegenmaatregelen gendmen. in het Tsertsjei gebergte wordt uit groote legerafdeelingen een speciaal leger voor de bescherming van den spoorweg ge vormd, dat onder bevel van den 'JL’sjer- tsjes-gouverneur ras Goeetatsjoe komt te staan. Het Tsjertsjergebergte strekt zich ten zuiden van Diredaoea tot kort voor Haoeasj uit. Uit alle tot nog toe aan Abessijnsche zijde genomen maatregelen vait intus- schen op te maken, dat men het den Ita lianen voorloopig door het voeren van een gueriila-oorlog zoo moeilijk mogeiijk wil maken. Men kan er echter zeker van zijn, dat achter het gebied, waarin deze gueriila-ourlog gevoerd wordt, de Abes- sijnen hun eigenlijke legers concentree- ren en deze tot den beslissenden tegen stand gereed houden. De toestand in de Abessijnsche hoofdstad. In de Abessijnsche hoofdstad zelf is de stemming nog steeds optimistisch. Op bijna alle straathoeken verzamelen zich overdag groote menschenmassa’s, die op gewonden en druk alle mogelijke fantas tische geruchten over groote beslissende overwinningen aan het noordelijk front, het binnendringen van Abessijnsche troe pen in Erythrea, den dood van ras öey- oem door vliegtuigbommen, enz., enz. be spreken. In de Gibbl zelf valt van eenlge onrust of bezorgdheid al evenmin iets te bespeuren. Nog steeds komen hier bewoners van de niet gemoblllceerde zuidelijke provin cies aan, die onder luid „Abed"-gproep (verhoor mij) den Negus verzoeken bij N len, Oegstgeest, emstede. j ter maanden. De angst voor een continentale oorlog za> Europa gedurende het heele jaar vastgry- pen. Ik zie echter geen oorlog. Weliswaar zal het in het Oosten zeer onrustig zijn, vooral in Indië en misschien ook aan de Russisch- Mandsjoerysche grens. Er zullen belangrijke wetenschappelijke ontdekkingen worden gedaan, speciaal op medisch gebied. Zoo zal de bestrijding van de kanker ein delijk af doende resultaten bereiken. 7- FRANKRIJK. Voorspellingen voor het jaar 1936. Fransehe „Helderziende” profeteert, dat er geen oorlog i n Europa zal komen. De „helderziende” madame Fraya, die o.a. den oorlog in 1914 voorspeld zou hebben, I heeft thans weer eenige voorspellingen ge- daan voor het volgend jaar, zoo meldt de United Press. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i i5 regels LM, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.56, elke regel meer 0J0. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bjjalag op den prijs. Liafdadigheids-advertentiën de helft van den prijs, INGEZONDEN MEDEDEEL ING EN1-4 regels 2^5, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. K Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- ren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zijn imrekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA 14 onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ■- Nu had hij haar al weer pijn gedaan. Je kon ook niets zeggen zonder naar te bezeeren. Nu goed. Dan kan juffrouw Jonts wel gaan. Neen, ,ik wil niet Daar heb je het alweer! Je moet Je kleeren hebben. Maak nu maar een lijstje op en stuur me dat. Maak, je maar niet ongerust, juffrouw Jones zal heusch niet achter je adres komen, hoor, als dat de reden is van je bezwaren. Ik zal haar alles laten inpakken en dan moet ze net aan mij sturen; ik zal je den boel laten bezorgen door bode Peterson. Het Is zoo eenvoudig als ’tmaar kan. HU was vjreeselijk, koppig en vasthou- terrier. Maar het zou toch prettig zijn haar eigen dingen - hebben. Die twee gedachten kruisten elkaar in Anne’s brein. Zul je aan niemand vertellen waar ik ben? Op dezelfde voorwaarden als de vo - rlge week.^verklaarde John beslist. Ais Je die snoezige mevrouw Fossick Yates ver moordt, en er vandoor gaat, verwacht ik dat je me zult laten weten waar je een schuilplaat^ hebt gezocht. Anne lachte met een lichte huivering; er was iets triest in haar lach. Nu was haar zalige vrije dag weer voorbij. In alle huizen brandde nu licht; de zon, die over een wereld vol zomerschen gloed en geur had geschenen, was ondergegaan. Ze gaf John egn hand en zei, zoo luchtig als ze kon: Dank je wel voor de heerlijke picnic Naar/het Engeiscn van PATRICIA WENTWORTH. Nadruk veiuouen Wele karakters werken altijd op de edel- »te eigenschappen van ieder, met wien ze m aanraking komen. „Het Italiaanach-Abessjmische conflict”, zoo zei zy, „zal slechts Xn korden duur zijn, daar Mussolini zal probeeren den oor log met Engeland te vermijden. Mussolini is reeds over het hoogtepunt van zyn car rière heen. Voor Duitsehland zal het nieuwe janr 1 weinig verandering brengen. Hitler wenscin geen oorlog. 1 De regeenng-Laval zal in Frankryk niet 1 lang meer standhouden. Waarschynlyk wordt deze regeering door een Imksche ge- I volgd. I De betrekkingen met Engeland zuilen ty- delyk verstoord worden, hoewel d® „Enten te Cordiale” zal blyven bestaan. Groot-Brittannië heeft een goed jaar voor zien. De gunstige ontwikKeiing in ecoiiu nusch opzicht zal in het jaar 1986 worden voortgezet. Koning George zal waarsuhyn- lyk nog het heele’jaar leven. Komt later ue puns van Wales aan de regeering, dan zat hij zich uitnemend van deze taak kwyten. i Uostenryk zal het tooneel zyn van on rust, imsaaad en aanslagen. Waarscnyn- lyk keuren er de Habsburgers in het komen- 1 de jaar terug. Hun nieuwe regeering zal I echter van korten duur zyn. I De Vereenigde Staten hebben, net als En geland, een goed jaar voor zich. De alge- meene tenuenz ia er om. het economised be- leid van het experimenteeie naar het con- 1 servatieve over te brengen. Mocht Koose- velt het niet eens zyn met deze tendenz, dan zal hy misschien met worden herkozen. I Ex-president Hoover heeft niet de minste kans in het Witte Huis terug te keeren. Over het algemeen zie ik in het komende jaar veel ongelukken, aanslagen, suhanda- 1 len en nog meer ellende gedurende de wm- lormiitin/lon nende en grappige episoden uit dit avon tuurlijke tijdperk van zijn leven scheen onuitputtelijk; daarbij toonde John zich een aller amusantste verteller en Anne, de oogen soms half gesloten, luisterde geboeid. Op een gegeven moment luisterde hl] een geschiedenis zelfs op met een even vrooiljk als muzikaal geneuried liedje om daarna wetenswaardigheden mee te dee- len over een pad, Caractus geheeten, die hij eens het leven had gered. Het was schemerdonker toen ze terug kwamen. Ze stoptèa op den hoek van Malmesbury Terrace en toen ze stilston den zei John zakelijk: Als Je me een lijstje stuurt van de kleeren, die Je noodlg hebt, kan juffrouw Jones zorgen dat Je ze krijgt. Och, neen, antwoordde Anne een beetje onthutst, alsjeblieft niet. Ik heb nog nooit van mijn leven Iemand ontmoet die zooveel neen zegt als JIJ, protesteerde John lachend. Pas maar op, dat het geen gewoonte wordt, dan zou je het misschien niet meer kunnen aflee- ren. Ik denk niet... Je hoeft niet te denken. Je hebt een Jas noodlg, want het zal niet altijd zoo warm zijn als vandaag. Ik veronderstel dat Je kleeren ook wel ergens zullen zijn. Als dat „ergens” op Waterdene Is, dan kan juffrouw Jones ze daar vandaan ha len. Wanneer ze op Wavehey zijn, rijden we daar den volgenden keer heen; dan kun je zelf zien wat je kunt meenemen. Neen, dat zou ik onmogelijk kunnen. liOlIlSdlE COURANT. deur open op je zou zitten wachten? Eigenlijk zou het haar bever zijn geweest, als je te laat was dan had ze om zoo te zeggen haar hart kunnen luchten. Nu zal ze het morgen wel op haar heupen hebben, let maar eens op. Ik heb nog een beetje soep voor je bewaard, daar in die pan. Ze vindt het wel niet goed, dat Je hier ’s avonds nog wat krijgt, als je een vrijenmiddag hebt gehad, maar ik heb wat voor je overgelaten, want ik weet hoe ellendig het is met een hol gevoel van binnen naar bed te moeten gaan. Eet het nu maar vlug op. Anne apprecieerde de attentie meer dan de soep... Den volgenden Zaterdag ontving Anne een pakje. Het bevatte een blocnote, en veloppen, een vulpotlood, een vulpen, voor, vijf shillings aan postzegels en een brief van John Waveney. (Wordt vervolgd.) Onze V.P.B.-correspondent te Addis Abeba, André Lateillade, schrijft. Addis Abeba, ió Nov.-19óö. Volgens hier binnengekomen berichten wordt ten zuiden van Makalle nog steeds gevochten. Het gerucht doet In de Abes sijnsche hoofdstad de ronde, dat de Ethi opische troepen tot eiken prijs den ge- deserteerden ras Goegsa, die bij Makalle een afdeeling Italianen en Askari’s com mandeert, gevangen willen nemen. Het behoort hier nog steeds tot de on mogelijkheden nauwkeurige berichten over de eigenlijke situatie te krijgen. Het hier ontvangen Italiaansche bericht, dat de legers van den Duce het dertig kilo- meter ten zuiden van Makalle gelegen j Antale reeds zouden nebben bezet, werd door den Negus, bij wlen ik naar de juist heid van dit bericht liet informeeren, bij gebrek aan nadere meldingen van den Abessljnschen berichtendienst, niet tegen gesproken of bevestigd. Wat in leder ge val «onder meer vaststaat, is het telt, dat in de omgeving van Makalle geenszins in Aluvpeeschen zin gestreden wordt, doch dat de operaties zich aan beide zijden, van enkele kleinere gevechten afgezlen, bijna geheel zonder strijd voltrekken. Het heeft er allen schijn van, dat de Abes sljnen de Italianen nog minstens tot tachtig kilometer ten zuiden van Makalle willen laten oprukken, om eerst dan een besllssenden strijd te leveren. Aan tiet zuidelijk en oostelijk front. In het oosten, in het Moessa-AUgebled, in de provincie Aoessa dus, kunnen de Italianen slechts zeer moeilijk en lang zaam oprukken. Wat de gebeurtenissen In het zuiden betreft, zijn zoowel de Italiaansche radio berichten, als ook de Ethiopische vooi'- I stellingen niet nauwkeurig genoeg, om van hier uit met volle verantwoordelijk heid een duidelijk beeld te kunnen geven. De berichten van de Italianen, dat hun troepen slechts ói> kilometer tem zuiden van DJldjlga liggen, kunnen echter met zekerheid naar het rijk van de vrome wenschen verwezen worden. Daarentegen schijnt echter, wat voor de veiligheid van den spoorweg van Ad dis Abeba naar Djiboetl reeds erg genoeg is, de stad Dekahaboe door de itallaan- sche voorhoede te zijn bereikt. Om van een doorbraak te spreken, is De beslissende slag moet vallen op de hoogvlakte. In het zuiden, waar de motor een rui mer veld ter beschikking staat, Is het tempo naar net senijnt versneld, mede als gevolg van het voortdurend terugwij- ken der Abessljnen. Dit moge dan eindi gen met een spoedige, algeneele bezetting van de provincie Ogaden doch niet met een volledige overwinning. De ber, slissing zal eerst vallen bij net bestormei van de vruchtbarp hoogvlakte in net cen trum van Abessinie eg ten Noorden en ten Zuiden van den spoorweg van Dzji boeti naar Addis Abeba, noen voordat het zoo ver is, hebben de Italianen nog menigen kilometer af te leggen, nog me- nlgen hinderpaal te overwinnen. In het Noorden zoowel als in het Zuiden worden de verbindingslinies met de basis voort- durend langer, naarmate de troepen ver- der het land indringen, de voorziening volgende dagen en weken af. Dan éérst zal de sluier worden opgeheven, die thans i nog den werkelljken loop der gebeurte- i nissen aan en achter het front en de ge volgen der aan belde zijden toegepaste tactiek bedekt. met de noodige ammunitie en de verple gingsdienst zullen met steeds grooter moeilijkheden gepaard gaan. Zelfs het vliegtuig zal hier slechts weinig hulp kunnen brengen, door hier en daar het aliernoodigste te laten vallen. In het Zui den volgt de moeilijke overgang van de woestijn naar de hoogvlakte. I De Italianen zullen zeer zeker niet terug 1 schrikken voor de moeilijkheden, die hen wachten en onwrikbaar het oog gevestigd 2e was er blij omhaar onstuimig ver weer had haar Inwendig een schok ge geven, ze voelde een reactie, alsof er iets in haar geknapt was. Waarom had ze dat allemaal gezegd? Misschien lachte hij haar nu wel uit; misschien dacht hij... Plotseling kreeg ze een gewaarwording alsoi zijn opinie over haar, haar nle^ Kon schelen en ze dwong zich met al haar geestkracht er niet meer aan te denken. Het was zoon zalige dag; het nog in lichte tint genuanceerde groen der hoo rnen en de feestelijke met gele brem be spikkelde' hellingen schoven als kleurige wonderen voorbij. Waarom zou ze zich ergens net hoofd overbreken waarom niet zooveel geluk en vreugde,van deze 'uren plukken als ze kon? John deed haar verhalen over zijn tochten met Rodolphus Petersonhoe hij *net deze door gevaarlijke moerassen was gekropen om gevaarlijke slangen van nabij te totograleeren. De voorraad span- Nu moeten de Abessljnen teeken van leven geven! Daarentegen tast men In het duister ten aanzien van de Abessijnsche plannen. De mobilisatie moet nu wel. geheel haar beslag hebben gekregen. Het bijeentrek- ken der troepen, die alles w voet moeten ai leggen, kan hoogstens nog een kwestie van dagen zijn. Waar zich evenwel de hooidmacnt bevindt, weet men niet met zekerheid. De Europeesch afgerichte troepen schijnen nog nergens In het vuur te zijn gebracht. Volgens de eigen woor den van den Negus zal men tot het uiter ste terugwijken, om de uitwerking der oanctles op Italië af te wachten en de troepen beter te bewapenen, dank zij den vrij gegeven invoer van wapens in Abes sinie. Doch nu moet de ommekeer toen Intreden. Het is mogelijk, dat de te Har- rar geconcentreerde Abessljnen daar vo9r het eerst tegenstand bieden, om den uit de vlakte komenden Italiahen den toe gang tot het vruchtbaarste deel des lands te betwisten. Er zal spoedig geen plaats meer zijn, om nog verder terug te wijken. Als de spoorweg gevaar gaat loopen, moe ten de wapens wel spreken. Men zal in- tusschen wel gezorgd nebben, dat de noo dige stellingen zijn bezet en van het noo dige voorzien. De vraag is nuZullen de Abessijnsche aanvoerders, bij den verrassend snellen opmarsen der Italianen, tijdig Inzien, waar het zwaartepunt der komende be- j slissing ligt? Zullen de Abessijnsche troe- penmassa’s, met hun tros van vrouwen. en kinderen, zich snel en tijdig genoeg kunnen verplaatsen, vooral, waar zij te doen hebben met gemotoriseerde troe pen? (De Abessijnsche generaals verzoe ken Addis Ab.eba nu reeds, geen troepen meer te zenden!) Zal de sa am hoerigheid van den staat groot genoeg blijken te zijn om deze krachtproet te doorstaan? Vormt het overloopen van Abessijnsche hoofden naar de Italianen een ernstig geval, of betreft het slechts vazallen van onderge schikten rang? Van de beantwoording dezer vragen hangt de militaire ontwikkeling der eerst

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1