Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. V erdedigingsvoorbereidinj? Mededeeling van minister Colijn met betrekking tot de economische en industrieele kanten ervan. Omtrent den stand van zaken met be trekking tot de economische en industri eele verdedigingsvoorbereiding deelt mi nister Colijn in de M. v. A. inzake de be grooting van'defensie 't volgende mede: a. Met de voorbereidingen betreffende de speplale behoeften van de weermacht, is in het afgeloopen jaar onder leiding van dqn chef van den generaalen staf geregeld voortgewerkt en zooveel voort gang'gemaakt als bij de huidige werk wijze en met de beschikbare krachten mogelijk was. b. Tén aanzien van de voorbereiding betreffende ulgemeene voorzieningen zal binnenkort, ingevolge een onlangs ge nomen beslissing Van den ministerraad, georganiseerde samenwerking tusschen de bij deze aangelegenheid betrokken departementen van algemeen bestuur tot stand komen. Wat de voorstellen van de legercom- missie van li Juli 1931 betreft, deelt de minister mede, dat hij met de 10 conclu- siën aan het slot van het verslag in alge- meenen zin kan instemmen. Ten aanzien van den burgerlijken dienstplicht sluit de minister zich aan bij die leden, die van meening zijn, dat deze in een be hoorlijk stelsel van economische en in dustrieele verdedigingsvoorbereiding niet zal mogen ontbreken. Of de daartoe ver- eiSchte regeling steeds in vredestijd vol ledig tot stand dléfit te worden gebracht, dan wel of met een zoover mogelijk ge reedmaken van het desbetreffend wets ontwerp kan worden volstaan, maakt nog een punt van overweging uit. Het meerbedoelde Verslag heeft, in verband met de draagwijdte van de daarin vervatte voorstellen, aanleiding gegeven tot ampel overleg bij de betrok ken autoriteiten, alsmede in interdepar- temen ta al Ressort, waardoor de publica tie, is vertraagd geworden. Wat het Werkfonds deed. Tot September méér dan 40 inillioen crediet gegeven. lxi het tnans verscnenen vijlde drie- maanaeiijKscne vexsxug van het Werk- ioxxas, xoopexxae van Juni tot en met io pupwmoef, woiüt een overzicht ge geven van oe geheei irt gedeeltelijk uitge- weiKte en goedgekeurde projecten. in deze verslagperiode werd voor Rijks werneu bestemd iöMiü.uiu. Voor de RIjks waterwerken is m totaal een bedrag van ló.tftó.bUi gereserveerd, waarvan reeds nehen een bedrag van b.óbz.o/o is ge blokkeerd. Voor werken van andere publiekrech telijke organen werd 15,570.788 vastge legd, voor industrieele projecten 7bl.uuu (het totaal hiervoor bedraagt 2.745.1)54 en voor andere werken in totaal 371.500. Het algemeen totaal in deze periode bedraagt 34.548,553. Voorts werd nog toegezegd voor Kxjks- waterstaatswerken 5.601,544.15, zoodat als totaal geblokkeerd kan worden be schouwd een bedrag 'van 40.250.097. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat er rekening mede moet worden gehou den, dat Vdör een gróót industrieel werk en eenige Waterstaatswerken nog be langrijke bedragen moeten worden ge reserveerd. Deze bedragen zijn inmiddels na de vaststelling van het verslag toe gewezen. De nieuwe weg Den HaagUtrecht. Aanbesteding van wegen K.M. Door de directie van den Rijkswater staai werd gisterenmorgen, ten behoeve van de werkverruiming, aanbesteed de verharding van een gedeelte van den Rijksweg No. 12 (Den Haag—Utrecht), onder de gemeenten Stompwijfc, Noot dorp en^Zoetermeer-Zegwaard, met bij- Romende werken. Het betreft een gedeel te van hezen weg ter lengte van circa y 'K.M van de Vlietbrug bij Voorburg af, tot het station Zoetermeer—Zegwaard. Bijzonderheden uit het bestek hebben wij eenige dagen geleden vermeld. Het werk, waarvan de kosten geraamd zijn op 475.000, moet voltooid worden opge leverd 450 dagen na den datum van aan vang. Er bestond voor deze aanbesteding groote belangstelling. Ingekomen waren 39 biljetten. Laagste inschrijver was de N.V. Enschedesche Bouw- en Beton Mij. met een bedrag van 438 000, gevolgd door Gebr. Trebbe, En schedé, en de Amsterdamsche Ballast Mij. ieder giet een bedrag van 443.o<>0. De ingeschreven bedragen Hepen wel zeer ver uiteen, als men ziet dat de hoog/ ste inschrijver 526:885 calculeerde. Werktijden voor chauffeurs. Ten hoogste 10 uur der pag en Een wettelijke regeling is ingediend. 55 uur per week arbeiden. Ingediend is een wetsontwerp houden de bepalingen tot het tegengaan van oververmoeidheid bij bestuurders van motorrijtuigen. Het ontwerp laat aan de Kroon óver het vaststellen vain regelen omtrent de tijden waarop en gedurende welke alle bepaalde groepen van personen geen motorrijtuigen mogen besturen, als mede omtrent de werk- en r pst tij den van hen, die in dienstbetrekking als be stuurder van een motorrijtuig werkzaam zijn Bepaaldwordt, dat de werktijd van chauffeurs in dienstbetrekking op ten hoogste 10 quj" per dag en 55 uur per week mag wqrden vastgesteld. Invoerverbod van boter in Zweden opgeheven. De directie van den Landbouw deelt mede, dat volgens bericht van den con sul-generaal der Nederlanden in Stock holm deZweedsche dagbladen melding maken van een onvoldoende boterpro- ductie in Zweden. In verband daarmede is tot ultimo December a.s. het invoer verbod voor boter in Zweden opgeheven. Inlichtingen zijn aan te vragen en ol- ierten kunnen ingediend worden bij Svensfea Mejeriernas Riksfdrening u.a.b, Vasagatan 16, Stockholm. Een inillioen gulden voor militaire vliegtuigen. Minister Colijn verklaart de Neder- iandsche industrie volwaardig. in aansluiting op hetgeen we hebben gepubliceerd over de militaire plannen zij hier rfog slechts de aandacht „geves- cigd op twee punten: Uit het fonds van öü.ooo.üou wordt een mlilioen getrokken voor de aanschal- ting van vliegtuigen met toebehooren. Aangaande de Nederiandsche vlieg tuigindustrie verklaart verder Minister Colijn: Hoewei omtrent een organisatie van de nationale vliegtuigindustrie nog geen definitieve beslissing is genomen kan worden verklaard, dat deze Industrie reeds nu in staat is om tijdig in de be hoeften van de militaire Luchtvaart te Samenwerking met de burgerlucht vaart inzake aanschaffing en inricntiug van vliegtuigen zal zooveel mogelijk wor den bevorderd." Tot zoover Minister Colijn in zijn Me morie van Antwoord. Het is noodzakelijk om deze wóórden vast te leggen, want ze zijn juist. Begrooting van Onderwijs. Intrekking van het cursus-ontwerp. Geen verhooging van den leerplichtigen leeftijd. De schrijfwijze van onze taai. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is het volgende ontleend: Wat de in het Voorloopig Verslag ver vatte waarschuwing tegen streven in de richting van Staatspaedagogie betreft, verzekert de minister, dat zulk een stre ven hem even vreemd is als den leden, die een waarschuwend woord doen hoo- ren. om een voorbeeld te noemen: De vraag, ot de minister bereid is meer eenheid in onderwijsmethoden te bevor deren door althans voor de lagere school voor elk vak eèn methode te doen uit geven, wordt door den minister vierkant afgewezen. Het kweekschool-ontwerp kan naar liet oordeel van den minister thans niet voor behandeling in aanmerking komen. De minister is voornemens binnen at- zienbaren tijd een Nota van Wijzigingen in te dienen op het wetsontwerp tot rege ling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs en op dat tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet. Hij hoopt boven dien, dat het nog mogelijk zal blijken, de aanhangige wijziging van de Lager On derwijswet in het Staatsblad te brengen. Verhooging van den leerplichtigen leef tijd moet ook afgezien van de prin- cipieele zijde der zaak in dezen tijd gerekend worden tot de onvervulbare wenschen. Voortgezet onderwijs. Met de differentiatie en de doelmatige distributie van alle voortgezet onderwijs na de lagere school tot aan de universi teit of hoogeschool houdt de minister zich gezet bezig, hetwelk trouwens bij de indiening der zoo even genoemde Nota's van Wijzigingen reeds op bepaalde pun ten blijken zal. Daarnaast houdt hij zich bezig met het onderwerp vitn de oplei ding der leeraren voor hun paedagogi- sche taak. De spelling. De minister ls niet'voornemens wijzi ging te bevorderen van de Kon. besluiten in zake de nieuwe spelling bij examens. Het zijn vooral economische gronden, die hem daarbij leiden. Wat betreft de vraag wanneer het oogenblik zal zijn gekomen om aan de regeering voor te stellen deze -spelling ook in officieele stukken in te voeren, zegt de minister overtuigd te zijn, dat, alvorens de regeering de nieuwe schrijf wijze zal kunnen toepassen, een uiterst belangrijk vraagstuk nader onderzoek Hooger onderwijs. Het doceeren van een hoogleeraar aan meer dan één Universiteit is' een denk beeld, dat ongetwijfeld ernstige overwe ging verdient. Ten aanzien van de Cité Universitaire te Parijs is de bedoeling steeds geweest, om te zijner tijd, wanneer particulieren 200.000 hebben bijeenge bracht, het verleenen van een Rijksbij drage tot hetzelfde bedraeg bij begroo- tlngsaanvrage aanhangig te maken. De vervulling van de vacature van een hoogleeraar In de geschiedenis te Utrecht ls In overweging. Voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs. Het rapport der commissie-Bolkesteln heeft de minister In studie genomen. Hij heeft aanvankelijk den indruk, dat de voorstellen niet zonder meer voor ver wezenlijking vatbaar zijn. Of het mogelijk is zonder overwegend bezwaar één of meer Rijks Höogere Bur gerscholen, met name in Noord-Holland, op te heffen, zal de minister nagaan. Nijverheidsonderwijs. De minister verdedigt nader uitvoerig de reorganisatie en wijst er op, dat door de omzetting der Ambachtsscholen het bestaande apparaat nagenoeg zonder verhooging van kosten 50 pet. meer leer* Ungen zal kunnen opnemen. Lager onderwijs. In de meening van verscheidene leden, dat de toestand van het openbaar lager onderwijs reden tot bezorgdheid geeft, kan de minister niet deelen. Aan de op heffing van openbare lagere scholen is nog niet een einde gekomen. Wat den voedingstoestand der leerlingen betreft, zegt de minister, dat de indruk, dien de gezamenlijke rapporten opleveren deze is, dat wezenlijke ondervoeding spora disch voorkomt, zoodat schoolvoeding daarin kan voorzien. Van een wettelijke regeling betreffende de afvloeiing van onderwijzers aan lagere scholen is de noodzakelijkheid niet gebleken. Op verzoek van de ver. „De Nederiand sche Padvinders" zal de Wereld-jamboree in 1937 in ons land worden gehouden. Deze beslissing acht de minister van groote beteekenis. De minister heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat de regeering tot 20.000 deelneemt in het te vormen garantiefonds. Kunsten en Wetenschappen. Met betrekking tot de „Hooge Veluwe" is er geen aanwijzing, dat het aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmo numenten gelukt zou zijn een lagere koopsom te bedingen. Ais waarborg voor het nakomen harer verplichtingen door de KrOller-Müllerstichting is in handen van den liquidateur van de N.U.M. ge stort een bedrag van 160.000. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Om het wereldkampioenschap schaken. EuweAljeehin. De 23ste partij afgebroken. ür. Euwe staat, met zwart, iets beter dan zUn tegenstander. Voor de tweede maal was de groote zaal van de Amsterdamsche Effecten beurs gisteren het tooneel van den strijd in de match om het wereldkampioen schap schaken. De belangstelling was buitengewoon groot en de heer Slijper, voorzitter van de schaakclub „Effecten beurs" verzekerde, dat er ditmaal ruim 8uu toeschouwers aanwezig waren. Zonder plichtplegingen werd om pre cies half 7 aangevangen. De beide spelers waren in de hal gezeten en voor de groote glazen deur verdrongen zich veie tien tallen om maar een glimpje-van spel en spelers te kunnen opvangen. Aljecnin heelt blijkbaar na de Spaan- sche partij in den Watergraafsmeer voor loopig genoeg van de e4-opening en be paalde zich ook nu weer tot d4. Hoewel de wereldkampioen in de 20ste partij een minder gunstige ervaring heeft opgedaan met de Slavische verdediging is bij Euwe het tegengestelde het geval. In de eerste vier zetten was de partij gelijk aan ver schillende andere. Aljeehin speelde toen echter niet 5-a4 .ztfn eigen vinding, maar het kalmere 5.e3. Drie zetten later 8.Le2 deed de wereldkampioen een in de groot- meesterspractijk weinig gebruikelijken zet. Hij wendde geen poging aan tot snex- le herovering vap den gambietpion, maar streefde naar vlugge ontwikkeling van zijn spel. Niettemin kwaihi Euwe met goed spel uit de opening. IftJ beheerschte Het mees te terrein en doo* een aardige combinatie in het middenspel bemachtigde hij een pion. Dezen pion is hij in de bij de on derbreking bereikte stelling nog voor en hoewel het eindspel nog moeilijk is, mee- nen wij daarin toch Euwe een kans op winst te mogen geven. De afgebroken partij wordt heden avond half 7 in de Effectenbeurs te Am sterdam voortgezet. ATHLETIEK. Veldloop te Arnhem. Aan de veldloopen van Hellas te Utrecht, welke a.s. Zondag te Bilthoven worden ge houden, wordt deelgenomen door de Achil- lesleden J. van Rhyn en J. de Jong op de 3 K.M. klasse C. LUCHTVAART. De F 36 naar Indië. Voorbereidingen voor den tocht. Men schrijft ons: De vlucht van de F 36 naar Indië blijft nog steeds alle belangstelling wekken in luchtvaartkringen. Er wordt op Schiphol hard gewerkt om het toestel reisvaardig te De wielen van de F 36 zijn speciaal bij de Dunlopfabrieken in Engeland gebouwd. Nu wil men de F 36 geen reis naar Indië laten maken zonder zeker te zijn dat men, indien noodig, ook de wielen kan vervan gen. Daarom zal het vliegtuig een reservewiel aan boord mede voeren; het aantal passa giersplaatsen wordt vart 16 op 15 terugge bracht. Een ander vraagstuk is dat van de olie koeling. Er worden grootere oliekoelers in gebouwd. Hoewel er thans hard aan de F 36 ge werkt wordt zal zooals reeds gemeld de vlucht naar Indië wel niet vóór het nieu we jaar plaats vinden. 470e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Ie klasse. Trekking van Woensdag 27 Nov. Hooge prijzen: 2000.19705 400.—: 15074 200.—: 14909 100.17274 Prijzen van 20.-—: 72 561 666 790 915 1087 1164 1581 1913 2133 2576 2661 2967 3397 4226 4269 4708 4802 4828 5470 5820 6285 6373 6525 6613 6738 6976 7582 8091 8431 8898 8984 9056 9108 9266 9804 9822 9883 9904 9906 10197 11136 11174 11181 11246 11251 U376 11557 12288 12343 12392 12435 12645 12920 '12958 13610 13753 13888 13974 14213 14475 14525 14996 15077 15222 15590 16815 15827 16215 16231 17065 17273 17355 17729 17868 17962 18089 1881-1 18895 19039 19087 19211 19345 19531 19567 19620 19678 19722 19731 20065 20180 20279 20565 20629 20676 20933 Kolendampvergiftiging. GEMENGDE BERICHTEN. Wardenier In arrest. De jonge Wardenier, die indertijd in J de vroegere plaats van zijn inwoning, Wolvega, en ook in overig Nederland de. aandacht trok voor zijn z.g. „brandstot- looze motor", een uitvinding, welke naar later bleek, alleen in -de lantasle van den jongeman bestond, bevindt zich thans in arrest in het poUtlebureau te Zwolle wegens diefstal van twee auto's, thuls- behoorende in die gemeente. Tegenover den commissaris van politie heeft Wardenier een bekentenis afgelegd. Hij blijft in arrest en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld Doodelijk ongeluk bij den electrischen trein. Auto gegrepen bij Pijnacker. Op de lijn RotterdamHofpleinDen Haag van den electrischen trein is een ernstig ongeluk voorgevallen Omstreeks kwart over twaalf heeft de trein onder Pijnacker een auto gegrepen, welke in volle vaart door de neergelaten spoorboomen gereden zou zijn. j De auto werd bestuurd door de22-jari- ge reizigster in ijzerwaren H. C. H. E. uit Amsterdam. Zij is*zwaar gewond uit de vernielde auto gehaald en naar het gast huis te Delft vervoerd. Tijdens het trans port ls zij overleden. Kachel uit elkaar gesprongen. Zondagmorgen te half tien was de 65- jarige voerman P. van Kempen, wonende Atjehstraat 30b te Groningen die zelf de huishouding doet, omdat zijn vrouw in het Ziekenhuis ligt, bezig met het braden van vleesch. Eensklaps sprpng de kachel, welke met kolen werd gestookt, vermoe delijk door samengepersten kolendamp uit elkaar. In de woonkamer waar de kachel stond, werd een groote schade aangericht. Er ontstond een begin van brand, dat spoedig gebluscht werd. Een der muren stortte In en de oude man ge raakte onder de vallende brokstukken. Hij werd uit zijn benarde positie verlost door zijn zoon, die boven sliep. Het bleek, dat zijn vader een hoofdwonde en enkele kneuzingen had gekregen. Opneming in het ziekenhuis was echter niet noodig. Het dak werd gedeeltelijk opgelicnc, aan de keuken schade aangebracht, ter wijl ook de aangrenzende keuken der buren beschadigd werd. Schokkend incident. Een huldiging die niet geheel ten eihde kon worden gebracht. Na afloop van den kerkdienst is Zon dag de heer C. Pameijer, organist van de Oude Kerk te Amsterdam, wegens het bereiken van dear 65-jarigen leeftijd op hartelijke wijze gehuldigd Door een tra gisch voorval kon deze huldiging echter niet geheel ten einde worden gebracht. De laatste der sprekers, de heer W. K de Lange, reeds vele jaren een der getrouwe bezoekers van de Oude Kerk, is na zijn toespraak plotseling in elkaar gezakt en overleden. De heer Pameijer heeft toen uiteraard geen gelegenheid meer' gehad om voor de huldiging-dank te zeggen; de vele daarbij aanwezigen verlieten diep onder den Indruk het zaaltje in de kerk, waar de plechtigheid had plaats gevon- Tevoren hadden daar het woord ge voerd ds. P J. van Bruggen als voorzitter van den Kerkeraad, ds. W. van Llmburgh als voorzitter van de Commissie voor de bedienden, de heer van den Waag, voor zitter van het Comité, dat voor deze her denking was geconstitueerd; prof. dr. M. J. A. de Vrijer, die den jubilaris prees voor de strenge stijl in zijn kunst, zon der dat nochtans romantische Inslag ontbreekt, «alsmede de heer Neumann, penningmeester van het Comité, die een geschenk onder couvert overhandigde. Hierna vond het tragische incident plaats, dat aan de huldiging abrupt een einde maakte. TWEEDE KAMEIL T De Sociale VeratertjT 70 millioen per jaar. Woningtoestanden te Enunen By de afhandeling der afdeeling Arbeid» verzekering van de begrooting vm SoSS" Zaken heeft den heer Van Houten (c.d.) 1 motie voorgesteld, waarin de kLJ hebben uitgesproken, dat zestig duizel mannen en vrouwen van vijf en zestig jaar en ouder, die nu van elke wettelyke oud" domsvoorziening verstoken zijn. drinJS hulp noodig hebben. In deze motie zTH Kamer de regeering hebben uitgenoodieï een regeling te maken, waardoor ouden van dagen met minder dan twaalfhonderd J1 den inkomen 's jaars en zonder ouderdom», rente, drie gulden per week uitkeering zon" den hebben gekregen en vyf guiden echtpaar. Het betreft hier vooral de ouT arbeiders, die, nu zy den leeftyd hebben bereikt, ntegerechtigdeo geen ouderiW rente krygen, omdat zy b.v. lang werkW zyn geweest en er daardoor niet genoee zegels voor hen zyn geplakt. De heer» Sneevliet r.s.), Drop (s.d.) en De Vi8ser (c.p.) hebben die motie warm gesteund maar de heeren Smeenk (a.r.) en Joekes (v.d.) wezen erop, dat uitvoering van het voorstel millioenen zou kosten. En minister Slingenberg verklaarde, dat zy by de aige- meene beraadslagingen over de Rijksbevrno ting had moeten zyn ingediend, daar men tevens zou moeten praten over de vraag hoe aan die millioenen te.koinen. Met vijf- en-veertig tegen achttien stemmen heeft de Kamer de motie verworpen. Ds. Kersten (s.g.) pleitte voor Afschaffing van de sociale verzekering. De heeren Smeenk en Krol (c.h.) Het had gistermorgen de aandacht ge trokken van cfe bewoners van de Opper- straat te Utrecht, dat een huisje, be woond door een bejaard echtpaar, geslo ten bleef. Men waarschuwde een agent van poli tie, die onmiddellijk een onderzoek in stelde. Men vond twee menschen bewus- teloas in een alcoof. Inderdaad bleek, dat in een achterka mer geen behoorlijke aan- en afvoer was. Daardoor had zich in hevige mate kolen damp ontwikkeld. De man was reeds overleden; de vrouw gaf nog teekenen van leven. Zij is naar de Rijkskliniek overgebracht. Men hoopt haar ln het leven te houden. Bij het schoonmaken van zijn geweer gedood. Noodlottig ongeluk op een terrein te Vaals. Te Vaals is gistermiddag de 57-jarige V. bij het schoonmaken van zijn geweer door een kogel in de borst getroffen en op slag gedood. V., die lid is van het schuttersgilde al daar, zou op een terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn geweer schoon maken, dat naar hij meende, ongeladen was. Evenwel ging het plotseling af, met bovenvermeld gevolg. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 27 November. Hoogste stand 769.5 te La Coruna. Laagste stand 735.8 te Janmayen. Verwachting: Matige later weer toe nemende westelijke tot zuid-westelijke wind. Tijdelijk opklarend. Later kan op regen. Weinig verandering in tempera tuur. 4 MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woeden. •27 Nov. - Aangevoerd 223 partijen. Prijzenle kw. m. r.m. 23—25, 2e kw. m. r.m. 21—22. Handel matig. nister Slingenberg in bescherming. Van den heer Krol vernamen wy, dat er per jaar zeventig millioen wordt uitgekeerd krach- terfs de sociale verzekering. Hield zy op te werken, dan zouden met dit bedrag de kos ten van armenzorg in ons land worden ver zwaard. En aan de sociale verzekering, be toogde Z. Exc., betaalt de arbeider mede; hy heeft een recht op de uitkeering, wat moreel de voorkeur verdient. Ds. Vos bracht de wenschelykheid eener reorganisatie van de sociale verzekering weer ter sprake. Hy dacht hierbij in de eerste plaats aan de indrustrieele ongeval lenwet, welke hy wenschte op den grondslag van bedrijfsverenigingen, met een parite- tisch samengesteld bestuur, zooals die by de Ziektewet bestaan. En dezelfde kringen van verzekerden zouden dan by de verschillende verzekeringswetten betrokken worden. Mi nister Slingenberg deelde mede,-dat hij zyn departement had opgedragen, naar een op lossing van dit vraagstuk te streven. Hy hoopte d»t zittingjaar een .voorontwerp bjj den hoogen raad van arbeid in te dienen. Bij de afdeeling Volksgezondheid hebben de heeren Steinmetz (r.k.), Drees (s.d.) en Smeenk (a.r.) gepleit voor huurverlaging van woningen, met rijks- of gemeentesteun gebouwd. Dit zal ten slotte wel hjeropneer- komen, Jat het Rijk groote bedragen op de in den duren tyd gebouwde woningen moet afschryven. Genoemde afgevaardigden braken voorts een lans voor krotopruiming. Daarby zou den woningscommissies moeten worden in gesteld, die de slechte woningen keuren, omdat de inspecteurs voor de volkshuisves ting er geen tijd voor hebben. Haar leden zouden het werk belangeloos verrichten, zoo als vroeger de leden der gezondheidcom missies. Mej. Katz (cJi.) verhaalde van de erbar melijke woningtoestanden te Emmen, waar van ze diep onder den indruk is gekomen. Ofschoon al veel keten en krotten door goe de woningen zyn vervangen, bestaat er nog groot gebrek aan behoorlijke woningen. By alle ellende van dezen tijd is er al thans één reden tot vreugde: de typheuse koortsen en de tuberculose zyn sterk alge- nomen. Het was dr. Vos die hierop de aan dacht vestigde, opmerkende, dat bij alle klachten, welke over de regeering worden aangeheven, uit de afneming van die ziek ten toch kan worden afgeleid, dat zij in be paalde opzichten een goed beleid volgt. Mevr. De Vries-Bruins zeide, dat eens flink moest worden opgetreden tegen den kruidendokter Jonkers te Hoogeveen, die ongevoegd de geneeskunde uitoefent en zyn zaken in het „groot drijft. Dr. Vos en inej. Katz gevoelen niet voor een wettelijke regeling van het ziekenfonds wezen, nu de regeering het toch niet met subsidie kan steunen. De Kamer heeft de wijziging der mili taire pensioenwetten goedgekeurd, nadat e heer Schaepman (r.k.) zijn amendementen had ingetrokken. Vele minder belangrijke wetsontwerpjes heeft zij zonder stemming aangenomen. MUZIEK. Johan Heesters. Onze landgenoot de tenor Heesters z* weldra te Berlijn voor het eerst optreden ln de komische Opera en wel in een nieuwe operette van Snaga, een' jong Duitsch ope- rettecompomst, die al menig succes behaal heeft. Het nieuwe geesteskind van dezen toondichter draagt den naam „Die Welt- meislterin". Heesters zal minstèns zestig avonden1 te Berlyn spelen. Hy moet intusschen nog e?n regeling met Nederland treffen, daar hij to Januari aan een/ film zou medewericen, dl"- in ons land gedraaid wordt. Toen hij verleden week in Berlyn was en daar voor de directie van de Komische Ope ra ziong, was ook de directeur van een thea ter te Leipzig aanwezig, die hem onmiddel lijk een schitterend engagement voor enkele maanden aanbood. Het staat vast, dat Heesters in ieder ge val gedurenlde eenigen tijd als gast te I<e'P- zig zal zingen. Vermoedelijk zal hij zich daar om te beginnen, op honderd avonden laten h00ren. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Nov. 1935. Kovacs Lajos en de Decibels in den Nieuwen Schouwburg. Tot dè laatste plaats was gisteren de Schouwburg bezet met A.V.R.O.-vrienden, allen even enthousiast, die gekomen waren niet alleen uit Gouda, maar ook uit de om geving, om tegenwoordig te zyn by de ren tree van Kovacs Lajos en de eerste kennis making in het openbaar met de al even po pulaire Decibels Na een inleidend woord van den heer de Clercq, de voorzitter van de A.V.R.O., gin gen de lichten uit, het doek ging vaneen en in een nieuwe smaakvolle entourage troon den de leden van het Kovac Lajos-ensemble. Een daverend applaus begroette den diri- kent Louis Schmidt en zyn staf. Kovacs Lajos of wel Louis Schmidt, die niet alleen als dirigent maar ook als conferencier op trad, vertelde dat ditmaal zou worden op gevoerd: „Wat zeg je daarvan?... weer wat nieuws", de titel van de muzikale revue die ditmaal voor de muzikale tocht door het land was samengesteld. Door den populairen dirigent werd elk nummer van de revue in geleid en hy deed dit op de bekende geestige wijze. Byzondere attractie-nummers van de revue waren een alleraardigste voordracht „Sammie Brandt", door den populairen refreinzanger Bob Scholte; verder was er Henk Bruins ,die een trompetsoli ten beste gif, o.a. Caprice Novelty. Beiden hadden groot succes. Maar de man van de band is toch Pierre Palla, de pianist, organist, xylophonist. Pierre Palla is geweldig in het bespelen van de meest denkbare instrumenten. Brillant was zyn vertolking van Liszt's 2e Raphso- die, evenzoo zyn solo in het trio voor twee xylophoons en vibrafoon. Een daverend ap plaus volgde na deze byzondere nummers. De vioolsolo van Boris Lensky, die ook deel uitmaakt van de band van Kovacs, werd niet minder toegejuicht, evenzoo de vier saxophonisten in haar humoristische schets, verder „The dancing clock", heel verras send naar inhoud en wyze van voordracht door het geheele gezelschap. Met een daverend applaus werd Kovacs Lajos en de zynen dank gebracht voor het aantrekkelijke programma dat ten gehoore was gebracht. Een niet minder daverend applaus verwelkomde de Decibels, toen na de pauze Eddy Meenk en zyn mannen zich vertoonden, Het „We sing our songs for every-one" was nauwelyks hoorbaar of een enthousiast applaus weerklonk. De band van Eddy Meenk is evenals die van Kovacs Lajos uitstekend ingespeeld, zoowel wat betreft het koper, als de saxo phones en het rythme. Het koper is daaren boven prachtig van klank. Buitengewoon was het sextet in „Blue Moon". Hits als „China town, my China town", „Lousiana Airy tale" en „Black coffee" ontketenden een geweldig applaus. Topy Glerum is een charmante lady-crooner. Haar dictie en uit spraak van het Engelsch zijn voortreffelijk. Wat Eddy Meenk zelf betreft, hy ver dient aller bewondering. Hy doet herinne ren aan zyn Engelschen collega Roy Fox en wel door zyn vitaliteit en zyn élan waar mee hy zyn band aanvuurt. 'Hy is verder behalve een voortreffelijk trompettist een uitstekend stepdanser. Stepdansers van verdienste waren ook Rinus van Zelm en Frits Reinders. Veel bewondering wasr er ook voor Dick Lambrachts, die van de door den compo- lÜBt voor viool bedoelde Czardas van Monti op de trombone ten gehoore bracht. Maar alle bandleden, ieder afzonderlyk, zyn meesters op hunne instrumenten en met recht zyn de Decibels een orkest, waar jazz- minnend Nederland trotsch op mag zyn. Het kaft een vergelijking met elk ander bui- tenlandsch radio-orkest met glans door staan. Zoo is deze avond weer een ongekend succes geworden voor de A.V.R.O. en voor de beide ensembles. Door een vrachtauto aangereden. Boor A. K. de J. wonende alhier is bij rle politie aangifte gedaan, dat op de Vest zijn stilstaande auto is aangereden door een vractfeauto, bestuurd door v. d B alhier Be auto van de J. werd beschadigd. De Dotttie stelt een onderzoek in. Dowano-Reclameweek. Eew feestweek met attracties. Over enkele dagen begint de Dowano- Rttlameweek, d.w.z. dat de belangen-- vereeniging van de Doelestraat, Wale- rtraat en Noodgodstraat, zich wil gaan plaatsen in het middelpunt der belang- Melling van alle andere stadgenooten. De Dowano-vereeniglng hééft al haar leden femoblliseerd om in de komende dagen aan heel Oouda eens te laten zien wat oö winkelstand en andere zakenmen- Jénen in dezen tijd wel praesteeren. Zij hebben zich voorgenomen dat op zoo- hanige wijze te laten zien dat de bedoe- hhg, die er bij voorzit, ook wordt ver wezenlijkt, dat-de kijkers tot koopers worden gemaakt. .1 Om de bezoekers te^anlmeeren worden «e straten feestelijk (versierd, wordt er vroolijke muziek gemaakt, en zelfs is 8t. "icoiaas uitgenoodlgd om gedurende en- avonden aan de bezoekers(sters) •«cnenken uit te deelen. Daarenboven ls een Puzzle-wedstrljd aan de étalages ver- SS k waarvoor cadeaux als prijzen •on beschikbaar gesteld.'Voorts zijn er herse attracties waarvan de netto- porengst komt ten bate van de neutrale i-ö.L.-vereeniging. et ls nu de geschikte tijd om op meer w 8ew°he wijze reclame te maken. *nt ieder die over wat geld beschikt, ls gaarne geneigd in deze dagen anderen met een geschenk te verblijden. De Dowano-week wordt a.s. Vrijdag avond 29 Nov. oflicleel door burgemeester Oaarlandt geopend. Zij zal duren tot en met 5 December. Luchtbescherming;? Deskundige voorlichting voor den Goudbehen Vredesraad. Da Goudsche Vredesraad, bestaande uit die Algem. Ned. Vrouwen Vrede Bond, „Kerk en Vrede" en Jongeren Vredes Actie, heeft gisteravond1 in gebouvj /Concordia" een openbare vergadering gehouden, gewyd aan het momenteel zeer actueele vraagstuk van de Luchtbescherming. Na een welkomstwoord van ds. W. de Voogd v. d. Straaten, voorzitter van den Vredesraad, was allereerst het woord aan ir. K. J. Hondius uit Rotterdam, die in een rustig, en voortreffelijk betoog de techni sche zyde van het onderwerp behandelde. Uitgaande van het- vaak gesproken ge zegde dat Luchtbescherming met matige kosten voor de burgerij zeer wel mogelijk is, herinnerde spr. aan de Defensie begroo ting 1935, waarin staalt dat de regeering van oordeel is dat „op grond der in het bui tenland algemeen gehuldigde opvattingen, doelmatige bescherming der burgerbevol king zonder hooge kosten kan worden ver- kregen". j£j Daar tegenover stelde spr. een uitspraak van den Franschen generaal Duchène, die met toestemming van Maarschalk Pótaln verklaarde dat men er niet aan denken kan „honderden milliarden francs uit te geven voor de bouw van betonnen onderkomens voor allen". Desniettemin voteerde de Fa- ry8che gemeenteraad dezen zomer 29 mil lioen francs, waarby de prefect der Pary- sche politie verklaarde dat de gemeenteraad er rekening mee moest houden dat de Luchtbescherming voortdurend aan den toestand moet worden aangepast en dat het nu gevoteerde crediet pas het eerste was. In de officieele „Leiddraad-Luchtbescher mingsdienst" van het jjep. van Defensie wordt den gemeentebesturen voorgeschre ven, waarschuwingsdiensten in te richten. Spr. citeerde in dit verband Kapitein v. Rio- sen xn het orgaan „Luchtgevaar", waarin deze berekende dat de kosten daarvoor op f 2850.per M2. zullen bedragen. IJge Foppema, redacteur van „De Groe ne Amsterdammer", becijfert de kosten voor Amsterdam op twee en een halve ton, ge rekend naar een gemiddelde van niet 2850 maar 1500 per M2. Zegt het Nat. Jongeren Verbond dat een keidér ondier de woning reeds voor 30. is in te richten, vergeten wordt dan een schuilplaats-gaamasker, noodzakelijk voor kinderen, ouden vai> dagen, zieken, enz. dat volgens de prijscourant der Duitsche Drae- gerwerke, die te Schiedam haar vertegen woordiger heeft by de N.V. Oxigenium aldaar, op 338.65 komt en dén nog maar voor 5 of 10 personen geschikt is. Dit be- teekent, zeide spr., dat ,4e kleine man" geeni bescherming- met een dergelyk toestel verkrijgen kan. Vervolgens besprak W. Hondius enkele bekende gassen, b.v. het Mosterdgas, maar men weet niet welke en hoeveel de onbekende gassen zijn. Bovendien 2\jn er wetenschappelijke bezwaren tegen gasmas kers. Het dragen er van heeft een merk waardige invloed op het psyche van <fen mensch. Inspannende arbeid kan door on getrainde burgers niet worden gedaan a's zij een.gasmasker voor hebben. Uitvoerig behandelde spr. dé vele en ern- stige bezwaren die door (al van vooraan staande chemici en militairen worden ge maakt en de onmogelijkheid die er tech nisch gesproken aan ten grondslag ligt. Met een aantal citaten, waarvan vooxa1 die uit het lijvige, maar ook wetenschappe lijke boek „Der Zivile Luftsdhutz" een eigenaardig licht wierpen op de wijze waar op het Nederiandsche publiek door dé ml'i- taire autoriteiten wondt voorgelicht. „De techniek past zich aan zoo staat er in dit werk aan de ononderbroken dag- en nachtvluchten". Daardoor, aldus besloot Ir Hbndius zyn belangwekkende rede, .wordt vooral een vernietiging van het moreel der bevolking verkregen. Hierop aansluitend heeft ds. N. Padt uit Zutphen in een boeiend betoog de moreoio ziidé van dit onderwerp besproken, waarin hii met klem wees op de systematische in schakeling van de burgerbevolkmc in het oorlogsapparaat door middel der LuchtV- schermingsoefeningert. Beide sorekers hadden een zeer aandach tig gehoor. De vergadering is gced sléagd. Kasconcours. De hengelaarsvereeniging „De Rietvoorn" heeft Zondag een kasconcours gehouden in de Beiersche buurt. Dé prijzen werden al volgt behaald: le pry's'J. Hoogendoorn; 2. A. v. d. Berg; 3. H. M. Holthuizen,- 4. J. v. d Berg; 5. B. S. Keizer; 6. M. Flux; 7. D En gelhart; 8, J, Sanders; 9. A. v. Es; 10. J. v. d Heuvel; 11. méj. D. Werken; 12. H. Borst; '13. E. Klever; 14. M. Klelnenburg; 15. M. de Haag; 16. P. v. d. Werken: 17. J. Blom. Extra prys zwaarste voorn 1. A v. d. Beig; 2. B. de Keizer. Door de politie aangehouden. Door de politie zyn aangehouden Th. B- wonlende alhier tot het ondergaan van 10 dagen hechtenis of betaling van 30.boe te en D. W. M. wonende te Amsterdam tot betaling van 4.boete of 2 dagen hech tenis. Beiden zyn overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. De Int. Orde van Goede Tempelieren. Geslaagde propaganda-avond In „Het Blauwe Kruis" heeft de geheel- onthoudersvereeniging „Per A«pera ad' Astra", de loge Gouda van de Internationale Orde van Goede Tempelieren, een propa- ganda-bijeenkomst gehouden, die groote be langstelling trok. De voorzitter der loge, de heer T. de Bruin, heette den aanwezigen hartelijk wel kom, waarna d» heer Buys uit Oegstgeest, een lezing hield over ,yHet werk der I.O.G. T. in ontae gefolterde tyden". Voor en na de pauze zongen Mevr. Krom hout-Boer en Mevr. Frissel-Kromhout ver dienstelijk eenige liederen. Na de pauze vertelde de heer Buys nog eenige bijzonderheden over het interne leven der loge. Opening nieuwe Manufacturenzaak. Morgenochtend zal de heer P. van den Heuvel in het perceel Spoorstraat 5 een nieuwe Manufacturenzaak openen, die den naam zal dragen van „De Lelie". Kindervoeding „Tot Heil des Volks". Maandagavond heeft de Kindervoeding „Tot Heil des Volks" haar zalen weer ge opend. Ken bü-tal kinderen hadden aan oe lange tafels plaats genomen. De heer W. N. van Elk sprak op dezen eersten avond een woord van welkom tot de genoodxgden en tot hen, die zich weer beschikbaar hadden gesteld om behulpzaam te xjjn>by de maal tijden. Enkele waardeerende woorden wijdde de heer v. Elk aan den overleden voorzitter vdn de Vereeniging, den heer Hamerslag, die zoovele jaren zyn beste krachten voor „Tot Heil des Volks" heeft gegeven. Burgemeester Gaarlandt sprak eveneens een kort woord, kort terwille»van die kindo ren, zooals hy zeide. Toch wilde hy opmer ken, dat het ©en geruststellende gedachte In dezen benard/en 1yd is, dat drie Goudsche Kindervoedingen op zich genomen hebben, het behoeftige kind voedsel te verschaffen. De kinderen zongen vervolgens hex Wil helmus, waarna de heer Roosendaal met ge bed den maaltijd opende. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van Politie zijn tussciun 912 en 25 uur te bevragen de navolgen de aldaar als gevonlden gedeponeerde voor werpen: een sleutel, een pak biljetten, .en legitimatiebewijs en een notitieboekje. Verder zyn aan de navolgende adressen te bevragen: een blauwe ceintuur, G. de Jong,. Gr. v. Bloisstr. 15; een'beige hun schoen, H. de Heide, Vierde Kade 102; e n rywiel, W. ArendB, Gr. Jacobastr. 45; een stempeltje, A. v." Scheppeingen, Boelekade 45; een Ijzeren wiel, Kaash. My. Gouda, Kattensingel; een doosje "iet sig.rol.e D Groot, Pretoriaplein 62; een gymschoen, i. de Pater, Da Costakade 10; een bl. alpino- muts, L. Mul, C. Ketelstr. 75; een wolxen sjaal, A. Hofland, Keizerstr. 72; etn zus atlas, J. Ryswyk, Geuzenstr. 2; oen sieutel, J. C. de Jong, Heerenstr. lL'l; ee.j bt. p.»;- temonnaie, J. Hoogendyk, R. v. Catsweg 69b; een vulpen, Arbeidsbeurs, Nw. Mara., een beenpijp, J- G- Straver, Walvisst.. 42; een vulpotlood, A. M. Bron, Pr. Hendriicsx.. 18; een nikkelen plaat v. autov. Koolmees, Vierde Kade 3; een roode cein tuur, J. Wijnhof, v. Stryenstr. 6; een zilvf armbandhorloge, A. C. Duim, Haastrecht, No. 164; e€i\ glacé handschoen, L. C. Keij- zer, Stolwijkersluis D 115; een zilv. kruisje v. rozenkrans, G. de Jong, Boeiekade 227; een boodschappentaach, P^ Knoop, Vest 39; een ledige portemonirmie, C. Nieuwtnhuizen, Tuinstr. 30; een ledige actentasch, A. Loef, Kleiweg 69; een kinderschoentje, D. Alfe- naar, Bleekerssingel 43; een zw. alpino- muts. J. de Jong, Vest 50; een schoolètu A. Pool, Voorwillens 43; een armbandje, J. Winkel, Dr. Leydsstr. 16; een bl. alpino- muts, L. de Wit, Achter Willens 117; een rozenkrans in étui, W. v. d. Berg, Erasmus- straat 9; een gebreide muts, A. Achten, Varkenmarkt 6. Aan het Bureau van Politie zyn omtrent eenige-gevonden rywielbelastingplaatjes in lichtingen te bekomen. Als verloren werd aangegeven: een por- temonnaie met 18. Loop der bevolking. Gevestigd: H. Steenbeek, timmer man, van Curagao, Hotel Venezuela, naar Gt. v. Bloisstr. 27; M. Carlier geb. Vink, van Voorburg, Voorhof3tr. 10, naar Van Swietenstr. 7; M. C. Bovenlander, reli- gieuee, van Hoorn, C 56, naar Gr. Floris- weg 77; W. Schriek, timmerman, van Cu rasao, Pietermaai 10a, naar Westerkade 44; A. Looy'en, smid, van Rotterdam, Rosestr. 118c, naar Walvisstraat 44; P. v. d. Ploeg, tuinderskn., van Waarder, Westeinde 67, naar Derde Kadé 127; D. H. Matthysse, mach.bankw., van Nieuwerkerk a. d. IJasefl B 210, naiar O. de Boompjes 69; J. E. Rahms, antiquair, van Oudewater, Haven straat iB 14, naar Jeruzalemstraat 2; J. de Jong, van Rotterdam, Coolsingel 117, naar Kanaalstraat 20; M. A. Schouten, van Ber gen NiH., Loudelsweg 20, naar Kleiweg 63; B. Schmidt, bakker, van Zevenhuizen, N. Dwarsweg 4, naar O. Huy'gensstraat 99; J. Th. Meeuw sen, sig.maker, van Culemborg, Nieuwstr. 74, naar H. v. Alphenstraat 28; F. Baars, grondw., van Alphen a. dl Rijm, Sfeekterweg 64, naar Kruidenierstraat 4; D. v. Buuren, van Amsterdam, Cilliersetr. 26, naar Oosthaven 31; W. A. Rynbeek, db., van Kamerik B 57, naar Markt 16; J. M. Kok, van 's-Hertogenbosch, Orthen 108, naar Schelteanastraat 13; L. A. Plomp, typo graaf, van 'sJGravenhage, Laakkade 80, naar Vondelstraat 61; J. W. F. Jansen, van Deventer, Lange Bisschopstr. 40, naar N. Haven 316; S. P. Slingerland, melkh., van Lekkerkerk, naar Heerenstraat 48; A. C. Hou/tkamp, kellner, van Rotterdam, Hoogstr. 169b, naar* Gr. Florisweg 27; N. Kievits, verpl., van Amsterdam, Overtoom 283, naar Westhaven 11; M. J. de Jong, sig.maker, van Haastrecht C no. 304, naar P. C. Both- straat 44; H. C. de Mol, étaleur, van Maas tricht, Th. Schaepkensstr. 36, naar Gouwe 117; A. M. Scheffers, db., van 's-Graven- hage, Waldeck Pyrmontkade 119, naar Tol- lensstraat 130; W. v. dl Schaft, schipper, van Moordrecht, Westbuurtstr. M 35, naar Heerenstraat 55; M. C. Mulder, winkeljuffr., van Haastrecht C 224, naar P. C. Bothstraat 67; W. v. d. Drift, reiziger, van Haastrecht, C 112d, naar Gr. v. Bloisstraat 81; P. Beste- breurtje, verz. Insp., van Tilburg, van Héutezetr. 26, maar Gr. Florisweg 92; P. v. Egdom, arb. NjS., van) Woudenberg 279, naar Tollensstraat 134; J. Verduyn, boekh., van Zwammerdaan A 152a, naar Vest 97; J. Dijkstra, db., van Amsterdam, Minervalaan 8, naar Reg.plantsoen 14; S. v. d Valk, van Reeuwyk, Weth. Ven te weg H 109, naar Fluw.singel 93; J. Blokland, fruity enter, van Alkmaar, Eikelenbergstr. 37a, naar IJseeilaan 30; J. W- H. v. <L Hurk, landarb., van Waddinxveen, Bloem end. weg 30, naar A. de Vüjchmarkt 18; S. Lion geb. Iiartog, Philip, vare 's-Gravenhage, A. v. Burenstr. 33, naar Oosthaven 31; R. J. L. v. Bynen, winkelbed., van Hilversum, le Nieuwstraat 25, naar Naaierstraat 16; P. v. d. Pouw, melkh., van Waddinxveen, Bloemend.weg 68a, naar Groenendaal 14; W. B. Blokhuis, Dir. P.T.T., van Roosendaal en Nispen, Markt 31, naar K. Noodgodsteeg 1; A. M. Banninkj van Waddinxveen, iBloemend.weg J0, naar Gr. v. Bloisstraat 93; A. J. M. de Knegt, bakker, van Wamel, Dorpstr. 244, naar Bosch weg 114; G. Wildschut, fabr.arb., van Leiden, Norschweg 125, naar Vondel straat 25; M. W. D. Stofberg, van Oudewa ter, Bpodezand C 180, naar Jeruzalemstraat 2; G. Tammer, reiziger, van Soest, Postweg 16, naar .St. Jobstraat 8; C. Nieuwenhuis, werkmeester, van Apeldoorn, Polderweg 51, naar Vondelstraat 14; T. Goosen, van Haar lemmermeer, Bennlebroekerweg 91, naar Snoystraat 45; W. D. Tuitert, leeraar amb. school, van Laren (Gld.) G 44, naar R. v. Catsweg 45; F. H. A. Spruyt, kapper, van Boskoop, Koninginneweg 28, naar Mr. D. J. v. Heusdestraat 49; C. J. Hupkes, van Utrecht, N. Gracht 137, naar Gouwe 21; D. Hermans, smid, van Pjjraaéker, Westlaan 15, naar Kleiweg 89; D. A. v. d. Pool, suiker werker, van Ede, Kolkakkerweg 21, naar Vondelstraat 12; E. M. Steenland, van Wad dinxveen, Bloemendaalscheweg 16, naar L. Tiendeweg 78. Vertrokken: KA. van Doorn, van Turfmarkt lil, naar Krnhem, Klarendaal- scheweg 31; B. BlomVnendaal, van Graaf Florisweg 65, naar Gonnchem, Nieuwe Ho ven 14;D. M. Blommenqaal, van Gr. Floris weg 65 naar Utrecht, I^renstraat 40; C. ólthuysen geb. Hoogendyorn, van Raam 262 naar Dqrdrecht, Breitnïh-straat 38; H. Scheygrond, van Derde Kade 138 naar Rot terdam, Polderlaan 5c; C. Hoogendijk, van Turfaingel 8, naar Rotterdam, Polanenstr. 21; KI. Lambregtse, van Crabethstraat 11, naar Rotterdam, Schiltmanstraat 42; N. H. J. Houtman, van Turfmarkt 2, naar Amers foort, Kamperbinnenpoort 5; W. E. Wolff, van Van Bergen IJzendoornpark 19, naar Amersfoort, Utrechtscheweg 228; J. Ph. Schneider, van St. Josephstraat 1, naar Fer- weradeel, Blya; L. van Vliet, geb. v. Win gerden, van R. v. Catsweg 91, naar Haar lem, Zylweg 84; A .van Dam, van Kuiper straat 2, naar Lekkerkerk, Voorstraat 62; G. M. Preker, van Karnemelksloot 120, naar Amersfoort, Weyerstraat 14; G. Broekhuis, van R. v. Catsweg 86, naar Almelo, Haven N.Z. 147; S. J. Dykstra, van Boomgaardstr. 53, naar Rotterdam, Hoogstraat 54b; H. Evegroen, van Muilenpoort 18, naar Ouder kerk a. d. IJssel A 155; J. G. Doves,, van Gr. Florisweg 36a, naar Vlissingen, H. M. Wachtschip; J. F. M. Doeleman, onderwij zer, van Nieüwehaven 320, naar Waddinx veen, Burg. Trooststr. 33; G. W. v. d. Win den, van L. Noodgodsteeg 25, naar Wad dinxveen, Burg. Trooststraat 33; P. Ver boom, van A. Willens 33, naar Schoonho ven, Havenstraat 106; J. Nelemans geb. Mol. van de la Reylaan 8, naar Hillegers- berg, Hoofdweg 139; J. T. A. Hilbrands, van Tweede Kade 40, naar Baarn, Mauve straat 71; A. J. Verleun, van Goejanver- welledyk 4, naar Hekendorp no. 124; P. J. J. v. Hofwegen, van Corn. Ketelstraat 56, naar Rotterdam, Dykstraat 38a; J. de Korte van Corn. Ketelstraat 56, naar Rotterdam, Dykstraat 38a; C. Jongkind, van Nobelstr. 57, naar Hilversum, Hoogstraat 28; H. P. E. J. Gorter, van R. v. Catsweg 45, naar 's-Gravenhage, Ryswykscheweg, H.T.O.; J. C. B. Kok, van Burg. Martenssingel 7 naar 's-Gravenhage, Soestdykschekade 318; J. A. v. d. Vlis, van Burg, Martenssingel 7 naar 's-Gravenhage, Soestdykschekade 318; E. Bartels, Wed. D. Spek, van C. Huy'gens straat 84, naar Waddinxveen, Noordeinde 91; P. de Vaal, van Van Beverninghlaan 33 naar Nieuwerkerk a. d. IJssel, 's-Graven- weg 41; K. J. Revet, van de la Reylaan 30, naar Oudewater, Haven B 4. Agenda. Thalia-Theater. De Rozenkrans. 27 Nov. Medische Cursus Goudsche Red dingsbrigade, 8 uur Blauwe Kruis. Adnpi- ranten van 78 uur. 27 Nov., 8 uur. Geref. Kerk. Mr. H. Bljle- veld spreekt voor het Chr. Comité tot het houden van winterlezingen. 27 Nov., 7% uur. Blauwe Kruis. Gemeente avond Remonstr. Geref. Gemeente. 27 Nov. 7% uur Bl. Kruis. Rem. Geref. Ge meente. Tweede Gemeente-avond. 27 Nov. 7.30 uur Ned. Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 27 Nov. 8 uur School 7. Repetitie gemengde zangvereeniging Euterpe. 27 NoV. 8 uur Blauwe Kruis. Medische cur sus Goudsche Reddingsbrigade, 7 uur ad- spirantert 28 Nov. 7.3Q uur Heerenstraat 5. Spreek beurt ds. iB. Toes voor Vrije Geref. Gem. 28 Nov. 8 uur Vrye Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 28 Nov. 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 28! Nov. 8.15 uur Chr. Geref. gemeente. Spreekbeurt dB. H. Jansen. 28 Nov., 8% uur. Nieuwe Schouwburg. Het Nede/1--Indisch Tooneel. „Belastingont duikers". 30 Nov., 7% u. n.m. Propaganda-avond N. CJ.G.O.V. „De Schakel" in de Schouw burgzaal van „Concordia". 30 Nov. 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Uit voering gymnastiekvereeniging Excelsior. 8 Dec. 2% uur Zaal Kunstmin Soc. „Om Ge noegen Sint Nicolaaafeest voor de kinde ren van leden. 17 Dec. 7% uur Ned. Chr. Vrouwenbond. Kerstwijding in de oud© Kazerne. UIT DEN OMTREK. STOLWIJK. Jongetje verdronken. Alhier is het vierjarig zoontje van den heer Markus by de ouderlijke woning te water geraakt. Toen met het jongetje op het droge had, was het reeds bewusteloos. Dr. Adam mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Staats praktydiploma Handel en Iudustrie. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het Staats prykty'kdiploma voor Handel en In dustrie J. C. A. A. Piense, alhier. JBEBKENWOUDE. Ned. Herv. Gemeente. Toezegging van beroep naar Berkenwoude is uitgebracht op den heer Den Boer, can- didaat te Leiden. KAlMO-xNIEUWH. Woensdag 27 November. Hilversum II, 301.5 M.: 5.30 Concert door Orvitropia; 6.— Gramofoon; 6.15 Con cert door de Zonnekloppers; 6.45 Sportuit- zending; 7.— Concert door de Flierefluiters; 7.30 G. van Veen: „Opvoeding tot persoon lijkheid"; 7.57 S.O.S.-berichten; 8.- Nieuws berichten; 8.05 Opvoering van de Opera „Der Freischtitz"; 9.30 Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Varia; 9.40 S. R. de Miranda spreekt een kort woord; 9.50 Vervolg „Der Freischütz"; 10.45 Concert door Dubbel X; 11.15 Orgelspel; 11.30 Concert door het Mig non Kwintet. Hilversum I, 1875 M.: 5.— Kinder uurtje; 6.— Landbouwhalfuurtje; 6.30 On derwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.— Nieuwsberichten; pl.m. 7.15 Radioreportage, eventueel Gfamofoon; 7.30 Concert door de Prot. Harmonie „Jubal" te Nijmegen; 8.15 Z. Ex. Mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, over „Kunst in Nood"; 8.25 Concert door de Arnhemsche Orkest Vereeniging; 9.„Onze ontspan ning", door Ds. J. Verkuyl; 9.30 Vervolg Concert; 10.25 Nieuwsberichten; 10.30 Gra mofoon. LAATSTE BERICHTEN. Het auto-ongeluk naby den Bosch-Grave. Derde slachtoffer overleden. OSS, 27 Nov. In het St. Anna-Ziekenhuis te Oss is hedenmorgen overleden Mej. Pfaff, leerares te Nymengen. Zooals bekend, werd Mej. Pfaff ernstig gewond by de autobot sing, welke de vorige week in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft plaats gehad op den ryksweg den Bosch-Grave onder de gemeente Heesch, waarby 2 personen opslag werdén gedood. Mej. Pfaff bereikte den leef tijd van 50 jaar. De toestand van den tandarts, den heer Herweyer, die nog in het St. Anna-Zieken huis wordt verpleegd, is op het oogenblik goed vooruitgaande. Paard van St. Nicolaas werd onrustig. Jongetje gedood. Gisterenmorgen is op den Oranjesingel te Nijmegen een ernstig ongeluk gebeurd. Toen St. Nicolaas, omstuwd door kinde ren, over den weg reed, naderde uit de andere richting een autobus. Het paard van den Sint begon te stjj geren, waardoor de kinderen angstig naar alle kanten uiteen stoven. Hierby' liep de vijfjarige N. Dyen tegen de autobus op. Met een diepe hoofd wond is het jongetje in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korten tyd later is overleden. WISSKLKOERSEN. 26 Nov. 27 NOV. Officieel. Londen 7.301 7.29 Berlijn 59.50 59.40 Parijs 9.73J 9.72< Brussel 25.01 24.47* Zwitserland 47.76 47.76 Kopenhagen 32.65 32.Ü5 Stockholm 37.65 37.67f New-York J. 48 ^46.70 1.47 Oslo 36.62* Italië 11.85 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12* Beursoverzicht. 6.12 In de beursstemming op de Amster damsche beurs was heden een ommekeer gekomen. De radiorede van Laval werd wel op verschillende wijze beoordeeld, doch maakte in ieder geval geen opge- wektën indruk. Hierbij komt dat de stemming in de Ver. Staten, die ook al niet erg opgewekt gestemd ls, hier ter beurze den laatsten tijd zeer gemakke lijk is overgenomen, omdat het publiek zich weer in hooge mate op de beurs van New-York heeft ingesteld In suikerwaarden hadden nog wel eeni ge omzetten plaats, maar groot waren deze niet. Op de locale markt werd de aandacht getrokken door de Tabakken die druk werden verhandeld. Het aanbod had overwegend de overhand, zoodat bij de Deli-aandeelen een inzinking van ver scheidene procenten plaats vond. In Kon. Olie ontwikkelde zich eenige beweging en hier bleek ook nogal wat materiaal aan de markt te zijn, zoodat een bene- denwaartsche richtingwerd Ingeslagen. Ind. fondsen hadden een beperkte* markt. Philips liepen enkele punten terug. Kon. Olie zorgden voor een goede afleiding. De Amerik. soorten golden een kleinig heid lager. De beleggingsmarkt had een gedrukt voorkomen. Netk en Ned.-Ind. leeningen gedrukt. Gemeentelijke en Prov. obligaties nauwelijks prijshoudend. De geldmarkt was ruim.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2