!L00 wrik .BEER De oorlog Abessynië IS sweg 15 Hl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 1TING in 2685 brikaat ■n No. 19079 Woensdag 4 December ISSSff J|74 Jaargang Shawls eukbari Damn IflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen loon 3328 Het embargo op petroleum. Te Parijs stelt men zich nog al veel voor van het onderhoud tusschen Sir Samuel Hoare en Laval. ideweg 45 ANNE BEUNDA. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE ^tofzuigers. Een nieuwe poging van Laval om een eind aan den strijd te maken. ?™^^P.VD?’..AQ.DEPRAVEN’ BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 0 (illUIM HE nil RAM BUITEN/ ANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Meissen zal rechtstreeks on- 14 ct. 9 9 ct. per ons SSABON. FEUILLETON. IEN. RADIO. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Ct. p. '/2 pond 5 ets. soliede Boek, moeten daags vóór de plaatsing .e verzekerd te zijn. op een S: 40 ct. p. stuk ct. p. l/t pond 5RNOTEN pond 29 ct. r pond 25 Ga niet gedachteloos aan de ding-n voor bij. FIE pei’ half pond AS per V-j P?nd LAAS per V2 pond Naar het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH Nadruk verboden PLAATS f VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR IN GEWACHT L5—18 LEPH. 2282 1 prachtband ERNE, bij aankoop ITPUDDING ct. JS GEVULD i 1.05, 1.25 ezing gevuld „Beste Jenny, Anne en ik trouwen. Ik hoop, dat je blij zult zijn, omdat wij het zijn Anne gaat een week bij Aurora logeeren: daar na vind Ik. dat ze bij jou moet komen en bij je blijven tot we trouwen. Ik ben er van overtuigd, dat je niets liever wilt dan dat Anne vanuit Waterdene trouwt. Zè hoeft niet langer dan eeft dag of veer tien te blijven, omdat we zoo gauw mogë^i lijk willen trouwen Anne wierp hem een killen blik toe. ontving er een*terug. die haar verwarde en ging toen voort met lezen: „Ik vind, dat je Nicholas beter allqs kunt vertellen van die paarlen-geschle- denls. Het zal je dan makkelijker vallen lief voor Anne te zijn. Daarbij zul je Je- s voor 19 ct. eu Redactie Telef. Anne sloeg haar oogen op. zag een glimp van Johns kin, zuchtte en zei: Wat een haast heb Jij! Natuurlijk heb ik haast. Hij pakte den brief aan, stak hem in de enveloppe, plakte haar dicht en stond op. Ik ga nu even naar de bus John, doe dat alsjeblieft niet! ben er over een minuut toeer. Ik wil, dat Jenny den brief met de eerste DUITSCHLAND. Een brug over het Neandertal. Bij den bouw van den rijksautxiweg het traject KeulenDuaseldorp moet brug worden gelegd over het Neandertal. Deze brug zal 550 meter lang worden en de grootste brug zyn, die in het geheele ryk in een der autowegen voorkomt. Op afstan den van 45 meter verrijzen de pijlers uit beton, welke een gemiddelde hoogto van 21 tot 23 meter en een breedtte van 23 meter zullen bereiken. Aangezien het Neandertal, als vindplaats van den schedel van den Neandertal-mensch, ook als natuurreservaat bekeni^. is, vloeiden hieruit by den bouw van de enorme brug bijzondere moeilijkheden voort, daar haar lijnen zich harmonisch moesten aanpassen aan het landschap. Men koos daarom een geheel rechte brug, terwijl elke pijler onderverdeeld is in vier afzonderlijke pijlers, met drie openingen in den vorm van een ronden boog. Deze bouw wijze biedt vooral het voordeel, dat daar door het uitzicht in het Neandertal niet wordt belemmerd. De uitvoering van dit werk is toever trouwd aan den Keulschen architect Wu- cherpfennig. In samenwerking niet de bij den bouw werkzame ingenieurs en onder leiding van Staats- en OpperbouWraad Nadler zal alles in het werk worden gesteld, om dit menschenwerk aan te passen aan de eenvoudige schoonheid van de omgeving in overeenstemming met den wensch van den Führer om de autowegen harmonisch te doen passen in het kader van het toekom stige beeld van het Duitsche landschap. zal moetert worden. •Volgens de Star zou de Fransche minis ter-president Laval een nieuw voorstel wil len doen, hetgeen zou neerkomen op een wapenstilstand tusschen Italië, Abessynië en den Volkenbond Een dergelijke toestand zou moeten intreden, vóór net petroleum embargo een feit zou wonden. Italië zou zich verplichten niet verder in Abessynië op te rukken, terwijl de Volken bond gedurende de vredesonderhandelingen d« afkondiging van een embargo op petro leum zou uitstellen. Intusschen betwijfelt het blad, of een dergelyk voorstel doelmatig zou zijn daar het Italië in staat zou stellen nieuwe petroleum voorraden op te doen. morgen gemaakt heb. Direct na het ont bijt ga ik naar juffrouw Jones, daarna naar Carruthers. Ik zal hem zeggen een rekening te openen voor je bij Lloyd’s Ze nfoeten je handteekening hebben, maar dat kan Dinsdag wel. Carruthers zal om te beginnen vijfhonderd pond storten. Dan ga Ik koffiedrinken en dfyirna vertrek ik naar Waterdene.» Anne staarde hem met een eigenaltrdig hulpeloos gevgel aan. Met den brief in zijn hand liep hij naar de deur. Daar keerde hij zich om. Je kunt mrs. Fossick Yates het beste morgen na het ontbijt vertellen, dat driegende redenen je noodzaken'om weg te gaan Aurora verwacht Je hier tegen theetijd. Als je er dan nog niet bent, zal ze je komen halen. Maar ik meen, dat het beter is als Aurorè, en mrs. Fossick Yates elkaar niet ontboetten. Ik geloof niet, dat ze samen góed zpllen ópschie ten Daarom moest je maar zorgen voor de thee hier te zijn. Ik kom tegen zeven uur. Aurora heeft me ten eten gevraagd. Hij ging weg en sloeg met een besliste beweging de deur achter zich dicht. Anne liet haar kin op haar hand, rus ten en ze vroeg zich af waarom ze niet boos was. Ze'voelde, dat ze boos had be- hooren te zijn. Ze had moeten zeggen, dat ze geen bankrekening verlangde, niet bij Aurora wilde komei», of verloofd wenschte te zijn. Maar aan den anderen kant, al zei ze deze dingen, dan schenen ze toch geen Indruk té maken. Ze voelde zich slap en Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. HOOFDSTUK XXXVII. De wrekende gerechtigheid. Zorgvuldig voorbereide plannen vallen niet altijd uit zooals men wel denkt. ?Jobn praatte met een schreiende, onge- loovige, protesteerende juffrouw Jones en een zwijgenden en geërgerden mr. Carruthers Daarna lunchte hij en ver trok met den auto. Jenny zou zes uren hebben om Nicho las de waarheid te vertellen. Hij reed door een dichten drpilregen. voelde zich opgewekt en vastbesloten, zonder eenig idee te hebben* van het feit, dat de brief Jenny niet bereikt had. Deze lag in de. Jiall. op Waterdene bij een half dozijn andere brieven op den terugkeer van Sir Nicholas en lady Marr, die voor een week-end waren uit geweest, te wachten. John reed voor, een minuut of vijf voor dat Jenny de brieven weggenomen had en er mee naar boven, naar de kinder kamer was gegaan Sir Nicholas is in de studeerkamer, zei de butler, waarna hij hem naar de studeerkamer volgde. Nicholas speelde met de ooren. van een spaniel. Hij zei: „Liggen, Jess? Koest, oude jongen!” en keerde zich toen met een allerbemlnnelljksten glimlach tot John, alsof hun laatste onderhoud nooit had plaats gehad. „Hij eet me haast op als ik weggeweest ben (Wordt vervolgd). 1 Duitschland neemt een nieuwen zender in gebruik. Rijksmlnister dr. Goebbels zal op 4 De cember den nieuwen Rijkszender Saar- brücken inwijden. De geheele Duitscne radio viert dezen dag door een gemeen schappelijk programma, dat de uitzen ding van de feestelijkheden te Saar- brücken zal omvatten Het doel van dezen nieuwen zender aan de westgrens van Duitschland is „een brug van volk tot volk te slaan, en aan de andere zijde van de grens begrip te wekken voor dat, wat 't nieuwe Duitsch land wil”. Of men „aan de andere zijde van de grens" erg met dit doel Ingeno men zal zijn...? Heel Berlijn draagt edelsteewen. Het zal niet dikwijls gebeuren, dar edelsteenen in massa op straat verkocht worden. Toch is dit op het oogenblik in Duitschland het geval. Het speldje, dat men In de maand De cember voor het schenken van een bij drage aan het Winterhulpwerk ontvangt, bevat een klein edelsteentje uit de slij perijen van Idar-Oberstein. Men heeft hier te doen met het atval-materiaal van agaatsteenen. Meer dan 30 millioen van^deze werke - lijk smaakvolle speldjes heeft men in de afgeloopen vier maanden vervaardigd, waardoor niet minder dan 1200 slijpers in Idar gedurende dien tijd hun brood heb ben verdiend. Nicholas moet lïet weten. Neen, Anne, het heeft geen zin. De menschen, die denken, dat jij de paarlen genomen hebt, moeten de ware toedracht weten. Jenny weet het. Jij en ik weten het Aurora weet het. Degenen, die op de hoogte gebracht moeten worden, zijn Je oude kindermeid, meneer Carruthers en Nicholas. Anne klemde haar handen ineen en «eek hem opgewonden aan.- Toe, John... Ik heb alles uitgedacht. Zoo is het Koed. ik ben niet wraakgierighet is niet *uijn bedoeling om Jenny te kwetsen. Juffrouw Jones is haar toegedaan én zoo betrouwbaar als wat. Jullie famllle- Mvocaat zal en moet het toeten pre- ■es zoo als ze dat zelf wil. Maar hij zal eten wat Jenny jou verschuldigd Is en moet doen wat hij kan om de dingen ■°°r Jou gemakkelijk te maken. Hij kan neeleboel doen. Ik wil niet, dat er over gekletst wordt Anne hief haar hoofd op met een trot- •cne beweging Het overlijden van Prinses Victoria. De uitvaart. Het overlijden van prinses Victoria, de tweede dochter van koning Eduard VII en koningin Alexandra en de oudste zuster van den koning, maaikte dat de opening van het parlement niet door den konig en de ko ningin kon plaats hebben. De overleden prinses Victoria werd 6 Juli 1868 geboren, zij was het vierde kind van koning Eduard en koningin Alexandra en dus drie jaar jonger dan koning George. De overledene, in den gezijjskring van den koning nimmer anders^ dan Toria of tante Tora genoemd, beSat denzelfden ka raktertrek van zoovele leden van het Engel sche koningshuis ,een groote bedeesdheid, die maakte, dat zij zich zelden in het open baar liet zien. Zij was de toegewijde ge zellin en verzorgster van haar moeder, ko ningin Alexandra, in Sandringham, na wier overlijden zij zijch terugtrok in een prachtig landhuis bij Ivfer in Buckinghamshire, The Coppins genaamd, waar zij thans na een ongesteldheid van eenige weken is overle den. Zij leefde in grooten eenvoud s do tra ditie van grootmoeder, koningin Victoria volgende, regelde zij zelf haar huishouden en hield zich met huis- en tuinwerk onledig. Haar prachtig uitgevoerde borduurwerken werden geregeld rJaiar liefdadigheidsbazar.' gezonden en brachten hobge prijzen op. De prinses was zeer ontwikkeld, las veel, bond haar eigen boeken in en was een mu ziekliefhebster. Sinds 1926 'was zij presiden. te van het Alexandrafonds, dat met ons Ein- mafonds is te vergelijken en ter gedachtenis harer moede^werd ingesteld. Voor den koning is haar overleden een slag; hij en zyn zuster waren zeer aan el kaar gehecht. Hoewel de prinses sin*s gen week of zes sukkelende was en noch he‘. huwelijk van den hertog van Gloucester noch de doopplechtigheid van prins F.dwnr 1 van Kent kon bij wonen, had toch niemand I haar overlijden verwacht. Haar toestand werd Zondag ernstig geacht en bloedtrans- zelf prettiger voelen als hij‘het weet - post krijgt, omdat ik mijn plannen voor hij bevindt zich in een verkeerde positie. Anne heeft het mij niet vèrteld, ik heb het zelf ontdekt. De man zelf heeft Je ring met den smaragd opgemerkt en de bediende, die je geholpen heeft, was een bewonderaar van je haar. Daartnj ver moedde ik het al langer. Wees nfèt ang stig ik ben niet van plan Je te, kwet sen. Juffrouw.Jones moet het weten, mr. Carruthers en Nicholas, omdat ze denken dat Anne het gedaan heeft en dat kan ik niet verdragen. Je kunt het Nicholaé ook beter dadelijk vertellen, omdat !ic morgen. Maandag in den namiddag kom, om alles eens uit te praten. Zie Je, de menschen hebben over Anne gepraat en zich afgevraagd, waar ze al dezen tijd geweest is en daar moet een eind aan komen. Dat kan heel gemakkelijk als wij ons weer Vereenlgen. Ma’ar ais jij en Nicholas niet helpen, blijven 'de men schen denken, dat er iets verkeerds !s. Dus wil Je Het Nicholas wel dadelijk ver tellen? Anne faat je hartelijk groeten. J. M W.” sche publiek niet in dien waan moet ver- keeren, dat Frankrijk, hoezeer het Italië ook genegen is, over middelen beschikt om den onverbiddelijken loop der sancties tegen tc nouden. Vandaar dat van Fransche zijde den Ita lianen op het hart wordt gedrukt nog tydig van de dwalingen huns weegs terug te kee- ren, daar de verscherpte sanctie.3 Italië een slag dreigen toe te brengen, waar het niet gemakkelyk van bovenop zal kunnen komen en die een échec in Oost-Afrika zoo goed als zeker maken. Italië, zoo wordt betoogd, mag niet vergeten, dat Amerika, al is dit machtige land geen lid van den Volkenbond, niettemin met deze volkerenorganisatie ten aanzien van het olie-embargo waarschylyk één lyn zal trekken, zoodat Italië heel een wereld tegen zich zou krijgen. Overigens ontbreekt het in Frankrijk, waar men herhaaldelijk laat uitkamen, dat de sanictie-mogendheden zich niet door zelf zuchtige beweegredenen laten leiden, maar slechts handelen in den geest van het Vol- kenbondlshandvest, niet aan stemmen, die tegen een verscherping der sancties ten ern stigste waarschuwen, aangezien deze zeer gevaarlijke verwikkelingen, in den vorm van een oorlog, kan uitlokken. De bekende pu- blicit Wladimir d’Ormesson heeft dan ook de opmerking gemaakt, dat pis dan kan worden gesproken van een werkelijke vre despolitiek, wanneer men afziet van de toe passing van het olie-embargo. Hy wil den Volkenbond zijn bemiddelingsactie kalm la ten voortzetten en een nieuw ontwerp laten uitwerken, dat rékening houdt met de rech ten zoowel van Italië als van Abessynië en den Volkenbond. Pas wanneer Italië op nieuw neen zegt met 'betrekking tot een dergelijk project, zou, zoo meent d’Ormes son, een verscherping der sancties op haar plaats zijn ,een zienswijze, die echter niet algemeen wordt gedeeld. Intusschen hecht men in Fransche krin gen groote beteekenis aan de voor Zaterdag a-s. aangekondigde bespreking tusschen den Franschen minister-president Laval en den Britschen minister van buitenlandsche za ken, sir Samuel Hoare. Men is van meening, dat aan den vooravond van het bijeenkomen der commissie van achttien te Genève, die zich met het verbod van petroleum-uitvoer naar Italië zal moeten bezig houden, nog een laatste poging toil verzoening gedaan Je bedoelt, dat je geen geklets over je vrouw wilt hebben. Daarom wil Ik niet met Je trouwen; er zal gepraat worden. Dat bedöel ik heelemaal niet. Ik wilde maar, dat je niet zoo’n onzin zei. Ik bedoel, dat ik geen gepraat over jou, hoor Je over jou, wensch. Ik denk niet aan de gevoelens van Je echtgenoot; ik denk aan jou en je behoorde dat nu toch wel te begrijpen. Iedereen, die over jou leugens gehoord heeft, zal nu de waarheid vernemen. Dan komt Jenny er nog veel en veel beter af dan ze verdient. Ik heb haar geschreven. Je kunt de brief lezen als je wilt. Hij nam een enveloppe uit zijn zak, haalde er een velletje papier uit en legde het open op Anne’s knie. Ze las het, in Joh’n flinke Randschrift: FRANKRIJK. Rumoer in de Fransche Kamer. Over de ligues. De zitting geschorst. Gistermorgen is in de Fransche Kamer het débat over de strijdhonden, de ligue», begonnen. 1 De communistische afgevaardigde Ra- mette had zich voorzien van verschillende zwak en nogal gelukkig. Horrocks opende - de deur en begon, langzaam en met af keurenden blik, voor de thee te zorgen. Het Vaticaan en Duitschland. De bisschop van Meissen naar Rome ontboden. Als resultaat van de beraadslagingen, welke te Berlijn zijn «4ferd door kardinaal Bertram, deni aartsibiiHnop Breslau en voorzitter van de conferentie van Fulda van het R.K. Episcopaat, den bisschop van Berlijn en den Pauselijhen Nuntius* is dr. Legge, de bisschop van Meissen ,die onlangs terecht heeft gestaan en zwaar beboet Is op( beschuldiging van overtreding der deviezen bepalingen, naar Rome ontboden om er rapport uit te brengen over den toestand in Duitschland. Eén der neteligste aangelegenheden, die thans de internationale aandacht trekt, is het vraagstuk van het petroleum-embargo, I waarover gisteren ook de leden van het j Britsche kabinet hebben beraadslaagd. Of het tot tenuitvoerlegging van dezen krassen anti-Italiaanschen maatregel zal komen, 1 blijkbaar nog niet definitief uitgemaakt, daar de pers bureaux slechts gewagen var een goedkei^ing in beginsel van een collective VjJ^en.bondspolitiek, waarvan het doel is Italië de olie, onontbeerlijk voor het voortzetten/ van den strijd in Oost-Afrika, te onthouden. In elk geval zal worifen afge wacht, of voor den 12d?r December, den kritieken datum .waarop de commissie van achttien te- Genève bijeenkomt, teneinde over een uitbreiding der sanctiemaatregelen te beraadslagen ,nog een vreedeame rege ling kan worden gevonden van het geschil tusschen Abessynië en Italië. Met arJdere woordeg: te Londen huldigt men de opvatting, dat Italië nog een korte tijd zal worden gegeven om langs den weg van redelijk overleg een einde te maken aan het Oost-Afrikaansche oorlogsavontucr; wenscht Rome echter niet op deze wiize tot een vergelijk te komen, dan zullen on een andere maneir doeltreffende maatregelen worden genomen om zijn oorlogvoering te verlammen, namelijk door toepassing ”-an het olie-embargo. Zal Mussolini, die zoo langzamerhand wel is gaan inzien, dat Britsche dreigementen niet ais een looze intimidatie-politiek kun nen worden beschouwd, te elfder ure water in den wijn doen Al te groote verwachtin gen mag men te dezer zake niet koesteren en zelfs in Fransche kringen, die met de Quai d’Orsay nauwe betrekkingen onder houden, heerscht de opvatting dat van Ita liaansche zijde geen enkel blijk van mati ging wordt gegeven “n dat Rome tot dus. ver niet bereid was op een redelijken grond slag te onderhandelen. Dit is voor ve!f Franschen te meer een teleurstellir g, daar Laval ,de premier en minister van buiten landsche zaken zich bij voortduring uit slooft «om op vreedzame wijze het Abes- Bjjnsch-Italiaansche conflict uit de wereld te helpen. Mussolini’s stijfhoofdigheid maakt te Parijs nu niet bepaald een prettl- gen indruk, zoodat het dan ook te begrijpen is, dat van officieuse Fransche zijde reeds 1 de opmerking is gemaakt ,dat het Italiaan- I ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda en omstreken (behoorende tot den bazorgkring) l 5 regels flM, elke regel meer 0^5. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 -egels 1.56, elke regel meer 030. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de Wflft van den prijs. INGEZONDEN MED EDE ELI NG EN: 1—4 regels ƒ235, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 ffo hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschepkomst van handelaren. Advertentiebureau! en onze agenten en n aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname fusie werd toegepast, zonder editor veel I verbetering in haar toestand te brengen. I Het stoffelijk' 'overschot van de Prinses 1 zal a.s. Zaterdag begraven worden des mor- gems om half 12 in Windsor Castle. De uit- I vaartdienst wordt gehouden in de St. George I kapel van Windsor Castle en zal slechts 1 worden bijigewoond door 'd© leden der ko ninklijke familie en eenige persoonlijk vrienden. Op hetzelfde tijdstip zal een her denkingsdienst gehouden worden in de ko- n-inklij'ke kapel van het St. Jamespaleis. Hij zal, naar het schijmt. verslag moeten geven van zijn eigen zaak, van andere de- viezenrechtzakén, de arrestatie van, dr. Bannasch, den leider van den Katholieken inlichtingendienst, en over andere arresta ties en huiszoekingen in invloedrijke R.K. kringen. De zetel vaij der het Vaticaan komen.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1