I til De oorlog Abessynië. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ;nken i do. 19085 Woensdag II December 1935^ 74TJaarganq Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen in JN ijne! n EEN KLEINTJE EEN KWARTJE IEID De sterkste vlootbasis ter wereld. Het geheime 7-jarenplan ten uitvoer gebracht. Vv ai Stannoro Kames voorzag. Het verraderlijke gezicht. bergambacht, BERKENWOUDE,BODEGRAVEN, 1 fflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. es IJN >ijn 4- BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, - De Engelsch-Fransche vredesvoorstellen naar Rome en Addis Abeba. Het Britsche Lagerhuis keurt de houding van de Kegeering goed. De Fransch-Briische voorstellen te Rome een aannemelijke basis geacht. 9 (Nadruk verboden). BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. alleen Men spreekt van de international? 1 HOOFDSTUK I. (Wordt vervolgd) lan, |en. len te der Zee, waarover tegenwoordig in verband mgt den AlnKaanscnen oorlog weer veei gespro tten wordt. dat niet oortaan ade sop gewone [rongen. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT al het eerste punt in den stalen driehoek, die van Singapore naar Darwin in Australië en naar Honkong anderzijds loopt, gereed gekomen. Van wildernis tot vliegveld. Niet ver van de plaats, waar dit dryven- de droogdok voor anitter ligt, worden 2öV0 morgen oerwoud in het beste zee- en luciit- vlootsteuupunt van het Verre Ooaten ver anderd. Hoer ziet men kranen van lót) ton en geweloige benzinetanks omhoog stijgen. Niet minder dan zesnonuerd morgen woide-i. m ibeslag genomen door een vliegveld met stalen hangars. Ten Zuiden van dit vliegveld bevindt zien een groot radiostation, dat den commandant tn staat stelt, iederen dag en wanneer het noódig is ieder uur verbinding met de admiraliteit te Londen te krijgen. Doch even goed kan hij met Hongkong, Rich mond by Sidney, of met Darwin in Noord. Australië spreken. Men heeft hier niet te ran soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. Onze levenspaden bezaait men ons met doornen; rozenblaadjes worden pas op ons gnf gestrooid. FEUILLETON. Naar het Engelsch van LOUIS TBACY Nadruk verboden. blik dat de vredesonderhandelingen zullen worden geopend. Men verwacht te Parjjs met beslistheid een verzoenende houding van Mussolini. I Men acht het zeker* dat de Commissie van Achttien zich een onbepaalden tyd zal ver dagen nu de Commissie van Vyf de vredes voorstellen met de beide oorlogvoerende lan den verder ter hand zal nemen en dat dus voorloopig geen verdere besluiten genomen zullen worden inzake het petroleum-em bargo. Te Parijs wordt echter te kennen gegeven dat nu wel de uiterste tegemoetkomendheid tot Italië is betoond en dat men er niet op ier- óór lf len. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de pezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. doen met een of ander radio-technisch spel letje. De ibeide laatstgenoemde havens zijn voorbestemd als de luchtvlootbasis van die toekomst in den pacific! Raffles heeft zijn standbeeld ver diend... Tolt voor kort was Sjangi in de nabijheid van Singapore een Mein dorp. Op het oogen- blik is het garnizoensstad geworden. De heuvels zyn tot. vestingen gemaakt. Van hieruit kan men met een radius van 20 mij len ieder punt met granaten van het zwaar ste kaliber bestrijken. Te Sjangi zal waarschijnlijk ook een nieuw standbeeld voor Stamford Raffles worden opgericht. Tenslotte dankt men het aan dezen flinken en vooruitzienden avontu rier, dait Singapore op het oogenblik En gelsch is. Hij was het ook, die er reeds toentertijd meer dan honderd, jaren ge leden toe aanspoorde, van Singapore een groote vesting te maken. Stamford Raffles - Het is natuurlijk een buitengewoon genoegen om u even te spreken, ant woordde hij hoffelijk, zelfs In deze ge haaste omstandigheden, maar mijn ge heugen had met betrekking tot onze af spraak werkelijk geen opfrisschlng noo- dlg. Nog geen uur geleden heb ik een conferentie in de City afgezegd met het oog op uw invitatie. Dat Is heel yriendelijk van u, mr. Meiklejohn, klonk het minzaam. Er is mij heel veel aangelegen, dat uw ontmoeting met mr. Jacob voordeelen zal af werpen voor ons allen, en speciaal voor uzelf. Mr. Meiklejohn keek snel om zich heen als om Éich te vergewissen dat geen on- gewenschte ooren den onvoorzichtig ult- 1 gesproken naam hadden opgevangen. De magere, armoedige vrouw stond nu naast den politieagent en volgde het too- neel met haast hongerige blikken. Maar nog nam het zelfbewuste, deftige parle mentslid geen notitie van haar. Wanneer het Hooger- of Lagerhuis zitting houdt, staan er immers altijd van die leegloo- pers bij de verschillende Ingangen! Maar hl] was er niet op gesteld dat de naam van lady Tower’s lunchgast door een van zijn medeleden zou worden gehoord. - Het zal mij bijzonder aangenaam zijn hem te ontmoeten, antwoordde hij met gedempte stem, en ik beschouw het als een voorrecht hem alle diensten te kunnen bewijzen, die mij binnen de gren zen van mijn positie mogelijk zijn. Wat een omhaaT van woorden! lach te lady Tower. Wat zijn Jullie mannen toch altijd verschrikkelijk zwaar op de In de schaduw van „Big Ben". De groote lamp in den klokkentoren van öt. Stephen’s wierp haar signaal door de aandorikerende schemering van Londen en kondigde aan allen, die het dienden oi Awenschten te weten aan, dat Zijner MajesteitS getrouwe lagerhuis ledenvaan den arbeid waren in het be- iang van staat en volk. Een Octoberdag was bezig tot avond te verglijden. De lichten van Westminster twinkelden al langs de toegangswegen tot het Huls. Glimmende luxe-auto’s, Pretentlelooze taxi’s 'brachten de ver trouwenslieden der Britsche natie voor zoover deze althans niet te voet kwamen, tot aan den hoofdingang. De politie agenten beambten door lange ervaring vertrouwd met deze taak die de wacht Melden aan het buitenhek, dat van den openbaren weg toegang geeft tot het WfiRenpiein van het parlementsgebouw, Metten onbevoegden onverbiddelijk het Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bö onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ouze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. (lOUIMIIE COURANT. Men heeft reden om aan te nemen dat in j' moet rekenen dat Frankrijk en Engeland de voorstellen als basis van bespreking nog verder zullen gaan. wordt geëischt dat Italië en Abessynië de Algemeen wordt uit Rome gemeld dat vijandelijkheden zullen staken op het oogen- 1 Mussolini de Fransch-Britsche vredesvoor- liep als 14-jarige jongen van school weg en werd later de man, wiens profetische daad voor Engeland’s macht in het- Verre Oosten op het oogenblik bewezen is. Hoe het 7-jarenplan tot stand kwam. In het jaar 1921 werd de groote Empire- conferentie gehouden, bij welke gelegenheid Australië enj Nieuw Zeeland er op wezen, dat door den wereldoorlog en het Panama- kanaal het zwaartepunt van de Middelland- sche Zee en den Atlantaschen Oceaan voor het grootste gedeelte naar den Pacafic was verschoven. Het duurde nog een paar jaar, alvorens men de waarheid van deze bewering inzag en tenslotte erkende, dat Singapore in i een hopelooze positie zou verkeeren, indien het- door een Japansch^ of Amerikaan sche vloot werd aangevallen. Deze erkenning was de geboorte van het 7-jarenplan, dat nu dezer dagen zal zijn be ëindigd. Met de versterking van Singapore ia handEnfin, ik verwacht u om half twee op Lowndes Square. En wilt u nu den chauffeur vragen mij naar huls te rijden? Mr. Meiklejohn voldeed aan het ver zoek en na nogmaals een groet, wilde hij opnieuw het binnenplein betreden. Maar ditmaal nam de vrouw haar kans zoo snel waar, dat ze de waakzaamheid van den agent verschalkte, en voor deze er op verdacht was naast het parlements lid stond, zich zelfs verstoutte hem op den arm te tikken. Een oogenblik, zei ze stroef, ik heb u Iets te zeggen Als voor mr. Meiklejohn’s voeten een bom ontploft was, zou hij niet meer ver bijsterd kunnen zijn geweest. Rachel! Jij! hijgde hij onthutst. Maar dat kan toch niet... (Van onzen V-P-B.~correspondent.) ’SINGAIPOBE, 10 Dec. 1835. Binnen weinige dagen zal het geheime 7-jarenplan, waardoor van de handelsiiaven Singapore de sterkste vlootbasis ter wereld en kuaarmede van Groot-Bnltamnë is ge maakt, ten uitvoer zijn fdbracnt. De geza meniyke werkzaamheden hebben niet min der dan 30 milkioen pond sterling gekost. Wanneet men*er tot nog toe de regist.r.i op nasloeg, dan las men, dat Singapore, voor wat de groote betreft, de zevende han- deishaven van de wereld was. En toch liep door deze haven het geheele handelsverkeer tusschen Oost en West. De groote route loopt zooals bekend door het Suezkanaal, langs Aden en Singapore naar de Maleisdhe Archipel, waar de scheepvaartlijnen naar China en Japan of naar Ned. Indië en Australië zich dan scheiden. Enorme goederem-voorraden worden dag na liag langs dezen onvermijdelijken weg ver- zone van Singapore. Thans is uit deze in ternationale zone een zeegebied geworden, dat onder bescherming van het meest mo derne scheepsgeschut en de machtigste kust-artillerie ter wereld staat. Vliegramp eischt elf dooden. Belgisch toestel bij Tatefield in Kent neergestort. Vier leden der bemanning en zeven passagiers gedood. In het graafschap Kent is gisterenmiddag een toestel van de Belgische verkeersmaat- schappy „Sabena” neergestort. Etf inzit tenden, t.w. vier leden der bemanning en zeven passagiers, werden gedood. Het toestel, dat gistermiddag om drie uur uit Brussel vertrok, was een driemotorige Savoia van Italiaansche constructie, aange kocht door de Belgische maatschappij. Het werd bestuurd door den bekwamen Belgi schen piloot Schoonbroodt, een vlieger, die reeds 750.000 k.m. heeft af gelegd. Onder de slachtoffers bevinden zich twee Engel schen en vier Duitsche passagiers uit Keulen, van wie twee dames. De lijken wa- en vreesdij k verminkt. De val van het Belgische vliegtuig werd over een afstand van twee mijlen gehoord. In Engeland heeft de ramp groote ontroe ring gewekt, vooial daar dit het eerste on geluk met doodelyken afloop voor de Sa bena is. De oorzaak kan niet direct worden geconstateerd. Het weer was niet goed, het regende en er stond een hevige wind. Men gelooft evenwel niet dat het ongeluk aan de weersomstandigheden is te wijten. De geheele Belgische bemanning is ver ongelukt. Onder de acht passagiers waren geen Nederlanders. Er waren twee dames en een Engelschman onder, sir. John Car den, die den erfeljjken titel had van baronet. - stellen aan zal nemen als basis van onder- handeling tot regeling van het Italiaansch- Abessynsche geschil. Vermoedelyk zal Italië zich niet verzet ten, dat Abessynië een zeehaven krijgt, mits deze op Italiaansch gebied ligt en indien er slechts sprake is van een vrijhaven, niet van een afstaan van gebied. Men acht het echter niet mogelijk, dat Italië met minder tevreden is, dan de thans bezette gebieden. Een internationale bespreking kan dus het gevolg zyn, waarvan evenwel niemand het einde kan voorspellen. 2. Volkenbondsassistentie voor Abessynië in sociaal, financieel en algemeen oecono- misch opzicht, ten einde de ontwikkeling en den vooruitgang! van dat land te bevorde ren. 3 Byzoriuere maatregelen en bepalingen voor Italiaansche kolonisten, dift zich in Abessynie willen vestigen, en medewerking van Italië by de uitvoering van de Volkënr bondsplannen. Nadat enkele arbeiders-afgevaardigden de vredesvoorstellen, gelyk ze in de bladen zün weergegeven, krachtig hadden bestreden, nam Baldwin heit woord en zeide o.m.: Ons prestige in. den Volkenbond is groot, maar onze macht is niet absoluut. Wy kun nen dezen grondslag van een regeling niet aan den Volkenborid, Itglië of Abessynië op leggen, als zy er niet aan willen. Wil weten niet wat deze drie partijen in het geschil zullen zeggen. Als er geen resultaat wordt verkregen, zullen wij onze pogingen later moeten herhalen. Wy zullen ons dan opnieuw moeten af vra gen tot welk punt de sancties kunnen gaan. Het is waarlijk geen eenvoudige zaak een embargo op petroleum naar Italië te hand-’ haven, het is veeleer een uiterst ingewikkel de zaak en als gij er toe besluit moet gij de zekerheid hebben dat het embargo effec tief is. Wij zullen dezelfde politiek die zij tot nu toe hebben gevoerd voortzetten, zoo besloot Baldwin zyn rede. Met 281 tegen 139 stemmen heeft daarop het Lagerhuis te kennen gegeven in te stemme:. met de jlitiek der Rege?nng De politieke correspondent van de Daily Telegraph meldt dat het kabinet heden ochtend zyn wekeljjksche zitting zal hou den, doch dat het onderzoek van het Par(j- sche vredesplan is afgeloopen. De diplomatieke corr. van de Daily Tele graph meldt uit Parijs dat het vredesplan slechts kleine correcties voorstelt in de gren zen tusschen Erithrea en Tigre en het uiter ste westen, waar kleine oneffenheden uit den weg worden geruimd. In een ander bericht van dezen corresp. wordt vyklaard dat Engeland en Frankryk ervan overtuigd zijn, dat hun voorstellen een minimum-basis vormen, w.o. de snelle beëindiging der vijandelijkheden spoedig ten i ‘einde zullen worden gebracht. betreden van dit heilige der heiligen. Niemand ontkwam hun monsterenden blik, zoomin de inzittenden van de auto’s als de voetgangers. Verscheidene leden kwamen van de nabijgelegen clubs aan gewandeld, vergezeld van secretarissen, politieke vrienden en persmenschen, zoodat het al de oplettendheid der agen ten eischte orh nieuwsgierigen, die hier niets te maken hadden, te weren, zonder iemand, wiens recht om hier binnen te gaan onbetwistbaar was, door een onge paste vraag te grieven. Een heer naderde uit de richting van Whitehall. Een rijzig man, onberispelijk gekleed; energie en autoriteit in zijn heele houding, in eiken trek van zijn ge zicht; het type van den vermogenden, aanzienlijken, invloedrijken afgevaar digde. Hij ging het hek binnen, den groet van een der politieagenten beleefd beant woordend. Maar te oordeelen naar de sombere, verstoorde Uitdrukking van zijn krach tig gezicht, was zijn geest niet zoo rustig en welbeheerscht als zijn optreden. Zoo kwam het, dat hij geen aandacht schonk aan een broodmagere, hoekige vrouw, wier houding en uiterlijk‘direct verrie den, dat zij betere dagen moest hebben gekend, die echter onherroepelijk tot een t vèr verleden behoorden en die met eep paar scherpe, stekende oogen 'elkeen j monsterde, die het hek passeerde. Tgen de rijzige, goedgekleede man langs haar i ging deed ze een paar onstuimige passen naar voren om hem aan te spreken, Hoewel de berichten gisteren melding maakten van het feit, dat overeenstemming was bereikt tusschen Engeland en Frank rijk omtrent de vredesvoorstellen die aan Italië en Abessynië zouden worden voorge legd, is deze overeenstemming eerst gister avond laait 'bereikt, en heeft ook het Brit- BChe Lagerhuis eerst in de avondziftting van ■gisteren zich met de politiek der regeering vereenigd. Clerk en Vansittard by Laval. De onder handelingen te Parys hebben tot gistermiddag laat voortgeduurd. Te half vijf ontving minister-ipresadent Laval den Britschen ambassadeur te Parys, sir George Clerk, en den onderstaatssecretari van het Foreign Office Sir Robert Vahsittart voor een bespreking, die 40 minuten duurde. Zy deden Laval mededeeling van de meening van het Britsche kabinet over de plannen, waarvan zy uit Londen telefonisch op de hoogte waren gesteld. Na afloop van het onderhoud, dat Laval met Clerk en Vansittarj. had, werd officieel medegedeeld, dat de voorstellen, die een vreedzame oplossing van >het Italiaansch Abessynsche conflict beoogen, nog dezen nacht naar Rome en Addis Abeba zouden worden gezonden, waar de vertegenwoordi gers van de Fransche en de Britsche regee- ringen ze direct aan de Italiaansche en Abessynsche regeering zouden overbrengen. Eden geeft een voorloopige uiteen zetting van het wezen der voor stellen. In de gisteravond voortgezette zitting van het Lagerhuis heeft Eden een uiteenzet- tiog gegeven van het wezen der vredesvoor stellen en de volgenlie verklaring af gelegd: Namens de regeering Baldwin was op dat oogenblik afwezig mag ik zeggen dat onze onderhandelaars te Parijs met de Fran- sche regeering een basis gevonden hebben waarop het doen van voorstellen maar wil hopen nuttig ffec^ zal kunnen sorteeren in het belang van den vrede. Zonder in details te treden) kan ik mee- deelen dat de voorstellen van drieledigen aard zyn: 1. Een uitwisseling van grondgebied tus- tehen Italië en Abessynië, waarbij beide partijen voordeelen zullen verwerven. 2. Volkenbondsassistentie voor Abessy nië, waarbij beide partyen voordeelen zul len verwerven. Dok IX. Het reusachtige plan tot versterking van Singapore werd ingeluid op den dag, dat een enorm droogdok van ongeveer 300 me ter lengte en bijna 60 meter breedte, groot genoeg om ook een pantserkruiser van 50.000 ton uit de golven omhoog te heffen, van de kust van Engeland werd afgesleept. Acht sterke sleepbooten hadden er drie maanlden voor noodig om dok IX van Wallsend-on-Tyne naar het Oosten te transporteeren. Een broer van dezen reus, dok VIII, dryft op het oogenblik in Malta, de Britsche vlootbasis in de Middellandsche maar een agent sneed haar onmiddellijk den pas af. De vrouw opende haar mond, of om het In gedachten verzonken par lementslid na te roepen, of om een venij nige discussie met den politie-beambte te beginnen, maar wat ze ook van plan geweest mocht zijn, ze liet haar voor nemen onuitgevoerd, door hetgeen zich in het volgend oogenblik afspeelde. Een kostbare zes-cyllnder limousine kwam het binnenplein af. De inzittende was een stijlvolle „grande dame” in een modieuzen bontmantel, een van die vrouwen uit de groote wereld aan wie men direct ziet, dat hun hoogste ideaal Is voor jong door te gaan, ook wanneer hun jeugd over de middaghoogte heen en zelfs als zij sinds lang „passé” is. De dame in 't bont kreeg den slanken voor bijganger in het oog, 'knikte in de rich ting van den nietszienden mr. William Meiklejohn, afgevaardigde voor North Noamshlre, boog zich vervolgens uit het snel neergelaten portierraampje en riep op hooge stem zijn naam, Juist toen de auto door het hek reed Hij hoorde den roep en keerde op zijn •^schreden terug. De wagen stopte bij het trottoir. Mr. Meiklejohn kwam aan het portier, nam den hoed af met de rustige gratie van man-van-de-wereld en ver- I zijn ontschuldigde zich over zijn gebrek aan opmerkzaamheid. Ik. heb juist Ronald naar het Huis gebracht, vertelde de dame. Ik zal u maar een moment ophouden; alleen om u te herinneren aan onze lunch-afspraak voor morgen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i i5 regels IJ», elke regel meer Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.56, elke regel meer 0J». Advertentiën in het Zaterdagiiümmer 25 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2^5. elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prfis. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat vi handelaren. Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1