My philipsIbi-arlita' ootf Beur» van Amsterdam. jjocte*' BETER ZIEN: 1 SJHLjjgi spionnage-doeleinden. Hjj had samenge werkt met den Russische kolonel Koema- rowski, die secretaris van het algemeen Russische militaire verbond (Wrangel-ar- mee) in Zuid-Slavië was geweest. In verband met deze ontdekking zyn in totaal ongeveer 80 personen verhoord. Acht personen, onder wie twee vrouwen, blijven in arrest. Men onderzoekt thans, in hoe verre Koemarowski zijn relaties met de Zuid-Slavische militaire autoriteiten, die hij kon onderhouden als secretaris van het Wit- Russische militaire verbond, heeft geëxploi teerd voor zijn spionnage-doeleinden. ZWEDEN. Plechtigheid te Stockholm. Ir. tegenwoordigheid van koning Gustaaf II en andere leden van het Koningshuis zyn gisteren in de groote zaal vafc het nieuwe concertgebouw te Stockholm op plechtige wijze de dit jaar toegekende Nobelprijzen uitgereikt. De plechtigheid werd geopend met een rede van den voorzitter der Nobelprijs- Stichting, Hammarskjoeld, waarna de Ko ning met de gebruikelijke ceremonie de prijzen, bestaande uit een oorkonde, een gouden medaille en een chèque van ruim 170.000 fcweedsche kronen, uitreikte. De prijs voor natuurkunde werd overhandigd aan den Engelschen winnaar prof. H. Chad- wick, de prijs voor' scheikunde aan het Fransche echtpaar Joliot-Curie, schoonzoon en dochter van het beroemde echtpaar Cu rie, en de prjjs voor physiologie en medi cijnen aari den Duitschen hoogleeraar uit Freiburg, prof. Hans Spemann. BINNENLAND. Nedei land's beslissing inzake het Petroleum-embargo. In het geheel hebben tien landen zich hiertoe bereid verklaard. De volgende tien landen hebben, vol gens berichten uit. Genève, den Volken bond laten weten, dat zij bereid zijn een embargo op petroleum toe te passen: Rusland, Roemenië. Nederland. Tsjecho- slowakije, Slam, Finland, Irak, Nleuw- Zeeland, 9rgentinië en Britsch-Indië. Zeeland, Argentinië en Britsch-Indië. Volgens bericht uit den Haag is dit be - richt niet geheel Juist. De Nederlandsche regeering heeft op de vraag van de Commissie van Achttien te Genève thans geantwoord, een beslis sing te zullen nemen, na kennis te heb ben genomen van het standpunt der overige regeeringen, met name van die, welke geeh lid van den Volkenbond zijn. Met andere woorden, de Nederlandsche regeering heeft aan haar eventueele be slissing een bepaalde voorwaarde ver bonden. Er is reden om aan te nemen, dat andere regeeringen eveneens een of meer voorwaarden hebben gesteld, alvo rens een definitieve beslissing inzake het petroleum-embargo te nemen. Herhaüitgsoefeningen in 1936. In 1936 zullen voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen de lichtin gen 1930 en.1932 bij: de regimenten infanteriehet regiment wielrijders; de regimenten huzaren, nfet uitzondering van de postduivenverzor- gers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het remonte-depot; de regimenten veld- artllerie; het korps rijdende artillerie; het regiment motor-artillerie; het regi ment kustartilleriehet korps luchtdoel artillerie; het regiment genietroepen; de schoolcompagnie pontonniers, voor zoo ver betreft de dienstplichtigen, 'die ten aanzien van de eerste oefening/behooren tot de eerste en tweede ploegt ae school compagnie torpeölstenhet korps mo- tordienst en de compagnie intendance- troepen. De lichting 1921 van de compagnieën geneeskundige troepen. De lichtingen 1929 en 1931 van de schoolcompagnie pontonniers, voor zoo ver betreft de dienstpltehtingen, die ten aanzien van de eerste oefening behoor den tot de derde ploeg. De beperking van de veestapel en de veehandel. Een eventueele afslachting van vee zal de huidige situatie in de vee 'houderij niet verbeteren, wel slech ter baken, aldus oordeelt de Ned. Slagershond. De mededeeling van den minister van landbouw en yisscherij omtrent het in trekken van ae maatregelen tot beper king van den melksteun en het overwe gen van andere middelen om tot kleinere melkproductie te komen, waarbij geruch ten omtrent een derde veeafslachting in de pers opduiken, geeft het bestuur van den Ned Slagershond aanleiding tot be schouwingen. waaraan wij ontleenen: De grootte van den melkveestapel ls slechts één der factoren, die de totale melkproductie bepalen. De weers- en voederomstandigheden waarvan de laatste door den veehouder goeddeels be- heerscht worden kunnen het geheele effect van de Inkrimping van den vee stapel volkomen teniet doen. De moeilijkheden waarvoor thans een oplossing moet worden gezocht zijn tweeërlei. l. een te groote melkproductie; 2 te lage slachtveeprijzen. Op grond van het verleden constateert de hond: 1. dat de melkproductie in 1935 grooter was dan ooit tevoren; 2. dat de slachtveeprijzen, speciaal van het betere soort slachtvee, op een» lager niveau staan dan Jaren het geval was; 3. dat er een wanverhouding bestaat tusschen de prijzen van het melkvee en de afgemolken, voor de slachtbank be stemde koeien. Indien de regeerlngLeen hernieuwde afflachting dienstbaar wil maken aan beperking der melkproductie dan dienen dus melkkoeien afgeslacht'te worden en nog lletst hoog produceerende koeien. De melkveeDrilzen. die reeds thans hoog staan, zouden daardoor nog meer stij gen en de wanverhouding tusschen slachtveeprijs eh gebruiksveeprijs en tus schen kostprijs van melkvee en op brengst van melk. nog meer accentu- eeren. Een derde afslachting van melk vee moet als duur en storend werkend, absoluut verworpen worden. Resteert een alslachting van slechtvee, om op die mattier de slachtveeprijzen omhoog te halen. Aannemende, dat in derdaad de slachtveeprijzen omhoog gaan, is dit middel erger dan de kwaal. De kwaal is: een teveel aan rundvee. Het middel moet dus zijn: een snellere afvloei naar de slachtbank Een alslachting van slachtvee (iedere alslachting trouwens; werkt funest op den normalen omzet van vleesch„ Hoewel onder invloed van de heffing^verlaglng van 20 pet. op 10 pet. per i November 1934 en de lagere veeprijzen (ongewénscht gevolg van de daling der normale slach tingen) de rundvleesch-consumptie over 1935 weer wat hooger'ligt. is wel te be rekenen, dat over den geheelen tijdsduur genomen, dat bllkvleeschdistributie en crisisheifing op de normale vleeschcon- sumptie zullen drukken, de achteruit gang In normale slachtingen zoo groot is, dat daardoor de vermindering van den veestapel door de afslachting van 25Ü.OUO runderen volkomen illusoir moet neeten. Resultaat is, behalve van een streng doorgevoerde teeltbeperking en eqn aanmoediging tot het scheuren van grasland in den geest van den door den minister van landbouw en visscherij voor een tijd van 3 jaren gegarandeerden roggepnjs). slechts te verwachten van maatregelen die de verruiming van den normalen vleeschalzet in het binnenland beoogen. Tot deze maatregelen behooren opheffing van den crisis-accijns en dis tributie van blikvleesch alleen aan arm lastigen. Dat het rundvieeschverbruik in het ie kwartaal 1936 onder lagere vleeschprij- zen weer iets steeg, geeft een sterke aan wijzing, dat een zoo weinig mogelijk be last product grooteren afzet zal vinden. De Inkomsten van den veehouder be staan voor een derde uit de opbrengst van den rundveestapel voor vleeschvoor- zlening. Door deze laatste extra te be lasten en daardoor in omvang te beper ken, is niet alleen het slagersbedriji, maar ook de veehouderij gedupeerd. Een principleele fout was dan ook. millioenen onkosten op maatregelen ter beperking van de melkproductie, te verhalen op de vleeschproductie en vleeschconsumptie. Een te groote veestapel is aangewezen, bij gebrek aan voldoenden 'export, op een zoo ruim mogelijke afvloeiing via de slachtveebank. Aanbesteding Zuiderzeewerken. De dienst der Zuiderzeewerken heett aanbesteed het onderhouden gedurende 1936 van: I de Rijkszeewerken op Wie- ringen. met uitzondering van het ge deelte tusschen de dijkpalen 114 en 132; II. de Rijkshavenwerken op Wieringen; III. de Noorder- en Zuiderhaven nabij den Oevër en andere voltooide Zuider zeewerken aldaar, alsmede verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot de Rijkszeewerken, tusschen dijkpalen 114 en 132, tot den Amsteldiepdijk, den Baldzar.ddijk en tot het Baldzandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oostover; IV. den Rijksweg l(>a en gedeelten Rijks wegen en Laagste inschrijvers waren: voor per ceel I: J. J de Groot te Alkmaar en O,. J. Bosker te Wieringen, beiden voor f 11.500; perceel II: J. J. de Groot te Alkmaar voor 2863; perceel III O. J. Bosker te Wieringen voor 8000; perceel TVJ de Vries te Heemstede voor f 10.170 en in massa P Daalders N V. te Alkmaar VOOr 33.726. TWEEDE De bezuiniging bij Onderwijs. Groote bezwaren bij rechts tegen de concentratie van bizondere scholen Nog altijd spellingdebat. De algemeene beraadslagingen over de Onderwysbegrootlng en over het wets ontwerp inzake de onderwijsbezuiniging zijn thans aan de orde. Maar over dit wetsontwerp wordt nog maar weinig ge sproken. Het debat betreft de gewone onderwijsvraagstukken. De heer Sneevliet (r.s.) sprak van een conspiratie, die hier toe zou hebben geleid. De heer Suring (r.k.) zei ten eerste, dat de vrijheid van onderwijs niet in het gedrang mocht ko men. en ten tweede uitte hij de hoop. dat de minister het bezuinigingsontwerp met succes met de Kamer zou kunnen afhandelen Minister Slotemaker de Bruine bedankte hem en ontkende, dat het tot nu toe rustige debat van een samenzweering het gevolg zou wezen. Dit is ongeveer alles, wat tot dusverre .over het ontwerp gezegd werd. De stilte, die den storm voorafgaat? De heeren Ketelaar (v.d.) en Coops <lib.) klaagden, dat na de veelbelovende Troonrede uit de memorie van antwoord "zoo weinig blijkt van flink werk. dat de minister gaat doen. En de heer Tilanus (c.h.) zelde in eenigszins gewaagde be woordingen. dat hij met betrekking tot s ministers werkprogram in stille af wachting, maar niet in blijde verwach ting verkeerde Volgens de heeren Tilanus. Vervoorn (plattel.) en Westerman (n.h.) kan en dus: moet er op de begrooting nog meer worden bezuinigd. Natuurlijk bestreden hem deswege de heeren Sneevliet en Wijnkoop (c.p.i. Met den heer K. ter Laan (s.d.) wenschten dezen verlenging van den leerplicht tot het achtste leer jaar, het doen verdwijnen der landbouw- verloven (waar mr. Vervoorn zich sterk tegen verzette) en een verplichting voor de gemeenten tot kindervoeding en kin- derkleeding. De spelling. Naar hartelust heeft men weer over de spelling gedebatteerd. Men weet, dat de minister een nieuwe commissie instellen, oi de commissie-Van Haeringen uitbrei den wil. omdat hij bepaalde regels der spelling 1934 nader wil zien onderzocht. De heeren K ter Laan. Moller (r.k.), Wijnkooup en Ketelaar bezwoeren hem, nu toch spoed te maken met verdere invoering der nieuwe spelling. De hee ren Tilanus, Coops (lib.). Feber (r.k.) en Zijlstra (ar.) uitten daarentegen in stemming met 's ministers plan inzake een nieuw onderzoek en getuigden in verschillenden toonaard van hun liefde voor de oude spelling. GEMENGD NIEUWS. Dapper kolonisten-vrouwtje op Nieuw-Gutoee. Een die niet klaagt maar aanpakt Draagt alleen de zorg voor haar gezin van vier kinderen. De relsredacteur van het N. v d. D v. N.-I. heelt op zijn tocht door Nieuw- Guniea ook een bezoek gebracht aan de kolonie Bijlslag, de grootste nederzetting van de Kolonisatie-vereeniging Nieuw- GuineaHoilandia In een zijner artikelen treffen wij aan het volgende staal van voorbeeldige dap perheid en berusting vdn een eenzaam wonend kolonisten-vrouwtje. Er zijn pootige "kerels naar de kolonie getrokken, die op het eerste gezicht van het bosch, dat zij moesten neerslaan, den schrik op. het lijf kregen en. als zat de duivel hun op de hielen, vluchtten naar Hoilandia om daar te wachten op een naar Java terugkeerende boot. Er zijn sterke mannen in de kolonie gekomen, die ijverig hebben geprobeerd den ontginningsarbeid of het patjollen bewerken van den grond vol te hou den. doch die na enkele weken met een pijnlijk lichaam het werk opgaven en vroegen om teruggezonden te mogen worden Er zijn mannen verschenen, die op Java beweerden stalen zepuwen te heb ben en tegen alles bestand te zijn, maar in de kolonie na eenlge maanden, het aflegden tegen de stilte en de eenzaam heid al dan niet gepaard met malaria, om dan zonder gerucht te verdwijnen. En er zijn slappelingen binnengeslopen die eiken zwaren arbeid uit den weg zijn gegaan en meenden, dat zij met die hei dendaad van de vérre reis reeds voldoen de hadden verricht. En al die zwetsers, arbeldschuweri, overgevoeligen. deserteurs, met en zonder spierpijn, met en zonder malaria, al die terugdeinzprs en door schrik bevangenen zij worden beschaamd gemaakt door een kleine vrouw met vier kinderen, wonende in de kolonie Bijlslag, die zich daar on der moeilijker omstandigheden dan het land zelf schept, door het leven weet te slaan Haar man op Java. Zij kwam eenlge Jaren geleden met haar man in het land. Die werd echter wegens een onbezonnen daad door de autoriteiten opgeborgen. Ze hebben hem heelemaal naar Java gebracht, omdat ai- leen daar, in de buurt van Bandoeng, Europeanen in gedwongen afzondering mogen verblijven. Ook al was hun vrij willige afzondering in Nieuw-Guinea moeilijker te doorstaan. Doch zijn vrouw en kinderen heeft men zonder middelen van bestaan in Nleuw-Guinea gelaten. Toen haar dit verpletterende ongeluk overviel, heeft d^vrouw geen klacht ge uit. Ze heeft niet gebedeld en wilde ande ren niet tot last zijn. Zij wascht en strijkt voor andere kolonisten. Soms is zij laat in den nacht daarmede nog bezig, want haar eigen huishouden en haar vier kin deren eischen ook veel tijd en inspan ning. Haar huis en erf zijn proper Haar oudste twee zonen, die ook al eenig be taald werk voor de kolonie kunnen doen, helpen haar flink bij het huishouden. In het gezin heerscht een gedrukte stem ming. Maar er leeft een geest van liefde en samenwerking, welke den nood. het verdriet en de onzekerheid dragelijk dat de daders zich vermoedelijk door j middel van een vhlschen sleutel toegang tot het gebouw hebben véVschaft, waar na zij zich begeven hebben naar de groote zaal op de eerste verdieping, waar een groote glazen vitrine, waarin tal van kleine voorwerpen, welke uit oudheid kundig oogpunt betóen. groote waarde hebben, waren opgeborgen De daders hebben den bovenkant van de kast en een der zijwanden weggeno men en vervolgens den inhoud der kast op den grond uitgespreid, om daaruit hun keus te bepalen. Om. worden ver mist een heeren-toiletkoker van been, een zilveren theelepeltje in Louis XVI- stijl, gouden cylinder horloges, een Em- plre-byouterie-doosje, een zilveren ram melaar met fluitje, eenige zilveren doos- 1 jes, enz. Het merkwaardige van deze inbraak is. dat de daders zich uitsluitend hebben bepaald tot deze voorwerpen, terwijl in de onmiddellijke nabijheid van de vitrl- j ne groote kasten met gouden en zilveren munten stonden, welker inhoud, wat directe waarde Betreft, veel belangrij- ker is. De politie stelt een uitgebreid onder- zoek in. STADSNIEUWS. Ook om dit gezin, dat bovendien nog in een afgelegen huis woont, staat de een zaamheid en de stilte, welke voor deze menschen gruwelijker dreigingen en vreeselijker ervaringen zullen inhouden dan voor wie dan ook. Daarbij komen de ongemakken en verschrikkingen van het leven in de rimboe. Zoo ls de badplaats van dit gezin in de rivier en om die te bereiken moeten deze vrotfw en haar kinderen eerst hun erf afloopen en dan een flink, eind door het oerbosch gaan. Om minder bezwaren dan die. welke deze situatie met zich brengt zouden velen de hygiëne er aan gegeven hebben. Maar haar uiterlijk, en dat van haar kinderen, zoomede haar waschgoed getuigen, dat zij deze bezwaren licht telt. Waarlijk, die dappere, ijverige berus tende vrouw is een voorbeeld voor tal van kolonisten, die krachtiger zijn dan zij en ook meer middelen hebben. Inbraak in museum te Amersfoort. lal van oude en kostbare voor werpen gestolen. Gistermorgen is bekend geworden, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het museum Flehite. aan den Westsingel te Amersfoort, waar bij tal van oude en kostbare voorwerpen zijn ontvreemd. Omtrent deze inbraak vernemen wij. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische winterspelen. Nederlandsche deelneming aan drie sporten. Het Ned. Olympisch Comité heeft thans officieel ingeschreven voor de 4e Olym pische Winterspelen te Garmlsch-Par- tenkirchen met deelneemster slalom (skièn) treule Schimmelpenninck van der Oye. Voor het bobben wordt uitgekomen met de heeren H L. Dekking (Amsterdam). E. van de Pol (Arnhem). H B Bulten (Doetinchem). S. W. C Dunlop (Leiden). W. J G. Baron Gevers (Den Haag). E. N. MefSelaar (Medah, Ned.-Indië) en W. v. (1. Pol (Loenen) reserve. De heer Metse laar komt per vliegtuig over om tijdig aanwezig te kunnen zijn. Voor het schaatsenrijden (hardrijden) zijn ingeschreven: B. S. Blaise (Amster dam). L. Dijkstra (Amsterdam). R. Koops (Zuidlaren). J Langendijk (Oud Karspel) A. F. v. d. Scheer Wagenlngen). Naar wij vernemen is de Ned. kam pioen Van der Scheer reeds naar Osl/ vertrokken. Het overige viertal zal spoe dig volgen, teneinde zich daar grondig voor te bereiden. ATHLETIEK. De wegwedstrijd Zaterdag. Vóór dén a.s. Zaterdag 14 December te houden wegwedstrijd in „Kort Haarlem" te Gouda, hebben zich volgens het Goudsch Sportblad zestien deelnemers aangemeld. Toestemming voor het vastgestelde parcours ls verleend, zoodat gestart wordt op den hoek van den Burg Mar- tenssingel en de Karnemelksloot, om pre cies 4 uur. Het kleedlokaal is in het gymnastiek lokaal der Centrale Kopschool. Het zal reeds om drie uur geopend zijn. G. A. C. J aarvergadering. De Goudsche Athletiek Kring houdt op Zaterdag 21 December a.s. des n.m. 4.30 uur in „Ter Gouw" de Jaarbij eenkomst. De agenda vermeldt o.m.bestuursver kiezing, behandeling voorstellen „Alphia" behandeling voorstelden voor de jaar vergadering van het district Zuid-Hol land WISSELKOERSEN. 11 Dec. 12 Dec. Officieel. Londen 7.274 7.274 Berlijn 59.38 59.34 Parijs 9.47J 9.75J Brussel 24.874 24.89 Zwitserland 47.86 47.88 Kopenhagen 32.47j 32.46 Stockholm 37.50 37.60 New-York 1.4744 1.47^ Oslo 36.65 36.524 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.114 6.114 Beursoverzicht. De belangstelling van het Nederl publiek ging ook vandaag weer in hoofdzaak uit van de Amerik. fondsen. De koperwaarden, die de laatste dagen de bovenltoon hadden., wenden nu echter mirtder druk verhandeld. Er openbaarde zioh een goede vraag, zoodat een niet onbelangrijke koerswinst kon wor- dien geboekt. Shell Unions golden een klei nigheid lager. Op de locale markt bestond een vaste stemming voor de Ned. obligaties vooral voor de 47c Ned. en Ned. Indië. Wel iswaar verschilden de koersen niet veel bij die van gisteren, doch er bleek toch eenlge vraag te bestaan. Ook de overige beleg gingswaarden konden zich op peil houden. Kon. Olie werden wat lager ingezet, doch konlden zich. geleidelijk aan wat verbeteren. Tn Tabakken ging weinig om. Voor de toon aangevende Sumatrasoorten kwamen lat*r op den middag lagere noteeringen tot stand. Scheepvaarten veronachtzaamd. De handel in rubbers had weinig te beteekenen. Am sterdam rubbers kwamen iets lager te lig gen. Men gelooft dat het nog wel eenigen tijd zal duren alvorens de restrictdepryzen in de rubber tot uitdrukking zullen komen* Van de incourante soorten was zoo goed als niets te (bespeuren. Philips kwam lager te liggen, de geldlmarkt was ruim. GOUDA. 12 Dec. 1935. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. De Kamer is bijeengeroepen op Woensdag 18 December 1985. des namiddags 2.30 uur in de vergaderzaal der Kamer, Crabeth- straat 3. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen en mededeelingen. 2. Uitgegane en ingekomen stukken. 3. Onderdek geloofsbrieven der, bij de verkiezing van 5 November j.l. gekozen le- RADIO-THLEGBAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 779.9 te Karlstadt. Laagste stand 754.7 te Ingö. Verwachting: Matige tot zwakke O. tot N.O. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des Het Bureau stelt voor ini de Commissie te benoemen, de heeren A. Goedewaagen, C. Grootendorst, A. D. van Vreumingen, A. G. van Beek en de Secretaris. 4. Verzoek om subsidie van het Nederl. Visscherij-.Proefstation en Laboratorium voor Materialenonderzoek te Utrecht. (Het Bureau adviseert afwijzend te beschikken). 5. Voorstel van het Bureau, om tot een maximum bedrag van 100.— deel te nemen in he* stichtingskapitaal van het Borgstel lingsfonds voor Gouda en Omstreken. Een bezoek aan de Witlof kwekerij van den heer N. Both. De leden van de Ver. van Huisvrouwen afd. Gouda zullen op Dinsdag 17 December te half drie des middags een bezoek brengen aan de Witloflcweekern van den heer Nic Both aan de P. C. Bothstraav. Bridge-Drhe •Soc. „Ons Genoegen". Veel belangstelling. Voor de Wilde Brüdge-drive gisteren in de Soc. „Ons Genoegen" gehouden voor de leden der Sociëteit en hunn* dames, was groote belangstelling. Er heerschte den ge heelen avond een prettige stemming en er werd met groot animo gespeeld. Prijswinnaars- werden: 1ste prijs de hee ren Stork en Piersma; 2de prijs Mevr. N. Röper-van der Straatem en de heer W Röper; 3de prijs Mevr. T. Bokhoven-Keijzer en de heer J. C. den Boer. De prijken voor gr. en kl. sl. werden be haald door de heeren Reer en v. d. Henden en P." Bisschop en Fr. van Vliet. Mogen wü Kerstfeest vieren? Dr. A. R. Rutgers voor „Kerk en Vrede". De afdeeling Gouda der Christen Anti- Militaristische Vereeniging „Kerk en Vre de" heeft gisteravond in de Kleine Kerk aan de Peperstraat een openbare samenkomst gehouden, waar ds. A. R. Rutgers, Ned. Hervormd predikant be Rotterdam gespro ken heeft. De bijeenkomst werd met gemeenschap pelijk gezang aangevangen en met gebed geopend door ds. W. de Voogd v. d. Straa- ten, voorzitter der vereeniging, waarna ds. Rutgers den kansel betrad voor het uitspre ker' van ee" rede die door de aanwezigen met groote aandacht werd' beluisterd. Ds. Rutgers sprak naar aanleiding yan Jesaja 59 over de vraag „Mogen wij Kerst feest vieren?" en ving aan met te zeggen dat velen in dezen t\jH met een zuchtend hart het Kerstfeest tegemoet zien, omdat zij voelen hoe diepschijnend de weield met het Kerst-evangelie vloekt. Ons antwoord op de vraag of mij Kerst feest mogen vieren, i«, aldus apr., de vraag ,/W i li e n wij Kerstfeest vieren?" Willen wy de aanvaarding van bet Kruis en de liefde dip daarvan uitstraalt? Sprekende over de oorlog tusschen Italië en Abessynië en he* eventueele recht van verdediging te gen den aanvaller, zeide ds. Rutgers, dat de voornaamste vraag is of wy ona per soonlijk willen stellen onder het oordeebnd licht van het Kerstevangelie en ons laten oordeelen In onze zucht raar zelfbehoud. Niet ons bezit, getzln, volk. vaderland enz.. vasthouden ten koste van den vrede Gods die wii moeten vinden in d*. overgave aan Jezus Christus, die in dei wereld ..Werke lijkheid" geworden ls. Door dit laatste zal ons leven dienstbaar zijn aan het komende Koninkrijk en zullefr wij Kerstfeest kunnen mogen vieren. Paard gevallen. Door de gladheid van den weg, is heden morgen op den Burgemeester Martenssingel het paard van den groentenhandelaar A. Kraan alhier, gevallen. Het duurde gerui- men tijd alvorens het dier wéder stond. Een der wagenboomen was door den val - f orhT1'rn <*- bil0" werd beschadigd. Opvoering van ..Chateau de Bersac '12" van Beft van Eysselsteün. In de Schouwburgzaal „Concordia" zal tweeden Kerstdag des avoiids een bijzondere uitvoering worden gegeven. Hot K-K- Haagsch Tooneelgezelschap, dat onder de bekwame leiding staat van Pater Meeuwis- sen, brengt het tooneelstuk „Chateau de Bersac '12". Dit spel is van den Holland- schen tooneelschrijver Ben van Eijsselsteyn, die een paar jaar in Gouda heeft gewerkt. Het Leger des Heils opent nieuwe zaal. De afdeeling van het Leger des Heils mag zich verheugen in het feit, dat de Lei der van het Leger des Heils in Nederland, Kommandlant Bouwe Vlas, de zoo noodige veibouwing van het pand Turfmarkt 111 ter hand heef* doen nemen. A.s. Zaterdagavond 8 uur zal de nieuwe zaal geopenldl worden, waardoor bet Leger des Heils beter dan ooit in staat is zijn arbeid in Gouda voort te zetten. Daar zij verantwoordelijk is voor het in richten van zalen en Officierswoning, doet die afdeeling een beroep op de ingezetenen. Voor banken, vnelichting, loopers en buis inventaris is een bedrag van ongeveer 600 noodig. Een openbare inzameling voor dit doel wordt nliet gehouden, doch d« afdeeling verzoekt op het gironummer 271879 van de Stichting „Het leger 'des Heils", Korps Gouda, Turfmarkt 111, een gift te storten. De burgemeester en anderen bevelen dit verzoek aan. 25 jaar bestuurslid van „Ons Voordeel". Maandag 16 December 19,: herdenkt A. tg. de Mink den dag dat hij 25 jaar geleden j? jjggtuurder werd gekozen van de Coöpe ratie „Ons Voordeel", alhier. Damcjlub Gouda. De Damclub Gouda speelde in Rotterdam haar laatsten competitiewedstrijd tegen gaardingen en verloor met 12—8. D„ uit dagen werden als volgt verkregen: Gouda Vlaardingen. C. v. EjjkW. F- Verburg 1—1 C Eikenaar Jr.W. H. Niestadt 02 p r. d. Linden—K. de Ligt2—0 CEikenaar Sr.W. Nooi'dhoek 1l t borjéG. de Binck 2—0 Piet Schouten—A. van Keulen 2—0 A. A. de Jong—J. Prince 0—2 p SirreK. Blom 02 piet Bouter—M. de Snaayes0—2 G. van ArdenrveM. Dijkshoorn 02 8—12 Het Concertgebouw-Orkest in den Nieuwen Schouwburg. Zooals wy reeds hebben gemeld, zal het Concertgebouw-Orkest onder persoonlijke leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg dp Dinsdag 17 December a.s. een concert «ven in den Schouwburg onder auspicjjjfn van de A.V.R.O. Wjj vestigen thans de aandacht op ach terstaanda adlverterntie betreffende de ver koop kaarten. Filmnieuws. De Schouwburgbioscoop. FeestvOorstelling. „Konlgswalzer". De öchou vburgbioscoop herdenkt haar u-jarlg bestaan en brengt ter gelegen heid daarvan een bijzonder feestpro gramma Vertoond zal worden een van de nieuwste Ula-llims, de prachtige film .Konlgswalzer'een film vol bruisende vroolljklieid charmante omgeving der schitterende balzaal van het Koninklijk paleis In Beieren, een film met een boeiende climax, spelend In den tijd toen het Beiersche vorstenhuis nog in volle ileur was. Het ls een meesterwerk van den regisseui Herbert Marsch met In de hoofdrollen o.a. Willy Forst, Carola Höhn. Heli Finkenzellern en Paul Hor blger Het programma vermeldt verder o.a.: optreden van Coos en Polly Speenhoff Jr. en de nationale voetbalzege te Dublin. Nji afloop is er bal met attracties in de zaal Kunstmin, onder leiding van Martin van Schie. Zondagmorgen wordt vertoond „Ver boden huwelijk" met John Barrymore en Katharina Hepburn. Thalia-Theater. „Madel gute nacht Het Thalia-Theater brengt vanaf mor genavond de alleraardigste operettefilm Mftdel gute nacht" met de bekoorlijke lAen Deyers. Paul Heidemann. Lizze Jiohschuh en Paul Tledtke Het is een ilotte film waarin Lien Deyers op char mante wijze de noofdrol vervult. De tweede hoofdfilm is getiteld „Snel heidsduivels te water" met William Col lier en de Jonge Jackie Cooper. „Snel heidsduivels" ls een geweldig sensatio nele rolprent die overal zeer de aan dacht trok. Een aantrekkelijk voorprogramma gaat aan deze films vooral Kéunie-Bioscoop. „l'ooneelbloed". De Réunie-Bloscoop zal vertoonen „Tooneelbloed" met Katharine Hepburn, Adolphe Menjou en Douglas Fairbanks Jr. In „de hoofdrollen. Katharine Hep burn die. naar men weet. in korten tijd groote bekendheid heeft verworven, speelt in deze lilm de geschiedenis van haar eigen leven. Het ls een film die boeit van begin tot eind Als tweede film draalt „Wie is de ver nietiger?". een vervolg en slot van de ..Orkaan-expresse" Het eerste deel van deze film werd naar men weet vorige week ln dit theater gespeeld. Zondagmorgen draait een prachtig exo tisch filmwerk ..Kris", opgenomen op het schoone eiland Bali. De film wordt ge heel door Balinpezen gespeeld. Verder wordt op verzoek nog eens vertoond ,JLa Cucaracha" de gekleurde film. Woensdag 2 uur ls er weer matlnée met sis hoofdfilm de groote brandweerfilm Bet vierde alarm" Voor meerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertenties ln dit num mer. Burgelijke Stand. QBBORF.N: 7 Dec.: Cornells, z. van L. vanGronnigen en T. v. Dyk, A. Willens 23. 9 Dec.: Alie .Tacoba, d. van A. den Boon B- Bobbink, Boschweg *0. GETROUWD: tl Dec.: H. Bouman en J- A- van der Ende. OVERLEDEN: 9 Deo.: Gjjsbert Bouw man. 80 j. W Dec.: Aldriawus Meindert van der Pool, 61 j. Agenda. 12 Dec. IVt uur Gebouw Heil des Volk-. Ds. de Rover uit Vlaardingen. 1* Dec. 8 uur Ds. H. C. Leep. Bijbellezing on Bidstond. 12 Dec. 7% uur Geref. Gemeente. Ds. La- van Rotterdam-Zuid. Bevestiging van Ds. A. de Blois. 12 Dec. 7 uur Bodegraven. Gebouw van d keer Buitelaar Ds. J. v. Weizen. !2 Dec. 814 uur Nieuwe Schouwburg. Film avond voor d'e leden van het Nutsdeparte- meot Gouda. H Dec. 4 yur Karnemelksloot—Burg. Mar- t^teingel. Ster* 3% K.M.-wegwedstrijd ,.™^Khe Athletfek-Commissie. 6 Dec., 814 uur. Hotel Central. Nederl. «elsvereeniging, lezing door A. C. Dijk en met films en lichtbeelden over Sov- jet-RuBland. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Doorgaand verkeer gestremd. Naby de landbouwerswoning „Huis te Roosendaal" in Boven-Haastrecht reden j.l. Woensdagmiddag tegen elkaar een tweetal trailers, ml een geladen met dennenpalen, de andere van een bode-expeditiedienst. Hoewèl de wagens met matigert gang re den, schoof de een dwars over den weg, zoo dat deze niet meer heen of weer kon, terwijl van den anderen wagen de achterbrug en wielen afbraken, zoodat deze evenimin kon worden verplaatst. Het gevolg was dat bei de wagens het verkeer op den smallen dnjk geheel afsloten. Personeel van dien Provin cialen Waterstaat trof onmiddellijk maat regelen om het zware verkeer via Bodegra ven te leiden, terwijl lichtere auto's en de autobusdienst via den Noorder-IJsseldyk werd geledd. De beide verongelukte v agens werden gelost en vervolgens met kraanwa gens weggesleept. BERGAMBACHT. Lak. en vemisfabriek uitgebrand. Dinsdagavond omstreeks half acht werd brartd geconstateerd in de lak- en vemisfa briek „Veema" van den heer J. P. Mahl- stede aan den Kady'k. De brand werd ont- diekt door den brievenbesteller, die de fa- milift Mahlstede waarschuwde, welke op haar, beurt den veldwachter telefonisch be richtte. De vrijwillige brandweer werd ge alarmeerd, welke spoedig uitrukte eri de brand met eenige stralen aantastte. Mede door de groote voorraden lak, vernis, ter pentijn en hars, schoten heel hooge vlammen op en toen de nieuwe autospuit een groote hoeveelheid water opwierp, ontwikkelde zich een buitengewoon dikke rook. Hoewei de brandspuit op volle capaciteit werkte, brandde mede als gevolg van den feilen wind en het brandbare materiaal, de ge heele fabriek uit. Een belendend gelbouwtjP kon worden be houden Als vermoedelijke oorzaak worlt renoeimd. dat vonken uit een kachel zijn ge_ allen. De politie zal een en ander or.der- De terugreis werd op 4 Maart aange vangen en op 8 Maart was d? eerste ma chine terug te Brussel De ramp van het Belgische vliegtuig Naar Reuter uit Londen meldt, is de oorzaak van de ramp van het Belgische vliegtuig dat gisteren ln Kent is neerge stort en waarbij elf menschen zijn omge komen. nog niet vastgesteld LAATSTE BERICHTEN. Omstreeks half tien was alles uitgebrand, doch de brandweer bleef toen nog wat m- blusschen. OUDEWATER. Loods afgebrand. Gisteravondi ongeveer half 8 is brand uit gebroken in (de houten loods, staande aan het Gasplein te Oudewater, eigendom van den heer IJ. Versteegt, te Haastrecht. Het vuur. werd aangewakkerd door den sterken oostenwind en breidde zich snel uit. Toen de brandw eer arriveerde, was de loods niet meer te behouden. De huizenhooge vlammen leverden groot gevaar op oor de melkfabriek van de V. Z.. aan de oostzijd waarvan de schuur op eenige meters af stand was ^bouwd. Binnen 20 minuten was het gevaar gewe ken Het overschot van de loods, die na^r wy vemepien was verzekerd, wer<;l nog eeni gen tyd nat gehouden. Omtrent de oorzaak an den brand is niets bekend. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum II: 5.30 Gesprekken met luisteraars. VIII. Ds. E. D. Spelberg; 6.00 üramotoon; b.30 Sportpraatje door1 den heer H. Hollander; 7.00 „En nu naur bed"; 7.05 Pianospel; 7.30 Engelsche les voor beginners; Nieuwsberichten; 8.06 Concert door het Concertgebouw- Orkest; 9.30 Opvoering van „Nqra doet vergeelsche moeite"; 9.45 Concert door het Omroeporkest. Louis Nolret in zijn repertoire en „The three Hawcourts" harmonica-virtuozen; 10.45 Korte nabe schouwing over de 29ste partij om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr A. Aljechin; 11.00 Nieuwsberichten; 11.10 Concert door Ton- ny Steemers' Ensemble en Joska Mun- teanu's Roemeenseh Ensemble. Hilversum I: 5.00 Cursus handen arbeid voor de jeugd; 5.30 Concert door het Hartvelt Trio; 6.30 Adjudant J. van Eeken: „Rondom en in de gevangenis"; 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Radio-repor tage. eventueel gramoloon; 7.30 Week overzicht: „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Crayé; 8.00 Weer- en Nieuwsberichten; 8.05 Orgelspel; 9.00 Voordracht door K. Lantermans: 9.30 Concert door de Chr. Mandoline Club ..Apollo" te ('RotterdamÏO.OO Nieuwsbe richten; 10.05 ATh. Knoppers: „Euwe— Aljechin. Het einde"; 10.20 Vervolg con cert; 10.45 Oramofoon. LUCHTVAART. H«t Kon. Paleis in het Voorhout in Den Haag. Het moet in de bedioeling liggen van H. M. de Koningin om het paleis in het Voor hout dezen winter weder af en toe in ge bruik te nemen voor het houdian van Pnkele lezingen of wel om eenige personen aldaar in intiemen kring te spreken, i H. M. de Koningin heeft in audiëntie den heer Lyauté ontvangen. H. M. de Koningin heeft heden in b gen woordigheid van H. K. H. de Prinses in audiëntie ontv angen den heer Pierre Lyauté, die morgenavond' een lez ng zal houden over Maarschalk Lyauté, welke leasing Uitgaat van de Alliance Fran^aise. DP heer Lyauté heeft H. M. een boekwerk doen overhandi gen. Het défilé van de Mariniers voor H. M. de Koningin. Naar wy vernemen is het defilè der Ma riniers voor H. M. de Koningin dat op 10 Dec. bepaald was, doch wegens een lichte ongesteldheid van H. M. niet plaats kon vinden, thans vastgesteld op Maandag 16 d«4«r. tiet juhüsepwute zal op <jp Ma liebaan vrtor ff. M. dP Koningin defileeren. De Negus wijst de vredesvoorstellen van de hand. ADDIS ABEBA, 12 Dec. De Negus heeft héden aan den Franschen gezant doen we ten dat hij de vredesvoorstellen van de hand wijst. Volgens een ander bericht zou de Negus geen besluit nemen alvorens met de Brit» sche Regeering oveflëg te plegen. De bestuursleden van de A.V.R.O. allen herkozen. Drie nieuwe leden. AMSTERDAM, 12 Dec. Thans is de uit slag bekend geworden van de verkiezingen, voor de A.V.R.O. Het blijkt dat alle af-" tredende gewestelijke bestuursleden zyn her kozen. Gekozen werden de drie nieuwe leden, de heeren S. Koldewey te Deventer, E. C. Wolf te Den Haag en F. Heinkamp te Arnhem, eveneens door het bestuur van de A.V.R.O. ondersteunde candidaten. Salarissen gemeentepersoneel. Verlaging op 1 Januari a.s. met 5 pet. ROTTERDAM, 12 Dec. B en W. stellen thans den üemeenteraad voor oril met ingang van 1 Januari 1936 alle loonen. salarissen en andere ln geld genoten wordende belooningen van personen, in dienst der gemeente, te verminderen met 6 pet. Het bedrag van deze vermindering wordt zoo noodig naar beneden tot ge heele centen afgerond. Boternotecring Kopenhagen. 12 Dec De boternoteertng is heden 226 kronen is 73 cent. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 12 Dec. Aanvoer in totaal 1776 staks, waarvan 55 slachtvarkens. Vette 1920 ct. per pond levend met 2 korting; Londensche 16—17 ct. per pond levend met 2 r,'< kor ting; 306 magere varkens ƒ2028, 718 big- ken ƒ810, Geldersche 1013, 6 runde ren 90120, 53 nuchtere kalveren 410, 33 schapen 1011, 5 bokken en geiten 2—5 per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 12 Dec. Aanvoer 254 partyen. Prijzen: le kw. met r.m. 22—24, idem 2e kw. 20— pond. Handel vlug. BQTER: Aanvoer 271 ponden. Pryzen: Goeboter 8085 ct., weiboter 7580 ct. per pond. Handel vllug. EIEREN: Aanvoer 67.500 stuks. Pryzen: Kipeieren ƒ4,505, kleine eieren 3.50 4.00, eendeieren ƒ3.— per 100 stuks. Han del vlug. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 12 Dec. Aanvoer 58.200 kipeieren. Prij zen 56-68 K.G. ƒ4.10—4.40, 58-60 K.G. 4.40—4.70, 60-62 K.G. ƒ4.70—4.90, 62-70 K.G. 4.90—5.40, bruine 58-68 K.G. 4.50— 5.50, kleine eieren ƒ3.604.00 per 100 stuks. Eendeieren: Aanvoer 500 stuks. Prijzen: ƒ2.60—2.90 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 12 Dec. Tarwe 6—6.25; Rogge 6.70 —6.90; Geirst 5—5.40; Haver 6.90—7.40; Erwten 9.2510.50; Bruine boonen f 12.25 —13.75, er 100 K.G. Jean Schoonbroodt. t Zooals gemeld, is de Belgische vlieger Jean Schoonbroodt met een Savoia-vlieg tuig eergisteren ln Kent om het leven gekomen. Schoonbroodt was een der bekendste vliegers van de Sabena. Met Cocquit als eersten bestuurder en Mauperdim als radlo-teiegrafist-werktuigkundige heeft hij in Februari van dit jaar den weke- lljkschen luchtdienst België—Congo ge opend. Deze lijn wordt door de Sabeno ln samenwerking met de Air Fransche geëxploiteerd. De afstand Brussel—Leo- poldville bedraagt 8330 K M. De vlucht werd op 23 Februari onder nomen met de F VII B. Edmond Thief- try, een Fokker met drie motoren, zooals de Zwaluw. Specht en Reiger van de K.L.M. Den eersten dag werd gevlogen van Brussel naar Alicante, den tweeden dag naar Rëggan (Zuid-Algerye), den vierden dag naar Niamey (Dahomey), den vijfden dag naar Zinder (Noord- Nigeria). den zesden dag naar Bangguy (Fransche Eqüatonaal Afrika) en ten slotte den zevenden dag naar Leopold- vilie, welke stad op 28 Februari werd be reikt Naarmate de mensch ouder wordt, trekt de pupil van het oog zich meer samen en laat dus minder licht door. Daarom hebben zij, die boven de vijftig zijn, veel en veel meer licht noodig dan menschen van twintig. En vooral een bezigheid als naai- en verstelwerk eischt - ook afgezien van den leeftijd - veel meer licht dan lezen. Bij te weinig licht is het voor de oogen precies alsof U ze een donkeren bril opzet en ze tot een onge hoorde inspanning dwingt. Zorgt toch vooral voor goed licht bij alles wat U doet. Daarvoor bestaan aanwijzingen, die U kunt vinden in het boekje „Het Gezellige Huis", dat U op aanvrage gaarne gratis door ons wordt toegezonden. Zendt slechts onderstaande cou pon aan ons op, of schrijft ons even een briefkaartje. 99 De Philips' „Bi-Arlita" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. Stuurt deze coupon in aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Vcrkoopafdeeling Nederland en Koloniën, Eindhoven en U ontvang! gratis hel boekje r.Het Gezellige Huis" Vaam 91-2. Straat Woonplaats ENKELE VOORWAARDEN VOOR 1. Voor alle werkzaamheden, die bij kunst licht geschieden, bestaan minimum ver- lichtinqseischen, waaraan, wanneer het werk niet direct onder de hoofdverlichting geschiedt, slechts door voldoende bijver lichting kan worden voldaan. 2. Onder normale omstandigheden geldt als minimum voor den totaal beschikbaren lichtstroom van een woonvertrek 3Q0 deka- lumen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, hoofdverlichting en bijverlich ting afzonderlijk te gebruiken, al naar de bezigheid het voorschrijft. 3. De sterkte van de lichtbron voor hoofd verlichting in normale vertrekken, in orna menten op normale hoogte, welke af hef licht direct naar beneden werpen, r- t minstens 150 decalumen bedragen. k. De lichtbron dient zich op de plaat» van het werk te bevinden. 5. Vermijdt sterke lichtcontrasten als bijv. ontstaan wanneer slechts één gedeeltp van de kamer voldoende verlicht is, om te voorkomen dat bij de oogen, die voor het zien bij verschillende helderheden zich telkenmale moeten aanpassen, vermoeid heidsverschijnselen optreden. 6. Vermijdt elke vertjjiWdende verlichting door het gebruik van afgeschermde hcht bronnen en lampen met inwendig gesati- neerden ballon.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2