NG 6. Dillumri 1 5CH De oorlog Abessynië. in JAGT stererschool ULD loemwerk NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 19104 j 74 Javrgang Maandag 6 Januari 1936 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I i een succes oor U Italië heeft geen erbarmen met de Abessijnen. In Italië wordt er met den meesten nadruk op aan gedrongen de scherpste represailles tegen Abessynië toe te passen. De Egyptische ambulance te Daggaboer gebombardeerd. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het verraderlijke gezicht. rikaten 3RM SUCCES ELESTRAAT, GOUDA. BERGAMBACHT, ItflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De Zweed* Dr. Lundström overleden. I I BERKENWOUOE. BODEGRAVEN, BOSKOOP. I ƒ0.50. Op BUITENLANDSCH NIEUWS. a contant E bezichti- van FEUILLETON ik ver greep. I (Wordt vervolgd.) o I ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. zien. Zult u zich af en toe vertoonen om me te troosten? Neen. Och, natuurlijk wel. Ik geloof toch, dat ik beter kan be loven u te schrijven. Prachtig, dat is een overwinning voor me. U maakt me heusch aan ’t lachen! Mooi zoo. dat is dan overwinning Me het 11 van 3, zag ik dooden en kan ónmogelijk geworpen, en Weekblad voor DEL. 2745. Een net Meisje gd. thaven 45, Gouda. Naar het Engelsch van LOUIS TRACY Nadruk verboden Gouda iriftelijke is zwaar beschadigd. De Egyiptisch-Abessynsche Rootle Kruis ambulance bevond zich op groeten afstand van de militaire veldlegers. Nadat de bom men naar beneden geworpen waren werden de Roode Kruis-tenten met machinegeweer- vuur bestookt. In de ambulance werkten twee Engelsche artsen. De bombardementsaanival zou zijn uitge voerd door vijf Italiaansche vliegtuigen. VEREENIGDE STATEN. De zaak Hauptmann. Terechtstelling bepaald op 14 Jan. a.s. Volgens de „Daily News” zyn de, advoca ten van Bruno Hauptmann ervan in kennis gesteld, dat de terechtstelling zal plaats hebben in den nacht van 14 Januari. Het blad voegt hieraan toe, dat de verdedigers zich haasten het verzoek voor een nieuwe revisie op te stellen, dat aan het Hof van Cassatie van New Jersey zal worden voor- gelegd. DEZE KW ART J ES RUBRIEK. TOCH VOORAL VOOR 4G ELKE WEEK UW E ADVERTENTIE IN UCCES IS WONDERBAARLIJK tante. Er viel een zwijgen. Sir Reginald legde zijn hand even op haar arm en In een opwelling van ontroerde hartelijkheid, liet hij vormelijk „u” en „miss” vdren, toen hij hernam Winifred, wil je me van nu at aan als je vriend beschouwen? U bent zoo vriendelijk trouw u, fluisterde het meisje. Een vriend is Iemand, die voor een ander handelt met dezelfde toewijding De Nederlandsche missie naar Dessie. Volgens heden ontvangen berichten uit Addas Abeba zal de Nederlandsche Rood Kruis-ambulance zich naar Dessie begeven, waar zich thans het hoofdkwartier van den keizer is. Dessie ligt ongeveer 250 KM. i I ten noorden van Addis Abeba. I binderij J. A. Broer alle soorten Bindwerk we Haven 326. slechts met primitieve middelen aangezien onze voorraad geheel was nield. Voor het bombardement bestaat enkel excuus. Het lazaret droeg duidelijk het onderscheidingsteeken van het Roode Kruis en de 'beschuldiging van de Italianen, dat Abessijnsche soldaten naar de ambulan ce waren gevlucht, is onjuist; zelfs het es corte van Ras Desta bevond, zich niet by de ambulance. Men constateerde, dat de vlieg tuigen zeer laag vlogen, waaruit men con cludeert, dat de vliegers wisten, dat zij geen vuur hoefden te vreezen. Dr. Hylander bevestigde, dat zijn assis tent, dr. Lundström, is overleden. Men her innert er aan, dat dr. Hylander zelf ernstig is gewond. Vele teekenen wijzen erop,‘dat de nervo siteit der Italianen, die zich in een gevaar lijk koloniaal avontuur hebben gestort, da gelijks toeneemt. Het schynlt, dat de z.g. „zachte” economische en financieele sanc ties, die-door tientallen staten tegen Italië worden toegepast, dit land ernstiger treffen dan men te Rome openlijk durft toegeven. De langzame, maar gestadige financieele druk op Italië, alsmede het uitblijven van opzien barende Italiaansche successen qp het oor- logstooneel zyn omstandigheden, die in Italië een onlbehaaglijk gevoel wekten. Daaribij komt nog, dat over zekeren tijd in Albessynië.de regentijd, die de oorlogsopera- ties nagenoeg ónmogelijk maakt, weer aan breekt. Nu dte toestand voor Italië niet bijster bemoedigend is, wordt het niet uitgesloten geacht, dat Mussolini zich te eeniger tjjd tot wanhoopsdaden zal laten verleiden. De bestoking van Roode Kruis-afdeelingen kan misschien reeds als een desbetreffend wr- vositeitssymptoom worden beschouwd. Het bomlbardeeren van het Z weedsche kamp heeft overal felle verontwaardiging veroor zaakt en de felle reactie, die het incident heeft gewekt, is voor gezaghebbende Ita liaansche kringen aanleiding geweest erop te wijzen, dat Italiaansche gevangenen hoe langer hoe meer het slachtoffer worden vaft banbaarsche wreedheden der Abessynen. Dit’ feit, zoo wordt er nog aan toegevoegd, plaatst de Italiaansche legerleiding voor de noodzaak de scherpste vergeldingsmaatrege len te nemen, waariby misschien ook de modernste wapenen dqr chemische oorlog voering zullen worden toegepast, een uit spraak, die al in tal van landen een zooda nige ontsteltenis en ontstemming in het le ven heeft geroepen, dat men aanneemt, dat de afkondiging van het olie-embargo zal worden bespoedigd, indien Italië inderdaad zyn toevlucht neemt tot boven agngeduide oorlogsmiddelen. Dat het hiertoe werkelijk zal komen, zou niet behoeven te verbazen, wanneer men kennis neemt van de felle uitvallen der Ita liaansche pers, die niet alleen de Abessynen te lijf gaat, maai* evenzeer de staten, die de sancties toepassen. De Abessynen wor- den aangeduid als een praehistorisch volk, Een verstandig man beoordeelt het nieuwe naar het oude. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA, bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ouze bureaux zjjn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De Zweed Lundström overleden. Volgens berichten uit Addis Abeba is de Zweed Dr. Lundström overleden. Bij het bombardement werd hem een deel van de kaak en de tong weggerukt. Honderden bommen. Dr. Hylander geeft een relaas van de bestoking der Zweden. Dr. Hylander, die met zyn collega, dr. Smith, per vliegtuig te Addis Abeba is aan gekomen, verklaarde aan den correspondent van Reuter, dat het bombardement een over dachte daad is. „Reeds dagen tevoren vlogen Italiaansche vliegtuigen boVen de ambulan ce en beschoten de omgeving met mitrail leurs. Op den ochtend van het bombarde ment bevond ik my in de operatiezaal, toen een regen van bommen en mitrailleurkogels op ons neerdaalde, en voordat ik bewuste loos raakte, zag ik nog, dat twee formaties van drie vliegtuigen over de ambulance vlo gen. Toen ik weer bijkwam, zag ik een vreeselyk schouwspel. Vel«* dooden en ge wónden lagen rond mij. Ik k«« eïtmege!"’: zeggen hoeveel bommen zyn geworpen, doch minstens 200, terwijl eenige duizenden mitrailleurschoten werden gelost. Sla het bombardement konden wij de gewo-nden nog helpen, ver- geen dert 1910 niet meer is voorgekomen. Te Angers moest het gemeentebestuur in vele overstroomde straten noodbruggen laten slaan, terwijl de pioniers een bootdienst in stand hielden. De voorsteden van Nantes staan grootendeels ond^water en een klei ne vissehershaven innabyheid kan slechts met booten bereikt worden. Boven het departement Calvados heeft een hevig; storm gewoed, die in vele gemeenten groote schade aanriehtte. Meer dan 20ÓÖ sparren werden ontworteld en de materieete schade wordt geschat op ongeveer een millioen franc. Avignon, waar het water gezakt was, wordt opnieuw door de Rhone bedreigd. Het spoorwegtraject ParijsModane kan niet bereden worden, zoodat het verkeer moest worden omgeleid. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgknngb 5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 Fegels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.20. elke regel meer de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en iagezomlen mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boet handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xgn. 20 Maar hij had nog maar een paar pas sen gedaan, toen hij onverwacht tegen over Winifred stond, die een groote tasch aan haar arm had en blijkbaar bood schappen had gedaan Sir Reginald nam zijn hoed af. Wlnl ired kreeg een kleur en bleef aarzelend staan. Vanaf den hoek sloeg Fowle de ont moeting gade en hij was terstond over tuigd, dat dat een afspraakje was. Pardon, miss Bartlett, begon de edelman. U ziet, Ik kon uw naam beter dan u den mijnen. Ik heet Carshaw Sir Reginald Carshaw. Ik heb bij u aan gebeld in de hoop u te spreken. Waarom? vroeg Winifred verbaasd. Hebt u mij en het voorval van gis- teren vergeten? Zeker niet. Daarom ben ik ook blij ven staan; om te hooren, wat u mij te vertellen kon hebben Ik moest in deze buurt zijn om naar mijn auto te kijken, die niet vèr van hier in een garage gerepareerd wordt niet In de hoop u te zien, vervolgde Sir Regl- dat gebruik maakt van dum-dumkggels en de onderschei dingstee kenen van het Rooclé Kruis misbruikt. Den twee en vyftig staten, die zooveel met den negerstaat op hebben, wordt voor de voeten geworpen, dat zy heb ben gezwegen en zelfs Italië veroordeeld, toen het in zyn bekend memorandum de 91 roofovervallen vermeldde, waarvan het de laatste eeuw het slachtoffer is geworden. De aanval der vliegers op Dolo wordt, slechts voorgesteld als een weerwraakmaat- regel in verband met den moord op een ge vangen genomen vlieger-luitenant. Aandacht trekt het dan ook, dat heel de Italiaansche pers unaniem aandringt op een verscherping der oorlogsmethodes; tegen de Abessijnsche kannibalen aldus vaart men uit, is een oorlog zonder erbar men noodzakelyk. In de Italiaansche pers wondt het een geluk genoemd, dat de weten schap en de techniek de beschaafde volken in staat stellen hun toevlucht te nemen tot middelen, zonder welke de overwinning der barbaarscheid op aarde zoo goed als zeker' zou zijn. Zelfs wordt aan de hand gedaan zich van het geschreeuw der „internationale demo cratische en socialistische pers” niet het minste aan te trekken en in plaats daarvan de doeltreffendste vemietigingsmiddelen geen erih^l uitgesloten toe te passen te gen „de robf^wÊKtfg^ systemen van den Afrikaanschen tegenstander. Eenige consi deratie is op het ©ogenbliknóch op militair, noch op diplomatiek, noch op menschelyk gebied op haar plaats, zoo wordt er aan toe gevoegd: men dient thans onder alle om standigheden de overwinning te behalen en wel zoo snel mogelijk, aangezien „de Ita liaansche zege de zege der beschaving” be- teekent. uatu, uuiövu cjaja.. En nu vraag ik u twee diensten: één er i van is een heel groote dienst. De eerste is. me alles te vertellen, wat u van Fowle weet, wat hij voor den kost doet, enzoo- Het eenige familielid, dat ik ken, is mijn voort. En verder moet u me zeggen, waar om u zoo verdrietig kijkt en gehuild hebt? Zullen we een eindje oploopen en wilt u ’t me dan vertellen? stelde hij ge- no. twee Want u hebt gehuild, miss Wi- I moedelijk voor, nifred! Ik? Ja. ’t spijt me, dat ik het zeggen moet, maar ik zie het aan uw oogen. Och ik wilde maar dat... Maar hoe kent u mijn naam? Hoè bedoelt u? Uw voor- en achter naam? Wel, laat ik u eerst vertehèn. dat, Winifred altijd een lievelingsnaam van mij is geweest en u bent precies het type meisje om zoo te heeten. En wat mijn wetenschap in dit opzicht betreft? We moesten gisteravond immers mee naar het politiebureau. Nu. in den loop van het verhoor, hoorde ik natuurlijk uw naam. Hebben ze u vastgehoiiden van nacht ot proces-verba al opgemaakt of zooiets, omdat u mr. Fowle neergeslagen hebt? O. ja. die vent heet Fowle. Neen hoor, ze hebben me zoo maar weer laten loopen. Was u ongerust over me? Natuurlijk was Ik ongerust, want Ik Was toch de oorzaak... Kom, bederf den prettigen indruk niet door er een reden bij te vermelden. als voor zich zelf en die het voorrecht heeft alles te kunnen doen, wat hem voor den ander goe^j lijkt, verduidelijkte de jonge man. Mag ik mezelf als zoo danig beschouwen tegenover jou? Ik... ik weet het nietmisschien stamelde Winifred. Op eenigen afstand van no. 7 namen ze met een stevlgen handdruk afscheid Den volgenden morgen had Sir Regi nald Carshaw. die een ongemakkelijk heerschap was. als hij zich beleedlgd voelde, een onderhoud met de directie van de firma Êage Zijn vader was een goede kennis van den ouden heer Page geweest en bovendien, Sir Reginald’s po - sitie en fortuin waren van dien aard, dat het een aanbeveling verdiende met zijn griêven en verlangens rekening te hou- 1 den. 5 DUITSCHLAND. Tarief s verhooging bij de Duitsche spoorwegen. Een grootere opbrengst van 100 mil lioen Hm. geraamd. t ingang van zü Januari tieedt, naar Lin.u. uit ueriyn meldt, op de lynen je uiitsche Spoorwegen een bepakte verhooging van de goederentarieven in wer king. De ryksminaster voor het Verkeers wezen heelt de noodzakeiykheia van deze verhooging 'betoogd, door er op te wijzen, dac de middelen ojn de rekeningen in even wicht te brengen, m de komende jaten aan wezig moesten zijn. De Spoorwegen rekenen cp een groote re jaarlijksche opbrengst, tengevolge van de tarieisverhooging van 1GI» millioen Rij-ks- mark. Om het duurder worden van het L'ven voor de minden* bemiddelden te verhinderen zullen bijzonder belangrijke levensmiddelen niet onder de tariefsverhoogittg vallen. Tot de bedoelde-, gcederen bdhooren: graan, vruchten, meel t aruappei&n bestem-1 voor consumptie, groenten, melk en melk producten (boter enz.), eieren, slachtvee, vleesch, worst, zeevisch, krachtvoeder en sommige meststoffen. Voor deze goederen blijven de huidige ta rieven van kracht. V oorts worden om eenerzijds met de behoeften van de industrie, anderzijds met de belangen van de spoorwegen rekening te houden de zeehaven, en andere in- en uit- voertarieven, verder de tarieven ter onder steuning van bepaalde industrieën, die geen verhooging kunnen verdragen, en ten slotte de zuivere concurrentie-tarieven van de ver hooging van deze tarieven, die vastgesteld zyn met het oog op de verschillende ver keersmiddelen, verliezen voor de Ryksspoor- wegen impliceeren. Overeenkomstige ver liezen bij de 'haventarieven, die toch egeljj- kerijd de Duischte havens moeten steunen in den concurrentiestrijd tegen de buiten- landsche, zouden de Duitsche havens zeer veel schade «berokkenen. Ten slotte is het ijlgoederenverkeer tqriefsverhooging gespeend gebleven. De Egyptische ambulance gebombar deerd. Intusschen komt het bericht dat na de Zweedschta thans ook de Egyptische ambu lance is gebombardeerd. Een communiqué der Abessijnsche regee- ring verklaart, d'at de Egyptische ambulance in Abessynië gebombardeerd en met mi trailleurs beschoten is bij Daggaboer. Er zijn geen slachtoffers, maar de ambulance nald, terwijl er een ondeugend lacht je In zijn oogen danste. Of misschien toch wel een beetje in die hoop ook. Toen ik uit de garage terug kwam, zag ik daar op den hoek, denzelfden vent, die u gisteren lastig viel. Hij stond strak naar uw huls te staren en dit bracht mij er toe u een gunst te vragen. Wat voor gunst? Dat. wanneer u voortaan ook maar de minste onaangenaamheid van den kerel ondervindt, u het na die ruzie van gisteravond, als een persoonlijke aange legenheid van mij zult beschouwen en als een beleedlging mij aangedaan. Als hij u overlast aandoet, moet u het mij onmiddellijk schrijven. Hier is mijn kaar tje. mijn adres staat er op Maar Neen, geen maren U moet het mij beloven. Het is nu werkelijk ook mijn zaak. Ik kan u niet schrijven, heusch. dat gaat niet. Ik Ja, dan zit er niets anders op. dan dat Ik eenige uren per dag hier voor uw huis op schildwacht ga staan om toe te zien, dat alles gaat, zooals het gaan moet. Dat kunt u me toch niet beletten, wel? De straat is vrij voor Iedereen. Och, kom. nu maakt* u maar gek heid. Geen sprake van! Kijkt u maar hoe ernstig en plechtig Ik er uit zie. Zooals ik zeg, ik zal hier de wacht betrekken om te zorgen, dat u niet gehinderd wordt En ik zal voortdurend de ramen in het oog houden, In de hoop uw gezicht te Tekort van bijna vier milliard. Geweldige regeeringsuitgavein in de Vereenigde Staten. De uitgaven der Amerikaansche regee- ring in 1935 hebben by na het dubbele der inkomsten bedragen, zoodat een nieuw re cord voor vredesjaren is gevestigd. De uitgaven bedroegen 7.612.000.000, Dat weet ik niet. Ik heb haar niet gekend. Het werd op doffen toon en met neergeslagen blik gezegd. En uw vader? Van mijn vader weet ik ook niets. Hun wandeling duurde langer dan ze zich bewust waren. Winifred was als be- tooverd. Sir Reginald’s persoonlijkheid whs een soort openbaring voor haar: zijn uiterlijk zoowel als zijn innerlijk het was haar onmogelijk zich aan de be koring. die van hem uitging te onttrek ken. En die bekoring deed een vrouwe lijkheid ontluiken, die ze zelf niet be greep. Ze vertelde hem, dat Fowle tot den staf van het bekende warenhuis van Page gehoorde als chef van de expeditie- afdeellng; bekende hem zelfs aan het eind van de wandeling, dat ze gehuild had, omdat plotseling vreemde wolken zich om haar leven hadden samenge pakt. twijfel en angst, die ze niet nauw keurig kon definieeren, en omdat ze den vorigen nacht in een soort droom een mannengezicht had gezien en een grimmlg-gedempte stem had hooren zeggen: „ze moet het land uit Ze is het evenbeeld van haar moeder”. Zoo en wie is uw moeder en waar is ze? Informeerde Sir Reginald vriende lijk. ENGELAND. De Lindbergh’s in Wales- Kolonel Charles Lindbergh en zijn vrouw en zoontje hebben den nacht van Vrijdag op „Zaterdag doorgebracht in een klein hotel te Llandridod Wells in Wales, waar zy in den loop van Vrijdag arriveerden per auto. Za- I terdagochtend werd de autotocht voortgezet, j Men neemt aan, dat de Lindbergh’s zijn ver- trokken naar het huis van Aubrev Morgan, I een zwager van mevrouw Lindbe gb. te l.landadd, eveneens in Wales. U was ongerust, dat is genoeg, laat mij daar, trotsch op zijn, als tegenprestatie. oop aangeboden een lalthezer Leeuwtje. evr. v. Swietenstraat 8. 5 Ook de Morrow’s vluchten naar het buitenland. Constance Morrow, een jongere zuster van mevrouw Lindbergh, die in den laatsten tijd herhaaldeiijk dreigbrieven heeft ont vangen, waarin zij met ontvoering bedreigd wordt, heeft met haar moeder, de weduwe I van den vroegeren Amerikaanschen ambas sadeur in Mexico Dwight Morrow, het voor. beeld der Lindbergh’s gevolgd en zich door vertrek naar het buitenland aan haar bela gers onJttroïcken. FRANKRIJK. Groote overstioomingen. Enorme schade aangericht. Tengevolge van den regenval van de laat ate dagen zyn de rivieren in byna geheel Frankrijk blijven wassen en heeft het water op vele plaatsen groote schade aangericht. Op sommige punten, zooals te Poitiers, zijn niet alleen de straatwegen, maar ook de spoorwegen onbruikbaar geworden. Men vreest, dat de Loire en de Seine tegen Dins- i dag een hoogtepunt hebben 'bereikt, dat se- 60DDSCHE COURANT

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1