I 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBL VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No/1810 B Woensdag?8'Januari IB36 74 Jaargang BOSK’ Feuilleton. In het hoofdkwartier van de Italiaansche olievoorziening. „Blokkade berekent oorlog!” Olietoevoer uit Albanië. Hoe lang kan Italië het uithouden. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Het verraderlijke gezicht. De regentijd in het Abessijnsche hoogland reeds begonnen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, 0UDEWATER, REEUWIJK.'S’ Uitblad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen De regen belet operaties. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I00NH0VEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. dageljjks aangenomt HVITENI.ANDSCH NIEUWS Sir Reginald ging naar zijn club om (Wordt vervolgd.) ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. de politieke gebeurtenissen van het laatste jaar wat op den achtergrond geraakt. Uit deze constellatie ontstond ook het ge~ vóór de plaatsing zijn. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT kuuroorden en badplaatsen. De bedoeling is, het volk in te wijden In de gezondheid brengende krachten, die in i en f'éze Naar het Engelsch van LOUIS TRACY Nadruk verbodex» Hierby verlieze men ook niet uit het oog, te bespreken. Maar de tor tuin was tegen hem. Na de lunch zette miss Craik: zich weer bij het raam, nam een breiwerk op en begon in net tempo van een langzame machine te breien. De kwartieren, halve uren regen zich traag aaneen. Ten slotte belde Sir Regi nald om zijn eigen late lunch. De Duit- sche kellner kwam met het bestelde en de Jonge man stond op om naar de eet tafel te gaan. Maar het opstaan scheen te werken als een prikkel tot actie. Hij had weinig tijd meer te verliezen en het zenuwtergende wachten had zijn geduld tot een soort wanhoopstemming van „nu of nooit” opgezweept Hij stapte regelrecht op Winifred af, boog, en reikte het meisje zijn krant toe. U hebt misschien het ochtendblad nog niet gelezen? vroeg hij beleefd. Hij had. ten einde raad, een krijgslist be- dapht, om onder dekking van de krant haar het briefje in handen te spelen. Miss Craik zat misschien twee meter van hem verwijderd, half van Winifred afgewend, maar bij dit gracieuze t.anbod van een ochtendblad, vér in den namid dag. keek ze om en zag. dat toen, Wini fred de krant aannam, ze ook een dicht - gevouwen papiertje, dat er op lag, pro beerde te grijpen. Maar haar poging faalde; het briefje ontsnapte aan haar greep, viel in tiaar schoot en bleef daar, onheilspellend goed zichtbaar voor miss Craik liggen. „Tante” trok de wenk brauwen even op. maar ze ging door met breien. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i i—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 pegels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL!NGEN: 1—4 regel, /2J6. elke regel meer /0.60. Or de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkemst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zijn imrekomen, teneinde van opname verzekerd te Ja, mein Herr, was het begrijpelijke antwoord. Dan krijg je een pond van me. Dat is erg vriéndelijk van u, mein Herr. Danke schön FRANKRIJK. Het hooge water. In geheel Frankrijk breiden die overstroo mingen zich nog uit. Ook de Seine wast nog doch er is geien direct .gevaar voor de oever- Winifred’s gezichtje werd pijnlijk rood en toen bleek. Sir. Reginald verloor niet dikwijls zijn tegenwoordigheid van geest, maar nu stond hij toch een moment be duusd. Miss Rachel Craik echter redde hem uit deze hachelijke situatie, door te zeg gen: Mijnheer hier heeft iets laten vallen op je schoot Winifred, waarop Winifred haastig het stukje papier aan den jongen baronet teruggaf. Sir Reginald wist niet, wat hij nu moest aanvangen. Als hij Winifred per post schreef, zou de brief spoedig genoeg bezorgd worden, maar aan deze wijze van een afspraakje maken was te veel risico verbonden Hij begon te eten, zijn hersens pijni gend om een oplossing te vinden. De tijd begon angstig kort te worden. Zijn oog viel op den Duitschen half was kellner en hij kreeg plotseling een inspiratie. Hij sprak vloeiend Duitsch en aannemend, dat miss Craik waarschijn lijk geen woord van die taal verstond, zei hij op een doodnuchteren. normalen toon, die onmogelijk argwaan kon wek ken, tegen den jongen: Je hebt zeker wel graag Engelsch geld, hé? stel tijdens een verkenningsvlucht in brand vloog en neer stortte, zal door zyn broer Alfred Vola worden vervangen. Zoodra deze d^ar achter gesloten deuren, dag en nacht., en de agenten van de groote olie-maatschap- pijen loopen hier in en uit. En slechts de betaling is het, die beide partijen heel wat hoofdbrekens kost. In de havens komen dagelijks voorraden benzine e~ •--*—»- Geen havenstad^ die op het oogenblik niet over reusachtige oliehouder.-. beschikt. Toch gelooft hier eigenlijk niemand, dat j DUITSCHLAND. Duitsche badplaatsen. Het volk moet weten, welke schatten aan gezondheid de bodem bergt. Een speciale leerstoel te Breslau. De zorg voor de volksgezondheid speelt een groote rol in het Duitsche Rijk. Door het verspreiden van kennis betreffende de talrijke Duitsche badplaatsen wil men het volk de oogen openen voor de vloeibare ge zondheid, die uit de bronnen welt. Het is nog lang niet genoeg bekend, dat heeft ingenomen, Prof. Dr. Vogt, is ken der bekendste vaklieden op het gebied van de wetenschappelijke heelkunde in Duitschland. -. - c TA i i.—4.^ V. 55 I >1 DTOT'T"- officieel bericht ontving, van den dood van zijn broer Mario, begaf hjj zich naar het secretariaat der Fascistische party, om met tranen in de 'oogen te vragen, of hy als vrij williger naar Oost-Afrika mocht vertrek ken, Dit patriottistisch gebaar, werd zeer gewaardeerd. De laatste jaren vertoefde hij in Bad Pyr- mont. Daar heeft hy reeds de wetenschap pelijke voorbereidselen kunnen treffen. In de eerste plaats heeft hij zich en dit is voor de nieuwe instelling van buitengewoon I groot gewicht weten te omringen met een staf van medewerkers, die het hem mo gelijk maken, te Breslau onmiddeilijk te voldoen aan de eischen van zyn leerstoel en van de tegelijkertijd geopende Ryksinrich- ting voor het Duitsche gezondheidsbadwe zen. Beidé instellingen zyn op elkaar aange wezen en werken dus hand in hand. De leerstoel dient voor wetenschappelijke ken nis, de Rijksinrichting voor het verspreiden van bijzonderhedten over de gezondheidsba- den en het landschap, waardoor zij zyn om ringd. Dat de keuze voor het vestigen van i beide instellingen juist op Breslau is geval len, laat zich gemakkelijk verklaren door het feit, dat zich voor haar een ruim ar beidsveld opent in Silezië, met zijn talrijke Duitschland zoo talrijke gezondheidsbaden I telt. Voor lijders aan by'na alle ziekten is in i ethischen zin uit den bodem wellen dienstbaar te maken aan de volksgezond heid. Het is een nieuw bewijs», dat in de Duitsche sociale politiek de zorg voor de gezondheid een groote rol speelt. (Nadruk verboden 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ouze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Engeland' het zou durven wagen de olie toevoer naar Italië te blokkeereu en zoo doende den Eufopeeschen vrede in gevaar te brengen. En zou Engeland daar toch toe overgaan, dan zou het geheele Italiaansche volk en dit is mij duidelijk geworden in ge sprekken met lieden uit alle standen zulks als een daad van oorlog beschouwen. Bezoek aan de A.G.I.P. Daar men ons in' de „Uffico Speziale Combustibile”, het hoofdkwartier van de olievoorziening, over dit „brandend” punt niets zeggen kan of wil, probeeren wij hét eens met een bezoek aan de A.G.I.P., de staats-petroleum-maatschappij. Wij worden vriéndelijk ontvangen maar dat is dan ook alles. Men weigert elke inlichting te geven. „Op het oogenblik dat zult U begrypen kunnen wy moei lijk over dergelijke dingen spreken”. De A.G.I.P. zorgt voor de olievoorziening van leger, marine en luchtvloot. Deze maat schappij heeft' aandeelen in buitenlandsche bronnen, b.v. in Irak, Roemenië en Albanië. En juist van de oliewinning in Albanië, die langs den kdrtsten weg per schip naaf Italië kan worden getransporteerd, belooft men zich bijzondere voordeelen. Bovendien controleert de A.G.I.P. de bei de particuliere olie-maatschappijen de Ita liaansche dochter-ond'ememingen van het Amerikaansche Standard en het Engelsche Shell concern, die beide te Genua gevestigd zyn. De voornaamste van deze maatschap pijen is voor Italië de Standard, die bijna een derdie van den gezamenlijken Italiaan- schen invoer voor haar rekening neemt. Men vindt dan ook over het geheele land ver spreid meer dan 10.000 Standard-tanksta tions, terwijl het concern in Par.ma eigen raffinaderijen bezit. En°de geheimzinnige olieovereen- komst De Engelsche Shell-maatschappij is door wat te- eten want zijn diner was er bij ingeschoten en hij was Juist klaar toen hem een briefje van den Commis saris gebracht werd. Er stonden maar enkele woorden op het stukje papier „Hotel „De Gouden Engel”, Paxton bij Liverpool." Een blik op de lijst der mall-afvaarten had Carshaw doen zien, dat hem ver moedelijk niet heel veel tijd meer restte voor zijn zware taak: ten eerste om Wi nifred over te halen en ten tweede om haar redding te bewerkstelligen. In geen geval kon hij een nacht verliezen. Hij nam den nachttrein van Euston, sliep den volgenden morgen enkele uren in het North Western Hotel en om tien uur reeds zat hij achter het stuur van een gehuurde auto, op weg naar Paxton. Paxton is een slaperig stadje van vier duizend inwoners: ook het Hotel „De Gouden Engel” gelegen aan het steile stukje hoofdstraat, waar wekelijks markt wordt gehouden, wekt den indruk door plaatsehjke slaperigheid te zijn aange tast. Naast „De Gouden Engel” ligt „Hei ZwijnsHbofd”. In laatstgenoemde, al evenmin mondaine gelegenheid, hadden Voles en zijn adjudant onderdak gevon den; Winifred en miss Craik logeerden in „De Gouden Engel" Sir. Reginald richtte zijn schreden eveneens daarheen. HU zat in de eetzaal op de eerste ver dieping. die uitzag op de Marktstraat, en vouwde zijn krant open Hij was de eenlge gast en luisterde gespannen of er ook voetstappen naderden. Bij informa- Onze bijzondere V^P-B-correspondent te Rome schryft nog het volgende: Sinds weken er. maanden houdt de we reld zich nu al met het vraagstuk van het embargo op petroleum bezig en de journa listen, die hier in Rome veiblijf houden, trachten de vraag te beantwoorden: Hoe staat het nu eigenlijk met de olievoorzie ning van Italië? In hoeveel tijd zou Italië voor een olie-embargo het hoofd moeten buigen? Maar geen van deze vragen heeft men tot nog toe kunnen beantwoorden. Het volk zelf weet van het geheele olie- probleem zoo goed als niets af. Wel is de benzineprijs intusschen tot 3.67 lire per liter gestegen, doch men kan nog benzine krij gen, zooveel als men maar wil en het auto verkeer rolt nog onbeperkt door de mooie straten van dit land. In de desbetreffende corporatie schijnt men ook al slecht met de oliekwestie op de hoogte te zijn. Men kent wel’de cyfers van het olieverbruik in de laatste jaren, maar men is zelf? hier meestal op het materiaal van buitenlandsche Kamers van Koophandel aangewezen. „En de olie-invoer van de laatste maan den?” Men haalt de schouder^ op. „Wij weten niets!”, en niét een beleefd lachje worden wij naar het nieuwe bureau voor kolen- en brandstofvoorziening verwezen. Misschien kan men U daar wat vertellen”. Doch daar, in het mooie groote paleis in de Via Vittorio Veneto, kan men wel veel vertellen, doch men zwijgt: men werkt dat in Duitschland voor alle vraagstukken i betreffende de volksgezondheid, dank zjj het streven van den staat om het lichamelijk welzijn van het algemeen te bevorderen, in ruimen kring groote belangstelling is ge wekt. Nu in Breslau een leerstoel is opge- Naar verluidt worden op het oogenblik te Parjjs onderhandelingen gevoerd over een plan, volgens hetwelk Italië petroleum zou afnemen van een Amerikaansche raffinade rij te Hamburg, voor de Vol ken bondsraad e.v. zal overgaan tot het afkondigen van een embargo op petroleum. Volgens andere berichten zou verder van daag een 75 K.M. lange petroleumpyplei- ding in Albanië, welke de olie leidt van de bronnen in Kucova nabij Baret naar de zee haven Valona in.gebruik zyn genomen. Ita liaansche bankibooten laden de ruwe olie in, welke bestemd is voor de raffinaderijen te Fiume en Venetië. De exploitatierechten van de bronnen zijn in het' bezit van een Italiaansche maat schappij. van de. rivier de Setit, onder vuur genomen. Zes Italiaansche vliegtuigen hébben bom men geworpen op de stad Amba Bircoeta, rucht. dat indertijd door de internationale waaronder ook gifgasbommen. x Bij het bombardement van het Egyptische Roods Kruis te Dagaboer zyn, in tegenstel ling met vroegere berichten, 20 personen ge- wond. De provincie Ogaden is door de Italianen geheel ontruimd. De frontlijn loopt thans van Wal-Wal, over Gerlogoebi, Gorohai. Oeban, en dan direct in Zuidelijke richting naar Dolo. Ten Zuiden van Doio zetten de Italianen hun troepenconcentratie voort. Vandaag viert Abessynie volgens de ka- lender het Kerstfeest. Behalve k ’rkelijk plechtigheden, hebben geen feestelijk! eden plaats gehad. Een dezer dagen zal te Addis Abeba een afdeeling van het Finsche Roode Kruis aan komen. Voor de aanvulling en het hérstjl der door de beschietingen vernielde lazaret- imiohtingen komen uit alle deelen der we reld groote sommen gelds Jn Abessynië bin nen. De vlieger Mario Vola, die op 4 Jan. in Sinds 1907 zijn er niet zóó vroeg in het jaar hevige regens gevallen. ADDIS ABEBA, 7 Jan. (A.N.P.). De buitengewoon hevige regenval der Duitschland een badplaats te vinden, waar zij genezing of althans verlichting voor hun k#aal kunnen vinden. Men zou géén Duitscher moeten zyn, om zoo iets niet op een of andere wijze weten- verschynsel, zooals sedert 1907 niet schappelijk vast te leggen. Dit is in het on derhavige geval vooral nu n'iet zoo verwon derlijk; want wanneer er één terrein be staat, dat belangstelling van den geleerde zoowel als van den leek verdient, is het wel dat van de ikertnis der gezondheidsraden en het bijzonder worden de plaatsen Wolkait i de klimaatkunde. en Kafta, in het Sjire-gebied, ten Zuiden tie was hem bevestigd, dat Winifred en „de tante” inderdaad hier vertoefden. Geruimen tijd deelde niemand dan een jeugdige Duitsche kellner Sir Reginald's eenzaamhedi, tot tegen twaalven Rachel Craik met een wollen shawl om den hals en Winifred In een nieuwe witte japon, binnenkwamen. Winifred schrok en sloeg haar oogen neer, toen ze zag, wie daar zat. Carshaw echter scheen haar niet op te merken en hield zijn blik over de krant heen geves tigd op miss Craik. Hij was benieuwd of ze hem zou herkennen, want hij veron derstelde. dat ze hem in gezelschap van Winifred had gezien. Ze nam schijnbaar echter nauwelijks notitie van zijn aan wezigheid. Het meisje en de oudere vrouw zoch ten op eenigen afstand van hem het was een’ruim vertrek een plaatsje bij het raam, keken naar buiten en zeiden af en toe met zachten stem een enkel woord. Toen hun lunch werd binnenge bracht. gingen zij aan de groote eettafel, midden in de zaal zitten. Sir Reginald hield zich intusschen schuil achter zijn krant, behalve wanneer hij zoo nu en dan even een steelschen bilk op Wini fred’s gebogen hoofd wierp. Hij hoopte maar, dat Rachel het meis je een oogenblikje alleen zou laten al was het maar één minuut want hij had een briefje klaar, om Winifred snel in de hand te duwen Het bevatte het verzoek, hem dien avond om zeven uur in het laantje achter het kerkhof- te ont moeten, om een zaak van groot belang pers de ronde deed en ondanks talrijke de menti’s niet wil verstommen, dat de Standard Oil Company of 'New Jersey een monopolie-overeenkomSt voor dertig jaar met Italië zou hebber, afgesloten onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Standard ook in geval van een embargo op petroleum aan lialië zou blij ven'leveren. Het verdrag zou in werking treden op den eersten dag van een eventueel emwlrgo, en de Stanuard- vertegenwoordiiger, Mr. W. F. Hawkins te Genève, zou de Italiaansche regeering zelfs een crediet van 1 milliard goud-lire hebben toegezegd. „Er is geen woord van waar”, zegt Italië: „Wij denken er niet aan", verklaart de t pre cies kan weten, heeft zich er echter nog niet over uitgelaten... Hoe lang kan Italië het tiithoud‘n? De meest belangrijke vraag bij dit alle:; is. Hoe lang kani Italië een embargo op petroleum verdragen? En de beantwoording Oost-Afrika werd gedood, doordat zyn toe- --- laatste dagen maiakt op het oogenblik alle krijgsoperaties aan het Noordelijk front on mogelijk. Hét reeds 7 dagen in het Abessy- nische hoogland heersohende regertweer is een meer voorgelkomen is. De regentijd begint anders stieeds pas midden Maart. De Italianen benutten ieder regenvrij uur, om de beschieting der Abessijnsche plaatsen aan het Nocflrdelyk front voort te zetten. In flOIBSCHE COURANT van deze vraag is dus te belangrijker, daar zonder olie en benzine geen vliegtuig, gc?n tank, geen oorlogsschip en geer, auto meer s van him plaats zouden kunnen komen <*n een I groot deel van de wapenfabrieken hun pcor- ten zouden moeten sluiten. Volgens eenlge goed op1 de hoogte zijnde Italianen, zou hun land acht maanden van den invoer van P - troleum verstoken kunnen zijn, zonder daarvan al te veel hirAer, behoudens in de civiele voorziening, te ondervjnden, zoodat de Abessijnsche oorlog dan ook nog een flinken tyd zou kunnen worden voortgezet. Gevaar bestaat er slechts voor d Ita liaansche vloot, daar de voorziening van ruwe olie, die bijna geheel uit Rusland komt, in’ geval van een olieblokkade abso. luut niet veilig is. En dus vreest men Veel eer voor een lamleggen van de vloot lan een vroegtijdig einde van den Afrikaan- schen oorlog. nieuwe I ..iit 7 en petroleum binnen. I standard 0:1. Mursolini zelf, die het 22 Maar wees voorzichtig, Sir Reginald. Er is een kwaadaardig heerschap in de geschiedenis betrokken op het oogen blik noemt hij zich Voles en die zal wel in gezelschap of in de onmiddellijke na bijheid van miss Craik en miss Bartlett zijn u kunt hem makkelijk herkennen. Hij is een reus met een verweerd, bruin gebrand gezicht, een type uit het oer woud. Hij heeft meestal een kerel bij zich, die er net zoo uitziet, maar gespier der en kleiner. Hij is mij bekend als Greyïoot. otschoon hij natuurlijk, even als Voles anders heet. Voor die twee moet u werkelijk oppassen. Ik vermoed, dat ze er geen bezwaar tegen zullen heb ben een beetje hardhandig op te treden, als het in hun kraam te pas komt Dank u voor de waarschuwing, mr. Marshall. Maar ik kan ook hardhandig optreden, wanneer het noodig is. Denkt u maar eens aan onze kennismaking, op net politiebureau! Adieu, ik hoor graag straks wat van u Vraag niet, wat het morgen zyn zal. richt voor de kennis van gézondheidsbaden j en klimaatkunde is dit n’iet alleen de jong- I ste telg van de medische wetenschap, doch 1 tegelijkertijd een tak van wetenschap, wel- ke men zonder eenigen twyfel een groote I toekomst kan vóórspellen. I De geleerde, die dezen nieuwen leerstoel

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1