IE R LG 'SPORT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. I9IU7 Donderrfaq 9 Januari 1936 74 Jaaroann HEID. I^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Kan men den oorlog den rug toekeeren EP N Het verraderlijke gezicht, j <EN Onzijdigheid in een nieuwe formuleering. Roosevelt plaatst de Vereenigde Staten buiten de wereld. JAN. JAN. JAN. I’S ER LA ND p80.— man N.V. lAG ANDING en en inlich BRANDING rbaar bij de EEN KLEINTJE EEN KWARTJE °P on De oorlog in Abessynië. er> i oorlog w i/uvi ivxl DvOIWVl V W M UIV All, 11AA01 IVlJVll 1, HI WlVI/lvUVlI 1nivui wxii (Nadruk verboden.) in. RUITENLANDSCH NIEUWS. VER. STATEN. X het voorzichtig in haar zak glijden. HOOFDSTUK XIII. De twee auto’s. FEUILLETON. 3 DAGEN UUR 30 Wordt vervolgd.) hand weer het briefje. Dezen keer schuld te houden, buiten de wet te plaatsen. Onzijdigheid beteekent volgens deze nieuwe formuleering niet meer zooals vroeger, van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de uezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Hoe hooger onze idealen stijgen, des te hooger stijgen we zelf. Ja, heel vreemd, als het waar is, wat u daar zegt. Ik voor mij ben er vast van over tuigd, dat je hem gezien hebt, Winifred, hernam de jongeman; dat het zijn ge zicht was, dat over je heenboog in je halven slaap en dat hij zei: „Ze moet het land uit ze is het evenbeeld van haar moeder"! dat een Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadrük verboden 4 reductie) reductie) reductie) REINEN reductie) ?EINEN 1RDAM. EMIDDELING, TELEF. 2745. RAAT <en ter ijn me ii >e- htj wij JN PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT )f. S C H E I meer recht op dien naam heeft dan hij t Af «Ir KOSTEN IJ EEN I ONZE weest van Amerika’s deelneming aan den wereldoorlog. Senator Nye verklaarde daar- u bent buitengewoon vriendelijk, om zoo bezorgd over me te zijn. Maar vertelt u me nu alstublieft gauw, wat u te zeggen hebt. Ik kan ma<r hoogstens tien minuten wegblijven. Ik ben bang, dat tante toch al achterdocht koestert. Ik weet zeker, dat ze dat briefje op mijn schoot vanmiddag niet vertrouwt. En die kellner met zijn toeval! Heelt ze dat óók door? hemel, wat bent u vindingrijk! Ik ben haast bang van u... Die vindingrijk is alleen gevolg van mijn groot verlangen om jou te helpen, 1 j zaak. Heb je bijgeval ooit een man ont- moet, die Voles heet? Voles? Neen. Toch Is die man ergens in je on- i middellijke nabijheid. Hij kwam met den zelfden trein als jij uit Londen hij zwerft altijd in de buurt. Voles Is de in tiemste kameraad of bondgenoot, hoe je ’t noemen wilt, van je tante. Denk je of ik. Wat is dat voor reden, die hij heeft om dat te denken? vroeg Winifred. Dat weet ik niet en het kan me niet 1 Het klinkt allemaal wel erg zonder ling. Maar het is waar dat is de hoofd- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ouze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. in de zeer nabije, zal er nog een ander land zijn, dat een zesde gedeelte van de wereld bezit, waarop onuitputtelijke grondstofbron- nen voorkomen: dat is feusland. De Ameri kaansche neutraliteits-verklaring brengt Rusland in de toekomst in een sleutelpositie en het is wel opvallend, dat de anders zoo voorzichtige „Temps” nog op den avond van de rede van Roosevélt wéés op de beslissen de waarde van de SovjetiUnie in geval van oorlog. Neutraliteit onmogelijk. De onzijdigheid, die Amerika thans tot de 1 zijne heeft gemaakt, beteekent dus een ge- voelig ingrijpen in den huidigen toestand. De vrede ,die ondeelbaar is, laat het niet toe, dat iemand eenvoudig den oorlog den rug toekeert. De vrede eischt een bekentenis die niet slechts een bekentenis met de lip pen is, hij eischt handelingen, die niet slechts een afwijzing tot handelen s,yn. Zooals de dingen thans liggen, is neutra liteit in dezen noodlotszwangeren tijd on mogelijk. een conflict eenvoudig geen kennis te ne men (wat de gelijktijdige, economisch zeer lucratieve instandhouding van de betrekkin gen met beide partijen veroorloofde), doch •veeleer wil onzijdigheid thans zeggen, wel degelijk rekening met het conflict te houden en zich daaraan door een volkomen isolatie te onttrekken. Deze gedachte is niet, zooals dikwijls be weerd is, in tegenstelling met het Kellogg- Briand-pact, waaronder de handteekening van de Vereenigde Staten geplaatst is. Het is slechts de laatste logische consequentie uit dit pact. Roosevelt stelt een Moiyoeleer der „splendid isolation” van Amerika op, een doctrine, die eischt, dat het geheele con tinent „van de Noord- tot de Zuidpool” zich buiten de overige wereld plaatst. De red ding van de wereld, tenminste van de Ame- rikaansche, die nog steeds „God’s own coun try” is, bestaat in een radicale vlucht bur- ten de wereld. Het eind van het inenschelyk geweten. Zooals reeds gezegd, deze idee, met ar gumenten van hooge moreele waarde ver dedigd, is verleidejyk. En vermoedelijk zal zij in bepaalde Europeesche landen, die wat dichter bij het conflict gelegen zyn, eerlijka jaloezie opwekken. Doch de gevolgen van een dusdanige onzijdigheid der Vereenigde Staten, waarmede men rekening rrïoef hóu den, zullen andere gevoelens met zich bren gen. Het politieke gevolg daarvan is in de eer ste plaats, dat Amerika de idee van de col lectieve veiligheid van de hand wyst. Het gedraagt zich tegenover deze poging om den vrede te verzekeren „neutraal”. En dit be teekent, het zjjopenhartig uitgesproken, juist het tegendeel van een ondersteuning van den vrede. Wanneer in de toekomst geen verschil meer zal worden gemaakt tusschen aanvaller en aangevallene, wanneer dus een volk, dat door een vijandelyke invasie ge teisterd wordt, eveneens buiten de wet ge plaatst wordt, beteekent dit het einde van het menschelijk geweten. Het radicale en abstracte pacifisme van Roosevelt leidt tot een hoogst concreet, al het andere over treffend gevaar. Bovendien zal zulks nog een ander gevolg hebben. Roosevelt heeft aangekondigd, dat de nieuwe Amerikaansche onzijdigheid o.a. uit een embargo van alle goederen naar de oorlogvoerende naties zal bestaan. Daar door gaat in .het huidige conflicF*Engeland de sleutelpositie innemen. Want op het oogenblik bestaat er buiten de Amerikaan- Pierpont Morgan aan den tand gevoeld. De Amerikaansche senaatscommissie voor het onderzoek naar de bewapening is weder bijeengekomen. De voorzitter' van de commissie, senator Nye, heeft op grónd van de te verwachten onthullingen bij den senaat aangedrongen op een nog scherpere neutraliteits-wet- geving. Maar je moet hem verdienep. Wil je doen wat ik je zeg, al vind je het vreemd zonder naar de reden te vragen? Als ik kan graag, mein Herr. Het is heelemaal niet moeilijk. Je moet naar die stoel gaan, waar ik zoo straks gezeten heb, je opee'ns op den grond laten vallen en schoppen en trap pen en je in allerlei bochten wringen, alsof je een aanval van vallende ziekte hebt. En als je dat twee minuten vol houdt, krijg je niet één. Engelsche pond, maar twee. Wil je het doen? Met alle plezier, mein Hért, ant woordde de jongen met een stalen ge zicht. Wacht dan nog ongeveer drie minu ten en doe het dan onverwacht. De drie minuten gingen in stilte voor bij. Geen geluld in het vertrek behalve dat van het geklik van Sir Reginald’s vork en mes, en dat van miss Craik’s breinaalden. Toen slenterde het kellnertje naar het Een opstand in Godjam. Volgens berichten uit Addis Abeba loopt daar het gerucht, dat een opstan dige beweging, welke enkele dagen ge leden in Godjam was uitgebrqken, geein dlgd zou zijn, dank zij de krachtige tus- schenkomst van de Inwoners der provin cie zelf, die,op deze wijze hun trouw aan op i om zich buiten 1 op neer: Welke mogelijkheden bestaan om te midden van dit conflict neutraal te bly ven Roosevelt heeft daarop een verleidelijk antwoord gegeven: Er bestaat slechts een mogelijkheid en dat is, de oorlogvoerende __o staten, zonder rekening met de kwestie van sche grondstoffenmarkt nog slechts het Britsch Emperium, dat de oorlogvoerende wereld van alles zou kunnen voorzien. Op het oogenblik: want in de toekomst, en wel Desta was verwijderd. Kas Kassa en Kas Sejoem rukken op Aksoem aan, Ras Desta zet op- marsch in het Zuiden voort. Volgens te Addis Abeba verspreide ge ruchten zouden zich zoowel aan het Noordelijk als aan het Zuidelijk front hevige gevechten ontwikkelen. ziekendrager bevond zich bij Hylander en gaf hem den raad een schuilplaats op te zoeken, maar Hylander weigerde zulks totdat er een bom viel, die hen belden verwondde. Dr Svensson droeg de ge wonden onder een boom en op dat mo ment werd Landstrom zwaar gewond Deze ziekendrager verklaart evenals alle andere getuigen, dat de ambulance ten- i minste drie kilometer van het kamp van ras I Winifred. Vreeselijk Hef van u om dat te zeg gen. Maar vertelt u nu. Winifred, je bent in gevaar, en er is maar één manier om daar aan te ont komen namelijk door mij absoluut te vertrouwen. Begrijp alsjeblieft, dat die droom, waarin je iemand hoorde zeggen „ze moet het land uit” of iets van dien aard, geen droom was. Je bent op het i eens in, vind je het ook niet vreemd, dat oogenblik hier om ontvoerd te worden. Je dien man nooit ontmoet hebt? Laat het toch tot je doordringen, dat niemand je kan dwingen om tegen je wil het land te verlaten; een van de knapste polltle-autoritelten van het land ver klaart, reden te hebben om te gelooven, dat jij niet bent, die je denkt te zijn en i dat de vrouw, die Jij tante noemt, niet (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Nu de indruk, dien de rede van president Roosevelt allerwegen gemaakt heeft, meer bezonken is, wijdt ook onze V.P.B.-corres pondent hier een beschouwing aan en komt daarbij tot de conclusie, dat een algeheele onzijdigheid in dezen tijd tot de onmogelijk heden behoort. Bij gebeurtenissen van een dergelyke be- teekenis als de boodschap aan het congres van president Roosevelt, is het niet altyd dienstig, om direct daarna een oordeel over de waarde daarvan te vellen. De politieke belangrijkheid van deze rede stond reeds van het eerste oogenblik af vast; de juist heid van zijn woorden wordt echter op her oogenblik anders beoordeeld dan zulks nog eenige dagen geleden het geval was. Het hooge moreele pathos van den Amerikaan- schen'president, zyn scherpe en openhartige kritiek, zyn hartstochtelijk pleidooi voor den vrede, ja zelfs zyn vlucht uit een in een oorlogspsychose verstikte wereld en zijn aanklacht tegen de tien of vijftien procent van de menschheid, die de schuld van deze psychose draagt dit alles moest den toe hoorder (en de geheele wereld luisterde naar zyn woorden) onder een ban biengen. Onmiddellyk na de rede bestond er slechts geestdriftige instemming. Maar 24 uren later, nadat men weer uit de hoogten van moreele reflexen in de nuch tere werkelijkheid moest terugkeeren, heeft zich het beeld eigenlijk geheel veranderd. De internationale pers is vol bewondering, maar het is bewondering met veel voorbe houd. Niemand valt de principes van Roose velt aan, doch allen in ieder geval alle niet-Amerikaansche stemmen twyfelen niet slechts aan de mogelijkheid van hun verwezenlijking, doch betwijfelen zelfs, of deze vredesboodschap den vrede wel wer kelijk zal brengen. De doctrine van de „splendid isolation”. Inderdaad kan Roosevelt de verdienste voor zich opeischen, het groote probleem, dat byna de geheele menschheid behalve dan die boosaardige tien of vijftien procent interesseert, te hebben aangesneden. Dit probleem komt in eenvoudige woorden hier- neey: Welke moogelykheden bestaan er, zich buiten het dreigende conflict te tegenover in een voor den aanvang van het eigenlijke verhoor gehouden radio-rede, dat hij ,die beweert dat de Duitsche duikboot- en niet de handelsbelangen tenslotte geleid hadden tot Amerika’s „overhaaste ac tieve deelneming”, beter deed romans te gaan schrijven, want hij heeft een geheel verkeerden blik op de feiten en is blind voor het onomstootelyke bewijsmateriaal. j De senaatcommissie heeft door haar amb- tenaren alle archieven <ier firma Morgan over acht maanden grondig laten onder zoeken. In de zitting van de senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapen industrie heeft I. Pierpont Morgan volgens een nader bericht, verklaard, dat zijn bank den geallieerden in 1915 leeningen had ver strekt, nadat president Wilson daarvoor zyn toestemming had gegeven. Morgan verklaart, dat, hoewel het Duit sche optreden en niet de internationale geldzaken Amerika tot den oorlog hebben gebracht, zijn bank van het begin af sym pathie met de geallieerden heeft gehad. Uit het archief van de bank is gebleken, dat Frankrijk drie dagen na het begin van den oorlog by Morgan een leening of een han- delscrediet heeft willen sluiten. Het staats- departement was daar toen tegen. Presi dent Wilson stond toe, dat credieten zouden worden gegeven, doch was tegen het vet- strekkerf van leeningen. Nader wordt uit Washington gemeld, dat de senaatscommissie voor het onderzoek naar den particulieren wapenhandel naar aanleiding van de bewering van Morgan, dat Wilson heeft toegestemd in het toe staan van credieten, een document heeft ge publiceerd, waaruit blykt, dat de vroegere I president stilzwijgend het verleenen van credieten aan de oorlogvoerenden in 1914 heeft toegestaan, nadat een groep van machtige Amerikaansche bankiers druk had uitgeoefend op Robert Lansing, die toen aan het staatsdeparement was verbonden. De senaatscommissie tot onderzoek naar r den wapenhandel zal heden wederom Mor- gan en zijn compagnon, alsmede den ban- Het is eigenlijk heel ongepast van me om u hier te ontmoeten, vond Wini fred. Ik ben benieuwd wat voor zaak van groot belang u met me te bespre ken kunt hebben? Het was in het laantje achter het kerkhof, dienzelfden avond om 7 uur. Winifred had onder het een of ander 'voorwendsel aan het wakend oog van miss Rachel Craik weten te ontsnappen ze veronderstelde het tenminste en liep met Sir Reginald in het laantje op en neer. Het begon al vroeg donker te worden; het was een sombere avond -- den hemel was bedekt met dikke wol kenbanken en er viel ’n druilerige regen Je bekijkt het uit een verkeerd oog punt, Winifred, antwoordde Sir Reginald Dit is geen verliefd afspraakje, maar een deksels ernstige bespreking, die be slissend kan zijn voor de rest van Je leven. Je veronderstelt toch niet, dat ik je zoo’n beetje voor de aardigheid van Paxton gevolgd ben? i Maar Hoe wist u in vredesnaam, dat I Ik hier was? Van de politie. I Al weer de politie? Wat vreemd! j Ja vreemd, maar toch ook weer niet zóó vreemd. Ze stellen beldng in jou en je doen en laten, voor Je eigen bestwil. En Ik natuurlijk nog meer. gende seconde belande hij met een bons op den grond, en lag in een toeval. i He, wat hebben we nu, klonk Sir Reginald’s verbaasden uitroep en zoowel miss Craik als Winifred slaakten een I kreet van ontsteltenis. i i Hij heeft een toeval, schreeuwe miss j Craik, toen ze van den eersten schrik bekomen was I Gooi wat water over hem! riep Wi- nifred Sir Reginald met een benepen stem toe. Maar Sir Reginald verroerde geen vin. De Jongen schopte en trapte aan een stuk door; hij had zich zoo laten vallen, dat hij met zijn gezicht naar beneden lag. O, tante, hijgde Winifred en ze stond half op om te gaan helpen, maar toch nog aarzelend van angst Kijk hem toch eens. Nu sprong miss Craik op, nam de ka raf van de tafel met een afkeurenden blik naar Sir Reginald en ging naar den kellner. Winifred ging haar achterna en Sir Reginald liep aéhter Wihïfred aan. Rachel Craik draalde den jongen om, tot hij op zijn rug kwam te liggen, doop te haar vingers in het water en bespren- kelde zijn voorhoofd. Winifred stond achter haar en boog zich naar den pa- tiënt. Reginald was nu naast haar j Hier, pak aan. Winifred hoorde het fluisteren en voel- de een stuk papier in de palm van haar i --hand weer het briefje. Dezen keer oere einde van de eetzaal en de vol- sloten haar vingers er om heen en 2e liet gan en zyn compagnon, aismeue ueii uan- .kier Vanderlip, oud-president van de Natio- In een voor den aanvang der zitting af- I nal City Bank, verhooren. De voorzitter van gelegde verklaring heeft Morgan betoogd, I de commissie, senator Nye, verklaarde, dat de duikbootoorlog de oorzaak is ge- hy na het onderzoek van de commissie ecu regeeringsmonopolie voor de productie van wapenen en munitie zal voorstellen. schelen ook; hij heeft het me verteld. Maar geloot hem en geloof mij. De menschen, die jouw lot in handen heb ben en de baas over je spelen, zijn geen behoorlijke, normale menschen op de een of andere manier ‘hebben ze kwaad gedaan of zijn er ten nauwste bij be- I trokken. Dat is zoo zeker als tweemaal I twee vier is. De politie weet dat, ofschoon j ze nog niet precies achter de feiten heeft '_Z wat? Was dat een krijgslist? Goeie kunnen komen. Geloot je, wat ik je ver- -- tel? ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 4—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op dén prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 235, elke regel meer f 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soHede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn injrekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. de troepen, die uitgezonden waren om den opstand te bedwingen, de drie hoofd aanstichters hebben uitgeleverd, t.w. dedzjas Gasahan, dedzjas Halloe een neef van ras Halloe, en de ?oon van ded zjas Wodadjo. De opstand was niet van beteekenis, doch had tot binnenlandsche moeilijk heden kunnen leiden. Hij was niét van pro-Italiaanschen aard, doch een uiting van politleken naijver tusschen enkele kleine hoofdlieden, die gebruik maakten van den huldigen abnormalen toestand. In Abessijnsche kringen legt men er den nadruk op, dat het waarschijnlijke échec van den opstand toont, dat de po litieke eenheid des lands veel sterker is dan velen dachten De verdediging des vaderlands heeft deze eendracht be krachtigd. Het bombardement van de Zweedsche ambulance. In het ziekenhuis te Addis Abeba is gisteren overleden een Abessijnschen ziekendrager, die bij het bombardement ernstig werd gewond. Een andere Abessijnsche ziekendrager, die eveneens te Addis Abeba wordt ver pleegd, heeft den lof gezongen van den moed van de Zweedsche geneesheeren, die onder het bombardement foto’s na men, en vooral van dr. Hylander Deze I- In het Noorden zouden de troepen van Ras Kassa en Ras Sejoem gebruik heb ben gemaakt van het plotseling intreden van den regentijd om met sterke afdee- lingen hun reeds begonnen opmarsch naar Aksoem voort te zetten. De Ita lianen zouden krachtig tegenstand bie den en zich hebben genesteld in blokhui- zen, achter machinegeweerstelllngen en terreinversterkingen. I Verdere geruchten maken er melding van dat ook de legergroep van Ras Desta in het Zuiden tot den aanval is overgegaan. De Abessiniërs zouden hier straalsgewijze in drie colonnes oprukken; de eerste colonne zou optrekken naar Jet, de tweede naar Lug Ferrandi en de derde langs de grens van Kenja. Ras Desta zou de straalsgewijze aanvalstac- gekozen om zich te hoeden voor verrassingen op zijn vleugels. Hij zou 60.000 man tot zijn beschikking heb ben. Geheel T'embien heroverd door Ethopiërs. Officieel wordt bericht dat gisteren ge heel Tembien ten westen van Makalé door de Abessiniërs is heroverd. De Italianen zouden zijn gevlucht zon der tegenstand te bieden. Zij Heten een tank en een vrachtauto achter. 60IWIË COURANT

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1