ir A Vaarwel veroveraars der wolken. 't Kind is zoo verkouden. Griep en verkoudheid. Ongewenschte gasten. FILMNIEUWS. -•v> Goede voeding als factor voor het welzijn van land en volk. Verschillende Recepten. Een afscheid van het tijdperk der luchtpioniers. Naar welke records streven wij thans nog? Door AMY J OH NSO N-MOLLIÖON. Amy Mollison, die van meening is, dat de tijd der zuivere recordpras- taties voorbij is en dat de toekomst I behoort aan gemeenschappelijke ar- j beid ter vervolmaking van de lucht- j vaart, zet hier haar opvattingen uit- een. Louise Hoffmann is omlaag gestort. Lincoln Ellsworth is spoorloos ver dwenen, Kingsford Smith is als van den aardbodem weggevaagd, Lind bergh vlucht vóórdat zijn roem ver blauwt, naar het buitenland. Wij wil len geen beschouwing geven aan het begin van dit jaar over den stand van de luchtvaart, want tenslotte hopen wij allen, dat Lincoln Ellsworth, zoo- wel als Kingsford Smith nog gevón- den zullen worden en dat Lindbergh weer zal opstijgen voor nieuwe, be wonderenswaardige vluchten, maar dit samenloopen der drie groote, droeve gebeurtenissen dwingt ons toch tot de half weemoedige, half practische vraag: „ls de tijd der Een zame Adelaars voorbij? Is de lucht vaarttechniek niet op een punt geko men, waarop gemeenschappelijke ar beid, de samenwerking veler breinen en krachten, de ohtwikkeling van het vliegwezen beter diensten kan bewij zen ,dan de alléénvoorbereide en al léén ten uitvoer gebrachte record vlucht van een enkeling?" Reeds de groote luchtrace Londen- Melbourne ruim eep jaar geleden be- teekende eigenlijk het begin van een nieuw tijdperk in het vliegwezen, een periode van de vergrooting der snel heden tot een hoogte, die de enkeling tenslotte niet meer kan bijhouden. De rcordbrekende solovlieger uit het 1 slechts enkele jaren omvattende 1 tijdperk der oceaan vluchten, behoort reeds tot het verleden. Wat hij kón doen, heeft hij gedaanDe luchtvaart zélve moet nog groote veroveringen makenmiJboenen menschen zijn er, die nog nooit in een vliegtuig hebben gezeten, andere millioenen zouden zoo graag uit zuiver sportieve belangstel ling ook eens den stuurknuppel in de handen hebben maar om deze wen- schen te vervullen, heeft men geen recordprestaties van een enkeling noodig', doch het gemeenschappelijke streven naar één doelde luchtvaart te populariseeren. Ook de ruimte in onzen aardschen damkpring biedt nog plaats genoeg om tal van koene, on dernemende vluchten te maken, doch' zij kunnen thans slechts met zware machines en zorgvuldige voorberei ding uitgevoerd worden, daar de eischen voor een pioniersvlucht thans heel wat grooter zijn geworden. Kort om: de financiën gaan een belangrijk woordje meespreken en slechts groote staatslichamen of economische ge meenschappen kunnen daartoe de middelen leveren. De enkeling bezit niet genoeg meer. Vele aviatische droomen stijgen te genwoordig tot de stratosfeer. Heiaas zal het voor de solovliegers wel bij een droom moeten blijven. Want de verovering van de stratosfeer is niet alleen een kwestie van geluk en vol harding. Die eischt een machine, die speciaal voor dat doel ontworpen en gebouwd is, die meer dan 15 K.M.1 1 hoog kan stijgen en die daarom enorm duur is! De spanwijdte dei- vleugels moet daarom grooter, de mo toren moeten sterker zijn, dan bij ge wone vluchten. Dat loopt allemaal zoo in de papieren, dat men bij den bouw van stratosfeervliegtuigen slechts kan rekenen op ondernemingen door de sterkste en meest gevorderde indus triestaten en niet meer op enkelingen en constructeurs. Frankrijk en Duitschland zijn in dat opzicht mijn vaderland verre vooruit» Maar tegen woordig heeft Engeland dat ingezien 1 en nu is er een machine in aanbouw, 1 die alle bestaande hoogte- en afstand- j records zal slaan! 1 Het leven van den vliegenden re cordbreker is nooit erg gemakkelijk geweest nu is het moeilijker dan ooit! Het publiek is een grillige, lui mige massa, steeds rusteloos, steeds aan het zoeken: „Wie volgt?" zoo dra er iets volbracht is. Laat men de teugel van de sansatiezucht te veel glippen, dan verheft men een vlieger, die de een of andere gewaagde vlucht heeft volbracht, eerst op een hemel- hoogen troon, om hem dan in een die pen afgrond van vergetelheid te laten neertuimelen. In Amerika bijvoor beeld, dat bekend is om zijn voorliefde voor beroemde of beruchte persoon lijkheden, heeft een eenzame record vlieger steeds zijn rol als lie veling- van-iedereen kunnen uitspelen. Fami liegeschiedenissen, gangstersensaties, dat alles werd overwoekerd door een aviatische heldendaad... en dat drijft thans misschien een Lindbergh op de vlucht Jfet doet pijn, om dagelijks weer in de kranten te lezen, dat deze ©f gene vlieger in zijn eigen machine voor een lucht naar Australië of Amerika gestart is. Het is pijnlijk te moeten bedenken, dat deze vliegenier in zijn ouderwetsche „kist" dezelfde volharding, dezelfde moed nebben moet, die anderen jaren geledon een rijke belooning, bewondering, roem en eer bracht. Hoe dikwijls gebeurt het niet 1 dat deze onbekende vliegers, die met zooveel optimisme en zoo weinig be langstelling van het publiek opstegen, hun doel bereiktenmaar hun aantal is zoo groot, dat niemand er zich i meer om bekommert. Menigmaal ster- en-dertigste dezelfde waardeering zal vinden, die de eerste ten deel viel Van de „oude" vliegers met wereld bekenden naaöl gaat de een na den ander ten onder. De döbd van Willey Post, verleden jaar, moge nog eens in onze herinnering weerklank vinden die is bijna een symbool van het einde der beroemde oceaanvluchten en duurrecords vap enkelingen met beperkte middelen. Maar in dat einde zien we tevens een nieuw beginhet begin van een geweldige aviatische techniek en de opkomst van daveren de snelheden op alle luchtverkeers wegen. Zeker, ook in de toekomst zullen er weer koene vliegeniers noo dig zijn, om de groote machines te be sturen, die de menschelijke techniek, het menschelijke vernuft de lucht in zendt en deze enkelen zullen nog eer genoeg kunnen verdienen, maarzij zullen ook hun roem met tal van an deren moeten deelen, die met hen even hard gewerkt hebben aan de vervol- making der thans meer technische, dan menschelijke heldendaad. Doch solovlucht of gemeen schapsprestatie roem der enkeling .of vreugd der gemeenschap: de vlie gerij strijdt verder aan het voorste front van den vooruitgang, in den slag tegen ruimte en tijd. Moeders maken dan vele fouten. •Frissche lucht en een warm bad zijn niet nadeeltg, door G. W. M. VERHAAR. 't Kind is zoo verkouden- 't Hoest en 't proest en 't ziet er zoo echt lod derig uit. Ja, dat is in dezen tijd van het jaar niets bijzonders, want kin deren zijn nog veel onvoorzichtiger dan volwassenen. Bij dergelijke onge steldheden gelden voor volwassenen en kinderen dezelfde voorzorgsmaat regelen, dezelfde behandeling. En toch hoe vaak ondervindt men als dokter niet, dat ouders en vooral moeders, voor zoover- het hun eigen persoon betreft, verstandig zijn en de voor schriften van den dokter opvolgen, doch de domste dingen uithalen als de gezondheid van hun kind in 't spel is. Na Sinterklaas, zegt men wel eens, beginnen er steeds weer meer zieken te komen, griep, zware verkoudheid, influenza treden in de wintermaan den, soms zelfs epidemisch op! Met recht is het dan ook een gevreesde tijd te noemen voor zwakke en oude men schen, doch jongeren ontloopen deze winterziekten evenmin. Oudere men schen zijn echter gevoeliger voor com plicaties, vooral voor bronchitis en longontsteking. Goede kleeding is een eerste ver- eischte, doch bovenal goed schoeisel en niet te dunne kousen. Droge kou is voor de gezondheid lang niet zoo gevaarlijk als de natte, die de winter maanden zoo kenmerkt en die ons zoo onaangenaam aandoet. Reeds lang di-agen wij onze dikke mantels, doch deze zijn op zichzelf nog niet voldoende om weerstand te bieden tegen de weersinvloeden. Vele vrouwen en meisjes zijn over het al gemeen genomen een weinig zorgloos in haar kleeding en nemen pas maat regelen, als zij een flinke kou te pak ken hebben. Vooral de moderne avondkleeding met de laag uitgesne den rug en bloote armen is de schuld van menige ziekte, evenals de zeer dunne zijdt^ kousen. Hoevelen hebben niét reeds haar gezondheid ten offer gebracht aan de mode Wanneer men dan ook niet zeer veel weerstandsvermogen heeft en niet zeer- gehard is, kan men zich be ter onthouden van deze kleeding of een avondmanteltje of cape dragen... Het is immers heel begrijpelijk, dat men spoedig kou vat, wanneer men overdag in wollen japonnen gekleed is, dikwijls hoog gesloten en 's avonds in avondkleeding in tochtige zalen en foyers vertoeft. Op het gebied van onderkleeding wordt evenzeer gezondigd en veel te veel vrouwen zijn de slanke lijn te veel ter wille, dragen liever de dunne zomerkleeding ook gedurende den winter, dan toch maar iets dikker te lijken. Het laatste is echter zeer over dreven, want indien men geen zelf gebreide camisoles wil dragen, heeft de moderne wolindustrie zich zoozeer ontwikkeld, dat haar'producten zich aan de eischen van de inode aanpas sen. De wollen hemdjes, broeken, com binations zijn van zeer dunne wol ge weven, en sluiten om het lichaam, J zoodat zij zelfs bij zeer aansluitende staat, te genieten. Hoe aardig zoo'n modellen niet storend werken. Het fluweelachtig grijs muisje ook is, en materiaal verschaft daarentegen de hoe schrander hij met zyn donkere Vele kinderen zijn eeuwig en altijd ven zij ook en hun dood brengt hun verkouden, omdat ze te dik gekleed geen grooteren roem dan een paar zijn. 't Kind vat anders kou, heet 't regeltjes in de „wereld-pers". dan. «Li zeker, zal het kou vatten, als Doet hét niet meer spaart Uw 200 ingebakerd wordt, of we hier moed en ondernemingslust voorwaar- aaa de Pool waren; want des te vlug- diger dingen Dat zou men de enthou- j &er gaat hij zweeten en des te meer jongeren willen toeroepen! gevaar bestaat er voor plotselinge af koeling. Deze afkoelingen, die telkens wisselende temperaturen, zijn de meest voorkomende oorzaken van ver koudheid. Als de dokter de ouders dus aanraadt het kind niet zoo dik te klee- den, dan heeft hij daarvoor een goede reden, namelijk de te sterke verhit ting gevolgd door een plotselinge af koeling te voorkomen. Deze raad moet men beslist niet achteloos voor bijgaan, zooals moeders dit maar al te vaak gewend zijn te doen; kinderen, die nu door te dikke kleeding ver wend zyn, moeten met verstand en beleid weer aan doelmatige, lichtere kleeding gewoon raken. Wat natuur lijk ook weer niet wil zeggen, dat kin deren maar zoo dun mogelijk gekleed moeten zijn dat ze het koud hebben. Vliegt in Uw eigen land, Uw eigen sta<3, zooveel ge wilt, bekeert Uw vrienden en vriendinnen, leert hen de vliegsport lief te krijgen, laat mindjer goed gesitueerden eens deelnemen aan een vlucht! Maar hoopt niet op roemP waar geen roem te oogsten valt Gelooft toch niet, dat de honderdzes- voldoende kleeding in de late herfst- en wintermajanden. Doelmatige kin- derkleeding is gewenscht, zuiver wol len doch geen zware stoffen zorgen, dat de kinderen voldoende warmte krijgen en tevens niet belemmerd worden in hun bewegingen bij spel en sport. Indien men op een of andere wijze bemerkt, dat er muizen in huis zijn, is het verstandig te voorkomen dat ze j straks ook hun nageslacht meebren- gen om van kruimels en erger nog van 1 hetgeen niet weg gesloten in de kast noodige warmte aan het lichaam. Met het bovenstaande willen wij echter ook weer volstrekt niet bewe ren, dat in een ander uiterste verval len moet worden, want door overma tige warme kleeding en te veel lagen kan men evenzeer vatbaar worden, vooral als zij de huid weerhouden goed te functioneeren. De hals moet gehard worden en de tegenwoordige mode met de hoog ge sloten halzen komt in dit opzicht min der aan dezen eisch tegemoet, dan de puntige uitsnijdingen. Het is dan ook verkeerd om den hals overmatig in te pakken met dikke shawls. Moeders moeten vooral op de klee ding hunner kinderen letten en dik wijls is dit niet overbodig, want kin deren denken zoo gauw dat ze „puf fen". Kniekousen kunnen dan alleen ge dragen worden, wanneer zy de sport- broek omsluitenbloote knieën zyn in ons klimaat funest en geven steeds aanleiding tot kouvatten. Blaas- en nierziekten, rheumatiek en allerlei andere kwalen zyn het gevoeg van on- oogjes kijken kan, ieder weert ze bij voorkeur uit huis en kasten, niet waar? In de eerste plaats moet getracht worden het muizengat te vinden, dik wijls is het zelfs niet meer dan een spleet tusschen vloer en plint. Deze openingen kunnen dicht gestopt wor den niet kurk, hieraan knagen ze niet. Indien deze vlugge viervoeters van buiten af komen, b.v. door roosters, dan moeten deze met fijn gaas wor den afgesloten. Muizenvallen bewyzen goede dien sten, maar de meeste huisvrouwen zien er tegen op, deze in een emmer water te plaatsen als het diertje er in is, héél begrijpelijk trouwens. Wij kennen een jong vrouwtje, dat deze gasten liever niet in haar huis heeft, 's avonds een val opzet en het arme slachtoffer 's morgens de vrijheid hergeeft in haar tuin...! Men kan muizen ook verdrijven door het neerleggen van kruizemunt, die de drogist gedroogdverkoopt, evenals verschillende verdelgingsmid delen, waarvan de juiste gebruiksaan wijzing gevolgd moet worden. Men moet deze laatste voorzichtig heidshalve buiten het bereik der kin deren houden, omdat het niet onmo gelijk is, dat de samenstelling vergift bevat. Ook het druppelen van pepermunt olie of essence bij de gaten weerhoudt de muizen zich buiten hun schuilplaat sen te begeven, evenals lapjes ge drenkt in carbol, die in de opening gestopt worden. Het is echter het verstandigst om zooveel mogelijk alle voedingsmidde len afgesloten te houden, vooral als men tracht de muizen met een of an der middel te verdrijven. Heeft U wel eens opgemerkt, dat E^n andere zonde van ouders ten opzichte van hun zieke kind moet hier genoemd worden. Als de dokter aan dringt op frissche lucht in de zieken kamer, vinden de moeders hem meest al harteloos. De ramen open?! Ter wijl dat arme kind daar verkotiden in bed ligt; 't zou zich den dood op het lijf halen! Ook hier weer een hard nekkig dwaalbegrip. Frissche lucht zal een kind nooit kwaad doen, terwijl de verbruikte lucht in de ziekenkamer voor een ziek mensch in het algemeen en voor ©en ziek kind in 't byzonder alles is behalve een geneesmiddel. Frissche lucht moet er zijn in de zie kenkamer, zelfs als het kind longont steking heeft. Dus: de ramen open! Maar dan tegelijk streng opgelet, dat- de patiënt niet in den tocht ligt en geen plotselinge afkoeling kan op- loopen! Nog een verkeerd begrip, 't Kind is verkouden, 't kan nu niet in 'i bad. Hoevele moeders houden zich niet streng aan dezen stelregel? Doch de dokter is van tegenovergestelde mee- ning. Hij weet, dat een bad verkouden kinderen niet alleen niet schaadt, doch dat het hun integendeel goed doet. Bij een wateitemperatuur van 35—36 graden kan de patiënt rustig in het water gestopt worden. Dat heeft een heel gunstige uitwerking, als men maar de noodige voorzichtigheid in acht neemt, want ook hier weer komt het er op aan, plotselinge afkoeling te vermijden. Niet de warmte, noch de koude" op zichzelf zijn nadeelig voor het kind, doch de snelle overgang. Dit te vermijden, dat is de zaak, by ge zonde kinderen al, dus nog zooveel te meer bij zieke. vrouwen, die bang zijn voor muizen, spinnen heelemaal. niet griezelig vin den, en omgekeerd geldt hetzelfde. Let U er maar eens op in Uw om geving. Kurken bedmatten. Kurken bedmatten, waarin op de een of andere wijze vlekken komen, worden schoon gemaakt met een stukje fyn schuurpapier, dat men om een oude tandenborstel wikkelt. Hier mede borstelt men in cirkelvormige streken, verwydért de ontstane stof en maakt de mat met zeepsop schoon, naspoelen en grondig laten drogen voor het gebruik. Kurken tafelmatjes worden even eens op deze wijze schoon gemaakt. 'S WERELDS LOOP! Verliefd.. Verloofd.. Getrouwd! I» ï?*ö€lKBe Lou Bandy in „Het leven is niet zoo kwaad". Marktzanger wordt Revuester. De Nederlandsche filmindustrie werkt ge stadig voort en recht evenredig met haar arbeidskracht is haar optimisme, dat nog niets aan waarde ingeboet heeft. Nauwelijks is de eene productie beëindigd, of een nieuw werk wordt o^> stapel gezet, zoodat er geen tyd van wachten over behoeft te blijven. De Majestic-Filmmaatschappy heeft, we meld den het reeds, terstond na haar film „Suiker- freule", „Het leven is niet zoo kwaad" in scène gezet. De nieuwe film is een ras-echt Hollandsch product, want het geval speelt zich af op de Nieuwmarkt in Amsterdam, met het fameuze Waaggebouw op den ach tergrond. Natuurlijk is het niet doenlijk om zoo'n scène inderdaad op de Nieuwmarkt op te nemen, en heef tr men het Waaggebouw verplaatst naar de studio, zij het dan dat dit een gebouw was met alleen een voor gevel, en dan nog een décorgevel. Daar vóór staan de marktkramen opge steld en deze zijn wel echt. En de markt kooplieden ook, zoo van de markt gehaald om «enige uren door te brengen tusschen de gloeiende Jupiterlampen. Onder hen is slechts één indringer: Lou Bandy, die als Lou Helm op de markt een reuze reclame maakte voor zijn wondercrême, die het sche ren tot een futiliteit maakt. Eh Lou heeft succes, want dames en heeren verdringen zich rond zijn kraam en luisteren naar de viloedgolf van woorden die Lou uitstort. Overigens is deze vloedgolf niet onaange naam om aan te hooren,.want als deze koop man in optima forma werkt ter markte, dan blijven velen met genoegen staan. El» temeer is dat in dit geval een genoe gen, daar Lou Helm een koopman is, die zyn leven vroolijk doorbrengt met een lus tig lied, dat op voortreffelijke wijze, gelan ceerd wordt. Dit merkten niet alleen de regelmatige marktbezoekers, maar ook een beroemde revuester, die toevallig passeerde en zij zoekt contact met den zanger. De revuester, Fientje de la Mar, bezorgt hem een plaats in de revue en vereert de door haar ontdekte ster, zooals alleen ontdekkers van beroemdheden dat kunnen doen. Min der aangenaam is deze gang van zaken ech ter voor haar impressario, Gpes Laseur, die dan ook al het mogelijke doet om den markt- koopman-liedjeszanger er weer uit te wer ken, hetwelk nog sterker wordt als het niet alleen meer een zuivere artistieke verhou ding tusschen Fientje en Lou blijft. Lou kan echter geen bevrediging vinden in het theater en na eenigen tijd keert hij dan ook weer terug naar zijn oude leven, den zang op de markt, waar hij gelukkig mee is en waar hij zich beter thuis voelt dan temidden van de overdadige luxe der revuesterren. De film zal den lezers toonen, dat Lou Helm met een' buitengewone vlotheid zijn lied op de Nieuwmarkt zingt, maar in de studio ging dat niet zoo snel, want Lou Bandy en Max Tak, de leider van het or kest, konden met tot overeenstemming ko men wat de preciese aanvang van muziek en zang betrof en telkens moest het dgn ook weer overgedaan worden. Hoevele ma len? Wy weten het niet, en het was maar gelukkig dat men aan deze soort van arbeid gewoon was, want anders hadden de gemoe deren wel eens in opstand kunnen komen, aangezien een veelvuldig herhalen van het zelfde een irriteerend werkje is. Lampen gloeiden uit en aan, regie en ca mera zwoegden van je welste en alles bleef in voortdurende «panning bezig, niet let tend op den tijd, Jie steeds meer vordering maakte, hoopvol gestemd voor de film, die in wording was en die thans voor het pu- blek vertoond zal worden in het Thalia- Theater, gelijktijdig met de groote theaters jn Amsterdam. De hoofdrollen vervullen Lou Bandy, Fien tje de la Mar, Cees Laseur, Lau Ezerman. Aaf Bouber en Dolly Mollinger, welke laat ste zooals men weet een saccearol vervulde in „De Kribbebijter" Aan de camera staat Walter Robert Lach, de muziek is van Max Tak, de teksten der liedjes van Alex de Haas, terwijl Willem Hartog de productie leiding heeft en Haro van Peski de regie voert. „Lichte Cavallerie" De nieuwste Ufa-film in de Schouwburg-Bioscoop. „Lichte Cavallerie" een Ufa-film die van af hedenavond in de Schouwburg-Bioscoop wordt vertoond, is een circusfilm, vrijwel geheel ingesteld op het uitgezochte spelers materiaal, waarbij een nieuw gezicht: Ma- rika Rökk, een H ongaar schë van afkomst, met de beweeglijkheid van een Franziska Gaal, maar bovendien een sportieve jonge dame, wie de laarzen van het ruitercostuum evengoed staan als vergulde balschoentjes. Marika Rökk. die paard rijdt als Tom Mix, en voortreffelijk danst, is oen veelzijdige actrice. Marika Rokk's talenten worden ook gron dig geëxploiteerd; zoo ziet men haar in de eerste acte al in een scène, waar zy in een taveerne op een klein dansvloertje voor de drinkenden een Hongaarachen dans uitvoert, een van de beste momenten uit de film; hier ziet men den rep sseur Hochbaum op z'n best. De intrige van de film zullen Wij hier niet beschrijven; zij werd getrokken uit het boek van Heinz Lorenas"Lambrecht: „Umwege zur Heimat". De vlotte historie brengt de toeschouwers midden in het circusleven. De troep van den wat ruwen, maar overigens goedigen directeur Cherubin (Fritz Kam pers) trekt rond en bezoekt ook Genua. In een artisten-café ls de charmante dienster Rosika (Marika Rtiikk) de lieveljng van de mannelijke bezoekers. Zij sluit daar vriend schap met den ouden clown Rus (Karl. Hell- mer). Wanneer het circus opbreekt ontvlucht Rosika het ouderlijk huis en gaat mee met Rux, die haar een engagement aan het cir cus weet te bezorgen. Zy wordt opgeleid voor het vak en Hijkt zeer groote talenter: te bezitten. Zoo men ziet is hoofdzaak in de film Marika Rökk en om haar werd een intrige gezet met spelers, onder wje naast de nieu we Ufa-ster Fritz Kampers en vooral Karl Hellmer opvallen. f Hellmer speelt een ouden clown, sober, maar met een treffende innerlijke bewogen heid, waartegen het ruwe, goedmoedige ka rakter van den circusdirecteur door Kam pers wordt uitgespeeld. Lichte Cavallerie is een speelfilm, welke men ongetwijfeld met genoegen zal zien, door het milieu, waarin zy ons brengt, door dfe goede muziek van Hans Otto Borgmann en door Maria Rökk en ook door Fritz Kampers, de circusdirecteur, de vele mooie circusscènes en vooral ook om-de uitstekende fotografische kwaliteiten. ShwAey Temple James Dunn in een scène uit de Fox-Film „Hartedtei" Shirlley Temple als Hartediek In de Réunie-Bioscoop. De sterrencultus is voor vele goede actrices en acteurs de ondergang ge weest van een hoopvolle carrière en wij hebben dan ook met vreugde op dit punt een geringe verbetering kunnen consta- teeren in de laatste jaren. Natuurlij^ zijn er altijd acteurs, die de voorkeur zullen hebben: namen als Greta Garbo, Mariene Dietrich, Maurice Chevalier, Charles Boyer en vele anderen zijn de beste reclamemiddeiert der film en aan deze reeks zouden wij er talloozen toe kunnen voegen, maai* wij willen volstaan met Shirley Temple. Het kind toch heeft zich in de film een belangrijke plaats weten te veroveren, omdat het daarmede makkelijk en moei lijk filmen is. Deze schijnbare tegenstrij digheid ls gauw opgelost als men bedenkt dat het kind moeilijk een rol kan leeren en zich niet wenscht te gedragen naar den wil van den regisseur, terwijl daar entegen de beste acteurs kinderen zijn, zooals de Fransche regisseur Abel Gance het eens uitdrukte. Een kind is oorspron kelijk en natuurlijk, een volwassen „star" speelt gemaakt, hoe goed zij dit dikwijls ook kan verbergen. Als dus een iilm met een belangrijke kinderroi wil slagen, dan moet de tech nische stat zeer veel geduld hebben om zich te schikken naar de grillen van de kleine speelster, maar tevens moet het scenario dusdanig gekozen zijn, dat het kind in een volkomen natuurlijk milieu komt te staan, tegenover feiten en din gen die het begrijpen en uitdrukken kan. Een- goedgeslaagde kinderfilm wil dan ook yeelal zeggen, dat het scenario goed gekozen is, zoodat het kind in feite geen rol te spelen krijgt, doch slechts uit beelding moet geven van datgene, wat leeft binnen de enge grenzen van een kinderbestaan. Indien een film aan de door ons hier boven gestelde eischen voldoet, dan kan men ook verzekerd zijn van succes, want oud en jong zal zich uitmuntend gestemd voelen na het zien van zoo'n rolprent, want ondhnks alle talent is men ner gens zoo gevoelig voor ais voor het spel der kinderen. Dit bleek wel weer overduidelijk bij de vertooning van de nieuwste film van Sir- ley Temple, Hartediet, welke rolprent ook hier te lande een groot succes is ge worden. Het kleine Fox-sterretje mag zich in een buitengewone populairiteit. verheugen en wie haar jsenmaal gezien heeft zal dit kunnen begrijpen. Zij weet beurtelings een lach en een traan te brengen de filmtoeschouwer is ook heden ten dage nog o zoo gaarne een tikje sentimenteel! en ook in deze film slaagt zij hierin ten volle, en schenkt tenslotte met een happy end aan het bioscooppubliek een rolprent, die ieder met genoegen aansciiouwen zal r |p SHIRLEY TEMPLE, ÉfrrW- Een nieuw jaar ligt vóór ons. Wat zal het brengen aan elk van ons persoonlijk, aan ieder gezin, aan de geheele natie „Veel geluk" wenschen we elkaar toe, „veel heil en zegen", „al wat wenschelijk is"... groote verzamelter men misschien, maar toch zeker geen vage begrippenaan gezondheid den ken we, aan werkkracht en werklust, aan voorspoed en aan welvaart en dit des te meer in tyden, die aan het leven harde eischen stellen. We hopen, dat al die „wenschelijk- heden" aan ieder mogen te beurt val len, dat zooals we het uitdrukken het lot ons gunstig zal zijn. Maar... geven we er ons wel voldoende reken schap van, dat we „het lot" wel wat kunnen helpen, dat we werkelijk ac tief een deel van onze wenschen in vervulling kunnen brengen, in plaats van passief af te wachten, wat het nieuwe jaar ons brengen zal. Daar is b.v. onze gezondheid. Nemen we de noodige en tevens mo* gelijke maatregelen om die op peil te houden?... van die doodgewone maat regelen bedoel ik, die geheel buiten medicijnen en andere doktersvoor schriften om, ons lichaam het noodige weerstandsvermogen en de gewensch- te energie aanbrengen, dagelijks weer opnieuw. Ze zijn soms zoo eenvoudig: t is maar een kwestie van beginnen en welk tijdstip is voor zoo'n begin beter geschikt dan het nieuwe jaar, als we er naar hunkeren om onze goe de voornemens in praktyk te bren gen? Om een voorbeeld te noemen: we weten allen, dat onze gezondheid voor een overgroot deel afhangt van onze voeding. Goed voedsel, d. w. z. voed sel dat ons voorziet van eiwit, vet, koolhydraten, zouten en vitaminen, vormt den ondergrond van onze licha melijke en in verband daarmede ook zelfs van onze geestelijke ge zondheid en dat wel des te sterker naarmate het lichaam zich nog in den toestand van groei bevindt. Zulk voedsel moet met overleg ge kozen worden met dubbel overleg zelfs gewoonlijk, want het geldt in dezen tyd niet enkele een keus te doen uit wat beschikbaar is, maar de keus zóó te regelen, dat de kosten voor het gewenschte voedsel zonder bezwaar dagelijks kunnen worden gedragen. Aan dien eisoh beantwoordt de melk geheelen de eerste gezondheidsmaat regel, waarmee we hrt nieuwe jaar aanvangen, zou dus kunnen luiden: Regel de keus van Uw levensmid delen zoo, dat voor elk kind onder de 1 jaar liever nog voor elk lid van het gezin Vi liter melk per dag wordt ingekocht. Of die hoeveelheid gedronken wordt (bij de boterhammen b.v.), dan wel gedeeltelijk dienst doet in het een of ander melkgerecht (pap, aardappel- purée, soep), dat komt op hetzelfde neer; hoofdzaak is, dat dagelijks een dergelijke hoeveelheid melk aan het lichaam ten goede komt. Een ander levensmiddel, waarvan het gebruik in het nieuwe jaar tot ge woonte moet worden gemaakt, is'de kaasen we zouden daarom ons twee de voornemen op voedingsgebied on der de volgende woorden kunnen brengen Beschouw kaas niet langer als den desnoods overbodige lekkernij, maar laat ze in Uw gezin een dugelijksch voedingsmiddel worden, w.iarvom ieder zijn deel krijgt. Stellen we het dagelyksch gebruik b.v. op a V2 ons per persoon (af hankelijk van den leeftijd), dan zal in de meeste gezinnen het daarvoor be- noodigde bedrag op 't ooginblik gemiddeld 5 a 6 cent per ons wel te vinden zijn, des te gemakkelijker als de anders gebruikte snoeperijtjes van lagere voedingswaarde meer naai' den achtergrond worden geschoven. De derde voedings verbetering, die we met het nbuwe jaar zouden kun nen invoeren, betreft het brood. Brood wordt in Nederland in alle gezinnen in betrekkelijk groote hoe veelheden dagelijks gebruikt: de voed zaamheid van brood beïnvloedt dus belangrijk de voedingswaarde van het geheele dagrantsoen. Nemen we nu in aanmerking» dat in een melkbrood van. 800 gr. buiten het door de tarwe geleverde \oedsel nog de bestanddeelen voorkomen van bijna 1/3 L. melk en dat die bestand deelen niet alleen op zichzelf waarde bezitten, maar bovendien sterk mee helpen om de in het graan aanwezige stoffen beter tot hun recht te doën komen, dan begrijpen we de strekking- van de raadgeving: Koop, als ge kunt, liever melk- dan waterbrood. Speciaal in gezinnen, waar b.v. door de volwassenen geen mehfr by de boterhammen wordt gedropen, zal deze maatregel van belang 2ijn. De huisvrouw, die het jaar begint met het invoeren van doeltreffende voedingsgewoonten, om daaraan ge durende de opeenvolgende maanden stevig vast te houden, zal ongetwij feld in haar gezin de gunstige resul taten van haar proef kunnen waar nemen. Maar ze bereikt méér zohder het zelf te weten misschien! Ze helpt mee aan het verspreiden van welvaart in een veel ruimeren kring dan haar eigen gezinze verschaft werk aan de ontelbaar vele handen, die zich in Nederland bezighouden met de zuivel bereiding, de groote bij uitstek natio nale industrie, en ze brengt daardoor ook de wenschen in vervulling van tallooze landgenooten, wier namen zij zéfs niet kent. Peau de suide. Als peau de suède glimmende vlek ken begint te vertoonen, gaan deze er met de staalborstel alléén niet af. Wrijf ze daarom stevig in met tetra. laat dit opdrogen en borstel de vlek- ïten dan met een staalborstel af. 4 eieren, 150 gr. fijne suiker (liefst ge zeefde poedersuiker), 2 eetlepels suiker, V* L. melk, 1 pakje vanillesuiker, zoo noodig een weinig maizena. De eiwitten worden met de vanillesuiker zéér styf geklopt, zóó, Mat men de pan ge rust kan omkeeren, zonder dat het eiwit verplaatst. Melk met vanillesuiker worden gekookt en de 2 eetlepels suiker er in op gelost, daarna het gas zooveel mogelijk temperen en een asbestplaatje onder de pan plaatsén, want de melk moet heet, doch niet kokend blijven. Telkens worden met een eetlepel sneeuw uitgeschept en eenige sneeuwballen- tegelijk in de melk gedaan, deksel op de pan, na eenige minuten wor den de sneeuwballen omgekeerd, uitgeschept en op een zeef gedaan om vocht te laten wegdruppelen, daarna in een glazen schaal overgebracht. Melk wordt op een grooten pit weer even flink heet gemaakt en het proces herhaald, totdat alle sneeuw ver werkt is. De eierdooiers worden geklopt en de resteerende warme melk er Iepelsgewijze bijgevoegd, daarna gaat alles terug in de pan en wordt de saus roerende tot op het kookpunt gebracht, desgewenscht nog wat gebonden, kloppen tötdat ze. wat afgekoeld is en bij de sneeuwballen voegen. Éoemeensche appelschotel. Leg 1 K.G. gewasschen, ongeschild goud- reinetten in een vuurvast schaaltje en laat ze in een oven gaar en zacht worden. Wrijf ze door een zeef, doe er 4 fijngestampte beschuiten door, 1 ons basterdsuiker, snufje kaneel, 3 eetlepels tot room geroerde boter en 4 eierdooiers en tenslotte het styfgo- klopte eiwit. Doe de massa in een beboterd j vuurvast schaaltje en laat er in de niet te I Ijeete oven een korstje op komen, c.a. 1 uur.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4