I KB! UARI ION Abessynië. De oorlog in lettau NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 19110 74fJa»rgang Maandag* I3: Januari 1936 BOSKOOP, Uitblad verschijnt dagelijks, behalve Zon-en Feestdagen ~)OR Li da I, Leerares. TOT ES U R J vondlessen n kleeding, in. 1935. Een nieuw Abessynisch offensief. Opnieuw geruchten over bemiddelingspogingen van het Vaticaan, door tusschenl^>mst van België. Militaire maatregelen van Engelsche zjjde in Egypte. BERGAMBACHT, I4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERKENWOUDB. BODEGRAVEN, BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT. MOERCATELLE, 3 II Het verraderlijke gezicht. HI1IH 4 min ii iiiiiiii (Nadruk verboden.) BUITEN LANDSCH NIEUWS. De [ET BESTUUR. a FEUILLETON. J dat op den straatweg uitkwam en Wini- pog geen tien seconden. Opnieuw riep Sir I -f ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2.26, per week 17 cent, overal waar.de vezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. want Winifred kon niet zoo hard loopen als Greyfbot, die ondanks zijn zware lichaam, zoo snel was als een boschkat. Maar Greyioot vuurde onder het loo- p'en een schot naar Sir Reginald en dit schot redde Winifred van onmiddellijk gevangenisneming, want het deedv den r johgeman inzien, dat het nutteloos was te trachten door hard loopen te ont snappen. Hij draaide zich om, met de bedoeling een andere tactiek toe te pas sen en te probeeren vechtende te ont komen. Hij ontdekte opeens een stryul paadje liging IREENIGING: ES. JRDAG in het rZSTRAAT 41, i K EN GLAS f NOTEN MANDEN, handel. Rietveld. TELEF. 3316. Bijschrijving der jkaal dor Bank op en VRIJDAG ot 9‘/j uur.'- roepen om op een igheid in deze, hij Een Door een kunstmatig meer gevormd, welks watermas sa’s <ie stad dreigen te overstroomen. Ten Zuiden van Grenoble is een geheele heuvel in beweging gekomen, Een rivier is uit zyn 'bedding gödrongené De verkeers verbinding met een naburig dorp is volko men afgesneden. ZWITSERLAND. Over de Duitsche grens gelokt. Door middel van een gefingeerden brief. De bladen hielden ddt op 11 October van het vorige jaar de vrouw van den Zwltserschen arbeider Wermelinger te Bazel door middel van een gefingeerden briei der Gestapo naar Wyhlen op Duit- schen bodem werd gelokt, waar zij werd gearresteerd. Vandaar werd zij naar Loerrach gebracht; bij het eerste ver hoor verweet men haar, dat zij koeriers diensten voor de communisten verrichtte De vrouw verklaarde, dat zij onschuldig was en zich in het geheel niet met poli tiek bezig hield. Toen op 14 October de politie te Bazel inlichtingen omtrent de vrouw vroeg, verklaarde men van Duit sche zijde, niets van haar te weten. Thans is Frau Wermelinger dezer dagen te Bazel teruggekeerd. Van Loer rach was zij naar Freiburg, vandaar naar Frankfort en ten slotte naar Kassei ge bracht. Een brief, dien zij op 21 October aan den Zwltserschen consul te Frank fort had gezonden, aldus de bladen, is daar eerst op 19 November aangekomen. Op 3 en 4 Januari heeft voor het volks - gericht te Kassei het proces tegen deze vrouw en degenen, die van medeplichtig heid beschuldigd waren, plaats gehad. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw onschuldig was; zij is dan ook vrijgesproken; de eisch van het O. M. van de handteekening is teruggevonden op tegen haar luidde een hglf jaar thulcht- hulsstraf. (HIllkSLHE COURANT. Het verluidt, dat de Negus het grootste deel van de Keizerlijke garde, welke in net Noorden van Dessie is gelegerd, bevel zou hebben, gegeven naar het front te vertrek ken. Dit zou beteekenen dat de Negus zelf wellicht binnenkort naar het Noorden ver trekt, en tevens is het mogelijk, dat hier mede een nieuw offensief van de Abessy- niers zal worden ingeluid. Aan het ZuMerfront zouden de gevechten aan de rivier. Webbe Sjebeli worden voort gezet. Hoe groot het resultaat van de Abes- syniërs bij Karanle is, is nog niet bekend. De moeilijkheid om inlichtingen over de mi litaire operaties te verkrygen blyft als ge volg van de trage verbindingsmiddfeien. Volgens berichten uit Addis Abeba zou na een hevige strijd Makalle zyn heroverd. De Italianen ontkennen echter een' herove ring van deze stad. Uit berichten, die men te Addis Abeba van het Zuidelijk front heeft ontvangen, valt op te maken, dat de Italiaansche legerleiding daar omvangrijke troepenverplaatsingen uitvoert. De meeste strijdkrachten zyn uit Ogaden teruggetrokken en naar Oddoer en Lugh Ferrandi in Italiaansch Somaliland ge dirigeerd. Volgens berichten uit Asmara worden de meeste Eritreaansche inboorlingen, dje in staat zyn wapens te dragen of werktuigen te hanteeren, door de Italiaansche autori teiten gemobiliseerd. Aan den bouw ’-an een brug over de Mareb, de rivier, welke Eri trea van Tigre scheidt, wordt hard gewerkt. Men wil daarmede gereed zijn voor het groote regensizoen intreedt. De Negus heeft de Abessynische bevol king gewaarschuwd tegen luchtraids en daartoe in de straten van Addis Abeba een proclamatie laten voorlezen. Hij verwacht, dat de Italianen*een luchtaanval zullen on dernemen op 20, 21 en 22 Januari, het Kop- tische Driekoningenfeest, ter gelegenheid waarvan duizenden zich naar Addis Abeba zullen begeven ter by woning van de gods dienstplechtigheden. De Abessynische regeering heeft nog maals categorisch ontkend, dat de Abessy- niërs te Harrar het Roode Kruisteeken-zou den misbruiken voor munitiediepots. Ook wordt ontkend, dat de Abessynische troepen zich met de vlag van het Roode Kruis zou*, den dekken tegen luchtaanvallen. Per vliegtuig van Cairo naar Alexandrië. Om de geruchten in de Egyptische aoofd- weer In. Geen deF inzittenden in den voorsten auto sprak’ een woord, hun gedachten en bedoelingen bleven in het duister van den nacht en de beslotenheid van hun gemoèd verborgen. Het gedaver der tot hun topprestatie opgevoerde motoren zou trouwens ieder rustig gesproken woord onmogelijk hebben gemaakt. Intusschen liep de achterste wagen - nog steeds op den anderen in. ,En plot seling hoorde Sir Reginald roepen, hoe wel hij de woorden niet ’kon verstaan. Greytoot stond rechtop en krijschte uit alle macht: Stop, of ik schiet’. Deze sommatie was niets dan verspil ling van adem, want toen ze ternauwer nood was geuit en vóór Carshaw, zelfs als hij had gewild, er gevolg aan had kunnen geven klonk reeds weer het gegil der vrouwen en tegelijkertijd de knal van den kogel tegen den voorkant van .Sir Reginald’s wagen. Juist toen verloren de wagens elkaar uit het gezicht door een bocht in den weg en een stukje bosch, maar ze waren nog geen minuut weer op den rechten weg toen een tweede schot werd afge vuurd. Sir Reginald had zich echter zoo ver mogelijk omlaag laten zakken op zijn knieën. Hij koh nog net op den weg kij ken. Dekking zoekende achter de motor- kast, liet hij zoo weinig mogelijk van zijn lichaam onbeschermd tegen een aanval Hij minderde echter geen vaart, en vloog verder; toch had dat schieten uit Wederom geruchten.over bemidde ling van het Vaticaan dooi tus- schenkomst van België. Te Parys is wederom eenige hoop gewekt op nieuwe vredesvoorstellen in het conflict tusschen Italië en Abessynië, op grond van geruchten, volgens welke het Vaticaan hei melijk het initiatief zou hebben genomen zich daarby bedienende van de tubschen- komst van België om tot een regeling te komen. De correspondent te Rome van het in vloedrijke dagblad „Le Temps” schrijft aan zijn blad, dat België, op inspiratie van het Vaticaan 20 Januari wellicht aan den Vol kenbond zal voorstellen een commissie van onderzoek naar Abessynië te zenden. Gepantserd Alexandrië. Engeland op alles voorbereid. Dat het gevaar in de Middellandse he Zee nog steeds niet geweken is, blijkt wel uit de militaire maatregelen, die Engeland nog steeds in Egypte neemt en waarover onze V.P.B.-correspondent te Cairo interessante bijzonderheden in onderstaand artikel geeft. Wanneer men de Egyptische couranten leest, krygt men geenszins den indruk, dar het land zich in het centrum van groote ge varen bevindt. Men leest in korte zinnen over de gebeurtenissen op het Abessynische oorlogsterrein, ovér de parlementsdebatten in Europa, of over een of ander opium- schandaal, maar men mag niets meer schrij ven over militaire gebeurtenissen in Egypte, over de mobilisatie van het Engelsche en Egyptische leger. De censuur waakt over de rust van de bevolking.. Werkelijk? Het lijkt er nietiveel op, want Wanneer men zijn oor in de Egyptische hoofdstad te luis teren legt, hoort men geruchten, die mis schien heel^wat meer onrust opwekken dan de waarheid zou kunnen doen. Dementi’s van deze geruchten komen en gaan, worden niet geloofd en spreken zichzelf dikwijls tegen. Zooals b.v. het gerucht van een incident aan de Lybische grens. Het NJinisterie van Oor log dementeerde prompt, maar 48 uur latei wist het Ministerie van Binnenlandsche Za- k ken mede te deelen, dat de Italiaansche ge zant zyn verontschuldiging voor de onge regeldheden aan de Lybische grens nad aan geboden." BELGlë. Officieel^ rouw opgeheven. Aan het Hof echter nog gehand haafd. Uit Brussel wordt gemeld dat Koning I^eopold, evenals dit na het overlijden van Koning Albert is geschied, 'bedloten heeft den duur van den officieelen rouw, die na den dood van Koningin Astrid was voorge schreven te bekorten. De rouw is thans opgeheven. Aan het hof zal hij evenwel nog gehand haafd blyven. DUITSCHLAND. gezondheidstoestand van den Rijkskanselier. De Weensche correspondent van „Le Soir” meldt, dat de bekende Weensche chirurg Prof. Sauerbruck geweigerd heeft om den Rijkskanselier en'Führer Hitler, die aan een zeer kwaadaardige laryngitis (strotten hoof dontsteking) lijdt, te opereeren. Als reden gaf hij op, dat de gezondheids toestand van den Führer betrekkelijk slecht is en dat de operatie niet de geringste kans van slagen heeft. De Duitsche ambassade heeft zich toen tot een andere beroemde Weensche chirurg, wat bovenop en het was buitengesloten dat hij deze belemmering ongehinderd passeerde, want de dieren vulden In een dichten drom den weg over een afstand van zeker veertig meter. Voles remde uit alle macht en'rhet een gierend geknars kwam de voorste auto schokkend tot stilstand; twee seconden laten botste Sir Reginald’s wagen met een geweldigen plof tegen den anderen op Sir Reginald krfeg een gewaarwor ding alsof hij opgetild werd en door de lucht zweefde. Als'een kat kwam hij bovenop Voles en Greyfoot terecht op de voorbank van hun auto. De drie mannen lagen als een verward kluwen dooreen, zonder precies besef van wat er eigenlijK aan de nand was. Winifred loop; zoo hard je kunt! VerdI De eerste woorden kwamen opgewon den van Sir Reginald Carshaw’s lippen; de verwensching werd geuit door de die pe stem van Voles. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 31, GOUDA, bö onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren Onze bureaux ztfn dagelijks geopend van 0— -6 uur. Administratie en Redactie Teief Interc. 2746. Postrekening 48400. prof. Neumann, gewend. Deze was bereid onmiddellijk naar Berlijn te vertrekken. Gisteravond ontving prof. Neumann echter bericht van het Duitache gezantschap, dat hy zich niet naar Berlijn behoefde te be geven, omdat Hitler zich niet door een Jood wilde laten opereeren. bovendien nog uitgevloekt hebben, Vijf minuten lang joegen de wagens voort, schoten door een slapend dorpje, toen een heuvel af en de open velden ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)Y 6 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 1—6 'egels f 1.56, elke regel meer 0J0. Advertentiën in het Zaterdagnummer 26 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertenttën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^6. elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsina aan het Bureau zijn inxekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 1 Wdt daarop gebeurde, geschiedde in toen hij bij den hoek, tus^pl pog geen tien seconden. Opnieuw riep Sir je en den weg, een eindje Reginald: Loop*— Winifred, zoo hard je kunt! En daar hij bovenop lag, was het hem onmogelijk te zien dat ze wegvloog als een pijl uit den boog wordt geschoten. Enkele tellen later was hij haar achterna in de richting van de kudde vee. Het duurde maar even of de twee des perados waren nu op hun beurt vervol gers te voet en de kans was groot, dat de vluchtelingen voordat ze de kudde voorbij waren, gegrepen zouden zijn, leh en Sidi Bichr, stuk voor stuk gaarne bezochte badplaatsen, zyn thans veranderd in legerkampen. Daar heeft men uit dui zenden en nog eens duizenden tenten rechte straten en symetrische steden gebouwd, die door duizenden soldaten bevolkt worden. Deskundige taxateurs schatten het aantal inwoners van deze tentensteden op ongeveei 40.000 man. Een vliegtuigbasis op historischen bodem. Het uiterste punt van dit legerkamp langs de kust in het oosten wordt gevormd door het historische plaatsje Aboukir, waar Nel son overwinnaar bleef over de Fransche vloot en daarmede de basis legde voor de Engelsche heerschappij aan den Nyi. Hier heeft de Britsche luchtmacht een onderko men gevonden. Op een onafzienbaar groot terrein, dat geheel door prikkeldraad is af gesloten, vindt men hier talrijke hangars, werkplaatsen, voorraadschuren, oliepompen en woonbarakken. De inwoners van Alexandrië, die hun stad in korten tijd in een legerkamp hebben zien veranderen, die dag en nacht getuigen zijn van luchtmanoeuvres en voortdurend het gedonder van het scheepsgeschut hooren, kennen slechts een vraag, slechts een ge sprek: Komt er oo$pg? En deze vraag brengt een steeds grootere onrust onder de inwoners. Men is in Alexandrië bang voor de toekomst. I stad te’Sntgaan, vliegt men naar Alxandrië, het tooneeXvan het eigenlijke gebeuren. Ter wijl het vliegtuig zyn weg langs de woes tijn volgt/— de scherpe scheiding niet het vruchtbare land van de delta is van het f vliegtuig uit duidelijk te zien komt men I voor het eerst in aanraking met de groote Engelsche mobilisatie in Egypte. Onder de passagiers domineeren de Engelsche officie ren, die van een kort verlof naar nun pos ten terugkeeren. en het gjesprek gaat na tuurlijk over den dreigenden oorlog. Na vijftig minuten vliegen zweeft de ma chine met een grooten boog over de hoven van Alxandrië en nu krygt men een schit terend uitzicht. Aan den rand van de blauwe zee strekt zich het witte strand uit, dat zoo ver het oog reikt bedekt is met een uitge- strekt tentenkamp. Alexandrië zelf ligt op een uitlooper van de kust, die by Aboukir scherp naar het zuiden afbuigt. Hier ligt op het oogenblik het grootste gedeelte van de Engelsche vloor voor anker. De schepen, die tot de Middel- landsche Zeevloot behooren, zyn aan hun lichtere kleur gemakkelyk te herkennen, terwijl de schepen van de homefléet van een meer donkere verf voorzien zyn. Op zee manoeuvreeren een kruiser, een onderzee boot es een paar torpedojagers. Wat Alexandrië te zien geeft. Zoodra men heeft plaats genomen in de autobus, die de passagiers van het vlieg veld, dat in het uiterste westen van de stad is gelegen, haar de eigenlijke city brengt, bemerkt men, dat Alexandrië tot een ves- ting geworden is. Egyptigphe troepen, die westwaarts in de woestijn hun stellingen moeten betrekken, marcheeren voorbij, mi litaire vrachtauto’s rijden in een onafge broken ty over de hobbelige straten, kleine, snelle wagens met ordonnances suizen voor bij Gedurende het voorby ryden kan men een blik op de nieuwe kustartillerie werpen: kanonnen steken hun lange loopen de lucht in en overal ziet men vliegtuig-afweergs- schut. Bovendien is Alexandrië tot een leger kamp geworden. In alle stilte heeft Enge land hier uit de geheele wereld zyn troepen geconcentreerd; men vindt hier brigades uit Indië, bataillons uit Zuid-Afrika en Austra- lië en soldaten uit Canada en het Engelsche vaderland. Daar de troepen juist een vryen dag hebben, is de stad overstroomd door militairen. Tusschen .hei? blauw van de ma- mine, het grijs van de vliegers, het veldgrijs van de Engelsche soldaten en het khaki van de koloniale troepen verdwijnen de gewone burgers, bijna. In alle doelen van de stad vindt men clubs voor de soldaten en de zee lieden. Heeie hotels heeft men gehuurd, om aan de militairen ontspanningslokalen te verschaffen. Al deze soldaten komen uit het tenten kamp, <lat bliksemsnel over een lengte van dertig kilometer ten oosten van Alexandrië f uit den grond is gestampt. Sidi Gaber, Ram- het duister van den nacht een zenuw- sloopende werking Hij wist, dat die schoten kwamen van een hand, die zel den faalde, en dit alleen nu deed, 'door hete.^nvèrmüdelijke trillen en schokken van den auto Slechts Sir Reginald’s voorpootd was onbeschermd, ’t, donker was in zijn voordeel, maar hoe meer hij op de vluchtelingen won, hoe minder dit voordeel hem te pas kwam. En Indien hij ze zou inhalen, wat dan? Deze vraag kwelde nu zijn opgewonden hersenen. Hij had nog niet overwogen, hoe hij verder handelen zou. Zijn kans stond niet schitterend. Het was twee tegen een hij zóu eenvoudig neerge- schoten worden. Zijn eerste idee, toen hij de achtervolging begon, was alleen ge weest in hun kielzog te blijven, opdat de vluchtelingen niet met Winifred zouden verdwijnen zonder een spoor achter te laten. Maar In het heetst van den jacht werd het hem duidelijk, dat hij, het kostte wat het wilde, moest zien ze te pakken te krijgen, evenwel toen hij de andere wagen op vljf-en-twintig meter was genaderd en twee schoten snel ach ter elkaar klonken, maande een inwen dige stem hem tot bezinning en hij be- sloot zijn vaart een weinig te iriinderen. Hij had echter nauwelijks tijd om dat te doen, want uit de wagen vóór hem klonk een kreet uit vier monden tegelijk. Een kudde koeien en schapen, die naar de een of andere piarkt gedreven wer den, blokkeerdert den weg, juist in een i bocht, waar Voles met ten top gevoerde snelheid doorheen suisde. Hij zat er zoo- Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden 26 Sir Reginald was niet getroffen, maar hij had het schot gehoord en was zich ten volle bewust van het gevaar, dat van vlakbij loerde. Hij klemde zijn tanden op elkaar, haalde uit den wagen wat er uit te halen wassen de twee metalen mtM- sters schoten, onbekommerd voor de ge volgen van hun tomelooze vaart, over den weg, onverantwoordelijk als een paar dronken kerels. •En dronkenschap was ook werkelijk het eenige woord, waarmede de geestes toestand van de twee ruiters aangeduld kon worden de woeste begeerte om steeds harder voort te komen, haat tegen alles, wat in den weg kwam, een jagende hartstocht in het bloed en brandende oogen. Voles zou met genoegen door een ba taljon soldaten zijn heen gereden als hij dat tegengekomen was en zou de stum- I Pers bovendien nog uitgevloekt hebben, hij het deed. Opgewektheid is een zeker bewijs van verstand. FRANKRIJK. Enorme aardverschuiving. De stad Gap in gevaar. In de onmiddellijke nabyheidl van de stad Gap in Zuid Frankryk is een grondniasea van ruim een millioen kubieke meter in be weging gekomen. Met een snelheid van twee tot drie meter per dag bewe&g» de massa zich in de richting van Gap. kanaal is reeds volkomen bedolven, deze grondverschuiving heeft zich ferd bij de hand nemend, holde hij met haar het weggetje in. Voles en Greyfoot zagen hen als scha duwen terzijde glippen, en eerstgenoem de, die enkele nieters achter Greyfoot aankwam, schreeuwde tegten zijn met gezel: Da^r gaan ze rechts af! Sir Reginald hoorde dezen uitroep en -x..„,hen het paa(j_ je en den weg, een eindje achteraf, een hooiberg zag, rende hij met Winifred de flauwe grashelling van den akker óp en hijgde: Buk Je! Ze kropen door een,stoppelu<Bd., ver- borgemni'oor het hakhout aan den rand van het bouwlaïid en stonden veilig ach ter den hooiberg. Een halve minuut daar na schoot Greyfoot, gevolgd door Voles, het’weggetje in en liepen de beide man nen hun schuilplaats voorbij. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1