PORT I De oorlog Abessynië NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 10112 Woensdag IB Januari 1938 74 Jaargang No. BERGAMBACHT, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EID. in 8ERLAND 80.—. IAN N.V. f Het verraderlijke gezicht. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE De toestand aan het Noordelijk Abessijnsche front. Twee kwetsbare plaatsen in de Italiaansche stellingen. De Abessijnen nemen het initiatief in handen. De internationale warwinkel. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I<IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. enige verplichting muiueiaren, flüveneuueuuie.m eu ouze »jvuicu eu umkb aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. dan ook zoo duidelijk zichtbaar, dat de (Nadruk verboden). BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. HOOFDSTUK XV r k. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de vezflrging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. ART GOUDA, DAM. MIDDELING, TELEF. 2745. de mannen waarmee ze dien nacht een gevecht op leven en dood hadden ge leverd. geen spoor. hebben. Het doel van de Italiaansche leger- Naar het Engelsch van LOUIS TRACY Nadruk verboden luctie) luctie) luctie) 1INEN luctie) IINEN PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR IN GEWACHT •L scheen Sir Reginald zeli. en dronk Juf frouw Goodman’s thee. Dit waren geen onplezierige weken voor Winifred en als ze niet zoo bang was geweest ontdekt te worden en maar Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan one Böroau. MARKT 31, GOUDA, bü onza agenten 'en loopers, den boekhandel en de postkantoren Ouze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 43400. vermoede- S van net janië I Bij het begin van dit Jaar spraken wij de meening uit, dat de talrijke Abes sijnsche aanvallen in December niets uitstaande hadden met een of ander weloverwogen offensief De gebeurtenis in i ieo- zich blijven handhaven, niettegenstaande ook staag knaagd? grootste bedachtzaamheid is voortgegaan, toegeslagen heeft, wanneer het moment daarvoor rijp was en na het ioeslaan de overwonnenen een groote mate van vrijheid heeft weten te verleenen. Op heft Continent is het uiteriijk rustig. en' Makalle, heeft men dus tengevolge van de aanwezigheid van Abessijnsche troepen in de dalen nog geenszins be reikt. Uit de laatste Italiaansche leger- berichten is dan ook gebleken, dat er nog I steeds gevechten in het gebied van Tem- bien, dus ten westen en noord-wester, van Makalle, plaatsvinden. Samenvattend kan men zeggen, dat aan het noordelijk Abessijnsche front het initiatief uit de handen van de Italiaan sche legerleiding is genomen en dat zich dit thans bij de Abessijnsche aanvoerders bevindt. zal Abessynië wel op de een of andere wijze het geliag moeten betalen en dit zal niet te voortkomen zijn, omdat de positie van den Negus nu ook niet zoo gemakkeljjk is te midden van de talrijke Aibessiinsohe stam men, die naar de grootste mate van vrijheid streven. I De buit, welke Italië in de wacht had wil len slee pen, valt vermoedelijk als rijpe vrucht aan Engeipnd en Frankrijk toe. Dat is nu eenmaal de loop van alle dingen. De t het Ibt een pl beter les, die solliciteeren. Vroeger of later zul je, als je vast bij Je plan blijft, wel vinden wat Je zoekt Waarom zou Je Je haasten? Je begrijpt me niet, of je wilt het niet begrijpen, protesteerde Winifred zacht Ik moet zien zoo vrütg mogelijk iets te krijgén. Nu. als je het dan met alle geweld wilt hij pauzeerde even in nadenkend zwijgen kijk eens. ik heb zelf niet erg selijke politie van het gebeurde qp dé hoogte te hebben gebracht, van een nabij gelegen spoo^weghalte n^ar Londen/Van De groote richtlijnen in de internationale verhoudlinigen zym niet veranderd. Italië strijdt zijn wanhoopastryd in Abeösynié, de Negus wacht met groote Oostersche ge latenheid op zijn grooten bondgenoot, het weer! De regens beginnen vroegtijdig door te komen en de Abessijnen beschouwen dit als een zegen des hemels. De wegen v-oruen leidelijk aan een onneembare vesting. De Italianen zullen voet voor voet hebben te rug te trekken, willen zy niet van de levens middelen- en i afgesloten en het schijnt al zoo ver geko men te zijn, dat de groote mogendheden be zorgd zijn voor den weeromslag op de Oostersöhe Volken, wanneer I:J"* tweede Adoea zal vinden. Daarom de vage berichten... zoeken Engeland •wtf j ontwikkelen. Albanië zelf was niet erg ge- srtleld op dergelijk toezicht en het is te be grijpen, dat ook Italië achter de schennen een dergelijk gelbeuren tegenwerkte. Alba nië vormt voor Italië een strategische sleu telpositie voor de Adriatische zee, terwijl dit land vermoedelijk ook in de toekomst een oliereservoir voor Italië zal worden. Naar uit tfirane aan de bladen wordt ge meld, is de 75 K.M. lange pijpleiding, welke van de Albaneesche oliebronnen naar de ha ven Valona leidt, in gebruik genomen. De 28 Daarop de zwaardere stemmen der beide mannen, spreken in afgebroken zinnen, ai gewisseld door ruige verwen- schingen en ze begrepen eruit, dat Grey- foot zijn arm gebroken en Voles een enkel verstuikt had Vannacht zullen ze in elk geval niet veel meer kunnen beginnen, fluisterde Sir Reginald tegen Winiired, maar het is toch het beste hier zoo gauw mogelijk vandaan te eraan r»m vorder» mnelliilr- heden te voorkomen. We zullen maar op een stelletje theateragenten afgeloopen, heb ze voorgezongen, maar werd afge scheept met de gebruikelijke beloften. Ik ben bang, dat Jij zelfs je geduld zult ver liezen en het spijt mij verschrikkelijk dat ik al mijn tijd en energie gebruikt hebt om een betrekking aan een tooneel te krijgen, inplaats van iets anders, want er zijn hoopen meisjes die heel wat beter zingen dan ik. Maar Winifred, Je moet Je niet zoo gauw uit het veld laten slaan, troostte Sir Reginald steeds. Je windt je veel te veel op en maakt je overstuur, alleen omdat het je hindert wat Jij noemt „af- hankelijk" te zijn van iemand, van wlfen Ie bang bent dat hij ongeduldig wordt Is het niet zoo? LLE GARANTIE, muiden. knap, uitdagend op het brutale af. voor treffelijk gekleed. En dat allemaal een beetje „te” snap Je? Soms doet ze me denken aan een zeilschip met volle tui gage. O Ja? klonk het 'n beetje koel. Je zou zeggen dat ze dan toch wel erg aan trekkelijk moet zijn! Is het 'n héél oude vriendin? Nou en of! Ik kende haar al toen ik achttien was Een vlot juffertje Weer was er dfe glimlach van aangenaam her denken. Knapjes vrijgevochten voor een meisje uit de society kringen. o. daar hoor jij natuurlijk ook on der? Ik? Hoogstens uiterlijk. In mijn hart heb ik er het land aan. Maar je kunt je er niet systematisch aan onttrekken. die in breede kringen verontwaardiging hebben gewékt, kan niet worden ontkend, dat de huidige Duitsdhe buitenlandsche po- litiek er een is van omzichtigheid, gericht op het bewaren van den vrede zonder daar bij de vitale problemen uit het oog te ver liezen. Een tiental jaren geleden zocht Genève een Hooge Commissaris voor Albanië. Men wilde Albanië onder toezicht an den Vol kenbond stellen, opdat dit land zich met in achtneming van de open-deur zou kunnen Wie moed heeft zich zijn toestand in te denken, zal zich kunnen voorbereiden. rivier terug te dringen en een flink stuk van het Abessijnsche gebied te herove ren. Zal Badoglio zijn troepen versterken? De oorspronkelijk van het noord-wes ten naar het zuld-oosten loopende front lijn van den Italiaanschen rechtervleugel is thans in het gebied ten westen en züid-westen van Aksoem meer in een noord-zuid richting veranderd. Dienten gevolge kan men met zekerheid aan- nemen, dat maarschalk Badoglio spoedig zijn troepen in Noord-Abessynië zal ver- sterken. Een troepenverplaatsing in grooten omvang zal reeds zeer spoedig noodzakelijk blijken te zijn om een ver dere bedreiging van de rechterflank met succes te kunnen afweren. Een andere kwetsbare plek in het noor delijk front der Italfanen wordt ook op het oogenblik nog gevormd door de nog nfet opgevulde ruimte tusschen het He legercongres en de troepen der Askari’s. I De gevechten bij Abbi Addi in de laatste Decemberdagen hebben bewezen, dat de handige Abessijnsche legeraanvoerders ook deze zwakke plek in het Italiaansche front hebben ontdekt Wanneer dan ook in het Italiaansche j legerbericht no. 89 van 6 Januari gemeld wordt, dat aan dit front in de nabijheid van de rivieren Sabat en Sjeva kleine gevechten hebben plaatsgevonden, dan moe^ daaruit de conclusie getrokken worden, dat de Abessijnsche troepen slechts tien kilometer ten zuiden van Abbi Addi opnieuw tegenstand geboden Abessijnen wel op succes mochten reke- leiding, om ten westen van Makalle de rivieren de Sabat en de Sjeva te bezetten en daar stellingen aan te leggen ter op vulling van het gat tusschen de Takazze ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omatreken (behoorende tot den bezorgkring)i 5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bij al** op den prti». Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtja INGEZONDEN MEDBDEELINGEN: 1-4 regel* 2^6. elke regel meer ƒ0.50. Or de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing nen. Indien zij verschalende uitvallen over deze rivier ondernamen. De troepen van den linker Abessijn- schen vleugel, die midden December op twee verschillende plaatsen de Takazze wisten te overschrijden, wisten nog over de Dembegoemapas dertig kilometer noordwaarts op te rukken, waar zij bij Enda Selasi een hevig gevecht tegen de Italianen leverden. Volgens berichten uit Abessijnsche bron, hebben de Ethiopiërs i AbeBsyiiië” wordt ge- j 1000 ton per. daig en de olie zal in Italiaan- ckm, ><ut w raft’’niaderijen worden verwerkt. Daar- munitSvoorziening worden I toe woeien in Italië dergelijke raffinaderijen x i opgericht, die onder beheer zullen staan van I het Italiaansche staatsmonopolie. Natuurlijk up uv olieproductie in Albanië nog gering, Italië zijn d'°ch het laat zich aanzien, dat deze staag zeggen zal <aan 3fcij£en- Alhoewel Italië - enx’ Ujk niet van olie onafhankelijk ÊfcraMk naar een modus om alle partijen i buitenlaoxvt sal worden, beteètant Albanië tevreden te sjtellen, mits Italië maar het groote échec zal worden bespaard. Daarbij SPANJE. Het einde der democratie in Spaftje? Koning Alfons wacht zijn kans af. «Van onzen V.P.B -correspondent). MADRID. 14 Januari 1936. De zes weken, die Spanje nog van de verkiezingen voor den Cortes scheiden, zullen waarschijnlijk het lot van het land bezegelen. veel relaties in tooneelkringen, maar Ik ken een dame, die ze waarschijnlijk wel heeft, een goede vriendin van me. Ik zal er eens met haar over praten, misschien dat zij iets voor je kan vinden. Wie Is die dame? informeerde Wini ired. Lady Ronald Tower. Jong? Ziet ze er leuk uit? vroeg Winifred verder, de oogen, gericht op hQt haakwerk In haar schoot. Hm nogal, antwoordde Sir Regi nald. met een glimlach van prettige her innering. een glimlach, die Winifred op merkte van onder haar oogleden. Hoe ziet ze eruit? -drong ze. Wacht eens, hoe zal ik haar be- I schrijven? Groot, statig, wat Je noemt Neen, dat bedoelde ik niet, kjvam Winifred met een lief, weemoedig lachje. Je bent onpindig goed voor me. Reginald. Nu ben Ik weer „oneindig goed”, dat is werkelijk meer dan menschelijk, 1 schertste de Jonge edelman. Maak Je nu heusch maar niet bezorgd, Wini komt allemaal best in orde. Je h aardige stem en bent muzikaal vd aangelegd, dan de meeste melp ook uit dit oogpunt voor Italië zeer veel. Ook voor Albanië zijn de inkomsten, die uit de olie in de schatkist vloeien, van groot belang. Het land kan zich,, onder Italiaan sche leiding krachtig ontwikkelen en natuur- lijk zal dit krijgshaftige lahd ook zijn ver- dedigings-apparaat in perfecte orde bren gen. Albanië wordt een groote schakel in het Italiaansche streven najir hegemonie in de Mutóellandsche Zee en het bevordert de afhankelijkheid uit economisch oogpunt be zien van alle landen, die aan de Adriatische Zee gelegen zijn. Engeland heeft hiertegen over zijn tegenzetten door zijn kalme pe netratie in Griekenland en in Turkije, waar het \raiagsituik der demilitairiseering der Dardanelles en van den Bösforus als con- tra-prestatte wel, zal worden aangfesneiden. Zoo wordt de Middellandscke Zee gelede lijk een der storm-centra. De gevarenzone verplaatst zich hoe langer hoe meer naar het Oosten! GOUISUIE COURANT. Er valt nauwelijks aan te twijfelen, dat de crisis in Spanje dit keer de tegenstel lingen zoo heeft toegespitst, dat thans het voortbestaan van den huldigen staatsvorm op het spel staat De situatie, waarin Spanje verkeert, toont veel over eenkomst met die in Oostenrijk tusschen de jaren 1930 en 1964 en veel wijst er op, dat op het Iberisch Schiereiland de par- lementarle democratie door een autori tair regime, de partijstaat door eep stan denstaat zal worden vervangen. j De laatste aanval van Gil Robles, die op een vergadering de aan het bewind zijnde ministers eenvoudig beschimpte, laat duidelijk zien, hoever dat proces al I gevorderd is. Het resultaat van de verkiezingen zal niet slechts een partij aan de overwln- I ning helpen. Hoe de uitslag der verkie- zingen ook zal zijn: in ieder geval zal er een groote verandering moeten komen, i Het onwaarschijnlijke geval, dat de lin ker partijen, die reeds in het laatste 1 parlement geen meerderheid meer had den, zouden overwinnen, zou het signaal zijn, dat van deze zijde thans de reeds lang verzuimde hervormingen in radi- caal-socialistlschen zin zouden worden ten uitvoer gebracht. Het zeer veel waar schljnlijker geval, dat Gil Robles en de rechter partijen als overwinnaars uit den strijd te voorschijn zouden komen, zou daarentegen ook den president van de republiek Alcala Lamorra in gevaar bren gen en zijn aftreden haast onvermijde lijk maken. In ieder van de belde gevallen zal ech ter de vijandelijke partij niet werkeloos toezien en naar alle waarschijnlijkheid de beslissing door de stembriefjes niet zonder meer aannemen. Moet men reeds thans vreezen, dat in den verkiezingstijd zeli. dus tusschen de eerste en tweede verkiezing de rust niet bewaard zal blij ven en de partij, die haar verlies be speurt, tot daden van geweld zal ovef- gaan, zooveel te meer kans daarop loopt men onmiddellijk na afloop van de ver kiezingen. Wanneer niet op het laatste oogenblik het verstand overwint, dan moet men bedacht zijn op revolutionaire daden van meer of minder grooten om - vang. En dit des te meer, daar de linker par - tijen zich door de vroegtijdige ontbin ding van den Cortes in een slechte posi- was zij toen jij achttien was? Goed zestien. Was ze toen vlot? Voor een meisje uit de Society on getwijfeld. Mdar Je moet je het vooral niet te erg voorstellen. In die kringen kan men zich niet zoo erg veel permi- teeren. Hoe hoe wist je het? Ik och we waren immers allebei jong? Maar jij bent me een nieuwsgierig aagje, hoor! Ik vraag me af. hoe jij je kostbaren tijd kunt verknoeien door mij te komen opzoeken, terwijl je met knappe, aan trekkelijke vrouwen uit de uitgaande we reld in aanraking kunt komen, zooveel je maar wilt. Zeg. je bent toch niet jaloersch? lachte Sir Reginald. Ze is niet waard, dat ze in Je schaduw staat. Toch zou «k niet graag verplichtin gen hebben aan die dame. Maar Winifred, waarom niet? Je moet niet overdrijven, kindlief. Daar is niet de minste reden voot. Hoe korgt het dat zij relaties onder tooneel-menschen heeft? Ik weet niet of zij het heeft; het lijkt me alleen maar erg waarschijnlijk Een vrouw-van-de-wereld. zoo iemand die altijd de aandacht wil trekken en op grooten voet leeft en toch altijd slecht j bij kas is och, dat soort kent allerlei typen menschen. uit allerlei kringen van I de maatschappij. Het zou me buitenge- woon verbazen als ze niet kon helpen. En die lady Ronald Tower, hoe oud (Wordt vervolgd). alsof Hitler de Engielsche geschiedenis en de Engelaohe mentaliteit met succes heeft bestudeerd. Hij gaat niet overijld te werk en afgezien van speciale aangelegenheden, j dergelijk optreden groote gevaren voor l' hun soldaten met zich mede zou brengen en dit houdt hen van onverstandige maatregelen terug. De kwetsbare plekkei De Abessijnsche legeraanvoerders h« ben thans echter de kwetsbare plaatsen I in het Italiaansche front gevonden. De 1 moeilijkheden, waarmede het He leger- corps bij zijn taak om den rechter leger- i vleugel aan de Takazze te beschermen, I had te kampen, waren voor een ieder I daarbij een groot aantal machinegeweren en verschillende tanks bult gemaakt. Na deze gevechten bogen de Abessijn sche troepen naar het oosten ai en vol gens betrouwbare berichten staan zij nog slechts 15 kilometer ten westen van Aksoem Bereden aideelingen van deze troepen zijn in noordelijke richting over Adi Sjella (50 K.M. ten noord-westen van Aksoem) Erythreaansch gebied binnen gedrongen en zouden zich thans langs den buitengewoon belangrijken weg As maraAdoea bevinden. Hoewel de^e situatie voor de Abessijnsche troepen, die f- geheel aigesneden zijn van de Ethiopi sche hooidmacht en dus groote moeilijk heden moeten ondervinden bij de voed sel- en munltievoorziening, geenszins gunstig is te noemen, is het hun toch gelukt groote deelen van den Italiaan schen rechtervleugel bij de Takazze- en drukte zacht zijn hand. Ze Hepen, on geveer anderhalf uur voor ze een platte- landsherberg vonden, waarvan ze den eigenaar opklopten. Voor Winifred werd snel een bed in gereedheid gebracht; Sir Reginald bleef met den kastelein opzit- ten tot het aanbreken van den dag. A Reginald’s eerste vraag, als hij ’s mid- vertrokken ze, na de plaat- 4’ dags zijn hoed en stok ophing. En Winifred’s stereotiep antwoord: Niet veel. Ik heb weer een paar schouwburgdirecteuren gesproken en ben Duitschland wadtt ai en het ziet er naar uit, I te ondernemen. De Negus heeft al zijn invloed moeten aanwenden, om te ver- hinderen, dat de Abessijnsche troepen in een breed front zouden oprukken tegen de Italiaansche stellingen. De Ras zijn er thans echter van overtuigd, dat een Fowle weer op het tooneel. Winifred had thans al drie weken haar intrek genomen in een pension, in een der breede zijstraten van Camden Town, waar den heelen dag vrijwel niemand voorbij komt, behalve een paar venters met fruit en dergelijken. wier geschreeuw de stilte van de omgeving des te meer schijnt te doen uitkomen. De hospita was een zekere juffrouw Goodman, dfe het aardige en vriendelijke meisje vol welgemeende hartelijkheid tegemoet kwam en een praatje met haar maakte, lederen morgen kwam er een mooie bos bloemen van Sir Reginald en lederen I vandaan te gaan, om verdere moeilijk- J middag, regelmatig als een klok, ver- heden te voorkomen. We zullen maar op -- dat lichtschijnsel daar in de verte aan houden zeg, Winifred, denk je niet dat I we heel beste vrienden zullen worden? Laten we naar gaan, antwoordde ze wat bezigheid had gehad, zou ze zich volkomen gelukkig hebben gevoeld. Maar ze leefde ondertusschen van „geleend" geld en voelde zich in een scheeve positie geplaatst. En nog nieuws? Dat was altijd Sir natie, die het wereldgebeuren vóór wil ztfn en onvoldoende rekening houdt met het feit, sen in de eerste weken van Januari heb ben de juistheid van deze opvatting, be wezen. De opmarsch van de Abessijnsche colonnes was veeleer te danken aan het dat de vrucht rijp moet worden, werkt aan zün eigen ondergang. Waaron. is Engeland zoo machtig geworden en waarom kan het mi luiiiuinuvcii, iiiuiicgeii.’iiuwiue aan zyn fundamenten wordt ge- Omdat Londen steed? met de eigen initiatief van verschfllende stam hoofden, die het niet langer over zich konden krijgen werkeloos at te wachten. Zelfs de groote invloedrijke stamhoofden heeft men er op den duur slechts met moeite van kunnen afhouden, grootere aanvallen op de italiaansche stellingen

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1