SPORT IE y Kóhing George Engeland overleden van NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No 19117 74e Jaargang Dinsdag 21 Januari 1936 [EID. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ZIEN: Een populair vorst na een regeering van ruim 25 jaren ontslapen. VIAN N.V. ERVANGEN. VERTEN TIE LTRANT. EERSTE BLAD. SERLAND 80.—. De aartsbisschop van Canterbury heeft den Koning in zijn laatste «ogenblikken bijgestaan. Redactie Telpf. aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. y Wijlen Koning George V. Zijn andere kinderen zijn Albert, her IDAM. MIDDELING, TELEF. 2745. niet meer ver af kon zijn. Het bericht werd getelefoneerd aan den eerste-mlnister en koningin Maud van Noorwegen. De menigte van dorpelingen, in de om geving van den toegang tot het kasteel van Sandringham, nam ^nel toe, toen het droevige nieuws zich in het dorp ver- Vader besloten werd, klonk de hymne O. God do make me strong, t omroeper aankondlgde. dat hij over een koning Edward VII. De kroning, die plaats had in Westminster Abbey op 22 Juni 1911, werd bijgewoond door afge- De Westminster Abdy te Londen, waar het stoffelijk overschot van den overleden Koning zal worden opgebaard. RWAARDEN >R Dit nummer bestaat uit twee bladen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal uezorgin# per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. It de hfing leven van den Koning spoedt vreedzaam ten einde. Wij noodigen u, thans uit voor onzen Koning te bidden". Een bewogen stem vroeg Gods hulp in het komende einde van hun vorst. Het laatste bulletin werd vóór het pa leis van Buckingham aangeplakt van 22 uur en In het daarop volgende kwar tier was de menigte aangezwollen tot eenlge duizenden De eerste radioberichten. Kijks-ambassadeur. Na den oorlog nam hij een steeds grooter aandeel in de publieke aange legenheden. Meer en meer verving hij den koning bij diens representatieve plichten. Vooral zijn reizen .naar de over- zeesche gewesten stempelden hem als den „njks-ambassadeur". Evenals wijlen koning Edward VII, be schouwt het Engelsche volk hem als het type van den „gentleman”. De Prins van Wales naar Londen. De Prins van Wales is hedenmorgen vroeg van Sandringham naar Londen vertrokken. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. tegenwoordigen graaf van Harewood. I welk, huwelijk met 2 zoons gezegend is. Op^ïó April 1933 huwde-de hertog van York met Lady Bowes-Üron, een dochter van den graaf van Strathmore en King- horn, uit welk huwelijk twee dochtertjes zijn gesproten. De hertog van Kent sloot aan het eind van 1934 een huwelijk met prinses Ma rina van Griekenland, waaruit in 1935 een zoon geboren werd. Eveneens m 1935 huwde de hertog van Gloucester met La/iy Alice Douglas-Scott. De prins van Wales, de troonopvolger, bleef ongehuwd ue Kegeering van Koning George. Van oen aanvang ai nebben Koning George en Koningin Mary er naar ge streeid, een plaats te veroveren in de harten hunner onderdanen; zij hadden belangstelling voor het leven van alle lagen der bevolking. in een conferentie op Buckingham Pa lace in ioi4 werd er de nadruk op ge legd, aai de functie van den Koning boven en buiten de politieke partijen stond. Gedurende den wereldoorlog deed de Koning net uiterste, om het leed der bevolking te verzachten: Koning George heeft herhaalde malen efen bezoek ge- bracht aan het front in Frankrijk en Belgie. Na den wapenstilstand bezocht hij opnieuw de F ransere hpofdstad, waar ambassadeur deden verwerven. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver. Staten, het jaar daarop passeerde hij voor het eerst de iinle op een reis naar Nieuw Zeeland en Austraile en moest zich aan oe gebruikelijke grillen van Neptunus onderwerpen. In 1921 bezocht hij Britsch-Indië en Japan en m 1925 Zuid-Afrika en Zuid- Amerika. Behalve deze reizen, die staat kundige en commercleele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wales ook vaax voor zijn genoegen buitenslands Vooral net Zuiden van Frankrijk bezocht hij graag. In ^pcember 1923 vertoefde hij op een jachtexpedltie in Afrika, toen de ernstige ziekte vari zijn vader hem dwong hals over kop naar Engeland terug te keeren. De reis, die onder normale om standigheden 23 dagen eischt. volbracht hij in nog geen tien dagen. De prins van Wales is bij zijn volk en ook in de landen, die hij bezocht heeft, zeer populair Hoewel zijn populariteit bij de vrouwen zeéer niet minder is dim bij de mannen, is prins Edward onge huwd gebleven. Mocht de nieuwe Koning ongehuwd blijven, dan zal de hertog van York hem als koning moeten opvolgen, wiens dochters vervolgens voor de troons opvolging in aanmerking komen. Eerst daarna hebben de hertog van Gloucester en de hertog van Kent recht op den troon. De Prins, die een bekend sportman is, verplaatst zich gaarne per vliegtuig. Hoewel hij in September 1929*zljn brevet als vlieger heeft gehaald, vliegt hij niet zelf, doch laat dit aan zijn vliegers over. De Prins Is een liefhebber van golf. De Prins stelt veel belang In de nooden en behoeften van het Engelsche volk. ductie) ductie) ductie) EINEN ductie) EINEN George Frederlk <ien 3den Juni 1865 op Marlborough House geboren als de tweede zoon van Edward VU. Toen hij jaar was, werden hij en zUn twee jaar oudere broer Albert Victor onder de voogdij van den geestelijke Dalton geplaatst. In 1877 werden belde prinsen adelborst aan boord van de ..Bri tannia" In 1880 maakten zij een lange reis aan boord van de „Bacchante”, waarbij zij Zuld-Amerlka. Australië, de een herhaling van het te 9.25 uit San dringham gezonden telegram. Ook te elf uur Greenwich-tijd werd het telegram herhaald, zonder eenlge verdere toevoeging. Het officieele doodsbericht. Het officieele bulletin dat eenlge oogenbllkken na middernacht is gepubli ceerd. deelt mee dat de Koning on} 23 u 56 zacht en kalm is overleden. Aan het sterfbed bevonden zich de Koningin, de Prins van Wales, de hertog van York, de Prinses Royal, de hertog en de hertogin van Kent. De hertogin van York, die pas herstel lende is van een ernstige ziekte, was niet aanwezig evenals de hertog van Glou cester die aan een keelaandoening lijden de is. Het bulletin was geteekend door de ane geneesheeren Frederic Willians, Stanley. Hewett en Lord Dawson of Penn. ’s Konings leven. Ernest Albert werd Koning. Na het korte gebed, dat met het Onze de hymne i waarop de 6 M {910 bi- d ^ood van zijn vaderi Mxu.uepei auimonaigae, o at nlj over een Edward VII kwartier terug kwam. De beide volgende K0 lng ^awara vu. kwartieren werd niets anders gezegd dan Vaardigden uit alle deelen van het Brit- sche Rijk en uit alle landen Later in het jaar maakten de Koning en de Ko- I ningln ben reis naar Britsch-Indië, waar I de plechtige kroning tot Keizer en Kei- zerin plaats vond In Delhi. Hoewel hij geen figuur was, die door ulterlijk vertoon tot het volk sprak, heefc George V zich in zijn regeering toch po pulair weten te maken. Zijn eenvoud en zijn hartelijk medeleven. met> alles wat de Engelschen aan het harte gaat, of het nu groote dingen waren als de oorlog of kleine als de liefde voor sport en spel, zijn huiselijkheid en zijn gelukkig ge zinsleven, het zijn alle factoren, die daartoe medewerkten. Het Koniiklljk grain. Het koninklijk gezin was een eenheid en bleef het. ook toen de prinses en de prinsen huwden of een eigen paleis be trokken. Bij verjaardagen en op de ge bruikelijke feestdagen plachten de ko ning en de koningin hun kinderen wee - rond zich te vereenlgen. later ook met de kleinkinderen. Vooral de dochtertjes van den hertog en de hertogin van York waren welkome gasten bij hun konink lijken grootvader Den 28sten Februari 1922 trad prinses Mary, thans de Prinses Royal, In het huwelijk met burggraaf Lascelles, den De plechtige bijzetting. Het is nog niet bekend op welken dag de plechtige bij zetting van het stoffelÜK. overschot zal geschieaen. Vandaag zal het stoffelijk overschot worden overge- bracht naar de kleine Maria Magdalena kerk nabij het slot Sandringham. Het zal over enkele dagen naar Londen worden oveirge - bracht en In de Westmins ter Abdy worden opgebaard De nieuwe Koning. De geheime raad zal van daag den Prins van Wales als Koning uitroepen. Dinscfag zal'de Prins van Wales olficieel tot Koning worden geproclameerd. Hij zal den naam Edward VIII aannemen. De proclamatie zal op de wijze geschieden zooals die sedert 1707 gebruikelijk Is. Radiorede van Minister Baldwin. Het Parlement zal heden avond te 6 u. bijeenkomen. Minister-president Baldwin zal zich vanavond te 21.15 B.T. 21.3? AT. met een ra- dlorede tot het Britsche volk richten. De Ministers zullen slechts opnieuw den eed moeten afleggen en het kabinet zal zijn werkzaameden zonder onderbreking voortzetten. Waarschijnlijk zal het Hof voor den tijd van 6 maan den zware rouw aannemen en vervolgens nog een van b maanden lichte rouw. De nieuwe Koniig Edward VIII. Overeenkomstig de troonopvolgingswet van 1707 zullen 4e beide Huizen van het Parlement hedenavond te 6 uur reeds bijeenkomen tot regeling van de opvol ging van wijlen Koning George V door zijn wettelijken troonopvolger Prins Ed ward. Albert, Ghristlan, George, Andrew. Patrich. David, beter bekend en over de geheele wereld populair als de Prins van Wales. Prins Edward heeft een eenvoudige en degelijke Engelsche oovoeding gehad. Hij kwam op de cadettenschool voor de zee macht te Osburne enfoartmouth. Op zijn I9en verjaardag werd hem het kasteel Carnarvon in Wales als woonplaats aan gewezen. In 1912 diende hij drie maan den op Z.M. Hindustan en bracht hij vijï maanden in Frankrijk door. Vervolgens studeerde hij aan Magdalen College te Oxford in staatsrecht en geschiedenis. 1 Hij deelde hier volkomen het leven van de overige studenten. Toen de dprlog uitbrak, werd de prins van Wales Ingedeeld bij het derde batal jon van het eerste regiment gardegrena diers. Aanvankelijk deelde men hem In bij verschillende staven, doch later heeft hij op eigen verzoek en tegen den zin van Kitchener ook dienst gedaan aan» het front. In "Maart 1916 werd hij staf officier in Egypte en eenlge maanden later bezocht hij het Italiaansche front. Naden oorlog ondernam de Prins groo te reizen naar alle deelen van het Brit sche Rijk en ook naar het buitenland, die hem den naam van den koninklijken De Prins van Wales die als Eduard VIII de r ieuwe heerscher »wordt van het Britsche Kijk. nheden, die bij kunst- taan minimum ver- aan, wanneer het de hoofdverlichting r voldoende bijver- ildaan. Mondigheden geldt totaal beschikbaren ionvertrek 300 deka- mogelijkheld en bijverlich- bruiken, al naar de ij ft. chtbron voor hoofd- vertrekken, in orna jogte, welke al het »den werpen, moet n bedragen. zich op de plaats Jen. contrasten als bijv, chts één gedeelte ide verlicht is, om Ie oogen, die voor e helderheden zich ipassen, vermoeid- eden. ndende verlichting □fgeschermde licht st inwendig gesati- do aan een ander overlaten. daar het hun hoofd ontbloot, in afwachting van overlijden van zijn broer prins Albert, I hem tot troonopvolger maakte. Als zoo danig kon hij zich niet langer uitsluitend aan de marine wijden De ziekte van Koning George. Gedurende de herdenking van den wa penstilstand in November 1928, nep de Koning een verkoudheid op. die zich tot een ernstige longaandoening en pleuris ontwikkelde Wekenlang bestond er groo te bezorgdheid voor zijn leven, doch in het begin van 1929 kon gezegd worden, dat hij de ziekte had doorstaan. In die dagen is het duidelijk tot uiting gekomen hoe zeer de vorst bij zijn onderdanen geliefd was Me%herinnert zich nog, hoe gedurende de van bezorgdheid menschen uit'alle klassen der bevolking voor Buckingham Palace stonden te wachten, ot hun eenlge mededeellng zou worden gedaan over den toestand van den gelieiden vorst. Groot was dan ook de blijdschap, toen bekend werd, dat het levensgevaar was geweken. Het werd echter spoedig duidelijk, dat de gezondheid van koning George in het algemeen zwakker was geworden Sinds dien is hij vrijwel ieder jaar gedurende eenlge weken aan het ziekbed gekluisterd geweest; steeds waren het de ademha lingsorganen. die aangedaan waren. In Juni van het jaar 1935 leed de Ko ning aan bronchitis, doch hij is toen, dank zij zijn sterke constitutie, herstel^ De hartzwakte, die zich in zijn laatste ziekte bij de andere aandoeningen heeft gevoegd, is den Koning noodlottig ge worden Met Koning George Is een zeer popu lair vorst heengegaan. Hij had een fijn gevoel voor de constitutioneele verhou dingen in zijn Rijk en daaraan vooral Is het te danken, dat het Koningschap in Engeland een gezien en onverzwakt in stituut is gebleven. Zijn huwelijk. Prins George, die in dit jaar hertog van York en graai van Inverness was .nw.ww..vu<.v.. geworden, trad op o Juli 1893 in het hu- Te 10 u. 20 gisteravond wêrd’hët'radio-' 1 Jnet. programma van Droitwich afgebroken. Big Ben liet tien dreunende, sonore sla gen hooren en onmiddellijk daarop klonk hij geestdriftig werd ontvangen. I ,In Juli 1017 werd bekend gemaakt, dat Koning George voor zich zelf en zijn Huis afstand had gedaan van alle Duit- dochter van den hertog en de. hertogin van Teek. Op 23 Juni van het volgende 1 jaar werd uit dit huwelijk prins Edward een zachte, maar duidelijke stem: Dit is Albert geboren. Londen; het volgende bulletin is zoo juist van Sandifngham ingekomen: „Het tog van York, (geb. 1895), Mary, de Prin ioi,Av. ----1 cess Hoyal, gehuwd met Lord Harewood, (geb. 1897), Henry, hertog van Glojkces- ter, (geb. 19(D), George, hertog van Kent, (geb. 1902), John, die in 1905 geboren dit zware laatste uur van den beminden werd, stierf in 1919. in 19U1 maakte het prinselijke paar een reis door de Britsche koloniën De troonopvolging. George besteeg den Britschen troon op logsschepen dienst; in 1891 kreeg hij hei spreidde als een loopend vyur. Onder de commando over de „MelampusReeds menigte stonden talrijke vrouwen te hul- J het volgende jaar moest hij dit comman- len en tal van mannen hadden reeds do aan een ander overlaten, daar het GOHMHE MANT. Kpning George* V van Engeland is gis terenavond om 23 u. 55 In den otiderdom van 70 jaren op zijn kasteel Sandring ham zacht en kalm ontslapen. Gaven de berichten over het verloop van de ziekte van den Koning des voor- middags nog eenlge reden tot optimisme de berichten, ale in den namiddag be kend werden, deden de hoop op behoud van den zieke voortdurend verminderen. Even «>or zes uur werd in een officieel bulletin Sfckend gemaakt, dat s Konings krachten snel afnamen, later op den avond maakten de artsen bekend dat het leven van Koning George V vreed zaam het einde naderde. De laatste zegen werd den Koning door den aartbisschop van Canterbury ge geven. Het droevige nieuws werd dadelijk medegedeeld aan de Koningin en de an dere leden van het koninklijke gezin, die 1 met berusting het einde afwachten, dat Fizjl-eilanden. Japan, Geylon, Egypte, Palestina en Griekenland bezochten. Daarmede eindigde de gemeenschappe lijke opleiding der prinsen. Prins George bezocht het college der marine te Green wich en werd in 1885 tot luitenant be- vorderd. Hij deed op verschillende oor- J sche titels en dat het Koninklijk Huls - --- t niet ianger bekend zou staan als dat van Saksen Coburg Gotha, maar als het Huis van Windsor. Van de gebeurtenissen in h$t leven van Koning George In de volgende jaren zullen wij er slechts enkele aanstippen. In December 1918 werd de Amerikaan- sche president Wilson op Buckingham Palace ontvangen. In Juni 1921 brachten de Konipg en de Koningin een bezoek aan Belfast, waar George het nieuwe parlement van Noord-Ierland opende. In de rede, die hij bij deze gelegenheid hield drong hij er bij alle Ieren op aan. dat zij verdraagzaam en verzoenlijk zouden zijn. In het volgende jaar bracht het Koninklijk paar een bezoek aan Brussel en aan de slagvelden in Frankrijk en België. Een bezoek aan den Koning en de Koningin van Italië werd in 1923 ge bracht: gedurende zijn verblijf te Rome had George ook een onderhoud met den Paus. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkridf )i t_5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0315. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs INGEZONDEN MEDEDBELINGEN1-4 regels ƒ2.26. elke regel meer ƒ0.61 Or voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj. contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoliede öoek-^ handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing PIUMM

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1