s Instqntlne Beurs van Amsterdam. Wiekt van. zijn beschaving, zijn grootheid en zijn volmaakt evenwicht kon laten gelden. „Toen wij onzen troon bestegen, heeft koning George ons de volgende woorden geschreven, die wij nimmer zullé'n ver geten: „Pas In uw land op verstandige wijze de weldaden van de beschaving toe, waak voor de rust op Uwe grenzen, dan zal Engeland nimmer Uw onafhankelijk heid of de integriteit van Uw gebied aan tasten." „Heel Abessynië deelt in den rouw van het Engelsche koninklijke huis, het En- gelsche volk en alle volken, die de eer hadden hun bloei te zien toenemen on der de hooge( leiding van den doorluch ten overiedene.' duItschlajvd. Joodse li advocaat wegens valsche besehuldiging veroordeeld. Door arischen college als ver dediger gewraakt. De üuitsche biadeji brengen het be richt van de veroordeeling van den Jood- sciien advocaat dr. Fiiesz tot een gevan- gehisstrat vaVi negen maanden. Bij de behandeling van een rechtzaak voor de arbeidsrechtbank te Maagdenburg, waar dr. Fiiesz de raadsman van een der par tijen was, diende de advocaat van de tegenpartij, dr. Kunimey, een bekend nationaal-socialist, het voorstel in, om dr Fiiesz als vertegenwoordiger der an dere partij te wraken, waarbij hij als persoonlijke reden opgaf, dat hij het op grond van zijn naiiooaal-socialistische wereldbeschouwing onmogelijk aehtte, dat voor een Dultsche arbeidsrechtbank een Jood als vertegenwoordiger van één der partijen zou kunnen optreden. Dit zou naar mijn meening tenslotte tot ge volg hebben, dat ieder partij in overeen stemming met haar radicale afstamming een-advocaat van haar eigen ras zou kunnen eischen. De gewraakte Joodsche advocaat stelde hierop een vervolging in tegen dr. Kuhl mey, en wees er in zijn aanklacht op, dat de laatstgenoemde hem had toege voegd: „in onderhandel liever mets een neger dan met een Jood". De Kamer van Advocaten constateerde dat dr. Kuhlmey zijn Joodschen collega niet persoonlijk had aangevallen, doch dat hij zfch slechts omtrent eenige lun- damenteele principes had uitgelaten. Dit was echter voor het Openbaar Ministerie aanleiding om tegen dr. Fiiesz een aan klacht wegens bewuste valsche beschul diging en beleediging in te dienen. De vijfde kamer van de rechtbank te Maagdenburg veroordeelde dr. Fiiesz tot negen maanden gevangenisstraf wegens valsche beschuldiging, verbonden met laster. In het vonnis werd vermeld, dat de rechtbank bewezen acht, dat "de zin snede, door dr. Fiiesz vermeld, in dezen vorm niet door dr. Kuhlmey was uitge sproken. Beklaagde had behooren te we ten, dat het hier ging om een principieele uiteenzetting, waarbij geen persoon&jke beleediging was bedoeld Daardoor heeft hij zich schuldig gemaakt aan belaste ring van dr. Kuhlmey. RUSLAND. Reorganisatie van Kusland's buitenlandschen handel. De opheffing van de Sovjet- handelsdeiegaties. (Van onzen U.P.-V.P.B.-correspondent te Moskou». Naar de leider van de exportafdeeling van het Handelscommissariaat, F. Rabi- nowltsj, kort geleden in een verklaring liet doorschemeren, zullen de Russische handelsvertegenwoordigingen in het bui tenland spoedig afgeschaft worden. Hoe wel Rabinowitsj het eind van de Arm- togs, of hoe deze handelsvertegenwoor digingen in het buitenland nog meer mogen heeten, niet officieel heeft aan gekondigd, legde hij er toch den nadruk op, dat zy voor een staat als Rusland met zijn gunstig ontwikkelde buitenland- sche handelsbalans overbodig zijn ge worden Woordelijk zeide hij: „Geduren de de laatste zes maanden hadden wij een zeer belangrijk probleem op te los sen: De transfereering van vele takken onzer buiteniandsche handelsoperaties naar de Sovjet-Unie." inderdaad bezit Rusland over de eerste negen maanden van het jaar 1935 een actieve balans van ongeveer 130.150.000 goudroebet. De uitvoer bedroeg 3(J1.270.000 goudroebel, terwijl de invoer 171.000.0W goudroebel uitmaakte. De dagen zijn voorgoed voorbij, waarin de Sovjet-Unie credieten tot eiken prijs zocht en het buitenland vroeg, haar waren onder eigen voorwaarden te koopen. De verhoo ging van de productie en de reduceering van de buiteniandsche schuld heeft de Sovjets met zelfvertrouwen vervuld en daarom kon Rabinowitsj Jaten doorsche meren, dat alle toekomstige handels transacties van de Sovjet-Unie uit ten uitvoer zouden worden gebracht en dat de leveringsvoorwaarden vrij Sovjet haven zullen luiden. Het laatste Is wel begrijpelijk, want Rusland, dat slechts een kleine handelsvloot bezit, heeft in de laatste jaren groote sommen voor vracht aan schepen van buiteniandsche nationaliteit, moeten betalen, om de in het buitenland gekochte waren In zijn havens te krijgen Tot de verdere voorbereiding tot dezen „New Deal" in den Russischen handel met het buitenland behooren het bouwen van groote pakhuizen in de Sovjet-ste den en dé opleiding van ambteparen van het Commissariaat in vreemde talen, om hun de correspondentie met buitenland- sche firma's mogelijk te maken. „Tot nog toe", zoo besloot Rabinowitsj zijn rede, „nam een groot deel van onze Export-Trust-arbeiders aan, dat hun taak slechts ln de productie van goede ren gelegen was en dat de verkoop van deze goederen tot de plichten van de handelsvertegenwoordigingen in het bui tenland behoorde. Daarom wisten de ar beiders in de Sovjet-Unie slechts weinig van vreemde niarkten en vreemde talen af. Thans is hief een groote verandering noodzakelijke gefyorden. Wij moeten de technische kennis van onze arbeiders verbetéren en alle «handelsoperaties hier ten uitvoer brengeh en niet slechts zonder een kopeke te verliezen, doch met winst in vergelijking met het oude sys* teem." (Nadruk verboden). VEREEN IGDE STATEN. Sporen van Redfern gevatiden? Reuter meldt uit Georgetown (Britsch Guyana», dat de Amerikaansche vlieger Art Williams sporen zou hebben gevon den van den vlieger Redfern, die in 1927 tijdens een vlucht van de Vereenigde Staten naar Rio de Janeiro is verdwenen. Na de vorige week uit het Zuid-Ame- ^rikaansche oerwoud, waar hij een onder zoek had Ingesteld, te zijn teruggekeerd, verklaarde Williams, dat hij bepaalde sporen van Redfern had ondekt. Wil liams zeide, dat ziekte, gebrek aan levens middelen en terreinmoeilijkheden hem hadden genoodzaakt het zoeken op te geven op "het oogenblik, dat hij en zijn metgezellen tot dit resultaat warén ge- I komen. j Hij voegde hier aan toe, dat hij zou terugkeeren naar het kamp te Wanatobo, j waar zich de grenscommissie van Fransch-, Britsch- en Nederlandsch Guy ana bevindt, zoodra zijn vliegtuig weder in orde zal zijn. De opsporing van Art Williams wordt gefïnanceerd door Edwin Sill, een^zaken- man te Georgetown, die vernomen had. dat „een blanke, die door de Indianen als een god wordt beschouwd, onder de inheemsche stammen diep in het bin nenland van Zuid-Amerika leefde." Williams heeft een vliegtuig-expeditie georganiseerd met Harry Wendt en een Indiaanscheft gids bij de plaats, waar de drie Guyana's bijeenkomen. BINNENLAND. Dr. Colijn in den Haag teruggekeerd. De minister-president en mevr. Colijn, die naar men wept eenige weken in het Zuiden van Frankrijk hebben vertoefd, zijn hedennamiddag met den Pullman- trein u\t Parijs in Den Haag terugge keerd. De regeeiingssteun aan de diamantindustrie. De regeeringsbijsiag verminderd. De nieuwe regeling van derageerings- steun aan dp diamantindustrie komt hierop neer, dat de overheidsbijslag, wel ke berekend wordt op d^nzeliden basis als in het jaar IU35, voor d,e gesteunde arbeiders met l per werkman wordt verminderd, zulks in twee termijnen, n.l. op i Februari en op 1 Mei, telkens met 0.50. Deze regeling zal ook gelden voor het z.g.n. vrije bedrijf Naar men ons van werkgeverszijde mededeelt, zal deze ver mindering van den regeeringsbijslag, geen loonsverlaging tengevolge hebben Men zal de verlaging van den overheids steun trachten op te vangen door het nemen van verschillende maatregelen in het bedrijf, o.m door de invoering van den mechanischen dop. Nederlandsche Spoorwegen. Ontvangsten in 1935 100.2 (v. j. 112.4) millioen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (incl die der ge- explolteerde spoor- en tramwegen) heb ben in December 7.399.700 (vorig jaar 8.427.UÜO) bedragen. Gespeelticeerd beliepen de ontvangsten ln December: reizigers 4.021.600, bagage 46.700, brief- en pakketpost 250.000,. goederen 2.947.800, levende dieren en lijken 18.850, diversen 114.750. De totale ontvangsten van 1 Januari af waren 100.193.210 (v. J. 112.381.595), gemiddeld aantal kilometers in exploita tie van 1 Jan. af 3531 (3626), dus ont vangst per dagkilometer 77.74 84.91). De nieuwe Staatslening. De minister van financiën, mr. Oud, heelt heden aan dep vertegenwoordiger van de Agence Economique et Flnan- ciêre verklaard, dat hij voldaan was met den uitslag van de inschrijving op de Staatsleening, omdat bij de tegenwoor dige internationale onzekerheid elke emissie met meer dan normaal risico voor den emittent gepaarcj gaat. De minister voegde hieraan nog toe, dat deze omstandigheid 'in aanmerking genomen, de inschrijving aan de ver wachting heeft beantwoord. De reorganisatie van de Rijkspolitie. Naar men zich herinnert, hebben de Ministers van Justitie en van Defensie eenigen tijd geleden een commissie inge steld, aan welke werd opgedragen na te gaan: i. Op welke wijze de dislocatie en de taakverdeeling der Rijkspolitie ware te herzien, ten einde zoolang de ge- wenschte totstandkoming van een een heidscorps nog niet heeft plaats gehad een zoo doeltreffend en oeconomlsch mogelijk gebruik van het tharts nog twee ledige gezagsinstrument te verkrijgen, waarbij ais richtlijn is aan te nemen, dat het militair karakter, hetwelk thans meer bepaaldelijk de Kon. marechaussee bezit, dit wapen voorshands nog in het bijzonder geschikt maakt om te worden gebruikt op plaatsen waar krachtdadig moet worden opgetreden, met name bij onlusten en bij het beteugelen van smok kelarij en voorts ter bewaking van kunst en andere werken, welke mede uit een defensie-oogpunt van bijzonder belang zijn, terwijl voorts in aanmerking zal moeten worden genomen de door art. 225 van de Gemeentewet geopende mogelijk heid van overneming van de gemeente lijke politiezorg door de Rijkspolitie. 2. Op welke wijze tusschen de beide deelen van de Rijkspolitie zijnde Kon. marechaussee en, de Rijksveldwacht tot een nauw verband en een vrucht dragende samenwerking kan worden ge komen, waarbij het verkrijgen van een- •id, in den vorm van één corps Rijks- tie, wordt gesteld als einddoel, het welk spoedig ware te bereiken Naar de N. R. Ct. verneemt, zal In ver band met de bovenbedoelde reorganisa tie vanwege het Departement van Jiistir tie op beperkte wijze een proef worden genomen mét de organisatie van een on derdeel van de Rijksveldwacht op onge veer dezelfde wijze als het wapen der Kon. marechaussee is georganiseerd. De Rijksveldwacht zal daarbij echter zijn zuiver politieel karakter behouden en geen militair onderdeel worden, zooals het wapen der Kon. marechaussee, dat voor j door Justitie en voor i door De- iensie wordt bekostigd. Wel zou heb de bedbeöng zijn dit on derdeel, door het treffen van bijzondere voorzieningen, bij wijze van proef in een soort militair verband onder te brengen en evenals de marechaussee in een ka zerne te legeren Bij informatie te bevoegder plaatse werd aan het blad meegedeeld, dat de bovenstaande aankondiging als voorbarig moet worden beschouwd. Overigens kon men er niets over zeggen. De Nederlandsche taal in het verkeer tusschen Nederland en België. Naar aanléïding van het 'bericht dat de Nederl. Kegeering voornemens is zich van de Nederlandsche taal te bedienen in de di plomatieke betrekkingen met België, heeft de Brusselsche Standaard de vraag gesteld, wanneer Nederland zich in zijn briefwisse ling met de Belgische Spoorwegen van de Nederlandsche taal zal bedienen? In verband hiermede heeft het A.N.P. zich tot de directie van de Spoorwegen ge wend om inlichtingen. De directie van de Spoorwegen deelde mede, dat zy reeds sinds 1902 in het Nederlandsch met de Belgische Spoorwegen correspondeert. Deze maat regel werd getroffen onder den directeur Mr. J. P. Sprenger van Eyk. De officieele opening der Middelbaar Technische School te Leeuwarden. Prinses Juliana verricht de plechtigheid. HetiennamRljiag 2 uur werd het nieu we gebouw vaip de Middelbaar Techni sche School te Leeuwarden officieel ge opend. De school is gebouwd aan de zon zijde van het Westerpark aan de Molen straat. Het geheel is door architect A. Baart, leeraar aan deze inrichting, ont worpen in betonskeletbouw op een een heid vap. o.b0 'M. Uitwendig is het zeer eenvoudig gehóuden en men kan zeggen, dat de verschillende benoodigde ruimten zuiver zijn omsloten. De hoekoplossing is voornamelijk gevormd door een trap penhuis. Uitwendig is het gebouw opge metseld van equ handvormsteen in war me toon van krachtig formaat; voor be langrijke constructies is in de gevels een spaarzaam gebruik gemaakt van natuur steen, met geveiatdekkingen van articon. De officieele opening van dit modern en naar de eischen des tijds ingerichte schoolgebouw werd door Prinses Juliana verricht. H. K. H. was met den trein van 12 uur 46 uit Den Haag te Leeuwarden aangekomen en begaf zich allereerst naar de woning 'van den Commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harlnxma thoë Slooten, aan het Hof plein, waar met de familie van Harinx- ma werd geluncht. Tegen 2 uur reed de Prinses, vergezeld van den Commissaris der Koningin, naar het schoolgebouw, waar Zij aan den in gang werd opgewacht door den voorzit ter van het bestuur der school, Ir. D. F. Wouda en den directeur, den heer G C. Mlchell. In de ontvangstzaal hadden de genoo- digden zich inmiddels vereenigd Toen H. K H. was binnengeleid en haar zetel had ingenomen, nam de voor zitter van het bestuur der school, inge nieur Wouda het woord en gaf de Prinses de verzekering, dat het bestuur en met hem zeker geheel Friesland het groote- lijks waardeert, dat de Prinses naar Leeuwarden is gekomen en daardoor grooten luister aan de plechtigheid bijzet Zich tot de genoodigden richtende, zeide spr o.m., dat toen in 1914 de M.T.s! was gesticht, tegenstand in de provincie van landbouw en veeteelt en van weinig Industrie was te overwinnen. De school, die was opgezet voor 1(X> leerlingen en die in 1914 werd geopend met 47 leerlingen, is tot groote ontwik keling gekomen in een korte spanne tijds. Zij is bekend geworden niet alleen in Friesland en in ons land; ook ln het buitenland werken haar oud-leerlingen. Een duidelijk bewijs van haar snelle ontwikkeling heeft men te zien in het feit, dat reeds na een 20-jarig bestaan toen het aantal leerlingen tot plus minus 260 was gestegen, de school te klein bleek te zijn en de stichting van een nieuw gebouw noodig werd. Tenslotte bracht ir Wouda dank aan de regeering, die aan de stichting haar medewerking heeft verleend en aan al de anderen, die haar kennen en kunnen hebben beschikbaar gesteld. Daarna verzocht spr. de Prinses de school \e willen openen. INSTANTINE Hei product van de jongste wetenschappelijke onderzoe kingen INSTANTINE Het pijnstillende middel van den modernen tijd INSTANTINE Het product van groote werk zaamheid en absolute onschade lijkheid stilt en voorkomt Rede van de Prinses. Gaarne heb ik gevolg gegeven aan de door het bestuur tot mij gerichte uitnoo- diging om deze plechtigheid bij te wonen waardoor mij het voorrecht te beurt valt getuige te zijn van deze voor de Mid delbare Technische School te Leeuwar den zoo bijzonder heugelijke gebeurtenis. Het is een verblijdend verschijnsel dat de groote toename van het aantal leer lingen in een kort aantal jaren het nood zakelijk heeft gemaakt naar een andere en betere huisvesting van de M.T.8. om te zien, en het verheugt mij dat het ern stige streven van uw bestuur om voor de school een nieuwe en meer passende om geving te verkrijgen, heeft geleid tot de totstandkoming van dit schoone gebouw dat heden ln gebruik wordt genomen. Ik wil niet nalaten uw bestuur hiermede mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Het is mijn oprechte wensch dat de goede naam, die de M.T.S. zich heelt verworven, bestendigd mag blijven en dat dit nieuwe gebouw, dat ik hiermede voor geopend verklaar, in niet geringe mate moge bijdragen tot den groei en bloei der school. Ik heb gezegd. De Wereld-Jamboree 1937. Van 1 tot 10 Augustus vermoedelijk in Bloemendaal. Onder leiding van den heer C. R. T. Baron Krayenhoff had Woensdagmiddag de Jam boree-Commissie een persconferentie be legd, ten einde eenige mededeelingen te ver strekken over de a.s. Wereld-Jamboree 1937 en daarmede te voldoen aan de herhaalde verzoeken van tal van zyden, om nu toch eens eindelijk iets over deze kwestie en de bestaande plannen bekend te maken. Dat zulks niet eerder is geschied, aldus baron Krayenhoff, is heusch niet aan laksheid te wyten. Zoowel de hoofdverkenner, Staats raad J. J. Rairtbonnet, als de Jamboree-com missie, hebben alles gedaan wat zy konden, om de zaak te .bespoedigen, doch er wkren zoo verbazend veel moeilijkheden'te behan delen en te overbruggen, dat zelfs thans nog lang niet alles definitief geregeld is kunnen worden. In dit verband gaf spr. een overzicht van den gang van zaken, waaraan het volgende wordt ontleend. Kort nadat er sprake was dat de kans bestond, dat de Wereld-Jamboree 1937 in Nederland zou worden gehouden, werd de terreinkeuze onder de oogen gezien, waarbij gedacht werd kan hef Gooi-Reservaut en even later ook aan het landgoed Vogelen zang. Na een serieuze* beschouwing van beide terreinen kwam men tot de overtuiging dat het terrein Vogelenzang een groot succes zou kunnen'wordan, terwyl het Gooi niet zou kunnen worden wat Arrowepark (Engeland 1929) en Godollo (Hongarije 1933) geweest zijn. Men besloot daarom alles in hat werk te stellen om die moeilijkheden die zich bij de keuze Van Vogelenzang zouden voordoen uit den weg té ruimen. Eerst als deze moel- lijkheden-ibleken onoverkomelijk te zyn, zou van Vogelenzang moeten worden afgezien. Ten overvloede is op verzoek van de hoofdverkenner een alleszins deskundige van het internationaal bureau naar Neder land gekomen om bedde terreinen eveneens te beoordeelen. Deze deskundige die vroegere Jamborees regelde, heeft groote terreinken nis en weet welke specifieke eischen voor een Wereld-Jamiboree aan het terrein moe ten worden gesteld, heeft in zijn rapport aan Vogelenzang de voorkeur gegeven en wel in die mate, dat door hem Vogelenzang met 85 e n het Gooi met 55 werd gewaar deerd. De Commissie Wereld-Jamboree 1937 is als volgt samengesteld: Een centrale leiding. Voorzitter: Staatsraad J. J. Rambonnet, Hoofdverkenner der Nederlandsche Padvin ders; Secretariaat: Kolonel K.N.I.L. b.d. L. J. M. Koremans en G. C. Ruys, oud-direc teur Ruys' Handelsverg.; Penningmeester: Kolonel b.d. J. A. van der Kamp en voorts uit hoofden van verschillende afdeelingen, die commissarissen worden genoemd. De kampleiding zal berusten by Kolonel A. Diemont. De bouw en inrichting van het kamp wordt opgedragen aan Architect A. H. van Leeuwen, Den Haag. Wat het voorkeurterrein betreft, dat is geheel gelegen, in de gemeente Bloemendaal en wordt gevormd door het landhuis Vogelen zang en omgeving met als oostgrens de weg van Aerdenhout naar Noordwykerhout en als westgrens de duinen. Men heeft hier dé beschikking over ongeveer 180 H.A., ter wij! onder de gemeente Bennebroek aan dem hoofdweg nog een groot parkeerterrein zal worden aangelegd. De hoofdingang is ge- tegenover het station V< dacht Voorts is het demonstratieterrein geprojec teerd aan den Vogelenzangscheweg, terwijl aan de grens van het terrein bij duinen ruimte is gelaten voor publieke kampvuren.) Een groot voordeel van dat terrein is nog, dat het een rechtsreekachen weg naar zee heeft van slechts 4 K.M. lengte, terwyl het bovendien in de nabijheid Ugt van de groot* plaatsen. Verwacht wordt, dat er ongeveer 30,000 deelnemers zullen konten. Van de Nederlandsche regpering heeft de commissie alle mogfljjke medewerKing toe. gezegd gekregen en ook,, de Nerf. Spoorwe gen staan met sympathie achter de organi satie. Verheugend,achtte spr. het voorts, dat ook de Chief Scout, Lord Baden Powell of Gihvell het kamp zal bezoeken. Waar de organisatiekosten hoog zyn, en ongeveer worden geraamd op 7 ton, was finpneieele medewerking van buitenaf onontbeerlijk. Tot dusver is reeds een bedrag van 75.000 toegezegd. Daarbij komen nog de deelne. merskosten a 15.— pér persoon, de entrée'g van bezoekers (geraamd op 150.000 af 0.60) en voorts vermoedelijk 3 loterijen van elk 60.000. Ook bestaat er kans, dat jamboree- postzegels mogen worden uitgegeven. Er is echter nog meer noodig en daarom kan ieder, die aan het welslagen der jamboree wil medewerken, een bijdrage storten op giro 271885 ten name van de Werelii-Jam- boree '1937, Kantoor Den Haag. De Nederlandsche Padvinders zullen op I 29 Juli in het kamp arriveeren, de buiten iandsche op 30 en 31 Juli. De eigenlijke* jamboree duurt van 1 bot 10 Augustus, waarna gedurende 4 dagen vanuit het kamp ercursïes zullen worden ondernomen. Ten slotte gaf de hoofdverkenner nog een kort overzicht van de tot dusver gehou den jamboree's, die alle goed geslaagd zyn, hegeen hy natuurlijk ook hoopt, dat zal ge beuren met de komende jamboree in Neder land. i 470e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Terkking van 23 Januari. Hoge prijzen: ƒ15000.— 14635 J 1000.7111 8198 9676 12513 18226 18257 ƒ400.— 1172 10865 14187 ƒ200.— 4600 16489 ƒ100.—: 1471 2010 5830 11012 14198 16582 17479 19226 Pry'zen van 70.—: 27 44 151 154 176 199 366 460 493 588 616 758 794 894 926 1144 1329 1455 1419 1516 lötl 1679 1681 186? 2215 2291 2479 2489 2504 2571 2635 3325 3334 3477 3484 3640 3768 3890 4187 4242 4426 4609 4851 4960 4981 5464 5586'5670 5695 5880 6059 6166 6197 6202 6239 6370 6586 6965 7085 7116 7144 7220 7293 7417 7451 7530 7981 8036 8114 8311 832? 8495 8760 8830 8894 8994 9080 9253 9698 9824 9865 9877 10073 10113 10137 10148 10239 10245 10295 10383 10421 10450 10502 10699 10823 11060 11075 11357 11392 11755 12130 12183 12285 12394 12509 12548 12603 12736 12791 12854 12939 13001 13131 13533 13748 13799 13884 14045 14157 14163 14169 14801 14921 14963 15134 15484 15577'15677 15704 15744 15783 15816 16131 16147 1^90 16264 16423 16533 16552 16714 16778 lil50 16886 17072 17395 17541 17644 17656 17658 17852 18283 1832*18343 18482 18499 18531 18538 18694 18955 19491 19583 19725 19790 19859 20386 20399 20635 20683 20738 20819 20827 20853 Nieten: 1 35 97 109 140 158 274 331 351 410 529 645 714 742 752 804 826 880 985 1018 1053 1068 1105 1241 1262 1280 1333 1336 1337 1362 1512' 1544 1561 1567 1589 1661 1672 1691 1757 1780 ,1850 1931 2090 2173 2183 2217 2286 2322 2339 2350 2424 2498 2534 2562 2568 2662 2684 2832 2872 2915 2968 3045 3104 3154 3198 3204 3215 3327 3366 3369 3391 3424 3472 3614 3549 3629 8641 3642 3669 3735 3759 4012 4041 4060 4068 4078 4084 4134 4139 4170 4266 4220 4356 4465 4492 4539 4557 4575 4576 4598 4709 4751 4778 4968 5019 5033 5142 5179 5231 5319 5419 5436 5483 5535 5564 5624 5640 5667 5717 5754 5823 5890 5949 5965 5978 6073 6160 6190 6220 6227 6298 6342 6400 6440 6492 6511 6572 6520 6523 6553 6567 6572 6723 6778 6820 6828 6854 6879 6919 6989 7079 7l0h 7161 7165 7221 7255 7259 7319 7320 7390 7420 7428 7443 7572 7579 7610 7612 7613 7627 7637 7649 7668 7672 7678 7747 7838 7891 7927 7929 7976 7996 8007 8039 8072 8085 8121 8234 8309 8367 8378 8443 8580 8614 8653 8680 8724 8750 8755 8766 8771 8800 8902 8953 8966 9004 9074 9090 9136 ^147 9152 9157 9175 9176 9181 9188 9205 9283 9402 9420 9423 9432 9527 9659 9600 9617 972S 9843 9848 9858 9903 9932 10002 10026 10133 10146 1Ó231 10249 10286 10360 10433 10581 10644 10662 10671 10749 10753 10763 10834 10837 10949 11033 11037 11073 11189 11203 11268 11304 11348 11510 11527 11547 11572 11616 11628 11722 11770 11775 11829 11891 11917 11920 12014 12054 1206Z 12100 12120 12129 12188 12212 12213 12214 12232 12559 12890 13317 13672 13700 14067 14365 14625 14993 15214 16412 15751 15880 16148 16415 16505 16731 16872 17284 17536 17762 f8083 18341 18654 18906 19360 19581 19924 20047 20174 20339 20937 12260 12672 12915 J3344 13628 13768 14166 14383 44652 1499? 15285 16417 15753 15894 16177 16430 16550 16744 16885 17302 17554 17784 18145 18406 18689 18933 19379 19628 19938 20075 20224 20482 20947 12325 12332 12721 12725 12940 13066 13346 13385 13636 13644 13848 13956 -14231 14281 14890 14488 14699 14786 15059 15064 18301 15320 15418 15421 13789 15808 15962 16024 16189 16268 16437 16468 16613 16660 16763 16802 16906 16987 17372 17374 17589 17636 17-788 17798 18165 18168 18441 18490 18701 18798 18938 19094 19463 19516 19696, 19726 19942 19960 20146 20148 20247 20258 20590 20631 20969 12370 12407 12775 12849 13088 13238 13442 13560 13649 13690 13959 13964 14299 14339 14560 14544 14855 14875 15107 15143 15333 15389 15433 15623 15819 15835 16031 16104 16300 16331 16493 16501 16677 16691 16804 16830 16998 17153 17414 17419 17663 17709 17890 17985 18231- 18242 18665 18580 I18816 18872 19283 19287 19539 19559 19734 19789 19983 19988 20158 20161 20262 20294 20719 20798 12533 12869 13261 13565 13692 13972 14343 14604 14950 15205 15394 15653 15865 16107 16374 16503 16704 1686» 17242 17426 17728 1 17997 18324 18587 18878 19291 I 19569 19814 20014 20172. 20331 20813 STADSNIEUWS. RADIO-NIEUWS. Donderdag 23 Januari. Hijversum I, 1875 M. 5.30 V.P-K.O. Ds. E. D. Spelberg: Ge sprekken met luisteraars; 66.30 A.V.R.O. Kovacs Lajos en zijn orkest; 6.30-^-7 Sport- praatje door H. Hollander; 7—7.05 „...En nu naar, bed!"; 7.05—7.30 Vioolrecital door Nic. Roth Begeleiding Egbert Veen; 7.30—8 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry. 13de l^s; 8—8.10 Nieuwsberichten; 8.10 8*15 Gramofoon; 8.16—9.16 Abonnements concert in het Concertgebouw te Amster dam. Het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Ëduard van Beinum. Solist Marix Loever- sohn, cello; 9.50 De wereld amuseert zich. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; Kovacs Lajos en zijn orkest; De A.V.R.O.-Decibels o.l.v. Eddy Meenk; Het Renoya-k wintoet; 11 —11.10 Nieuws; 11.1012 De A.Y.R.O.- Decilbels o.l.v. Eddy Meenk; 12.— Sluiting. Hilversum II, 301.5 M. 5.15 Gramofoon; 5.30 Het Trio Beute- Zepparoni-Berghout en Gramofoon; 7.— Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Reportage; 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé; 8. Berichten; 8.05 Ohr. Mannenkoor ,-Adama v. Scheltema" o.Lv. Th. v. Zutphen; 9.— J. Reyers: De lampen brandende; 9.30 Ohr. Miuziekvereen. „Oranje-Harmonie" o.l.v. C. H. Rijke. Om 10.— Berichten; 10.30—12 Rome, 420.8 M.: 7.09 Grieksch progmm ma; 9.20 Concert door L. Dalla Picola, pia no en S. Materassi, viool. Milaan 368.6 M. 7.55 „Manon Lescaut", opera van Puocini. Parijs P.P. 312.8 M. 8.46 „Le comte Obli- gada", operette van Yvain. Boedapest 550 M. 9.55 Zigeunermuziek. Stuttgart 522.6 M. 11.20 /Pal jas", opera van Leoncavallo. Brussel, 483.9 M.: 5.20 Het Omroep orkest o.l.v. P. Douliez; 6.50 Gramofoon; Vrijdag 23 Januari. Hilversum I, 1875 M. V.A.IR.A. 8.— Gramofoon en Piano; 9.— Gramofoon; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding; V-A.R.A. 10.15 Voordracht door Adolf Bouwmeester; 10.40 Gramofoon; 11.05 Voor dracht door Adolf Bouwmeester; 11.20 Gra mofoon; A.V.RX). 12—12.30 Gramofoon; 12.302 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramofoon; 2—2.30 Mr. Ph. C. La Chapelle draagt voor; 2.30—3.10 Zang voordracht en Gramofoon; 3.104 Dans muziek door de A.V.R.O.-Decibels; V.A.R.A. 4.— Gramofoon; 5.— Na Schooltyd. 5.30 Concert door het V.A.R.A.-Orkest en Gramofoon; 7.— „De kei* in de branding" door Joh. Winkler; 7.20 Concert door het V.A-R.A.-Orkest; 7.50 Nieuwsberichten; 7.57 S.O.S—berichten); V.P.R.O. 8.— Nieuwsbe richten; 8.05 Albert •Helman „In Spanje gaat het Spaansch toe"; 8.30 Concert; 9.— Cursus „De kracht van ons geloof". I. Spre ker Prof. Dr. G. J. Heering; 9.30 Concert; 10.Lezing, Dirk Coster „Guido Gezelle"; 10.45 NieuwsberichtenV.A.R.A. 11—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10—10.30 Gra mofoon; 10.30—11 Muziekuitzending voor fabrieken; 11-41.30 Gramofoon; 11.30^-13 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.15—1 Gramofoon; 1—2 Concert door K„ R.O.-Boys; 2—3 Gramofoon; 3.15—4.15 Or gelconcert en Sopraan; 4.15—5 Concert door Het K.R.O.-Kamer-Orkest; 5—5.15 Gramof. 5.15—45 Concert door het K.R.O.-Orlcest; ^-6.20 Land- en Tuirtbouwcauserie door Th. Arts; 6.207 Concertdoor het K.R.O.^Or- Hest; 7.157.35 „China en de Ohincezen" door Prof. Dr. Alph. Steger; 7.35—7.50 Gra mofoon; 7.50—8 Musica Catholica; 8—8.10 Nieuwsberichten en Mededeelingen- 8.10— *15 Gramofoon; 8.15-8.30 tffteiding tot het standaard-concert II W,Willy d'Ablaing; 8.30—9 Concert dooreet K.R.O. Sympfoo- nie-Orkest (U.SX).); D9.15 Gramofoon; 9.16—10.30 Cabaret „De Vroolyke Golf"; 10.30—10.35 Nieuwsberichten; 10.35—10.50 Bezinning in schoonheid; 10.5(L-12' Gra mofoon. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 Januari. Verwachting: Meest matige westelijke tot noordely'ke wind. Opklarend met weinig of geen neerslag. Later toenemende bewolking m« regenkans. Iets kouder 'a nachts. Over- öag weinig verandering in temperatuur. GÖUDA, 23 Jan. 1936. l>e b tads bank in 1935. J Gang van zaken was bevredigend. De gang van zaken1 van de Gemeente- Spaarbank en Stortingsd ïenst vertoonde over 1935 in het algemeen weinig verschil met voorgaande jaren. Het obligo liep in het eerste kwartaal met rond 40.000 op, terwijl het tweede en derde kwartaal scherpe tegenstellingen te zien gaven, waarschijnlijk; als gevolg van de gespannen financieele atmosfeer, waardoor by velen de vrees voor inflatie van den guJ-, den ontstond. Deze onzekerheid uitte zicb naar verhouding met het eerste kwartaal in ©en sterke schommeling van het te goed, waarbij de inleg door de terugbetaling weid overtroffen. Inj het laatste kwartaal van het verslagjaar vond wederom het tegen gestelde plaats en liep het gbligo regelma tig omhoog, zoodat het totale saldo t§ goed van 826.70Q op 1 Januari 1935 per 31 De cember 1935 ruim gehandhaafd bleef, ifet aantal spaarders en rekeninghouders per 31 Dec. 1935 bedroeg 5190. Door den afhaaldienst, welke 1509 deelne mers telt, werd by 68854 bezoeken aan huis afgehaald 268.908.05. Per giro werd by- en afgeschreven 456.464.66. Aan/ het loket werd in contanten omgezet 3.077.011.35. Betaalde belastingen retributies 180.042.65. Totale omzet iii 97303 posten 3.982.426.71 tegen 90417 en 3.390.61437 over 1934. De balans en exploitatierekening van de Stadsspaarbank en Storingsdienst over 1935 geven de volgende cyfers te aanschou- Bezittingen: Beleggingen 984.094.66, GemhedryVen ƒ467 238.18, Bouwverenigin gen 30.442.25, Div. bezittingen 8374.11, Debiteuren 18.255.54. Totaal 1.208.404.74. Sohuldehl: Te goed inleggers 827.347.90, Gem.bedryven 347.986.36, Crediteuren 16.677.02, Afschr. op bezit 5672.76, Winstres. 10.750.70. Totaal 1.208.404.74. Jongen onder een auto geraakt. Gewond naar het Ziekenhui* gebracht. Slagersjongen rechterbeen gebroken. Hedenmorgen kwart voor negen is de 14-jarige Nicq. Pols, slagersknechtje uil Moercapelle ,toen hy met groote vaart op zyn rywiel de Prins Hendrikstraat inreed, door een passeerende melkauto van de firma Roozeboom uit Gouderak gegrepen en tegen de straat gesmakt. De jongen werd een eind meegesleurd eer de auto tot stilstand was gekomen. Na eerst een stoot van de bumper te hebben gekregen was hy tusschen de wielen terecht gekomen. Nadat hy door omstanders uit zijn nete lige positie was bevryd, werd terstond me dische hulp ingeroepen. Dr. Rroondyk was weldra ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. Het bleek dat de jongen zijn rechter been op twee plaatsen 'had gebroken en enkele schaafwonden had gekregen. Per ziekenauto van den G .G. D., die intusschen was gerequireerd, werd de jongen naar het Van Iterson-Ziekenhuis overgebracht. Later op den dag was de toestand van den jongen redelijk wèl. Het rijwiel werd slechts licht beschadigd. De politie onderzoekt het ongeval, dat vermoedelijk aan de schuld van den jongen te wyten is. Gegevens betreffende de Gemeente schulden. De Minister van Binnenlandische Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden ibetrefferid© gegevens aan-, gaande de gemeenteschulden 1936. De circulaire gaat vergezeld van een aan tal formulieren, welke beoogen een inzicht te kry'gen in de grootte en de samenstelling van de gemeenteschulden op 1 Januari 1936. Evenals vorig jaar is geaehied, zijn in deze formulieren ook thans weder samen gevat de gegevens, welke jaarlijks door de gemeentebesturen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek moeten worden ingezon den en die welke moéten worden verstrekt ingevolge artikel 8 van het K. B. van 27 Juli 1934. In de circulaira wyst de Minister er op, dat het by de samenstelling van de formu lieren speciaal ten aanzien van de- schuld ter zake van het gemeentelijk grondbedrijf onmogedijk bleek om door opvraging van enkele gegevens een voldoenld betrouwbare basis voor de splitsing in een rendabel en een onrendabel sohuldgedeelte te vinden. De inrichting en plaatselijke omstandigheden van de grondbedrijven loepen dermate uit een, dat slechts op grond van een volledige kennis voor ieder bedrijf sehattenderwys een indruk omtrent die splitsing kan wor den gevormd. - 4 J FILMNIEUWS. Réunie-Bioscoop. De Réunie-Bioscoop brengt vanaf mor genavond de zeer mooie film „Episode", met Paula Wessely in de titelrol. Paula Wessely, de hVeensche actrice die zooveel succes oogstte in „Maskerade" en „So endete eine Liebe", maakt van haar rol in „Episode" een boeiende en onvergetelijke creatie. Schouwbu r g- Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop zal vertoonen de Weensche operettefilm „Bal in Savoy", met de Hongaarsche filmdiva Gitta Alpar. Met haar treden op Rose Barsory, Felix Bres- sart, Otto Walburg en vele anderen.! Vooraf gaat op verzoek nog eens de voet balwedstrijd Frankrijk—Nederland en ver ader de huldiging van Puck van Heel in Rot terdam. Zondagmorgen wordt vertoond „Het einde der wereld", een boeiend verhaal. Thalia-Theater. In het Thalia-Theater zal men kunnen genieten van het bijzondere spel van H^rry Baur, Frankrljk's grootste karakterspeler in „Een hart van goud". Vooraf gaat een zeer uitgebreid voorprogramma, w.o, een ge kleurde Warner Bros Revue. Voor rpeerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertenties. Kerkelijke benoeming. Pater A. J. Dolle, kapelaan aan de H. Sacramentskerk in de Korte Akkeren, is be noemd tot kapelaan aan de St.' Maitinus- kerk te Zaltbommel. Als zijn opvolger Is aangewezen pater S. v. d. Poel, thans ka pelaan aan de St. Franciscuskerk te Nijme gen. Onze oud-stadgenoot pater F. Schouten in het Minderbroederklooster te Vorden is be noemd to kapelaan aan de St. Franciscus- keric aan den Admiraal de Buyterweg te Amsterdam. Loop der bevolking. Vertrokken*. J'. D. Overeem, van v. Middelantstr. 7, naar Ammerstool, Lekdijk 216; G) Eikenboom, van Wilhelminastr. 35, naar Waddinxveen, Dorpsstr. 92; P. dë Graaf, van Mr. D. J. v. Heusdestr. 30' naar iAiijcksgesitel, Kenkatr. 199; J. M. Donker, van Krugeriaan 109, naar Gouderak B 33; A. Finnema, van Van Itersoniaan 13, naar Workum. Heidenschap G 299; C. Koster, van L. Dwarsstr. 40, naar Waddinxveen, Noord kade 40; W. M. P. v. Mechelen, Van Burg. Martenssingel 87,naar Amsterdam, O.Z. Voorburgwal 224hs.; A. van Gooi, van Wijd- straat 7, naar Utrecht, Koekoekstr. 25 bis; C. J. den Harbog, van, IJssellaan 129, naar Rotterdam, Meeuiwenstr. 4a; A. C. Leen- dertse, van Tweede Kade 52, naar Ermelo, Gest. Veldwijk; S. Polak, van Markt 25, naar Apeldoorn. „Het Apeidoornsche Bosch"; S. A. A. Goudriaan, van Tuinstr. 69, naar Rotterdam, Oude dyk 145; J. v. Iperen, van P. C. Bothstr. 102» naar. Nieu- wefkerk a. d. IJssel, 's^Gravenweg 209; 0. Westmaas, van C. Huijgensstr. 99, naar Pijnacker, Pynackersoheweg E 271; A. Ver. kaaiik, vap Van Bergen IJzendoornpark 17, naar Amsterdam, Hböfdweg 340 III; H. N. Korevaer, van JVbudsferaat 18, naar Wor- merveer, Franklinstr. 16; E. van Geaneven, van Snioy str. 89, naar 's-Gravenhage, Laan, van Eik en Duinen 186; C. Tollenaar, van R. v. Oatsweg 93, naar Hoenkoop no. 118; A. van iHioff, van P. C. Bothstr. 6, naar Tienhaven (Z/H.), Hoogendijk 39a; J, C. Huybregte, van Mosstr. 40, naar Born tBuchten), Keerweg 60h.; H. Laurier, van Karnemelksloot 153, naar Ridderkerk, aan boord, Itgpl. Bolnes; fc. M. Jansen, van H. v. Alphenstr. 9, naar Apeldoorn, Kon. H01- tenselaan 35; A. B. van Engelen, van Gi. Florisweg 77, naar Haarlem, amperlaan 4; F. M. v. d. Berg. van.' Gr. Jacobastr. 3, naar Utrecht, Kanaiilstr. 11*1; Ph. Stouthart, van Gr. Florisweg 72:, naar Reeuwijk, Weth. Venteweg H 198; H. "Bouman, van Vierde Kade 86, naar Wadfctirüüveen, Bod. straatweg 102; G. v. Harskamp, Van Strijenstr. 11, naar Waddinxveen^' Emmastr. 13; N. Schoonhoven, van Achter Willens 5, naar HiWegom, Meerstr. 5;* P. A. F. Wammes, van Bubgvlietkadie 11, naar Maastricht, Ma- riastr. 8; P. Lievaart, van Turfmarkt 142, naar Rotterdam (Foortugaal) Tijkeweg 32; J*. Vlok. van Karekietstr. 23, naar Wagentn gen, Hbogstr. 87; H. Verhoef, van Joubétt- straat 202;, naar Goes, Nieuwstr. 33a; F. H. A. ^pruyt, van Mr. D. v. Heusdestr. 49, naar Alkmaar, Lyceumstr. 87; W. J. Im- minrik, van Groenendaal 29, naar Ede (G Blokkenweg 13. Burgelijke Stand. GEiBOREN: 20 Jan.: Wilhelmina, d. van P. G. Bunschoten en M. de Jong, Com. Ketelstr. 8L 21 Jan.: Pieternella, d. van; L. Binnendijk en C. H. Koster, Houtm.gr. 11. GETROUWD22 Jan.: C. Rus en H. Peerenboom. G. J. van den Eng en G. Kairies. A. T. J. Ndbel en M. Blok. OVERLEDEN: 20 Jan.: Bastiaan Per- dijk, 81 j. UNDJ£KWDb. 23 Jan., 8 uur. Vrye Evang. Gemeente. Bij bellezing en bidstond. 23 Jan., 8 uur. Kazerne. Cursus Roode Kruis. 23 Jan. 2% uur Hotel „de Zalm". Jaarver gadering Ver. v. Huisvrouwen. 23 Jan. 8 uur Soc. „Ons Genoegen". Bridge- Drive voor de leden en hunne dames. 24 Jan. 8% uur Rem. Geref. Gemeente. Le denvergadering in het Blauwe Kruis, Westhaven. 30 Jan., St. Janskerk. 8 uur. Prof. Gv Wisse. 30 Jan., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Tooneel- voorstelling voor"de leden. Circus Knie. UIT DEN OMTREK. REEUWIJK Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 21 Januari. De Raad dezer gemeente kwam gister morgen onder voorzitterschap van bur gemeester Lucasse bijeen. De Burgemees ter heette de leden in deze eerste verga dering van het nieuwe jaar welkom en wenschte hen alle goeds ln het nieuwe jaar. Spr. dankte vervolgens alle leden van den Raad en ook de vele ingezetenen der gemeente voor het betoonde mede leven tijdens zijn ziek zijn. Wethquder Van Leeuwen sprak zijn groote blijdschap er over uit, dat de Bur gemeester thans al de vergadering kon leiden en bracht dank voor de gesproken woorden. Afwezig was met kennisgeving het lid Groenendijk De agenda werd vervolgens afgewerkt. Notulen en ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van den heer H. J. La- ber om vermindering van pacht vlsch- water Elfhoeven werd afwijzend beschikt. om een beplanting aan te brengen op J. Stamperius overleden. Te Zeist is hedemmorgeu overleden de heer J. Stamperius, een bekende persoonlijk heid in de onderwijswereld. De heer Stamperius werd gebeuren op 8 April 1858 te Wilhelminadorp by Goes. Hy genoot zyn opleiding aan de Kweekschool te Haarlem. Hij was in Aalsmeer, Haarlem en Alkmaar onderwijzer, werd later hoofd van een school en vfln 19061923 school opziener te Baarn. De grootste bekendheid verwierf de over ledene echter door zyn jeugdbibliotheek. het gedempte gedeelte sloot bij school A wera eveneens aiwyzend beschikt, maai er zal n rioleering worden aangebracht. Wellicht dat er dan een volgend jaar boomen kunnen worden geplant Op voorstel van B. en W werd een sub sidie aanvrage van de vereeniging V.V.V algewezen. Opgemerkt werd dat het ver zoek wei wat laat was ingediend. Omtrent het geven van een subsidie voor den weg ötein, werd opgemerkt, dat polder Stein in deze ook wel wat kon doen. Bij het voorstel om 100 te geven staakten de stemmen b5. Met 9 tegen stem werd besloten geen huurveriaging van het woonhuis van het schoolhoold de heer E. van den Ban dorp Reeuwijk toe te passen. Met een wijziging in de gemeente- rekenmg 1955 voor zooveel betreft het eindcijfer, ging de Raad op verlangen van Ged. Staten accoord. Met de stem van den heer $is tqgen werd het artikel voorkomende in de vaarverorcfening op Plas Elfhoeven, waarbij wordt bepaald dat men 7 dagen op den plas kan varen zonder vaarrecht verschuldigd te zijn, geschrapt, zoodat thans vanaf den eersten dag vaarrecht verschuldigd zal zijn, .behoudens goed keuring* van Oed. Staten. Het voorstel om (ie uitbreiding van de waterleiding, waarvan de meer dere kosten de KXKOÓö te boven gaan te betalen uit de reserve, .wordt met alge- meenen stemmen aangenomen. Wanneer 4 aansluitingen aan -de wa terleiding zullen worden verkregen zullen ook aan den Reeuwal de bulzen worden doorgetrokken; de kosten hiervan te be talen uit de reserves. Enkele reclames der hondenbelasting werden ingewilligd, zooals daarover de rapporten waren ingekomen. Tot lid van de schoolcommissie werd herbenoemd de heer J. C. Romeijn. Op voorstel van de SD AJ. raadsfrac tie om ambtenaren die den 66-jarigen leeitijd hebben bereikt en pensioenge- iechtigd zijn uit hun functie te ontslaan, welk vóorstèl door B. en W. was overge nomen, ontspon zich een levendige dis-< cussle. De heer Van Hoorn wilde den leeftijd op W jaar stellen, welk voorstel in stem ming weftf gebracht en met 6 stemiieTi voor en 4 tegen werd aangenomen. Het uitbreidingsplan. Woensdagnamiddag had de heer Ir. van Traa van de vereeniging van Stad- en Landschap in de raadzaal met geheelen ge meenteraad een onderhoud ter voorlichting van het thans gereed gekomen bebouwings plan in de omgeving van de Reeuwyksche Plassen. Het piah is thans ter visie gelegd Bü de K.L.M. is beribht ingekomen dat de Kievit op uitreis te Singapore is geland. Mevr. Staviak,> naar New-York. PARIJS, 23 Jan. Mevr. Stavisky, die een oontract} heeft geteekend om op te treden als korist© in een New-Yorksche nachtclub, heeft zioh naar Londen begeven vandaar uit in te scheden naar t ten. De Italiaansche Koning ven om zich_ r de yfSta- SCHOONHOVEN. Doctoraal examen. Aan de Universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het doctoraal examen phar- macie, de heer Ph. H. M. Malingré. MAK&ftTltóHlCJITEN Veemarkt Gouda. 28 Jan. Aanvoer in totaal 874 stuks, waarvan 81 slachtvarkeng. Vette 17—i8 ct. per pond levend met 2 korting. Londen- sche 15—16 ct .per pond levend met 2 korting. 303 magere varkens ƒ2028; 384 biggen ƒ8—12, Géldersche ƒ12—15; 8 run deren 100160; 92 nuchtere kalveren 4 7.50; 6 bokken en geiten ƒ25 per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 23 Jan. Aanvoer 178 partijen. Pry zen: le kw. met r.m. ƒ2122, idem 2e kw. ƒ19—20. handel matig. BOTER: Aanvoer 286 ponden. Goeboter 8085 ct., weiboter 7580 ct. per pond. Handel vlug. O EIEREN: Aanvoer 132.500 stuks. Prijzen: Kipeieren ƒ3—3.60, kleine kipeieren ƒ2.70 —3.00 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. te Gouda. 23 Jan. Aanvoer 72300 kipeieren. Prij zen: 56-58 K.G. 3.10-3.20, 58-60 K.G. ƒ3.20—3.30, 60-62 K.G. ƒ3.30—3.40, 62-68 K.G. 3.40—3.80, bruine 58-68 K.G. 3.20^- 4.00, leikne eieren 2.90—3.10 per 100 stuks. Eendeieren: Aanvoer 200 stuks. Prijzen: 2.90 per 100 *tuks. Graanmarkt Gonda. 23 Jan. Tarwe fr-6.25; Rogge f 6.25 —6.75; Gerst 5—5.50; Haver 6.76--7.S& Erwten 9.50—10.50; Bruine boonen 12.50 13.50 per 100 K.G. Commissienoteering. De commissienoteering voor Nederl. boter ia heden vastgesteld op 55 cent per K.G. (onveranderd). LAATSTE BERICHTEN. De dood van Koning George V. t)e vlaggen weer halfstok» LONDEN, 23 Jan. De vlaggen, on d- openbare en andere gebouwen, welke giste ren ter gelegenheid van de troonsbestijging van Bduard VIII in top waren gebeschen, waaien vandaag weer hglfstok. De Kievit te Singapore. ROME, 23 Jan. Stefanie spreekt het be richt dat de Koning van Italië voornemens zou zjjn naar Londen te gaan voor de be grafenis van Koning George V, tegen. Fransch verkeersvliegtuig vermist. PARIJS, 23. Jaji. «e.t sedert Dinsdag ochtend vermiste watervliegtuig van de lijn Marseille—Tunis, dat bij Corsica ge dwongen was te dalen, wordt thans als verloren beschouwd. Bij het ongeval werden 6 personen ge dood, 5 leden van de bemanning en 5 passagiers, w.o. een Parijsche dame die per vliegtuig naar Tunis wilde om daar bij een auto-ongeval omgekoirien broe der te begraven. üemeld wordt dat»4 groote luchtkrui- sers van de marine opdracht gekregen, hebben deel te nemen aan de pogingen tot opsporing van het watervliegtuig. Het zoeken is gisteren zeer belemmerd door mist en storm. De Fransche kabinetscrisis. Herriot kabinetsformateur. PARIJS, 23 Jan. Herriot heeft 4n prin cipe aangenomen een kabinet te vormen. •v in Schutzliaft gesteld. APELDOORN, Jan. Naar wij verne men is de heer J. K. in verband met de vermissing van den heer A. M. uit Eefde op een teiefonischen oproep van den Ne derlandsche consul te Dusseldori giste ren naar laatstgenoemde plaats gereisd. Gebleken is dat de heer A. M., die sedert Zondag J.i. werd vermist, door de geheime staatspolitie in Schutzhaft is ge nomen en wel op grond van zijn omgang met een Arische vrouw, hetgeen een niet- Arter in. het Derde Rijk als een hoogst ernstig vergrijp wordt aangerekend. De consul zegde toe zijn bemiddeling te zul len verleenen en deelde mede, dat de heer M. Hedenmorgen zal worden ver hoord. Bovendien blijkt er een misverstand te zijn gerezen omtrent het paspoort van den heer M. Op het feit dat hij bij de controle aan de douane te Emmerik twee passen heelt getoond werd hem tijdens de heenreis Zaterdag j.i. reeds een aa'h- merking gemaakt. Niet onmogelijk is het dat ook mede deze kwestie tot zijn, aan houding heeft geleid, temeer daar dooi de douane werd geïnformeerd naar wel ke plaats de heer M. zich begaf. De verduistering van ƒ137.000 in het plaatskaartenbureau der Ned. Spoorwegen te Haarlem. Twee jaar gevangenisstraf. De Haanemsche rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den, 56- Jarigen gewezen chef van het plaats kaartenbureau der Ned. Spoorwegen te Haarlem, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan wegens .verduistering van ongeveer 137.000.uit de kassen welke hij beheerde. De rechtbank veroordeelde hem tot tWee Jaar gevangenisstraf met aftrek van ongeveer maanden preventieve hechtenis. De loonen van hèt Amsterdamsche gemeentepersoneel. De Amsterjpmsche gemeenteraad heeft gistermiddag de voordracht betreffende de loonsverlaging van hét gemeentepersoneel opnieuw verworpen, thans met 29 tegen J3 stemmen. wisKEi, Koersen. 22 Jan. 23 Jan. Officieel. Londen 7.28% 7.29% Berlijn 59.27% 59.27 Parijs 9.71 9.72 Brussel 24.91 24.90 Zwitserland 47.94 47.92 Kopenhagen 32.55 32.67% Stockholm 37.57% 37.60 Oslo 36.62% 36.65 New-Ydrk 1.47% 1.46% Nieteofficieel. Madrid 20.20 20.20 Praag 6.10 6.10 Beursoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs bestond heden een vaste stemming die klaarblij kelijk grootendeels moest worden terug gevoerd op de Jóngste koerswlssellnjen in New-York. De politieke gebeurtenis sen in Frankrijk speelden natuurlijk ook een rol. Toch bleef de Fransche fsonc goed op peil. Neder!. Staatspapieren wer den over de geheele linie lager genoteerd. De 4 pet. obligaties Indlë kregen het zwaar te verantwoorden. De Gemeente lijke en Prov. obligaties werden hier en daar lager verhandeld. Diverse speciali teiten ontmoeten mede eenige vraag Van de locale-waarden trokken de Rub bers de aandacht. In Amsterd. Rubbers vonden vrij levendige omzetten plaats en daarbij kon een stijging van eenige procenten worden genoteerd. Ind. tond- sen waren goed van to,pn en Jabakken waren wederom wat hooger. Er was eeni ge faaag voor Parijs doch later werden weer verkooporders voor ParUs geno teerd. Tyde Water en Shell Unions kon den een verder avans' boeken. Amerik fondsen en de meeste andere soorten alsmede de aandeelen van Ind. Cultuur- banken werden op een verhoogd peil af gedaan. IH Petroleumwaarden ontwik kelde zich kort na de opening eenige be weging. Spoedig viel een reactie te con state.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2