H©NIG'S BOUILLONBLOKJES óvoorlOct. Beurs van Amsterdam. In den loop van het debat werden al lerlei op- en aanmerkingen gemaakt die Flandin beantwoordde. Daarna werd ge stemd over de zinsnede in de motie welke samenwerking met Sarraut goedkeurde. Deze eirisnede werd met 36 tegen 16 stem men aangenomen, waarna de geheeie motie met algemeene stemmen werd Flandin zelde verder nog, dat hij in groote trekken dezelfde buitenlandsche politiek zal volgen als zijn voorganger Laval. Tusschen hem en Laval hebben nimmer tegenstellingen bestaan. Hoog stens was er wel eens verschil van mee ning over ondergeschikte quaesties. Arlette S'avisky. Voor een lransch modehuis te New-Vork. De correspondent te Parys van de N. K. Crt. schrijft: Men weet, dat Arlette Stavisky de ver getelheid zoekt. Uit alle§ is af te leiaei\, nat ze naar Amerika is scheep gegaan. Dit vertrek werd met zoo veel overleg omrmgü, dat niemand haar uit den trein of op de iboot zag stappen. Het Petit Journal be vestigt, dat ze aan boord van do lie de France passage -genomen heeft; haar kin deren blijven voorloopig onder de hoede van de trouwe juf te Parijs. De weduwe had mr. Mori>, haar toegewij den verdedtiger, moeten bezweren niet op film of variété-tooneel te verschijnen en het verslag der dagelijksche indrukken van het proces, dat zij aan een angelsaksiseh or gaan beloofd had, werd terstond gestaakt. Zoo is de gunstige indruk, dien zij voor het hof maakte, niet gestoord. Ze werd al gauw in drom beklaagden, getuigen en advo caten een uitgewischte verschijning; haar houding trok er zoo min de aandacht als kleeding of stem. Wat dit laatste betreft, ze heeft in al die weken nauwelijks den mond behoeven open te doen. Niemand lette meer op deze figuur, die zich in niets on derscheidde van duizenden, die men dage lijks in de straten van Parys kruist. Het genoemde blad voegt ehby, dat zij te New-York een belangrijk modehuis gaat vertegenwoordigen. Alvorens in de fuik te loopen was ze mannequin. DUITSCHLAND. Het werk van de Duitsche „Winterhilfe". Dezer dagen is het rapport, binnenge komen over het werk van de „Winter hilfe" van 1934-30. De getallen bewijzen, welk een enorm succes dien winter be- b dat Italië bereid is een petro leum-embargo te ondergaan. In gezaghebbende kringen te Rome ver klaart men te dien opzichte dat de buiten landsche regeeringen zich geen illusies mo«- ten maken, want wanneer een petroleum- embargo wordt toegepast, zal Italië daarop reageeren met alle middelen, die het 't meest oi Oahoe 6 legerposten en wanneer Hlckam Field eerst in dienst gesteld zal zijn, be staat er op de aarde geen plaats meer, waar een zoo groote militaire macht ge concentreerd is als op dit kleine eiland In het midden van den Stillen Oceaan. GRIEKENLAND. De verkiezingen. Gistermiddag is de officieele uitslag dor verkiezingen bekend gemaakt. De parle mentszetels zyn als volgt verdeeld: Liberalen (Venizelisten) 127; Volkspartij (Tsaldaris) 69; Gemeenschappelijke lijst KondilisTheotokis 63; Lijst Metaxas 7; Republikeinen 7; Party KotzAmanis 4; On afhankelijke Venizelisten 4; Agrariërs 4; Communiste nl5. VEREENIGDE STATEN. De grootste luchtvlootbasis ter wereld. Amerika's vesting te midden van den Oceaan. Aanlegkosten: elf millioen dollar. (Van onzen U.P.-V.P.B.-correspondent). Met groote voortvarendheid werkt men op het oogenblik aan den aanleg van het meest westelijke en meest belangrijke vliegveld van het Amerikadnsche leger, Hickam Field, in de nabijheid van Hono- loeloe, dat de grootste luchtvlootbasis van de wereld zal worden. Twaalf kilometer van de hoofdstad van Hawaii verwijderd, dicht bij het vlieg veld Pearl Harbour, ligt deze geweldige vlootbasis, waarvan de aanlegkosten niet minder dan elf millioen dollar bedragen. Het moet een geheeie vliegerstad wor den, met breede boulevards, villas, straatverlichting, telefoonnet, eigen brandweer, scholen en schitterende par- keh. Vqor het grootste gedeelte is dit project' reeds ten uitvoer gebracht en Hickam Field mag dan ook -reeds thans aanspraak maken op den titel van het schoonste vliegveld ter wereld. Verder is thans c-en. aanvang gemaakt met den bouw van vier dubbele vliegtuighangars, een groote werkplaats, alsmede met den aanleg van start- en landingsbanen, wegen en een waterleiding. Zijn deze werkzaamheden beëindigd, dan zullen de kazernes voor de troepen worden inge richt. Bijna 2UU0 vliegers zullen hier on dergebracht worden, namelijk 180 officie ren, 175 onderofficieren en 1600 man schappen. Het heeft niet minder dan zeven jaren BINNENLAND. reikt kon worden. In den winter 1932-33 bedroeg de opbrengst van de „Winter- hilte"-actie 91 millioen Rmk. In den win ter van 1934-36 bedroeg die opbrengst, louter vrijwillige bijdragen, 323 millioen Rm. En dat zonder dat in de salaris standaard verschil gekomen was! Voe- dings- en genotsmiddelen kostten 131,9 millioen Mark; brandstoffen 79,5 millioen Mark; kleedingstukken 74,6 millioen Mark; administratiekosten slechts een bijzonder laag percentage 3,4 millioen Mark. 14 millioen behoeftigen werden daarmede geholpen tegenover 17 millioen den vorigen winter. De administratiekos ten bedroegen dus nog niet eens 1 pet. van de inkomsten; dat was slechts mo gelijk doordat vele personen, die bij de „Winterhilfe" assisteerden, dit geheel gratis deden. 1,3 menschen werkten aan de „Winterhilfe" mee. Het aantal betaal de helpers bedroeg slechts 52U0. Bij zonderheden over den winter 1935-36 heb ben we nog niet, maar men weet, dat reeds 12 millioen mud aardappelen is bijeengebracht. Sommige gebieden heb ben veel aardappelen noodig, zooals de bevolking van steden b.v.; andere stre ken hebben weer meer meel noodig, zoo als b.v. in Beieren, waar men veel met meel werkt Een belangrijke bijzon derheid willen we hier even aanstippen de Joden en buitenlanders, ln Duitsch land wonend en ln behoeftige omstan digheden verkeerend, worden zonder oh derscheid des persoons, zonder te letten op godsdienstverschillen, zonder na te vragen tot Welke partij deze personen vroeger behoord hebben, geholpen. ITALIë. Het hotelbedrijf en het wegblijven van de toeristen. De corporatie van het hotelbedrijf'is Zaterdag in het Palazzo Venezia te Romp bijeengekomen, onder voorzitterschap van Mussolini. Besproken werden de ver schillende maatregelen, die genomen moeten worden teneinde het hoofd te bieden aan de moeilijkheden in het hotelbedrijf, dat in het bijzonder de ge volgen ondervindt van het stopzetten van den toeristenstroom uit het Noor den. Mussolini nam aan de debatten deel en legde daarbij den nadruk op de nood zakelijkheid, al het mogelijke ln het werk te stellen, opdat het hotelbedrijf de hui dige crisis te boven komt, waarna hij een voorstel goedkeurde tot instelling van - een corporatief comité ter bestudeering van de problemen ln de hotel-industrie Voorgesteld werd. den toeristenstroom uit de landen, die geen sanctiestoepas- sen, te versterken. Het petroleum-embargo. Stefani seint: Zekere bladen trachten het belang van een eventueel embargo op pe. troleum te verkleinen en beweren, dnt deze maatregel met onverschilligheid door Italië val worden ontvangen. De Morning Post" gelooft zelfs te kun- geduurd, alvorens men dit groote project in uitvoering bracht. Het eiland Oahoe werd in het jaar 1928 tot dit doel door een militaire commissie uitverkoren doch het duurde tot het vorig Jaar Mei, dat men de grondbezitters op het vlieg veld lag een kleine stad en een uitge strekte suikerrietplantage de onteige ningssom ten bedrage van 1.450.000 dollar uitbetaalde. Het zal nu nog slechts twee Jaren duren alvorens het vliegveld geheel gereed is. Verongelukte piloten geëerd. J Hlckam Field draagt zijn naam ter eere van den gestorven kolonel Horace M Hickam, die bij Calveston, Texas, door een vliegtuigongeluk om het leven kwam. i Het Is het derde vliegveld op het eiland Oahoe, dat zijn naam aan een in dienst verongelukten vliegerofficier te danken heeft. Wheeler Field, het vliegveld bij Sho- iield Barracks, de grootste legerpost op Hawaii, is genoemd naar majoor Shel don H. Wheeler, die hier dicht in de na bijheid met zijn vliegtuig omlaag stortte Tot nog toe was het het centrum van de militaire vliegerij op Oahoe, doch de meeste bekendheid heeft het wel ver worven door de transpacific-vluchten, die hier begonnen en eindigden. Van Wheeler Field uit startte Amelia Ear- hardt voor haar solovlucht naar Califor- nië en de intusschen gestorven Kingsford Smith benutte het veld bij zijn vluchten naar Australië en Amerika. De derde luchtvlootbasis Is Luke Field, dat door leger- en marine-vliegtuigen gebruikt wordt en na den in den wereld oorlog achter het Duitsche front neerge schoten luitenant Franke Luke is ge noemd. ëa het gereed komen van Hickam Field zal Luke Field geheel voor de ma rine gereserveerd worden. Het machtigste eiland ter wereld. De nieuwe luchtvlootbasis maakt het eiland Oahoe tot het best verdedigde punt van de Vereenigde Staten. Hst Haast Hlckam Field gelegen Pearl Har bour is de grootste vlootbasis van Ame rika en Shofield Barracks het grootste garnizoen Aan de andere zijde van Hickam Field bevindt zich het fort Kam- chameha met zijn geweldig geschut, dat den nauwen toegang tot de baai van Pearl Harbour beschermt en zijn grana ten veertig kilometer ver in zee kan slin geren. Aan de andere zijde van Honoloe- loe weer verheft zich het fort de Russy, eveneens voorzien van 35 c.M.-geschut bovendien van de allermodernste luchtdoelartillerie en schijnwerpers. Drie kilometer verder ligt Diamond Head, de wereldberoemde uitgedoofde krater van Honoloeloe, die op het oogenblik vol staat met kanonnen en pantsertorens Tenslotte ligt ln een verborgen dal ach ter Diamond Head het fort Ruger, dat eveneens met de zwaarste artillerie ls uitgerust. Hier bevinden zich ook de han gars voor de militaire luchtschepen en de gemotoriseerde luchtdoelartillerle. In het geheel vindt men op het eiland ziekten der ademhalingsorganen (waar- onder de aan J,b,c. overledenen niet zijn gegrepen)de sterfte aan deze klimaat ziekte bedroeg' l/ló van de totale sterfte. Veel belangrijkter zijn de ziekten van het hart (overmatig rooken of de polsslag van dezen tijd of belde?), waaraan op elke lou overledenen 14 personen stier ven. Maar de allervoornaamste doodsoor zaak ls helaas de kanker. Het is beklem mend dat de sterfte aan kanker stijgt, terwijl wel aangenomen mag worden, dat deze stijging niet alleen een gevolg ii van het stellen van steeds Juistere diag nose. In iy34 bedroeg de sterfte aan kan ker 16 pet. der totale sterfte! Ten slotte zij nog aangeteekend, dat ruim 3 pet. der overledenen een geweld- dadigen dood stierf. Verdrinking en ver keersongevallen namen onder deze ru briek de grootste'plaats ln. Het aantal doodgeborenen blijft ln de latere jaren vrijwel constant: per 10» ge borenen pl.m. 2.5. Opneming: van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven. Werkgevers zeggen hun medewerking toe. Reeds eenige malen is gewag gemaakt van het initiatief van het minister van Sociale Zaken, genomen op voorstel van de mlnisterieele commissie tot bestrij ding van de Jeugdwerkloosheid om po gingen aan te wenden, particuliere werk gelegenheid, die tot dusver nog niet werd benut, aan te trekken, ten behoeve van Sfie tewerkstelling van jeugdige werkloo- zen tegen eenige vergoeding. In dit verband heeft de minister mede een beroep gedaan op de groote werk- geverscentralen. Naar wij vernemen hebben deze cen- tralen gaarne hun medewerking toege zegd om de verwezenlijking van het mi nisterieel Initiatief te helpen bevorderen Zij zien hierin het groote voordeel, dat Jeugdige werkloozen zoo eenigszins mo gelijk, te werk zullen worden gesteld bij arbeid, die verband houdt met het be drijfsleven, zoodat hier min of meer een brug wordt geslagen tot het definitief opnemen van Jéugdige werkloozen ln het normale bedrijfsleven Naar wij vernemen hebben genoemde centralen reeds een beroep gedaan op hun leden met verzoek, dat iedere werk gever ln eigen omgeving eens zal nagaan welk werk, dat tot dusver ongedaan bleef eventueel verricht zou kunnen worden door jeugdige werkloozen Dienstplichtige onderofficieren capitulait. De positieregeling. De positieregeling voor de dienstplich tige onderofficieren capitulant, die bin nenkort bij de verschillende wapens hun intrede zullen doen, is in het kort als volgt vastgesteld. Zij verbinden zich vrij willig ln werkelijken dienst te blijven voor een tijdvak van ten minste zès ach- Nederland heeft een der laagste sterftecijfers. De ster 1 te aankanker bedraagt 15 pet. der totale sterfte. Dat het Nederiandsche volk ook in dezen tijd een der laagste sterftecijfers fteeit van aile volken aer wereld, blijkt weaerom uit de publicatie van het Cen- traai bureau voor de Statistiek getiteld „sterlte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood". J Dat de stérfte per ïutx) inwoners van 1640- 49 Lot 19.54 gedaald is van 26.56 tot 8.41 moet niet worden toegeschreven aan 1 het gezonder worden van ons klimaat, i maar aan den ernst waarmede hygiëni sche maatregelen ten onzent worden doorgevoerd en aan het feit dat onze bevolking onder veel betere om^tandig- 1 heden leeft dan vroeger (betere medf sche voorlichting, betere woningtoestan den, meer sport, minder alcoholgebruik, enz.). Vooral na 1900 zien we een merk waardige doorwerking van al deze oor zaken. Daar de sterfte van kinderen be neden het jaar ongeveer 1,10 bedraagt der totale sterfte, verdient de z.e. „zul gelingensterfte" bijzondere vermelding. Blijft de geboorte, naar wel verwacht mag worden, vooreerst nog dalen (het platteland begint hierin eerst de steden te volgendan zullen we door het ouder worden der menschen een verschuiving m de onderlinge verhouding der- leef tijdsklasse-bevolking krijgen, met het ge volg. dat de dalende sterftecurve gelei delijk horizontaal ombuigt en ten slotte een stijgende tendens zal gaan vertoo- nen, totdat ln de toekomst de beide cur ven, die van de nataliteit en die van de mortaliteit, elkaar zullen ontmoeten. Hoe meer een land zijn optimale bevolking gaat bereiken, hoe geringer het accres tengevolge van geboorte-overschot zal worden. De hygiëne heeft bereikt het ouder worden van den mensch, uitstel van den dood. Onder de doodsoorzaken neemt de t.b.c., dank zij de hygiënische maatrege len welke ter bestrijding van deze ge vreesde ziektè Worden aangewend, niet meer zulk een voorname plaats in: ir 1934 slechts 6*, pet. van alle sterfgeval len! Grooter rol spelen ten onzent de ter een volgende Jaren. Zij genieten in stede van jaarwedde zakgeld ten'bedrage van drie gulden per week tijdens de eer ste 3 jaar van hun diensttijd en vier gul den per week gedurende den verderen duur daarvan. Zij worden door het Rijk gehulsveSt, gevoed en gekleed. Het vliegveld „Den Haag" bij Rijswijk. Op 8 Februari de eerste spade in den grond. Naar de Raagsche Courant verneemt zal op 8 Februari a.s. met eenig ceremo nieel de eerste spade in den grond wor den gestoken voor den aanleg van het vliegveld „Den Haog" bij Rijswijk. Het terrein zal, Indien zich geep tegen slagen voordoen, in Juli a.s voor het ge bruik gereed kunnen zijn. Teeltpremie van vlas. Men deelt ons van bevoegde zijde mede dat de teeltpremie voor vlas van den oogst l93f>, hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voor schriften, is verkocht in het tijdvak van 25 November 1935 tot en met li Januari 1936 is vastgesteld op gemiddeld 25.— per H.A. GEMENGD NIEUWS. Jongen door electrischen stroom gedood. Hij had verzuimd den stroom uit te schakelen. Gisteravond omstreeks 5 uur had in een perceel aan de Hazebroekstraat te Amsterdam een noodlottig ongeluk plaats waarbij de 17-jarige jongen W. M werd gedood. De jongen was bezig met het aanslui ten van een lichtpunt aan het electri- sche net. Hij had vèrzulmd den stroom uit te schakelen en op een gegeven oogenblik kwam hij in aanraking met draden, waarop de volle spanning stond. M. sloeg onmiddellijk bewusteloos tegen den grond. De Geneeskundige Dienst, welke ter stond werd gewaarsèhuwd, is langen tijd doch helaas tevergeefs bezig, geweest met het opwekken van de levensgeesten. De jongeman bleek reeds te zijn overleden RECHTZAKEN^ ROTTERDAMSCHÉ RECHTBANK. Strafzitting. Dood door schuld. De meéning van twee Goudsche politiebeambten, volgens welke ook aan meegaand verkeer voorrang moet worden \erleend, door het M. overgenomen. J. S., 42 jaar, bode te Nieuwerkerk aan den IJssel, heeft Zich gistermiddag voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens net veroorzaken van den dood van een ander. Het zou aan zijn roeke looze, lichtvaardige en onachtzame wijze van rijden te wijten zijn geweest, dat op 20 November J.l. op den nieuwen pro vincialen weg onder de gemeente Gouda een botsing heeft plaats gehad tusschen een door hem bestuurden vrachtauto een wlelrljdster, tengevolge waarvan deze onmiddellijk is overleden Verdachte verklaarde 's morgens om ongeveer negen uur met een snelheid van 24 A 30 K.M. per uur over den nleu wen weg te hebben gereden met een lading stroo in den laadbak, terwijl tie garagehouder van Erkel uit Moordrecht naast hem ln de cabine zat. Om zijn pas sagier naar het benzine-depot van de Shell te brengen, moest verdachte een aan den rechterkant gelegen zijweg in slaan. Op ongeveer zestig meter afstand van den zijweg passeerde hij een wlel rljdster, die in dezelfde richting op het rijwielpad reed. Verdachte deelde voorts mede dat hij 30 meter voor den zijweg den rechter, rood licht verspreidenden richtingaanwijzer heeft uitgestoken en daarop de snelheid van den auto tot 12 A 13 K.M. heeft verminderd om de bocht naar den smallen zijweg te maken. Bij het inslaan van den zijweg maakte de passagier verdachte opmerkzaam op een bons. Verdachte meende dat een leeg vat in den laadbak was omgevallen, maar bracht den auto toch tot stilstand. De wlelrljdster was van haar fiets gevallen en bleek reeds te zijn overleden. Verdachte heeft nadat medische hulp was aangevraagd en de politie was ge waarschuwd, naar sporen gezocht, welke op een aanrijding zouden kunnen dui den. Zijn wagen bleek onbeschadigd te zijn. Verdachte hield het niet voor on mogelijk dat de vrouw een klap van een uitstekend stuk ijzer van den laadbak heeft gekregen. Verdachte gaf toe, dat hij het stuur te vroeg naar rechts heeft gewend, zoodat het rechterachterwiel tusschen de wegdekken van den grooten en den zijweg over het onbestrate ge deelte tusschen den autoweg en het rij wielpad ls gereden. )e eerste getuige, de Moordrechtsche garagehouder O van Erkel, bevestigde de verklaring van verdachte, maar meende dat deze eerst op 15 A 20 meter voor den zijweg den richtingaanwijzer heelt uitgestoken. .Getuige verklaarde met nadruk, dat hij in de gegeven om standigheden niet anders zou hebben gereden dan verdachte gedaan heeft. Getuige vestigde bovendien de aan dacht op de feiten dat de wlelrljdster zenuwachtig van aard was en voor haar val van een helling was gekomen. Naar later ls gebleken, heeft de vrouw op een gehuurde fiets gereden. De president, mr. J. G. Huijser, las een gedeelte uit het rapport van den medi cus J. van Woerden voor, waaruit bleek dat het slachtoffer een uitgebreide sche delbreuk heeft bekomen, terwijl voorts haar onderkaak gedeeltelijk was verbrij zeld en haar linker oorschelp werd af gescheurd. Volgens dezen geneeshëer is de aard van het letsel zoodanig dat dit niet kon toegebracht zijn bij een val van de flets. Niet buitengesloten, hoewel wei nig aannemelijk scheen het den dokter toe, dat het letsel was ontstaan door een slag met een metalen uitsteeksel van den auto. Deskundige achtte de voor de hand liggende oorzaak overrijding door een der wielen van den auto. Vervolgens hoofde de rechtbank twee poltiemannen uit Gouda, die op de plaats van liet ongeluk een onderzoek hadden ingesteld. Het slachtoffer, mej. v. Doorn .uit Bleiswijk, was toen reeds naar het ziekenhuis vervoerd, j De agent van politie J .de Bruin ver klaarde dat verdachte's auto ln goeden staat verkeerde; de remmen function- neerden uitstekend Ook de remmen van de fiets bleken in orde te zijn. Het rij wiel was niet verbrijzeld en waarschijn lijk niet overreden, want alleen het stuur stond scheef en een pedaal was licht verbogen. Op de vraag van den president of de autobestuurder dan wel de wielrijdster fouten hadden gemaakt, verklaarde ge tuige vah meening te zijn, dat verdachte het artikel van het motor- en rijwiel reglement in toepassing had moeten brengen, waarbij bepaald is dat bij ge lijktijdig naderen aan van rechts komend verkeer den doórgang moet worden vrij gelaten. Getuige was van oordeel dat verdachte bij het Inrijden van den zij weg de wielrijdster aan zijn rechterhand Getuige A. M, Leyenaar, agent van politie, huldigde dezelfde op vatting en betoogde dat verdachte zich ervan had dienen te overtuigen of het rijwielpad vrij was. toen hij- den zijweg insloeg. Beiden politiemannen kenden verdach te als een kalmen rijder Een arbeider uit Moordrecht, getuige J. Kruyf, die op zestig meter afstand van den nieuwen weg op den zijweg had ge staan, meende dat verdachte de wielrijd ster pas op dertig meter van de plaats van de botsing had Ingehaald. De substituut-officier van Justitie, mr. J C. V. Meischke, betuigde zijn. deel neming aan de nabestaanden van de jammerlijk om het leven gekomen vrouw Spr gewaagde voorts van zijn aarzeling om dezen verdachte te vervolgen, omdat spr. na de bestudeering van de proces sen-verbaal aan verdachte's schuld heeft getwijfeld. Uit het voor-onderzoek ls echter verdachte's schuld wel degelijk gebleken. Verdachte heeft toen verklaard dat hij de wleltijdster tevoren niet had gezien en hij kort voor den zijweg heeft besloten af te v/ijken van zijn gewoonte om den grooten weg te volgen. Verdach te ls ter terechtzitting op deze verklarin gen teruggekomen Naar spreker's oor deel had verdachte niet alleen het ach teroprijdend verkeer moeten waarschu-/ wen, dat hij naar rechts wilde zwenken, maar hij had zich bovendien moeten overtuigen of het rijwielpad vrij was. Spr maakte de theorie van de politie- mannen uit Gouda tot de zijne en vor derde f 40 boete subs, tien dagen hech tenis. Uitspraak U Februari. (N. R. Crt.).* RADIO-NIEUWS. Woensdag 29 Januari. Hilversum I, 1875 M. 5.30 Residentie-Orkest; R.VAJ. 6.30 A. Rivardo „Leven en denken"; VA.R.A. 7.— Sport. Wielrennen. De Zesdaagsche van Brussel, Kopenhagen en Antwerpen, door Jaak Veltman; 7.15 Residentie-Orkest; 8.— S.O.S.-berichltlen en V.A.R.A.-Varia; 8.15 Gramofoon; 9.Opvoering van het hoorspel „Zoo is het leven"; 10.Nieuwsberichten; 10.05 Concert door The Ramblers; 11.— Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. 5—6 Kinderuurtje; 6—6.30 Landbouwhalf- uurtje. „De behandeling van srrasland in winter en voorjaar" dJoor W. v. d. Brink; 6.30—7 Onderwijsfonds voor de binnen vaart; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; pl.m. 7.15—7.30 Radio-reportage, event. Gramof.; 7.30-8 Gramof.; 8-3.05 Weer. en Nieuws berichten; 8.05—8.30 Gramof.; 8.30--8.45 „Een kwartiertje voor het honderruitig bord" met Jur. Schröder; 8.45—8.50 Gramof 8.50—9.45 Relay van het/ B.BG. Symphonie Concert uit Queen's Hall te Londen; 9.45— 9.55 Gramof.; 9.55—10 Nieuwsberichten; Hl—10.40 Vervolg concert; 10.40—10.55 Slotbeschouwing over den westryd Wereld kampioenschap Dammer; 10.55—11.30 Gra mofoon. Brussel, 483.9 M.r 8.20 Concert door een militair orkest o.l.v. M. Depestel. Brussel, 3? 1.9 M.: 8.50 Programma van Droitwich; 10.30 Concert door Stan Bren- ders en zyn rokest. Deutechlandzender, 1571 M.: 9.85 Uit Garmisch-Partenkirchen: „Vor dem Beginn der Olympischen Winterspiele 1936"; 9.50 „Eine kleine Nachtmusik". Walter praeto- rius zingt volkliederen. A. d. vleugel: Hans Maria Dombrowski. Droitwich, 1500 M.: 8.50 Het B.B.C. Sym phonie Orkest o.l.v. Adrian Boult en Con stant Lambert; 10.40 Het Gershom Parking- ton Kwintet. Vera Siddons, soprapn; 11.35 Dansmuziek door Uw Stone en zyn Orkest. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 29 Januari. Verwachting: RJatige, tydelyk wellicht krachtige westelijke tot zuidelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met aanvan kelijke opklaringen. Regenbuien. Iets kou der. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. -J Jan. Aanvoer 51 partyen met R.M. Pry zen: le kw. ƒ21—22, 2e kw. 19—20. Handel traag. I STADSNIEUWS. GOUDA, 29 ^n. 1936. Pe tramlijn GoudaSchoonhoven. Een conferentie met den Minister van Waterstaat en Ged. Staten van Zuid- Holland. Het Comité van Actie tegen opheffing van de tramlijn GoudaSchoonhoven deelt ona mede, dat het in den loop dezer maand een tweetal besprekingen heeft gehad en wel met Zijne Excellentie den Minister van Wu- terstaat en met een Commissie uit het col lege van Ged. Staten dezer provincie. By deze besprekingen werden de groote belangen van stad streek, met het be houd van deze tramlijn gemoeid, uitvoerig uiteengezet en er vooral de nadruk op ge legd, dat zooiwei voor handel en industrie als voor het landbouwbedrijf deze spoorver binding onmisbaar is en opheffing zeer groote economische nadeelen voor deze nij vere streek met zich zal brengen Beloog, i werd verder, dat het onmogelijk zal zyn in het nog steeds belangrijke personenverkeer op deze lijn door midde.l van autotractie te voorzien Zoowel de Minister als Ged. Staten zegden ernstige overweging van de naar voren gc- ibraahte bezwaren tegen eventueele ophef fing toe. C. G. Spit. t Na een ernstige ziekte is gisteren in het Rusthuis „Lichtenberg" te Amersfoort op 59-jarigen leeftijd overleden de heer C. G. Spit, gedelegeerd commissaris van de N.V. Spit Van Catz' Touwfabrieken alhier. Met den heer Spit is een bekende figuur heengegaan. Aanvankelijk opvolger van zijn vader in de Garenspinnery Spit en de Vlet ter is hij flater toen deze onderneming met hpt bedrijf van de firma J. B. van Chfcz en Zonen' tot een onderneming werd verbonden daarvan eerst directeur geworden en iater by zijn uittreden gedelegeerd commissaris. De heer Spit heeft zich naast zijn arbeid op industrieel terrein ook aan het openbare leven gegeven. Vanaf zyn jeugdjaren had1 hy steeds groote belangstelling voor de sport en die is er altyd gebleven. Later is h(j als voorzitter van „Olympia" opgetre den, en in die functie heeft hy herhaalde lijk belangstelling op daadwerkelijke wijze getoond. .Een korte wijle maakte de heer Spit ook deel uit van den Goudschen Raad, waarin h\j onder de oude samenstelling deel uit maakte van de liberale fractie. Het politie ke leven trok hem echter al heel weinig aan, zoodat hij na eenige jaren' zitting te hebben gehad, daarin niet is teruggekeerd. Lange jaren was hij voorzitter van de So ciëteit „Vredebe8t". Menigeen heeft in den loop der jarer. er var& dat de heer Spit een warm hart haA wanneer in moeilijke omstandigheden hulp en bijstand moest worden verleend. Zijn gezondheidstoestand de laatste jar n roopte "hem zich uit zaken terug te trekken wat voor een zoo rustelooze werker niet zoo. gemakkelijk was. Hij vestigde zich Amersfoort, waar hy thans gisteren is over leden. t>e teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal plaats hebben op Zaterdag a.s te één uur op de Begraafplaats .Rusthof" to Amersfoort. Nieuwe trein naar en van Boskoop voor scholieren van Waddinxveen en Boskoop. Met ingang van 1 Febr, a.s. zal een schooltrein gaan loopen om de jeugd uit Waddinxveen en Boskoop, die onderwijs inrichtingen te Gouda bezoekt, gelegenheid1 te geven daarvan gebruik te maken. In verband daarmede wordt een nieuwe dienst geschapen Gouda.Boskoop vlce- versa, vertrek van Gouda v.m. 7.50, aan komst te Boskoop 8.02 zonder stoppen t*; Waddinxveen. Deze trein vertrekt dan van Boskoop te 8.06, stopt te Waddinxveen 1 mi nuut, aankomst 8.11, vertrek 8.12 en komt te Gouda aan te 8.22 u. Volks- en Schoolbad. Gedurende de week van 2» tot en met 25 Jan. werden in het Volks- en School bad verbruikt; 82 kuipbaden, 452 sproei- baden en 1017 schoolbaden, totaal 1561 baden. Inschr^ving cursus Machinescht ijven. Wy vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de inschrijving van leerlingen ,_oor de Uemoentelyke cursus voor Machineschrij- ven. Remonstrantsche Gemeente-avond. Men verzoekt ons onder de aandacht te brengen, dat de Rem. Gemeente-avond is uitgesteld tot Woensdag 12 Februari. Geslaagd voor het cand. examen Geneeskunde. Tp Groningen is geslaagd voor het can- didaatsr-examen geneeskunde de heer J. A. R- van Bruggen. Schaakclub „Messemaker" Gouda. Uitslagen van de voor de Goudsche Schaakkring gespeelde competitiewedstrij den; T'"', D.O.Z. 2 Messemaker 4. G. T. L. Timmermans—P. L. Anders W. van O aJ. H. v. d. Harst 01; A. van aarsveldiA. v. d. Heuvel M. de JongT. P. Oom erts 01; J. B. Bakker C. Jongen-burger 01; N. Borst—A. Boot 1;^N. TuythofA. Vente %-—P. de Jong^-N. J. T. Hoogendoorn 01; J. H. v. d. LindenD. C. Mark 01; W. Looyaard— J- Hamerslag 0—1. Voorl. uitslag 1—8. wordt nader uitgespeeld. Waddinxveen 2 Messemaker E. J Schouten—B. Rietveld 1—0; C. J. Exal- w>-W. R. Höler P. RevetL. Sprlk T. van TwigtD. Hogendoorn 01 VerstoepF. van Katwijk 1—0; D. De- genhard—G. Kooy 0—1; S. Slingerland—M. Veerman 10; J. ScheeleL. van Mierlo 10; J. SchaartJ. den Broeder 0—1; H SlingerlandJ. v. <L Waal 0—1. Uitslag 5—5. Concert Amhemsche Orkestvereeniging. De Arnhemsche Orkestvereeniging, onder leiding van Jaap Spaanderman, geeft op Woensdag 5 Februari a.s., des avonds kwart over acht, in. den Nieuwen Schouwburg we derom een Volksconcert. De 13-jarige violist 01 of Schmuckler, die van zijn ziekte is her steld, zal als solist optreden. Ten gehoore zullen worden gebracht wer ken van G/Bizet, Cl. Debussy, H. Berlioz, F. Mendel ssohn-Bartholdy en Peter van An- rooy. Kantongerecht Gouda. Zitting van 29 Januari 1936. Met muziek Voor het Kantongerecht stond heden morgen tereent N. J., wonende te Utrecht thans gedetineerd te Rotterdam, wegens het in Gouda op den openbaren weg maken van muziek met een mandoline, zonder vergunning van den burgemees ter. Het muziek maken ls mooi zei de kantonrechter als Je 't goed doet ten minste, maar je moet er permissie voor nebben. De ambtenaar elschte daarvoor 3. boete ot 1 dag hechtenis.j. Het vonnis luidde 1 subs, l dag. Verboden vet-verkoop. Voor den verdachte W. C. M. te Ouae- water trad mr. Van Doorntck als ge machtigde op. M. heelt een halve K.G. gesmolten eet baar vet aigeleverd, hetgeen in strijd is met de Urlsiszuivelweb. Het feit wordt niet ontkend De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde dientengevolge be wezen en hield er bovendien rekening mee, dat verd. reeds twee maal voor een - zeilde feit ls veroordeeld geworden. Hij vorderde daarom nu 50 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het lnbeslaggenomene. De verdediger vond het ten laste ge legde niet straibaar. Het afleveren van vet is z.l. niet strafbaar maar wel moet het gebanderoleerd zijn. Dat was niet het geval, jnaar dat is hem niet ten laste gelegd. De kantonrechter was het daarmee niet eens en veroordeelde de verdachte tot 25 boete subs 5 dagen hechtenis. Aanrijdingen. J. M. L. te Gouda heeft met zijn auto wat onvoorzichtig op de Westhaven ge reden. Het karretje van G B. en een postauto moesten het ontgelden, want beiden werden beschadigd, hoewel blijkens de getuigenverklaringen de beide andere voertuigen rechts van den weg reden. üm echter wat meer licht in de zaak te brengen, zal ook de chauffeuy van de postauto gehoord worden, waarvoor deze aangelegenheid over drie weken opnieuw zal behandeld wórden. M. H. te Gouda heeft met zijn auto geen voorrang verleend aan een wielrij der die van rechts kwam, en bovendien zijn richtingaanwijzer naar rechts uit stond, terwijl hij recht-ult ging. Een bot sing was daarvan het gevolg. Verd. werd daarvoor veroordeeld tot 7.50 boete of 3 dagen hechtenis. Dë elsch was 16 subs, drie dagen. Dronken achter 't stuur. G. v. d. H. te Nleuwpoort had wat te diep ln het traditioneel gevulde glaasje gekeken en wat te sterk onder den In vloed van bachus' rijkelijk vloeiende Vocht achterset stuur gaan zitten. In Schoonhoven was het zelfs zóó, dat een winkelpand een sta-ln-den-weg bleek,' want de muur moest het ontgelden toen verd. met zijn auto de hoek om wilde gaan om de veerpont op te rijden. Op deze veerpont stond get. P. J. B. te Nleuwpoort, die naar zijn woonplaats zou moeten loopen. Toen v. d. H. met zijn auto de pont opreed vroeg hij te mogen meerijden, wat hem oogenblikke- iijk werd toegestaan. B. had echter al gauw ln de gaten dat de chauffeur on der den Invloed van alcohol was. Hij vond het daarom maar veiliger om te gaan loopen. De rijksveldwachter H. W. te Nieuw- poodt heeft v. d. H vail zijn bed gelicht om hem op 't bureau zijn roes te laten uitslapen. De ambtenaar van het O. M. achtte dit een zeer ernstig feit en vorderde daarvoor een zware straf n.l. 40 boete of 8 dagen hechtenis en een half jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. Verdachte toonde berouw, waardoor de kantonrechter clementie gebruikte en een onvoorwaardelijke straf oplegde van 20 boete subs. 4 dagen hechtenis en een voorwaardelijke strrfT van 40 of 8 dagen en een half jaar ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te bestu ren, met een proeftijd van een Jaar. Niet gestopt. N G. te Gouda reed 's nachts met zijn auto op den nieuwen provincialen ver keersweg, toen agenten hem door middel van op en neer gaande seinlichten ge lastten te stoppen. Verd. vertelde dat hij meende dat dit sein diende om hem tot langzamer rijden aan te manen. Daarom stopte hij niet, maar reed door. De ambtenaar elschte 9 of 3 dagen; de kantonrechter legde 6 boete of 2 da gen hechtenis op. Vet zonder merken. R. K. te Snelrewaard vervoerde 1 pond vet zonder stempel van de Crislszulvel- centrale. Conform den elsch van den ambtenaar werd verd. tot 10 boete veroordeeld, subs. 2 dagen hechtenis. F. v. d. H. te Gouderak smolt 15 K.G. rund vet zonder te zijn aangesloten bij de Urlalszuivelcentrale. De ambtenaar elschte 15 boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter lagr de de strat voorwaardelijk op met een proeftijd van een jaar. Agendm. Thai ia-Theater „Een hart van goud?'. 30 Jan., St. Janskerk. 8 uur. Prof. G. Wisse. 30 Jan., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Tooneel- voorstelling voor de leden. Circus Knie. 5 Febr. Nieuwe Schouwburg. Concert Arnh. Orkestvereeniging. 9 Febr. 814 uur „Ter Gouw" bovenzaal. Ledenvergadering afd, Gouda Ned. Rels- vereeniginig. 12 Febr., 7% u. n.m. Blauwe Kruis. Derde Gemeente-avond Rem. Geref. Gemeente. UIT DEN OMTKEK BERKENWOUDE. Onderlinge Brandverzekering MU- „Berken woude". Onder voorzitterschap van den heer C. Joh. de Vries hield op 25 Januari de Onder linge Brandverzekering „Berkenwoude en Omstreken" haar ledenvergadering in Café Berkouwer aldaar. Jaarverslag er. Rekening werden goedge keurd. Uit le rekening 1935 bleek dat het vereenigingskapitaal werd vermeerdert met 3569.83 Vs, waardoor het op 31 December bedroeg 55.200,00. Aan brandschade werd uitbetaald 1422.00. Het verzekerde bedrag was 3.746.600.00. De premie werd vastge steld op 0.50 per duizend. De aftredende bestuursleden alsmede van den Raad van Toezicht werden met alge meene stemmen herkozen. O.m. werd besloten ook ifc de kom der ge meente verzekeringen aan te nemen. Het ledental ging met 34 leden vooruit on be draagt thans 356. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Vrijdag 31 Januari 1936, des namid dags te 6 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Verslag der vergadering van 23 December 1935. 2. Mededeelirtgen, ingekomen stukken enz. om daarop zoonoodig te besluiten. 3. Voor stel inzake de bestrating van den Kerkweg en de Zuidkade langs de provinciale werken. 4. Voorstel tot verlaging van de huur der woningen van de" woninbouwvereeniglng „Waddinxveen". 5. Rapport inzake het ma ken van een 'beschoeiing aan de Dorpstraat en eventueel voorstel tot uitvoering van dit werk. 6. Begrootingswijzigin- 7. Ontheffing of restitutie van schoolgelden. HAASTRECHT. Wat dunkt U van den mensch Onze vroegere predikant ds. A. Landstra, thans te Middelburg, zad op Vrijdag 31 Jan. voor de afd. Haastrecljfi van den Ned. Prot. Bond. des avonds half acht in het Bondsge- bouw voor de afdeeling een lezing houden, over hek» onderwerp „Wat dunkt U van den mensch?" STOLWIJK. De Jeugddag. De viering van den Jeugddag heeft hier onder groote belangstelling, vooral van de zijde der jongeren, plaats gehad. Het was een feestelijke aanblik zoo velen van hen. In de kerk te zien. Ds. Kanis sprak over „Christelijke Weerbaarheid". Zijn thema was „Allen weerbaar in het aangezicht van de booze machten, die de-christelijke cultuur be dreigen!" In het eerste deel zijner rede legde hij den nadruk op de weerbaarheid als elsch van het Evangelie; ln 't tweede gedeelte op de noodzakelijkheid, dat al len, ouderen en Jongeren, schouder aan schouder staan, bekleed met de wapen rusting Gods. Dus „Allen weerbaar" en „Alleen weerbaar". De leden van de Rijzende Kerk vorm den twee spreekkoren en ln aanmerking genomen, dat het een eerste proeve was, mag gezegd worden, dat zij 't er goed afgebracht hebben. Ook met het zingen van het bondslied maakten zij ongetwij feld indruk. Bij den aanvang van de godsdienst oefening werd bekend gemaakt, dat op l Februari een tusschentijdsche verkiezing van een notabel zou plaats hebben we gens het bedanken van den heer Jac Bongers. REEUWIJK. Auto door de Brug. Het verkeer BoekoopReeuw ijk gestremd. Gisterenavond omstreeks half acht reed een zeswielige vrachtauto van óe fa. War- tenberg uit Nijmegen, beladen met knol rapen auto met lading inbegrepen eén gewicht vertegenwoordigende van ruim 11000 K.G. over de Middel'burgsche brug in de afdeeling Middelburg alhier, op weg naar Leiden. Tqen de auto met het voorste gedeelte de brug over was, en met de daar ter plaatse moeilijk te nemen draai naar de richting Boskoop, met het middengedeelte op het brugdek bleef staan, kraakte plotseling het brugdek doormidden en verzakte de aut in de brugopening. De lading moest worden overgeladen en werd met andere auto's naar Leiden ver voerd. Het kostte daarna heel wat moeite, om het gevaarte weer op den beganen grond te krijgen; tot diep in den nacht'werd er aan gewerkt. De weg van Boskoop naar Reeuwyk dorp is hierdoor gestremd. De autobusdienst Bos koop—Reeuwyk—Gouda onderhield den dienst Woensdag door de afdeeling De Tem pel via dorp Reeuwyk. Bij de brug is een bord geplaatst het op schrift hebbende het maximum toelaatbare gewicht voor de brug en wel 3500 K.G., zoo dat het gewicht met de vrachtauto wel verre was overschreden. Over de aangerichte schade aan de ge- meentebrug wordt met de fa. Wartenberg onderhandeld. Eenige jaren geleden is ook een groote touringcar door deze brug gezakt, waarna het brugdek geheel is vernieuwd. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Nederlaagserie Ch'r. Sportver. „De Jbdan Boys". De uitslag van en Zaterdagmiddag ge- speelden wedstrijd „De odan Boys"Gdud- sche Boys" luidde 43. ATHLETIEK. „Vires et Celeritas". Jaarlijksche wedstrijden voor meisjes en jangens. Op Zaterdagmiddag 1 Febr. organiseert „Vires et Celeritas" voor haar Meisjes- en Jongensafdeelingen de jaarlyksche ondet- linge zaalwedstrijden. De wedstrijden van gen aan omZH uur en worden gehouden In het gymnastieklokaal van de Kopschool aan de Karnemelksloot. Voor deze wedstrijden is-door de vereenl- ging en uit de leden een keur van aardige prijzen besohikbaar gesteld. 470e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Woensdag 29 Jan. Hooge prijzen: f 1000.—: 6038 8728 400.—: 537 1049 367*7 10785 12230 17793 20568 200.—: 2250 6822 10193 15086 100.—: 9170 10903 15545 17632 18829 18619 20600 Prijzen van f 70. 36 130 138 288 396 426 618 601 605 613 655 663 78 810 869 910 916 933 1114 1184 1308 1501 1624 1539 1674 1777 1803 1835 1883 1985 2019 2159 2175 2243 2557 2574 2626 2627 2709 2780 2811 2839 2849 2925 3033 3125 3145 3185 3284 3264 3426 3550 3564 3820 3846 4044 4199 4220 4256 4257 4316 4431 4665 4720 4804 4922 4969 4974 5066 5254 5275 5359 5435 5671 5599 5894 5926 6013 6125 6191 6397 6421 6611 6629 6724 6952 6997 7017 7124 7137 7260 7434 76wl9 7995 8173 8317 8337 8345 8413 8420 8564 8654 8911 894» 8964 8993 9125 9142 9344 9398 9473 9961 10064 10155 10179 10211 10329 10395 10440 10551 10867 11103 11308 11359 11361 11571' 11642 11704 11707 11776 11781 11816 11921 12016 12074 12146 12154 12253 12310 12259 12450 12483 12498 12518 12541 12633 12831 12942 12998 13065 13171 13223 13236 13265 13S32 13408 13472 13586 13696 13726 13927 13973 14028 14106 14197 14232 14417 14528 14574 14628 14841 14845 14890 14920 14983 15073 15262 15334 15354 15426 15408 15554 15633 15642 15821 15893 16163 16176 16194 16579 16870 16873 17100 17156 17205 17259 17262 17321 17412 17420 17455 17499 17518 17740 17751 17756 17787 17822 18211 18214 18282 18820 18848 18888 18925 18947 1907Q 19134 19170 19178 19331 19336 19436 19806 19923 19933 20040 20081 20255 20336 20407 20468 20525 20570 20646 20703 20716 20765 20789 20795 Nieten: 65 82 85 121 133 136 224 257 335 352 360 377 462 504 528 577 696 706 732 736 769 797 835 840 841 853 860 934 975 1)84 996 1099 1107 1132 1138 1145 1174 1198 1200 1260 1291 1299 1351 1372 1514 1534 1595 1602 1634 1654 1676 1824 1839 1856 1985 1932 1937 1950 2017 2061 2075 2078 2181 2188 2147 2214 2216 2290 2335 2373 2471 2493 2501 2521 2526 2536 2651 2696 2735 2865 2888 2918 2922 2957 2958 2984 3007 3036 3064, 3087 3106 3129 3238 3246 3249 3253 3263 3287 3303 3398 3421 3435 •348 J 3529 3560 3564 3685 3696 3618 3761 3814 3858 3863 3900 3939 3961 3992 4028 4040 ^049 4094 4095 4121 4138 4211 4224 4264 4408 4414 4437 4441 4462 4468 4487 4494 4556 4608 4613 4624 4629 4692 4701 4762 4754 4807 4820 48*3 4890 4917 4927 4932 5012 5024 5151 5189 5268 5303 5325 5337 6375 5384 5388 5389 5402 5413 5540 5550 5574 564 5691 5804 5833 5843 5848 5851 5862 5897 5904 6014 6076 6094 6115 6129 6157 6177 6231 6309 6324 6341 6419 6433 6488 6539 6549 6559 6606 6638 6668 6780 6806 6832 6852 6856 6860 6877 6896 7i2f> 6918 6927 6933 7072 7100 7106 7123 7123 7:52 7215 7323 7334 7367 7487 7499 7570 7826 7620 7624 7688 7706 7734 7773 7820 7859 7874, 7876 7889 7930 7985 7991 7993 8002 8009 8023 8046 8076 8102 8119 8122 8128 8177 8226 8253 8294 8328 8332 8388 8403 8425 8429 8446 8458 8459 8482 8502 8515 8556 8802 8571 8641 8647 8698 8715 8761 877 2 8809 8844 8851 8885 8903 8906 8946 8950 8961 8974 8998 9050 9162 9234 9303 9326 9353 9379 9390 9400 9415 9428 9433 9487 9497 9537 9602 9635 9650 965! 9C97 9747 9785 9799 9823 9837 9930 9967 9996 10016 10024 10060 10079 10127 10136 10141 10253 10255 10277 10282 10376 10386 10407 10417 10425 10430 10435 10458 10465 10521 10533 10634 10661 10725 10744 10787 10816 10842 10370 10891 10898 10956 10977 11018 11050 U062 11088 11125 11130 11142 11148 11208 11235 11266 11271 11352 11366 11586 11397 11542 11661 11676 11764 11852 11900 11Ö05 11960 11968 12004 12027 12113 12128 12137 12143 1216 12185 12206 12227 12270 12275 12320 12385 12424 12434 12447 12470 12522 12589 12616 12640 12690 12716 12722 12740 12741 12792 12821 12845 12846 1288i 12890 12894 12931 12941 12947 12955 12956 12975 12978 12987 13078 13175 13180 13252 13278 13280 13290 13302 13307 13327 13333 13341 13356 13367 13383 13395 13401 13459 13464 13467 13478 13487 13503 13505 13523 13525 13539 13644 13599 13698 13707 13717 13719 13796 13823 13834 13876 13886 13940 13942 13984 13986 13994 14012 14065 14081 14087 14126 14141 14149 14207 14211 14251 14263 14273 14286 14335 14376 14429 14336 14661 14569 14612 14627 14653 14656 14&7 14723 14765 14822 14826 14836 14837 14879 14928 14965 14987 14989 15037 15053 15104 15270 15278 15282 15318 15339 15359 15407 15425 15457 15506 15533 15543 15566 15574 15607 15658 15661, 15690 J5768 15774 15841 15901 -45902 15921 15922 15926 15976 16003 16008 16014 16027 16183 16334 16377 16397 16408 16460 16463 16496 16529 16554 16592 16611 16747 16752 -16761 16775 16822 16824 16829 16855 16831 16912 16918 16920 16944 16965 16977 16969 17016 17031 17044 1T074 17158 17159 17190 17213 17309 17828 17343 17406 17436 17445 17460 17511 17515 17551 17552 17601 17650 17672 17677 17758 17842 17844 17851 17964 17976 18009 18020 18061 18086 18095 18108 18158 18233 18291 18293 18297 18309 18351 18352 78563 18365 18447 18471 18480 18513 18529 18578 18601 18606 18686 18698 18703 18717 18721 18838 18833 18914 19054 19076 löl 10 19128 19147 19157 19222 19262 19302' 19803 19324 19334 19364 19393 19404 19415 19485 19496 19504 193C5 19547 19562 19574 19579 19589 19635 19673 19677 19694 19-710 19732. 19778 19706 19849 19865 19883 20025 20!0l 20123 20132 20187 20231 20275 20289 20325 20348 20369 20392 20418 20506 20529 20551 20564 20597 20599 20650 20663 20724 20740 20799 20823 20901 20914 20921 LAATSTE BERICHTEN. oVraffen van Mr. A. J. v. Vessem aan Minister Colijn. Minister van Defensie over de- leveranties van de firma Krupp. DEN HAAG. 29 Jan, Het lid van de Eer ste Kamer, Mr. A. J. v. Ve3»em, heeft zich tot den Minister van Defensie ad -in. met de volgende vragen gewend: Is het juist dat het millioenen guldens ge kost hebbende zware geschut van 28 c.M. 1. 45, waarvoor in 1913 de toenmalige Minis ter van Oorlog ad. int. de heer Dr. Coljjn de aanschaffing ten behoeve var. de kust verdediging sterk heeft bevorderd, wel ls geleverd maar nooit ia opgesteld, en of het verder juist is dat dit kostbar? jneeit moderne zware geschut in 1917 door de fis- ma Krupp is geleverd, eenige jaren geleden voor eenige duizenden guldens aan een par ticulieren wapenhandelaar is verkocht? Voorts vraagt Mr v. Vessem of de Mi- nist°r berei-i is mede te deelen hoeveel stuks van dit geschut door de firma Krupp naar aar-leiding van de in 1913 genomen beslis sing voor de kustverdediging is geleverd, of de regeling door den oorlog is vertraagd, en welke de totale kosten van aar.schaffing en opstelling zyn geweest? Miss Winter overleden. LONDEN, 29 Jan. Elizabeth Saxton Win- ter, de vroegere chaperone van H. K. H. Koningin Wilhelmina, is heden in haar wo ning op Saffronwalden in Essex overleden, na een week bewusteloos te hebben gelegen. Haar zuster is vorige week Woensdag over leden. Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Het Centraal Stembureau heeft in de plaats van M. J. de Wilde die zyn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangenomen, benoemd tot lid van die Kamer de heer Mr. G. van Baren, burge meester van Delft. Het nieuwe motorschip van de Rotter- damsche Lloyd „De Brastasi". Het nieuwe motorschip van de Rotter- damsche Lloyd, dat in aanbouw is by de My. „de Schelde" te VHssingen, zal ge- noamd worden „De Brastasi" naar het be kende vacantie-oord by Medan. WISSELKOERSEN. 28 Jan. 29 Jan. Officieel. Londen 7.29% 7.28% Berlijn 59.26 59.27 Parys 9.73% 9.72% Brussel 24.86 24.86 Zwitserland 47.97 47.98 Kopenhagen 32.57% 32.55 Stockholm 37.60 37.50 Oslo 36.65 36.65 New-York 1.45 u/,. 1.46*/ii Niet officieel. Madrid 20.20 20.20 Praag 6.11 6.11 Prolongatie 2 Beursoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs was vandaag een groot gebrek aan orders, zoodat de han del van bescheiden afmetingen bleef. Ten aanzien van de meeste locale fondsen heb ben zich geen nieuwe gezichtspunten voor gedaan en aldus wordt een afwachtende houding aangenomen. De 4 'i obligaties Nederland en Nederl.- Indië werden lager genoteerd. Oude schuld bleef nauwelijks op peil. Veel materiaal was er niet aan de markt, doch de belegglngs- vraag is verzadigd, ook door de jongste Staatsleening. De gemeentelijke en provin ciale obligaties werden hier en daar frac- tioneel lager genoteerd. City Service brachten het noodige leven in de brouwerij. Zy werden druk verhandeld waarbij de behaalde koerswinst gehandhaafd kon blijven. Amerikaansehe fondsen vefschrlden niet veel bij die van gisteren. Het pübliek wil de loop van zaken even afrierr, waartoe do berichten uit de Ver. Statu aanleiding geven. Rubbers waren prijshoudend, doch de om zetten gering. Tabakken verwaarloosd. Unilevers onver anderd. Aku's werden een kleinigheid lager genoteerd. Philips trokken niet aan. Suiker waarden waren bij de opening prijshoudend. Van de petroleumwaarden werden Kon. Olie iets hooger ingezet. Spoedig viel een kleine inzinking waar te nemen. Shell Unions trokken de aandacht. De geldmarkt was ruimer.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2