:ijn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwouhe. bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, ""Woensdag 3 Februari 19 3 B*? BOSKOOP, tJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I )it blad vei-schijnt dasreliiks. behalve Zon- efi Feestdagen I AAG I 74a Jaargang go 19130 L 11 Het verraderlijke gezicht. RHEID elfs al sschen ar te- ïchtig- onder Itjes. I hier- AZIJN s vóór azijn eelen. De diplomatieke besprekingen te Parijs. Omsingelingspolitiek der mogendheden. De talrijke conferenties der diplomaten te Londen en Parijs wekken ongerustheid in Duitschland. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE BUITENLANDSCH NIEUWS. eenige verplichting valt te beschikken ten aanzien van al het bondgenoot - grijpen uit het feit, dat deze wedstrij - eigenlijke Spelen, door niet minder dan FEUILLETON. 46 HOOFDSTUK XXIII Wr. Marshall doet onthullingen. (Wordt vervolgd.) aan, ingen. )LLE GARANTIE. Jmuiden. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Naar het Engelsch van LOUIS TRACY Nadruk verboden. ART GOUDA, Slechts wat hol en leeg is, kan opgeblazen zijn. ij Regeling van Hitler’s öpvolging? Een Triumviraat. Het heeft de aandacht getrokken dal Hit ler t»t driemaal toe in September 1935 op het partijcongres te Neurenberg, later in een redevoering te Detmold en nu op den 30sten Januari te Berlijn, er dert nadruk op heeft gelegd dat de duur van het nat-soe. regeeringsstelsel niet aan een persoon ge bonden is. „Wie van ons zoo zeide hij te Berlijn tiians de oogen siluit, weet dat achter hem tien anderen staan. Onze bewe ging zal niet vergaan. Zy zal Duitschland blyven leiden”. i Naar de Berlynsche correspondent van de Neue Zürcher Zitg. verneemt, "is inderdaad een regeling getroffen voor het geval Hitler om eenigerlei reden zijn functie als staats hoofd niet langer zou kannen vervullen. In dit geval zal de macht overgaan op een drie - manschap uit de ryksministers Goering, Hess en Blomberg. De twee generaals be- lichamen de militaire macht als ruggegraat van den staat. De correspondent voegt er aan toe dat di* besluit, t welk niet zal worden gepubliceerd, na rp beraad is genomen. Het is meege deeld aan allie leden der ryksregeering, de gouwleiders en de leiders der weermacht, die zich gillen tot geheimhouding hebben moeten verbinden. sloten, de staking, die reeds ernstige af me, tingen had aangenomen, voort te zetten. Dit besluit werd genomen nadat bestuursleden van den bond van transportarbeiders had den medegedeeld, dat de patroons niet wif- den onderhandelen voor het werk hervat was. Kort na middernacht, zoo meldt Reuter, bezetten de stakers alle toegangen tot de markt en beletten den vleeschtoevoer. Spoe dig daarop sloten de arbeiders der nacht ploegen van verscheidene verwante bed rij - teren U hebt me toch waarschijnlijk niet uit Londen heelemaal naar Inverness laten komen om een lang-vergeten schandaal-geschiedenis voor mij op te rakelen? Dat heb ik inderdaad wel gedaan! Hoor maar verder, dan zult u het begrij pen. Ralph Vane Meiklejohn verliet Loamshlre niet lang daarna. Twaalf jaar geleden werd een zekere Ralph Voles tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens oplichting. Het kind van mevrouw Marchbanks was in leven gebleven; het was een meisje dat de naam Winifred gekregen had. William Meiklejohn nam uit menschlievendheid de zorg voor het kind op zich en vertrouwde het toe aan Ha hnndo von mice Rnrllntf 'ria ov.nnn. sloten acht, dat er tusschen de Engel- sche en Russische regeerlngen bepaalde afspraken zijn gemaakt In elk geval heeft een deel der Engelsche pers de op merking gemaakt, dat een sterk Rusland momenteel zoowel een belangrijk tegen wicht vormt tegen een Duitsche supre matie in Europa als tegen een Japan - sche hegemonie in het Verre Oosten. Terwijl de Dultschers een krachtig En geland als een waarborg voor den vrede beschouwen, worden de Dultschers pijn- en de Sovjet-Unte als nieuwe schakel In de keten van het collectieve veiligheids- systeem, dat dan zou moeten worden 1 opgenomen in het handvest van den Volkenbond. 4. Handhaving van de Kleine Entente i besprekingen van Konlng Carol be'ref.t, worden vooral die betreffende de defi nitieve regeling der betrekkingen met I Sowjet-Rusland en de -regeling van de toestanden in het Donaubekken belang rijk gevonden. Alle te Parijs tot stand gebrachte buitenlandsch politieke resul taten, zoo zegt men, zullen waarschijn lijk in nauw contact staan tot de uit voering van de wenschen van Roemenië aangaande de bewapeningspolitiek. ken. meent men niettemin uit de com mentaren der Fransche pers af te kun- nen leiden, dat te Parijs met betrekking tot Duitschland een soort omsingellngs- j politiek is voorbereid. Te Parijs zou namelijk een program ma zijn opgesteld, dat de volgende pun ten omvat: 1. Een liquidatie van het Oost-Afri kaansche conflict, waarbij de eer van den, waaraan de vertegenwoordigers van morgen vóór de wedstrijden wordt door elf landen deelnamen. Zooals bekend kunnen de springschan- sen ook bU slecht weer benut worden, tylen haalt de sneeuw dan eenvoudig van boven en prepareert deze, zoodat zij niet gemakkelijk kan smelten. Welk eenenor- De geharde politieman zweeg even en Sir Reginald eerbiedigde dat zwijgen, tot mr. Marshall met een joviale uitnoo- diging om te gaan zitten en het zich ge makkelijk te maken, blijk gaf de droevige herinnering van zich te hebben afgezet. Ik heb miss Bartlett gevraagd mijn vrouw te worden, deelde de jongeman plompverloren mede. Drommels nog aan toe! Enfin, om eerlijk te zijn, ik had iets van dien aard wel zien aankomen. Ik heb te lang ge zien wat er in de wereld te koop is, om de kracht'van romantische gevoelens te ontkennen Tusschen haakjes: U hebt zeker al in den trein geluncht? Ja? Mooi Steek dan een sigaar op en vertel me alles. Sir Reginald voldeed aan het verzoek en zijn gastheer luisterde zonder hem een enkele maal in de rede te vallen. Toen het nauwkeurige relaas ten einde was. zei mr. Marshall: Wj De tijd is gekomen, dat ik u lp de hoogte breng van bepaalde feiten, die tot nu toe alleen aan de politie bekend zijn. Ik ben onafgebroken bezig geweest met het inwinnen van inlichtingen en ziehier het resultaat van onze nasporin- gen met betrekking tot Meiklejohn en de andere personen die in deze geschie denis een rol spelen: - Ongeveer dertig jaar geleden erfden William Meiklejohn en zijn broer Ralph Vane Meiklejohn van hun vader, een oude, goedgefundeerde en uitstekend be kend staand bankiershuis in Loamshlre, voor welk district William nu nog in het ettelijke ploegen arbeiders gewerkt om de baan in onberispelijken toestand te brengen. De nabijheid van het Rieser- meer schonE Bickel de mogelijkheid, eeu bijzonder procadé voor den bouw van de bochten te gebruiken: Hij laat uit het ENGELAND. Vleeschaanvoer en -vervoer inlA>nden ligt stil. ■1000 Slagers kunnen geen vleesch krijgen. Op een groote vergadering van de sta kende abattoir-arbeiders en transportarbei ders van de Londensche vleeschmarkt Smitlhfield, die te middernacht gehouden werd en een stormachtig beloop h^d, is be- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren Ouze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—4 uur Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Volgens berichten uit Boekare- be reikte Koning Carol te Londen en Pa ijs gunstige resultaten voor zijn land. Wat de onderwerpen van de Parijsche PLAATS I VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR 1NGEWACHT ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgknngh 5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 ’egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 26 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MBDEDBELINGEN1—4 regel, /2 elke regel meer OM Of de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden meüedeelingen bij contract tot zeer gereduceerde Prijs- Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn injrekoinen, teneinde van opname verzekerd te zijn. peesch verdrag, waarbij ook Oostenrijk I dient te worden betrokken, welks gren- zen bovendien moeten worden gegaran deerd door Roemenië en de Sovjet-Unie t. Een pact tusschen de'Sovjet-Unie en Roemenie naar het voorbeeld en tevens ter versterking Van het Sovjet-Russisch - Tsjecho-Slowaaksche verdrag Toetreding van Bulgarije tot den Balkanbond. 9. Een nauw samengaan tusschen Lon den, Parijs en Moskou. De verwerkelijking van deze punten zou ertoe leiden, dat op deze wijze het Noord-Oostelijke en Midden-Europeesche veiligheidssysteem met elkaar zouden worden verbonden. I Hoe dit zij, te Berlijn is het niet on gunstig type, niet bepaald slecht, maar nogal lichtzinnig, zooals men aannam, maar William werd door de plaatselijke opinie beschouwd als een soiled, be trouwbaar. setieus man, die ongetwijfeld de onkreukbare familietradities zou hooghouden. Tien jaar nadat ze aan het hoofd van de zaak waren gekomen, viel er niets ernstigs op een van beide broers aan te merken: zelfs op Ralph niet, al nam men algemeen aan dat deze nog wel eens naar Londen ging om de bloe metjes bulten te zetten. Maar toen, Wil liam was al candidaat voor het Lager huis. werd Ralph in een schandaal ge wikkeld. 1 dat toentertijd veel stof deed opwaaien in de kleine provinciestad. Met hem was er een g<Avernante bij een van de aanzienlijke families in Loamshlre en betrokken en de naam van die gouver nante was. Bartlett. Sir Reginald wierp den spreker een blik toe. die verried dat hij zich door deze mededeeling niet erg op zijn gemak voeideé Hij huiverde bij de gedachte, dat zelfs een schaduw zou kunnen vallen op den naam van het meisje dat hij liefhad. Mr. Marshall, ofschoon hij even ophield, deed alsof hij niets merkte van wat er in zijn bezoeker omging. Ik heb géén vaststaand bewijs, ging de commissaris voort, ofschoon ik er an derzijds geen moment aan twijfel, dat de vrouw in kwestie ons nu bekend Is ais Rachel Craik. Ze kwam toen in Ralph Meiklejohn’s macht en is daar sindsdien in gebleven. Twee jaar later werd Loam- In onverzwakten vorm. 5. Handhaving der onafhankelijkheid van Oostenrijk als conditio sine qua non voor den vrede in Midden-Europa Van deze punten wordt speciaal^e- wag gemaakt in de Temps, maar ocWin andere Fransche bladen (Oeuvre, In- transigeant, Humrfnité en Ere Nouvelle) komt men nog een viertal programpun- ten tegen i b. Het sluiten van een Midden-Euro- Den volgenden dag werd Reginald Carshaw allerhartelijkst door den com missaris !n diens hotel in Inverness be groet. Ik moest er eens een paar dagen uit. verklaarde hij opgewekt; op hoog bevel van mijn dokter, weet want an - tiers hadden ze me, om zoo te zeggen, niet van mijn stoel in de Yard gekregen. Neen, er mankeert me niets zoo ge- zondais een vlsch, maar op mijn leeftijd mqef je zorgen dat je fit blijft, en de boog kan nu eenmaal niet altijd gespan nen zijn. Ik voelde eigenlijk wel dat mijn oude lijfarts gelijk had. Maar dat neemt niet weg. dat ik instructies heb achter gelaten om alles betreffende Winifred direct hierheen te seinen. Ik mag dat «nd. Ik heb zelf een klein meisje gehad, dat, als ik haar had mogen houden, nu ongeveer net zoo oud zou zijn geweest DUITSCHLAND. AAN DEN VOORAVOND VAN HET STARTSCHOT, sneeuw in aantocht. Blokken ijs uit de Riessersee dienden voor den boiiw van de bobbaan. Onze bijzondere V.P.B.-correspondent te Oarmisch schrijft; Nog slechts enkele uren scheiden ons hier te Oarmisch van het oogenbllk, waarop het Olympische vuur zal worden ontstoken en de deelnemers uit alle lan- j den ter wereld hun plechtige intocht in het ijsstadion zullen houden. En heel kort daarop zullen de eerste bevelen van de starters weerklinken. Meer dan 1000 athleten uit 28 verschillende landen zul len daarop hun krachten op ijs en sneeuw met elkaar meten. Het weer niet al te best, in het dal heett het de laatste dagen aanhoudend geregend, zoodat sneeuw en ijs in niet ai te beste conditie waren. Gelukkig viel in de hoo - gere regionen nog al wat sneeuw, zoodat men de skiloopers onder leiding van de verschillende trainers 's morgénsvroeg reeds de bergen ziet intrekken. Daar de verschillende terreinen en trajecten, waarop de Spele_. gehouden zullen wor den echter allen betrekkelijk laag lig gen, zag met de toekomst, nog eenige dagen geleden wat donker in ook al heeft het organisatiecomité, zooals bekend, maatregelen genomen, om bij slecht weer de wedstrijden In hooger gelegen streken doorgang ttUfoen vinden. Gelukkig zijn de weersomstandigheden sinds gisteren echter wat beter gewor den en op het oogenbllk hangen zware sneeuwwolken boven hét dal, die elk oogenbllk hun witte last op den bodem kunnen laten neerzinken. De generale repetitie van Zondag. L.i. Zondag heeft men in het skista- dion een soort generale repetitie gehou- gcuiaitnciija. iyo-ia oiuviuvxi. via. ccn viivii uuliucu vc gcuruiavu mj »»vv me drukte er op het oogenbllk te Gar- ijs van het meer blokken kernijs zagen, mlsch heerscht, kan men het best be- waarmede met sneeuwcement de boch- grijpen uit het feit, dat deze wedstrij - 1 ten der bobbaan als een bouwwerk ge- I met.qpid worden. Een baan, die zoo Ke- Toen koning George van Engeland be graven werd, verschenen, teneinde deel te nemen aan de rouwplech'.lgheden, in de Engelsche hoofdstad tal van vorsten en diplomaten. Het merkwaardige geval heett zich voorgedaan, dat zich het mee- rendeel der hooge bezoekers daarna, als op een aigesproken sein, naar de Fran sche hooidstad begaf, om daar tal van politieke, problemen aan te roeren In de Duitsche pers werd dan ook gewaagd van een „Diplomaten-Run nach Paris In elk geval heeft men, volgens het U. D., Ie Berlijn het gevoel, dat de tal- looze besprekingen, die de laatste dagen te Parijs zijn gevoerd en nog duren zij gedeeltelijk voort over het alge meen een antl-Duitsch karakter droe- I gen en ertoe dienden om de sterkte van Duitschland. dat weer over een te duch- j ten weermacht beschikt, aan banden te leggen. betrokken, in het gedrang raakt; wan neer dit mocht lukken, zou in Europa een nieuwe (tegen Duitschland gerichte) gemeenschappelijke actie kunnen wor den voorbereid. 2. Herstel van het front van Stresa, omdat dit een volstrekte voorwaarde is voor de oplossing van het Midden-Euro peesche probleem. 3. „ Ratificatie van het bondgenoot- ic.cu BviwFvo schappelijk verdrag tusschen Frankrijk tot de ontwikkeling van den internatio nalen toestand. ten der bobbaan als een bouwwerk ge- den, vijf dagen voor het begin van de metseld worden. Een baan, die zoo ge eigenlijke Spelen, door niet minder dan bouwd is, kan slechts beschadigd worden lü.OüO menschen werden bijgewoond. He- door een kantelende slee, wat in wed- laas regende het ook dien dag, zoodat de ware stemming eigenlijk ontbrak. Het wonderlijke bij deze wedstrijden was, dat de verschillende landen hun beste sprin gers op den achtergrond hebben gehou den. Alleen Zweden maakte hierop' een uitzondering Klaarblijkelijk wil men elkaar nog in het onzekere laten over ‘t kunnen der verschillende deelnemers. Schitterend sprong de Zweed Erikson, geen der partijen, die bij het geschil zijn lijk getroffen door de omstandigheid, dat een sterk Duitschland door vele En- gelachen niet een garantie voor den I vrede wordt geacht, maar integendeel ais een gevaar Kortom: in Duitschland huldigt men de opvatting, dat de vele besprekingen tusschen de diplomaten na koning George's dood, die plaats von den, zonder dat Duitschland er bij werd betrokken, nieuwe ongerustheid in het leven hebben geroepen met betrekking die ondanks de natte sneeuw, niet min der dan /i mater ver sprong. Deze Zweed heeft eep sctutterende'stijl en men ziet dan ook met belangstelling uit naar^.de prestaties, die hij tegen de aan overwin ningen gewende Noren, zooals b.v. Bir ger Ruud, zal leveren. Nog eens de bobbaan. Een eigenaardig volkje hier zijn de deelnemers aan de bobsleewedstrljden. Die zien het grootste gevaar zonder vrees in de oogen. Onderdeden van seconden beslissen hier en hand en oog mogen niet falen,,indien de slee met een snel heid van 1(X) kilometer naar beneden suist. Daar is in de eerste plaats Dona Fox, de Amerikaan met het buldoggezicht, die met zijn grappen geheel Garmisch amu seert. Een markante verschijning is ver- def de wereldberoemde Reto Sapadrutt uit St. Moritz. Hij zoekt de universitei- ten, waaraan hij studeert altijd uit naar de ligging der verschillende bobbanen. Zoo. heeft hij dezen winter in München gestudeerd. Zelfs Kilian, de Duitscher met het wereldrecord, moet voor hem op zijn teilen passen. De deelnemei-s aan de bobsleewedstrij- den hebben hun tenten opgeslagen in het Riesermeerhotel, waaraan zij met h’üft bonte kleoding een kleurige noot verleenen De baan, waarop de wedstrijden zullen worden gehouden, is waarschijnlijk wel de. mooiste ter Wereld. Gisteren heb Ik daar nog eens een praatje gemaakt met baanchet Bickel, die er voor moet zor gen, dat hier alles klopt, fte bochten van de baan moeten uit. soliede, vast ijs be staan, terwijl in de rechte stukken ijs I slechts den ondergrond moet vormen, j waarop een licht, stevig aangevroren I sneeuwdek de sleden het noodlge hou vast geeft. Het is te begrijpen, dat aan deze eischen ook bij de allerbeste weers omstandigheden «niet gemakkelijk te voldoen is. Tot diep in den nacht en vroeg Jn den GOUIMJIE COURANT opgemerkt gebleven, dat Litwinof, den J Russischen minister van buitenlandsche zaken, die zelfs door koning Edward ggen. I VIII is ontvangen, in de Engelsche Ofschoon niet over offlcieele gegevens hooidstad een zeer hartelijk onthaal te 1 beurt viel, zbodat men het niet uitge- hetgeen er de laatste dagen in den loop sinten «rnt dat pr t.niwphpn hp F.ncrpi, van vele onderhandellngen is af gespro- strijden als deze slechts zelden voorkomt. En komt het een enkele maal voor, dan is Bickel met zijn mannen direct ter plaatse om de aangebrachte schade te herstellen. De bobrenners kunnen er dan ook wel heel zeker van zijn, dat hun wedstrijden onder de allerbeste omstandigheden zul len worden gehouden. (Nadruk verboden). parlement zit. Ralph was geen overmatig shire^döor nog een veel grooter sensatie -_A. x _._x -f opgeschrikt. Een heer, jong* van goeden stand, - March banks heette hij werd doodgevonden in een steengroeve, niet ver van het huis der Meiklejohn’s. Hij was erin gevallen of erin gegooid. Me vrouw Marchbanks, over wie de over leden oude heer Meiklejohn voogd was geweest, stierf in het kraambed, tenge volge van de schok die de tijding van haar mans dood haar gaf en al spoedig Meek dat haar gehëfele vermogen ver bruikt was in leeningen aan haar echt genoot, 8eld had gediend voor ris kante effecten-speculaties. Mrs. March banks was voor haar trouwen een ge vierde soclety-schoonheld geweest en haar vermogen werd op minstens tach tig duizend pond geschat. Het was des te onbegrijpelijker dat haar man een dergelijk fortuin verspeeld zou hebben met dolzinnig gespeculeer, omdat hij een kalm, rustig vriendelijk man was ge weest, het type van een deftigen, gegoe den, degelijken, gentleman uit de pro vincie; iemand op wl^n letterlijk niets te zeggen viel, die zijn jonge, mooie vrouw op de handen had gedragen en van 4ien geen andere liefhebberij be kend was als het kweeken van zeldzame orchedeeën. En daarbij, hoe was het te verklaren dat mrs. Machbank’s bankiers, notabene de zoons van haar overleden voogd, hadden toegelaten dat zij op deze niets-ontziende wijze geruïneerd was. Toen mr. Marshall weer even zweeg, vroeg Sir Reginald, wlen het steeds moellijker was gevallen geduldig te luis de hoede van miss Bartlett.'de ex-gou- vemante. v Goede hemel! Dat kind moet onze Winifred zijn, riep Sir Reginald ont hutst. Juist; nu zijn twe waar we wezen moeten. Ze is het evenbeeld van haar moeder, zooals Voles verklaarde en ik voor mij houd dien mijnheer Voles voor niemand anders dan Ralph Meiklejohn Ze moet uit het land verdwijnen, niet waar? Waarom? Waarom vertrok Ralph met de Noorderzon uit Loamshlre direct': na den dood van haar vader, tengevolge van een ongeluk?

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1