l De wereldreis van Hr. Ms. KXVIII. Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerd^ oplage 7500 ex N nieuws- en ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA* EN OMSÏREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVÉEN, ZEVENHUIZEN, enz. ■f Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, btl onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. 74" Jaargang EEN PRACHTFILM •z 2200 300 ex. ant ze O huizen euwijk woude EERSTE BLAD. VAN DEN LUIT. TER ZEE 2e KLASSE M. S. WYTEMA, oudste officier a. b. van H. M.’s K. XVIII. Het verraderlijke gezicht. Kweek geen onnoodige onrust. Zaterdag 8 Februari 1936 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN |fflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK jfe blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen JGER. FEUILLETON. HOOFDSTUK XXV. de brutale bullebak die voorgegeven had zeel water in de boot, den, dan kan het weg- De Commandant van H. M.’s K. XVIII Luit, ter Zee le klasse p. C. M. Hetterschy. De tocht van Neerland’s onderzeeboot de K XVIII die onder commando van den luitenant ter zee le klasse D. C. M. Hetterschy, den I4en November 1954 te Nleuwediep is aangevangen en op den toot deelde, van Ijzeren tralies waren voorzien. De kruk van haar slaapkamer- Na een voorbereiding van slechts zes weken in de fabriek te Haarlem, vertrok de heer Wytema met de omvangrijke en zware illm-apparaten van Polygoon naar den Helder en werd de K XVIII opnieuw met eenlge honderden kilo's aan toestel len, tilms en lampen verzwaard, die In de toch reeds overvoUe onderzeeboot de allerlaatste open ruimten opvulden. De reis van Hr. Ms. K XVIII is wel de/- zwaarste geweest, die ooit door een on derzeeboot ter wereld werd volbracht. Dagenlange stormen op de groote oce anen maakten het werken aan boord, reeds zonder dat er gefilmd werd, uiter mate zwaar. En niet het minst voor den heer Wytema, die als oudste officier aan iN-HUIS EDITIE 7500 1100 3500 2350 1650 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Tegenspoed en slecht weer brengen de menschen samen. het hoofd niet te wordt gemakkelijk verschillende an- bruikte levensmid- (b.v. de aardappe lwaardig eiwit hel- (b.v. de peulvruch- lucten) ons in sa maar de gewenschte veren. van dit alles komt L. melk en ons ijks rantsoen... en eiwit ook wat is met wat we van- eenvoudig voedsel olkomen gedekt. wel gemakkelijker Naar het Engelsch van LOUIS TRACY Nadruk verboden. i ue orutaie ouneoax uie voorgegeven naa J haar vader te zijn, bezaten voldoende menschenkepnls om te begrijpen dat de gelijkmoedige kalmte, waarmee Winifred hen tegemoet trad, allerminst als een bewijs van onderwerping moest worden opgevat. Ik moet een middel bedenken dat dat gezanik eens en voorgoed uit is. mopperde Voles, toen hij in de beneden kamer met Rachel alleen was. Het Is een heele toer om die heks klein te krijgen De omgang met dien verduivelden baro net heeft een ander mcnsch van haar gemaakt Hij liep met groote stappen het vertrek op en neer. Opeens bleef hij stilstaan goon vertoonde met het doel tot een film van de reis van H. M.’s K XVm te geraken, was deze zoo opgetogen over den illmischen kijk van den vergevor- derden amateur, dat spoedig vaststond, dat het plan werkelijkheid zou worden. :A>nnj van mijn moeder go lfte Winifred; ik ben er van Wanneer men onbevooroordeeld de ont wikkeling der internationale verhoudingen beziet, dan tornt men geregeld op tegen het kweeken van onnoodige onrust. Niemand zal kunnen loochenen, dat de wereld steeds in politieke en economische beweging is en dat deze beweging ontstaat door de botsing der verschillende belangen. Het zyn de be langen, die ten slotte den doorslag geven en wanneer die belangen zoo dringend worden zonder dat de andere Staten genegen zyn, in meerdere of mindere mate toe te geven, dan k a n de internationale verwikkeling tot een wereldoorlog leiden. Men mag dus nimmer vergeten, dat het de belangen zyn, die de wereld regeeren en ’s werelds loop bepalen. Daarbij komt de meer of mindere mate van oórlogzuchtigheid. Deze wordt tenslotte door het Volk bepaald en niet door Regee- ringen. Regeeringen nemen het initiatief tot den oorlog, maar zij gaan daartoe niet over, wanneer zy niet weten, dat zij de mentaliteit van het Volk achter zich hebben. Werken er in een Volk krachten, die den oorlog wen- schen, welnu, dan zal zelfs een kleine be- Jaagentegenstelling maken, dat het zwaard uit de scheede wordt gehaald. Ziet men ech ter in breede lagen op tegen de ellende, welke een oorlog teweegbrengt, dan moeten die tegenstellingen wel zeer scherp zijn, wil de vernietiging een aanvang nemen. De wereld verkeert gelukkig in den laat- sten toestand. Men is nog ten volle bewust van de misère, die 1914 heeft teweegge bracht en men beseft verder, dat de over winnaar in den huidigen strijd niet veel meer beteekent dan de verliezer. Zy hebben het beide even slecht. Daarbij komt, dat wanneer men de kleinere verschillen buiten beschouwing laat, twee groote wereldpro blemen zich hebben aangediend, n.l. de moei lijk te overbruggen tegenstelling: Oost en West en ten tweede: het kapitalisme en het communisme! Het Westen domineert nog; begeven de Westersche mogendheden zich in een onderlingen strijd, welnu, dan is zijn rol uitgespeeld en heeft men af te wachten, wat er daarna zal geschieden. Elk logisch denkend mensch weet, dat de oorlog nimmer zal kunnen worden geban nen. Het is een uitvloeisel der natuurwet. Wèl kan men een bestaande mentaliteit be nutten om den oorlog zoo lang mogelyk uit Moeder en zoon. In een week moet Ik haat hebben, hamerde het In Sir Reginald’s hersenen, terwijl de expr.ess hem In bliksemende vaart wederom Zuidwaarts voerde. En kele uren na zijn aankomst In Scotland had hem een telegram bereikt. Zijn eer ste, hoopvolle gedachte was geweest dat het nieuws omtrent Winifred bevatte, maar het bleek een antwoord van den Directeur der fabrieken In Yorkshire op zijn eigen brief. Deze, aan wlen hij zijn diensten had aangeboden, hield hem aan zijn woord. „Niet later dan den twlntlg- sten”, luidde het kort maar krachtig in het telegram. Sir Reginald had namelijk gevraagd wat den laatsten datum was, waarop hij op kantoor werd verwacht. Het was nu Zaterdag, den elfden. Maan dag over een week moest hij zijn nieuwe taak aanvaarden, wilde hij niet een mo- reele verplichting schenden die hij vrij willig en uit eigen beweging op zich had genomen Ik zal haar vinden, hield hij zich zelf nadrukkelijk voor Na overleg te hebben gepleegd met mr. Marshall’s plaatsvervanger, sponnen zijn en Het een zware vuist neerkomen ud gedachten verder, zou zijn eerste werk een blad van een buffet waarbij hij zich zijn voor een speciale huwelljksvergun- toevalllg bevond. Verdraaid nog aan toe! viel hij toen uit Ik geloof dat Ik het heb Ik moet te stellen. Dat is ons aller plicht. Wanneer men met de voeten op den bodem blijft staan, beseft, dat een leuze „nooit meer oorlog" steeds een leuze zal blijven, maar dat men moet aankweeken de neiging om geschillen op vredelievende wyze op te lós sen, dan is het tevens een dure plicht om onnoodige onrust te voorkomen. Onnoodige onrust wordt eveneens door belangen gekweekt. Men denke in dit ver band aan de groote en machtige groep van de wapenfabrikanten, die niets liever zouden willen zien, dat men steeds meer wapens bestelt, terwijl, indien de oorlog mocht uit breken, deze promotors zich achterbaks zul len houden in de meest veilige stellingen. Het is onnoodige onrust kweeken, wan neer men betoogen houdt over de geweldige troepenmacht, die Duitschland gereed zou houden achter de gedemilitariseerde Rijn provincies. Is dat niet natuurlijk? Heeft Frankrijk ook niet een formidabele macht in die grensstreken? Waarom zou Duitsch land die nationale plicht niet eveneens ver vullen? Indien Duitschland zulks niet deeu, dan lag Duitschland open en bloot voor een invasie, wanneer zulks in de kraam der an deren te pas zou komen. De hoofdzaak is, dat het Rijngebied gedemilitariseerd blijft; men kan hierover oordeelen hoe men wil, maar Versailles heeft zulks gedecreteerd en zoolang Versailles niet gewijzigd is, zoolang dient men zich aan de afspraken te houden, wil men den vrede bewaren. Het zich in eigen land versterken voor eventueele mo gelijkheden, mag nimmer beschouwd worden als een onjuiste daad, tenzy men de uit gesproken bedoeling heeft om aan te val len. Hierover echter is niets positiefs be kend, integendeel. Duitschland laat geen gelegenheid voorbij gaan om zyn vredeswil te bepleiten. Het is ook een kweeken van onrust om de aandacht te vestigen op een waarschijn lijk verbond tusschen Duitschland en Japan. Dat behoeft immers niet op oorlog of op i agressie te wijzen, nu de algemeene wereld- mentaüteit op vrede gericht is. Tusschen Japyn en Duitschland ligt Rusland. Moskou heeft het nimmer onder stoelen en banken gestoken, dat het de wereldverwording ■wenscht, teneinde de Bolsjewistische ge dachte gemeengoed te maken. Een band tusschen Duitschland en Japan zou derhalve heel wat gezonder zyn voor de wereldrust dan het verbond tusschen Frankrijk en Rus land, welk verbond intusschen nog niet ge- I ratificeerd is. Men betrachte de noodzake- lyke nuchterheid en men kweeke geen on noodige onrust. dl lange jaren van hun samenwonen, wel eens zachtere gevoelens voor Wini fred gekoesterd hebben; van dit moment deur was verwijderd en als ze naar bed af kende miss Crolk geen genade meer Je deed beter je een beetje te kal- meeren, adviseerde ze norsch. Als Je soms honger hebt er wordt zoo aan stonds wat boven gebracht voor Jou en mr. Greyfoot, die Je een paar dagen ge zelschap zal houden. BIJ deze woorden keek Winifred onwil lekeurig om zich heen en ontdekte dat In het npme vertrek nog een derde per - soon aanwezig was. In een grooten stoel in 20 gr. volwaar- van de hoeveel- noodig hebben) 1 ‘Ös, die de concur- e levensmiddelen persooj inisgei •nd” van volwaar- zich over verdere Luit, ter Zee 2e klasse M. S. Wytema aan zijn film-arbeid. zien dat Ik haar met Fowle Iaat trouwen den had. HIJ was zich bewust geweest Dat is de eenlge oplossing go r iiscii eiii r ram verwijderd kunnen houden, hebt u het mis. Als u mij hier gevangen houdt, zal hij mij vinden en mij bevrijden. Daarom, laat mij los voor u zelf in groote moei lijkheden komt! I Rachel Cralk kwam onder den Indruk van de moeste uitbarsting van het meis je. Wat ze in haar opwinding uitflapte bewees maar al te zeer dat het gevaar, dat Voles en Melklejohnvreesden, verre van denkbeeldig was. En al mocht ze, in ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omatreken (behoorende tot den bezorgkring) i 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 9üJ5. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels /2J6 elke regel meer ƒ0.51. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en Ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gefeduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ddeld (de magere iets minder) 30 weer van de „vol- itellen we dus het ksche gebruik per dan ontleenen we vaardig eiwit, het- jovengenoemde 20 Is brengt op 35 gr., ft van de dagelijks heid. ie volgens deze me- ■onj) a 9 ets. ‘ijjjkn helpt ging werd de sleutel omgedraald en met - genomen door Rachel Cralk, die ’snacnts als cipier scheen dienst te doen. Maar toen haar eerste radelooze woede en de, als reactie daarop gevolgde, doffe wanhoop, geweken waren, kwam er iets van weldoende berusting over haar, het vaste geloof dat er redding zou komen opdagen, werd steeds levendiger. Ten slotte was ze maar luttele mijlen van Londen verwijderd en niet ergens In de geleund, zat de man, die zijn arm ge- j ondoordringbare wildernis... En zoowel broken had bij de nachtelijke botsing Rachel Cralk, als de ruwe Greyfoot en tusschen Voles’ auto en die van Sir Re „nnmanatran glnald Carshaw en loerde naar haar. Ja, mengde hij zich nu op zijn ge- wenen rulgen toon In het gesprek. Ik mag dan geen vroolljke kameraad zijn, juffertje, mijn gezónde arm heeft nog kracht genoeg om den adem uit dltn Jongen windbuil te knijpen, als hij het hart’ in zijn lijf heeft om zich nog eens te vertoonen En Ik geef je van mijn kant ook den raad om je bedaard te houden want Ik ben niet In de stem ming om een opspelend vrouwmensch aan te hooren. Je staat onder mijn be waking en als je het me lastig maakt, zul Je er van lusten, versta je! Hoe ze de volgende, vreeselijke dagen, met den afstootelljken Greyfoot voort durend om zich heen, doorkwam, wist Winifred zich later ter nauwemood te herinneren Ze merkte op dat de ven sters van de zitkamer, die ze met Grey- elk als belangrUke «kt het bijna van- ie als het ware de nelk voorstelt, eai rdeeren eiwitvoed- nlhg te zorgen. Geen macht ter wereld zou meer tusschen hem en Winifred ko men. wanneer hij haar eenmaal gevon- van een diepe, warme genegenheid voor het meisje, maar dat zijn liefde zoo sterk was als hij van deze dagen van onrust en scheiding had ontdekt, dat had hij niet geweten. Hij hongerde letterlijk naar een glimp van haar gezicht, naar een enkele klank van haar prettige stem, 1 naar een lach van haar zachte oogen. 1 Het was niet vroeg meer, toen hij in Londen arriveerde, maar dat weerhield hem niet om van af het station recht streeks naar Scotland Yard te gaan en de brief van mr. Marshall, dien hij kon toonen, werkte als een „Sesam open u!” Anders zijn ze op de Yard niet zoo toe schietelijk voor late bezoekers. De Inspecteur, die den recherche-com- mlssarls verving, las met zorgvuldige aandacht de Instructies van zijn chef, raadpleegde vervolgens een agenda en zond daarna een ordonnans naar de po litie van de sectie waarin Fowle’s kamers gelegen waren, een tweeden agent naar de autoriteiten onder wie Henry Street ressorteerde en een derde naar mr. Mel- klejohn’s kamers en het Lagerhuis, om daar eens poolshoogte te nemen. Toen wendde wendde hij zich tot den bezoeker met de meededeellng, dat de theater-agent, wiens brief Sir Reginald In Winifred’s pension In handen had ge kregen, dien middag uit Partje was te ruggekeerd en. vernemende dat de poli tie Inlichtingen van hem wenschte, zich direct met Scotland Yard In verbinding had gesteld. (Wordt vervolgd.) 11 Juli 1955 te Soerabaja Is beëindigd, Is als een glorierijk moment van Neder land’s zeevarend volk, in ’t bijzonder van de Kon. Ned Marine, In de wereldhisto rie geboekstaafd. De voorbereidingen voor den zwaren tocht van 25.000 mijlen over zee, gedu rende acht maanden over zeven oceanen uitgevoerd, had reeds terecht de alge- meene bewondering gewekt voor den durf en de energie van onze marine mannen, maar de volvoering van deze geweldig zware taak en dé, correcte wijze waarop dit is geschied, ondanks het feit dat de elementen schip en bemanning ontzaggelijk veel te doorstaan hebben gegeven heeft over de gansche wereid waar Nederlanders wonen en overal waar zeevarend volk hulst, een enthou siasme gewekt als nooit te voren, voor deze nergens ter wereld nog ooit ge leverde prestatie. Met groote spanning Is In de dagbla den het verloop van den tocht gevolgd, Nederland heeft meegeleefd met de kra nige bemanning, die in de zoo bekrom pen ruimte van dezen onderzeeër nood weer en ongemakken hebben doorstaan om in alle werelddeelen de Nederland- sche vlag te toonen en om medewerking te geven aan wetenschappelijke onder- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar da y/ÉM bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Cr E. interc. 2745. Postrekening 48400. 49 U heL stolen, snifte Winifred; Ik ben er overtuigd! Jullie bent bang dat, nu ik ouder word, de een of ander me zal her kennen. Die verschrikkelijke man zei immers dat Ik het evenbeeld van mijn moeder ben en om die gelijkenis moet ik uit het land weg. Jullie zijn bang, dat is de zaak, maar Ik niet ,en daarom tart ik jullie. Zelfs lady Carshaw vond, direct toen ze mij zag, dat mijn gezicht haar bekend voorkwani. Ik trek me niet zoo veel van jullie aan en als u denkt dat jullie praatjes me om den tuin kunnen lelden, of mij voorgoed van Reginald Verwijderd kunnen hnuden hebt u het zoeklngen, waarvoor Prof. Venlng Mel- nesz de reis medemaakte En bij de be houden aankomst In Soerabaja heelt alom een kreet geklonken van vreugde maar van bewondering tevens. Van deze zoo merkwaardige reis van acht maanden is een precleuse film ge maakt, die als een kostbaar document voor de Kon. Ned. Marine zal blijven bewaard. Dat deze film tot stand kon, komen js te danken aan het initiatief van den luitenant ter zee 2e klasse M. 8. Wytema. Als amateur-clneast had de heer Wyte- ma reeds vele smalflmopnamen bij den onderzeedlenst vervaardigd en toen hij deze opnamen In den herfst van 1934 aan den directeur van de Filmfabriek Poly- I boord, de rechterhand en plaatsvervan ger van den commandant was, en In ver band daarmede een groote verantwoor delijkheid te dragen had. En als de K XVin een haven binnenliep, en de be manning het nauwe verblijf aan hoord kon verlaten om op den wal de beenen

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1