Maak die slijm los aeem AKKER s ABDIJSIROOP •p* - 1 29 FEBRUARI N BIJ RADION die slijm is de oorzaak van Uw benauwdheid, Uw kortademigheid, Uw onophoudelijk hoesten. Slel toch vertrouwen in de beproefde Abdijsiroop, dan komt de prikkeling der slijmvliezen tot slaan, de aandrang tot hoesten verdwijnt, zoodra de ver zachtende genezende werking doordringt tot in de verborgenste schuilhoeken van Uw borst en longen. Italië en het Abesssynisch conflict. Nieuwe fronten. Collectieve veiligheidspacten. Krüsrt de Eifeltoren een concurrent SLECHTS TOT 1936 Damrubriek. C O R A N TENRECLAME I»NtET TE VERVANGEN. Platst dus Uw advertentie in de GOUDSCHE COURANT. Per rickshaw in Durban. te strektyp* en bij te komen van de ver moeienissen der lange zeetrajecten, dan nam de heer Wytema de zware toestel len op den schouder en filmde van den grond en uit de lucht het merkwaardige van het land en de gebeurhjuneden, die zich aan den wal voordeden. Een welgemeend saluut aan den heer Wytema voor zijn energie, uithoudings vermogen en bekwaamheid is hier dan ook zeker op zijn plaats; maar daarnaast dan ook zeker een even krachtig saluut voor commandant, professor Vening Meinesz>(. of ticieren, onder-officieren en manschapen niet alleen voor hel volbrengln van de groote prestatie, die de reis zfelve reeds was, maar óók voor de wijze, waarop zij het den filmenden luitenant mogelijk maakten een film toe stand te brengen, die zoo goed is, dat zij als hoofdfilm in de programma's van tientallen bioscopen hier en overzee zai worden vertoond. En numet Hr. Ms. K XVIII op reis. Met een 20.000 mij is vaart zullen wij ie onderzeeboot en haar kranige beman - ning volgen over de oceanen en langs de havens van de 5 werelddeelen. 14 November 1934 Duizenden roepen de K XVIII een laatst vaarwel toe als deze het ruime sop kiest. Bij de uiterton treedt opperschip- per Boskamp naar voren om volgens oude traditie den commandant na mens de bemanning een goede en voor spoedige reis toe te wenschen. En dan slaan de Diesels volle kracht vooruit en klieft de scherpe boek de zeeën. Spoedig voelt iedereen zich thuis aan boord, alles komt op orde, de dagelijk sche werkzaamheden nemen een aan vang. Controleeren van de duikervesten nazien en repareeren der trossen, dek- schuren. Werk in overvloed! PuncÜfcl, de haven van Madeira, komt in zichlrWe landen en met de beman ning niÉken we een tocht naar de ber gen. Zéven dagen later wordt geankerd op de reede Van St Vincent, waar in zee brandstof wordt bijgeladen. Prof Vening Meines® gaat met een draagbaar slinger toestel ftfia wal om zwaartekrachtmetin gen te verrichten. Dan wacht de K XVIII een nieuwe verantwoordelijke taak. Mid den op den Atlantischen Oceaan zal van een vboraï' vastgestelde plaats af, de koene bemanning van het KLM.-vlieg tuig „de Snip" op de Kcrstvlucht naar West-ïhdië vfln radio-peilingen en weer berichten worden voorzien. Een teleur stelling was 't voor de bemanning, dat ze de ..Snip" niet te zien had gekregen; een voldoening, dat ze er toe had bijge dragen, dat de sprong van 3600 K M. over water werd volbracht. Op weg naar Kakar in Weüt-Afrika wordt Kerstmis aan boord gevierd. Vijf- en-dertig menschen in eenruimte vol machinerieën van 12 bij 3 meter, ver^van huis. Een ruwe zee. een papieren Kftst- boom, een „drie in de pan", als aller heerlijkste Kerstversnapering. Een sober heid, die menig Kerstfeestvierder tot na denken zal stemmen. Dakar! Nieuwjaar! Dansers, die van geen ophouden weten en uren achtereen met hun fanatieke dansen zichzelf in vervoering brengen; dat zijn de beelden van donker Afrika. Neptunus aan boord. We zijn weer op zee! Een Westerstorm bedelft de K XVIII onder de golven. Maar "ook daaraan komt een einde en onder een strakken tropenhemel klimt Z.M: KöningiNeptunus aan boord. Maar wat is dat? Hij is niet alleen „Comman dant, ik zeg zoo tegen mijn Gemalin: kom, trek Je fijne spullen aan, we gaan naar de K XVIII, daar zijn ze geen vrou- i r De nieuwelingen, die voor het eerste den evenaaar pafcseeren, ondergaan den zeemansdoöp. Een beetje hardhandig, maar goed gemeend Een der zoo juist gedoopten geniet de eer met mevrouw Neptunus op de welluidende tonen der K XVIII Jazzband t# mogen dansen Dan naderen wij Zuid-Amerika In snelle opeenvolging worden Pernambuco en Rio de,Janeiro (Brazilië), Montevldo (Uruguay), Buenos Aires en Mar del Plata (Argentinië) aangedaan en zien wij de merkwaardigheden van die ste den en landen, maar ook hoe de K XVIII daar in het centrum der belangstelling heeft gestaan. De groote óversteek over het Zuidelijk deel van deh Atlantischen Oceaan volgt. 27 Dagen niets dan water Zeilende kwal len, dollijnen en zwaardvisschen (orca's) brengen wat afwisseling, maar de meeste afwisseling brengen weer de geweldige stormen, die de volledige energie van de geheele bemanning opeischen. Onderweg wordt even stilgehouden bij het eenzame eiland. Tristan da Cunha, waar Pleter Groen uit Katwijk tientallen jaren lang ongekroond koning was. Na een kort be zoek aan het' eiland en het overladen van levensmiddelen én post voor de 176 inwoners, gaat 't weer verder. De K XVIII in Zuid-Afrika. Nu naaf" Kaapstad. Door het weer heeft het uiterlijk van de K XVIII nog al te lijden gehad. Maar in een vuile jurk in Kaapstad aankomen, dat nooit! j Alle hens aan dek. En op de maat van 1 het vroolijke K XVIII-lied van den altijd opgewekten kwartiermeester ten Berg wordt de geheele K XVIII boven de wa terlijn opnieuw m de verf gezet Glim mend als een spiegel glijdt de K XVIII de haven van Kaapstad binnen. De j K XVIII gaat in dok om ook onder de waterlijn een groote beurt te krijgen. De 1 bemanning gaat in het dok op de visch - vangst met schoffels en krabbers als harplenen. Ondertussclien zien wij het prachtige Zuid-Afrikaansche landschap van den grond, in de- kabelbaan, vanuit de lucht. Tafelbaai, de Tafelberg, een wolkendek als tafelkleed! Een sprookjes land. Commandant Hettersehij hecht een krans van het comité „Onze Marine", door duizenden Nederlanders bijeenge bracht. aan het standbeeld van Jan van Riebeek. „die stigter van die volksplan- tinghe aan die Caap die Goeie Hoop". In Durban krijgt de bemanning ge legenheid om per rickshaw te gaan pas sagieren. Een feest voor de Jantjes! In de zwaarste stormen. De tweede groote oversteek volgt. Nu naar Australië Zen-en-twlntlg dagen, 't Is op dit traject, dat de K XVIII de zwaarste stormen te doorstaan had Hui- zenhooge golven spoelen over de geheele boot heen. üe jol is losgeslagen van dek en moet vastgesjord worden Een def matrozen, aan een tros gebonden, zal 't wel even opknappen. Op dit groote tra ject duiken wij mee naar 30 meter diepte en daar in de onmetelijke stilte verricht prof. Vening Meinesz zijn metingen en licht ons in omtrent het wetenschappe lijke doel van zijn werk. „Commandant, ik ben klaar, wat mU betreft kunnen wij weer naar boven' „Blazen! Leegmaken!" En als een bal schiet de K XVIII uit het water en vervolgt de reis naar Free mantle. Australië. Eindelooze akkers. Honderd duizenden schapen. Duizenden runderen. Kangoeroe's. Koala beer en de oorspron kelijke bewoners met hun boomerangs We zijn alweer bij de kust terug. En wel- meend vertrekt de K XVIII weer, nu voor het afleggen van de laatste étappe van de groote reis. Op de reede van Ban- joewangi komt de laatste post aan boord Een gebeurtenis! Brieven van familie en vrienden uit het Moederland. Vooral voor den verliefden Watz, die zijrt allerliefst» Betsie (zóó is er jnaar ééntje) zelfs ln het kompas zag en veertig graden uit de koers lag. De K XVIII krijgt nog één maal een „flinke haal". In een schoon baadje wil len we in Soerabaja aankomen. Ju,i 1935» het einde. Begroet «üw^ffe geheele vloot, door tienduizenden aan den wal, glijdt de K XVIII de haven van Soerabaja bin nen. Een weerzien na 8 maanden schel ding. De groote reis is volbracht. Het laatste woord is aan dengene, die de film maakte, aan den luitenant ter zee der 2e klasse M. s. Wytema: „Zoo is dan'Hr Ms K XVIII be houden in Soerabaja aangekomen. Voor ons officieren, onder-officieren en manschappen was het een groote eer, dat wij onder bevel van onzen commandant aan het welslagen der reis mochten medewerken. Eensge zind hebben wij er naar gestrefed. in navolging onzer vaderen, onze mooie Nederlandsche vlag op waifdlge wijze over de Oceanen te voeren tot heil van een krachtig en eendrach- v tig Vaderland We hebben deze w. van de Filmfabriek 'etfk, óbdr de Dire jklBólygoön en. Directie van het LiSmière-Theater to 8 ih Wat g Direcjie de Verlaagde prijien: Per flacdn f. 0.75 f. 1.25 f. 2.— i. 3.50 (Van onzen V.P.B..correspondent.) Koning George V heeft ook na zjjn dood het Britsch imperium en Europa een dienst bewezen, waarvan de volle grootte op dit oogenblik nog niet te overzien valt. Konin gen, prinsen, maarschalken en ministers, die den koning naar zijn laatste rustplaats ge bracht hebben, zijn niet onmiddellijk (jaarna naar hun landen afgereisd. Langer dan voorzien was zijn zij te Londen gebleven on het meerendeel van hen heeft daarna een bezoek aan Parijs gebracht. Meer dan een week hebben de verschillende besprekingen in beslag genomen en hoewel Londen en Parijs geen enkele officieel communiqué hebben gegeven, vallen de resultaten van de talrijke onderhandelingen duidelijk te onderkennen. Collectieve veiligheidspocten. Het thema is bekend; sinds maanden en maanden wordt eigenlijk over niets anders gesproken: het betreft hier de organisatie van den vrede door middel van collectieve veiligheidspalen. Het nieuwe, dat thans in de talrijke diplomatieke onderhandelingen tot uitdrukking is gekomen, is het scherp omlijnen van de fronten. Er zijn nieuwe fronten ontstaan, hoewel deze door geen en- rl verdrag z(jn vastgelegd. Dit den oogpunt van internationale poli- Rotterdam daartoe ihVtaat gestold, «deze zeer bijzondede film van den luit. t. zee Wytema gezien en bewonderd. Bewon derd allereerst om het geVeidig gebeu ren; door deze film wordt op sobere, maar tevens treffende wijze gedemon streerd welk een grootsche daad door onze Nederlandsche marine-mannen on der commandant Hetterschy is verricht, en getoond dat hun karakter en ook goede zeemanschap de trots der voorvaderen niet mankeert. Maar daarnaast om de wijze waarop deze film door samenstelling en arrangement, door d£ muzikale illustratie van Max Tak, waarin de zeemans- en nationale liede ren domineeren, tot een boeiend en bui tengewoon interessant geheel Is gemaakt. Het kan dan ook niet anders of deze film moet allerwegen waar ze wordt ver toond, een bruischend enthousiasme wekken. Thans loopt deze film in het Theater Lumlère te Rotterdam, de Polygoon directie heeft ons medegedeeld dat ze ook in Gouda komt Ieder zal dus ln de gelegenheid zijn dit nationale filmpro duct van Hoüandsche energie en zee manschap te aanschouwen. tiek gezien, stond intusschen te Londen het vraagstuk van de Europeesche veiligheid geenszins alleen op den voorgrond. Het ging voor Engeland om geheel iets anders. De zin van deze geheele, door Eden ingeleide conversatie was, in de eerste plaats Italië eq het Abessijnsche conflict, waarin men zich op het oogenblik op een dood punt be vindt, volkomen buiten beschouwing te laten. Het bijzondere b« al deze besprekin gen was dan ook, dat men geen oogenblik met Italië gerekend heeft. De houding van Engeland tegenover Italië staat vast en zij wordt door de andere aanctielanden gedepld. Daaraan valt op het oogenblik iets te ver anderen. Engeland heeft, de keuze, tot een modus vivendi met Japan te geraken, of veeleer een zoo sterke dekking in den rug tegen Japan te scheppen, dat het een modus vi vendi kan afdwingen. Nadat de Japanneers de vlootconferentie verlaten hadden, stond de richting, waarin Engeland deze dekking moest zoeken, vast. Hierin ligt ook de ver klaring voor de vriendelijkheid, waarmede de Russen te, Londen ontvangen werden, voor de lange audiëntie van Utwjnoff bij Edward VIII en voor het nog langere en waarschijnlijk ook belangrijker onderhoud, dat maarschalk Toetasjewski in het War OfYice met den eersten lord van de admira liteit gehad heeft. Japan heeft op deze onderhandelingen di- reët gereageerd: door de Japansche pers deed een bericht de ronde, dot tusschen En geland en Rusland een overeenkomst be treffende Thibet was gesloten en dat Stalin met het plan van een militairen inval in Thibet met behulp van Buiten-Mongolië rondloopt. De Russen hebben dit bericht direct de- dementeerd, en de „Iswestija" maakt zelfs een grapje over een dergelijk plan, dat in tegendeel juist tot kwesties tusschen Enge land en Rusland zou moeten leiden. Het of- ficieuse orgaan stelt daartegenover de in Londen tot stand gekpmen toenadering vast, die omgekeerd ook tot uitdrukking komt in een artikel van de „Times", waarin er bit allen afschuw van het communisme op ge wezen wordt, dat Engeland de groote mo gendheid Rusland niet langer ignoreeren kan. Het nieuwe front, dat in Londen tot stand kwam, is het Russisch-Eugelsche front in Azië. De nieuwe ordening in het Donau- Juist de Londensche besprekingen heb ben aan de zoo belangrijke onderhandelin gen te Parijs hun beteekenls gegeven. De Quai d'Orsay zag dadelijk in, van welke principieeie beteekenis de Engelsch-Rus- sische toenadering voor de Fransche vei ligheidspolitiek in Midden-Europa was. Met den val van Laval is eindelijk ook de weg naar de ratificiatie van het Russisch-Fran- sche pact vrijgekomen. Met de discussie hierover zal op 11 Februari een aanvang worden gemaakt en er valt niet aan te twij felen, dat de Kamer een beslissing in posi tieven zin zal nemen. Flazldin behoefte zich slechts op zijn bekende pro-Engelsche ge zindheid te beroepen, om op dit oogenblik een pro-Russische stelling te rechtvaardi gen. En anderzijds ligt het ook in de lijn van de Edensche Volkenbondspolitiek, de belangen van.het imperium in overeenstem ming te brengen met de plichten valt En geland als Volkenbondsdtaat. Terwijl dus in Londen een nieuw Azia tisch front geschapen werd, is te Parijs een nieuw front ontstaan, dat het front van Stresa moet vervapgen. Italië is practisch als garant van den vrede uitgeschakeld; niets lag meer voor de hand dan Rusland ile vrijgekomen plaats in te ruimen. Dit is het kernpunt van alle besprekingen met de vertegenwoordigers en heerschers van de Centraal-Europeesche mogendheden gteweest. De besprekingen met koning Carol zijn zeker niet de belangrijkste geweest, want ten aanzien van het Russisch-Roe- meensche pact verkeerde men ook voordien niet in het onzekere. Veel belangrijker zijn de onderhandelingen met prins-regent Paul van Zuid-Slavië en vooral met koning Boris van Bulgarije geweest. Men weet, hoe groot de Duitsche invloed in Zuid-Slavië is, en dat Bulgarije geen onderteekenaar is van het Balkanpact. Het is zeer waarschijnlijk, dat ,een revisie in de houding van deze heide staten het gevolg van de besprekingen zal zijn. In dit verband moet ook worden ge wezen op de nieuwe oriëntatie van de Oos- tenrijksche politiek, die door het bezoek van Schusclinigg aan Praag werd ingeluid en thans in het bezoek van prins Starhemberg aan Londen en Parijs haar bevestiging vindt. Een nieuwe ordening in het Donaubeklfen breekt zich baan, gesteund en beschermd door de drie groote mogendheden, die voor de idee van de collectieve veiligheid instaan. (Nadruk verboden.) Een toren van 2000 M. hoogte geprojecteerd. Het nut? Werkverschaffing! (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Nauwelijks is Parijs tot kalmte gekomen na het gerucht rondom den Eiffeltoren hij blijft bestaan! of daar duikt een nieuw plan op, om deze gerenommeerde beziens waardigheid van Parijs door een nog veel geweldiger bouwwerk te overtroeven. Hier mede zou dan tevens de a.s. Wereldtentoon stelling van 1937 haar „clou" hebben, waar van men tdt dusverre vruchteloos heeft ge zocht. TNvee ingenieurs, Henry Lossier en Faure Dujarric, hebben een plan uitgewerkt voor een 2000 meter hoogen toren (d.i. bijna 7 maal zoo hoog als de Eiffeltoren). Zij den ken zich' den toren, geheel opgetrokken uit ijzerbeton, op het vliegveld van Issy-les- Molineux, in de onmiddellijke nabijheid van de Porte de Versailles en het tentoon stellingsterrein. Volgens het plan zou de toren drie platformen krijgen van 500, 400 en 350 meter middellijn, resp. 600, 1300 en 1800 M. boven den grond. De torenschacht zou aan den voet 210 en aan den spits 40 Meter in doorsnede meten. De beide ingenieurs bepleiten de uitvoe ring van hun plan door erop te wijzen, dat men de platformen zou kunnen benutten voor het onderbrengen van laboratoria en studio's van den meest uiteenloopenden 4ard, met name ten dienste van de radio-techniek en het radio-onderzoek, alsook van astro nomie, meteorologie, onderzoekingen voor de luchtvaart, hygiëne enz. Voorloopig heeft men slechts een mede lijdend schouderophalen voor dit plan. De kosten! En al was het ook technisch uit voerbaar zoo redeneert men dan zou het toch nog veel verstandiger zyn, om al de menscheiyke energie dië daarvoor ver bruikt zou moeten worden, aap nuttiger doeleinden dienstbaar te maken. Doch hier staan de ontwerpers al met hun weerlegging klaar! Ons plan is in het geheel niet nutte loos, zeggen zij, het dient de werkverschaf fing! In het Parijsche bouwvak staat men voor het merkwaardige feit, dat er meer dan 200.000 woningen in de Fransche hoofd stad leeg staan. Ook in de provincie ia er vtoden toren nu zou 50.000 arbeiders voor „ruimen tijd werk verschaffen. Men zou er smfflloen kub. Meter grind, 1.200.000 ton- .«ment 600.000 ton stual, 4 millloen ton leut voor noodig hebben. En de kosten? Zeker zouden die hoog zijn. Doch dit nieu- we wereldwonder zou dan ook vreemdelin- zonder tal naar Parijs trekken, om van Je Franschen dlegie hoofdstad zouden ko men bezoeken, nog mnar niet eens te spre ien. Dus zeggen de ontwerpers zou de toren zeker rpndnbel zijn te maken. En overigens zou het ook verstandiger zijn de Parijsche werkloozen te laten werken aan iets dat de roem van het land kan verhoo- sen dan hen in het bosch van Fontaine- bles'u bladeren te laten harken, zooals thans het geval is. 1 GEVOELIGE MAAG? Waarom blijft U met maagstoringen sukkelen? len vontJen reeds baat A null's Maagdrank !.UP p?.r holv#'f 2- p*r W W »«"h bl| Apoth.k.r. ProB. U behoeft alleen het stukje op de voorzijde van de Radion pakken uit te knippen, dat hiernaast met een pijl is aangegeven en waar de bekende woorden „Wascht alléén" op staan. Voor deze uitknipsels kunt U de volgende mooie aanwinsten in Uw huishouding krijgen: voor 4 uitknipsels: keurige kop en schotel, crème met blauw en grijze rand, van prima aardewerk, voor 3 uitknipsels: bijpassend ontbijtbordje, in dezelfde kleuren. Voor 7 uitknipsels he^ft U dus een aardig dejeuneetje, be staande uit kop, schotel en ontbijtbordje. U krijgt deze geschenken gratis na opzending van de be nodigde uitknipsels aan Lever's Zeep Maatschappij N V., Vlaardingen, Afd. Geschenken. En bovendien door Radion een schonere, frissere was dan ooit te voren I Een kortere wasdag door het krachtig reini gende, overvloedige Radion sop, waaraan U met gerustheid zelfs de teerste goederen kunt toevertrouwen. En nu nog het extra voordeel, waarvan U thans tijdelijk kunt profiteren I En wel zo vaak, als U wilt, mits uiterlijk tot 29 Februari a.s. En het mooiste van alles is: deze geschenken zijn geheel extra I Want de bekende Radion waardebon blijft gewoon geldig voor alle cadeaux uit de Sunlight geschenkenlijst. KUNST. Een nieuwe Nederlandsche tenor. „Die Weltmeisterin" in de Komische Oper. Men schrijft ons uit Berlijn: Sedert 20 December wordt iederen avond te Berlijn in de Komische Oper de operette „Die Weltmeisterin" gespeeld. Voor het jaar van de Olympische Spelen is dit een practische keus. Wat is thans beter te geven dan een-sport-operette! Op da gebruikelijke wijze wordt een samengestelde geschiedenis van wintersport en liefde gegeven, die, hoog op de bergen, in een mode-sportdorp speelt. Een wereldkampioene in ski en op de schaats, een lieftallig meiske,-verlieft zich kort voor den wedstrijd. Zy denkt nu aan trouwen en niet aan sport. Maar ze besluit, wanneer de pers haar optreden onsportief en onvaderlandslievend noemt, toch de eer van haar land op te houden* En ze behaalt natuurlijk de overwinning. Zy heeft intus schen de verloving verbroken en haar aan bidder, die niet wist, dat zy de „Weltmeis terin" was, haast tyt razerny gebracht. Maar alles heeft een gelukkig einde; het komt allemaal in orde! Deze wintersportoperette in drie acte's, die door Christian Edcelmann en Hans Dek- ner geschreven en door Jozef Snaga getoon zet is, is te Berlyn een groot succes, al is de inhoud eigenlyk niet heel veel bijzonders. Iederen avond is de Komische Oper uit verkocht. Het thema bevalt den Berlyners, vooral de Berlynsche jeugd; Verder dankt „Die Weltmeisterin" haar succes vooral aan onzen landgenoot, den tenor Johan Hees ters, die deze operette als het ware draagt. Hy speelt de rol van den verliefden jongen man, die zyn dapper kampioentje verliest, maar weer terugverovert. De componist gaf Heesters gelegenheid, eenigszins lyrische melodieën ten gehoore te brengen, en onze landgenoot doet dit op een wyze, die de heele zaal meesleept. Het meest in den smaak valt het lied van de „Einzige Frau". Ook zijn duet met de „Weltmeisterin" en een pportkwartet maken indruk. Heesters heeft een goede pers. Het „8 Uhr Abendblatt" noemt Heesters „een groote ontdekking voor Berlijn". „Hij kwam", schrijft dit blad, „zong en overwon met zijn vrouwenlied". In de andere Berlynsche bla den krygt Heesters ook goede beoordeelin gen. Enkele bladen voorspellen hem zelfs een succesvolle filmcarrière. Geregeld moet Heesters van zyn soli da capi geven, soms wel vier of vyf maal. De uitverkochte zaal blijkt ook in verband te staan met den steun, dien de officieele or ganisatie „Kraft durch Freude" aan deze wintersport-operette geeft. Zy draagt wel geen „völkisch" karakter, maar dit bly'kt by operetten zelden het géval te zyn. Zy ver maakt het publiek, en dat is de hoofdzaak. De heer Heesters vertelde ons, üat tot 23 Februari „Die Weltmeisterin" te Berlyn gespeeld wordt. Dan neemt hij een maand rust, en hoopt zyn vacantie in het vader land door te brengen. Begin April komt Heesters te Berlyn terug, waar hij dan een hoofdrol b\j het Staatstheater am Nollen- dorfplatz gaat spelen. Graaf von Solms, die daar de leiding heeft, laat hem een nieuwe operette uitzoeken. Wy vernemen nog, dat ook de Ufa po gingen doet, om beslag op Heesters te leg- Ivorol-gebruikers zyn zelden verkouden on hebte" .zelden keelpift, omdat deze tand- pasl den mond dageiyks grondig desinfec- Een Koning betrekt een hotel. Ik' Place Vendome als vesting. Het bezoek van een monarch brengt voor de gastheeren groote eer, doch vanzelfspre kend ook groote veruntwoordeiykheid met zich mede. Het laat zich dan ook begrijpen, dat de Panische politie nu er dezer dagen koningen, prinsen en politici in grooten ge tale aan de Seine verzameld waren, byzon- dère maatregelen had genomen. Als een verschrikkelyke herinnering staat den Franschen nog steeds de moordaanslag te Marseille voor oogen en nu is het wel eén bijzonder toeval, dat de huidige minis terpresident en minister van Binnenland sche Zaken, Albert Sarraut, ook op het oogenblik van deze catastrophale gebeurte nis minister van Binnenlandsche Zaken, dus verantwoordelyk voor de politie was en men kan zich voorstellen dat het Ministerie van Binnenlandsche Zaken dit keer alles in het werk had gesteld, om ook de allerkleinste stoornis onmogelyk te maken. Koning Carol van Roemenië bewoonde het Hotel Rite. Ritz is geen hotel Ritz is een begrip. Het ligt op de Place Vendome, op dit wonderschQone achthoekige plein, dat Lodewyk XIV heeft laten aanleggen, ln de nabyheid ligt het Hotel Continental, waar Alphons XIII gewoonlyk woont. En boven dien is op de Place Vendome de handel in schilderyen en schitterende juweelen gecon centreerd. Maar dezer dagen moest men dit plein uit zuiver militair oogpunt bèkyken. Het vormt een uitstekend strategisch puyt. Slechts twee straten komen er op uit. De verkeers politie had aanwyzing gekregen, het plein zoo weinig mogelyk als doorgangsweg te benutten. Een leger van politie-agenten stond er bovendien opgesteld. Men herkende hen op het eerste gezicht, deze politieman nen in civiel, die, steeds geheel toevallig en geheel werkeloos, op de hoeken van de stra ten staan, met slechts gespeelde onschuld in de luoht staan te staren en zich aren- lang voor den vorm der daken interesseeren. Twee- h driehonderd van dergelyke heeren, met slappe vilten hoeden belegerden het plein en de omgeving van Ritz. En wannee. iemand het plein betrad, dan kon hy er zeker van zyn door een dezer heeren ach tervolgd te worden. Voor het hotel stonden steeds eenige po litie-agenten in uniform en een aantal auto's die men direct als politie-auto's herkende. Grappig werd de zaak pas, indien men rich naar het bureau van de receptie begaf en vroeg of b.v. Mr. Jones al gearriveerd was. Neen .mister Jones was er niet, maar wel een aantal elegante heeren in fonkelnieuwe pakken, die den vrager het liefst in een stil celletje zouden sluiten. Koning Carol en Titulescu konden rustig slapen! IK WORD AL BEWONDERD IN DUIZENDEN GEZINNEN WAAR 4RADION PAKJES ZIJN GEBRUIKT f EN IK ZORG VOOR EEN PRETTIG ONTBIJT ALS U g3 PA KJ ES SPAART ii i mm iiMinti uil li lil li li iTiMi tf ritiiiiiii landingswiel, een groot wiel, d&iWe lan ding den schok breekt en .a^Ie^0«oort buf fer werkt. qjnP. ëf>,. In het voorjaar van 1936 hegfclttdfc- gigant zyn reizen over alle Duitacha-^gebieden. Spoedig hierop, in de maand Juii.ïdus nog vóór het begin van de OlympisnRe Spelen, onderneemt de reus zyn eerstttofcoch naa; Zuid-Amerika, een afstand, dieNdit lucht schip in c.a. 5 vlieguren moet aflêggen. In de daarop volgende maanden z^K'Hfet lucht schip een geregelden paassagier3*':en post dienst naar Noórd-Amerika onderhouden. Naar alle waarschyniykheid z&Vhet dan, met medewerking van vliegtuigen van de Lufthansa, de luchtpostverbinding njet Ame rika opvoeren tot een der belangrfjksté ly- nen van het wereldverkeer. Kort geleden werd er van autoritaire.2yde medgedeeld, dat men ten overvloede een lughtpostverbinding Berlyn—Cafrjgdus naar de hoofdstad van Egypte overweegt. Een verdere uitbouw van het koninkryk Irak (vroeger Mesopotamië) en naar het Verre Oosten ligt in de toekomst besloten. De luchtreus „L. Z. 129" zal worden ge doopt met den naamvan den overleden rykspresident, Generaal-Veldmaarschalk Onder redactie van de Damclub „Gouda" Secretaris: Lange Tiendeweg 6. Lokaal der club: Markt 49. Probleem No. 999. Hoezeer een luchtschip het-econoipische leven van een land kan beïnvloeden, fs de laatste zeven jaar gebleken; overal in Zuid- Amerika heeft het economische.1-'48ven een nauw verband gehouden met de vluchten van den „Graf Zeppelin". Op breedéW"grondslag heeft het handelsleven zich opmten geregel den dienst van het luchtschip»: ingesteld en de „Zeppelindag", zooals in Kuid-Amerika de dag van aankomst van het luchtschip wordt genoemd, legt opnieuw getuigenis er van af, hoezeer juist het luchtschip ertoe uitverkoren is, brugfcbn tusschen de naties te slaan. !V- ^8n LüÊ Zwart schijven op: 8, 17, 20, 27, 30, 36, 40. »it schijven op: 23, 28, 33, 38, 39, 41, 42. Probleem No. 10000. Zwart schijven op: 5, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 23/25, 29, 36. Wit schijven op: 21, 27, 28, 30, 32, 34, 40, «1, 42, 44, 45, 47. Oplossing van Probleem No. 995. Wit speelt: 32—28, «8^-33, S3 31. Oplossing van Probleem /No. 999. Wit speelt: 34—29, 86-30^ I

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2