e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho 19135 74e*Jaargang Dinsdag II Fabru*ri'!l836 BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen JN óók «Qea. mot®» Mnisi Het verraderlijke gezicht. Versterking van de Britsche defensie. Plannen inzake een Munitie-Ministerie. Wordt Sir Samuel Hoare weer in het Ministerie opgenomen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ^lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De Olympische Spelen in Garmisch Partenkirchen. ƒ0.58. Op EID ai es blue BAND bracht FEUILLETON. nige verplichting de ten te- !'9- Ier ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de pezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. ,LE GARANTIE nuiden. inister van Handel rteekening van het ,RT GOUDA, er JN >ór 'ijr en. Vol bekommering te blijven peinzen over hetgeen men had kunnen doen, -ziedaar het slechtste wat men doen kan. Naar het Engelsch van LOUIS 1RACY Nadruk verboden. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bö onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. den langen naam genoemd hebben, is op het oogenblik tot Babel geworden. Alle talen van de wereld hoort men hier sprpken, en de wereld spiegelt zich in de gezichten van de menschen af. Amusant is het verschil tusschen de dames en de eenvoudige heeren dezer schepping. De eerste kunnen het ook hier niet nalaten nen ,in lady Carshaw's oogen, maar nu van medelijden met Winifred. len, terwijl de laatste het liefst den ge heelen dag op skischoenen zouden rond- loopen. Overwinnen tot roem van het vaderland. En al deze menschen zijn gekomen om naai' de jonge mannen en vrouwen te kijken, die aan de Olympische Spelen deelnemen. Verschillende van hen heb ik gesproken en steeds weer heeft het mij getroffen, dat deze jonge mensohen de overwinning niet om persoonlijke redenen nastreven, doch enkel en alleen bedacht zijn op den roem van hun volk. Deze strijd tusschen de besten der vol keren beteekent geen oorlog. Zij meten hier hun krachten niet, om de sterkere Dit nummer bestaat uit twee bladen EhltólE BEAD. an, heel prettigen naam geven. Het ligt in het voornemen van het kabi- net-Baldwin, in de eerste week van Maart de begrootingen voor marine, leger en lucht vloot aan het parlement voor te leggen; in een witboek zal bovendien worden uiteen gezet, waarom Engeland zich genoodzaakt ziet de defensie-uitgaven te verhoogen. Vol gens sommige Engelsche bladen zullen in dit witboek Duitschland en Japan de voor naamste rol spelen, maar of de Britscne regeering hierbij tevens uit zal gaan van de Moskousche en Parijsche geruchten omtrent een Duitsch-Japansche overeenkomst inzake wederzydschen bijstand, kan de Londensche maal geschikter dan een dozijn prima detectives. Zie er in de eerste plaats ach ter te komen waar Meiklejohn uithangt. Die houdt zich achterbaks op het oogen blik. Je moet me alles precies vertellen, Reginald, als je niet wilt dat ik den boel j niet bederf. Hij voldeed aan haar verzoek en toen hij eindelijk zweeg, waren er weer tra- ze beloofde Reginald met rust te laten. Maar nu is ze opeens spoorloos verdwe nen, natuurlijk om buiten schol te blij ven, en Reginald wil me niet vertellen waar ze is. Weet jij het misschien? Ik? Ik heb niets uitstaande met da schepsel. Natuurlijk niet. Dat ze jou -niet in- i teresseert is begrijpelijk, maar met mij is het anders; ik ben Reginald’s moeder. Je hebt er geen Idee van, Helen, hoe ik AB'i-OUVH Toen; Ik weet waar mr. Meiklejohn op het moment Is, maar het Is van ’t groot ste belang dat hij niet lastig gevallen wordt. Helen, je mocht Reginald altijd graag lijden, pleitte de oudere vrouw. We moeten al het mogelijke doen; misschien is hij nog te redden. Maar hij zou argwaan kunnen koes teren; je in het oog laten houden, je gangen nagaan. Lady Carshaw lachte. Er is in zijn gedachten voor niets anders plaats als voor zijn geliefde Wini fred. Dus u weet zeker, dat hij u niet zal volgen, wanneer ik u vertel waar mr. Meiklejohn is? - Absoluut zeker Goed dan. Zijn adres is Hotel Splén- dide, Cromer Je bent een schat, Helen. Ik denk dat het 't beste is hem eerst te schrijven voor ik naar hem toe ga. Maar laat vooral niet merken dat u zijn adres van mij weet. Je weet toch dat je op mijn discre tie kunt rekennen. Helen. Ik ben alleen bang dat hij niet veel zal uitrichten. Reginald is koppig als hij ergens zijn zinnen op gezet heeft. Zoo is het. Daarom ben ik heele- maal op de goeden wil van het meisje aangewezen en Meiklejohn is juist de man om zoo’n delicate aangelegenheid in orde te brengen. Met een kus namen ze afscheia. (Wordt vervolgd.) correspondent der K. Ztg. nauwelijks aan nemen wanneer een dergelijke kwaadwil lige canard desniettemin in het witboek blij ken mocht geven van zijn presentie, dan zou hieruit slechts blijken aldus wordt be toogd dat de Engelsche regeering haar toevlucht moet nemen tot wel heel vreemde middelen om haar bewapeningsprogram voor het publiek „smakelijk” te maken. Het trekt intusschen de aandacht, dat in de En gelsche pers eveneens wordt gewaagd van het bestaan eener Duitsch-Hongaarsche overeenkomst. Ook dit gerucht wordt van Duitsche zijde gekarakteriseerd als „stem mingmakerij vriendschap, om het nu zoo maar te nemen, met Helen Tower aan te houden. U behoeft er niet ais de beklagenswaar- dige geruïneerde lady Carshaw naar toe te gaan; neemt u maar een eerste klas maand-auto met een chauffeur in livrei. Daar is nog wel geld voor. Het Is voor het goede doel, vergeet dat niet! Ga haar een bezoek brengen en tracht uit te vinden of ze Meiklejohn in een of ander opzicht in haar macht heeft. Want natuurlijk bestaat er een of andere duis tere relatie tusschen die twee. Enfin, u kent onze waarde Helen net zoo goed als niseeren, past zich bij dezen geest geheel aan. Deze nieuwe ridderorde worde tot de allerhoogste in het Duitsche Rijk ge rekend en wordt evenals de Pour-le- Mèrlte om den hals gedragen. En de moeders... En nu wij het over de deelnemers, toe schouwers en journalisten neooen gehad, moeten wij onze aandacnt nog wijden aan'een andere categorie van gasten en wel de moeders van de wereldkampi oenen. Eerbiedig aangestaard door aardige meisjes, benijd door moeders, scherp op- genomen door bruingebrande mannen, liep Sonja Henle, nogsteeds de star van de Olympische Winterspelen, in gezel schap van haar moeder door de Bahn hofstrasse om eenige kleine inkoopen te doen. Ik zeg uitdrukkelijk „in gezelschap van haar moeder”. Het is mij namelijk opgevallen, dat geen een der hier aan wezige prominente schaatsenrijdsteis haar moeder heeft thuis gelaten. En dat is ook niet meer dan billijk. Wat waren al deze jonge meisjes zonder hun liefde volle zorg? Neen, het is noodzakelijk hier ook iets tot lot vap deze moeders te zeg gen... De rol van de eerzuchtige vaders kent men. De heer Henle stelde aanzienlijke sommen beschikbaar om zijn dochter ook in den zomer te kunnen laten trai nen. En de vader van de kleine Japan- sche Etsoeko Inada trok zelfs naar l|et door de Japanners zoo gehate koude eiland in het noorden, Hokkaido. We reldkampioenen plegen nu eenmaal niet uit den hemel te vallen en men moet iets doen om het talent van de kinderen tot ontplooiing te laten komen... De moeders vergat men echter meestal. Maar hier in Garmisch schijnen zij bijna het geheele veld te behéerschen. Ziet men ergens het gezicht van een der be roemde sportmeisjes opduiken, dan kan Berichten uit Londen melden dat zeer bin nenkort een wijziging zal worden gebracht in de Britsche regeering. De voornaamste reden hiervan is de noodzakelijkheid den mi nister van marine, lord Monsell te vervan gen, die reeds herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, dat hij zich uit het actieve politieke leven wil terugtrekken en slechts tot het einde van de vlootconferentie in zijn ambt wil blyven. Aangezien men - in Londen aanneemt, dat deze conferentie einde dezer maand haar werk zal beëindigen, acht men het waar schijnlijk, dat reeds de opvolger van lord Monsell in Maart de begrooting van Marine zal indienen. In welingelichte kringen wordt de vroe gere Minister van Buitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare als opvolger van Lord Mon sell genoemd. Het schijnt vast te staan dat Baldwin Hoare weer zoo spoedig mogelijk een leidende plaats in de regeering wil ge ven. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Hoare zal worden belast met een gecombi neerd ministerie van defensie. Het kabinet - schijnt tot de conclusie te zijn gekomen, regeering de dat het voorstel om een enkel defensie- ministerie in te stellen, dat leger, vloot en luchtvaart omvat, niet uitvoerbaar is. Daar entegen zouden de plannen tot vorming van een meer of minder vermomd ministerie voor munitie reeds in een vry ver gevorderd stadium verkeeren. Dat ministerie zou dan bestaan uit militairen en vertegenwoordi- r wapening werken; de taak van dit jninis- terie zou tevens zijn een plan te ontwer pen, hetwelk het mogeltfk maakt om, zoo- ’dra de toestand gespannen mocht worden, heel de industrie dienstbaar te maken voor oorlogsdoeleinden. Kortom: men heeft hier te maken met de voorbereiding eener indus- trieele mobilisatie in geval van oorlog. Be doeld ministerie is gedacht als iets perma nents en zou reeds in vredestijd dezelfde activiteit ontplooien als het munitieminis- terie tijdens den oorlog. De defensiecommissie van het Engelsche kabinet meent, men heeft het reeds Kunnen lezen, met minder dan driehonderd millioen pond sterling noodig te hebben voor de ten uitvoerlegging van net Engelsche bewape- ningsprogramma, hetwelk in zoo’n snel tem po zal worden uitgevoerd, dat het grootste deel ervan reeds in 1939 voltooid zal zijn. Uok heelt het in de Londensche berichten de aandacht getrokken, dat daarin als bi- zonderheid werd^ermeld, dat de gelden, ver- eischt voor de bewapening, zouden moeten worden opgebracht in den vorm van schat- kistwissels en derhalve niet door een spe ciale bewapeningsleening. Deze wyze van financiering is blijkbaar voor de Engelsche goedkoopste en bovendien klinkt het woord „bewapeningsleening" den Engel seh en burger niet zoo bijster prettig in de ooren. Inmiddels wordt het hier en I daar als twijfelachtig beschouwd, of de fi nanciering door schatkistwissels, nu het om zulke geweldige bedragen gaat, kan worden volgehouden, totdat het bewapeningspro- gramma volkomen is uitgevoerd; niet gering •s der staats- en particuliere fabrieken, j is het aantal dergenen, die van gevoelen rechtstreeks of middellijk voor de be- zijn, dat misschien reeds na anderhalf‘of twee jaren de Britsche regeering haar toe vlucht zal moeten nemen tot een defensie- leening, ai» zal men daaraan misschien een verliezen had, vooral toen hij zonder af scheid naar een onbekende bestemming vertrokken was, haar beklemd en angst aangejaagd en haar als vanzelf naar zijn kant gedreven. En ten slotte, de ontdek king rinr. Winitrod zoo goed als zeker een meisje van goede familie was en niet een of ander obscuur achterbuurt-kind, had haar met Reginald s keuze verzoend. onder die geschiedenis lijd. Arme lady Carshaw! Het is ook wel heel erg. Het zou nooit zijn gebeurd als zijn 1 vader geleefd had. Om iets dergelijks met 1 kracht en energie tegen te gaan is geen werk voor een vrouw; daar is een man voor noodig. Ik wil er eens met mr. Mei klejohn over praten. Hij is ^discreet en iemand met ondervinding. Maar hij is niet in de stad. Wat vreeselijk jammer! Waar zou ik hem kunnen vinden? Ik heb reden om aan te nemen dat Reginald niet bijster op zijn inmenging gesteld zal zijn. Dat spreekt vanzelf Hij mag ool^ nooit weten dat mr. Meiklejohn er ach ter zit. Ik had het me ook zoo voorge steld dat die zou trachten invloed op dat meisje uit te oefenen, door haar bang te maken of geld te geven of iets van dien aard. Lady Helen was niet ten volle in Mei- klejohn's vertrouwen. Hij was genood zaakt haar in de zaak van die West-Afrl- kaansche concessie in ’t geheim te nemen, maar veel te sluw en te voor zichtig om iets tegen haar los te laten over het belang dat hij bij Winifred’s verdwijning had. Dus in dit opzicht was ze volmaakt argeloos en aan den ande ren kant lachte het haar toe om, met lady Carshaw als werktuig, de obstinate Reginald, die zich verstout had haar te versmaden, zijn welverdiende straf te bezorgen. Ik weet niet.Ze aarzelde en zweeg. I Onze bijzondere V.P.B.-correspondent schrijft uit Garmisch: Garmisch Partenkirchen 10 Febr. De belangstelling voor Garmisch Par tenkirchen is enorm. Onder de vele offi- cleele persoonlijkheden bevinden zich leden van Koninklijke families ook prinses Juliana vereerde de Spelen met haar bezoek! en regeeringen en niet minder dan 500 Journalisten zijn hier verzameld, om hun lezers ooggetuigever- slagen te geven. Zesentwintig omroep- maatschappijen laten mlllioenen luister aars op de geheele wereld getuigen van deze schitterende afreien zijn. Garmisch Partenkirchen, of liever „Ga-Pa”, zooals r de practische Amerikanen de plaats met heer en meester over de zwakkere te j maken. Deze strijd wordt gestreden in den Olymplschen geest, die de volkeren elkaar moet doen begrijpen Deze ge dachte van De Coubertin beheerscht de sportieve Jeugd dezer wereld. Het Olym- pia-eereteeken, dat de Duitsche rljkskan- selier gesticht heeft om uitdrukking te - geven aan den dank van het Duitsche hun liefste spelletje; „Modeshow" te spe- I volk, dat dit jaar de Spelen mocht orga- (lOUISUlE COURANT. 51 En nu, moeder, eindigde hU, terwijl züa hand over haar grijzende haren streelde, mag ik zeker wel aannemen dat u voortaan mijn partij zult Kiezen en u niet weer bij Winifred’s en mijn vijanden zult voegen, nietwaar? Ja, daar kun Je opaan, Jongen! Er klonk oprechte ontroering in haar stem, toen ze het beloofde. De omme- Kfeer, die Reginald zooeven al gevoeld had, had zich inderdaad voltrokken. Zonder dat zij zelf zicli daar klaar van bewust was, hadden allerlei factoren daartoe samengewerkt. De plotselinge verandering in haar flnancieele omstan digheden, hadden aan haar helder ver stand de uiterlijkheid, om niet te zeggen de voosheid, der oppervlakkige society- vrlendschap; vooral wat Reginald daar over vanavond in het midden had ge bracht nad indruk op haar gemaakt en naar eigen verstolen gevoelens zich voor haar geest zien afteekenen. Dan was haar moeder-instinct wakker geworden; mogelijkheid haar zoon te kunnen Den volgenden morgen bracht een blinkenden limousine lady Carshaw naar king dat Winifred zoo goed als zeker een 1 de woning van de Towers. Lady Hjlen lx--was thuls Wat een verschrikkelijke dingen oworden er toch verteld, lady Carshaw, De mehschelijke ijdelheid laat zich nooit I beklaagde ze haar bezoekster. Wat is er geheel het zwijgen opleggen! eigenlijk aan de hand? Waarom bent u g ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omatreken (behoorende tot den beaorgknng) i 5 regel* 1JJ0, elke regel meer ƒ0225. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regeb 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentiên de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5. elke regel meer 4e voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerdeD prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boe*, handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. „.meel liet zwijgen upieggen: cigcunjit aan uc aaiuin ucuv u Als u me dan helpen wilt, moeder, 1 zoo plotseling uit uw huis in Harley Street hernam Sir Reginald, begint u dan de vertrokken? Je hoort van allerlei, maar 1moov niemand schijnt net rechte te weten. i Och, een gril van Reginald, ant- woordde lady Carshaw, die heel goed be greep dat Helen zich van de domme hield en precies wist uit welken hoek de wind waaide, met een vaag handgebaar. Hij is nog altijd razend op dat. meisje. De jongen is eenvoudig zich zelf niet. Ze moet haar kaarten handig heb ben uitgespeeld, meende gastvrouw. Ja, zeldzaam handig. Je zou zooveel raffinement niet uit iemand van dien stand zoeken. En ze heeft mij schande lijk bedrogen! Ik heb haar opgezocht en ik en bent voor dit karweitje duizend- mr.z.1 rzz.oz>P>llz»-nV' H O TT1 tl B “ln ««n achohn 8 Heen de bevoegd, n te doen herleven ioek van de onder t ot bepaalde maat- lelden, kan than, srdeeld. lan de Tweede Ka Sles heen gedaan «<ng is verminderd' len uit haar wensch t wetsontwerp, door it de Kamer te ge. Jgelljk bevredigende bezuiniging nu een- zljn gelijk, dat wijziging Ier lasten van het i en middelbaar on- k en gemeenten in lelijk zal blijken Waar de ware Olympische geest heerscht ...en de moeders der wereldkampioenen. „Bayerhüte” op alle hopfden.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1