>uda De oorlog Abessy nië B^ENwomY®SIENTlEBLAD VOO®^ GOUDa'en’ omstreken -- E, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No 10140 Maandag 17 Februari 1036 1 f k' in WIJK EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Een veldslag ten Zuiden van Makallé. De Italianen melden een groote overwinning. Nederland te Garmisch in actie. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, DGGK JlEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, ilefoon 2164 feuilleton. Het verraderlijke gezicht. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zonden Feestdagen waar de ona Bureau: MARKT 31, GOUDA, tueel onze actie kunnen voortzetten In E*n goed geweten is een Paradijs. .liste: ■SINGEL 93. aan het praten riE. (Wordt vervolgd.) TREKEN van de I riek) ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal uezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. Naar het Engelsch LOUIS TRACY. Nadruk verboden PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT •met n/ 60UD8CHE COüRANF SCHAFT U UNG. in het gelaat, idel van een Ballangrud wint zijn derde gouden medaille. IjshockeyEngeland klopt Tsjecho-Slowakije. kerel! schreeuwde Voles lant. En je geeft ze maar van katoen als ze konden. Je hebt een gezonden arm gebruik die! Ze kunnen Je ‘niets maken, ze hebben geen recht om op die manier binnen te dringen Weel, dan zul je ook je deel van de rijk dom hebben, maar wanneer je je vast klampt aan dien Carshaw... Zijn woorden knapten af. Het geluld van heftige slagen en het forceeren van een deur drong tot hen door, zooals het de ooren van de wachtenden in de auto bereikte. In het groote huis, in een ka mer bovendien, die aan de achterzijde gelegen was konden ze echter Reginald’s opgewonden kreet, nadat hij even naar binnen had gegluurd, niet hooren. Daar zijn ze! Voles en Fowle! Laat nu eens kijken wat Je waard bent kerel! Dit laatste tegen Jlm BIJ de eerste alarmeerende geluiden van bulten, was Voles opgesprongen, een revolver in de vuist. Hij begreep wat tr gaande was en door den reet van een blind glurend, zag hij dat Carshaw met behulp van een van de meegenomen In- brekerswerktuigen bezig was een venster te forceeren, om zich op die manier toe gang te verschaffen. De stevige voordeur bezweek niet vlug genoeg naar zijn zin Hij bedwong zijn lust om te schieten; er kon politie buiten zijn. En daarbij, moord zou zijn schoone droom van rijk dom en weelde in rood doen vervliegen. Hij moest list tegen de aanvallers ge bruiken, geen geweld. Rachel Craik kwam ontsteld uit de keuken hollen. Fowle, beet Voles zijn doodsbleeken handlanger toe, zorg dat je ze een paar minuten ophoudt, hoe dan ook. En tót Rachel: Jij kunt ook helpen. Je weet waar je me vinden kunt als de kust vel- ADVERTENTIEPBUS: Uit Gouda ea omstreken (beboerende tot den bexorgkring) i 5 regels ƒ140, elke regel meer ƒ045. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 145, elke regel meer 040. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bfleiaa op den prijs. Ilefdadigheidz-advertentiin de helft van den pril». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.36, elke regel meer ƒ0.51. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerd» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek, handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. gewoon groot zijn, worden geschat op I 20.000 buiten gevecht gestelde manschap- pen. De Italiaansche verliezen zouden bedragen ongeveer 400 dooden en 500 ge wonden. 4 Tengevolge van dezen veldslag loopen 5 de troepen van Ras Kassa en Ras Sey- oem, die in het Tembien-gebied staan opgesteld, gevaar afgesneden te worden, wanneer zij zich niet onmiddellijk terug- I trekken 49.50; Model 14 :1 108.50; Model Abonnementen worden degelijke aangenomen aan c— -- 22. bjj onea agenten en loopen, den boekhandel en de poatkantoren. Onze bureaux atjn degelijke geopend ven uur. Adminietrntie en Reductie Telel. Interc. 2745. Poetrekenlng 48400. van Het Italiaansche legerberlcht van maarschalk Badoglio meldt van het front in Oost-Afrika, dat de Italiaansche troe- pen een groote overwinning hebben be haald ten zuiden van Makalle. De veldslag die geleverd is bij Ender- a zou zeer belangrijk zijn door de militaire I resultaten en door zijn politieke conse quenties. Vanaf het oogenbllk, dat maar schalk Bagdoglio in Oost-Afrika aan kwam heeft hij steeds een ontmoeting gewenscht met den vijand in vollen om- vang, teneinde hem een indrukwekkende nederlaag te kunnen toebrengen. De maarschalk had gemeend die gelegen heid te krijgen tijdens de poging van de Abessyniërs den strijd aan te binden in Tembien op 21 Januari j.L, maar de vijand bood toen nog geen houvast. Dit maal zou het verlangde resultaat bereikt zijn, de Abessyniërs, die ongeveer 30.000 man telden, bijna allen van het geregel de leger hebben een verbitterden tegen stand geboden, maar zijn volkomen op de vlucht gedreven. Ras Moeloegeta heeft met 9000 man den strijd in den loop van den nacht van 14 op 15 Februari den rug toegekeerd. Adradam is een goed versterkte plaats, die zich uitstrekt over een lengte van acht K.M. en een diepte van drie k.'M. De stad is in handen van de Italianen gevallen. Het is interessant te vermel den, dat de strijd werd aangebonden in voor de Italianen ongunstige omstandig heden die haar oorzaak vonden in de positie van den tegenstander en in den omvang van de Abessynlsche troepen, die zij tegenover zich vonden. De veldslag gewonnen. De onderbevelhebber van den gene- ralen staf van maarschalk Badoglio gaf tegenover vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting over de conse quenties der recente gevechten, hij zei de daarbij o.m. „De veldslag van Enderta is gewonnen Enderta omvat de geheeie* streek, ge legen tusschen het Oosten van Makallé en het centrum van Arada. De vijand trekt zich terug in de vallei van Boera en Agajen, waardoor de troepen van Ras Moeloegeta volkomen geïsoleerd worden Ik moet hulde brengen aan den moed der vijandelijke soldaten, die zich liever hebben laten afslachten dan te vluchten. Wanneer zij dan ook nu terugtrekken komt dat omdat zij verslagen zijn. Onze overwinning kan aanzienlijke militaire conseouentles hebben in het binnenland van Abessynie, aangezien Aradam een maal in onze handen hebbende, wij even- Maar ofschoon' ze, van den zolder tot den kelder, in ieder hoekje en gaatje snuffelden, van geen van beiden was een spoor te bekennen Toen ze in de hall terugkwamen, snauwde Reginald, buiten zichzelf van woede. Rachel «Craik toe Waar is ze? Wat hebben Jullie met haar uitgevoerd? Als ik haar niet terug - vind, zul je er voor boeten, dat bezweer ik je! het bij het kunstrijden voor dames de absolute gratie, die het meest charmeerd, bij de heeren is dit de krachtige elegan ce. Ziet inen b.v. den wereldkampioen Karl Schater over de baan zweven, dan merkt men achter de sierlijkheid, waar mede hij zijn bewegingen uitvoert toch steeds weer’ een mannelijke kracht en een rhaximum aan zelfbeheerschlng op. Niemand twijfelde er aan, dat Schilfer, die reeds wereldkampioen is, de gouden medaille zou behalen. De Duitscher Ernst Baier, die gisteren in het kunstrijden voor paren met Maxie Herber had ge zeg®vierd wist beslag op de zilveren me daille te leggen. No. drie was evenals Schater een Oostenrijker, n.l. Caspar. De laatste ronde van het ijshockey tournool. Na'de overwinning van Canada op Dul^hland, plaatsten zich in de laatste ronde van den strijd het tot nog toe on geslagen Engeland en verder Canada, Amerika en Tsjecho-Slowakije. Des avonds om 9 uur Bonden Engeland en Tsjecho-Slowakije voor een uitverkocht kunstijsstadlon den strijd aan. De Engel- schen wisten dezen wedstrijd, waarin de Tsjechen geheel overspeeld werden, hiet 5—0 te winnen. Het staat thans wel vast, dat de strijd om de gouden medaille tus schen Canada en Engeland zal gaan, wantdat de Amerikaansche ploeg, die tot dusverre nog geen al te sterken in druk heeft gemaakt nog een rol van be- teekenis zou spelen gelooven wij niet. Engeland speelde gelijk tegen Amerika, terwijl voor den laatsten dag van den Olympische Winterspelen de wedstrijden CanadaAmerika en CanadaEngeland waren gereserveerd. Sonja Hoiie voor de derde maal kampioenen. Voor de derde achtereenvolgende maal is Sonja Henie erin geslaagd den Olym- pischen titel te behalen. Zij wbn het Olympisch tournool in het kunstrijden voor dames met het plaats- cijfer 7,5 en een puntenaantal van 424,5 Zooals bekend is het cijfer 7 het beste, dat in den Olymplschen wedstrijd kan worden toegekend. Zij vejkreeg dit in ’952 te Lake Placig, terwijl bij haar eer ste Olympische overwinning in 1928 te St. Moritz het cijfer 8 Voor haar werd genoteerd. De tweede plaats werd bezet door de Engelsche Magdalen Cecilia Colledge met het plaatscijfer 13,5 en 418,1 punten, ter wijl de Zweedsche Vivi Anne Hulten derde werd met het plaatscijfer 28 en 394,7 punten. Het Olympisch vuur gedoofd. Gisteravond is het Olympisch vuur ge doofd. De sluiting is een waardig besluit geweest van het einde van deze vierde Het vecht-instinct in Wolf Grefoot was gewekt. Hij mocht dan al een vreem de sympathie voor het hulpelooze meisje bij zich zelf hebben bespeurd, dat zou hem niet weerhouden zijn ouden bond genoot bij te staan nu er gevaar dreigde. q Met een hartige verwensching stoof 1 hij naar de hall en inspecteur Winter, die inmiddels ook op het oorlogstóoneel verschenen was. had al zijn kracht noo- dig om den woesteling, die met zijn eenen beschikbaren arm ook nog een geduchte tegenstander bleek, te overwedjgen. Het eind van den veldslag was, dat Greyfoot, kreunend en vloekend, door de, knie van den inspecteur op den grond gehouden werd, dat Fowle machteloos hijgde in de metalen greep van Sir Regi nald en Jim de gillende Rachel Craik in bedwang hield. Het drietal kreeg de handboeien aan, Jim werd met hun bewaking belast en Reginald en mr. Winter begonnen een onderzoekingstocht door het huis naar Winifred en Voles. „Het is niet waar In strijd met de berichten over deze groote ItaJianasche overwinning aan het noordelijk front wordt in de Abessyni sche hoofdsteden medegedeeld, dat geen sprake meer kan zijn van een ontzetten der Italiaansche bezetting van Makallé. De Abessynlsche troepen sluiten den kring om de stad reeds nauwer. De meest vooruitgeschoven voorposten der Abessynlsche troepen,, zoo zegt men, zijn nog slechts op drie kilometer van de stad verwijderd Andere Abessynlsche af- deelingen hebben den weg Abaro—Ma kallé door vernieling van versterkingen, resp. het opbreken van belangrijke dee- len van den weg versperd. Verklaring van den Koning van Roemenië. „Waar het Fraiische leger zal staan, zal zich ook het Koemeensche bevinden.’’ De koning van’Roemenië heeft op zijn doortocht door Parijs, na zijn bezoek aan Normandie tegenover Marcel Pays, van de „Excelsior” een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zelde: „Mijn besprekin gen met uw staatslieden hebben de meest volledige overeenstemming aan den dag doen treden tusschen onze belde regeerlngen over het geheel der Euro peesche problemen. Ik heb kort geleden tegenover uw collega’s van de diploma tieke pers uiteen gezet, welke de politiek van Roemenië was. Ik_ kan slechts her halen, dat deze politiek standvastig In rechtè lijn voortgaat. Deze lijn, die altijd reeds in de geschiedenis van mijn land getrokken is geweest, zal nooit afwijken Ik heb daarvoor eenk en voor al mijn koningswoord gegeven.” Met ernstige stem en op nadrukkelij- ken, afgemeten toon, voegde de koning hier aan toe: „Wat er ook gebeurde, waar het Fransche leger zal staan, zal zich ook altijd het Roemeensche leger bevinden.” Onze bijzondere V.P.B.-correspondent meldt uit Garmisch: Ook Zaterdag stond er te Garmisch weer een Hink programma op de agenda. Reeds om 8 uur, nauwelijks bekomen van de vermoeienissen van den vorigen dag, moesten wij aan de bobbaan bij het Rlesermeer precent zijn, waar de twee- persoons-bobs gereed voor den start van huh eerste rit stonden. Het weer was uit stekend, een vroolijk zonnetje bij een graad of tien vorst. De baan zelf ver keerde in een goede situatie. Onder de 23 bobs, die aan den start verschenen, bevond zich ook de Nederlandsche met baron Gevers als bestuurder en den heer Dunlop als remmer. En om het maar direct te zeggen, slecht hebben de Ne derlanders het er tot nu toe niet afge bracht. Voor hun eerste rit hadden zij 1» min. 31,41 sec. noodig en voor hun twee de slechts 1 min. 24.99 sec. Dit keer wa ren het niet de Zwitsers, die de beste prestaties leverden, doch de Amerikanen Colgate en Lawrence, en Brow en Was hond, die ieder op hun beurt een aantal baanrecords om zeep wisten te brengen. Na twee ritten heeft de Amerikaansche bob I thans de leiding met een totalen tijd van 2 min. 43,52 sec. De Nederland sche totaal tijd bedraagt op het oogen bllk na twee ritten 2 min. 56,40 sec., de Nederl. bob kwam op de tiende plaats. De 1U.Ü00 M. hardrijden op schaatsen, Tegen 9 uur trokken wij van de bob- 1 baan naar het Rlesermeer, waar de laat ste Olympische wedstrijd hardrijden op schaatsen en wel over 10.000 meter werd gehouden. Voor ons ging de grootste be langstelling uit naar de ritten tusschen Langedijk, onzen besten man op dien afstand en den Fin Ojala en tusschen den Noor Ballangrud en den Fin Vase- nlus. Langedijk reed een schitterende wedstrijd. Hij wist het Nederlandsen record van Heideneet ruim vijf secon den te verbeteren. Men noteerde voor hem een tijd van 17 min. 43,7 sec., waar mede hij zich van de zesde plaats wist te verzekeren. Voorwaar, een schitteren de prestatie Meer spannend was de rit tusschen Ballangrud en Vasenius, die bij de wedstrijd over 5000 meter resp. no. 1 en 2 waren geworden. Ballangrud zege vierde ook hier en wist met een tijd ^an 17 min. 24,3 sec. de gouden medaille te veroveren. Vasenius bezette met een tijd van slechts 4 sec. langer de tweede plaats. De Oostenrijker Max Stiepl, die tegen den Fin Blomquist eeri fraaie wed strijd gereden had. zag zich de derde plaats tóegewezen. Kunstrijden voor heeren. Vanmiddag waren de heeren kunst rijders in het kunstijsstadion aan de beurt om zich met elkaar te meten. Is lig is. Ze kunnen Je niets doen; denk daar goed aan. En ik veronderstel dat ze geen bevel tót huiszoeking hebben, an ders zouden ze niet direct op die manier beginnen. Zet een grooten mond tegen ze op. houd ze aan de praat als ik maar even tijd heb zie ik wel kans het meisje In veiligheid te brengen. In het besef zich In deze hachelijke omstandigheden méér te kunnen ver laten op Rachel, dan op den onthutsten Fowle, spoedde hij zich naar boven, hoe wel zijn nog niet geheel genezen been hem in zijn bewegingen belemmerde. Hij liep een kamer binnen en greep een kleine handtasch, die blijkbaar met het oog op de wenschelijkheld van een overhaasten vlucht gereed was gezet. Daarop vervolgde hij zijn haastigen tfeg naar het vertrek, waar Winifred en Greyfoot met zeer gemengde gevoelens luisterden naar het lawaai dat dof van beneden opklonk. Hij rammelde aan de kruk. Gesloten* En Rachel had den sleutel in haar zak Door een dergelijke kleinigheid liet een man als Voles zich niet ophouden Met zijn sterken schouder ontwrichtte hij het slot en stónd de volgende seconde van aangezicht tot aangezicht met Greyfoot, wiens eenlge bruikbare hand een pook omklemd hield. Er op los, 1 tegen zijn adjiids zuidelijke richting of in de richting van het Temblen-gebled. Eventueel zullen I wij zelfs een vijandelijken tegenaanval kunnen pareeren.” Na de overwinning van Anderta Schijnt het dat de militaire operaties op groote schaal aan het noordelijk front ten ein de zijn. Immers de regens zijn nu be gonnen, hetgeen het moeilijk maakt nut tig gebruik te maken van de nieuwe stel lingen. De eenige actie, die nu nog mo gelijk is, is het schade toebrengen aan het terugtrekkende leger van Ras Moe loegeta, hetgeen te gemakkelijker zal vallen, daar de luchtvaart tijdens den slag heeft weten te “verhinderen, dat uit Dessle versterkingen naar het front wer den gezonden. Maarschalk Badoglio heeft voor den grooten aanval de Italiaansche en bul- tenlandsche journalisten ontvangen en hun in groote lijnen een uiteenzetting gegeven van de actie die hij voornemens was ten uitvoer te leggen waarbij hij hen echter waarschuwde, dat zij geen enkele mededeeling zouden kunnen sturen aan hun dagbladen en agentschappen zoo lang de veldslag niet ten einde was. „Ik had U beloofd zoo zelde hij dat gij aanwezig zoudt zijn bij de actie van van daag. Ik houd mijn belofte. Gij zult Iets grootsch zien, misschien zelfs wel Iets zeer grootsch. Morgen is de dag van voorbereiding. Ik weet niet wat de reac tie van den “vijand zal zijn. In ieder ge val zullen wij, vanaf den opperbevelheb ber tot aan den laatsten soldaat tot het einde doorzetten.” Gevechten in den regen. Het Italiaansche offensief werd Inge zet, toen er een verschrikkelijk slecht weer heerschte. De eerste lichte onweers bui barstte Zondag 9 Februari in den loop van den middag los. Een wolk breukachtige regen stroomde den gehee- len nacht van Maandag op Dinsdag neer, zoo hevig, dat men aarzelde het bevel tot oprukken tegeven, op grond van de moeilijkheden die de vliegtuigen ondervonden bij het starten van het vlleveld Makallé. Bij het aanbreken van den dag hield de regen op. Een zware storm zette Dinsdagmiddag In. Het schijnt, dat nu het seizoen der „kleine regens” is geko men De wegen zijn buitengewoon glib- I berlg door den dichten laag stof die ze I bedekte en die thans in modder is om- gezet. t Het op de vlucht geslagen deel van het Abessynlsche leger wordt geschat op I 3O.()üü man. De Abessynlsche Verliezen, die buiten- I bescheiden ooren In de nabijheid; t,het zou ook nog een poos duren voor Rachel met hun avondeten kwam. En het was niet gewenscht dat deze iets van hun amlcalen omgang zou merken! Geruststellend sprak hij verder, met eenigszlns gedempte stem: Het zit zoo. Voles en mr. Melkle- john, het parlementslid, weet Je wel, zijn broers. Melklejohn heeft door functie natuurlijk allerlei relaties, die wat in de melk te brokkelen hebben en heeft een concessie in West-Afrifca weten machtig te worden, die hoopen geld voor hem en zijn kornuiten beteekent. Voles, sluwe vos als hij Is, heeft daar de wind van ge kregen en heeft zijn broer zeg maar ge dwongen, te zorgen dat hij directeur werd met een salaris waai' je van omrolt en een aandeel in de winst op den koop *toe. Melklejohn moet een beetje oppas sen dat broerlief zijn mondje niet voor bij praat, snap Je? Mij hebben ze „secre taris van de directie” gemaakt. Dat klinkt hé? O, we zullen ens letterlijk al lemaal in goud wentelen Maar wat heb Ik daar In vredes naam mee te maken? vroeg Winifred verbaasd Jullie kunnen die Af rijn se he plannen tot heel best uitvoeren, zonder mij zooveel narigheid te bezorgen Greyfoot’s antwoord was niet bepaald duidelijk. Dat kan ik Je allemaal niet zoo pre cies uitleggen Maar waar het op neer komt is dit: of je bent vóór ons, of Je bent tegen ons. Als je vóór bent, hoef Je Je nergens bang voor te maken, integen- 56 Wil ik Je eens wat zeggen, viel hij nlt en slaagde er niet in een klank van hartelijkheid uit zijn stem terug te drin- 8en, hoeveel moeitê hij daar ook voor heed; wil ik je eens wat zeggen, ik vind Je een dom kind! Inplaats van je geluk met twee handen aan te grijpen, verzet Je je met alle macht tegen de menschen, hle Je het op een presenteerblaadje ko men aanbieden. Die Voles maar neen, het is beter dat Ik mini mond houd. Winifred’s hart popelde. Als ze hem aan het praten kon krijgen, zou ze mis schien dingen hooren die van de grootste waarde waren voor Reginald en mr. Marshall, wanneer die kwamen om met haar kwelgeesten af te rekenen U kunt gerust zeggen wat u wilt, moedigde ze hem aan. Ik zal u heusch hiet verraden mr. Greyfoot. HIJ kon haar zachten drang geen weerstand bieden, maar voor hij verder sprak keek hij schichtig naar de deur en luisterde toen gespannen. Maar geen geluld verried dé aanwezigheid van on-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1