1 •L. (1 1 :da NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, fHEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No 18146 Maandag 247F«bru»ri*l83B 74a Jaargang 'UDA' Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. ies Het verraderlijke gezicht. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE - Manuel Azana, de nieuwe Spaansche Minister-President. Een man van groote politieke begaafdheid. Spanje in een overgangstijdperk. Rijnland’s Nieuwe Dieselgemaal. De officiëele openingsplechtigheid. hen in knop fa. G. L Vt Dit nummer bestaat uit twee bladen. Schiedam. gemaal is, dat de opslag van olie goedkoo- 4 aanwc- FEUILLETON. Hij sprong overeind, grijs van emotie. HOOFDSTUK XXX. lord Ronald Tower? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. voorgedaan, zonder aan'het gebouw de min ste schade toe te brengen. Aangenomen mag worden, dat dit belang rijke werk in dezen slappen bodëm goed ge fundeerd is. ak. Wryfwas ge- onvermengde bijen in rood. Prima Was was in alle kléuren. Gouwe 101 Groenendaal. ïrsch Hokei en een tukje Kaas naar Kuiperstraat 48. Voonhuis met flinke de Kade 2.50.p w. gerlaan 31. vette Kilokaasjes ;nt per stuk 'eekens, Gouwe 55. ehangen? J. Bakker, prima edk. Turfm. 64-66. -ovenhuis, .‘8: Gouwe 55. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ouze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telaf. Interc. 2745. Postrekening 48400. aan. Gek? protesteerde ze. Geen Sprake van, hoor! Alleen maar een oude vrouw, die voor haar zoon tracht te krijgen wat !t hoofd van de •de regeerlng zou lijke volvette Kaas Uw adres ns Gouwe 55. .uur, Tuinstraat 13, met vrije poort, .Te bevr. Makelaar •pieringstr. 109. Gifzuiger koopt U laagsten prijs by steyn - Gouwe 191. acninaal breien oh. v. Ejjk, Bloisstraat 36. en bovengoederen. Naar het Engelsch van LOUIS TRACY Nadruk verboden PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT Weekblad voor n ons met koopen, verhuren v. Huizen, r Successierechten. J. A. Spruyt, 107-109, Tel. 2064. igd Makelaar. blik aan het hoofd van de Spaansche regeerlng staat, zijn eerste beroemdheid verwierf door een vertaling van den Bij bel in zijn moedertaal. Dit werk geldt nog heden als een van de beste bijdrage tot de Spaansche litteratuur. Inder-tijd was Azana secretaris-generaal van een club, die alle Spaansche denkers en ge leerden omvatte. Zooals men ziet is Azana eigenlijk dus niet in de politiek groot geworden, doch stamt hij uit de intellectueele atmosfeer van het studeer- i vertrek, uit de reglnonen van'de politie ke beschouwing. Ken Koninklijke onderscheiding voor Mr. P. A. Pijnacker Hordijk. II. j derland van haaksche tandwielen van een dergelyke grootte; zij is goed geslaagd en j zal ook worden toegepast in het nieuwe ge- maal van Delftland aan de Vijfsluizen te Schiedam. Een bijkomend voordeel van een Diesel- I om het voor rö J. A. Broer soorten Bindwerk aven 326. Azana, de republikein. Manuel Azana ontwikkelde zich tot een scherp tegenstander van de monar chie en republikein is hij sinds zijn jon ge Jaren in hart en nieren gebleven. Hoe hij over de republiek denkt, blijkt uit zijn woorden Vrijdag in zijn radiorede tot het Spaansche volk gesproken: „De republiek beteekent voorspoed, vrijheid en. rechtvaardigheid”. Toen Primo de Rivera in het jaar 1923 in Spanje de dictatuur Instelde, werd i hij leider van de „Accion Republicana”. Met zooveel enthousiasme en handigheid wist hij de massa voor zijn idee te wln- nen, dat de regeerlng niets tegen hem durfde ondernemen. Toen aan de Spaan- sche monarchie een einde was gemaakt en de republikeinen hun zegefeesten vierden, zat Azana met opgeheven hoofd als minister van oorlog in het eerste republlkeinsche kabinet, dat door Alcala Zamora werd geleld. En met recht mocht hij trotsch zijn de nieuwe Spaansche sbbers len voor Spotprijzen lis, Spieringstr. 109. weer op zijn ^ge- schepradgemaal duur zoude^ zyn, zijn de onderhoudskosten van de centrifugaalpom- pen zeer gering. De pompen zijn in dit gemaal in beton uitgevoerd naar het voorbeeld van het ge maal de Lely van den Wieringermeerpolder. De betonnen pomp leidt tot een zeer nauwe samenwerking van machine- en gebouw- ontwerpers. Als waterkeering in het gemaalgebouw diénen: le. electrisch bediende afsluiters; 2e. drie stellen houten wachtdeuren, welke automatisch en zonder slag sluiten. Elke pomp wordt gedreven door een Die selmotor door middel van tandwiel-over- ----- brenging; dit is de eerste toepassing in Ne- zichtigd die 9 Meter onder de machinehal ligt en vandaar ging het gezelschap naar het bordes aan de Gouwezijde om de inla- ting vam het water te zien. Daarmede was de officieel-* .’ngobruitne ming van dit machtige nieuwy gemaal ge schied. moet op de vorm der pompen en motoren, die in het gebouw opgesteld moeten worden, anderzijds omdat naast de constrüctie de esthetische verzorging de aandacht vraagt. De zuig- en persleidingen der pompen zjjn niet in ijzer uitgevoerd, doch zyn van ge wapend beton geconstrueerd en maken op ingenieuze wjjze deel uit van het gebouw. Het denkbeeld hiervan is afkomstig van den fabrikant der pompen, de N.V. Werk spoor. Uitgaande van dit principe is het gebouw oiHworpen door het ingenieursbureau Dwars, 1 Heederik en Verhey te Amersfoort, terwijl de vormgeving en de architectuur van de machinezaal van de hand van den architect B. Buurman te Leiden zijn. Naast de bovengenoemde kanalen vraagt de fundeering de aandacht. Het gebouw is n.l. opgericht in een zeer slappe boden],.ter wijl het terrein na de voltooi/ng van het gebouw 4 Meter moest worden opgehoogd. Daarom 'bestaat de fundeering uit gewa pend betonpalen, die alle minstens 4 meter in het zand en ten deele schoor zyn geheid. Over de koppen dezer palen is een 1 M. dikken gewapend betonlaag .aangebracht. Rondom deze plaat is, een ijzeren damwand geheid, die dus boven tegen de plaat steunt en van onderen in het vaste zand is geheid. Op deze wyze is voorkomen, dat de druk van den grond, al werkt deze eenzydig, de stand der fundeering zou kunnen veran deren. Grondbewegingen tusschen de palen zyn door deze werkwijze uitgesloten. Verschillende zware grondverschuivingen hebben zich na de zandophooging in de onmiddellyke nabijheid van het gemaal Behalve de reeds vermelde autoriteiten waren het geheele bestuur van het Hoog heemraadschap van Rijnland, Dijkgraaf Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, de Hoogheemraden W. A. A. J. Baron Schimmelpenninek van der Oye, Ch. M. Reynders Volmer, A. Buur man, J. Biemond, Jhr. W. Ph. Bamaart, P. F. Noordam, alsmede ingenieurs van Rijn land Ir. P. de Gruyter en de Secretaris van het College Mr. J. Slagter en talrijke hoofd ingelanden onder de aanwezigen in de groo te machinehal, waar Rijnland’s wapen hing met bloemen en groen omkranst en met linten in Rijnland’s kleunen. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek heeft na de rede van den Dijkgraaf Mr. P. A. Pjjnacker Hordijk, uiting gegeven aan zijn vreugde om op dezen voor Rijnland zoo gewichtigen dag int het nieuwe gemaal aan wezig te zijn. Spr. kent de vraagstukken en belangen van Rijnland voldoende om te be grijpen van hoe groote beteekenis de tot- standkoming van dit «nieuwe moderne ge maal is. Na gewezen te hebben op het samenval len van do totstandkoming van het nieuwe scheepvaartkanaal dat IJssel met Gouwe verbindt door de nieuwe groote sluis en het gereed zjjn van dit nieuwe gemaal twee machtige werken in de provincie Zuid-Hol- land, betuigde spr. zijn groote ingenomen heid met de volkomen samenwerking tus schen het hoogheemraadschap van Rijnland en de. Provincie, i Spr. stelt er prijs op Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland met dit grootsche werk geluk te wensdhen. Het is spr. een 'groote vreugde te mogen zeggen dat ook de Landsrogeering de verdiensten van den Dijkgraaf hoog acht en daarvan heeft wil len doen blijken. De Commissaris deelde daarop mede dat het H. M. de Koningin had behaagd den Djjkgraaf Mr. P. A. Pijnacker Hordijk te benoemen tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. Deze mededetling werd door alle zigen met luid applaus begroet. 5 cent ks 40 cent ikt voor de tuin (Van onzen V.P.B -correspondent). Nadat de uitslag van de Spaansche verkiezingen bekend was geworden, be stond er in Madrid geen twijfel meer aan, dat Manuel Azana, die tot de meest bekende Spaansche politici van na den oorlog behoort, aan nieuwe links georiënl komen te staan. Manuel Azana was on- getwijfeld de man, die hiervoor ’t meest' I geschikt was, een handig1- en gerouti neerd politicus, die de moeilijkheden van de Spaansche binnenlandsche poli tiek uit eigen ervaring kent. Manuel Azana is jurist, journalist en politicus in een persoon vereenigd. Zijn loopbaan kan men niet bijzonder origi neel noemen. Hij studeerde als duizend andere politici voor hem, rechten en werd advocaat. Men kan intusschen niet beweren, dat hij met hart en ziel Jurist was. Veel meer voelde hij zich aange trokken tot de politiek, de opwindende politiek van zijn vaderland, die hem van jaar tot Jaar meer boeide en in beslag nam. Het was voor hem dan ook ongetwijfeld een grooter genoegen om politieke hoofdartikelen te schrijven dan zich met ingewikkelde Juridische problemen bezig te houden Hij was de eerste Spaansche Journalist, wiens arti kelen niet slechts in de Spaansche, doch ook in de Zuid-Amerikaansche en Fran- sche bladen werden opgenomen. In het jaar 1926 werd hem den Natlonalen Prijs voor Literatuur toegekend. Het zal slechts aan weinigen bekend zijn, dat deze veelzijdige man, die op het oogen- Hij hief zijn ontdaan gezicht op. Hij was een trotsch man' en niet van plan zich zonder tegenstand gewonnen te geven. Natuurlijk ontken ik alles, wat u ge zegd hebt, klonk het. Maar, als het waar was, dan moet u er een heimelijke be doeling mee hebben op deze insunieeren- de toon tegen mij op te treden. Wat is die? Ik ben blij dat u d&t inziet. Ik ben hiër om u voorwaarden aan te bieden. En die zijn? U moet dat meisje, Winifred March- *jjanks, onmiddellijk aan mijn hoede toe hertrouwen en u moet haar haar moeders erfdeel restitueeren. U hebt ongetwijfeld een bepaalde som in uw gedachten? Zeker. Mijn advocaten hebben mij gezegd, dat u de rente ook behoort te Maar Winifred zal met de hoofdsom tevreden zijn. U moet haar vijf-en-tachtigduizend pond uitkeeren! uit de Kringen, waarin nij zien ten Koste Hij sprong overeind, grijs van emotie, van alles ean plaats had hopen te ver- j Menscji, schreeuwde hij,?llonbe- heerscht, je bent stapel gek!. overen, was nog duizendmaal erger. Hij begroef zijn hoofd in de handen. Even Hitste de gedachte aan moord door zijn hersens Maar lady Carshaw’s aristocra tische stem bracht hem weer tot zich zelf. Zal ik voortgaan? vroeg ze. Zal ik over Rachel Bartlett spreken, van het schandaal dat niet alleen ontstaan zal door die flnancieele malversaties maar ook door dien schandelijken aanslag op InvH DamoIH TABPr1) Technische Beschouwingen van Ir. B. A. Verhey van het Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amers foort. Een waterbouwkundig ontwerp als her nieuwe gemaal van Rijnland te Gouda be hoeft de samenwerking van verschillende technici, aldus Ir. B. A. Veriiey, die vervol gens het woord voerde. Eenerzijds omdat dit ontwerp berusten Waar leven wc anders voor dan leven minder moeilijk te maken anderen? ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorande tot den beiorgknngj^i 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ6.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels 1M, elke regel meer 0.30. AdvarteatKn in het Zaterdagnummer 25 tt bijslag op don prijs. Liafdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.85. elke regel meer ƒ0.56. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde!) prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Ir. Monhemius over de Pompinstal- laties. Ir. L. Monhemius, Ingenieur bij den Dienst der Zuiderzeewerken, werktuigkun dig adviseur van den bouw van het Dieselgë maal, gaf enkele verklaringen omtrent de pompinstallaties. Spr. zette eerst uiteen, waarom voor dit gemaal centrifugaalpompen en geen schep- wielen zijn gekozen, n.l. omdat schepraderen alleen gunstig zijn bij zeer kleine opvoer- hoogte en de centrifugaalpomp beter ge schikt is voor hoogeren opvoer en zich beter aanpast bjj wisselende opvoerhoogten, ge lijk hier aan den Ussl voorkomen. Terwijl de aanleg en het onderhoud van een nieuw niet dat het wettig bewijs is geleverd dat uw broer, die naderhand gevangenisstraf heeft moeten ondergaan en u nu ondér den naam van Ralph Voles handlangers- diensten bewijst, dien moord heeft ge pleegd. Misschien is ook het woord „moord” te sterk met betrekking tot den dood van mr. Marchbanks, maar ik ben overtuigd dat iedere officier van Justi tie u en hem veroordeeld kan krijgen wegens een bergoving van een Inmiddels overleden dame en haar dochter, het meisje, dat u en hij de vorige week heb ben ontvoerd. De wrekende gerechtigheid zat tegen over hem in de gedaante van deze wel opgevoede, beschaafd en zakelijk pra tende vrouw. Meiklejohn had geen fol- terender ziele-angst kunnen uitstaan als hij in de beklaagdenbank gestaan had. Het was al erg genoeg zooals dat vree j gezegd, selijke geheim al die jaren aan zijn leven betalen, had geknaagd, maar dat het hier in koe- len bloede werd blootgelegd door ’n dame uit de kringen, waarin hij zich ten koste er te krijgen is. Reginald zelf zou het nooit hebben willen doen Na Je een duchtig pak slaag te hebben gegeven, zou hij je aan den sterken arm van de’ wet hebben overgelaten en dat zou uw ondergang beteekend hebben, mr. Mei klejohn. Maar ik sta er anders tegen over. Ik wil me niet beter voordoen dan ik ben; de groote voet waarop ik heb geleefd en mijn zorgeloosheid, hebben tengevolge gehad dat Reginald’s bezit tingen bezwaard zijn met een hypotheek van tachtig duizend pond. Als ik zijn vrouw een bruidsschat kan bezorgen, waarmee de hypotheek kan worden af- betaald en die haar nog een speldegeld van vijfduizend overlaat, heeft hij mij niets te verwijten. Dan zal ik erg tevre den over mezelf zijn. Vijf-en-tachtlg duizend pond! Ik ontken alles waarvan u mij beschuldigd heeft. Bovendien heb Ik een dergelijk bedrag niet ter beschikking. Dat hebt u wel, of kunt het bin nenkort gemakkelijk hebben. Wenscht u dat ik in u details geef omtrent uw West-Afrlkaansche concessie, uw nieuw ste manoeuvre, samen met die nobelen mr Jacob en lady Helen Tower? Die uiteenzetting kunt u krijgen, hoor! En wat uw ontkenning betreft, misschien ben ik een beetje te haastig geweest. Sta Lady Carshaw keek hem door de gla- 1 me toe, de geschiedenis op mijn gemak, zen van haar gouden face a main scherp hoofdstuk voor hoofdstuk, met u door te 1 I ffaflTl gaan. Ze spreidde de blaadjes met aanteeke- ningen, die ze al had opgevouwen, weer voor zich uit. I Schei uit met die verwenschte co- medleMeiklejohn schreeuwde het bij na uit, want haar kalmte maakte hem wild van zenuwachtigheid. Als ik toestem welke garantie heb Ik... Ziezoo, nu praat u verstandig. Ik kan u het accepteeren van mijn voor waarden verzekeren. In de eerste plaats, waar Is Winifred? Hij aarzelde. Hier was het critleke punt Een bekentenis dat hij het wist, zou een bevestiging van lady Carshaw’s beschuldigingen beteekenen. Ze deed niet de minste moeite het hem gemak kelijk te maken. Er zat niets anders op dan den sprong te nemen Zijn weer- stan was gebroken Ze is in Uxbridge, op „Moore Hou se”, zei hij onwillig. Ik moet u waar schuwen dat mijn broer iemand is, die voor niets terugdeinst, dus daarom Is het beter het aan mij Ik ben blij dat u de waarheid hebt •verteld, viel de dame hem In de rede, maar ze Is op het oogenbllk niet meer op Moore House. Reginald en een In specteur van Scotland Yard zijn er gis terenavond geweest. Er ontstond een vechtpartij en uw broer, die inderdaad voor geen kleintje vervaard schijnt te zijn, zag kans met haar te ontsnappen. U moet hem vinden, en haar. Over twin tig minuten gaat een trein naar Lon den. Ik vertrouw dat u met me meegaat om me te helpen. Uw hulp zal zeker in uw voorstel gelden. (Wordt vervolgd.) republiek was niet «in de laatste plaats de vrucht van zijn werk. Azana als leider van de regeerlng. Na het aftreden van Zamora nam Azana het bewind in handen, nadat hij tevoren het Spaansche leger op uitne mende wijze had gereorganiseerd. Toe eind 1933 is Azana minister-president gebleven. In dien tijd werden de nieuwe grondwet, dewet tot bescherming van de republiek en de nieuwe huwelijkswetten aïgekondigd. Azana had de handen vol om den toestand in het land meester te blijven, daar de republiek alle radicaal- socialistische elementen ontketend had Het was een tijd van onrust, rijk aan dramatische gebeurtenissen Azana bracht het autonome Catalonië in het kader van het Spaansche staatsverband. Op het vermogen van den koning werd beslag gelegd Onder leiding van gene raal Sanjurje brak te Madrid een” mo narchistische opstand uit. De opstand werd onderdrukt en Sanjurje ter dood veroordeeld. Stalen zenuwen waren noo- dlg om den overgangstijd van konink rijk naar republiek te leiden. In Januari 1933 brak een opstand van de anarchistische syndicalisten In Ma drid en Barcelona uit, die den staat van beleg noodzakelijk maakte. In Juni van hetzelfde jaar trad Azana af, vormde echter direct daarop zijn derde mlnlste rie. Toen echter de verkiezingen der vertegenwoordigers van de gemeenten voor het staatsgerechtshof een scherpen ruk naar rechts brachten, was Azana genoodzaakt zijn post als kabinetschef te verlaten. Later, in April 1934, richtte .hij een nieuwe partij op, de Links Repu blikeinen, een samensmelting van de Republlkeinsche Actie, de Galicische Re-, publikeinen en de Onafhankelijk Radl- caal-Soclalisten. In den separatistischen opstand in Catalonië in September 1934 nam deze nieuwe partij een leidend aan deel. Azana zou Indertijd tot president van de nieuwe Spaansche federatieve republiek worden uitgeroepen, doch het gelukte de regeerlng in Madrid, dezen opstand met kracht te onderdrukken. Op het oogenbllk staat Azana, de oude politieke houwdegen, die den moeilijk- 62 Het beetje kleur dat weer op -- zicht gekomen was, trok opnieuw weg. Deze vrouw uit de groote wereld had klauwen en ze zou niet aarzelen die te gebruiken als ze geprikkeld werd. Ik geloof niet dat ik Iets gezegd heb om op een dergelijken toon toege sproken .te worden, mompelde hij, met een mislukte poging tot glimlachen. U h|ebt mij er toe aangezet om het mgisje waarvan mijn zoon hield de woestijn in te sturen, was het bescheid. U hebt daarmee een ernstige vergissing begaan. Na een poosje drong het tot mij door wie ze was. Ik heb haar moeder gekend. Moet ik nog in bijzonderheden treden? Ik... werkelijk... ik... Uitstekend. Achttien Jaar geleden vermoordde uw broer, Ralph Vane Mei klejohn, een zekeren jnr. Marchbanks, die ontdekt had dat u en uw broer zijn vrouw beroofden van fondsen, die bij uw bank, welke haar vermogen beheerde, waren gedeponeerd. Ik heb hier alle bij zonderheden, van de misdaad. Ik zeg fiOlME CODRANT. a. Wie het laatste lacht per is dan van kolen. De geheele machine-installatie is geleverd door Werkspoor en is geheel Nederlandsch fabricaat; de bedryfsuitkomsten zyn bij de beproeving zeer bevredigend geweest. Na deze toespraken heeft de Commissa ris der Koningin door het om zetten van een handlle het nieuwe gemaal in werking ge steld. Nadat de thee was geserveerd begaven de gasten zich naar buiten en weri eerst de waterloozing bezichtigd aan de Usselzyde, waarbij die motoren werde i stopgezet, de - deuren werden gesloten en de inlaatschuiven werden geopend Daarna werd t> kelder be-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1