RD OS Cpflv O bank O' WAFE ^AFE-3 GOUWE 2 - hoek Wijdstr. - GOUDA l Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho 16151 Zaterdag 29 Februari 1936 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Waar een wil is, daar is een weg. Brieven uit de Hofstad. De belangwekkénde speech van Eden. In duizend gevaren beproefd. Regenmantels >p EERSTE BLAD. HNG. Bahimann ^Voorjaars cftouveautes Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig ee. pot SprUtol. Bij alle Drogisten. 74* JMFflSHfl BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ■4 MOCCXXI. WONT DANCE” K. Opgeruimdheid is het zout des levens. FEUILLETON. eener Operette (Wordt vervolgd.) uur, niet door!, ioopend. lenl. actualiteiten, oor elk^n leeftijd, t (Logd 75 cent). Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER 8LUY8. Enorme keuze, betrouwbare stoffen. MANTELS COSTUMES JAPONNEN BLOUSES HOEDEN. en igeres. t danspaar uit •vuerGirls. jn. st en‘amusement en uitlgewischt. meisje voor haar leide ibeenen jnist, al hersteld. ten 25 en 35 c<’nt. gelijktijdig met Iwelmeinde pracht Dit nummer bestaat uit twee bladen. ATTENTIE! iimwerk COUDA m een tweetal schiet en gezellig samenzijn Ja, klonk het vlugge antwoord. Maar... Hij zweeg abrupt na dat ééne woord .en keek de straat, die zich in Contan niet bepaald in een gunstigen roep ver heugde, in beide richtingen ai. Zoo dui delijk alsof hij haar onder woorden had gebracht, drukte zijn blik de vraag uit, wat zij hier op dit late uur deed, wan neer het uitvaagsel der inboorlingen uit zijn holen gekropen was en zelfs een man zich niet geheel veilig voelen kon. Het mfeisje voldeed aan het onuitgespro ken verzoek om een verklaring. Er is niets aan te doen, dat ik, hier ben en ik kant u de reden ook niet uit leggen. Ik heb vreeselijke haast. Neemt u me niet kwalijk, maar ik heb geen tijd om hier te blijven praten. Het oogenblik daarop had ze haar weg vervolgd en toen haar buigzame gestalte de open deur van een kleine winkel pas seerde, zag hij een andere gedaante zich losmaken uit de schaduw der straat en door de streep van licht slippen, die uit de deur scheen. Forgyth kreeg den In druk dat het een koelie was en de ma nier van doen van den man wees er op, dat h!1 het meisje achterna liep. Haar figuurtje was al bijna niet meer te on derscheiden in den vagen matten gloed der papieren lampen, maar Forsyth aar zelde niet, ©ogenblikkelijk! stond zijn besluit vast haar te beschermen en met groote stappen keerde hij terug in de richting waaruit hij gekomen was. Bij het licht van een groote lantaarn, •die boven den Ingang van een theehuis hing, zag hij het meisje links afslaan. Geen tien meter achter haar aan wan- delde de koelie en hij volgde haar blijk- j plonsde in de rivier -.i- ii»i". Inlnr naar Hp THIMIG, RS. a: Karl Lamac. mcces gespeeld ilgezellige film- ag geopend van ken voor iedere de ,,Zi|ik’ of Zilk, tsvervolging”, Was de >uden zitting van het hen a. d. Ryn op 21 teer C. Misset Gz. te namens het Centraal md een proefproces e bevlot- en bevaar- toemd water onder de baar nog steeds, want ook hij sloeg links af. Naar de bloemenbooten! mompelde de Chineesch. Dat meisje... De rest van zijn alleenspraak ging voor Forsyth verloren. Maar hij kende de wel-» verdiende slechte reputatie van de Bloe menbooten en het ging hem aan ’t hart, dat een meisje van zijn eigen volk en ras zich in de nabijheid daarvan bevin den zou alleen en zonder mannelijke begeleiding Toen hij de wankele brug over ging, die uitkwam op een ietwat ruimeren verkeersweg het water, waarop de ontelbaar kleurige lantaarns der Bloembooten glommen in den nacht, liep er langs hoorde hij de plotselinge kreet van een vrouwenstem de avond stilte verscheuren. Hij rende In de rich ting, waaruit het geluld kwam en de kreet werd herhaald de angstkreet van iemand in nood en ofschoon hij haar niet zien kon, twijfelde hij geen moment, of 't was het Engelsche meisje. Met een ruk hield hij zijn vaart in vlak bij haar. Ze worstelde in de om klemming van den koelie, die haar ge volgd was en die zeker niet veel goeds in den zin had. Geen fractie van een secon de bedacht Forsyth zich. Hij sprong op den kerel toe, pakte hem stevig beet en terwijl diens greep van het slachtoffer verslapte onder den onverhoedschen aanval, slingerde hij hem met kracht van het meisje af. Aan den rand van het ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bfl onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekémng 48400. aan, dat stilstaande lanwoordih weder >aian fijn? behoefte, uit een innerlijk» gesteldheid. Wij willen niet iets, werkelijk met ernst willen, wanneer in ons niet een sterke drang aan wezig is. En die drang is geheel afhankelijk van onzen aanleg, onze eigenschappen en begaafdheden van onze gansche persoonlijk heid. Met andere woorden, wij willen alleen wat ligt in de lyn van ons wezen, van onze mogelijkheden. De wil, die het gezegde: „waar een wil is, daar is een weg”, als voor waarde stelt en die uit drang geboren wordt, ontstaat uit onze persoonlijkheid. Die wil richt zich dus in normale gevallen nooit op iets, dat ver buiten de grenzen, der alge- meene of individueele mogelijkheden ligt. Is die wil aanwezig, dan, zoo zegt het ge zegde verder, is er ook een weg. Ook daar op moeten we wat aandachtig toekijken. De wil, de ernstige wil, het vaste voor nemen, is de voorwaarde. We moeten willen, in de volle beteekenis van dit woord, om iets te bereiken. Dat is de les, die dit gezegde ons voorhoudt. Maar bereikt men dan alles wat men wil Het gezegde bedoelt dit aller minst. Maar wanneer de wil er is dan is er een weg. Dat wil zeggen, dat we by de aan wezigheid van een vasten wil altijd wel een methode, een middel vinden om dien wil in de gewenschte richting in werking te bren gen, dat we wel op den weg kunnen komen, die naar het bereiken leidt. Daarmee is het bereiken nog niet gegarandeerd. Dat hangt van .tal van omstandigheden af, waarover we meerendeels geen macht hebben. Maar is dat wel zoo heel erg Het streven in de bepaalde richting, waarin onze aanleg en onze wenschen gaan geeft al voldoening. En bovendien wanneer we op den weg zyn, kunnen we toch vertrouwen altijd iets, altijd tenminste ten deele te bereiken. Wat we ons voorstellen, gaat meestal nog iets boven de individueele mogelijkheden uit. We stellen ons ideaal gewoonlijk hooger dan onze han den kunnen reiken. Maar wanneer we met schilderaanleg ook al geen Rembrandt wor den, we kunnen toch, daarnaar strevende, onzen aanleg kweeken en ontwikkelen en kunstwerken scheppen. De voorwaarde is de ernstige wil. Wanneer die aanwezig is, dan vinden we ook den weg, die naar het ge(- wilde leidt. GOUDSGHE COIIIAM. om de noodige middelen te verkrijgen voor den aankoop van oorlogsbehoeften, wilde men het economisch leven van het land ver lammen. Men spreekt en bestudeert nu over oliesancties; Eden kon zich daarover niet I verder uitlaten, omdat die studie nog niet is afgeloopen. Men zal alles doen om den oor log zoo spoedig mogelyk te doen beëindigen en deze duidelijke verklaring houdt toch niet in zich, dat men voor het stopzetten van het Abessynsche avontuur een nieuwe oorlog in de wereld zal ontketenen! Eden is voor collectieve veiligheid, maar tegen een veiligheid, welke bestaat in om singeling.. Dit woord is gesproken aan het adres van Frankryk en van de Kleine En tente! Over de onthulling van het Giornale d’Ita- lia zegt Eden weinig. Hy vermeldt het even en hy beschouwt het als een rapport, dat zich alleen bezig houdt met het vraagstuk van Abessynië zélf, afgezien van de pro blemen, welke er uit anderen hoofde uit kunnen voortvloeien. Engeland heeft weinig belang by het bezetten van Abessynië door Italië," wanneer het zich alleen tot het Ryk van den Negus bepaalt! Wanneer het Tsana- meer als waterreservoir voor den Nyl wordt geëerbiedigd, is Engeland met deze zyde van het probleem tevreden. Er is een groote ontspanning in de we reld ingetreden. En ongetwijfeld is dit het werk achter de schermen van mannen als Eden, van Engeland’s krachtige en ook resolute houding. De Duce zendt niet min der dan 500.000 man naar huis, omdat de oliesancties er niet zullen komen (oliesanc ties worden niet meer door Italië als een - oorlogsdaad beschouwd, zoodat dit argument in tegenspraak is met hetgeen Mussolini onlangs zelf heeft gezegd) en omdat het verkwistend zou zijn, wanneer dergelyke troepenmachten onnoodig onder de wapenen werden gehouden. In werkelijkheid zal het wel zyn geschied, omdat de onderlinge ver houdingen tusschen Engeland-Frankryk, Duitschland en Italië beter zyn geworden op het punt der Midden-Europa-vraagstuk- ken! ste... Ik weet het, viel ze hem in de rede, maar ik moet naar een van de bloemen booten. Naar een van de bloemenbooten? herhaalde hij onthutst. Maar daar kunt y toch onmogelijk alleen heengaan? Ik... Hij liet haar niet aan het woord ko men. Vergeef me, dat ik misschien op dringerig schijn, maar ik kan geen land- genoote toestaan, een dergelijk ver schrikkelijk risico op zich te nemen. U moet me eenvoudig veroorlooven u te begeleiden. Ik ken hier de buurt op mijn duimpje ik behoor tof de zending... Nu was het haar beurt om hem ver baasd in de rede te vallen. Tot de zending! Bent u zendeling? Critisch ultvorschend rustten haar oogen op zijn tweed-pak, zijn slappen boord, zijn Panama-hoed. Neen, ik zie er niet naar uit, lachte hij. Ik ben dan ook geen zendeling, maar zendingsarts. Tn die hoedanigheid heb ik alle hoeken en gaten van Canton lee- ren kennen en daarom weet ik beter dan iemand anders, dat het pure krank zinnigheid zou zijn, om niets ergere te zeggen, wanneer ik u onbeschermd ver der liet gaan. Waar moet u precies naar toe? Naar het Paleis der Tienduizend Zaligheden. jr Art. 577 B.W. werd r te hengelen. osk. Burgerwacht, lurgerwacht heeft in arvergadering gehoib e heer A. E. Stykel, n het bijzonder de af- Vaddinxveensche Bur- n zyn inleidend woord Ier Burgerwacht, dhar ;ich zeer verdienstelijk iden zyn er, aldus spr. ingen wegblyven; dat j iet 'bestuur zal zooveel nneer er grieven zyn, 5 Dmtrent de aanschaf- selt spr. mede dat om eraan voorloopig niet Onder dankzegging het jaarverslag goed- lag van den penning- inkomsten hadden be- uitgaven 475.74, zoo- is van 55.81. Dé af- m, de heeren H. A. n Osnabrugge werden sprak de commandant, steeg een opwekkend ïr G. Benkhuysen een hem zelf vervaardigd, m, meenin gen en ge- d hy met een hartelijk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud* en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)I 15 regels 1.80, elke regel meet 9J25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels /2J6 elke regel meer ƒ0.54 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract-tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en raaiden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek, handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Afhaling aan huis van Spaar- en Belastinggelden water terecht gekomen, kon de Chi neesch zijn evenwicht niet houden, hij -'“'-T en begon geen vijf tellen later naar de overzijde te zwem men. Forseyth bekommerde zich niet verder om het ongure heerschap en wijdde zijn aandacht aan het meisje. Bent u ongedeerd? vroeg hij vol deelneming. Ja, antwoordde hij en tegelijk wierp ze een onrustlgen blik in de richting van de bloemenbooten met hun menigte van veelkleurige lichten. Het was maar gelukkig, dat ik u ge volgd ben... Mij gevolgd ben? echode het meisje verschrikt. Ja, ik zag dat die schooier, die u aanviel, u achterna ging en daar het me niet erg aanstond, ging ik op mijn beurt hem achterna. Het is heel vriendelijk van u, ver klaarde het meisje merkbaar gereser veerd, ik ben u erg dankbaar, maar... Haar woorden braken af en weer schoot haar blik naar de lange lijn van de bloemenbooten Impulsief sprekend, niet heelemaal op zijn gemak, hernam hij: u moet het mij niet kwalijk nemen, als ik brutaal lijk, maar het onverant woordelijke voor een Europeesche Jon gedame om op dit uur alleen in deze buurt rond te loopen. Dat de gevaren niet denkbeeldig, zijn, hebt u zooeven aan den lijve ondervonden en dit deel van de Chineezenstad is wel het sllm- ref. Party. cht een verband van an de Staatk. Geref. fc in 14 gemeenteraads- i, wier namen op de iten voor de Raads- deze party voorkwa- m als lid toe. Tot be- kozen de heer C. Bos, Eden heeft zyn eerste groote speech als minister van Buiteiilandsche Zaken voor het Britsche Lagerhuis gehouden. Deze rede was in allerlei opzichten zeer belangrijk. Want het is nu eenmaal eett niet te loochenen feit, dat Engeland het wereld-evenwicht in han den kan houden, wanneer het een verstan dige, billijke politiek volgt en wanneer het sterk genoeg is om desnoods die balans met de wapenen te verdedigen. Is de Volkenbond het centrum van overleg... moet Genève het centrum zyn van het recht en van de billijk heid. Het Britsch Imperium moet desnoods het zwaard uit de schede halen om dien Volkenbond kracht by te zetten, nu het In stituut zelf nog niet over voldoende macht beschikt. Men mag afgeven op de Britsche menta liteit. Men mag in het licht stellen, dat En geland steeds het eigen belang nummer één heeft gesteld en eerst veel en veel later de belangen van anderen eens heeft bekeken. Dat doet echter niets af van het feit, dat momenteel Engeland en wereldvrede één zijn; dat de geheele wereld belang heeft bij de houding, die Londen voor dit oogenblik meent te moeten aannemen. Versterkt Al bion zijn vloot, zyn leger, zijn luchtmacht, om het even of het >ulks doet teneinde zélf krachtig te blijvendn zyn zelf voldaanheid zooals sommigen het uitdrukken dan versterkt het ook den wereldvrede. Daarom moet elk land, ook wy, er blyde om zijn, dat de houding van Engeland die richting uitgaat. Nu Londen de sleutelpositie in de wereld inneemt, is de rede van Engeland’s Minis ter van Buitenlandsche Zaken ook voor de geheele wereld Van gewicht. Eden zette in het licht, dat het dringend noodzakelyk is, dat de Volkentyandsprincipes krachtig blij ven voorgestaan. Engeland stelt zich daar voor in de bres, zal alles doen om trouw aan dien Bond te blijven. Hy ontkent, dat de Bond met de te zijner beschikking staande beperkte middelen, het Italiaansch-Abes- sijnsche conflict te lichtvaardig heeft be schouwd. Integendeel. tien dagen na het uitbreken der vijandelijkheden verklaarde Genève Italië als de aanvaller... greep naar sancties, die in het directe bereik lagen, zoo als verbod van credietverieening, het tegen gaan van den export van Italiaansche goe deren in de sanctieïanden en het beperken van den uitvoer naar Italië. Op die wijze wilde men het voor Italië onmogelyk maken Het klinkt trotsch, overmatig zelfbewust, brutaal overmoedig dit gezegde. Maar dit is het toch alleen wanneer men het oppervlak kig, onnadenkend bekykt. Het is natuurlijk niet waar, dat een mensch alles zou kunnen wat hy wil. Al sluimeren er vaak onbekende mogelijkheden in vrijwel iedere mensch, er zyn streng getrokken grenzen' waarbuiten men niet komen kan. Die grenzen zyn alge meen, dat wil zeggen, dat ze voor ieder onzer gelden in zoover er veel en velerlei is, dat niemand onzer bereiken of tot stand brengen kan, of wel individueel, omdat er aan de krachten, de begaafdheden van ieder onzer speciale grenzen gesteld zyn en we' geen Rembrandt, geen Beethoven, geen zwaargewicht kampioenbokser kunnen wor den als we dat maar willen. Maar zoo is dit gezegde ook niet bedoeld. Waar een wil is, daar is een weg, luidt het. En we moeten ^daarin ieder woord wat nauwkeuriger beluisteren. Het gezegde be gint met een voorwaarde te stellen. Immers „waar een wil is”. De wil moet dus aan wezig zyn. Wil dat nu zeggen, als we zoo maar eens iets verzinnen, zoo maar eens iets wenschen? Neen, een wil is er, wan neer ons wezen op iets gespannen is» wan neer we iets ernstig willen bereiken, wan neer ons voelen en denken van een wensch, een begeerte dóórtrokken is en we daarnaar ook ons werken reeds richten. Een wil sluit dus reeds een streven in, een pogen althans, een trachten. We willen niet de sterren van den hemel plukken en wy willen in doorsnee bok geen Rembrandt worden. Wanneer de toestand van onze finantiën of andere le vensomstandigheden het absoluut onmoge lijk maken, dan willen we ook geen reis om de wereld ma^en, hoe reislustig of zwerf- lustig we ook mogen zyn. We drukken het in zulke gevallen ook gewoonlyk anders uit en zeggen: „we zouden wel een reis om de gereld willen maken” en niet „we willen een reis om de wereld maken”. De werke lijke wil veronderstelt een zeker opzet. En dit opzet houdt rekening met mogelijkheden, zoowel de algemeene mogelijkheden, die voor ieder gelden als de mogelijkheden, die voor ons in het by zonder gelden, maar ont staat ook bovendien uit een neiging, een Drie nieuwe monumenten. Op dit oogenblik is men onze stad bezig met het opstellen van drie nieuwe monu menten. Inderdaad wel iets heel bijzonders. Over het algemeen is men in ons land niet zoo bar gecharmeerd op monumenten. Er zyn er zeer weinig en het kost altyd heel veel moeite er het benoodigd© geld voor bij elkaar te schrapen. Jammer ongetwijfeld, want niet alleen dat monumenten een uiting ,van eerbied en erkentelijkheid zyn tegen over een persoon of een bepaalde gebeurte nis, zy zijn de eenige interessante decoree- ring van de openbare straat, die door zoo veel andere leelijke dingen pleegt te worden ontsierd. Van de drie monumenten is dat ter na gedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder algemeen bekend te achten. We zullen maar niet meer herinneren aan de onverkwikke lijke vóórgeschiedenis van de totstandko ming. Het schijnt nu eenmaal bij ieder mo nument zoo ipts van strubbeling te moeten geven. Het toeval Wilde dat by deze drie nieuwe niet alles even glad liep. Dit Konin klijke monument wordt opgericht in het prachtige Rosarium naby den Wassenaar- schen weg, een plaats die ongetwijfeld zeer geschikt is voor de plaatsing van een ver siering. Het tweede monument zal de herinnering levendig houden aan de groote figuur van de voordrachtkunstenaar Albert Vogel. Het Terwijl Richard Forsyth, diep in ge dachten, zich voortspoedde door de smalle straat, slechts verlicht door pa pieren lantaarns, die een schemerig licht wierp over haar walgelijke mor sigheid, botste hij plotseling tegen een meisje dat met snelle passen van den anderen kant kwam, ©ogenblikkelijk vlood een excuus in vloeiend Chineesch hem van de lippen en een seconde later stond hij stijf van verbazing, want het meisje antwoordde in het... Engelsch. -- Het was gedeeltelijk mijn schuld, mijn haast lette ik niet op, mijn- Hij keek haar lichtelijk verbijsterd aan «et zachte licht der lantaarns viel net P het gezicht voor hem een gezicht, mooi en aantrekkelijk als een bloem, met epe donkere oogen, die al heel weinig vereenkomst hadden met de kraaloog- der Chineesche vrouwen. De huid het gedempte schijnsel donzlger n fi^er blozend dan p'endk-bloesem. Bent u een Engelsche riep hij uit.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1