NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No 18172 Woensdag 25 Maart 1836 BOSKOOP, Dit blad verachijnt dageliiks, behalve Zon- en Feestdagen EEN VOORLOOPIG ANTWOORD VAN DUI1SCHLAND. In duizend gevaren heproefd. 74e Jaargang bergambacht, EEN KLEINTJE j _EEN KWARTJE Locarno-accoord ten deele voor Hitler onaannemelijk. Concrete tegenvoorstellen tegen Dinsdag a.s. aangeKondigd. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, AKEN. üvuIÏUVl, vvu L7ILIv24iY, flnAölIvLVn 1, iVlVj\_7lvl7IvIjv>ri 11 iVlvLllLAl I 'IflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN. ICH WEERBERICHT i; omtrent kenbaar te maken. door den Britschen minister Eden BUITENLAJNWSCH NIEUWS. FEUILLETON. Forsyth doet een ontdekking. (Wordt vervolgd.) 1: ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. aart. kke tot matige wind welke in handen besliste het Hoi dat tden van den rech- kroningen zal wor- e een geheel nieuw taats vinden. Tevens h onderzoek plaats chtoffer en de ver- r schoondochter in in het meisje daar en. De Qrontagsche die het slachtoffer oehandellng onder- de nog nooit een ndervoeding teheb- rders, tot op zekere ‘gellng, als voor de ichtlng zal gelden, Vee! kan de mensch ontberen; slechts den mensch niet. mogendheden. Na de overhandiging van dit document werd de Duitsche regee- van Dinsdag 24 Maart nogmaals naar Londen te zenden. De Duitsche regeerlng zal Dinsdag 31 Maart haar standpunt, met positieve voorstellen aan de Koninklijk Britsche regeering uiteenzetten. vóór de plaatsing zijn. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS ENGELAND. De Queen Mary vertrekt. Het reuzenschip is gereed en zal de Clyde verladen. Geweldige belangstelling. Aan boord van de „Queen Mary” wordt op het oogenblik in koortsachtige haast gewerkt door de talrijke arbeiders, die de laatste hand aan het schip leggen, opdat dit op tijd gereed zal zijn voor de moeilijke reis, die het ?al moeten maken van de scheepswerf van John Brown naar den Clydemond. niet dat ik zoo slecht ben.. Ja fluisterde hij. ja. ik geloof je. Als ik aan jou zou twijfelen, zou ik moe ten twijfelen aan alles wat goed en lief en mooi is in de wereld. Hij werd kalmer en tegelijkertijd be gon hij de pijn in zijn hoofd en zijn lichaam heviger te voelen. Hij dacht aan wat hem te wachten stond: wat zou er met hem gebeuren? Hij had er geen, flauw besef van. Maar van de andere zijde van de planken wand, waartegen hij lag. hoorde hij het gekabbel van wa ter en hij wist nu zeker dat hij op eert boot was. Toen dacht hij opnieuw aan Kathleen Barrington. Wat zou haar deel zijn, met een vader, die voor geen laagheid ter wereld terugdeinsde en den mandarijn, die niet rusten zou voor ze zijn vrouw was Hij huiverde en gesmoord kwam het óver zijn lippen: - - God beware haar. God beware haar voor dit vreeselijke lot. bLunuilUdVIl 11C1SIC1. De Duitsche regeerlng en het Duitsche volk hebben den diepen, ernstigen wensch na herstel van dé volledige onafhanke- lijkhelti en’de souverelniteit van het mir 1 lerliefst meisje in staat was zoo iets ge meens te doen. Hij probeerde zich te dwingen er niet meer aan te denken. Toen herinnerde 1 hij zich haar dringende woorden van dien middag. Gelooft u me? U gelooft toch niet dat Ik zoo slecht ben. Hij zag haar gezicht, bleek, verlangend mooi en smeekend, en haar woorden echoden in zljn ooren: j Zeg dat u mij gelooft. U denkt toch DUITSCHLAND. Een gemeenschappelijke vlucht van de L.Z. 129 en de Graf Zeppelin. De L.Z. 129 en de „Graf Zeppelin” zijn gistermorgen te Friedrichshafen voor een gemeenschappelijke vlucht opgestegen. Een groote menigte sloeg dit impo sante schouwspel gade, Sedert 18 jaar had men geen twee luchtschepen meer samen in de lucht gezien. Het was een prachtig gezicht en het bewees ten dui delijkste dat de luchtscheepvaartbouw op hem afkwam. Het open luik liet het licht in zijn gevangenis binnen en For syth zag. da.t de man de uniform van de Yamen aanhad. Dit, gevoegd bij het mes. voorspelde niet veel goeds. Goeden morgen, dokter, begroette de Oosterling hem in zijn moedertaal, fk hoop dat zoete droomen uw rust hebben veraangenaamd. Forsyth negeerde den ironischen toon en antwoördde bedaard: Ik heb heelemaal niet gedroomd Niet aangenaam en niet onaangenaam. Dat, hernam de Chinees ernstig, ge tuigt van een tevreden geest. Maar u zult wel honger hebben, hebt u trek in rijst? Forsyth, die zich de vraag stelde wat dit bezoek te beduiden had. sprak even ernstig als de ander Rijst is een hongerig mensch altijd welkom. De afgezant van den mandarijn boog glimlachend. Maar met gebonden handen kan men niet eten, en aangezien ik orders heb gekregen u van voedsel te voorzien, zal ik de banden moeten losmaken. De daad bij het woord voegend, duwde hij het mes onder de gevlochten raffia die om Forsyth’s handen gebonden was en een seconde later waren zij bevrijd. Toen keek de zoon van het Hemelsche Rijk naar de geboeide voeten en glim lachte opnieuw. deerden met de beweging van een schip. Juist terwijl hij zich hiervan bewust werd, hoorde hij het getrippel van poo tjes en een seconde later liep er lets over zijn lichaam Hij maakte een plotseling, bruuske beweging, de rat piepte en sprong weg. Toen trachtte hij zich op te richten. Redactie Telef. ter inleiding nog eens de grondslagen en gedachtengang uiteenzetten, waaruit de innerlijke noodzakelijkheid harer houding zal blijken: De beweegredenen van Duitsch- land bij de remilitarisatie' van het Kijnland. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, oil onza agenten en loopers, den boekhandel ev de postkantoren Ouze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400 Parijs houdt voet bij stuk. In bevoegde Parijsche kringen beves tigt men dat de regeerlng vast besloten is de bespreking te weigeren van even- tueeie Duitsche tegenvoorstellen, voort vloeiende uit besprekingen der Duitsche staatslieden hetzij te Londen hetzij te Berlijn, met vertegenwoordigers van Engeland. Men herinnert er aan, dat öarraut en Flandin er na den zen Maart krachtig den nadruk op hebben gelegd, dat Frankrijk niet onder bedreiging zal on derhandelen, en dat voor eenige onder - handeling met Dultschland, de interna tionale rechtsorde dient te zijn hersteld. Zooals Flandin in de Kamer heeft ver klaard, vormt het accoord van Londen een geheel, waarover niet nog eens kan worden onderhandeld, en moet Dultsch land de verantwoordelijkheid op zich nemen, het in zijn geheel te aanvaar den, dan wel te verwerpen. Weigert Frankrijk wijziging van Locarno - accoord? De Britsche regeering zou er officieel van in kennis zijn gesteld, dat de Fran- sche delegatie weigert terug te komen van het Locarno-accoord, dat Vrijdag 1.1. tot stand is gekomen, en Duitsche tegen voorstellen te Londen te bespreken. Mussolini bindt zich nog niet. In welingelichte Fransche kringen be weert men dat Mussolini den Franschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat Itallè de voorstellen van de Locarno- voorstellen bij te dragen tot een oplos- 1 mogendheden niet zal teekenen alvorens i het een definitieve mededeeling heeft ontvangen betreffende den datum van opheffing der sancties. Verdere besprekingen te Lausanne? Verwacht wordt dat, mochten de on- derhandelingen te Londen lelden tot een situatie, welke vooruitzicht geeft op een regeling, het waarschijnlijk is, dat de verdere zittingen der Locamo-mogend- heden te Lausanne zullen worden ge houden. De Raad van den Volkenbond zou dan in Mei te Genève worden gehouden. Dultschland wil niet te Genève tërug- keeren alvorens een regeling Is tot stand gekomen. Na telkens even vergetelheid gevonden te hebben in een korten slaap, ontwaak te Dick Forsyth eindelijk voorgoed en bemerkte dat het ochtend was Pijnlijk en ellendig vroeg hij zich met doffe be klemming al wat de nieuwe dag hem brengen zou. Zijn eerste ervaring was. dat een Chi nees met een onaandoenlljk gezicht en een mes in de hand, zich door het bovenluik naar beneden Het glijden en een basis van niet-rechtsgelijkheid Dultschland met de andere staten. Wan neer de Duitsche regeering haar toe stemming zou geven tot dit voorstel, dan zou zij deelnemen aan de schuld voor de daaruit noodzakelijkerwijze voort vloeiende, innerlijke, voortdurende af wijzing van de onder dergelijke voor waarden het Duitsche voIk opgedrongen deemoedlgende onderwerping. Dit zal de Duitsche rijksregeering ech ter niet doen. Want het is volgens alle historische ervaring ónmogelijk op een zoodanige basis een werkelijken en duur- zamen vrede te vestigen. De Duitsche rijksregeering moet der halve al die bepalingen van het voorstel der Locarnomogendheden afwijzen, wel- I dien noodzakelijk den ambassadeur Von ke in staat zijn de eer der natie Wederom Ribbentrop ter mondelinge opheldering te diffameeren of de rechtsgelijkheid in I van eenige belangrijke problemen op twijfel te trekken, resp. op te heffen. j Het economisch herstel. ter opgesloten. Dij het gerechtshof 3 tegen de 63-jarige ide te Heenen in et berooven van de hoondochter b jaar Nu pas merkte hij dat zijn handen en voeten gebonden waren en in het mo ment dat volgde kwam de herinnering als een bruisende stroom terug. De ge beurtenissen van dien middag en voor avond trokken weer aan zijn geest voor bij. de brief, dien hij van Kathleen Bar rington had ontvangen, het signaal dat hij had gegeven, de aanslag voor Bar rington’s poort en de overtuiging, die met een schok vorm aannam in zijn her sens, ultte zich in één enkel woord: Verraden. Deze overtuiging was heel wat zwaar der te dragen dan al het andere van de verschrikkelijke situatie. Zijn gebonden polsen deden hem pijn, zijn hoofd bons - de. zijn lichaam was zoo stijf alsof het bont en blauw geslagen was. maar naast de folterende gedachte dat Kathleen hem in de handen van zijn vijanden overgeleverd had. leek dat alles volmaakt onbelangrijk. God vergeve haar, mompelde hij na een poosje. God vergeve haar. Hoe had Getrokken door 8 sieepbooten zal de „Queen Mary” om 11 uur van de werf vertrekken en om 14.15 wordt het te Greenock verwacht. De operaties zullen onder leiding staan van kapitein Came ron. den chef der Clyde-loodsen. Vele zaken te Glasgow zijn vandaag gesloten. De stad is reeds stampvol met bezoekers uit alle deelen der wereld. Honderdduizenden menschen hebben tijdens het weekeinde de Clyde bezocht om het schip te zien, en de politie en geneeskundige dienst moeten in verband hiermede speciaal versterkt worden. Het schip vertrokken Vanmorgen om 10 uur lag de Queen Mary gereed om haar eerste reis met be stemming Greenock nabij Glasgow, waar net schip gedurende 24 uur voor anker zal liggen, te beginnen. Een menschen- menlgte Van ruim 2 millloen personen bevindt zich langs de route van ruim 24 K.M. lengte, die ^et vaartuig vandaag moet affeggen. Van Greenock zal de Queen Mary naar Southampton vertrekken om ver volgens haar eerste tocht over den At- lantischen Oceaan in Mei te aanvaar den. Toen het prachtige schip „de trots van Groot Brltannlë van de werf naai de Clyde vertrok te midden der toejui chingen van de dicht opeen gedrongen menigte, woel er een gunstige wind en waren de weersomstandigheden ideaal te noemen. De taak der loodsen was zeer moeilijk, daar de Clyde op sommige plek ken blzonder smal is. 7 machtige sieep booten waren nabij het schip. De Queen Mary liet achter zich de tragische over blijfselen van de Atlantlque. waarvan de verbrande romp in de haven van Glas gow zal worden gesloopt. een groote bijarage te leveren tot den Europeeschen vrede. Wij zijn er verder van overtuigd, dat alle pogingen om door economische conferenties een verbete ring tot stand te brengen van den soci alen toestand der volkeren in Europa zoo lang vergeefs zullen zijn als het niet gelukt aan de Europeesche volkeren zoowel als aan hun politieke en econo mische leiders het gevoel te geven van een on voor waardelijke en voortdurende 1 veiligheid. Deze veiligheid kan echtpr slechts liggen in een voor langen tijd gegarandeerde vastheid van den vrede. De Duitsche regeering verheelt zich niet, .dat de wereld op dezen vrede als een van de zekerste bases voor een weer toe nemende welvaart der volkeren meer prijs steil dan op welke in economische conferenties door onderhandelingen toi stand te brengen hulp, ondersteuning of bevrijdlng van lasten ook. Op grond van deze overtuiging heeft de Duitsche regeering haar voorstellen voorgelegd fer internationale bespreking. Wanneer zij derhalve gedwongen Is het haar voorgelegde voorstel voor een ontwerp-verdrag der Locarno-mogend- heden af te wijzen op ai die punten, welke de eer en de rechtsgelijkheid van de Duitsche natie betreffen, gelooft zij eqhter ook, op grond van de erkenning van haar mede-verantwoordelijkneid voor het lot der Europeesche volkeren gevolg te moeten geven aan het verzoek van de Koninklijke Britsche regeering door de indiening van mogelijke nieuw? itingen, gedeeltelijk :een reken, iets kou- J PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT GOLIDSCHE COLRANT 1, enz. ADVERTENTIEPBUS: Vit Goud* an omstreken (behoo rende tot den besorgkrlng) i 5 regels /1JNI, elke regel meer ƒ8.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer f 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Uafdadigheids-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 235. elke regel meer ƒ0.58 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde® prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soHede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zfin inrekemen. teneinde van opname verzekerd te vrede, kunnen slechts gesloten worden eerst in een atmosfeer van begrip ep rekening ^««-2 houden met de natuurlijke, gelijke en lijkhelti, en'de souverelniteit van het rijk Het viertal scheen zich in de duister nis op te lossen en terwijl ze weg waren, ging de laatstaangekomene naar den be - wusteloozen Forsyth toe en gaf hom een schop Zoo. hond van een Engelschman. Jij wou mij bedreigen. Wel, daar zul Je nu van lusten en je zult bidden om te mo gen sterven, dat vertel ik je. De vier mannen keerden terug met een paar draagstoelen. Smijt ze er in, riep de mandarijn, want de vijfde persoon was niemand j anders dan hij Devier gehoorzaamden en toen de mandarijn een nieuwe order gaf, schom melden de stoelen aan den schouders der dragers. Een moment daarna begonnen ze langzaam den heuvel af te dalen. Een goed uur later gleed Forsyth van de duisternis der bewusteloosheid in een andere duisternis, die tot zijn zinnen doordrong, zonder dat deze hem echter eenige aanwijzlging konden geven om trent de plaats, waar hij zich bevond. Eenigen tijd lag hij stil voor zich uit te Stag van de Europeesche kwestie. De Duitsche regee»ing wil derhalve ook in die voorloopige nota niet uitwei den in bijzonderheden over de door haa*- af te wijzen punten, maar zij wil haar afwijzende standpunt in verband bren- gen met een nieuw, diepgaand voorstel voor de overwinning van de Europeesche crisis, dat zij besloten heeft uit te wer ken. Zij zal dit voorstel aan de konink lijke Britsche regeering overhandigen met den oprechten wensch, dat het deze regeering dan misschien riioge gelukken daarin een basis te vinden voor het in leiden van die onderhandelingen, welke den Europeeschen volkeren den vrede en hun economisch en sociaal leven een nieuwe bevruchting moeten geven üp grond hiervan moet de Duitsche regeerlng de Koninklijk Britsche regee rlng mededeelen. dat zij in deze laatste week voor de verkiezingen technisch nie; meer in staat is een zoo omvangrijk werk gereed te krijgen. Zij acht het boven- handigde document der Locarno-<no - gendiieden ter hand gesteld: Op 19 Maart heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, mr. 1 den te Londen vertoevenden ambassa- deur Von Ribbentrop voor het e mededeeling gedaan van het betreffende ontwerp van een voorstel der Locarno- politieke levensrechten van alle daarbij betrokken volkeren «wvm.ixvxav „viu uc uuiusuiic Lcgcc- l>e voorstellen der Locarno-mogend- rlng ultgenoodigd haar standpunt hier- heden voor Uuitschland onaanne- omtrent kenbaar te maken. rnelijk. Wanneer de Duitsche regeering thans Het voorstel betreffende een ontwerp- aan dezen wensch gevolg geeft, moet zij verdrag, waarvan de Duitsche regeerlng door den Britschen meister Eden in kennis werd gesteld, mist echter iedere I voorwaarde voor de organisatie met suc- ces van een werkelijken., duurzamen vrede, aangezien het allereerst opge bouwd wordt op een voor een groote natie ondragelijke discriminatie en op De Duitsche rijksregeering heeft, in de een basis van niet-rechtsgelijkheid van overtuiging, dat door het Fransch-Rus- 1 sische militaire bondgenootschap de Ju ridische en politieke voorwaarden voor het Rlinpact van Locarno zijn opge heven. harerzijds besloten, de volle sou verelniteit over het geheele Duitsche rijksgebied eindelijk weder te herstellen. Zij heeft echter de Duitsche troepen in dit gebied van het Duitsche rijk niet laten blnnenmarcheeren. om daarmede een daad in haar eigen belang te ver richten. doch zij heeft zich tot deze daad genoodzaakt gezien om daarmede voor Dultschland de voorwaarden schep pen. waaronder het tot een nieuw ac coord in zake een duidelijke en redelijke organisatie van den Europeeschen vrede kan toetreden. Deze voorwaarde zal te allen tijde slechts gevonden kunnen worden in d volkomen rechtsgelijkheid der tot een dergehjk gemeenschappelijk optreden besluitende landen Derhalve moet deze Duitsche daad, waardoor ten slotte de volle souverelniteit van het Duitsch. Rijk in zijn eigen gebied wordt atie te komen. Het belangrijkste bericht is zonder twijfel dat de Duitsche onder handelaar te Londen, ambassadeur Von Ribbentrop, weer uit Berlijn te Londen is aangekomen Te Londen heeft Von Ribbentrop de 1 andere Duitsche gedelegeerden uitvoerig op de hoogte gesteld van de besprekin gen, die hij te Berlijn gevoerd heeft, ver volgens heeft hij minister Eden opge zocht en hem het volgende voorloopig antwoord op het hem op 19 dezer over- ling van te voren van de hand wijzen, handiede document der Lneamn-jnnWant hierover dient klaarheid te be staan. Duurzame accoorden tusschen de - Europeesche volkeren, met het doel Eden, eener werkelijke waarborging van den ,„o ik ook kunnen vermoeden dat zoo’n al- staren, toen bereikte het geklots van J water zijn oor, een muffe lucht kwam 1 In zijn neus, terwijl hij een menigte ge Ze zag In de duisternis, dat twee schim mige figuren zich over een derde bogen, die op den grond lag. Opeens viel al haar angst af, een blinde, roekelooze moed, een gevoel dat uit oerdlepten van haar instinct opsteeg, verdrong elke ïe- deneerlng. en met een ongearticuleerde!! kreet wierp ze zich op den dichtbljzljn- den aanvaller in de ijdele hoop den be- wusteloozen Forsyth te kunnen helpen. Maar op dat zelfde oogenblik glipten twee andere mannen geluidloos bulten de schaduw van den muur. Een van hen had een 2ak in zijn hand en toen zijn metgefce! Kathleen vastgreep, gooide de eerste haar den zak over het hoofd, waarna ze haar snel vastbonden. Een - Paar minuten later lag ze. ingepakt als - luiden opving, die zijn gedachten asso- pen mummie, hulpeloos aan hun voeten J De twee kerels, die met Forsyth bezig war^n geweest, hadden hun taak vol bracht en richtten zich op. alle vier hijg den nu van inspanning: een van hen achte; toen verscheen een vijfde op het tooneel. De stoelen, commandeerde hij. Na de pauze van gisteren begint er ai hersteld, niet gescheiden worden van de weer teekenmg in de Internationale situ- j door de Duitsche regeering aan de an- dere vollcen voorgestelde accoorden tot algemeene waarborging van den Euro peeschen vrede. Wanneer de andere staten en regee- ringen bereid zouden zijn ook hunner zijds te zoeken naar den weg, welke naar een dergelijke nieuwe waarborging van den Europeeschen vrede leidt, dan kun nen zij echter niet de elementaire grond slagen en voorwaarden van. een derge lijke. op de toekomst gerichte, ontwikke-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1