-WOftÖL ■ÉFAspirin BETROUWBAAR^ i J&xxa unite thnoLea Beurs van Amsterdam. werkf bij teAYEi») verkoudheid sleeds Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjet van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. i 10 ets. dat viif Italiaansche vliegtuigen Worra Hailoe hebben bereikt, dat op oo k.M. ten Zuiden van Wessie en op 190 K.M. van Addis Abeba is gelegen. Het schijnt, dat' de Italianen zochten naar een Abes sijnsch postvliegtuig, dat uit Addis Abe ba zou vertrekken bij het krieken van den dag. Men wist evenwel niet, dat het vertrek op het laatste oogenblik was al gelast. Volgens een reiziger, die te Addis Abeba is aangekomen, zouden bij het bombardement op Harrar 250 k 3(X) doo- den en gewonden te betreuren zijn. Marsch van 350 k.m. door done streek bij 64 gr. C. Omtrent de bezetting van het sulta naat Aoessa wordt nog bekend: De italiaansche troepen .Hebben hun opmarsen moeten volbrengen onder een temperatuur van 64 gr. U. in een streek, die volkomen dor is, geen water heelt en geen landbouwmogelijkheden biedt. De zö vliegtuigen, die het leger van water en levensmiddelen voorzagen, hebbensst landingen moeten maken, dikwijls zeer gevaarlijke, op de plateaux van vulkanische steen. Dikwijls tracht ten Abessinische benden de Italiaansche colonnes lastig te vallen, maar zij wer den steeds onmiddellijk te lahd en uit de kucht aangevallen en uiteengedreven. Na een marsch van 3t>o K.M. bereikten de troepen eindelijk vruchtbare gebie den. Het lort Sardo beheerscht het cen trum van alle karavaanwegen, die de hoogvlakte van Abessiniè met de zee binden. Het gebied van het sultanaat ligt tusschen den elfden en den twaalf den breedtegraad tusschen Dessie en Fransch-Somaliland. Het gebied is rijk aan vee en zeer geschikt voor het ver bouwen van katoen en tropische produc ten. Met de bezetting van Aoessa zal het Italiaansche leger een zeer belangrijke luchtbasis rijker zijn geworden, op niet grooten aistand van Dessie. In het sul tanaat begint ook de bekende rivierval- iei, die Zuidwaarts naar Addis Abeba leidt. Uit het sultanaat kunnen de Ita liaansche colonnes ook den grooten ka ravaanweg bedreigen van Addis Abeba naar Zeiia in Britsch Somaliland, waar langs veel wapenen Abessiniè binnen komen. De bezetting van het sultanaat Aoessa is ook daarom van groot politiek en stra tegisch belang voor de Italianen, omdat hierdoor de rechter flank van het Abes sinische leger wordt bedreigd Het sul tanaat maakt deel uit van Dankali en wordt bewoond door een mohammedaan- sche bevolking, welke steeds den Negus vijandig gezind was. Het gebied was Jn 1896 door Menelik veroverd. Om het te bereiken moesten de Ita lianen zooals gemeld een woestijn door trekken, doch nu hebben zij dan ook een rijk gebied bezet, waar veel rijst, katoen, doera en dadels worden verbouwd. BUITENLANDSC H NIEUWS. MONACO. De „ontvoering" van prinses Antoinette. Dezer dagen werd bericht, dat de 15- Jarige prinses Antoinette door haar En- gelsche gouvernante uit Monaco naar de legatie var. Monaco te Parijs was ge bracht, inplaats van naar den vader, prins Pierre, den gescheiden echtgenoot van kroonprinses Charlotte van Monaco, waar het meisje zes maanden van het Jaar vertoeft als het niet bij de moeder verblijft. De regeering van Monaco deelt hier omtrent thans het volgende mede: „In de pers is een bericht verschenen volgens hetwelk prins Pierre bij het par ket van de Seine wegens ontvoering van zijn kind een klacht heeft Ingediend tegen den vorst van Monaco, Louis IJ, en de troonopvolgster Het is waar, dat prinses Antoinette, die verklaard heeft haar vader, prins Pierre, niet meer te willen terugzien, haar toevlucht heeft gezocht in de lega tie van Monaco te Parijs. Zij heeft de bescherming van haar grootvader inge roepen. Het gaat hier dus niat om ont voering van een kind, maar om een kwestie van souvereinlteit, welke volgens de wet van Monaco het karakter heeft van een daad van rechtsbescherming. Volgens de „Daily Mail" heeft prins Pierre verklaard, dat een poging was ge daan om te beletten, dat hij zijn zoon, den 12-Jarigen prins Rainier, die in En geland op school gaat, te bezoeken. De vorst van Monaco prins Louis zou een telegram aan het schoolhoofd hebben gezonden om te voorkomen, dat prins Pierre zijn zoon bezocht, doch het hoofd der school had deze instructies gewei gerd. Prins Pierre ontkent voorts, dat hij oneenigheden heeft gehad met zijn dochter Antoinette VEREENIGDE STATEN. Toch uitstel van executie voor Hauptmann. Voor den tijd van 48 uur. Volgens berichten uit Treniton heeft Rechter Trenchard geweigerd het uitstellen te gelasten van die terechtstelling van Hauptmann. De laatste pogingen om dezen te redden zijn dus mislukt. Volgens een later telegram is de execu tie 48 uur uitgesteld. De verdedigers van Hauptmann ha4den een beroep gedaan op rechter Trenchard, die het proces tegen Hauptmann he»ft ge leid, de executie uit te stellen tot atn het einde van het onderzoek, daK wordt inge steld naar de handelingen van Jten ex-ndvo- caat Wendel, die op een gegeven oogenbliV de ontvoering van de baby van)Lindbergh heeft bekend. Hauptmann bad voor de eerste maal sinds zijn opsluiting een onrustigen na?h' doorgebracht. Hy verzocht den gevangen's- bestuurder Kimberling bij hem te komen. Deze bleef een half uur in zijn cel. Later verklaarde Kimberling, dat Hauptmann had uitgeroepen dat hy onschuldig wassen dat hij van het begin af aan de waarheid had gezegd. Hij vreesde den dood niet De bewakers van Hauptmann vertel'en dlat hij het grootste deel van den nc 'M heeft doorgebracht met het schrijven var een brief aan zyn moeder. Toen hem ge vraagd ward, welke wenschen hij voor zijn laatsten maaltijd had, antwoordde hij. dat men die maar aan dr. Condon moest sturen OOSTENRIJK. Dienstplicht in Oostenrijk. Bondskanselier Schuschnigg heeft van ochtend om 11 uur in den Bondsdag een verklaring afgelegd over de politiek van de bondsregeering. Zyn redevoering is over alle Oostenrijk8che zenders uitgezonden. Dr. Schuschnigg heeft by deze gelegen heid de algemeene dienstplicht voor Oosten rijk afgekondigd. betaling van successierechten geheel en zal er dan ook met kracht naar blijven al trachten te voorkomen. Voor zoover j streven, de controle over gezinnen, waar deze personen Nederlanders zijn, acht de t in voogdijkinderen zijn uitbesteed, zoo Minister het niet onredelijk deze wijze doeltreffend mogelijk te doen zijn van belastingbesparing tegen te gaan BINNENLAND. De begrafenis van de slachtoffers der Uiver. Op de begraafplaats Zorgvlied. Sinds Maandagavond staan de stoffe lijke resten van vier der slachtoffers van de ramp met de Uiver opgesteld in een rouwkapel, die ingericht is in een der zijvertrekken van de Aula van de be graafplaats Zorgvlied aan den Amstel- dijk, in afwachting van de teraardebe stelling, welke heden geschiedt. Op een verhevenheid staan de kisten, welke de overblijfselen bevatten van den eersten piloot W. M O. A Beekman, die te Mui- derberg zyn laatste rustplaats zal vin den; en van den 2en piloot J. v. Steen bergen, den boordwerktuigkundige H. A. Walewijn en den marconist O. v. Zadel hof! Palmen overhuiven de vier kisten, aan welker voeteneinde de namen der slachtoffers op een kaartje geschreven staan Rondom liggen de vele kransen bloemstukken geschikt, welke den heelen dag als laatste hulde aangebracht zijn. Op elk der kisten liggen twee kran sen: een van de naaste familie, een krans theerozen met linten in de natio nale kleuren van de K. L. M. Fokkers Vliegtuigenfabrieken hebben voor elk der betreurde dooden een eendere krans van seringen en Aronskelken gezonden; deze staan ln twee hoeken van het ver- trefc. Ook is er voor den len piloot Beek man een krans uit Kopenhagen, van het ministerie van Openbare Werken aldaar. Teraardebestelling van prof. Walch. Onder zeer groote belangstelling heeft gistermiddag op de algemeene begraaf plaats te Haarlem de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van pror. Walch, hoogleeraar aan de Hoogeschool te Batavia, die bij de Uiver- ramp om het leven is gekomen. Aanwezig waren o.a. F M. baron van Asbeck uit Batavia, R A. A. Soejono, oud-regent van Passoeroeandr. R. Soe - silo, inspecteur der malariabestrijding in Ned.-Indië; prof dr. N J. A. F. Boerma, oud-hoogleeraar aan de Universiteit van Batavia en vele hoogleeraren en oud collega's van den ontslapene, alsmede afgevaardigden van het Amsterdamsch Studentendispuutgezelschap Pallas. Gesproken hebben prof. J. Boeke uit Utrecht, prof. Schuffner uit Amsterdam prof. Swellengrebel namens prof Gater van de medische hoogeschool „King Edward VII" te Singapore. De K.L.M. was op verzoek der familie niet vertegenwoordigd, doch had een bloemstuk gezonden. Een zwager van wijlen prof. Walch heeft woorden van dank gesproken. Wijziffing der Successiewet. Belasting van nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders in het buitenland. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Successie- weet. strekkende tot heffing van belas ting van nalatenschappen van Neder landers, die het rijk metterwoon hebben verlaten en van door zoodanige Neder landers gedane schenkingen Aan de memorie van toelichting wordt het vol gende ontleend: Zooals de minister reeds eenige malen heeft te kennen gegeven, was bij hem in overweging de vraag of het mogelijk zou zijn zoodanige belasting te heffen Hij heeft gemeend deze vraag toestem mend te moeten beantwoorden. Het is hem natuurlijk bekend, dat tegen zoo danige belasting bezwaren bestaan. Bij de behandeling van het ontwerp van zijn ambtsvoorganger, dat ten slotte in de Eerste Kamer is verworpen, zijn zij in den breede uiteengezet. Daartegen over is toen eveneens uitvoerig betoogd, dat die bezwaren overdreven waren en dat ook op theoretische gronden deze belasting verdedigbaar was. De Minister wil thans daarop niet terugkomen. Hij meent zijn voorstel ln hoofdzaak te moe ten verdedigen als maatregel tegen het ontgaan van belasting. Immers het komt voor, dat vermogende personen die op jaren gekomen zijn en aan hun erfge namen den last van het betalen van de vrij hooge Nederlandsche successierech ten willen besparen, zich vestlgfen in lan den. waar de successierechten lager zijn, ofwel door zich nergens te vestigen, de Successiewet als volgt te Dat onder de regeling van het ontwerp ook zullen vallen de nalatenschappen van personen, die het rijk om andere redenen dan belastingbesparing hebben verlaten, acht de Minister geen bèzwaar. Voor hen toch, die èn Nederlander zijn èn het rijk nog niet lang geleden hebben verlaten, bestaat nog een zoodanige band met het vaderland, dat de belastinghef fing ook hier gerechtvaardigd is. j Belastingvluchtelingen, i Waar het in de eerste plaats een maatregel betreft tegen belastingbespa ring door z.g. belastingvluchtelingen, acht de Minister het niet noodig de hef fing uit te strekken tot de nalatenschap pen van hen, die in de laatste 20 jaar in Nederland hebben gewoond, zooals in het hiervoor bedoelde ontwerp het geval t was. Een tijd van tien Jaar schijnt hem voldoende. Bepaald is voorts, dat de buitenland- sche belasting wordt afgetrokken voor zoover zij terecht is betaald, en niet reeds wanneer zij verschuldigd is. Hier door wordt de moeilijkheid voorkomen, dat men hier te lande moet nagadta, welke belasting elders verschuldigd is, terwijl gemakkelijker kan worden gecon- stateerd, welk bedrag betaald is. 5 Deze wet treedt in werking met ingang I van den dag na dien harer atkondiging 1 Zij is van toepassing indien het over- j lijden of de schenking op of na dien dag plaats vindt. ln verband met het vorenstaande i wordt o.m^oorgesteld, het eérste lid van artikel 3 flier 8 lezen Een Nederlander, die ingezetene des rijks is geweest en binnen tien jaren nadat hij het rijk metterwoon heeft ver laten, Is overleden of een schenking heeft gedaan, wordt geacht ten tijde van zijn overlijden of van het doen der schenking ingezetene des Rijks geweest te zijn, tenzii blijkt, dat hij op dat tijd stip zijn woonplaats had in Nederlandsch Indie, Suriname of Curacao. De mishandeling van Voogdijkinderen te Megen. Mededeelingen van minister v. Schaik. Het antwoord van minister v. Schaik, ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Vap der Heide in verband met mishandeling van eenige voogdijkinderen door een yrouw te Megen door wie deze kinderen werden verpleegd luidt: Van de hierbedoelde feiten heeft de Minister kennis genomen Een strafver volging tegen de verdachte vrouw is aanhangig. De kinderen waren bij de betrokken vrouw te Megen uitbesteed door een ver- eenlging, als bedoeld bij art. lb der Wet van 12 Februari /Kjoi, namelijk de Alge meene CommiSsip voor kinderverpleging en kinderbescherming van den H. Vln- centius van Paulo, gevestigd te 's-Gra- venhage De vergoeding bedroeg 36 cents per dag en per kind, teryijl de kosten van kleed lng en schoeisel bovendien voor rekening der vereeniging-voogdes kwa- I men. Die uitbesteding was lneegaan 5 September 1935 Het bestuur van voor noemde vereeniging heeft bedoelde vrouw als „pleegmoeder" aangewezen. Naar haar persoon Is te voren geen spe ciaal onderzoek Ingesteld, omdat het be stuur op grond van voorafgaande uitbe stedingen bij deze vrouw zich een gun stig oordeel over haar had gevormd. Controle op de verpleging der kinde ren had na 5 september 1935 nog niet plaats gevonden Gedurende den tijd, dat andere klnde- 1 ren bij bedoelde vrouw waren uitbesteed, 1 nl. van lü November 1930 tot 5 September 1935, is het gezih viermaal door bestuurs leden van de vereeniging-voogdes eenige keeren door een beambte van. die vereeniging bezocht. Achtmaal is van Overheidswege inspectie gehouden. Bij geen dezer bezoeken is van een slechte behandeling der ónderen gebleken, i Bij een Inspectie vanwege het Depar tement in Juni Jl. zijn door den daar mede belasten ambtenaar alle gezinnen te Megen. waarin voogdijkinderen wer den verpleegd, ook met den burgemees ter ter plaatse besproken. Bij deze be spreking werd omtrent meerbedoelde vrouw niets opgunstigs vernomen. Wel werd bij die inspectie de indruk verkregen, dat de pleegmoeder minder geschikt was, om den toen aldaar ver pleegd wordenden twee elfjarigen Jon gens voldoende leiding te geven. De aan dacht van de vereeniging-voogdes werd hierop gevestigd, met het gevolg, dat deze jongens naar elders werden overge plaatst en werden vervangen door de twee meisjes van 8 en 5 jaren, welke laatste, nadat verdenking van mishan deling tegen de pleegmoeder is gerezen, onverwijld uit dit gezin zijn verwijderd. De verplichting van de vereeniging- voogdes tot geregelde en deugdelijke controle op de gezinnen, waarin door haar kinderen zijn uitbesteed, vloeit voort uit het voorschrift van art 178 jo. 145 van den gewijzigden algemeenen maatregel van bestuur van 15 Juni 1905, Termen voor een maatregel- van zoo ver gaande "strrftóntdat de vereeni ging-voogdes nlM^is zoodanig zal kunnen optredefl|Mm^Minister niet aanwezig. Zoowel de gezinnen, waarin voogdij kinderen worden verpleegd, als de maat regelen van controle op bedoelde gezin nen beantwoorden in het algemeen aan de eischen, die men redelijkerwijze mag stellen. Tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin. Van H. M. de Koningin is toezegging ontvangen, dat een groote collectie van Haar eigen werken aanwezig zal zijn op de schilderijententoonstelling van Baarn sche en Larensche schilders, welke de Christelijke Oranjevereenlging te Baarn ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana in de aula van het Baarnsch Lyceum organiseert De tentoonstelling zal op 28 of 29 April geopend worden en zal duren tot en met 8 Mei. Exporthandel nog meer bedreigd Adres aan de Tweede Kamer inzake reisbelasting. De Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen Exporthandel heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer. naar aanleiding van* het wetsont werp Inzake de reisbelasting, in welk adres de aandacht erop wordt gevestigd dat den toch reeds zoo zeer bemoeilijk ten exporthandel bij aanneming van het wetsontwerp, op deze wijze wederom een zeer zware slag zal worden toege bracht. Weliswaar is het begrip beroepsreiziger ingevoerd, omschreven in art. 2 van het wetsontwerp als zijnde een persoon van wien blijkt, dat hij zich ter wille van zijn beroep of bedrijf regelmatig buiten het rijk dient te begeven, en is in art. 6 de maximum belasting op 10 per Jaar vastgelegd voor een dergelijken beroeps- reiziger, doch in de eerste plaats is het niet zeker, dat er geen verschil van op vatting kan heerschen inzake het al of niet vallen onder het begrip beroepsrei ziger, waar een exporteur c.q. zijn per soneel zich herhaaldelijk plotseling naar liet buitenland zal moeten begeven, zon der dat nochtans Ieder van hen „zich regelmatig buiten het rijk" begeeft. In de tweede plaats meent de vereeni ging, dat de exporthandel dermate ln het nauw gedreven en bemoeilijkt is, dat er onder geen enkele voorwaarde een nieuwe belasting door haar gedragen kan worden. Het bestuur verzoekt de Kamer dan ook met klem de bovenge noemde bezwaren ernstig in overweging te willen nemen en niet haar goedkeu ring aan de „Reisbelastingwet" te hech ten. Mocht de garner nochtans meenen dit wel te, moeten doen, dan zou de vereeni ging het op hoogen prijs stellen indien in art. 2 4e uitdrukkelijk vastgesteld werd, dat zij die op een exportkantoor werkzaam, voor zaken op reis gaande, onder het begrip „beroepsreiziger" val len en dat het systeem soepeler gemaakt werd, zoodat de exporthandel ook nog niet uit dezen 'hoofde belemmeringen zal ondervonden. Blijk van waardeering voor Coppers. Met stille trom is per „Baloeran" de officier-vlieger T. H J. Coppers, de man van de bom op de muitende „Zeven" naar Nederland vertroKken, waar hij voorgoed den marinedienst gaat ver laten. Toch Weef dtt vertrek niet geheel onopgemerkt. Namens een aantal Inge zetenen van Semarang toch is officier- vlieger Coppers een blijvend aandenken aangeboden, dat vergezeld ging van een schitterende bloemenhulde. Het aanden ken, een zilveren sigarenkist, draagt een Inscriptie, die den heer Coppers de over tuiging zal blijven schenken, dat er in Indie nog veel menschen zUn, die zijn daad wèl gewaardeerd hebben en die hem, In helaas wrange tegenstelling met veel anderen, zullen blijven gedenken als: de man die den moed had, aldus dè Loc. wil Met het antwoord, hierboven gegeven II de Minister niet zeggen, dat ter zake overblijven. HIJ GEMENGDE BERICHTEN. John Donaghy. t Uc bekende trainer van Be Quick en 1VV overleden tengevolge van een auto-ongeluk. Olsteravond omstreeks kwart voor 12 heeft op den Rijksstraatweg onder Haren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Assen kwam met groote snelheid een auto, waarin zich twee per sonen bevonden. Ter hoogte van de villa ^Welkom" heelt de wagen eerst een K.M,-paal geramd en ln tweeën gereden en vervolgens Is hl) tegen een boom ge botst. In de auto waren gezeten de veertig- Jarige John Uonaghy, de bekende tral ner van de voetbalclub „Be Quick" en de gehuwde heer H. Boer, caféhouder te oronlngen De trainer, die ongehuwd ls, was er zeer ernstig aan toe. HIJ kreeg een schedeltractuur en ls naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij kort na aankomst Is overleden De heer Boer bekwam een wonde aan het beenhij kon naar huls worden ver voerd. SPORT EN WEDSTRIJDEN WIELRENNEN. De Amsterdamsche Zesdaagache. Het was gisteravond reeds tegen 10 uur, aanvangsuur van het le avondklas sement, voor de renners er wat gang ln brachten. Tijdens de tweede sprint begon Zims aan de eerste ultlooppoglng met Ignat aan zijn wiel, doch het waren de gebrs. Vroomen die de eerste verllesronde terugwonnen. Van groot formaat was de Jacht nog niet, want tal van renners draalden nog niet op volle toeren. Verreweg het. beste reden ln de periode Slaats, Pellenaars en Zlms, doch hun koppelgenooten steunden niet voldoende Totdat Buysce, I PEPERMUNT] Pijnenburg en Deneef in vorm kwamen en het jagen sneller en sneller ging Toen P. v. Kempen er nog een schepje op gooide, Pijnenburg hem prachtig af loste, voerde dit koppel den boventoon. Weer werd het ditmaal talrijk opge komen publiek op duels tusschen Pijnen burg en P. van Kempen en Wals-Rausch onthaald. Alle koppels vochten nu hard om een ronde te nemen en een extra woordje komt den gebr. Vroomen toe, die van geen ophouden wisten en telkenmale het peleton aanvoerden. Schön—Hurtgen wonnen het ditmaal in snelheid van Zlms—-Kuster en vooral het snijden in de bochten van Hurtgen stempelt hem tot een der eersten onder de zesdaagsche renners. Het Fransche koppej Ignat-DIot ver raste vaak door ontzettend snel sprint- werk, waardoor dikwijls een halve ronde voorsprong verkregen werd, doch Diot's overnemen haperde nogal eens, waar door hij dan meestal een renner aar. zijn wiel kreeg, die zich natuurlijk liet trekken. In de laatste tien ronden had het Fransche koppel zeer fraai gereden en toen de jury den stand bekend maakte, hadden zij dan ook de leiding op hun naam weten te brengen Voor het eerst in deze zesdaagsche Pijnenburg—P. van Kempen, Wals- Rausch, PellenaarsJ van Kempen en Billjet—Deneef waren een ronde achter geraakt. De rest was twee of meerdere ronden ten achter. Pijnenburg—Plet van Kempen hadden dus niet lang plezier van hun leiding gehod. Vanmorgen om halfzes bij de neutra lisatie was de stand van den Amster- damschen Zesdaagsche als volgt: l Aerts—Buysse 144 punten; 2. Slaats Charlier 126 p.; 3. PellenaarsJ. van Kempen 124 p. Op l ronde: 4. Pijnenburg—Piet van Kempen 316 p 5. Billiet—Deneef 182 p.; 6. Ignat—-Diot ill p.; 7. Zims—Kuster 88 p h walsRausch 76 p Op 2 ronden9 Schön—Hurtgen 75 p. Op 6 ronden: 10. Gebrs. Vroomen 119 p. RADIO-NIEUWS. Woensdag 1 Apr I. Hilversum I, 1875 M. 6.— Landbouwhalfuurtje; 6.30 Onderwijs fonds voor de Binnenvaart; 7.Nieuwsbe richten; pl.m. 7.15 Radio-reportage, event. Gramofoon; 7.30 Causerie door W. F. Schro der; 8.Weer- en Nieuwsberichten; 8.15 „Voor jonge mensehen" (XV) „Koloniale jeugdvragen", door H. J. A. W. Meyerink; 8.45 Concert door het N.C.R.V.-Orkest; 10.- Nieuwsberichten; 10.45 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. 5.30 Concert door de Notenkrakers; 6.05 Variatie-concert; 7,— - „Selectiviteit". Praatje door Piet van Duin; 7.13 Zang door liet V.A.R.A.lkinderkoortje „De Krekel tjes"; 7.40 „Helden der Vrijheid". 4. Dante door Dr. P. Klinkenberg; 8.— S.O.S.-berich. ten; 8.03 Nieuwsberichten en VariuVaria; 8.15 Opvoering van „Vier van 3e zeven gaat niet"; 8.50 Gramofoon; 9.Concert door het Vara-orkest; 10.Nieuwsberichten; 10.15 Opvoering van de Fl'm-rwue 1935; 11.Reportage van de Amsterdamsche Zesdaagsche door Jan Broeksz en Gramo foon. Donderdag 2 April. Hilversum II, 301.5 M. A.V.R.O. 8-9 Gra mofoon; 9- —10 Morgenconcert door Jonny Kroon's ensemgle; 10—10.15 Morgenwij ding; 10.1610B Gramofoon; 10.30-ell Vervolg concert; 11—11.30 nipcursus; lt.80 —12.15 Het Lyra-Trio; 12.15—1.30 Lunch concert door Pierre Falla op concertorgel en de zwarte schijf; 1.30—2.15 Het Omroep orkest o.l.v. N. Treep. Herman Nieland, piano; 2,152.45 Halfuur voor de vrouw; 2.45—3 Gramofoon; 33.45 Knipcursus; 3.454 Gramofoon; 44.30 Voor zieken en thuiszittenden; 4.30—5.15 Het Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 5.156.30 Voor de meisjes; V.P.K 0. 5.30 Ds. E. D. Spelberg: Gesprekken met luiste raars; A.V.R.O. 6—6.30 Het Omroeporkest o.l.v. N. Treep; 6.307 Sportprantje door H. Hollander; 7—7.06 „...En nu, naai lied!" 7.05—7.30 Radiotooneel voor kleine en groo te kinderen van 12 tot 80 jaar( en ouder); 7.30—8 Engelsche les; 8—8.16 Nieuwsbe richten; 8.10—8.15 Gramofoon; 8.15- 10.3H Concertgebouworkest o.l.v. Prof. Dr. Wil lem Mengelberg; 10.30—li Hitsen van de Zesdaagsche; 11—11.10 Nieuwsberichten: 11.10—12 De eindstrijd in het l!.A.I.-ge. bouw. Ooggetuigeverslag door H. Hollander van de laatste ronden en het slot van de Zesdaagsche Wielerwedstrijden Hilversum I, 1875 M. K.R.O. S—9.15 Gra mofoon; N.C.R.V. 10,Graa-ofpon; 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. A. W. F. Waarden burg; K.R.O. 10.46 Gramofoon; 11.80-12 Godsd. halfuur; 12.15 K.R.O.-rrkest en Gra mofoon; N.C.R.V. 2.Handwerkcur.ius; 3—3.45 .Pianorecital W. Meeuwlese; 4,~ Bijbellezing Ds. J. P. A. le Rov 6.Cursus Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Orgelspel L. Blaauw; 6.Esperanto- praatje; 6.15 Vervolg orgelconcert; 6 30 F. Wattez: De BoekenweeVfL— Berichten en reportage; 7.30 Cursus Pavetologie door Prof. Dr. J. Waterink; 8.— Berichten; 8.13 Johannes-Passion van J. S. Bach m m.v. het Bachkoor en -orkest der Bethlfiiemkerk te den Haag en solisten. Leiding A. Schella- via; 10.46 Berichten; 10.60—11.30 Gran.o- foon. STADSNIEUWS. -♦ GOUDA,, 1 April 1936. lndië roept. Een collecte voor Simavi. Men schryft ons: De vraag wordit .nogal eens gestelu; Waaraan ontleent Ned om lndië te besturen?" Kort en bondig kunnen daarop ant woorden: „Wij ontleenen dit recht uitslui tend aan de omstandigheid, dat de Indisclu volkeren, waarover wy rijn gesteld, ons noodig hebben!" Wanneer w\j b.v. den schreienden medi- echen nood in lndië kennen, beseffen wij eerst terdege, hoe noodig de bevolking on* heeft. Nog slechts enkele tientallen van Ja. ren geleden, Stond de Inlandscha samenle ving positief afwijzend tegenover de Wer- tersche geneeskunde. Na jaren var. ruste loozen strijd van de zyde der doktoren en zusters, heeft een aanzienlijk deel der be volking eindelyk geleerd zich, als dat moet, over te geven aan, den Westerschen art.s. Thans zou het dan ook misdadig wezen, wanneer wy op grond van crisis-moe-'lykhe- nen het medische werk daarginds lieten af brokkelen of zouden gaan inkrimpen. Het voortbestaan van hetgeen met noeste vfljt werd opgebouwd, wordt echter meer en meer door de tijdsomstandigheden be dreigd. Afbrokkeling óf ondeigang van het bestaande medische werk daarginds kan evenwel voorkomen worden, mits... wy allen naar de mate van onze krachten een steentje bijdragen. Juist op het terrein der geneeskunde ls „de machl van het. kleine" een geweldige macht. Velen onzer weten reeds hoe men met één enkel kwartje een framboesia-patiënt kan redden van een afschuwelijk lyden en hoe wy vooi circa 6.— (oen veelvoud dus van enkele kwar tjes) een staar-patiènt het gezichtvermo gen kunnen teruggeven. Denkt U eens in, dat men voor dat bedrag een blinde z i e n- d e kan maken. Nog een voorbeeld: lede/ die lndië ook maar eenigermate kent, weet hoe schreiend groot het lyden der jonge moeders en de zuigelingensterfte in den kampong is. Gemiddeld kost iedeiv in het ziekenhuis opgenomeir Inlandsche moeder slechts 1.—-, elk kindje 0.25 per dag. Welk een zegen kan er vopr ons in zoohi kleine, misschien met moeite terzijde ge legde gift, besloten liggen, wanneer wy weten welk een voortreffelijk werk wij daarmede aan anderen kunnen doen. Blijdschap en troüs vervulla ons, nu wij vanuit Gouda op Zaterdag 4 April a.s. mo gen meewerken aan Neeriand's Overzeesche taak op medisch gebied. Dien dag zal Gouda in het teeken staan van den speldjesdag, die georganiseeid wordt door de Vereeniging S.I.M.A.V.l. Steun In Medische Aangelegenheden Voor lnheem8chen). Zuinigt voor dieae belangrijke collecte een bijdrage uit»! Uw leven zal daardoor onge twijfeld verrijkt worden. Tevens spreken wij den wenscff uit, dat vele jongeren dien dag zullen willen mede werken aan het welslagen der collecte. Hiervoor kan men zich opgeven (by Mevr. Simon, Crabethstraat 6 of by jden heer G. J. van Willigen, Voorwillens 105a. De A.N.P.-Telexdienst verfilmd. Naar aanleiding van de in dienststelling op 6 April a.s. door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van het eigen Telexnet van het Algemeen Nederlandsch Persbureau met 76 aangesloten dagbladen, wordt in het Polygoon-journal, dat van Vrijdag a.s. af in verschillende bioscooptheaters zal worden vertoond, een kijkje gegeven van de wijze, waarop het Telex-distributiesysteem voor de pers werkt, terwyl naast een blik op de modernste manier van, nieuwsgaring en -verspreiding een beeld wordt gegeven van de ontvangst eq de distributie van nieuws berichten in de afgeloopen periode. De verfilming van Mid/ximemachtHdrooni. Schouwburg-Bioscoop. Vrijdlag a.s. zal in de Schouwburg-Blqs- coop een gala-voorstielling worden gegeven van de door Max Reinhardt geregisseerde Warner Bros verfilming van „Een mid- zomernachtsdroom" van Shakespaere. Deze galavoorstelling waarvoor verschil lende autoriteiten zyn uitgenoodigr1, zal voorafgegaan worden door een inleiding, te houden door den heer O. C. Koets, leeraar aan de R.H.B.S. alhier. Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 1 April. Ondoordringbare nevelen. J. Ho, bode te Boakoop reed met zijn auto *anuif Gouda in de richting Boskoop, toen ter hoogte van de gemeente Waddinx- plotseling in een stoomwolk werd ge huld die ontstond door werkzaamheden aan de gasfabriek. In deze fabriek wendl n.l. wa- r cokes gestort, waardoor stoom ont stond. De nevel op den openbaren rijweg was ln van dien aard, dat het uitzicht voor ®n chauffeur J. H. werd belemmerd. In den stoomwolk bevond zich een vracht- "Jho. die aan den rechterkant van den weg 8t°nd geparkeerd. Verdachte verklaarde dat hy op het laat- 7* signalen had gegeven, maar botsing met deze aulto onvermijdelijk Re ambtenaar van het O.M. was van oor- ver4- beter had gedban te stoppen npiaats van aignalen te geven en vo-derde r™™* naar hü zeide - on- -1 u- 8ubs- 3 da«m' wnc,^^ 8 raadsman, mr. C. Jonker, Van me«ning dat hier veeleer dé be stuurder van de stilstaande auto óf de gas fabriek als schuldigen moeten worden aan gewend. Spr. vergeleek deze aangelegenheid met de vroegere Gooische Stoomtram, wel de „Gooische moordenaar" genoemd. Ook in dé vele gevallen waarin ongeluk- keni, door deze tram ontstaan, werden be recht, is "nimmer de eisch gesteld dat de bestuurders van voertuigen moesten stopjL pen wanneer groote stoomwolken het ujit- zicht op den weg belemmerde, maar de Gooische Tramweg Maatschappij veroor- DU05 20CT. TUBtl 40 EN 60Cr. deeld tot betaling der gevorderde schade. Mede op grond daarvan vroeg spr. vry- spraak voor zijn cliënt. Na re. en dupliek veroordeelde de kan tonrechter den verdachte tot 6.'— of 2 da gen hechtenis. Zonder vergunning. F. C. N. te Gouda, heeft door zyn knecht, een ontslagen employé van de Goudsche Melkinrichting, melk laten bezorgen by zyn klanten, zonder te beschikken, over de noo- dige vergunning der Crisis-Zuivelcentrale. Verd. heeft gepoogd en is daarin ge slaagd om met deze Centrale een schikking te treffen, waardoor hij de beschikking kreeg over een voorloopige vergunning. Later zijn al zijn verwachtingen den bodem ingeslagen en kreeg hy géén definitieve vergunning. Verdachte's verdediger, Mr. Kok uit Schiedam, betoogde dat zyn cliënt geheel te góéder trouw heeft gehandeld en een verv gunning wel krijgen zal. Spr. vroeg vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging. Het O.M. eischte 2 x 10.— boete subs. 2x2 dagen hechtenis. De kantonrechter legde voor een proef tijd van één jaar een voorwaardelijke straf op van 2 x f 7.60 subs 2x2 dagen hechte nis. Water en melk. A. H. te Moordrecht stond terecht we gens het mengen van melk met water. By bleek de melk 46% water te be- Mr. Dr. J. Smit die voor H. als verdedi ger optrad, erkende dat er water bij de meLk was, maar het KoId hier z.i. geen ver- valsching maar slordigheid. Verd. heeft de mogelijkheid doen bestaan om regenwater bij de melk te doen komen. De ambtenaar eischte 50.— of 10 da gen; het vonnis van de kantonrechter luid de 15.subs. 3 dagen. Ondeugdelijk vleesth. J. K. te Haastrecht werd door die politie aangetroffen met een hart en lever van een rund dat niet verduurzaamd en onvol doende toebereid was en bovendien niet de keuringsstempels bevatte. Hy betaalde er de kapitale som van 60 cent voor ei. had het plan het vleesch voor 1.50 te ver- koopen. Op een dieabetreffende vraag van den kantonrechter, zeide de iverd. te weigeren de naam van zyn adspirant-kooper te noe men. Al hebben ze my verraden zoo zei hy dan wil ik nog geen verrader zijn. De ambtenaar achtte een flinke boete hier op zyn plaats en vorderde 75.— subs. 10 dagen hechtenis. In zyn pleidooi drong de verdediger, Mr. C. Jonker, op uiterste clementie aan De kantonrechter legde 40.— boett. op, subs. 1 dagen hechtenis en verbeurd ver kla- ring van het inbeslaggenomene Chr. Dem. Unie. In antwoord op een desbetreffende uib- noodiging heeft het bestuur van de afdee- iing Gouda der Christelijk Democratische Unie aan den kringleider van de N.S.B., alhier, bericht, geen gebruik te zullen ma ken van de gelegenheid/ tot debat in de ver gadering van 2 April a.s. Gezien een groot aantal tot debat uitgenoodigde corporaties, acht genoemd bestuur de mogelijkheid van een eenigszins vruchtbare gedachtenwisse- ling by voorbaat uitgesloten. Dit sluit niet uit, dat het bestuur der C. D.U. gaarne bereid is medewerking te ver- leenen aan een debatvergadering met gelij ken spreektijd. Geref. Kerk. In de ledenvergadering van de Gerefor meerde kerk is als ouderling gekozen de heer S. Vingerling. „Tot Heil des Volks". Kindervoeding. De ten bate van de kindervoeding „Tot Heil des Volks" gehouden collecte heeft 106.60 opgebracht. Een botsing. In de Keizerstraat is een vrachtauto te gen den uitbouw gereden van het perceel no. 91, op den hoek van de Kuiperstraat. Eenige schade ontstond, welke door verze kering wordt gedekt. Ledenvergadering Ver", tot bestrijding der T.B.C. De Goudsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose houdt haar alg. vergade ring op Woensdag 8 April te 8 uur in het gebouw Oosthaven 60. AGENDA Thalia-Theater „Vergeet my niet". I April 8 uur Geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. onder leiding van) Dr. C. v. Elik. 1 April 7.30 uur Ned. Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 1 April 8 uur Ter Gouw. Lezing ds. E. D. Spelberg voor Vrjjz. Prot. Groep. 1 April 8 uur School 7. Repetitie gemengde zangvereeniging Euterpe. 1 April 8 uur Blauwe Kruis. Medische cur sus Goudsche Reddingsbrigade. 1 April 8^4 uur Soc. „de Réunie". Groote filmavond Ned. Chr. Reds vereeniging afd. BOSKOOP. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den gemeenteraad van Boskoop, op Maandag 30 Maart 1936, des avonds om 7 uur ten Gemeentehuize. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de heer Mr. E. P. Verkerk, Secretaris: de heer W. Trapman. De Voorzitter opent de vergadering. Vaststelling van de notulen der vergade ringen van 17 Februari en 6 Maart 1936. Voorstel tot vaststelling van bebott- wingsvoorechriften voor het gemeen telijk bouwterrein. In de practyk werd de bebouwing reeds geregeld door het opleggen van voorwaar den by den verkoop van bouwgrond. Deze regeling was evenwel van privaatrechte- lyken aard. Thans wórdt een algemeene regeling voorgesteld, waardoor de bebou wing publiekrechtelyk wordt geregeld. Zonder discussie of hoofdelyke stemming wordt biertoe besloten. Voorstel tot vaststelling vaq voorgevel rooilijnen voor het bouwterrein der gemeente, gelegen tusschen de Julia- nastraat-Emmakade en de Boezem laan. De heer de Ruyter meent, dat door deze voorgestelde rooilyn feitelijk anders zal Wor den besloten, dan indertyd is geschied. De heer 't Hart ucht een voortuin aan den n'oordenkant in het algemeen niet wen- schelyk en betreurt het dat niet eerder tot vaststelling van rooilijnen is béaioten. De Voorzitter antwoordt, dat dit laatste een kwaaie van tyd was. Vervoigélft^ wordt overeenkomstig het voorstel beslofto. Voorstel tik onbewoonbaarverklaring van de wVning plaatselijk gemerkt Badhuisweg 8. Zoowel de heeren Brand, Kranenburg en 'teHdtt meenen, dat dit perceel voor ver- l^eter/ng in aanmerking komt, en dus niet behoeft te worden verklaard, •erwjjst naar het advies van en W., waarin staat, dat de woning niet meer in bewoonbare^ staat kan worden gebracht. Nu is het den aangewezen tijd om woningen onbewoonbaar te verklaren, om dat er woningruimte is. Er ontstaat eenige discussie, waarna het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen. De heer Boekraad verzoekt hierop aan B. en W. om, indien de eigenaar een aan vrage indient tot verbetering der woning, deze in te willigen. Voorstel tot opheffing van de commis sie van plaatselijk toezicht op, het lager onderwys. De heer Loef acht velschillende redenen aanwezig, welke pleiten i om de commissie te laten voortbestaan. >i Pe heer Boekraad gevoelt evenmin iets voor opheffing. De commissie deed geregeld schoolbezoek. Ook de heeren de Ruyter en Noest kan ten zich tegen de opheffing. De Voorzitter ontkent .niet, dat de com missie nuttig werk doet, doch dat is niet van zulk gewicht, dat niet tot opheffing kan worden besloten, jaarverslag, teekenis een d« De heer Bra: schoolbezoek, ook eenige p? Er ontwikkelt debat. Tenslotte wordt besloten dit punt aan le houden tot aan het slot dér vergadering. Voorstel tot wijziging der politiever ordening; Dit voorstel beoogt-Wi einde te maken aan de hinderlijke wyze, waarop speciaal de opgeschoten jeugd zich op de hoeken van wegen en straten en op andere plaatsen, pleegt op te stellen. De heer Boekraad vraagt of men door deze bepaling niet te ver zal gaan met het beperken van de bewegingsvryheid. De heer de Ruyter wil een technische aan vulling der voorgestelde wyziging, door ook in de nieuwe alinea op te nemen de woor den „zich op te houden". Geschiedt dit niet, dan vreest spr. dat de nieuwe bepaling in de practyk niet doeltreffend zal zyn. De heer Noest is bevreesd dat de dorps- gemoedelykheid wat in het gedrang zal zich beroept zich op het hoe weinig be- imissie heeft, •het nut van het a?it eindelyk werking. vry langdurig De kans bestaat, dat men nu even met iemand zal staan te praten en daardoor „op de bon" zal worden gezet. De heer Haring daarentegen juicht het voorstel toe. De jongelui hebben hiertoo door hun gedrag aanleiding gegeven. De Voorzitter zegt, dat het hier gaat over de vraag, wie de straat regeert, der orde lievende burgery of de straatjeugd. Als hoofd der politie heeft hy talryke klachten ontvangen over het gedrag van sommige jongens. Daar is nu niets aan te doen. Ech ter met het in het leven roepen van de voor gestelde bepaling, is dit kwaiad uit de we reld te helpen. Mocht men bezwaren hebben over de toe passing van het artikel, dan kan men zich altyd tot het hoofd der politie wenden. Met algemeene stemmen wordt vervolgens Gouda. 1 April 8 uur Geb. Tot Heil des Volks. Ds. de Leeuw van Willige-Langerak voor de Vor. Calvyn. 2 April 8 uur Vrye Evangelische gemeente. Bybellezing en bidstond. ry wiel verkeer toe te staan. 2 April 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 2 April 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Open bare vergadering N.S.B., spreker ds. G. van Duyl. 3 April 2 uur Slachthuis-terrein. Keuring het voorstel aanj Voorstel tot gesloten-verklaring van het niet-verhoogde deel van de Dorp straat W.Z. tusschen den Koninginne weg en de Bootstraat. Verschillende stemmen gaan op om het De Voorzitter ontwikkelt technische be zwaren. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Voorstel tot het verleenen van bijdra gen aan het borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken. Dit voorstel beoogt een bydrage ineens te verleenen in den vorm van een renteloos voorlapt 10 ,cent per inwoner en een jaarlyksche bydrage in de administratiekos ten ad 1 cent per inwoner. De heer de Ruyter is bevreesd, dat hier een kunstmatige methode in het leven wordt geroepen om nieuwe handeldryvenden te kweeken. De Voorzitter merkt op, dat het borgstel lingsfonds alleen zyn beteekenis zal hebben voor hen, die een zaak bezitten, welke vyf jaren of langer bestaat. Op het spreekuur van den Burgemeester heeft spr. middenstanders gehad, die in moeilykheden verkeerden. In Boskoop ko men de meeste gevallen voor van midden standers die steun begeeren. De opmerking door den heer de Ruyter gedaan, dat het centrale punt dus de stad r- van de regeling wel het meeste voordeel zal hebben, gaat dus niet op. Do heer Boekraad juicht de instelling toe. Spr. hoopt dat de kweekers zullen borden overgelaten aan de hulp van de sierteelt centrale en dat zy dus niet by het borgstel lingsfonds zullen aankloppen. De heer van Kleef is bang, dat naast 'het jBurgerlyk Armbestuur nog een tweede arm bestuur zal worden toegevoegd. Het is nu eenmaal zoo, dat niet iedere middenstander in staat is zaken te dryvep. Het ontbreekt vaak aan zaakkundig inzicht. Menschen, die wel in staat zyn hun zaken te dryven, zul len straks beconcurreerd worden met hun eigen geld. Hoewel hem het doel sympathiek voor komt, is hy voor het voorstel overigens niet heel warm gestemd. De Voorzitter antwoordt, dat wie geen koopman is, geen beroep kan doen op het borgstellingsfonds. Uitdrukkelyk zullen de eischen van vakbekwaamheid worden ge toetst. De regeling houdt voorts woekerbestry- ding in. De heer Loef wil in geen geval bank- sehulden zien afgelost door het borgstel- lingsfonds. De heer Noest is voor het voorstel. Ove rigens vraagt hy of hier geen taak der regeering is om de menschen te steunen door het oprichten van een middenstands- bank. De heer Haring meent, dat de gemeente, waar zy voor de kweekers aansprakelyk is voor 50.000.— by een verleend crediet van 5 ton, zedelijk verplicht is ook iets voor de middenstanders te doen. Na nog eenige discussie wordt het voor stel aangenomen met II tegen 2 stemmen. Vervolgens worden twee voorstellen tot wyziging van de gemeente-begrooting, dienst 1935 en 1936, aangenomen. De vergadering gaat hierna in comité. Na heropening der deuren, na ongeveer twee uren, wordt besloten tot opheffing van de commissie van plaatselyk toezicht op het lager onderwys. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Seriewedstrijden Chr. Sport. Ver. „Jodan Boy»". De uitslag van den Zaterdag j.l. ge speelden wedstrijd Jodan Boys '4Roda 1 luidt 1—2. WANDELSPORT. Wandelsportvereeniging „Ter Gouw". Zondag 29 Maart hebben a leden van de wandelsportvereeniging „Ter Gouw" deelgenomen aan de 30 K.M. marsch, uit geschreven door S.V.L. te Den Haag. Het parcours was als volgt: Den Haag, Voor burg, Rijswijk, Wateringen, Loosduinen, Kijkduin. Er was toen pl.m. 15 a 17 <K.M. geloopen waarna een halt uur rust ge nomen werd. Na de rust werden de laat ste K.M.'s aanvaard, waarna alle 8 als belooning een mooie herinneringsme- daille in ontvangst mochten nepaen. Van vele plaatsen waren vereenigin- gen aanwezig. Van Den Haag 2 3 ver- eenigingen ongeveer 100 man, van Rot terdam pl.m. 25, Delft 20 enz. En van GoudaV... a. Moesten het er minstens ook niet 25 h 30 zijn? Daarom nogmaals: wacht niet langer, doch geeft u op als lid "van de wandelsportvereeniging „Ter Gouw". DAMMEN. Jaarvergadering Goudsche Damdistrict. In d<T Lunchroom American hield het Onderlinge Gouda Damdistrict haar Jaarvergadering. De voorzitter, de heer Piet Schouten, riep alle vertegenwoordi gers een hartelijk welkom toe en zag tot zijn genoegdoening, dat het met het O.D.G. de goede richting uitgaat. Door het toetreden van Boskoop en Benschop zijn thans 8 clubs aangesloten, terwijl er nog enkele andere damvereeniglngen het plan hebben om toe te treden. Nadat de secretaris de notulen en het jaarverslag had voorgelezen, welke beide onder dankzegging werden goedgekeurd, bracht de penningmeester verslag uit over het financieele gedeelte Met een batig saldo van 20.mag het Jonge district tevreden zijn. Vervolgens vond de uitreiking plaats van de wisselbeker en tevens de kam pioensbeker. Excelsior, Waddinxveen, be haalde ongeslagen het kampioenschap Daar ook het voorgaand peizocn dezelfde club kampioen y/etd, is de beker delini- tief eigendom gewerden van Excelsjor. Met eenige toepasselijke woorden werden de bekers aan den voorzitter van Excel sior uitgereikt. Nadat nog besloten was, om de com- pe'titie in October te, doen aanvangen, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. LAATSTE BERICHTEN. Slachtoffer van de relletjes bij de eerste vertooning van de film „Heldenkermis" iiï den Haag. DEN HAAG, 1 Aril. Hedenmorgen vroeg is op 43-jarigen1 leeftyd overleden de heer J. vV. Bosch, redacteur van de Haagsche Courant, in verband piet dit overlyden schryft ons de redactie van genoemd blad: Tydens de relletjes by gelegenheid der eerste vertooning van de film „Heldenker mis" in het Passage-Theater in den Haag,, werd de heer Bosch, die daar reportage- arbeid verrichtte, terwyl hy zich op het trottoir bevond door een motorrywiel der politie Van achter aangereden en daarbij gewond. Hoewel de kwetsuren zich aanvan- keiyk niet onrustwekkend lieten aanzien, en zich enkele dagen geleden zelfs eenige ver betering toonde, trad Zondag een vererge ring van den algemeenen toestand in, waar na onverwacht hedenmorgen vroeg het ein de kwam. j De heer Bosch werd 1 October 1923 aan de Haagsche Courant verbonden, enterde aan dit blad de leiding van de foto-redactie. Op dit gebied deed hy voortreffelijk werk. Daarnaast verzorgde hy de filmrubriek en deed belangryk reportagewerk in binnen- en buitenland.8 De Nederlandsche journalistiek en in het bijzonder de Haagsche Courant'verliezen in den heer Bosch een uitnemend werker. De eerste grasboter voor de Koningin. De landbouwer C. A. A. van Mil te Maas land heeft de eerste grasboter aan H. M. de Koningin aangeboden. Auto legen een boo Vier gewoi EINDHOVEN, 1 April. In den afgeloopen nacht kwam de heer W. J. M. Lemmers, vergezeld van zyn 3 kinderen, oer auto van Blerik gereden op weg naar Eindhoven. Op den Geldropschen weg is hi/vermoede^jk door slaap overmand, de -jfacht over het stuur kwijtgeraakt, waarrfoor de auto in yolle vaart tegen een boom botste. De auto werd geheel vernield. De heer L. en zyn 10-jprig dochtjes kwamen met lichte ver wondingen vrij. De beide andere dochtertjes waren er ernstiger aan toe. De 4-jarige Leonie had een gapende wonde aan het ach terhoofd en de 8-jaïige Annie bleek een schedelfractuur te hebben bekomen. Haar toestand is nog zeer zorgwekkend. Doodelyk ongeval. IJiM/UIDEN, 1 April. Gistermiddag is bij de in aanbouw zyde gietery van het hoog- ovenbedryf te IJ muiden, waarvan de mon tage wordt uitgevoerd door de Hollandsche Constructiewerkplaats te Leiden, de 51-ja- rige arbeider E. J. Duffels uit Leiden van een hoogte van 12 Meter gestort, doordat hy van. een ladder viel. Een inmiddels ge waarschuwde geneesheer kon slechts den dood constateeren. WISSELKOERSEN. 31 Maart. 1 April. Officieel. Londen 7.30 7.29 Berlijn 59.20 59.25 Parys 9.72 9.70 Brussel 24.94 24.89 Zwitserland 48.— 47.98 Kopenhagen 32.60 32.55 Stockholm 37.65 37.60 New-York 1.47% 1.47% Oslo 36.70 36.65 Madrid 20.15 20.15 Praag 6.10 6.10 Beureoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs werden de voorstellen van üuitschland kalm opgeno men. Op het oogenblik valt niet uit te ma ken op welke wyze de andere mogendheden op deze voorstellen zullen reageeren. Het publiek neemt onder deze „omstandigheden ten opzichte van de beurs een afwachtende houding aan, waarby de Ned. gulden ten opzichte van de toonaangevende vreemde valuta zich opnieuw Aon verbeteren. Amsterdafn rubbers werden op kleine schaal verhandeld, dpch waren overigens goed pryshoudend. Van de Ind. fondsen waren het de Philips die de noodige bewe ging veroorzaakten. Er was veel materiaal aan de markt dat slechts tegen terugloo- pende koersen kon worden teruggenomen. Unilevers s£il. Kon. Olie konden zich handhaven en diaarmede was alles gezegd. Voor de Amerikaansche soorten werd slechts geringe belangstelling aan den dag gelegd. Op de tabaksafdeeling ging nu en dan iets om in de Sumatrasoorten. Oude Deli's kon den zich een kleinigheid verbeteren, doch prijshoudend. Nederl. Staatspapieren en Gemeentelijke obligaties waren goed gedisponeerd. Dollar obligaties Koninklijke werden op ongeveer de slotkoersen van gisteren ingezet, doch daarna kon een herstel worden waarge in Amerikaansche fondsen ging maar weinig om. Annaconda's werden in een groote open hoek verhandeld. Staalwaarden waren prijshoudend. Prolongatie 1%

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2