NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, yiEUWERKERK, OUDERKERK, 0UDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No 19179 Donderdag 2 April 1838 Uitblad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 1 nfabriek Gouda. EXTRA GESCHENKEN OP SUNLIGHT-OMSLAGEN In duizend gevaren beproefd. HET DUITSCHE MEMORANDUM. WAT HITLER’S VOORSTELLEN INHOUDEN. Een afwfjzing van de Locarno-voorstellen. Duitschland bereid over den opbouw van Europa te onderhandelen. TOT 50 MEI 60ÜDSCHE COURANT RICHTEN. CH WEERBERICHT FEUILLETON. Een zware etappe. een Ik zal met allebei heel erg blij zijn, lippen, mij alles hetzelfde. Beter je nek plotseling ontdekte de want namen, ELKE DOOS ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. iN GLA8 xnoN Een luchtpact. Zouden uit deze velligheldsaccoorden breken dan gevild door Ll’s mannen. Wij zoeken weg naar beneden en als we geen vinden... Dan zij de Hemel ons genadig, viel Forsyth in. soliede Boek, r de plaatsing Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. mei wordende atmosfeer ter voorberei ding der procedure van de onderhande lingen; b. de eigenlijke onderhandelingen ter waarborging van den Europeeschen vre de; NDEN. indel. i. TELEF. Ml»- Vóór hen schemerde reeds de dageraad toen zij eindelijk een pad gevonden had den, dat van het plateau wegleidde. Het begon met een klauterpartij langs de rotsen naar beneden en toen kwamtn met gras begroeide natuurlijke treden, die op een veelvuldig gebruik duldden. Forsyth gat er zich rekenschap van, dat als zij op dit pad door het daglicht wer den verrast, de kans op ontdekking groot was en hij maakte zijn metgezel deelge noot van deze vrees. We moeten een schuilplaats zien te vinden, tot zich een gelegenheid voor doet om de omgeving een beetje te ver kennen, Ching. Het heeft geen zin ons in gevaar te begeven, en buitendien, we moeten rusten. zuilen direct wel een vinden, ver klaarde Chlng geruststellend. Zij volgden het pad nog wat verder, totdat, toen de lucht helderder werd en de dageraad in vollen dag begon over te gaan, de Chinees naar een langgerekte met kreupelhout begroeide plek wees langs de helling van den heuvel, een weinig naar links. Hier verbergen, slapen en eten, be- licht met de daaraan verbonden adem benemende risico’s, liet bij Dick Forsyth slechts verwarde indrukken achter het was als een onwezenlijk, benauwend vizloen; maar na hetgeen hem urenlang zwoegen, met het gevoel alsof er iets in hem zou barsten, toescheen, gaf Ching, die voorop liep, een schreeuw van vreug de en gelijk met hem komend, bemerkte de zendingsarts dat ze de kam van de rots bereikt hadden en dat een klein plateau voor hen lag een eenzaam en verloren brok wereld In het witte licht. Ze waren belden doorweekt, niet al leen met rivierwater, maar ook met het zweet hunner pogingen en beider adem ging zwaar en hijgend van volkomen uit putting. Een oogenbllk stonden zij te luisteren, maar ze hoorden geen enkel geluid, behalve het ritselen van den wind door het gras dat op den heuveltop groeide. In orde, grijnsde Ching. Kerels van den mandarijn vinden ons niet. Nauwelijks weer een weinig tot zich zelf gekomen, begonnen zij het plateau over te steken, in langzaam tempo, want de laatste uren hadden heel wat van hun krachten gevergd. Onder het loopen werden hun schaduwen geleidelijk lan ger, de maan ging schuil achter den heuvelrug en op het getwinkel der ster ren na werd het thans geheel donker. Toen zij den tegenovergestelden rand van het plateau naderden, bewogen zij zich met groote omzichtigheid voort en het was hun geluk, dat zij die voorzorg nnmon want, nlntseline: ontdekte de antwoordde de dokter, op van vermoeie nis Zij verlieten net pad en werkten zich dwars over den heuvel heen naar het boschje toe. Toen zij het bereikt hadden, bemerkten zij, dat het er vol lag met stukken rots en kalksteen en blijkbaar zelden of nooit door menschen werd be treden. Met een gevoel van veiligheid, dat ze in geen uren gekend hadden, zagen ze om naar een rustplaats en plot seling slaakte Chlng een kreet en stak een wijzenden vinger uit. Forsyth keek in de aangegeven richting en ontwaarde een kolossaal, in de rots uitgehouwen gezicht op een plek waar het kale ge steente niet door plantengroei bedekt was. Hij herkende het als het gelaat van de Boeddha, onberoerd door hartstocht, eeuwig kalm. Schuilplaats, galmde Ching, naar voren springend. Dick Forsyth volgde Chlng, nog altijd zijn blik gevestigd op dat onbewogen ge zicht en zich afvragend wat voor schuil plaats het zou opleveren. Hij kwam tot de ontdekking, dat Ching’s oogen nauw - keuriger waarnamen dan de zijne en dat zich in de rots aan den voet van het ge beeldhouwde gezicht, half verscholen in het kreupelhout, een spleet bevond. De spleet bleek toegang te geven tot een kelderachtige cel, die lang geleden in de harde rots uitgehouwen moest zijn door een geduldigen kluizenaar, waarschijn lijk door dezelfde hand die ook het Boeddha-gezicht gebeiteld had. (Wordt vervolgd.) voorshands de volgende punten voor: 1. Verbod van het werpen van gas-, gif- en brandbommen. 2. Totaal verbod van het werpen van bommen op open Steden, die zich buiten het bereik van de zware artillerie der strijdende partijen bevinden. 3. Verbod van het bombardeeren met vèr dragend geschut van plaatsen ge legen op een afstand van meer dan 20 K.M. van het front. 4. Afschaffing en verbod van tanks van het zwaarste type. 5. Afschaffing en verbod van de zwaar ste artillerie. Indien het in den loop van de bespre kingen mogelijk blijkt ook op ander ge bied beoerking van bewapening te over wegen, zal dit worden gedaan; de Dult- sche regeering verklaart zich bij voor baat bereid tot elke zoodanige regeling, j Zij ziet het als de vooreerst belang- rijkste taak den luchtoorlog te brengen in de moreele en menschelijke atmosfeer van de indertijd te Genève gesloten con- j ventle voor de bescherming van degenen I die niet aan den oorlog deelnemen en I de gewonden. Evenals het dooden van weeriooze gewonden of gevangenen, of het gebruik van dum-dum-kogels of het voeren van een onderzeeboot-oorlog zon der waarschuwingen door internationale conventies konden worden geregeld of verboden, moet het een geciviliseerde j menschheid kunnen gelukken ook op het gebied van de.aanwending van nieu we wapens de mogelijkheid van een zfn- neiooze verwording uit te sluiten, zonder in tegenstelling met het doel van de oor logvoering te komen. De Duitsche regeering stelt daarom als practische taak van deze conferenties De Duitsche nota, die aan de Brltsche regeering gisteren is overhandigd, Is thans gepubliceerd. De Duitsche regeering, zoo vangt de nota aan, kan de haar op 20 Maart over handigde nota niet beschouwen als een geschikte basis voor onderhandelingen, aangezien daarin het begrip ontbreekt voor de wetten van eer en rechtsgelijk heid, die een eerste voorwaarde zijn voor het sluiten van verdragen. De Duitsche regeering heeft van het Duitsche volk zooeven een plechtig man daat ontvangen ter verdediging van het Rijk en de Duitsche natie naar twee richtingen: lo. het Duitsche volk is vast besloten onder alle omstandigheden zijn vrijheid, zelfstandigheid en rechtsgelijk heid te bewaren2o. het wenscht oprecht met al zijn krachten mee te werken aan een algemeene verzoening der Europee- sche volken. De neiging om ’.Europa met een net van militaire bondgenootschappen te overdekken doet evenwel een toestand ontstaan ais die, waaraan het uitbreken van den wereldoorlog is te wijten. Eén enkele regeering kan zulk een gang van zaken niet verhinderen, maar elke regee ring heett tot taak maatregelen te tref fen tegen verrassingen, die uit zulk een politiek kunnen ontstaan. De Duitsche regeering heeft derhalve na dezen gang van zaken, die eer ophef fing der juridische en politieke grond slagen en voorwaarden van het Locarno- pact beteekenen, zich ook harerzijds niet meer als aan dit pact gebonden be- I over het Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, ojj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ouze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. schouwd en de souvereinitejt geheele rijksgebied hersteld. Duitschland is niet voornemens ooit België of Frankrijk aan te vallen; met het oog op Frankrijk’s toerusting en zijn vestingwerken aan de oostgrens zou zulk een janval trouwens zinneloos zijn. Om die reden komt Frankrijks verlangen naar stafbespreklngen de Duitsche re geering onbegrijpelijk voor. Zij zou het als een ernstig bezwaar beschouwen, als vóór het sluiten der nieuwe veiligheids- pacten overeenkomsten van de generale staven tot stand kwamen, welke slechts een gevolg kunnen zijn van de politieke bljstandsverplichtingen der vijf Locarno- mogendheden en dan slechts op weder- zljdschen grondslag. De Duitsche regeering meent, dat de taak, welke de Europeesche staatslieden op zich moeten nemen, in drie afdeelin- gen moet worden verdeeld: a. een tijdperk van een geleidelijk kal- Woerden. ?rd b3 partyen Pnj- 19—20, 2e 1 matig. sn de democratische volksvertegenwoor- verzwakken, onver- ieden. te Isafjord. 5 te ingö. ige tijdelijk afne- tot westelijke wind, bewolkt «met eenlge id. dokter, die nu voorop ging, iets dat hem met een waarschuwenden kreet een paar passen achteruit deed deinzen. Ching kwam naast hem en keek in. de richting waarin Forsyth wees. Ver beneden hen, als glimwormpjes, glinsterden lantaarns en door de duis ternis klonk het geluid van een bel tot hen door. Ofschoon hij niets kon zien als den vagen schijn der lampen en niets hooren als het harmonisch gelui van de bel, begreep dr. Forsyth pnmlddellijk de beteekenis van belde. Daar beneden Is een klooster, Ching en als ik het niet heel erg mis heb, ligt het zoowat duizend voet vrijwel recht onder ons. Chlng ging plat op zijn buik liggen, werkte zich naar den uitersten rand van het plateau en keek er overheen. Na een minuut kroop hij terug en kwam over eind. Als een muur, rapporteerde hij. Klip gaat naar beneden als stuk kaas dat met scherp mes afgesneden Is. Langs dien kant niet omlaag; geen kans. Neen; en als LI Weng-Ho’s mannen achter ons aankomen zitten we als rat ten in de val. Op een of andere manier moeten we een weg naar beneden vin den. In het donker? informeerde Chlng. Als het mogelijk is, ja. Ik weet dat het heel gevaarlijk Is, maar iedere se conde is kostbaar. In orde, kwam het weer met Oos- tersche gelatenheid nu over Ching’s duidde hij laconiek. deling der gewenschte aanvullingen van het Europeesche vredeswerk, die noch naar den inhoud, noch in omvang bij voorbaat nauwkeurig kunnen of moeten worden vastgelegd of begrensd (ontwa- penlngs- en economische quaestles). Het Duitsche vredesplan. De Duitsche regeering stelt daartoe het volgende vredesplan voor: De bij het sluiten der verdragen be trokken naties nemen als volkomen ge lijkgerechtigd en gelijkelijk geacht aan de onderhandelingen deel. Om den tijd van onzekerheid in het belang van het economische leven zoo kort mogelijk te maken stelt de Duitsche regeering voor de eerste periode tot aan de onderteekening der niet-aanvalpac- ten op vier maanden te bepalen. Duitschland zal In dezen tijd de troe pen In het Rijnland niet versterken mits Belgle en Frankrijk eenzelfde houding aannemen. Het zal die troepen niet dichter bij de grens brengen. Duitschland stelt ter waarborging J daarvan een commissie voor bestaande uit vertegenwoordigers van Engeland en Italië en van een gedesinteresseerde I neutrale derde mogendheid. Duitschland, België en Frankrijk zijn gerechtigd leder een vertegenwoordiger I in deze commissie te benoemen; zij heb ben het recht, wanneer zij meenen uit bepaalde gebeurtenissen op een veran dering der militaire situatie binnen deze periode van vier maanden te kunnen wijzen, het geconstateerde aan de ga- rantiecommlssie mede te deelen. Zij verklaren zich bereid in zulk een geval toe te staan, dat deze commissie door den Engelschen en den Italiaan- schen militairen attaché de noodige con- stateeringen laat doen en hierover rap port uitbrengt aan de betrokken mogend heden. Duitschland. België en Frankrijk ver klaren, dat zij met de naar aanleiding daarvan gemaakte opmerkingen ten volle rekening zullen houden. De Duitsche regeering is overigens be reid op den grondslag van volkomen wederkeerigheld met zijn twee westelijke F buren elke militaire beperking aan de i agen bij de voorbe- itvoering van maat- ere gebieden van het tschappelijk leven- nstelllng van zulke c kan worden voor- g van het oeconomi- de gemeenschap m handen zal moeten sal uitgaan van een en zal worden he lding in ruime mate 'erkt door deskunai- ardigers van belan- vrije maatschappe nen; 'olksvertegenwoordi- rusten op het recht- klesrecht van man- n op de vrijwillige tatkundlg gelijk-gt. •in de verschlllenae rechtsovertuigingen len komen. krachtig werkzaam e democratie In de n zin en zij zai elk en en vrijheden des de democratische ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)! i5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ8.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 pegels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 tt bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentlën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.36, elke regel meer ƒ9.51. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van s handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Duitsche westgrens te aanvaarden. Duitschland, België, Frankrijk en de twee garandeerende mogendheden ko men overeen, dat zij terstond ol ulterlijk na afloop der Fransche verkiezingen onder leiding der Brltsche regeering tot beraadslagingen overgaan over het slui ten van een 26-jarig nfet-aanval- of vei- llgheldspact tusschen frankrijk en Bel gië eenerzijds cn Duitschland anderzijds. Duitschland gaat er mee accoord, dat Engeland en Italië dit veillgheidsverdrag weder als garandeerende mogendheden onderteekenen. c. een langere periode voor de behan- speciale militaire bljstandsverplichtingen voortvloeien, dan is Duitschland bereid ook zijnerzijds dergelijke verplichtingen op zich te nemen. De Duitsche regeering herhaalt hier mede het voorstel tot het sluiten van een luchtpact als aanvulling en verster king der velligheldsovereenkomsten. De Duitsche regeering herhaalt, dat zij bereid is, indien Nederland dit wenscht, ook dezen staat in dit West- Europeesche veillgheidspact te betrekken. Frankrijk en Duitschland verplichten zich er naar te streven dat in de opvoe ding der jeugd en'In publicaties alles wordt vermeden, wat voor de andere partij beleedigend zou kunnen zijn, in verband waarmee te Genève een con trolecommissie zal worden Ingesteld. Duitschland en Frankrijk verbinden zich ten einde aart deze overeenkomst het karakter van een, heilig verdrag te geven de ratificatie -Hoor een stemming door beide volken zelf te doen geschie den. Duitschland verklaart zich bereid zij- I nerzijds in verbinding te treden met.de staten aan zijn zuidoost- en noordoost- grens om deze rechtstreess tot het slui ten der aangeboden nlet-aanval-pacten uit te noodigen. Duitschland verklaart zich bereid on- mlddellljk, of na totstandkoming van deze verdragen, weder in den Volken bond te komen. De Duitsche regeering herhaalt daarbij haar verwachting dat in den loop van een zekeren tijd langs den weg van vriendschappelijke onuef- handellngen'de quaestie van de koloni ale rechtsgelijkheid en die van de schei ding van het Volkenbonds-handvest van het verdrag van Versailles wordt ver duidelijkt. Duitschland stelt voor een Internatio naal scheidsgerecht te vormen voor het toezicht op de nakoming van dit ver dragswerk competent zal zijn en welks beslissingen voor alle partijen bindend zijn. in het belang van de Europeesche vre- deswaarborging houdt de Duitsche re geering het voor dringend noodzakelijk pogingen te ondernemen om een onge breidelde herbewapening door practische maatregelen te remmen. Zijn gestalte in Wang Hi's blauwe wambuis moest zich voor de oogen van Iedereen die van beneden opkeek hebben afgeteekend als een silhouet, en dat hij ook werkelijk gezien was, verried een ge weerkogel, dié tegen den rotswand te Pletter sloeg, terwijl ergens links een kreet langs den heuvelrand weerklonk. Hun vervolgers waren hen op ’t spoor en zonder zich ook maar een seconde te bedenken, zetten ze zich opnieuw in be weging om naar boven te ploeteren. Een beboscht plekje bood eenlge dekking en daarin verscholen zij zich haastig. Daar achter doemde wederom een uitgehold pad op en onder het rumoer van kreten en geweerschoten achter hen, holden zij daarlangs voort. Het pad leidde rond een tweede enor- me kalksteenrots, en eenmaal aan den achterkant waren zij veilig voor bespie ding en de dreiging van de geweren. oUiten adem werkten zij zich omhoog, zich vastklemmend aan struiken, moei zaam voortschuifelend over gladden ^een' langs levensgevaarlijke punten, een mIsstaP- een val van minstens ’ijinonderd voet beteekende. krankzinnige vlucht In het maan-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1