„De Kampioen'' GRATIS PAASCHEIEREN la I IBKs 11 IAASCHDAGEN Dit aanbod geldt ook voor U Kleiweg 23 Gouda stucadoor- en witwerk Weet U dat ook? .De nieuwste Philips Radio De nieuwste Erres Radio RADIO HEES Kleiweg 54 GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 4 APRIL 1936 - TWEEDE BLAD AKKERTJES DEBONs ZOOALS KONINGIN MODE EN VAN HAREN HET WILLEN t WASCHTAFELS vanaf 23.90 T. VERKAAIK, Voor Alleen Kleiwegstraat 22-24 Vlug en billijk. Tel. 3353 MET DE rijwiel- ,,<fflampioeri' cRijwiel IN T KLEINTJE. P. J. B. VAN HENSEN VAN UNINGEN, L. Gouwe 122. weenen voekt dienstplicht in. Duitsch voorbeeld gevolgd. Italië heeft het Oostenrijksche optreden goedgekeurd. rillerig? Betalingsverkeer zonder gereed geld. De economische samen- I werking tusschen Neder land en Nederl.-Indië. reinigen, rijn gloedvolle vooriaars-collectie. Maar óók geheel zooals Van Haren het wil,,, in en in" solide, prachtig afgewerkt engeweldig goedkoop. y Ondervindt 't, Ven Haren wint 't, [l ook thans wéér met zijn ^Uitgelezen Voorjaart collectie. Ilf Wandelschoentje, ir zeer elegante snit en prachtige garneering../ Iets aparts in bruir^f en beige A m Pump modellel|e, met JÉ zeerchique bewerking W Prachtige style hak. Eén der vele nieuw- ste snufjes, voor j dengeweldigen A lagen prijs van dl Molières in prachtvolle snit ten en leersoorten, in V zwart, bruin, roodbruin en lak. Ook sporfmo lières van grainleder Va3 90. In zwaar dere, uiterst solide uit- Voering SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK -- T Steeds het modornst», haf elegantste «ft sierlijkste, ga- - Sportmolières in alle teer- en suède variaties Schit terende uitvoering en ideale posvorm. Zeer fraaie, sportieve modellen iranslaars met zeer voor leest en pasvorm^ Prachtig calfsleder 3.90. Met rubber onder werk, oersolide^ 2.90 Kinderschoentjes in gee;* tige modelletjes en vele leersoorten. lakbandschoentje vanaf ,y compleet m. spiegel, marmerplaat en planeet in 10 verschiiende uitvoeringen voorradig. TEL. 2164 OOSTHAVEN 8. Ook Uw adres voor prima I onderdeden en banden! Reparatie- inri c hting v. rijwielen en radio!.. op oen en U bent gewaarborgd 100% aan genoegen» zekerheid, betrouwbaarheid en kwaliteit! IJzersterk, sierlik en lichtloopend zijn onze rijwielen, alle met volle garantie, op zegel. Dat kunnen wij doen omdat alles Nederlandsch Fabri kaat is! Stelt U e i s c h e n van 100%? Wij geven dia! OOSTHAVEN 19 TELEF. 2459 GOUDA. 't Is reeds lang geen geheim meerdat U bij óns niet alleen veel béter slaagt, doch ook belangrijk bespaart op Uw kleedgeld. Vraag het maar eens aan Uw dames-kennissen! Een aardig, apart model en een prijs die ver bene den Uw verwachtingen blijft... wat kan U nog weerhouden een dezer dagen eens bii ons aan te loopen? Onze gecentraliseerde inkoop waarborgt U naast een groote sorteering tevens een zéér billijken prijs! ■imams op HUURKOOPCONDITIES VOOR 5— PER MAAND. VRAAG GRATIS DEMONSTRATIE ZONDER VERPLICHTING BIJ U AAN HUIS. GOUDA TELEF. 2110. Wie koopt er nog niet, In 't Kleintje bü Piet? ALLES EERSTE KWALITEIT. VERF - GLAS EN SCHOONMAAKARTIKELEN. LOSSE WAS PER ONS - PRIMA - PRIMA. In de keuken valt elke dag heel wat te Duizenden vrouwen besparen sinds jaren tijd en moeite door hiervoor Vim te gebruiken. Want Vim oefent een bijzondere dubbele werking uit, waardoor het snel en tevens volkomen veilig reinigt, zonder een enkel voorwerp te beschadigen, of krassen achter te laten. Daarom altijd Vim voor het reinigen van al uw keukengerei. «f *017*11 Weenen heeft het voorbeeld, dat Ber lijn in de maand Maan van het vorig ïïr gesteld heeft, gevolgd, en de miii- !ïe clausules opzij geschoven, die Oos- wnrijk bij het verdrag van St. Germain ^K^deze^daad op juridische gronden vïnzeer af te keuren ais de eigenmach- !Ie daden van het Duitsche Ruk, in po- nek opzlCht is er verschil van uitgangs n,mt en niet minder van gevolg. Heelt Berlijn Indertijd Europa voor «n volmaakte verrassing geplaatst, het Sunt dat Weenen zich bij de bevrien de mogendhedén van te voren van hun standpunt op de noogte heeft gesteld, nTligt bovendien voor de hand aan te „pmen dat scnuschmgg zich \ooraf met Italië heelt verstaan, en dat Italië goed keurend heeft geknikt. Het is wel curieus even ,aan Italië'3 houding nader aandacht te schenken, immers dit land neelt zich amper een taar geleden In Geneve aangesloten bij die volkeren, die hun volstrekte afkeu ring uitspraken over de Duitsche schen ding van het Verdrag van Versailles, mans keurt het dezelfde daad van Oos tenrijk goed niet alleen, het moedigt dit land er zells toe aan. Immers, het is absoluut ondenkbaar dat Oostenrijk tot dit besluit zou zijn overgegaan, indien Mussolini zich niet ten volle homogeen had verklaard. Dat Italië de versterking van Oostenrijks militaire positie toe juicht moet o.a. gezien worden ln het licht van zijn eigen belang. Immers, het heelt gedwongen door den oorlog in Noord-Oost-Alrika heel wat troepen aan den Brennerpas moeten onttrekken, en het ziet daarom niet ongaarne dat een bevriende natie hier een zeker effectief zal Kunnen plaatsen, waartoe zij tot dus- BUITKNLAN 1)81H NIEUWS. ENGELAND Verklaring van Eden in het Lagerhuis. Engelschyiegejring sparen <un trfonde: V* komei zal geen moeite erhandelingen De minister van buitenlandsche zaken, Men. heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over het Duitsche me morandum en de brieven, die hij aan de ambassadeurs van Frankrijk en Belgie heelt overhandigd. Eden zelde, dat hij in zijn onderhoud van gisteren met Von Rlbbentrop den Duitschen gedelegeerde had meegedeeld, dat de Britsche regeering de voorstellen van Hitler als zeer belangrijk bescnouwt. Hij had Von Ribbentrop verzocht aan zijn regeering de verzekering te geven, dat de Britsche regeering geen moeite zal sparen om te komen tot onderhande lingen, welke tot een definitieve regeling moeten leiden. Eden had er tegenover Von Ribbentrop zijn leedwezen over uitgesproken, dat de Duitsche regeering met betrekking tot de interimperiode niet tot tegemoetko mingen in staat was. Met betrekking tot de besprekingen der generale sta wees Eden er in zijn rede op, dat deze,, slechts betrekking zouden hebben op de periode der onderhandelingen en dat zij van zuiver technischen aard zouden zijn en de politieke verplichtingen niet zou ver niet bij machte was. Er zijn intusschen ook groote verschil len met het soortgelijke besluit van het Duitsche Rijk. Ten eerste al, dat Oosten rijk een klein ën arm land is, dat ook met een leger, gevormd op de basis van algemgene dienstplicht nog weinig kwaad zal kunnen stichten, gesteld al dat het zulks op het oog had. In dè tweede plaats gaat het niet alleen om militaire dienstplicht. De defensie vormt natuur lijk van deze dienstplicht een belangrijk element, maar niet het eenige. Ook bur gerlijke diensten zijn een aanzienlijk on derdeel. Daarmee zal de werkloosheid voor een deel kunnen worden bestreden, hoewel anderzijds al op het bezwaar ge wezen wordt dat de overheid gaat con- cuyeeren met particuliere onderneihin- Het staat nog niet vast, waaraan men bh deze burgerdiensten te denken heeft. Velen nemen aan, dat het hier een uit breiding van de vrijwillige arbeidsdien sten betreft, die juist den laatsten tijd tengevolge van scherpe bezuiniging nog al waren ingeknot. Bovendien krijgt de Regeering door den nieuwen maatregel een belangrijk staatkundig opvoedings middel in handen. Dat deze Bondsdienstplicht ook bin nenslands al was voorbereid, concludeert men uit de yolksstemming, die verleden jaar werd gehouden, en waarbij aan ieder burger de vraag werd voorgelegd of hij lid was van het vaderlandsche front Het schijnt de bedoeling te zijn, juist deze leden tot den dienst met de wape nen op te roepen. Komt het eenmaa zoover, dan zal de ontbinding van de vrijwillige weerkorpsen als de Helmwehr. de Stormgroepen etc wel het onmidde) lijke gevolg zijn. BINNENLAND. Eden las den inhoud voor van de brie ven, die hij gisteren aan de ambassa deurs van Frankrijk en België had over handigd. welke vrijwel overeenkomt met het ontwerp, dat gevoegd was bij het accoord. dat op 19 Maart door de Locar- no-mogendheden was opgesteld en waar in wordt gesproken over, het overleg tus- schen de generaie staven van Engeland, Frankrijk en België. De betreflende conferentie zal te Lon den worden gehouden V Nieuwe recordpoging. Amy Moliison wil naar Kaapstad vliegen. Landingsgestel van de machine vernield. Amy Moliison is gistermorgen half zes hi een nieuwe snelle Percivai Gull ver trokken voor een poging het record Lon den—Kaapstad te verbeteren langs de Westkust van Afrika. Van de iuenthaven te üravensend w«d gemeld, dat de aviatrice aan de Westkust is gezien. Men vermoedt, dat zü haar eerste tusschenlanding te Co- lotab—Bechar in Noord-Afrlka wal ma ken. Volgens hedenochtend ontvangen be richt is de aviatrice behouden te Algiers seaaald, maar bij het opstijgen is het ondergestel van de machine gebroken. Z'J kan haar tocht niet voortzetten. VEttEENIGDK STATEN. Nieuw uitstel van executie voor Hauptmann? Het geval-Wendei. De onrust, waarmee men in de Ver, staten het lot van den terdoodveroor- deeiden Hauptmann volgt, heeft weer hieuw voedsel gekregen door de opschor ting van het doodvonnis. In verband met hit uitstel wordt herhaaldelijk de naam wendel genoemd. Thans is eindelijk uit gelekt, wat er met dezen man gebeurd J- hie z.g. bekend had de moordenaar te «ln van net kind Lindbergh, hi den avond van den I4en Februari hs Wendel ontvoerd en daarop was hij gemarteld. tot hij een bekentenis had geteekend den moord te hebben gepleegd Zijn ontvoerders waren vier mannen, die Hem in e#n auto naar een alleenstaand Huis aan de Sheepshead-baai hadden gebracht. Hij werd in een kelder gesleept en daar onafgebroken geslagen en ge trapt. Ook werden hem de. oogharen af gebrand met een sigaret en men hield den gevangene wakker door hen uren lang een brandende gloeilamp voor de oogen heen en weer te bewegen. Men ketende hem en verbrandde hem de huid met gloeiende voorwerpen. Een dag of tien werd de ongelukkige gevangen gehouden! zonder dat hij met de buiten wereld in voeling kon komen Tenslotte teekende de ongelukkige man de beken tenis en hierop werd hij uitgeput en in een staat van doodelijken angst in een auto gebracht naar de woning van den speurder Ellis Parker, die hem nog een dag of twee ondervroeg. Of dit alles juist is, meent men te moeten betwijfelen. Nog gisteravond heeft mevr. Haupt mann een aanklacht ingediend tegen bedoelden advocaat wegens moord op het kindje van Lindbergh. DUITSCHLAND. De Hindenburg vaart voorspoedig. Volgens te Berlijn ontvangen berich ten is de „Hindenburg" gisteren om- streeks middernacht den evenaar gepas seerd. Een warme mistbank en de tropi sche kleeding van de passagiers kondig den het naderen van den equator aan. Behalve de- Kaap Verdische Eilanden, werd a"an het ontbijt de „Monte Sar- miente" van de HamburgAmerika Lijn gezien als eenig teeken van de buiten wereld; het schip is op weg van Buenos Aires naar Hamburg. Een later berichti meldt dat de „Hln- dehburg" Pernambuco heeft bereikt. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot matige, in het Zuiden tijdelijk toenemende Noordelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden meer kans op regen, zelfde temp^ ratuur. - Gij hebi kou geval en voell de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staal Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. ftïi** Ongeëvenaard bij aevatte kou P*>dvct Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, ens. Per IS s« SS cl Zekdoori# 20 cl Verschillende bezwaren geopperd. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Aan het verslag der Tweede Kamer /iver het wetsontwerp houdende regelen betref fende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden wordt het volgende ontleend: Van verschillende zyden werden ernstige bezwaren-ingebracht tegen hetgeen de Re geering in dit wetsontwerp voorstelt. Men zag daarin een onnoodige aantasting van de bevoegdheden der lagere publiekrechte lijke lichamen, en men was van oordeel, dat het algemeen belang niet zal Worden ge diend door voorschriften, welke de gemeen telijke giro-diensten ernstig in hün werking zullen belemmeren. Het gemeentelijk giro verkeer. Verscheidene leden betoogden, dat de ont wikkelingen het gemeentelijk giroverkeer geenszins van dien aard is, dat een regeling als de thans voorgestelde door het algemeen belang zou worden geëischt. Integendeel, er zijn thans slechts vier gemeentelijke giro diensten met een belangrijk algemeen be talingsverkeer, dat in de eerste plaats van localen aard is, n.l. te Amsterdam, Arnhem, Bus8um en Zaandam. Voorts zijn er nog ge meentelijke ophaal- en stortingsdiensten met een zeer beperkt betalingsverkeer te Apeldoorn, Gouda, Huizen en Zwolle. Gedu rende de laatste jaren is het aantal gemeen telijke girodiensten niet uitgebreid en er zijn geen aanwijzingen, dat in de nabije toe komst tot uitbreiding zal worden overge gaan. Is er nu, zoo vroegen de hier aan het woord zijnde leden, bij de gebleken geringe neiging der gemeenten om de van het locale betalingsverkeer ter hand te nemen, wel reden om een vergunningsstelsel in te voeren Zij menen deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden. Meent de regeering, dat de ontwikkelingsgang van het giroverkeer door de oprichting van ge meentelijke diensten zou gaan in een rich ting, die in strijd is met het algemeen be lang, dan is h. i. het vernietigingsrecht der Kroon ten aanzien van de» besluiten der plaatselijke besturen, neergelegd in art. 185 der gemeentewet, toereikend om zulk een ontwikkeling tegen te gaan. Het zou, zoo meenden deze leden, zeer te betreuren zijn, indien ten gevolg van dit wetsontwerp de diensten hetzij zouden moe ten worden opgeheven, hetzij zoo in hun werking belemmerd, dat z$j nog slechts een kwijnend bestaan zouden kunnen voeren. De voorwaarden voor het instandhouden van een gemeentelijken girodienst zullen immers blijkens het ontwerp en de toelich ting zóó bezwarend worden gesteld, dat deze girodiensten waarschyrrfyk niet ren dabel zullen blijken. De vrees is voorts gewettigd, dat, wan neer voor het gebruik van den gemeente lijken girodienst, die nu eenmaal hoofdzake lijk voor locaal verkeer dient, dezelfde voor waarden zullen komen te gelden als voor den rijksgirodienst, velen aan den gemeen telijken girodienst den rug zullen toedraaien niet om zich aan te sluiten bij den rijks dienst, doch om terug te keeren tot de be taling in baar geld. De gemeentelijke diey- sten moeten om'deze reden aan hun reke ninghouders gunstiger voorwaarden aan bieden dan de rijksdienst. De rentevergoeding. Deze leden waren van oordeel, dat een» zekere rentevergoeding als middel om ook de kleine burgerij steeds meer te brengen tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, vooralsnog niet kan worden gemist. Een nog ernstiger bezwaar tegen de voor stellen der regeerjng zagen deze léden even wel in de ontworpen bepaling, welke aan de Kroon de bevoegdheid verleent, aan een ver gunning niet alleen algemeene voorwaarden te verbinden omtrent de in de wet uitdruk kelijk genoemde onderwerpen, doch daar aan bovendien bepalingen toe te voegen om trent andere, niet nader in de wet aange duide onderwerpen. Deze bepaling gaat naar de meening van deze leden in elk geval te ver. Alles samenvattend konden de leden, die deze beschouwingen hielden, zich niet ont trekken aan den indruk, dat de voorgestelde regeling voornamelijk moet dienen om den rijksgirodienst tegen concurrentie van de zTyde der gemeentelijke diensten te bescher men en dat daarbij de belangen der ge meentelijke girodiensten al te zeer worden achtergesteld by die van den ryksdienst. SCHAKEN. I)r. Max Euwe naar het Internationale Schaaktournooi te Moskou en Leningrad. Van 5—31 Mei zal dit jaar te Leningrad en Moskou een internationaal schaaktour nooi plaats vinden. Aan dit schaaktournooi zullen 0.9. de we reldkampioen dr. MaX Euwe, verder de vroe gere wereldkampioen dr. Emanuel Lasker en Capablanca,* de Tsjechische schaakkam pioen Flohr en de Hongaarsche schaakmees ter Lilienthal deelnemen. Uit de Sovjet-Unie zullen by deze schaakwedstryden de spelers Botwinnik, Kan, Lewenflsch, Ragosin en Fomin uitkomen. Alle deelnemers aan dezen wedstryd zul len ieder twee party en niet ieder hunner tegenstanders spelen. De eerste ontmoeting zal te Leningrad en de tweede te Moskou plaats Belangwekkende mededeelingen van mr. G. H. C. Hart, directeur van het departement van Econo mische Zaken in Ned.-Indië, naar aanleiding van zijn besprekingen met de Nederlandsche regeering. De directeur van het Departement van Economische Zaken in Nederlandsch- indie, mr. G. H. C. Hart, die, na een vier tal weken in Nederland vertoefd te heb ben. heden per „Oeverzwaluw'' van de K.L.M. naar onze overzeesche gewesten is teruggekeerd, heeft gistermiddag in een in de bestuurskamer van het Kolo niaal Instituut gehouden persconferen tie, welke voor de eerste maal in de hoofdstad! belegd was door den Re- geeringspersdienst en geleid werd door den chef van dezen dienst, den heer A. J Lievegded, mededeelingen gedaan over de voornaamste onderwerpen van zijn hier te lande gehouden besprekingen over de economische samenwerking tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië. De persconferentie werd mede bijge woond door de heeren prof. J. van Gel- deren. hoofdambtenaar van het Depar tement van Koloniën, en D. J. Lambooy. adjunct-chef van den Regeerlngspers- dienst. In zijn mededeelingen, die gelden kon den als een analyse van de behandelde vraagstukken, deed mr. Hart uitkomen, dat een meer bevredigende regeling van de uitvoering der politiek van wederzijd- sche belangenbehartiging tusschen Ne- derlandsch-Indië en het moederland het centrale punt vormde in zijn zeer gedif ferentieerde opdracht met betrekking tot zijn besprekingen met de Nederland sche regeering. Die wederzijdsche belan genbehartiging Is aanvaard als een vol komen gezonde grondslag voor de eco nomische aanraking tusschen belde ge- biedsdeelen. Na deze beschouwing heeft mr. Hart verscheidene van de vragen, welke hem gesteld werden, beantwoord. Naar aanleiding van de vraag of er eenig perspectief is. wat betreft de ver houding van, Nederlandsch-Indië tot Japan, deed mr. Hart uitkomen, het op recht te betreuren, dat Japón de kans om met een van zijn beste consumenten tot overeenstemming te komen, tot dus verre niet heeft benut, vooral ook omdat hij overtuigd Is, dat tusschen belde lan den zeer aangename handelsrelaties zul- len kunnen ontstaan. Op de vraag, welke offers de Indische regeering gebracht heeft doof de con- tingenteering van textielgoederen, ant woordde mr. Hart. daaromtrent geen de ftnitieve cijfers te kunnen geven. Een bedrag van twintig millioen gulden, waarvan de steller der vraag gewaagde, moet echter zeker te hoog genoemd wor den, ofschoon het offer groot Is en zwaar op de Indische samenleving vooral ook op de batiknijverheid, drukt. De vraag of mr. Hart mede besprekin- gen heeft gevoerd over een algemeen plan voor Industrialisatie in Indië. noemde de zegsman niet Juist ln djen vorm. dat een bepaald plan aan de Ne derlandsche regeering zou zijn voorge legd. Wel heeft mr. Hart hier te lande met industrieelen over deze belangrijke kwestie van' gedachten gewisseld en in dit verband ervaren, dat er, indien er voor investatle van industrieën mogelijk heden bestaan, belanghebbenden zijn, dl- aan de totstandkoming daarvan willen medewerken Wat ln het algemeen het vraagstuk van de industriallseerlng van Indië betreft, zou de zegsman voorop stellend dat voor Indië de export ten allen tijde primair blijft persoonlijk de voorkeur geven aan de vestiging van z.g. middenbedrijven De opkomst van een middenstand zou zeer zijn toe te juichen. Het begrip middenstander moet men echter, wat Indië betreft, anders opvatten dan in Nederlandzoo ls om een voorbeeld te noemen in Indië iemand, die er een bedrijfje van een 15- tal weefgebouwen op nahoudt, een mid denstander. De vraag of door de vestiging van be paalde industrieën ook voor den export mogelijkheden te verwachten zijn, be antwoordde mr. Hart tnet op te merken, dat Indië mede door de groote be hoefte aan werkgelegenheid zeer zéker gebaat zou zijn met eenige groote Indus- triebedrijven De zegsman heeft dan ook de verwachting, dat Indië over enkele jaren met een aantal nijverheidsartike len met Japan zal kunnen concurreeren Mede in verband met zijn bevolkings dichtheid blijft, wat ln het algemeen de vestiging vah industrieën betreft, Java daarvoor het aangewezen land. STADSNIEUWS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Wielerbaan Gouda. A. van Amsterdam in achtervolging tegen Schotman. De Goudsche renner Arie Cattel, die Zon dag aan de openingswedstryden zou deel nemen, moet op dokters advies eenige da gen rust nemen. De achtervolging welke hy moest ryden tegen Schotman zal dientengevolge niet kun nen doorgaan en zal nu A. van Amsterdam op dit nummer uitkomen tegen Schotman. Naar aanleiding van de loopende geruch ten, dat Pynenburg morgen niet zal starten in verband met zyn deelname aan den „Nacht van Parijs", deelt de directie van de Goudsche Wielerbaan mede, dat Pynen burg tydig uit Parys terug is en beslist morgenmiddag zal deelnemen aan de wed- stryden op de wielerbaan alhier. GOUDA, 4 April 1936. DE TELEX-DIENST VANGT A.S. MAANDAG 6 APRIL AAN. De jachtende schrijfmachine zonder typiste. Het wonder van techniek dat aan onze courant en aan 75 andere Nederlandsche dagbladen in dienst wordt gesteld om de nieuwsberichten over te brengen, die tot nu toe door middel van de telegraaf, de tele- en de radio tot ons kwamen, zal a.s. Maandag 6 April in dienst worden gesteld. Te half vyf in den namiddag zal dit ge schieden vanuit het Hoofdbureau van de P. T. T. in Den Haag, in tegenwoor digheid van den Minister van Binnen- landschq Zaken, Mr. J. 'A. de Wilde, den Directeur-Generaal der Posteryen, Telegra fie en "Telefonie Ir. M. H. Damme en eenige zyner voornaamste medewerkers van dezen tak van dienst, het Bestuur van de Ver- eeniging „De Nederlandsche Dagbladpers' en den Raad van Beheer van het Algemeen Nederlandsche Persbureau. D,at is een gebeurtenis, zoowel voor den dienst der P.T.T. als voor de dagbladen van zeer groote beteekenis. De Telex-machine toch is een telegraaftoestel dat 'vanuit het centrale bureau van de A.N.P. te Amster dam door een onzichtbare hand wordt ge dirigeerd om het daaraan verbonden schryf- machine-apparaat in werking te brengen, om de berichten te typen, die de A.N.P.- dienst aan de dagbladen doet toekomen en zulks met een snelheid, die door geen ty- pist(e) is te verbeteren. Daarby komt dat deze machine in staat is het snelle tempo van 428 letterteekens per minuut, vol te houden dag en nacht, met slechts één uur onderbreking, welke rustpoos dient om de papierrol en het inktlint, indien zulks noo- dig mocht zyn, te vernieuwen. De Telex-machine, waarvan in ons blad van 26, 27 en 28 Maart een beschrijving is gegeven,, zal de publicatie der nieuwsberich ten nog vlugger mogelyk maken dan zulks door middel van den radiodienst reeds het geval was, daar het doorgeven der berich ten slechts op bepaalde uren kon ge schieden, terwyl het opnemen toch eenigen tyd vorderde. De Telex-machine werkt on gestoord door op de eigen kabel, waarop ze is aangesloten, waardoor ze onafhankelijk is van den gewonen dienst van de P.T.T. Het is een wonder van techniek, die jach tende schrijfmachine zonder typist(e). Opening Bedden-, Tapijten en Meubelmagazun firma H. ter ivieuien. De firma H. ter Meulen heeft, zooals gisteren reeds met een enkel woord is ver meld, aan den Kleiweg no. 25 een nieuw groot magazijn geopend van bedden, vloer bedekking, gordynstoffen en meubelen. Het pand waarin deze nieuwe zaak ge vestigd is,diende reeds eerder voor ma gazijn voor woninginrichting, maar de ruimte daarvan! was voor deze nieuwe zaak geheel onvoldoende. Om deze te verkrijgen is een inwendige verbouwing noodig ge weest, van zoo ingrypenden aard dat het vroegere winkelhuis daaruit niet meer te herkennen is. Er is tihans een winkelruim te gemaakt van 40 meter diepte aan het eipd waarvan een royale breede trap is ge plaatst, die naar de bovenzaal leidt, dde eveneens voor showroom is ingericht. Be neden zoowel als boven is er, ondanks de groote diepte van het pand, overal volop daglicht, dat door een aantal zijramen toe stroomt, zoodat alle goederen op de beste wijze te aanschouwen zyn. Een royale ver lichting bij avond zorgt er voor dat ook dan alles goed tot zyn recht komt. In deze groote magazynruimte is een expositie ingericht van een keur van tapy- ten, meubelen, bedden, gordynstoffen en wat daarbij verder behoort. Daar is een keuze zoo gevarieerd dat het eenvoudige maar ook het betere genre daar vertegenwoordigd is. Dat is alles mogélyk wyl de groote Rotterdamsche magazijnen van de firma ter Meulen over een enormen voorraad be schikken. waaruit aanvulling gemakkelyk De firma ter Meulen maakt het het Goudsche publiek heel gemakkelyk om zich te overtuigen wat zy bieden kan. De etala ges kunnen daarom, al zyn ze ruim, toch maar een gedeeltelyken indruk geven. Daarom zyn a.s. Zondagmiddag de maga zijnen tea- bezichtiging, voor het publiek opengesteld, gedurende welken tajd geen verkoop plaats heeft. Voor de jeugd is er aan dit bezoek eey attractie verbonden die wel op prys zal worden gesteld. Als openings-attractie biedt de firma ter Meulen voorts aan de koopers een geschenk aan, waarvan de aard verband houdt met het bedrag dat wordt besteed. In de adver- trent nadere byzonderheden vinden. De verbouwing van ddt pand is tot stand gekomen onder de leiding van de firma W. P. Schouten uit Capelie a. d. IJssel, die daarvan met Goudsche en andere arbeids krachten in korte dagen wondere resultaten heeft weten te verkrijgen. De licht-installa tie werd daarbij verzorgd door den heer D. E. Marée. Het nieuwe magazyn en de inrichting daarvan maakt een aangenamen indruk; en zal ongetwyfeld heden en volgende da gen veler 1 Calvijn-cyclus. Ds. Van Dijk, van Rijnsaterswoudë. zal op Woensdag 8 April in „Tot Heil des Volks" spreken over: .Het Calvinisme en het heden". Aanvang 8 uur.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 3