>e naar de Telex De omschakeling van de Radio S wai-Het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 7 April 1938 75a Jaargang go 19183 BODEGRAVEN, Oitbïad verschijnt dageliika, behalve Zon- en Feestdagen Sluiting van den grooten Radio-dienst. :ent Zes-en-zeventig nieuwsbladen in ononderbroken verbinding met het A. N. P. in duizend gevaren beproefd. RANDING rden en inlich- JRBRANDING 'iigbaar bü de 2“"--—-—. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, fflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, waren aanwezig de voorzitter van den post- wezigen te noemen, die ook wel een zeer transmissie werden vervuld, zij het de di- het Al- ‘staan orten En op nog ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. bleef hij In de schaduw van gepluimde bamboe, en toen de Oosterling dichter stubbelde even met den gordel om zijn middel, en haalde een zilveren dollar te voorschijn. Koop rijst voor het kind. De zegeningen van den Eenen Hei- legde haar het zwijgen op. Uw dankbaarheid, sprak hij, kunt Waar geen moeilijkheden zijn, daar is geen genot. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER 8LUYS. Rede van de directie van het A.N.P. OREN Het ontstaan en de beteekenis van het A.N.P. Excellentie. Hooggeachte heer Damme, Myne Heeren, leden van den Raad van Beheer, van het Bestuur van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers”, en ge- noodigden. Alvorens zich te kwijten van den plicht van dankbaarheid jegens den Minister van Binnenlandsche Zaken en het Hoofdbestuur van de P.T.T., die het mogelijk hebben ge maakt, dat de zeer ver gaande wensëhen van een hond te blaffen, een andere hond antwoordde, toen weer eens, en eens klaps klonk achter hen een roep. Ching keek even schichtig om. Welkoms trede van den heer H. Nijgh. De heer H. Nygh, voorzitter van den Raad van Behfeer van het A.N.P., richtte zich als volgt tot de aanwezigen: Excellentie, hooggeachte heer Damme, verdere genoodigden: Op my rust de aangename taak u hier een hartelijk welkom toe te roepen namens den Raad van Beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau. Wij stellen het ten zeerste op prijs dat Li zich allen de moeite heeft willen getroosten’ naar hier te komen, om. getuigen te zyn van dit voor het A.N.P. zoo groote moment. Immers, nu eerst door de telex hebben wy het gevoel gekregen dat, door een directe band gevormd te hebben tusschen het A.N. P. en zijne leden, het Alg. Ned. Persbureau een afgerond geheel is geworden. Dat ik mij meer in het byzonder by deze opening richt tot den Minister en den heer Damme is wel haast vanzelfsprekend, het geldt hier min of meer een technische ont- porteeren dat ik In de rivier gevallen ben en mijn nekgebroken. heb. ik denk het ook. Ik hoorde u gillen en ging terug. De soldaten vertelden de vreemde hond over de brug gevallen door een speer getroffen Mijn hart gebroken. Ik... Help me eens dien mantel uit te wringen, viel Forsyth hem zakelijk in de rede. Hij is zoo zwaar als lood. Handelen was het middel om Chlng tot de werkelijkheid terug te roepen, dit wist Forsyth. Samen wrongen zij zijn doorweekt gewaad uit en vervolgden na enkele minuten hun weg. Een lange reeks van trappen, een steile helling in den weg aangevuld, lag nu vlak voor hen. Aan den top vonden zij een gedenkboog van bizarre schoon heid. De vergulde inscriptie glansde in het maanlicht. Forsyth poosde even om haar te lezen. Een hulde aan de rechtvaardige re- geering van Li-Weng Ho in Pi-Chow. deelde hij zijn metgezel met een grlm- migen lach mede. Zij naderden nu een groot dorp, dat door den straatweg doorsneden werd en daar de plaats In de diepste duisternis scheen, waagden zij het om er door te trekken. Halfweg de smalle straat begon Hij ontdekte, dat hij zich in een met raapkool beplant veld bevond, en dat rechts van hem de straatweg liep. Diep gebukt kroop hij er heen, en eindelijk, toen hij zich veilig wist tegen bespieders van de brug af, kwam hij recht overeind - ~w Tail cell giuvivn uvv..-, •- een storm in de rivier gesmakt, van half i en achterom. mSn u_. den vasten wal Het Tn rnann”A'*T. 7-aor nil lanann Toen hij op den boom geklauterd was, Bij de opening van den Telex- dienst. Tegen half vijf kwamen in het hoofdkan toor van het A.N.P. op de Heerengracht te Amsterdam, van welk gebouw de vlag woei, de genoodigden voor de opening van Overal waren rotspunten en kleine draaikolken, die elk op zichzelf een eidenHoofddorp, ncie aangeboden voor an een weg. :n zou de Hollandsche Jg Mij. de voormalige dorp hebben aange- •vincle Zuid-Holland, n aanleg van een weg Hoofddorp. Toen hij op eten boom geklauterd was. tlng naderde. Gissend dat het Chlng was tovona hij zich aan den voet van een ro“h?i^rg:n mei hoorde h« hem In meh zelt jeeten op den boomstam gelukte “^htag.'riZhl! sacht. uit de scha,; duw van het bamboe te voorschijn tre dend. Dokter dokter Forsyth. Chlng juichte bijna en rende op hem toe. Al zijn onaandoenlijkheid was verdwenen en de tranen stonden hem in de oogen Snikken van blijdschap deed zijn lichaam schokken en de handen van den dokter in de zijne nemend, schudde hij ze heen hulling, waarvoor wij in de eerste plaats U beiden, voor de medewerking, die U aan de totstandkoming hebt verleend, dankbaar moeten zyn. Wanneer U straks Excellentie ons het ge noegen wilt doen op de, er als een gewone schryimachine. uitziende Telex, te tikken, dan tikken er tegelijkertijd by een 80-tal dagbladen over geheel Nederland van die zelfde schrijfmachines zonder bediening. Dat is dus de band, die gevormd is, ik mag wel zeggen van heel dé wereld, ook van onze Regeering met alle dagbladen in Ne- derland. Wy hebben daarmede op dezen dag be reikt, dat wy ons nu eerst echt gevoelen te zijn het compleet geoutilleerde persagent schap, dat deel uitmaakt van de rij van de groote persagentschappen in Europa, als Reuter, Havas, enz. Wy gevoelen ons thans ook het officieele Nederlandsche Telegraafagentschap voor Nederland, voor de geheele wereld en daar naast wy mogen het hier wel zeggen het officieuze regeerings-apparaat, dat onze Nederlandsche Regeering in de gelegenheid stelt, hare berichten over de geheele wereld verspreid te krijgen. Wy vertrouwen dat ook de Regeering er zich over zal verheugen, dat deze mogelijk heid thans geschapen is en dat zy er veel gebruik van moge maken. De aanwezigheid vap Uwe Excellentie geeft ons te dien opzicMke, goeden moed. Dat wy dit alles hebben kunnen bereiken, j hebben wy in de eerste plaats aan U bef- -den, Myne Heeren, als vertegenwoordigers van de Regeering en de P.T.T. te danken, van de Katholieke Journalisten Vereeniging. 1 nieuwsgierigen zich niet. De code-woorden speurden zy 's avonds in de bladen na. Zy zullen van hun officieuze nieuwsbron ver- i stoken zijn. Hoe zeer nieuwsbladen en pers- bureaux zich ook willen haasten het laatste nieuws te verbreiden, van deze ongeduldigen nemen beiden toch afscheid zonder veel droefenist in de hoop, dat de telex een zoo danige versnelling van de nieuwsdiensten zal geven, dat de nieuwsgierigen nog meer dan vroeger bevredigd zullen worden. De directie besloot met de woorden: „En nu, myne heeren, gaan wij sluiten en komen straks op de Telex terug, om dan met U dag en nacht in verbinding te blijven." toespraak, waarin zij het hoofdbestuur van de 1.1. en T., afdeeling Radio, haar groo ten dank betuigd heeft voor de diensten, duur asn zakelijken omroep te Schevenin- gen voor de Nederlandsche Dagbladpers ver richt. Onder welke buitengewone omstandig heden ook heeft de afdeeling radio van de P. 'i. en T. voor het persbureau, vroeger en tot op heden, klaar gestaan. De voortgang der techniek heeft het afscheid noodzakelyk gemaakt, dat 76 nieuwsbladen van de radio gingen nemen. De directie heeft voorts de omroepster van het A.N.P., die zoo vele jaren in haar eenzaamheid in de radio- spreekcel, op zeer gewaardeerde wyze haar werk heeft gedaan, den dank van de bladen in de provincie overgebracht en haar na- n ens vele redacties een enveloppe met in houd mogen aanbieden. Ten slotte heeft de directie van het A.N. P. afscheid genomen van de vele luiste raars, die niet konden wachten tot het avond blad was verschenen, maar den zakelyken zender van Scheveningen inschakelden, om te vernemen w.at er al zoo in de wereld aan de hand was. Aan code’s stoorden deze Onverwacht stonden zij voor een armoe- dig huisje. De deur was open, en daar binnen zagen zij een vrouw en een klein ren. en vervolgde dan- I —Als ge hem zien wilt, zal het niet 60ÏDSCHE (.01 KAM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkrlng) i m—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ4.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng; 1—5 .’'egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2^5, elke regel meer ƒ5.54. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde® prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn imrekemen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Immers, van den eersten dag af dat de Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers” besloot tot het oprichten van het Al- gemeen Nederlandsch Persbureau, hebben deze beide instanties ons pogen gesteund, zy het dan ook in den beginne, om begrijpe lijke redenen met wat schroom. Niet zoodra was de totstandkoming van het A.N.P. een fait accompli geworden, of met energie werd medegewerkt door U bei dden om te helpen de technische outillage tot het hoogste peil op te voeren en aan die volle medewerking en tegemoetkoming heeft het A.N.P. het te danken, dat het zich mag rekenen te behooren tot de best toe beruste nieuwsbureaux van de wereld. I Myne Heeren, ik twijfel er niet aan dat de samenwerking in de toekomst even goed zal blijven als zy tot heden was en dat wij daardoor nog veel zullen bereiken. Alvorens Uwe Excellentie te verzoeken onder de deskundige leiding van den heer Damme, de Telex-apparatuur over het- ge heele land in werking te stellen, zou ik nog enkele oogenblikken van U willen vragen voor onzen president-directeur. Dat wil ik niet doen alvorens by deze ge en weer alsof hij aan het pompen was. Ik dacht u verdronken. Ik was heel bedroefd. Nu... We zijn nu veiliger dan we waren, gaf Forsyth ten antwoord op bruusken Loon, om zijn eigen ontroering te ver- bergen. Die vrienden daar zullen rap- pen. Forsyth volgde hem, hoewel hij zeker gelooide, dat een andere stem den kreet llgen, begon de vrouw, maar Forsyth had opgevangen en een vervolging zou J‘ beginnen. Zij kwamen echter ongehin- 1 derd door het dorp en verlieten na kor- gij toonen door mij te vertelleir, hoever ten tijd den straatweg, om een zijpad in rlge G. P. w„ nog mt kon hij een aarite. orkomen en werd ac de zware Inwendige Jongen opliep, Kken overleden. 1 dienst vervoerde het enhuis Zuidwal. Te Arnhem i»j liet Rijnpaviljoen I. een 6-Jarlg zoontje die met zyn schip m het kind plotseling de epen door een motor- Buurt Spoorweg Mij ;n meter meegesleurd le voorbygangers was iet reeds te zyn over- van een hunner en daaruit wist hij, dat het de beide soldaten waren, die hem zochten. Zich volmaakt stilhoudend, sloeg hij hen gade en zag hoe zij in de I blijkbare veronderstelling, dat hij ver dronken en met den stroom meegesleurd was. naar hun post terugkeerden. Hij voelde zich voor het moment vrij van vervolging en begon verdere maat- regelen te nemen om te ontkomen. Deze oever was lang zoo steil niet als die waarvan hij naar beneden geploft was en twintig minuten later had hij den top bereikt. Qieuw gevaar vormden, hoewel teh slotte een dezer laatste hem dienstig was, want toen hij daarin geraakte, werd hij rond en rond gedraaid ’en aan den ande ren kant uitgeslingerd. Daar leidde het geraamte van een grooten boom, door Heen aan onvoorzich- nd te wijten. r gearresteerd. m is Zaterdag tijdens irrondissementsrecht- m op last van den tetie mr. Dirkzwager larresteerd op grond n- dat hij zich aan hebben'schuldig ge er S. is in het Huls ïsloten. Het moge in («tering betreffen van ün bedrag, doch men zich aan meer ver- schuldig gemaakt oor den officier van’ >ken een onderzoex Ja, Li Weng-Ho een man van 1 het kwaad. I Forsyth stak zijn hand in zijn kleeren, VJUllg Jieen. CVCU ÖUlUUUUlg VIM. Rt»lhh«lrio Avon mot don 0/wrial nm Soldaat, waarschuwde hij met in- geljouden adem en zette het op een loo- ^en die er groeiden, hing over en met tet hem naar de smalle plek, waar dit struikje groeide, te klimmen. Een oogenblik bleef hij daar rusten en 1 «eek rond. Twee honderd meter stroom- afwaarts lag de brug; twintig meter verder, stroomafwaarts, bewogen zich ahss den anderen oever twee donkere sedaanten, spiedend in het water. Het 'Maanlicht weerkaatste in het zwaard den Telexdienst byeen, van wiê wy in de eerste plaats noemen den Minister van Bin nenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, die I vergezeld was van den Directeur-Generaal een’kleinen dienst voor de anderdaagsche van de P. T. en T., Ir. M. H. Damme en den nieuwsbladen, die geen Telexaanslliiting 1 heer Ir. H. J. Boetje, hoofdingenieur,direc- veriucht hebben, gesloten met een korte teur der telegrafie en telefonie. Levens --—v nraom» kot h/.r>-fzU>aatinir v«n 1 waren aanwezig de voorzitter van den post- raad, de heer A. Pierson, de chef van den Regeeringspersdienst, de heer A. J. Lieve- 1 goed, en van het hoofdbestuur der P. T. en T. de hed-en, op wier schouders de verant- woordelijkheid van de voorbereiding en in- richting van het net was gelegd, Ir. A. D. J. Urbanus, ing. der telegrafie en telefonie, en T. Berry, adj.-referendaris der P. T. en T. Van de zyde van de dagbladpers waren aanwezig alle leden van het bestuur der vereeniging „De Nederlandsche Dagblad- pers voorzitter de heer J. W. Henny, alle leden van den Raad van Beheer van het A. N.P., voorzitter de heer H. Nygh, de juri dische adviseur van het A.N.P., Dr. Mr. B. Libourel, de heer H. Diemer, voorzitter van j de „Nederlandsche Vereeniging van Protes- tantsch-Christelyke Daglbaddirecteuren”, de heer Mr. F. G. C. J. Teulings, voorzitter van de Vereeniging „De Katholieke Dag bladpers", alsmede vertegenwoordigers van den Nederlandschen Journalistenkring en legenheid met name enkele der hier aan- de dagbladpers op het gebied van de nieuws- t.p GOATnATi- die ook wel een zeer ziz* groot aandeel hebben gehad in de totstand- rectie vergund een blik te werpen in het '...o ’i:‘. 'T nabije verleden, welke ons allen duidelijker zal kunnen maken de groote beteekenis van den Regeeringspersdienst van Buiten- hetgeen tot stand is gebracht. De tijd vliegt, de dagen, weken en maan- omwen teling op het gebied der nieuwstransmissie, welke staat te worden voltrokken, ons weer even te realiseeren, dat het eerst negen, respectievelijk drie maanden geleden is, dat de in Nederland werkzame persbureaux werden samengebracht in het groote ver band van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau. Verleden jaar om dezen tyd was •dit gebouw zoo goed als ledig. Thans loopen er de draden samen, die de dagbladen ver binden met alle deelen des ryks en met de geheel wereld. Op 1 Juli 1935 ‘vingt het Al gemeen Nederlandsch Persbureau zijn werk zaamheden aan, met gelijktijdige opheffing van de nieuwsdiensten van het Persbureau Vaz Dias en van het Haagsch Correspon- dentiebureau en met medewerking van de leiders dezer bureaux in de directie van het 1 'A.N.P. Op 1 Januari 1936 werd vervolgens 'het- Nederlandsch Telegraaf Agenschap, dochter-instelling van Reuter, Londen, op geheven en in zijn plaats-^iet Algemeen Ne- j derlandsch Persbureau opgenomen in den kring der wereld-persbureaux, de zooge naamde geallieerde bureaux. Wat dit betee- kent, kan men zich het beste voorstellen, wanneer men bedenkt, dat op gezette tydien deze geallieerde bureaux der verschillende landen bijeenkwamen en Nederland dan door een eigen nationaal bureau niet was ver- t tegenwoordigd. Dat was een beschamende zij schokschouderde van het snikken. Ching wilde doorloopen, maar Forsyth bleef staan. Wat is er aan de hand? vroeg hij in het Chineesch. Het is omdat we geen rijst hebben, gaf de vrouw met kenneiljken tegenzin ten antwoord, en mijn dochtertje heeft honger. Forsyth keek naar het verlegen gezicht geranseld. Daar zijn poorten en soldaten, van de vrouw en was overtuigd dat er geen reden was om aan haar woorden te twijfelen. Maar je man is al acht maanden dood. Doodge slagen door de soldaten van den gou - vemeur. De ^chtbare Li Weng-Ho? koming van het A.N.P. Allereerst dan de heer Lievegoed, chef .van landsche Zaken. Hy heeft ons van den aan- Mang af met groote welwillendheid met raad deM snellen V00rby. Toch dwingt de en daad terzijde gestaan by moeilyke onder- teling op het gebied der nieuwstran handelingen. Voorts de staf van den heer Damme, en wel in de eerste plaats de hee ren Uurbanus en Perry, die met ongekenden yver de leiding hebben gehad by het tot- standbrengen van dit Telex-net, en last not least Dr. Libourel, onze onvolprezen juri dische adviseur. Mijne Heeren, U en nog vele anderen zijn wij veel dank verschuldigd. Wij zullen van avond nog wel de gelegenheid hebben daar op uitvoeriger terug te komen. Nu geef ik het woord aan onzen directeur, den heer Van de Pol. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, oö onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. nnve bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef LntX 2745. Postrekening 48400. De directie van het Algemeen Neder landsch Persbureau. „A.N.P.” heeft Maan dagmiddag 4 uur den grooten i-aoiodienst van het A.N.P., die vervangen >vo»dt djox Telexaanslliiting het nog is naar de Yamen van Li Weng- te slaan, dat een groote bocht afsneel. Ho. De vrouw deelde hem mede, dat zij er slechts zeven mijlen van verwijderd wa- meisje. De laatste schreeuwde het uit 1 toen zij voorbij gingen en verborg haar vanavond zijn, noch morgen, want eerst gezicht aan haar moeders borst, terwijl overmorgen komt de gouverneur ul,t Pi- Chow, om de belastingen In ontvangst te nemen. Zoo luidt de proclamatie. En naar Pi-Chow? Gaat daar maar eén weg heen? Er is nog een pad naar het huis van den gouverneur, dat bulten de stad ligt. Het is heilige grond en wordt streng be waakt. Als een koelie ér op wordt aan- I getroffen, wordt hij meegenomen en af- aornncnld Ttnna. x die er de wacht ,blj houden. Zijn er ook poorten aan den straat weg? Ja. lichtte de vrouw in, maar die verstandig zijn en niet beroofd willen worden door de soldaten, gaan er om- I heen Een hoekje van de A.N.P.-Telexkamer. (Wordt vervolgd.) O

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1