imsj m xlm LET DP! STEENKAMER S Keedingmagazijn Goedkoope Reis naar Brosse! Siwtta Smetta Srne£ta Smelta 't Raedthuys aarom WpifUERs [STBft I HEjERENBAAI thans Indien U werkelijk goed gekleed wilt gaan koopt dan Uw kleeding bij GOUDSCHE COURANT - VRIJDAG 17 APRIL 1936 - TWEEDE BLAD ^Ö"8&. HAVERMOUT Prijs 1~h<*ns 23c per pak van500gr.nefto. De Toekomst Uw Kind! V TWEEDAAGSCHE REIS COURANTENRECLAME IS NIET TE VERVANGEN. PLAATST DUS UW ADVERTENTIE IN DE GOUDSCHE COURANT. zó in de melk, zó opgelost vlug oplossende anijsblokjes kou-verdrijvend liter citroen 1.45' 1 fi, advocaat-.95 Reeds 25 jaar zitten wij in het vak en kunnen U de beste voorlichting geven! TURFMARKT 108 TELEFOON 2828 GOUDA A. BRINKMAN ZOON MARKT 31 - GOUDA TELEFOON 2745 Banketbakkerij Fa. T. Zaal ^.Zondag 3 Mei 1936 en en Terug f 4.50 Curacao, het Petroleumeiland. Echte en Simili sieraden. De valsche Weldoener. per'/, pomp gebruik ik enkel VUIG KOKENDE HAVERMOUT IN2a3 HlNU TEN GAAR Nederland produ ceert goede kwa liteit op bijna elk gebied. Uw winke lier levert U die Nederl and sche Waar graag. Want herstelde welvaart en grootere koop kracht van de heele bevolking Is immers ook zijn belangI Misschien nog méér dan wij zelf, zijn onze kinderen gebaat bij een gezonde maatschappij. Door bij te dragen ,tot herstel van de Nederlandsche welvaart, baner. wij on?en kinderen het pad naar een goede toekomst. Wie Nederlandsche Waar koopt, helpt daadwerkelijk de malaise bestrijden. Zonder ook maar één offer te brengen. Want Nederland sche Waar geldt over de geheele wereld als kwaliteits-waar. En duurder is ze niet) Ter gelegenheid van de Internationale Voetbal wedstrijd BelgiëHolland op Zondag 3 Mei v<926 arrangeer en wij in samenwerking met de Neder1 an i- sehe Spoorwegen een extra goedkoope reis van Gouda naar Brussel op één dag heen en terug. HEENREIS: TERUGREIS: Gouda Vertrek 7.27 Brussel NVertrek 20.30 Rotterdam-Maas A. 7.48 Rotterdam-Beurs A. 22.43 Rotterdam-Beurs Vertrek 8.28 Rotterdam-Maas V. 23.13 Brussel NoordA. 11.44 Gouda A. 23.34 8 uur verblijf In Brussel PBR EXTRA SNELTREIN «vaneons f 4.60 Vertrek GOUDAVertrek Brussel Noord Zaterdag 2 Mei 14.30 Zondag 3 Mei 18.53 via Rotterdam. via Rotterdam. Aankomst Brussel (Nrd.) 18.52 Aankomst Gouda 21.58 §5^ Zoolang de voorraad strekt zijn toegangskaarten tot het stadion te Brussel verkrijgbaar: Overdekte Tribune f 3-50 en f 4.25 Niet overdekte zitplaatsen 2.40 Staanplaatsen 1-00 85P5 Reizigers moeten in bezit zyn van paspoort of bewijs van Nederlanderschap: anders is inzending van foto voor collec tieve pas 0.30 verhooging) noodzakelijk. Alle aanvragen onder storting van het bedrag te lichten aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA. ïagp Directe opgaaf gewenscht. j ,!1 im.sandeps» DE BELGISCHE DELEGATIE TE LONDEN. Voor de besprekingen van de militaire aangelegenheden is de volgende Belgische delegatie naar Londen vertrokken: Majoor Generaal Deffontaine, Majoor Servais, Commandant Callens en Commandant Boulet. DE PLECHTIGE UITVAART VAN DEN GEZANT VON HOESCH. Het stoffelijk overschot van den Duitschen ambassadeur te Londen, von Hoesch, is van Dover met een 'Britschen torpedojager overgebracht naar Duitsehland. By de overbrenging van het sterfhuis naar Dover volgden veschillende gezanten en Ministers de baar. Op de eerste rij, van links naar rechts: Lord Monsell, Sir John Simon, Anthony Eden, Sir Robert van Sittart. Tweede rij: met hoed, de Amerikaansche gezant Sir Robert Bingschan en de gezanten Grandi en Corbin. Verkrijgbaar bij Uw winkelier in aantrekkelijke pakjes 10 TONNEMA SNEEK cenls, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. 2 40 In combinatie 2. alleen bij MARKT 66 VOOR GOED EN GOEDKOOP DRUKWERK IS HET BESTE ADRES MVRKT 32 (naast „de Zalm") TELEF. 3351 SCHUIMTAARTEN m. Slagroom vanaf .f 1— Een heerlijk gebak bij de koffie of als „Toe-tje" bij een maaltijd. ZAAL'S GOUDSCHE SPRITS en SIROOPWAFELS, FIJN ZEG! Olietanks, het kenteeken van de haven. Holland levert zyn „Curasao" aan Curacao. Aan boord van het s.s. „Boskoop". ...Als ik in myn heete hut ontwaak, bemerk ik, dat de „Boskoop" stil ligt. Wy ankeren voor de rede van Willem stad, Curasao's hoofdstad. Het is een indrukwekkende aanblik, achter den band der blauwe zee het uitgestrekte eiland te zien liggen. Met den verre kijker onderscheidt men duidelijk 'de witgekalkte huizen en met het bloote oog zie men de petroleumhaven, waar aan het eiland zoo rijk is. Daarachter teekenen zich de bergen af, aan één zijde in het water af hellend. Om zeven uur komt*de loods aan boord en nu varen wtf langzaam door de bocht, welke op oen smalle erivier gelijkt. Wij varen tot midden door het eiland; de bocht verwijdt zich en vormt alzoo een prachtige natuurlijke haven. Deze haven wordt door een fort beheerscht en een kleine Holland- sche kruiser laat den vreemdeling be- merken, dat hij zich in Hollandsche wateren bevindt. Het kenteeken van 1 de haven zijn tanks, tanks, steeds meer petroleumtanks. De zilte zee- 1 lucht wordt hier volkomen verdron- 1 gen door de lucht van naphta. Overal, zoover het oog reikt, reusachtige olie- reservoirs, raffinaderijen, bergen van olievaten en... olielucht. De bocht ligt thans vol met tankschepen, welke de groote motorbooten van de kostbare vloeistof voorzien. Op de kade ver dringen de zwarte werklieden zich. Dit is de eerste indruk van Cura sao; hij blijft ook de laatste. De twee de indruk is die, ip een kolonie van zwarten verzeild te zijn geraakt. Cu rasao is heel exotisch; men zou den ken, ergens op een eiland in den Stil- len Oceaan te komen. De derde indruk doet men op in een der kleine haven bars, waar men „Curasao" verlangt, dat de waard U niet kan geven. De „Curagao", zooals wij die in Holland kennen, komt n.l. niet van het eiland, doch uit Holland. Dit kostbaar vocht wordt wel uit de onrijpe, hier ge groeide Curagao-pomerance bereidt} doch op geheel Curagao vindt men slechts twee kleine distilleerderij en, I welke slechts een kléin deel van de be- i stellingen kunnen uitvoeren. De vruchten worden naar het moeder land uitgevoerd en de flesschen Cura- 1 gao komen dan weer naar het eiland terug. ,1 Het postkantoor in Willemstad is een der zeldzaamste. De meubileering van dit kantoor is zeer eenvoudig. Het 1 belangrijkste zijn niet de loketten, j doch de lange tafel, waaraan blanken en zwarten zitten. Op de tafel staan groote lijmpotten, waarin groote 1 kwasten. Om de beurt maakt men ge- bruik van de lijm, want de Curagao- 1 sche postzegels zijn niet voorzien van gom. Men zou hier geen gom achter de zegels kunnen doen, daar de gom er bij de doorsnee warmte van 80 gr. Fahrenheit een kleverige massa van zou maken. Aan deze temperatuur heeft men zich intusschen reeds gewend. Curagao is overigens ihet levendig ste verkeerscentrum van Midden- en 'Zuid-Amerika. Alle groote Ameri kaansche, Engelsche en natuurlijk^ ook Hollandsche maatschappijen leg gen hier hun schepen aan. De reden hiervan is een zuiver economische, want nergens ter wereld hebben de scheepvaartmaatschappijen billijker oliecontracten als hier. Curagao is een vrijhaven; men heeft hier geen hooge tolgelden en men kan goedkoop brandstof inladen; de groote, luxe stoomer, de „Mauretania", doet steeds Curagao aan, om van petroleum te worden voorzien. Onze „Boskoop" ligt aan de Shell- kade. Men kon voor deze kade geen betere benaming uitdenken In de on middellijke nabijheid van onze anker plaats worden een tweetal tanks ge bouwd, no. 936 en 936. Onder oorver- doovend lawaai arbeiden de zwarten, ondanks de hitte, met de steekvlam men. Met een groote handigheid zwaaien zij de hamers en als apen klimmen zij op de stalen wanden, die door een kraan omhoog worden ge haald. De meesten hebben een hoed op, hoewel velen niet meer dan een rand dragen, welke evenwel het voor naamste onderdeel vaen het hoofddek sel uitmaakt, daar hij beschermt te gen de felle zon. De passagiers van onze „Bosk^bp" mogen een olieraffinaderij bezoeken. Zoover het oog reikt, ziet men fabrie ken, ovens, olietanks en pijpleidingen, hooge torens, reusachtige ketels. En boven dit alles hangt de penetrante oliegeur, die zelfs in de kleeren en de woningen hangt van de arbeiders, die werkzaam zijn in de raffinaderijen. Toen wij een der raffinaderijen binnen wilden gaan, werden wij tegen gehouden door een opzichter, die ons in perfect Engelsch vertelde, dat de j dames geen toegang hadden tot de Shell-fabrieken. Het is n.l. twee jaar 1 geleden voorgevallen, dat er een ex- 1 plosie in een der fabrieken ontstond, 1 doordat een dames-bezoeker een siga- I ret achteloos had weggeworpen. Na heen en weer gepraat komt onze gids tot de overeenkomst, dat alle dames en heeren, die de fabriek wenschen te j bezoeken, hun sigaren, sigaretten en lucifers, bij den portier afgeven zul- 1 len. Na floop van het bezoek zouden 1 zij al hun eigendommen wee» terug kunnen krijgen. Verder mochten wij ongehinderd in de geheele fabriek rondloopen. De be zichtiging van de Shell-fabrieken is werkelijk de moeite waard. Toch kan men niet beweren, dat in zulk een fa briek een even groote „service" en ordentelijkheid heerscht ais in een Amerikaansche of Europeesche fa briek, waar uitsluitend blanken wer- j ken. Wij blijven echter niet lang bin nen haar muren toeven, de hitte is 1 ondragelijk en het is onbegrijpelijk, dat de arbeiders, niet alleen zwarten, maar ook blanken, het hier den gan- schen dag kunnen volhouden. Nog uren na ons bezoek hangt de lucht 1 van petroleum ons in de neus. En het ergste is, dat de nacht ook geen verkoeling brengt. Men vindt nauwelijks rust in de kleine, heete hut hoewel alle venilators tegen elkaar werken. En dan dat dag en nacht aan houdend lawaai Het monotone ge- •ruisch van weggesleepte kettingen en het bonken van de kraanwagens houdt geen oogenblik op. De zwarte werk lieden schijnen des nachts nog werk zamer te zijn dan overdag. De maat- I schappij, die momenteel twee tanks I laat bouwen, laat dan ook dag en nacht doorwerkende werklieden los sen elkaar om de zes uur af. Zoodoen de komen de tanks, welke broodnoo- dig zijn, eerder gereed. Want de vraag naar petroleum op Curagao is grooter dan ooit. Opgelegde edede metalen. Strass, paarlen, koraal, barnsteen, door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. Verhuizer: Jan, daar is onze nieuwe helper. Zyn baas heeft my gezegd dat hij reuzenkracht heeft! „Het is niet alles goud wat er blinkt" is een bekend spreekwoord, doch nog minder vaak zyn de vele steenen en paarlen, die men ziet dra gen, echt. Het vermeende geschitter van edelsteenen is grootendeels van strass, waarvoor men echter geen ge woon glas verwerkt, daar dit bij het meest kunstige slijpen dood en leven loos zou blyven. De mooie schittering van strass komt echter de glans van edelsteenen zeer nabij. Gekleurd glas werd reeds bij het begin van het glasblazen voor siera den gebruikt; trouwens het oudste glas was volstrekt niet kleurloos, maar rood- of groenachtig, aangezien men in den aanvang het ijzergehalte niet wist te verwijderen. Dergélyk glas gebruikt men thans nog voor flesschen en glazen. Nadat men deze kleuren aan het glas wist te ontnemen zocht men tevens naar andere kleur- middelen, die het meer met edelstee nen overeen deden komen. Eerst tegen het einde der achttien de eeuw bereikte men het gewenschte resultaat en wel toen Joseph Strasser in Weenen op de gedachte kwam, dat slypen alleen niet voldoende was, doch dat tevens een menging van kleu ren vereischt werd. Na veel zoeken vond hij tenslotte het mengsel, waar door een sieraad gemaakt kon wor den, waarvan een buitengewone schit tering uitging. Hy richtte in Bohe- men een groote fabriek op en bracht zyn uitvinding in den handel onder den naam van „Strasser's Boheemsch glas". In Parijs vond men dezen naam veel te lang en sprak men al spoedig over „strass", een benaming, die ook in verschillende N andere landen weer klank vond. Dankbaar maakten de groote mo dehuizen gebruik van dit mooie mate riaal, om het toe te passeen als gar neering op hun voorwerpen, in het bijzonder op avondjaponnen. Simili en synthetische steenen. Terwyl by Strass de glans van dia manten benaderd wordt is simili altijd als namaak brillant te beschouwen en onderscheidt zich van strass, dat geen lood doch thallium bevat, waardoor het glas een buitengewoon sterken glans verkrijgt. Men gebruikt thal- iiumglas niet alleen voor simili-bril- lanten, doch ook in het bijzonder voor fijne optische instrumenten. Deze namaak is echter door bepaal de natuurkundige proeven van echte steenen te onderscheiden, daar de glasmassa zachter, doch tevens zwaar der in gewicht is dan een echte edel steen vhn gelijke grootte. Geen enkele vakman zal zich dan ook laten beetnemen met simili of strass, doch bij de minste twijfel de proef op de som nemen. Moeilijker is het geval bij synthe tische edelsteenen, die de naam zegt het reeds op kunstmatige wijze met een gelijke samenstelling als de echte steenen gemaakt zijn. Men heeft synthetische robijnen, sma ragden, saphieren en andere steenen, die slechts door zeer ingewikkelde wetenschappelijke onderzoekingen van de echte te onderscheiden zyn. In de chemische samenstelling heeft men heel nauwkeurig het natuurproduct gevolgd, zoodat men ze maar niet kortweg onder de groep: „valsche steenen" kan rékenen. De verkooper 'zal zijn cliënt steeds opmerkzaam ma ten i>p het feit, dat de steen syn thetisch is, wat ook trouwens een groot prijsverschil geeft met de na- tuursteenen, die aanmerkelijk duur der zyn Dit zelfde doet zich voor bij kunst- of z.g. Japansche paarlen, die door i het inbrengen van een stukje steen, I een schilfertje kalk of zand in de oes- terschelp gewonnen worden. Men ver- wekt op deze wijze een ziekelijke huid- I uitscheiding, die na drie of vier jaar een volkomen echte paarl doet ont- staan. I Sieraden uit de zee. Naast de paarl verschaft de zee ons nog ander materiaal, dat bijzonder 1 geschikt is voor sieraden, n.l. koraal en barnsteen. Als sieraad is bloed- koraal min of meer op den achter- j grond geraakt in de laatste jaren, om I wellicht op een gegeven oogenblik J weer upper moderrt te worden. Het vervalschen van koraal loont de moeite niet, aangezien de ijverige I koraaldieren onvermoeid hun werk voortzetten en van gebrek aan mate-_ riaal geen sprake is. In de Roode en in de Zuidzee wemelt het van koraal- J polypen, waarbij iedere generatie het j hoornachtige skelet der voorvaderen door eigen koolzure kalkuitscheiding opbouwt tot riffen, klippen en ring vormige wallen om eilanden. Het mooiste koraal, dat dieprood is, vindt men in Europa in de Adria- tische Zee en dit edel-koraal met zijn prachtig diep rood heeft de beroemde Venetiaansche industrie van bloed koralen sieraden doen ontstaan. Barnsteen is een fossiele harssoort waarin men vaak resten van insecten of varens aantreft. Woelige zeeën werken het barnsteen los van den bo dem en door het geringe gewicht blijft het aan de oppervlakte dry ven, waar na de golven het medevoeren en op het strand achterlaten. Aan de kus ten der Oostzee, vooral in Samland, Een Amerikaansche geschiedenis waar 't Spaanschin toegaat. Toen ik eens op een Italiaansch stoomschip van Zanzibar naar het Noorden voer, leerde ik Douglas Besi kennen. Dat was een avonturier van den ouden stempel. Op zekeren avond zaten wij samen in den salon met een terug te komen. Nu ligt Alaska eenige duizenden kilometers van Vancouver* verwijderd, en van een avontuurlijk jong mensch naar millionair is nog veel verder. Daar ik op het schip lui leerde jennen, die pokerden en my verzochten mee te doen, was ik mijn opgespaarde centjes reeds kwijt voor dat wij nog den evenaar waren ge passeerd. In Vancouver stapte ik af in een hotel, waar men mij op mijn keurige bagage crediet verleende, zoo- flesch whiskey en spraken over men- dat ik eerst na acht dagen de nota schen en hun noodlot. Daar kan ik je een interessant verhaal over vertellen, zei Douglas j ontving. Deze was zoo hoog, dat ik er om lachen moest. Toen ik verklaarde geen geld te hebben, gooide men mij Best, van den vriendelijken meneer de straat op en behield mijn koffers Cornado, die vijftien jaar geleden op 'n zeer bij zonderen manier den grond slag legde voor myn tegenwoordige vermogen. Met drieduizend dollars, dollarbiljet op. Terwijl ik mijn vondst nog in de hand had, volgde ik den heer, die weer een dollarbiljet ver loor, zonder dat hij het scheen te be merken. Zoo ging het verder, de man verloor ieder paar stappen een biljet. U zult u kunnen voorstellen, hoe aan hankelijk ik hem op zijn voetstappen volgde. Toen hij eindelijk voor een huisdeur stil hield, ging ik naar hem toe en zei„Mijnheer, U hebt een heel stapeltje bankbiljetten verloren, hier zijn ze." Je zult zeggen, dat je me niet wilt gelooven, dat ik op dat oogenblik geen aanvechtingen had gehad om de bil jetten in mijn zak te steken, in plaats van ze zoo eerlijk terug te geven, maar de grond van mijn eerlijkheid lag bij een agent, die my een paar maal had zien bukken en iets zien oprapen en met inhoud als vriendelijke herinne- ring. 1 Den derden dag van myn dakloos- i heid was mijn maag zoo leeg, dat ik Nou, vooruit met je verhaal, zei my zelf met een kaars, als een ei had mij begon te volgen. Toen hij nu zag, ik, en zoo begon de man zyn geschie- kunnen doorzien. Ik stond juist voor dat ik met den heer sprak, was hy denis: een winkel in levensmiddelen en at in tevreden gesteld en verdween. My staken op zekeren dag de gedachten de heele etalage leeg, toen j Bravo, zei de heer en stak de broodkruimels zoo erg, dat ik de plan- ik in de ruit een zeer goed gekleede dollars in mijn zak, kan ik misschien tage op Borneo verliet, waar ik als heer bemerkte, die mij aandachtig j iets voor U doen, daar u hier vreemd ..jong employé" jgekomen, binnen zeer opnam. Ik draaide my om, waarna de 1 schynt te zymT Ik was groen van den man vlug het hoofd afwendde en ver- nonger en^yérfékle Mr. Cornado van der ging. Terwijl ik hem nakeek, zag mijn rammelend»maag en wat ik on- ik, dat ér een stukje dichtgevouwen 1 dervonden had, jaarna hy my vroeg papier vlak achter hem op den grond myn papieren te mogen zien. Dat deed viel. Snel bukte ik my en raapte een ik onmiddellijk, want die waren vol- korten tyd gn^ote vorderingen had Smaakt. Ik aicheepte mij in en vier weken later was ik in Vancouver. Ik stelde mij v/or naar Alaska te gaan °m goud ter zoeken en als millionair komen in orde.' Toen wilde hy weten of ik gezond was. Natuurlijk was ik dat, en daarby nog zoo groot en sterk als een os. Nadat ik hem dit verteld had, zei de heer: Mijn beste Best, ik geloof je wel op je woord,, maar ik wil je toch door een dokter laten on derzoeken. Ik wil slechts menschen om my heen hebben, die volkomen ge zond zyn. Ga mee naar binnen, dan bel ik den dokter en als het onderzoek bevredigend is, dan kun je tot het eind van je leven bij me blyven. En wat moet ik daarvoor doen vroeg ik nu. Heelemaal niets. Eten, drinken en volgens je eigen hobbies je leven indeelen, zei de vriendelijke man. De woning van Mr. Cornado was in hetzelfde huis en lag?op de negende etage. De inrichting zag er rijk uit, het-huishouden werd gedreven door een oude huishoudster. Ik kreeg een gezellige "kamer, at en dronk, dat het een schandaal was. Nooit in mijn leven had ik een vriendelijker mensch ontmoet dan deze Cornado. Iedere wensóh probeerde hij my uit de oogen te lezen en dan haastte hy zich die te vervallen. Als ik wilde uitgaan drong hy my steeds geld op, zoodat ik my zeer gelukkig voelde en mij gemakke lijk kon bewegen. Den derden dag van myn verblijf kwam er een heer met een puntbaardje en een klein koffer tje, stelde zich voor als de dokter en beklopte en onderzocht my van alle kanten .Toen borg hy zijn instrumen ten weer op, maakte een buiging en verliet mijn kamer. Mr. Cornado vertelde mij, dat ik de belichaamde gezondheid was en druk te my de hand, zeggendeIk hoop dat U mij nooit in den steek zult laten. Ik zal je aan de buitenwereld voor myn neef laten doorgaan, Douglas. Je vindt toch wel goed, dat ik je van nu af by je voornaam noem? Geroerd gaf ik mijn nieuwen oom de hand. Niet lang daarna was ik bijna het slachtoffer van een ongeluk geworden- Vlak naast de deur van onze woning bevond zich de deur van de lift. Als deze niet boven was, drukte men op een knop en de lift kwam geruischloos naar boven toe. In de lift zelf hing een spiegel. Op zekeren avond ,toen ik juist naar bed wilde gaan, kwam mijn beste oom binnen en zeiKom Dou glas, laten we nog even- uitgaan en een cocktail drinken. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 3