Aspirin Gemeenteraad van Gouda. Beurs van Amsterdam- BUITENLANDSCH NIEUWS. POLEN. Van Zeeland by Koscialkowski. De minister van buitenlandsche zaken. Neck, heeft een bezoek gébracht aan den Belgischen minister-president Van Zeeland, ^ie op zyn beurt een bezoek by Koscial kowski heeft afgelegd. De Belgische staatsman heeft in den mid dag een krans oip het graf van den onbe kenden soldaat gelegd, waarna hij heeft deelgenom'en aan een maaltijd die te zijner eer werd aangeboden door den Belgischen gezant. VEREENIG DE STATEN. Rockefeller schenkt 3 millioen dollar voor kankeronderzoek. Rockefeller heeft drie millioen dollar ge schonken voor een nieuw ziekenhui» en voor kankeronderzoek. BINNENLAND. Zanghulde aan De Vereeniging Kinder-Orajijebond zal de Prinses op haar verjaardag In den namiddag een zanghulde brengen in den tuin voor het paleis Noordeinde. met medewerking van het Jongelieden-mu- ziekgezelschap voor het Leger des Heils, onder leiding van den heer Lambrechts rr.aaes juiiana wint üen hoofdprijs. o»j ut- giaiercn genouaen ueKKmg voor ut veiiOwng uei werasiuKKen van net criMh-tumnc te Almeiu, bxeea dat ti. tw. xi. x-riiiaes Juliana, axe vorige wees. ue icnuionöiening aezer weiKstUKken naa oezoeni en een aantal loten meenam, uen xiooiaprxjs naa gewonnen. Openstelling vdn het gren^kantobr ><euwe acnans. De ivonrnKiijice neaeriandsche Auto- mooieiciuo uenent, uat zxj op een aesoe- Lreuéna vexzoea van net muiisterie van r manuien oerxunt neeit ontvangen, aai van i iviei ai ae Ujaen van openstelling van net grenskantoor wieuwe acnans (te uroningen) zuilen woraen verruima. I bij het ontbijt. in antwoora op een aoor ae Neder lanascne vereenxgmg van Werkgevers in net nakkersoearyi ontvangen schfyven van net comité van Actie voor verscn brooa aan net ontbyt, waarby verzoent wera de meening aer Vereemging te ken nen te geven inzake ae mogeiykneiü be- treitenae het aoen vervallen van de wet - teiyke bepalingen inzake het aflevé»- ringsuur uit de bakkerij-paragraat der. Arbeidswet, zulks echter onder handha-x- ving van de huidige wettelijke voor schriften inzake het aanvangsuur a.;r werkzaamheden, heelt bedoelde Vereeni ging o.m. geantwoord, dat het onjuist moet worden geacht, dat, waar van Re- geeringswege reeds een onderzoek naar deze aangelegenheid wordt ingesteld, een particulier comité zijn werkzaamheden uitstrekt tot een terrein, hetwelk door de Regeering reeds voor zich zelf werd gereserveerd, zulks nog afgescheiden vail het feit, dat de bemoeienissen, welke het comité gemeend heeft onder zijn sfeer te moeten rekenen, eerdef zouden be- hooren tot de taak der aaarbij in eerste instantie betrokken belanghebbenden, te weten de werkgevers- en werknemers organisaties. De aansluiting in Voorburg met den nieuwen weg 's-Gravenhage Utrecht. In antwoord op een desbetreffend verzoek heeft de Koninklijke Nederlandsche automo bielclub van den directeur van Gemeente werken te Voorburg bericht ontvangen, dat Burgemeester en Wethouders van die ge meente thans met het ry'k in onderhandeling zyn getreden teneinde te geraken tot alge- heele profielswyziging van de Laan van Nieuw Oosteinde aldaar. Verbetering van den weg BaarnHilversum. Wegens verbeteringswerkzaamheden aan een gedeelte van den weg BaarnHilversum wordt deze reeds gedurende eenige weken voor het verkeer geheel afgesloten gehou den (behalve des Zondags). Aangezien hier door het verkeer Hilversum—Utrecht en HilversumBilthoven gedwongen wordt, hetzy de tol by Maartensdijk te nemen, het zij een grooten omweg te maken via het kruispunt bij Laren, heeft de Koninklijke Automobiel Club aangedrongen op het toe passen van een werkwijze, waarby passee- ren, zy het met eenige moeite, mogelijk blyft. Een afsluiting van een druk bereden weg gedurende vele weken kan naar de meening van de K.N.A.C. niet meer in overeenstem ming worden gebracht met de moderne eischen van het wegverkeer.. De K.N.A.C. heeft tevens bij den wegbe- heerder aangedrongen op bespoediging van den aanvang van de verbeteringswerkzaam heden aan het in de provincie Noord-Holland gelegen gedeelte van den weg BaarnHil versum ,nu het in de provincie Utrecht ge legen gedeelte reeds onder handen is ge- De voetbalwedstrijd BelgiëNederland. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W. deelt fnede, van de Tourlngclub de JBel- gique bericht te hebben ontvangen, dat de Minister van Financiën, evenals vo rige jaren, de noodige maatregelen heeft getroffen, om in verband met het te ver wachten drukke grensverkeer ter ge legenheid van den internationalen voet- balwedstryd Belgie—Nederland op Zon dag 3 Mei a.s. te Brussel een zoo vlot mogelijk verkeer te bevorderen aan de Belgische grenskantoren Wuestwezel en Stabroeck. waarvan het personeel aan zienlijk zal worden versterkt. Bij het passeeren van de grens zai door de Belgische douane op de bum pers van de auto's een kenteeken worden geplakt, dat een vlugge doorlating zai kunnen bespoedigen. Conferentie der Ned. Anti-Oorlogs- beweging. Zaterdag en zondag is te Amsterdam voor den derden keer de zoogenaamue Ronde Talei-conferentie voor de anti oorlogsbeweging in Nederland byeenge- komen. Evenals by de beide vorige conferen ties waren van vrywei alle organisaties hooidbestuurders naast tal van andere vooraanstaande figuren uit de vredes beweging aanwezig. De beide Zaterdagzittingen der confe rentie waren gewyd aan het vraagstuk der militaristische en anti-militaristl- sche beïnvloeding van de jeugd in ver band met haar economische en psycni- sche situatie. Inleidingen werden over deze onderwerpen genouden door dr. <J. Stuiveling en drs. O J. de Voogd. In de Zondagbijeenkomst werd het rapport behandeld, dat een commissie ter tweede conterentie benoemd, had uitgebracht over de particuliere wapen industrie. Daarnaast werd uitvoerig ge discussieerd over rapporten uitgebracht over tentoonstelling en film in dienst der oorlogsbestry ding Besloten werd het hoofdstuk der par ticuliere wapenindustrie in Nederland tot inzet eener algemeene activiteit te ma ken. Voorts werden verdergaande be voegdheden toegekend aan de commissie tot het opstellen van plannen t.a.v. ten toonstelling en film. Het algemeene werk der anti-borlogs- beweging zal in de komende tijden met alle beschikbare middelen gericht wor den op Jeugd en jongeren. De voorsteilen dienaangaande, ingediend door het pre sidium (De Jongeren Vredesactie) jfer- den unaniem aanvaard. Besloten werd vervolgens tot het zen den van een gemeenschappelijke hulde betuiging aan den vlieger A. Viruly, in verband met zijn recente verklaring in de Groene. De vergadering sprak zich voorts uit tot alle mogelijke ondersteuning van het wereld-jeugdcongres dat in September te Geneve bijeenkomt. Zij stelde de volgende conferentie vast op 17 en iö October a.s. te Utrecht en besloot de organisatie voortaan m han den te leggen van het Centraal Bureau Voor de Vredesbeweging. Automobilisten, passeert de grens slechts waar een grenskantoor aanwezig is. De K.N.A.C. schryft onis: Herhaaldelijk komt het voor, dat automo bilisten uit het buitenland komende gebruik maken van wegeninriar Nederland, waaraan geen Nederlgndsch pfertskantoor is geves tigd. Men maakt zieh by een dergelijke grensovergang schuldig aan een strafbaar feit» warvoor dan reeds vele bekeurin- gen zyn opgemakt, j^ten raadplege? tydig de automobielkaart, 'waarop de grenskan toren duidelijk staan help! legen zenuwpijn altijd Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets en eranjezakjes van 2 tabl. a to ets, Neder landschIerse he handel. Naar ons ter oore komt bestaat het voornemen, dat de heer A. Th. Lamping, •directeur der handelsaccoorden van het dep.artement van Handel. Nijverheid en Sehïeepvaart zich in den loop der vol gende week naar Dublin zal begeven ten einde met de Iersche regeering bespre kingen te voeren over de handelsbetrek kingen tusschen beide landen. De handelsbesprekingen met Belgie. Naar wij vernemen, Is de heer Suetens, directeur-generaal van handel aan het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken, die eenige dagen in Den Haag heeft vertoefd voor het voeren van han delsonderhandelingen. gisteravond naar Brussel teruggekeerd. Wij meenen te weten, dat de bespre kingen een bevredigend verloop hebben. Zooals bekend hebben deze onderhande lingen ten doel de handelsbetrekkingen tusschen beide landen na 1 Mei te rege len. Het Kamerlid Feber afgetreden. Naar wij vernemen, is ir. L. J. ÏA. Feber met ingang van heden afgetreden als lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Opvolger van mr. Feber is mr. C. P. M Romme, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Mr. Romme zal echter deze benoeming niet aanvaarden. Op de candidatenlijst volgt nu de naam van den heer H. E. van den Brule te Rótterdam. hoofdbestuurslid van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Han ze", van 'wlen verwacht kan worden, dat hij de benoeming tot lid van de Twe*de Kamer zal aannemen. Het 's Zondags varen van booten te Harderwijk. Het verzoek van Gedeputeerde Staten van de provincie Gelderland aan den Raad der gemeente Harderwyk tot lm- i trekking van de wijziging der politiever ordening, waarbij het varen der booten op Zondag Is verboden. Is destijds, zooals men zich zal herinneren, niet ingewil ligd. Thans hebben Gedep. Staten aan het gemeentebestuur bericht gezonden, dat het besluit van den Raad om de wijzl- gine in de politieverordening te hand- j haven, aan de Kroon ter vernietiging zullen voordragen. Bouwstaking te Apeldoorn. De rijksbemiddelaar prof. mr. Jose- Phus Jitta heeft de partijen betrokken bij het conflict in het bouwbedrijf te Apeldoorn, bijeengeroepen tot een be- 4 spreking op Vrijdag 1 Mei in het ge- r meentehuis te Apeldoorn. «i Nederlandsche Kampeerkaarten- Centrale opgericht. Welhra alleen kampeervergunning aan houders van kampeerkaarten. Op initiatief van de Algemeene Nedej- landscne Kampeer Vereeniging en de Nederlandsche Toeristen Kampeerciub is na overleg en met volledige instem ming van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten te Amsterdam op gericht de Nederlandsche Kampeerkaar ten Centrale. De N.K.C. stelt zich ten doei, ln s&men werking met de plaatselijke autoriteiten, 'ordenend op te treden bij het kampee ren in Nederland en tracht dit doel te bereikei} door het uitgeven van kam peerkaarten. Met deze uitgifte wordt per 1 Mei a.s. een aanvang gemaakt, en hoe wel in het komende zomerseizoen nog wel met groote soepelheid tewerk zal worden gegaan ligt het ln de bedoeling van tal van gemeentebesturen, om op den duur slechts kampeerverguning voor hun gemeente te verleenen aan kam peerders. die in het bezit zijn van een door de N.K.C. uitgereikte kampeerkaart. Deze kaart zal op aanvraag by de N. K. C. aan elk bona tide kampeerder wor den gezonden tegen vergoeding van een klein bedrag aan administratiekosten. Zy is een Jaar geldig en kan drie maai verlengd worden, waarna een nieuwe kaart moet worden aangevraagd, ölecnts wanneer kampeerders zich misdragen or bij de N.K.C. klachten van politie of ge meentebestuur over het optreden der kampeerders binnenkomen, wordt de kaart ingetrokken o: geen verlenging meer verleend. Daardoor ontstaat op den duur voor gemeentebesturen en ook voor eigenaars van landgoederen of kampeerterreinen de garantie, dat de kampeerder, die vergunning vraagt en daarbij een geldige kampeerkaart kan toonen. zich niet zal misdragen en op de hoogte is van de gewoonten en ver plichtingen van den sportieven kam peerder, dat hij de rust der omwonenden niet zal storen en eerbied zal toonen voor het natuurschoon, door by het op breken van zijn kamp aiie sporen van zyn tijdelijk verblijf grondig op te rui men. De kampeerder, die deze regelen overtreedt, loopt groote kans, uit de rijen der bona fide kampeerders geëlimineerd te worden. En burgemeesters of grond bezitters, die kampeervergunning geven aan personen zonder kampeerkaart, kun nen weten, dat zy dit op eigen risico doen en dat de bpna fLde kampeerders niet verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de gedragingen van deze personen. Maatregel Was noodig ter voor koming van algemeene kampeer- Want helaas was het een droeve waar heid. dat gemeenten, die besloten het kampeeren op hun gebied te verbieden of grondbezitters die hun goederen voor kampeerders en poms zelfs ook voor wandelaars, afsloten, niet altijd ongelijk hadden, vaak verstoorden luidruchtige groote stads-kampeerders de rust der omwonenden, en nog vaker' werden boo- men en struiken Vernield of lieten de kampeerders een zoodanige chaos ach ter, dat de eigenaars van den grond voor goed ervan terugschrokken, ooit weer een kampeerder op hun terreinen toe te laten. Het waren de beide groote kampeer - organisaties, die het initiatief tot de op richting der N.K.C. hebben genomen, dan ook bekend, dat tal van gemeente besturen en zelfs provinciale besturen ln den laatsten tijd met plannen tot uit vaardiging van kampeerverboden op groote schaal rondliepen. Men zag de wenschelijkheid in, dat het beter zou zijn Indien van de zijde der kampeer-organlsatles zelf ordenend zqu worden opgètreden voordat van overheidszljde zou worden Ingegrepen op een wijze, die alle bona fide kampeer ders zou'schaden. Men zocht en verkreeg contact met de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, die een onderzoek bij de ge meentebesturen ex* burgemeesters inden lande Instelde en tot de conclusie kwam, dat het denkbeeld bi] de meeste burge meesters groote instemming vond en dat men bereid was. van plaatèelijke maatregelen af te zien Indien het kam peerkaarten-systeem op de juiste wijze zou worden toegepast. Tal van burge meesters verklaarden, nog slechts kam peervergunning te zullen verleenen aan kampeerders, die in het bezit van de N.K.C.-kaart zyn. Dit Is o.a. het geval ln de belangrijke kampeergemeenten Vel- sen, Oisterwijk, Gaasterland, Ommen en Apeldoorn, Verwacht kan worden, dat ln 1937, als de N.K.C. dus een Jaar zal héb- Bon gewerkt, nagenoeg elk gemeentebe stuur en elk grondbezitter dezen eisch sal stellen. De commissie van bestuur van de N.K. C. zal worden bijgestaan door een raad van toezicht, waarin zitting hebben ge nomen prof. dr. G. A. van Poelje, direc teur-generaal van het departement van Onderwijs, mr. A. I. M. J. baron v. Wljn- bergen, voorzitter-secretaris van den Centralen Jeugdraad, prof. dr. H. J. Jor dan, voorzitter der N.T.K.C. en dr. ,G. Brouwer, voorzitter der A.N.K.V., terwyi de Vereeniging van Nederlandsche Ge-, meenten nog een vertegenwoordiger ln den raad van toezicht zal aanwijzen. De Rechtspositie voor het personeel der gemeente-instellingen. Een renteloos voorschot voor het Borgstellingsfonds. De auto-markt ook „officieel" afgedaan. Nasleep van de rioleringswerken in „De Korte Akkeren" in besloten vergadering behandeld. Installatie-H. van Soest. In de gisterenavond onder voorzitterschap van burgemeester Gaarlandt gehouden open bare zitting van den Gemeenteraad, welke met uitzondering van den heer Van der Endt voltallig was, is het nieuwé raadslid in de vacature-Jagers, de heer H. van Soest, geïnstalleerd, zoodat thans de soc.-democra- tische fractie weer compleet iB. De VOORZITTER wenschte het nieuwe lid geluk met zyn benoeming. Na het afleg gen der by de wet gevorderde beloften nam de heer Van Soest zitting. De heer Van Wyk hersteld. Na een ernstige ongesteldheid was de heer Van Wyk weer hersteld in den Raad, waar hy door den Voorzitter en meerdere leden met zijn herstel werd gelukgewenscht waar voor de heer Van Wijk met een vriendelijk woord dankte. MEDEDEELINGEN. Goedkeuring bezoldiging Gemeente- personeel. De Minister van Binnenlandscche Zaken heeft zich vereenigd met de raadsbesluiten inzake de bezolding van het Gemeente- personeel. Kabellegging. Ged. Staten hebben aan de gemeente ver gunning verleend tot het leggen ep exploi- teeren van een hoogspanningskabel van Bergambacht naar Schoonhoven en van Gou derak Stolwykersluis) naar Haastrecht. Goedgekeurde Raadsbesluiten. Ged. Staten hebben goedgekeurd de raads besluiten van 18 Maart 1936 tot het aan gaan van een geldleening groot 150.000.-, van 18 Maart betreffende liet aangaan van kasgeldleeningen in het 2e kwartaal 1936, van 25 Nov. 1935 tot wijziging van de ver ordeningen regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissiën van by- stand voor de Financiën, het Onderwijs, het beheer der Gemeente Lichtfabrieken en het Marktwezen, den Reinigingsdienst en den Ontsmettingsdienst; van 18 Maart 1936 tot het leggen en exploiteeren van een Hoog spanningskabel voor de levering van elecc- trischen stroom aan den heer W. van den Broek te Nieuwerkerk a. d. IJsel; van 23 Dec. 1935 tot verhuur van de perceelen Raam 2 en 4 aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie der machtiging voor R,adiodis- tributie in Gouda „G.D.R."; van 18 Maart 1936' tot verhuur van het woonhuis aan J. van Galen, de Looyhalle aan Gebr. vaft Hoorn, tot verlaging van de huishuur van het huis Varkenmarkt 27, verhuurd aan dë Wed. H. Weck en tot verkoop van grond aan T. Perdyk en K. Jongeneel. De instruotie voor de gemeente-genees- heeren, tevens belast met de armenpractijk, zooals die 18 Maart j.l. is vastgesteld, is goedgekeurd. De spoorverbinding. RotterdamGoudaAmsterdam. Naar aanleiding van het reeds gepubli ceerde afwijzend antwoord van den Spoor- wegraad op het veNfcek om verbetering in de spoorverbinding»!! Rotterdam—-Gouda— Amsterdam uitte de VOORZITTER zijn te leurstelling. De heer SPRUIJT (lib.) betreurde mede deze houding, temeer daar nu wel te ver wachten is dat in de komende ty'den de ge- heele directe verbinding met Amsterdam zal komen te vervallen. Wanneer dit mocbjt, geschieden, dan heeft Gouda gedaan wat mogelijk was om dit te verhinderen. Eervol ontslag aan de heeren C. J. de Ruwe en J. F. Goddijn. Op verzoek is door den Raad eervol ont slag verleend aan den heer C. J. de Ruwe als hoofd der O. L. School no. 7 met ingang van een nader te bepalen datum en aan den heer J. F. Goddyn, Directeur van de Avond school voor Ambachtslieden met ingang van 1 Augustus 1936. Jaarverslagen 1935. Voor kennisgeving zyn aangenomen de jaarverslagen over den toestand van het archief over 1935, yan de Stadsmuziekschool, van de Volksgaarkeuken en van den Centr. Cursus voor Machineschrüven, een supple- toire begrooting 1935 voor het St. Catharina Gast- of Bestedelingehuis en voor het St. Elisabeth's Gast- of Oude Vrouwenhuis. Werkinrichting voor geestelijk mis- De Vereeniging „Zorg voor geecfelyk &fis» deelden te Gouda" heeft een verzoek inge diend om medewerking voor de oprichting en instandhouding van een door deze ve» eeniging op te richten werkinrichting. B. en W. zullen hieromtrent van advies Kasopname Reiniging*- en Ontsmet tingsdienst. Door den controleur der Gemeente-finan- ciën zijn de kas en boeken opgenomen van den Gem. Reinigings- en Ontsmettings dienst. Benoeming van een lid der Commissie, belast met het ontwerpen en herzien der piaatselyke verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, der Commissie van Bystand in het Beheer der Gemeente-financiën en der Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, in de vacature ontstaan door het nemen van ontslag als raads lid van den heer M. F. JHgers. Benoemd wurden de heer H. van Soest voor de Commissie voor de Strafverordenin gen en voor de Commissie voor het Onder wijs en Mevr. Van Dantzig-Meiles voor de Commissie voor de Financiën. De voorstellen tot het benoemen van een hoofd der Centrale Kopschool en tot het benoemen van een hoofd der O. L. School no. 7 worden door B. en W. aangehouden. Het voorstel tot benoeming van een on- derwfjzer aan de Centrale Kopschool. Benoemd wordt de heer B. W. J. Kok al hier, thans tydelyk aan die school werk- Het voorstel tot bekrachtiging der be noeming van den heei M. Uijhoft te Bilthoven tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium, wegens aan den heer P. E. van Bemmel om gezondheidsrede nen verleend verlof wordt aangenomen. Het voorstel tot vaststelling eener rechtspositieverordening voor het per soneel der instellingen. Mevr. v. DANTZIG-MELLES (s.d.) ver dedigt op grond van de verantwoordelijk heid der positie van eerste verpleegster de toekenning van een verhooging van 100.— De heer HEERKENS (r.k.) noemt dit voorstel een stap op den weg naar de orde ning voor de instellingen. Spr. verwacht dat B. en W. spoedig aan de andere in het G 0 naar voren gébrachte wenschen zullen vol doen. Spr. sluit ?ich overigens aan by hetgeen Mevr. van Dantzig heeft gezegd. De heer DESSlNG (r.k.) is van oordeel dat er wel degelijk thans een reden aan wezig is voor deze verholging, al zjn thans overal verlagingen ajin de orde van den dav n« a... SPRUIJT (lib.) drukt zijn uit dat de verlaging voor de sne- cialisten aan het Ziekenhuis niet in verhou ding staat tot de verlaging van de salaris sen van den Gemeente-secretaris, den ont vanger e.i; deze laatste salarissen zyn ln veel sterker mate aangetast. Er mag ook rekening mede worden gehouden ,dat het gebruik maken van de moderne installaties van het Ziekenhuis voor deze medici van persoonlyk belang is. De heer ZANEN (e.g.) begrijpt niet de overwegingen van den heer Heerkens. W«f leven in een tijd dat wel degelijk naar ver laging moet worden gestreefd. Er is altijd wel een aanleiding te vinden voor een ver hooging, maar deze mag thans niet op dei. voorgrond treden. De heer MIDDELWEERD (r.k.) wyst er op dat dit voorstel maar half werk is. Op grond van meerdere overwegingen vraagt spr. dit voorstel aan te houden. Na een discussie onder de leden van het College wie het eerst zal spreken, bespreekt Wethouder SANDERS (s.d.) (fit voorstel. Spr. zegt dat het G.O. zich tenslotte ver eenigd heeft met de gedachte te adviseere* dit voorstel aan te nemen, om dan daarna aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen. Dit voorstel wordt dus beschouwd als de eerste stap die door latere moet wor den gevolgd. Spr. zet de verhouding tusschen een eer ste verpleegster en een verpleegster uiteen, welke slechts een gering verschil aanwijst, te gering als volgens de eischen en praestaties mocht worden verwacht. Spr. concludeert dat als deze regeling wordt ondergebracht bij het Gemeentebestuur, er nog meerdere punten onder de loupe zullen moeten wor den genomen. De regeling voor den tuin man, chauffeur en portier b.v. acht spr. thans onvoldoende. Wethouder KOEMANS (r.k.) bespreekt alleen art. 1 van het voorstel, betreffende de voorgestelde verhooging voor de eerste verpleegsters. Spr. is van oordeel dat men in den Haag wel vreemd zal opkijken wan neer men instede van verlaging een verhoo ging wil gaan brengen. De voorstanders willen hiermede komen tot heit stellen van een precedent om af te schaffen de 90 van het maximum. Het schijnt spr. volstrekt onjuist om voor enkele menschen een ver hooging te brengen. Wil men de maxima voor ongehuwden van 90 laten verdwij nen, laat men dit dan loyaal voorstellen. Er zyn by andere diensten ook functionarissen, die ln de termen daarvan vallen. Spr. is van meening dat waar deze verpleegsters nog netto 929.in geld ontvangen boven allep wat hun wordt toegekend, dit geen aanlei ding mag zijn daarover te klagen. De VOORZITTER wyst er op dat het nog niet zoo eenvoudig is om de personeelrege- lingen van alle instellingen uniform te ma ken, waar deze tot nu toe door de besturen zelf werden bepaald. De bedragen der vermindering voor de doktoren is getoetst aan die der directeuren van de bedrijven der gemeente. Het is juist dat de doktoren gebruik maken van de outil lage van het Ziekenhuis, maar dit is toch overal het geval. Spr. verdedigt de verhooging om een hoo- gere marge te stellen tusschen de meer ver antwoordelijke positie der eerste verpleeg sters en der verpleegsters. De heer VAN WIJK (a.r.) verklaart zich onder deze tijdsomstandigheden, al is een verhooging ook te motiveeren, niet bereid aar. een verhooginif mede te werken. Mevr. v. DANTZIG-MELLES (s.d.) repli ceert en motiveert de verhooging. Deze mag niet als een precedent worden beschouwd. Niet op grond van de 90 rA heeft spr. zich daarvoor verklaard. Ook de heer HEERKENS (r.k.) repliceert ^concludeert in gelijken geest rVethouder SANDERS (s.d.) repliceert eveneens overeenkomstig de vorige spre kers. De opmerking van wethouder Koemans noemt spr. onjuiBt. Het is niet juist toezeg gen dat het ontvangen bedrag alle reden tot tevredenheid mag geven. Dat is geen maat staf.' Zou men het salaris aannemen van verpleegsters in rijksdienst, dan zou men heel andere cyfers hooren. De heer BEGEER (c.h.) vraagt of het toch juist is<dat er toch een verlaging ja van De VOORZITTER antwoordt toestem mend. Wethouder KOEMANS (r.k.) wyst er op dat het personeel der instellingen alleen 10 V' verlaging heeft gehad en in verge- 1 ijking met het gemeentepersoneel in een gunstige positie verkeert. Spr. handhaaft zijn bezwaren om Inciden teel een-verhooging toe te passen. De VOORZITTER repliceert en hand haaft zijn standpunt op grond van het ge- wenschte eener betere regeling der verant woordelijke positie van de eerste verpleeg sters. DE NEDERL. AMBULANCE IN ABESSINIë. TE DJ1BOETI AANGEKOMEN. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft bericht ontvan gen dat de zes leden der Nederlandsche ambulance Vrijdag j.l. uit Addis Abeba Hjn vertrokken en gisteren in Ujiboeti zijn aangekomen. Zij zullen zich 1 Mei aan boord begeven van het s.s. Palem- bang van de Kotterdamsche Ltoyd. Voorts heeft jhr. dr. Van der Does medegedeeld. dat hij met de Johan van Oldenbarneveldt van Fort Said naar Genua is vertrokken en vandaar per boottrein zal doorreizen. Hij zal 6 Mei in Arnhem Bij stemming wordt met 12 tegen 8 stem men beslist dat de verhooging van 100.— wordt toegekend. De jaarwedde wordt dan voor eerste verpleegster 17001900. Het voorstel tot het verstrekken van een renteloos voorschot en jaarlijk sche bijdrage aan het borgstellings fonds voor Gouda e. o. De heer SPRUIJT (lib.) vraagt of met deze rentelooze voorschotten de kleine be drijven uit de moeilykheden zyn te houden. Naast financieele hulp zal toch ook moreele en andere hulp noodig zyn. De functionaris die de regelingen moet treffen, mag wel een bijzonder man zijn. Spr. wijst op de twee bestaande organisa ties, de Nutsspaarbank met Hulpbank en de Middenstandscrediebbank, die beide op zeer gemakkelijke voorwaarden bijstaan. Wethouder KOEMANS (r.k.) geeft in lichtingen over de wijze van werken van het Borgstellingsfonds. Het kapitaal mag niet dienen tot dekking der stroppen. De renten van hef steunkapitaal en de bijzondere in komsten mogen alleen dienen -tot dekking der stroppen. Wellicht komen er wel eens legaten voor dit doel. Spr. erkent de waarde van Nutsspaar bank, maar dit borgstellingsfonds is wat anders. Dit instituut is voor de heele kleintjes, voer wie het Crisisfonds A is opgericht. Blijkt na onderzoek dat een bedrijfje niet kan worden gesaneerd dan mag geen hulp worden verleend. Alleen die, welke een broodwinning kunnen opleveren, al is het nog too bescheiden, kunnen hulp verkrijgen, ln geleden verliezen draagt het Ryk nog 40- bij. Nt dete toelichting wordt het voorstel zonder «lemming aangenomen. Het voorstel op het verzoek der Ouder commissie der O. L. Schobl voor U.L. 0., betreffende het aanstellen van een leeraar in de lichamelijke oefening. Mevr. VAN DANTZIG-MELLES (s.d.) vrugt aanhouding van djt voorstel om in de Commissie voor Onderwijs te behande len. Het voorstel wordt aangehouden. Het voorstel tot het verleenen van me dewerking ex-artikel 72 der L.O.-wet 1920 voor de invoering van nieuwe leermethoden aan de R.K. School aan de Spieringstraat no. 16. Wethouder SANDERS (sxl.) wil aanne men dat men niet tiet verzoek heeft gedaan om een andere leermethode in te voeren met een\*toep op de wet om de kosten door de gemeente te doen dragen. Spr. vraagt wan neer een dergelijk verzoek voor de openbare school moch- worden gedaan, dat dan ook even loyaal daaraan zal worden voldaan. Ni korte discussie wordt het voorstel aan Het voorstel betreffende de opheffing van de automarkt. De heer VAN WIJK (a.r.) verklaart zich niet tegen dit voorstel, maar had gaarne ge zien dat ook tegelijkertijd de Zaterdagavond- markt hierbij zou worden besproken. De VOORZITTER zegt deze laatste aan gelegenheid met den Wethouder van het Marktwezen te zullen bespreken. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot het vaststellen eener nieuwe verordening op de keuring van waren in de gemeente Gouda. Aangenomen. Het voorstel tot wijziging der Monu menten-verordening. Aangenomen. Het voorstel tot verkoop van drie strookjes grond, gelegen aan Onder- de Boompjes aan de heeren Gebrs. van der Straaten e.a. Na korte opmerkingen van de heeren DE8SING e.a. over den prys, wordt het voorstel zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot verhuur van het per* ceel Varkenmarkt no. 26 aan den heer M. Harreman. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van een stuk grond, liggende aan de Achterwillens »an den heer J. Hoogendoorn. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van een stuk grond ten noorden van de Sportter reinen aan den Bodegraafschen Straatweg aan den heer M. L. Moons. Aangenomen. ■Het voorstel tot het Verleenen van ver gunning tot het betreden van een ge- rioleerden zijl, gelegen achter de Boskenbergstraat aan den lieer A. Prevoo. Aangenomen. RONDVRAAG, f. Periodieke verhoogingen. heer HEERKENS (r.k.) vraagt hoe 1(1 komt dat by Gemeentewerken en Ha- "st de periodieke verhoogingen in- 1 April, niet zyn uitbetaald? SANDERS (s.d.) zal een en Kiwf j °°k n°K door den heer MAAS- fenfj een vraaK was gesteld betref- uv® de werkloozen, ging de Raad over in InK? ,Zitting' Besloten vergadering werd behandeld j ,voor8te' tot het treffen van een dading inzake den eisch tot schade vergoeding van J. Stalen berg c.s. con- fra de Gemeente in vermeende schade Mn eigendommen toegebracht in ver- Mnd met den aanleg van rioleerings- *erken in het stadsdeel „De Korte N n"- dit vnder openbare zitting werd aanrol? zonder discussie of stemming waarna de zitting gesloten STADSNIEUWS. GOUDA, 28 April 1936. Diploma Nederl. Roodé Kruis. Het verleenen van E.H.B.O. De volgende leden van de transport colonne van het Nederlandsche Roode Kruk afd. Gouda hebben onder leiding van den Weled. Zeergeleerde Heer Dr. A. Montagne Izn. «net goed gevolg examen afgelegd en het diploma verworven voor het verleenen van den Eersten Hulp by Ongelukken. Het zijn de heeren Aimesz, J. Brenkmai van Dyk, H. Hilgers, C. van Leeuwen," H. N. van Leeuwen, Joh. van Leeuwen, Joosten, Joh. Smit Jr., A. J. Schoonder- woerd, A. van Vliet, L. J. vui Waas en Mej. N. de Weger, allen inwonérs van Gouda. Uitvoering Invaliditeitswet. Mededeelingen van den Raad van Arbeid. Betreffende den Raad van Arbeid t_ Utrecht met inbegrip van den voormaligen Raad van Arbeid te Gouda, deelt men ons h;fc volgende mede; Tot op 1 April 1936 werden toegekend 2711 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 375.022.245915 üudeidon renten tot een totaal jaaroedrag van 836.778.1705 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van f 276.499.28; 665 weezenrenten tot een totaa 1 jaarbedrag van 96.455.32. Geneeskundige behandeling en(of) v pleging werd verleend in 4105 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid teza men: Tot op 1 April 1936 werden toegekend 50392 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar- bedrag van 7.037.279.17; 114603 ouder- domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 17.364.103.12; 32798 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 5.240.760.17; 13874 weezenrenten tot een totaal jaarbe drag van 1.990.854.07. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 56774 gevallen Conceft van „de Bazuin'' op Prinsesseverjaardag. Donderdagavond te 814 uur zal „de I zuin" op dq Markt ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana onder leiding van den heer P. J. Oskam een concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. Wilhelmus. 2. Spearmint, marsch V. Turine. 3. 1^ Val De Amblève, fantasie, D. D. Belleflamme 4. IJEtoile des Concerts, mazurka. G. Polaster. 5. Wilhelm Tellj fantasie naar de opera, bew. J. Martin 6. Daar komen zc aan, ma^ch-potpourri, arr. Adr. J. Maas. 7. Taptoe, met medewerking van de fluitis ten, trompetters en tamboers van de ...Oranje Garde". Uitslag verkoojpjng gehouden door NottrisyK. Zeevat. De gisteravond in hotel „de Zalm" door Notaris K. Zeevat van Haastrecht gehou den verkooping had het volgende resultaat: Het wopnhuia en erf aan de Tuinstraat 45. alhier, te gekocht door den heer M. Dorttfcnd tte Gouda voor 1025.he*" woónbuis en erf aan de Heerenstraat 100, alhier. ïs door de heeren Th. D. Boot en J. J Maree gekocht voor 612.—. Openbare Leeszaal. Nieuwe aanwinsten. Onderstaande werken liggen op de lees zaal ter lezing. Romans: W. L. Brusse: Patiënt; H. Dixe- lius: De pleegkinderen; F. R. Eckmar- Een linkerbeen gezocht; L. Feuchtwanger: D« zonen; vervolg op „De jood van Rome"; Anna Gogh-Kaulbach: Goddelyk avontuur; Stins van Idserda: Bakvinch af; Emmy van Lokhorst: De zonnewyzer; W. Matrav- Bédier: Rimboe; Runa: Vaa-r en zoon; S. StreuvelsPrutske. Studiewerken: De kerk in de branding; M. Smits-EsperstedtJn bed toch pret: R. Baden Powell: Heit verkennen voor jon gens; E. N. D. C. Andrade: Het mechar s. me der natuur; P. J Myksenapr; „Wy"' m de Melbourne race; P. S. Gerbrandy: Het vraagstuk van den radio-aa roep; J. H. Du veen: Kunstschatten en intrige; R. Rol land- Hdndel: S. Bergman: Naar het ryk Jer duizend eilanden; L. R. Oiatama: Onder de bewoners dei betooveide Zuid-eilanduir G. Groen van Prinsterer: Handhoek ier ge schiedenis van het vaderland. Volks- en Schoolbad. Vorige week werden in het Volks- en Schoolbad genomen 88 kuip- en 342 sproei en 835 schoolbadien, totaal 1265 baden. Aanbesteding. De heer J. Brongersma was voor 7480 laagste inschry ver by de door B. en W. van Hillegersberg gehouden aanbesteding van het leggen van een gegoten y-zeren riolee- ringspersleiding in den Staatweg ter leng te van 900 meter. Burgelyke Stand. GEBOREN: 24 April: Neeltje, d. van L. Bunschoten en M. Hey, Tuinstr, 21. Jo hanna Dlna, d. van A. de Ruiter en J. A. van Dijkhuizen, Veers tal 22. Pieter, z. van P. C. H. vanl der Kooy en C. J. den Edel, Boschweg 35. Dirk, z. van D. van der Kist en C. van Zomeren, Boekenberg- straat 87. OVERLIEDEN23 April: Jan Pieter van der Voorden, 74 j. 5 April: Dirkje Versteeg, weduwe van M. Hendriks, 62 j. AGENDA: Thai ia-Theater „De moord op het schip". 28 April 8 uur Heil des Volks. Repetitie Chr. mwziekvereeniging A Bazuin". 28 April 8.16 uur Réunie. Tweede voor dracht leergang dr. J. v. d. Spek voor Volksuniversiteit. 29 April. 2 uur Réunie-Bioscoop. Matinee: Kom je ook by de marine. 29 April 7.30 uur Ned. Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. "van Weizen. 29 April 8 uur School 7. Repetitie gemeng de zangvereeniging Euterpe. 29 April 8 uur Vredebest. Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 29 April 8 uur Daniël. Verbandcursus C. Bakker voor E.HjB.O. 29 April 8 uur Blauwe Kruis. Medische cur sus Goudsche Reddingsbrigade. 29 April 8 uur Nieuwe Schouwburg. Caba retavond voor de leden van de Sociëteit. 29 April, 8 uur. Medische Cursus Goudsche Reddingsbrigade. Blauwe Kruis. 30 April. Thalia-Theater. Vertooning voor genbodigden van de film „20.000 mylen over zee". De wereldreis van H. M 's K XVIII. 30 April, 814 uur. Wydingsavond in de Ge reformeerde Kerk. 30 April 8 uur Central. Ledenvergadering Toeristenclub Tot Ons Plezier. 30 April 8 uur Evangelische Bi gemeente. 30 April 8.15 uur. Markt. Concert Chr. mu- ziekvereeniging „de Bazuin". RECHTZAKEN. Haagsche Rechtbank. Inbrekers staan terecht. De schoenmaker W. A. B., gedetineerd, flie wegens diefstal terecht stond, was in den avond van 1 Maart j.l. door een bewo- xier van de Fredierikstraat in. den Haa j ln een kast van diens woning aangetroffen, nadat geconstateerd was, dftt de buitendeur, welke op het nachtslot was, met behulp van een valsche sleutel was geopar.d. Er werden drie gouden ringen, alsmede een porttemonnaie met eenig geld vermist, wel. ke in het bézit van B. werden bevonden. Verdachte beweerde larigs het huls te zijn gekomen waarvan de buitendeur open stond. Het O.M. wees er op, dat de verdachte reeds zevenmaal wegens soortgelyke mis- drijven is veroordeeld. Bovendien was hy bij aanhouding ai het bezit van: een loopei De eisch lu>dde 1% jaar gevangenisstraf. Uitspraak 12 Mei a.s. De monteur A. A. van der M. is in den avond) van 8 Februari op heeterdaad be trapt, toen- hij de woning van den melkbe zorger van D. in Spoorwyk verliet, via een poortje, nadat hy over een muur was ge klommen. De man werd ddor den bewoner gegrepen, waarop een worsteling ontstond waarby hy van D. een stomp in het gezicht gaf. Van der M. nam de vlucht, doch werd achtervolgd. Door eenige personen was ge zien, dat hy onderweg iets wegwiérp het geen later een damesbeursje, inhoudende eenige gaspenningen bleek te zyn. Bij zijn aanhouding werd op hem een bedrag van ongeveer vyftig gulden-, een fototoestel, en een doosje met lepeltjes aangetroffen. Een en ander werd door den heer van D. als zijn eigendom herkend. Verdachte was eerst in December uit gevangenis ontslagen. De eisch luidde 1% jaar gevangenisstraf. Uitspraak 12 Mei a.s. Letsel door schuld. Dé motorrijder P. J. L. heeft in den avond van 8 Augustus na het vuurwerk te Scheveningen op den hoek van de Stadhou- derslaan en de Van Oldenbarneveldtlaan een wielryder aiangereden, dié tengevolge van doze aanryding gedurende zes maanden verpleegd is geworden. Een juffrouw, die achter L. op de duo zat werd tegen den grond geslingerd en bekwam eenig letsel. Het O.M. eisch te tegen 'L. een maand hechtenis. Uitspraak 12 Mei a.s. Dp moord te Lejden De Haagsche Rechtbank heeft heden du gevangenhouding beVolen van den meester knecht M. C. B.. te Leiden, die in den avond van 14 April j.l. zijn meisje in de hal van een bioscooptheater aldaar met een brood mes heeft gedood. LUCHTVAART. Amsterdam kriigt een hich+vn-t- gorni7oen. Jachtvlien-tiiip-nfdeelinir ner 1 Juni a.s. van Soesterberg naar Schiphol. Do rend* trormVioTi -Hi/4 o-»'ede« on ~olr-n digde overplaatsing van een gedeelte der militaire luchtvaartafdeeling van Soester berg naar de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol, zal definitief per 1 Juni a.s. ge schieden. Hoewel aanvankelyk van een tyde- lyke detacheeririg sprake was, staat het - thans vast, dat tot definitieve overplaatsing zal worden overgegaan, en wel van de z.g.n. „Java", de jachtvliegtuig-afdeeling, die be staat uit de meest ervaren en geroutineerde militaire vliegers van de L.V.A. zulks met het oog op de veiligheid in de lucht boven het drukke schiphol, waar jongere en min der ervaren vliegers, die regelmatig oefen- vluchten moeten maken, misschien wel eens moeilijkheden voor het normale bur^er- luohtverkeer zouden kunnen veroorzaken. De naar Amsterdam overgaande jacht vliegtuig-afdeeling beschikt over 20 4 25 jachtvliegtuigen en bestaat uit 40 4 60 man personeel. Zy staat onder commando van den 'bekenden Indië-wlieger Kapiteinvlieger H. van Weerden Poelman. Het transport van de Tsjechische Douglas. Het te Doornspylk verongelukte Tsjechi sche Douglastoestel O.K.-A.I.A. zal morgen, naar wy vernemen, van de plaats waar het zyn noodlanding maakte, vervoerd worden naar den hoofdweg en vermoedelyk als het de expeditie wat meeloopt, ook nog naar Am sterdam, welk laatste transport waarschyn lyk van Elburg uit per boot zal geschieden. De K.L.M. heeft het vliegtuig nu gedemon teerd en verder overgedragen aan de Fok kerfabrieken, die voor het transport zullen zorgen. Tot dit laatste doel heeft men een onderstel vervaardigd dat speciaal b< kend is op vorm en afmetingen van het toe stel, en den drassigen grond der landeryen, waarover men het gevaarte, over een af stand van 3 K.M. zal moeten verplaatsen. Over de verschillende scheidingssloten zyr alreeds bruggen geslagen, wplker constella tie berekend is op het gewicht van het wrak en zyn onderdeden. Verondersteld werd, dat met de verplaatsing van het toestel van het noodlandingsterrein naar dexi hoofdweg Zwolle-Amersfoort den geheelen dag ge moeid zou zyn. MUZIEK. Bertus van Lier weigert zyn symphonie voor Duitschland. De Duitsche dirigent Carl Schurichl heeft den Nederlandscheu componist Bertus van Lier uitgenoodigd zyn tweede sympho nie af tie staan voor het Nederlandsche mu- ziökfeest, dat in Mei te Wiesbaden wordt Bertus van Lier heeft déze uitnoodiging echter om principieele redenen van de hand gewezen, in eenj brief aan Carl Schuricht zegt van Lier helaas te moeten constal ren, dat hy de cultuur beter dient, wanneer hij zyn symphonie niet ter beschikking stelt en dat hem niets anders tot dit sluit dwingt, dan het feit, dat vele groote en edele kunstenaars en geleerden, die den vroegeren roem van Duitschland vormden, uit hun vaderland zyni geworpen en in plaats van dank slechts verachting vinden. LAATSTE BERICHTEN. By het overlijden van .Koning Foead. Koning Foead werd op 26 Maart 1868 xn het paleis te Giza geboren als jongste zoon van den Khedive Ismail. Op 10-jarigen ieef- tijd werd Foead naar Genève gezonden om er zyn studies voort te zetten. Vervolgens ging hy naar de militaire school te Turyn, waar Victor Emmanule in die jaren even eens tot officier werd opgeleid. In 1890 begaf Foead zich naar Constan- tinopel (het tegenwoordige Istanboel), waar zyn vader, die in 1879 door de mo gendheden was afgezet, hem aan den Su- zerein Sultan Abdoel Hamid voorstelde, die hem benoemde tot militaire attaché by de Turksche ambassade te Weenen. Korten tyd later begaf Foead akh naar Egypt-», waar bij werd benoemd hot adjudant van Khedive Abbas Hiemi. In 1896, dus op 28- jarigen leeftyd, trad Foead in het huwelyk met Prinses Sjivökar, de dochter van zijn neef Prins Ibrahim Foead, êh zuster van Prins EiMdin. In het begin van den wereld oorlog in 1914, toen Egypte onder Britsch protectoraat kwam werd Khedive Abbas Hiemi afgezet. Hoessein Kamil werd onder voogdtf van Groot-Brittannië tot) Sultan benoemd. By zyn dodd in 1917 werd hy op gevolgd door Foead. Van, 1918 tot 1922 was Egypte het tooneel van geschillen tusschen Britsche en Egyptische nationalisten. In Februari 1928, na de onafhankelijkheids verklaring van Egypte, werd de Sultan tot Koning Foead van Egypte geproclameerd. Het volgend jaar stelde hy een grondwet m. In 1927 bracht Foead officieele ken aan Rome en Londen. Duitscher te Bergen gearresteerd. BRUSSEL, 28 April. Ook de tweede van de beide Duitschers, die in een wapenmaga zijn te Mechelen hadden geprobeerd hun slag te slaan, is gearresteerd, toen hy op het station van Bergen twee koffers wildt afhalen. Het is een zekere Kieffer, een jongeman, die vaandrig is by de Hitierjeugdtroepen. Hy spreekt vloeiend Fransch. Op hem is een spoorwegkaart aangetroffen zoomede an dere documenten, welke de vraag wettigen of djt jongemensch geen spionnage heeft bedreven. Kieffer was bovendien in het be zit van een groot bedrag aan geld. Katoen moet door hennep worden ROME, 28 April. Een in het Staatsblad gepubliceerd decreet bepaalt, dat dit jaar de industrieele ondernemingen, die katoen gebruiken voor de vervaardiging van fabri katen of halffabrikaten, verplicht zyn, ge deeltelijk gebruik te maken van in Italië of ie Italiaan sche koloniën geproduceerde grondstoffen, afkomstig uit hennep, die een speciale |>ewerking heeft ondergaan. Het percentage der te gebruiken nationale grond stof zal van tyd tot tyd worden vastgesteld. Pinkster kruistocht van het Concertgebouw orkest naar Schandinavië uitgesteld. AMSTERDAM, 2 8April. Het bestuur van Nederlandsche Vereeniging Concertge- •uw-vrienden bericht ons, dat om tech nische redenefi de Pinksterkruistocht naar Scandinavië tot een nader te bepalen tijd stip wordt uitgesteld. Aanbesteding. De Rijkswaterstaat heeft heden aan besteed volgens bestek van no. 89 werk verruiming: de aanleg van een gedeelte van weg no. 15 van het Rijkswegehplan 1952, tusschen Gorinchem en Rijksweg 26. Laagste inschrijver N.V. v.h. P. C. Za- nen te Haarlem voor 638.700. Geringe tarbotaanvoer. Opmerkelijk is, dat er deze maand zoo abnormaal weinig tarbot wordt aangevoerd. De twee moto/loggers, die hedenochtend te Scheveningen markten, brachten samen slechts 40 K.G. tarbot aan. De oorzaak hier van moet gezocht worden in het koude weer. Groote zware tarbot was geheel niet aan den afslag, alleen waren er kleinere die nog een flinken prijs opbrachten. Het eigenaar dige hiervan is, dat in April van het vorige jaar er juist te ovexwloedige aanvoer van tarbot was. De marktprijs der tarbot is deze maand dan ook honderd procent hooger dan vorig jaar om dezen tijd. Oostenrijk heeft het laagste geboortecijfer ter wereld. WEENEN, 28 April. Aande hand van de gegevens, verkregen bxj de jongste volks telling. heeft de statisticus prof. Hecke berekend, dat Oostenrijk het laagste ge boortecijfer heeft van alle landen ter wereld. Het geringe aantal geboorten is vooral opvallend ln de middenstands klassen, waarvan de omvang voortdu rend afneemt. WISSELKOERSEN. 27 April. 28 April. tonden Officieel. 7.28% 7.27% Berlyn 59.26 59.25 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.91% 24,01 Zwitserland' 48.02% 48.01% Kopenhagen 32.52% 32.52% Stockholm 37.57% 37.35 New-York 1.47% 1.47% Oslo 36.60 36.60 Madrid SO. 15 20.14 Praag 6.09% 6.10 Prolongatie 1% Beureoverzicht. Flauwe stemming. Kalme handel. Locale waarden meerendeels lager. Industrieel en taanelyk prijshoudend. Amsterdam rubbers zeer flauw. Beleggingsmarkt prijshoudend. Amerikaansche Shares in reactie. De politieke en economische factoren van onzekerheid benevens de daling in Wall- street, lieten heden niet na hun stempel op de Amsterdamsche Effectenbeurs te druk ken. De stemming was by de opening be paald flauw ^n van eenig herstel was niet veel te bespeuren. Evenwel bleef de affaire beperkt en de groote koersverschillen, welke moesten worden opgeteeïend spoten eerder voort uit afwezigheid van opnemingsvermo gen, dan uit overweldigend aanbod. Op de locale markt zagen Koninklijken eenige pro- ten verloren gaan. Naar gemeld had zich gisteren te Londen reeds een zwakke ten-, deiz voor petroleumfondsen .geopenbaard. De| Amerikaansche petroleumaandelen wer den lager afgedaan. Van de rubberfondsen moesten vooral Amsterdam-rubber het ont gelden en deze leden een verlies van een kleine tiental procenten. Ook de minder courante soorten zagen iets Van hun koers verloren gaan. voor ta bakken kwamen over het algemeen lager noteeringen tot stand. Door de Deli-Batavia Maatschappij zyn eenige partijen tabak on- derhandsch verkocht, doch de prijzen wer den niet bekend gemaakt. Een en ander oefende echter geen invloed uit. Hoewel gui-, keraandeelen zich eveneens een opoffering sten getroosten, bleven de verliezen rendeels nog beperkt tot enkele procen- tepi waarby in aanmerking moet worden pmen, dat ILV.A.'s gisteren onder 'styd niet meerdere punten waren terug gevallen. De Scheepvaartmarkt was stil en vertoonde niet veel bijzonders. Van de in- dustrieelen werden de Philipsaandeelen en Unilevers weliswaar wat lager genoteerd, doch verhoudingsgewijze konden zij zich toch vry aardig op peil houden. De Ameri kaansche waarden kregen de volle laag van flauwe tendenz. Over de geheele linie vielen aanzienlijke reacties waar te nemen. onder beurstyd liepen de koersen over het algemeen nog iets verder terug. De koerswinst welke tijdens eenige weken moeizaam is verkregen, is in enkele dagen grootendeels weegvaagd. In de koperwaar den en staal aandeel en ging het vrij leven dig toe. Ook in enkele spoorweg shares ont wikkelde zich wat beweging. De beleggings markt was stil. De koersen van de Nederl. Staatspapieren verschilden niet noemens waardig by die van gisteren. Prolongatie 1 WEERBERICHT. 28 April. Hoogste stand 774.3 te La Coruna. Laagste stand 747.8 te VestmaMoer. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter*overdag. Buitenlandsch weeroverzicht. De hooge drukking nam zoowel van uit het Zuid-Westen als uit het Noord-Oosten toe. De depressie bij IJsland werd veel dieper, maar schijnt thans Noord-Oost- waarts af te trekken, die over Mid.len- Europa nam af, maar handhaaft zich nog. Door de vochtigheid van de onderste luchtlagen is in Scandinavië, in weerwil van de hooge drukking, de temperatuur nauwelijks onder het vriespunt gekomen In Duitschland is de bovenlucht) tot 2500 meter boven nul graden en is in het Oosten d<? lucht weinig bewolkt, terwij' in het Westen nog lage wolken voorkomen. In Ierland en Schotland valt regen, onder invloed van de depressi- in het Noord- Westen. Engeland1 heeft fraai weer met ochtendnevel. In Frankrijk is de lorht grootend<Hs be trokken en viel weer veel regen in het Zui den. Ofschoon de regen uit het Westen wel niet tot ons land zal doordringen, zal de vochtigheid in de onderste luchtlagen toch vry groote blyven, zoodat bij meest zwaar bewolkte lucht slechts weinig st(jgina van temperatuur te wachten Is

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2