Vrouwenhanden PUROL Per „Blauwe Donau Express" naar Weenen en Boedapest. Nederlandsche Vereeniging voor Vrijhandel. Beurs van Amsterdam BUITENLANDSIH NIEUWS. China kr%t 'n zetel in VoLkenbondsraad. Portugal blijft drn zetel, die in 1983 werd toegekend, behouden. De commissie van deskundigen te Gen'vo, Mast met! de ibestudeering van mogelijke wijzigingen in de samenstelling van den Volkenbondsraad1, heeft met 9 tegen 5 stem men ibesloten, aan raad en assemblee de instelling van een voorloopigen vijftienden zetel, die aan China zou worden toegekend, voor te aftellen. Verder wordt voorgesteld, den voorloopi gen zetel, die in 1933 aan Portugal werd toegekend', te handhaven, iHet is de bedoe ling van de commissie, dat eventueele be sluiten slechts voor drie jaar zouden gel den, men neemt aan, dat daarna de aige- meene toestand toelaat, dat alle den rand betreffende kwesties zullen worden onder zocht. DUITSCHL A ND. Koning Gustaaf van Zweden Koning Gustaaf van Zweden, die momen - teel te Berlijn vertoeft, heeft Zondagmid dag een ibezoek gebracht aan het 'Rijks sportveld' om er de nieuwe gebouwen en ter reinen in «ogenschouw 'te nemen. In het bij zonder uitte de vorst zijn bewondering voor het Olympisch Stadion. De Koning werd rondgeleid door Exc. Lewald, architect March, den bouwer van) het stadion, en den Zweedschen gezant, Winsen. Des middags gaf de koning gevolg aan een uitnoodiging van de Lawn-tennis Club „Rot Weiss", wflar hij als Mr. O., tesameru met Ferdinand Henkei een dubbel won te gen Von Cramm en Pachaly met 63, 46, 6—3. BINNENLAND. Groot verlof dienstplichtigen. De Minister van Defensie heeft be paald, dat de maatregel van het langer in werkeKjken dienst houden idet zal worden toegepa&t op de dienstplichtigen van de hieronder vermelde groepen of onderdeelen der weermacht, voor wie de eerste oefening op l of 2 Mei I9ó6 ein digt: 1. zeemacht; 2. onderofficieren-admlnistarteur, uit gezonderd degenen, die zijn ingedeeld bij de bij sommige regimenten gevormde fade compagnie en zijn aangewezen, om voorloopig bij het regiment aanwezig te blijven; A ziekenverplegers; 4 cavalerie, oppassers en verzorgers. Deze dienstplichtigen zullen op den «n de indeelingsbeschikking bepaalden da tum in het genot van groot verlof wor den gesteld, voor Zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven Gelegenheid om krachtens art. 35 der Dienstpllchtwqkj^willig in werkelijken dienst te blij^ bestaat voor hen niet anders dan voor zooveel dit hun naar de gewone regelen of bij afzonderlijke mi- nisterieele beschikking mocht zijn toege staan. Dr. F. M. Wibaut overleden. Een groot man ten grave gedaald. Hedenmorgen is te Amsterdam op 76- jarigen leeltijd overleden dr. F M. Wi baut, lid van «je Eerste Kamer. Dr. Florentius Marlnus Wibaut werd den 'Jósten Juni 1859 te Vlisslngen ge boren. Aanvankelijk kreeg hij een katho lieke opvoeding en bezocht o.a. het seminarium te Rolduc om later over te gaan naar de openbare handelsschool. Van 1876 tot 1904 was hij te Middelburg werkzaam In den houthandel. De laatste jaren van zijji verblijf te Middelburg had hij zich reeds uitgesproken voori het socialisme. Hij deed dat in het voor woord van een vertaling van de „Fablan Essays in Socialism", welke vertaling in 1891 verscheen. Het duurde nog tot 1897 voor hij zich bij de S.D.A.P. aansloot. In 1903 verscheen zijn boek over „Trusts en KarteUen". Van 1900 tot 1907 was hij met P. L. Tak redacteur van „De Kroniek". Intusschen was hij in 19U4 naar Amsterdam verhuisd waar hij in 1907 lid van den gemeente raad werd om in 1914 te worden benoemd als wethouder. Hij was de eersfe soc.-democratische wethouder in ons land. Dit wethouder schap duurde tot 1927 met een kleine on derbreking in 1926. De tweede periode van zijn wethouderschap duurde van 1929 tot 1931. Zijn werkzaamheid als wet houder lag voornamelijk op het gebied van de gemeentebedrijven, de volkshuis vesting en de financiën. Ook had hij groote belangstelling voor kunstzaken en tijdens de oorlogsjaren had hij ook de levensmiddelenvoorziening onder gijn be heer. Bij zijn afschejd als wethouder, werd hem de gouden medaille der stad Amsterdam verleend. Dr. Wibaut is vele jaren lid geweest van de Prov. Staten van hlSord-Holiand. Iiji 1922 moest hij bedanken voor het lid maatschap, omdat hij toen benoemd werd tot lid van de Eerste Kamer, het geen hij tot 1935 is gebleven. In 1928 werd hij door de Universiteit van Amsterdam eershalve benoemd tot doctor in de handelswetenschappen. Behalve openbare ambten heert dr. Wibaut nog zitting gehad in een groot aantal andere organisaties. Zoo Is hij tal van jaren lid geweest van het partij bestuur van de S.D.A.P., waar hij een vooraanstaande plaats innam. HIJ is lid geweest van den Hoogen Raad van Ar beid, voorzitter van de Union Internatio nale des Villes. Dr. Wibaut is voorts redacteur geweest van het tijdschrift „De Gemeente" en van het Marxistisch weekblad van „Het Volk". Van zijn hand verschenen voorts een aantal prae-advlezeh voor de Ver- eenlging van Staathuishoudkunde en Statistiek en andere vereenigingen, een aantal brochures over onderwerpen van gemeente-politiek. Mede verschenen uit zijn vruchtbare pen tal van artikelen, in verschillende tijdschriften als Sociaal Weekblad, Nieuwe Tijd, Socialistische Gids en was hij de verzorger van de eco nomische kroniek in Het Volk. In 1926 verscheen zijn boek over ge- meentebeheer Ai lp 1932 tezamen met zijn vrouw „Wordend Huwelijk". Met dr. Wibaut is een groot man ten grave gedaald. Naar wij vernemen zal de crematie van het stoffelijk overschot van dr. F M. Wibaut Zaterdag a.s. op Westerveld plaats hebben. Wijven ondanks«He huishoudelijke «bdd gul, ucht en blank r Bed rijf sau tohouders. In „Amicitia" te Den Haag heeft de Bond van Bedrijfsautohouders in Neder^4 y land, atoeeling Zuid-Holland Noord, eenT openbare vergadering gehouden, waarin de algemeen voorzitter van den B.B.N., de heer A. J. ten Hope, het woord ge voerd heelt over de hooge belastmg op motorrijtuigen. De heer Ten Hope besprak de zware heffingen, die In een paar jaar tijds op de auto zijn gelegd. Iu den tijd van nau welijks 5 jaar zijn de lasten op het mo torrijtuig met honderden procenten op- geloopen. Spr. zette nu uiteen, dat de uiterste draagkracht is pverschreden. De opbrengst van deze belasting was in, 19ó6 l'I millioen beneden de raming. Nog ïneent de Regeering echter verder te gaan. Spr critiseerde jn dit verband het plan, om het geheele verkeer met motor rijtuigen voor vervoer van personen en goederen tegen betaling aan een ver gunningsstelsel te onderwerpen Hij meende dat een zoodanig stelsel de nek slag beteekent voor het bedrijfsautomo- bilisme. Bovendien acht hij zulk een stelsel overbodig en onrechtvaardig. De bedrijfs autohouders willen aan alle voorwaar den ter bevordering van veiligheid en orde voldoen. Spr. zette voorts uiteen, dat het niet de auto is. die concurrentie toebrengt aan de spoorwegen. Neen, de spoorwegen vermoorden de auto en binnenscheep vaart door toepassing van exploitatie methoden, die onduldbaar zijn voor een bedrijf, tfat zijn 4 verliezen s af wentelt op de gemeenschap. Aan het eind van zijn rede las spreker een motie voor, waarin als het oordeel der vergadering werd uitgesproken, dat het gebruik van motorrijtuigen niet on der den invloed mag staan van ordening of coördinatie van overheidswege, maar alleen moet worden beheerscht door het spel der vrije krachten in de samen leving. Afgewezen wordt iedere poging om het vervoer per motorijtuig te bin den aan vergunning. Bij de Regeering wordt aangedrongen, de lasten op de auto onder geen beding te verzwaren, maar de noodzakelijk gebleken verlich ting aan te brengen. Nieuwe glaswattenfabriek Re Sas van Gent. De Nederlandsche Spiegelglasfabrlek te Sas van Gent heeft besloten naast haar bestaande bedrijven een fabriek op te richten vain fibreso (glaswatten). Deze Nederlandsche industrie, die in normale tijden aan meer dan ïuuu arDei- ders werk verschaft, werd, als zoovele bedrijven, gedwongen onder den druk der tijden haar bedrijf in te krimpen. Na grondige studie in het buitenland, waar glaswatten reeds lang met goede resultaten voor isolatie-doeleinden wor den toegepast, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfa briek. Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. De Vereenlging van Leeraren in de Handelswetenschappen hield een dezer dagen haar jaarlijksche algemeene ver gadering te Amsterdam onder leiding van haar voorzitter, den heer B. J. Fran ken. Uit de jaarverslagen bleek, dat in het jaar 1955 niet minder dan 6797 can did aten voor de practijk-examens zijn geèxamlneerd, en wel 3275 voor boekhou den en 3522 voor handelscorrespondentie. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Spangenberg te Amsterdam en dr. P. G. van de Vliet te Hilversum. Tot lid van de examen-commissie voor Engelsen werd benoemd de heer R. de Vries te Utrecht. Vereeniging van Veeweiders en Mesters. Besprekingen met den heer Louwe». De Vereeniging van Veehouders en Mesters verzoekt, het volgende te mel den: Er heélt gisteren een bespreking plaats gevonden tusschen een door de Vereeni ging van Veeweiders en Mesters gekozen, commissie en den regeeringsccmmissaris, den heer Louwes. In dezen bespreking heeft de commissie zich beijverd, aan te toonen, dat, indien er geen maatregelen worden genomen, het gevaar dreigt, dat binnen twee jaar hier te lande een tekort aan rundvleesch zal ontstaan en ons volk op invoer van buitenlandsch vleesch zal zijn aangewezen. Verder werd overhandigd een nota, behelzende de wenschen van de leden der Vereeniging en waarin erop wordt dat de bloei, welke in den land bouw heeft geheétscht, slechts schijnbaar is geweest en gepaard is gegaan met het ultleenen van milliarden guldens aan het buitenland. Hierdoor zijn volgens genoemde nota de binnenlandsche con sumptieprijzen abnormaal gestegen. Op de vraag van den regeerlngscommlssaris, hoe over den export van varkensvleesch wordt gedacht, antwoordde de commis sie, dat de Vereeniging tegenstander van den varkensexport is, indien deze niet rendabel voor den landbouw en econo misch niet verantwoord is. De regeerlngscommlssaris heeft goed gevonden, dat tot de veeweiders, die steun zullen ontvangen, ook die catego rie zal worden gerekend te behooren, die vroeg drachtig (fpk vee) heeft geweid. Samenvoeging van Zijpe en Callantsoog. B en W van Zijpe hebben in overleg met hun ambtgenooten van Callantsoog een rapport samengesteld, waarin wordt gepleit voor de samenvoering van beide gemeenten. De zgn. nevenraad van Zijpe heeft gis teren met acht tegen drie stemmen de gemeenteraad vgn Zijpe met zes tegen vier stemmen (éen lid was aiwezig) be sloten aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te adviseeren tot samen voeging der beide gemeenten. De onlusten in Palestina. Protestvergadering der Nieuwe Zionistische Organisatie. De Nieuwe Zionistische Organisatie heeft Maandagavond in Amsterdam een protestvergadering gehouden naar aan leiding van de recente onlusten in Pa lestina. De voorzitter, mr. J. Hartog de Vries, wees op de noodzakelijkheid van het op richten van een Joodsch legioen ter be scherming van het Joodsche leven in Pa lestina. Door opstaan huldigde de ver gadering de nagedachtenis van de in Palestina gevallen Joden. De, eerste spreker was de heer S. van Praag, die zeide dat er gelukkig duizen den jonge Joden zijn, bereid om weer stand te bieden aan de Arabische ter reur, teneinde het door de mogendheden beloofde vaderland op te bouwen, zonder een enkelen Palestij nschen Arabier te schaden, ja zelfs in het voordeel der Arabieren zou het zijn als de millioenen Joden de voor hen openstaande plaats in Palestina innamen, aan beide zijden van de Jordaan. Vervolgens sprak mr. De Vries een rede uit, die erop wees, dat Jabotinsky Helas gelijk heeft gekregen. Het noodlottige plan van den „wet- gevenden raad" zal nu volkomen van de baan moeten zijn. Engeland's taak is niet om als politie agent op te treden tusschen de 72 pet. Arabieren en 28 pet. Joden in Palestina, doch Engeland moet de wetgevende maatregelen nemen om een Joodsche st&at te stichten, waarbij de orde wordt gehandhaafd dooi1 de eenlge in casu daar toe geschikte macht: een Joodsch legioen onder Engelsche auspiciën staande. De behandelde ,eischen werden samen gevat in een resolutie, gericht tot het En gelsche ministerie van koloniën. Steenfabriek De Lek Na een loonsverlaging van 15 pet. weer aan het werk. Het ligt in het voornemen de stoom- steenfabriek De Lek te Vianen, die on geveer 6 maanden heeft stil gelegen, met ingang van 4 Mei a.s. weer in werking te stellen. Door overleg met de organisaties is men gekomen tot een loonsverlaging van circa 15 pet. Indrukken van een interessante „vliegreis". II April-persbericht van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 6 tol en met 11 April 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 537.000 (waarvan 74.900 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheelIn de week van 6 tot eiï mét 11 April 1936 29.6%; in de vori ge verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 30.3%; in de overeenkomstige ver slagweek van 1935 28.0%; in de overeen komstige verslagweek van 1934 24.3%. Laat men de landarbeiders buiten 1 •- schouwing, dan bedroeg de werkloosheid on der de overige verzekerden: in de week 6 tot en met 11 April 1936 32.0%; in de vo rige verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 33.4%; in de overeenkomstige ver slagweek 1935 30:5%; in de overeenkom stige verslagweek van 1934 25.9%. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden 11 April 1936 in/ totaal 438.097 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 413.581 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 419.066 werkloos, onder wie 400.027 mannen. Blijkens mededeeling van de afdeeling •werkverschaffing en steunverleening van het Departement van Sociale Zaken, waren einde Februari 1936 56.780 werkloofce ar beiders geplaatst bij een werkverschaffing, in het landboutv- en tuinbouwbedrijf, Bovendien waren 635 personen met finan- cieelen steun van de overheid tewerkgesteld laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder het in eeni vorig bericht over het einde Fo- 1936 als /werkloos opgegeven aantal personen. WEERBERICHT. 29 April. Verwachting: Zwakke tot matige noord tot noordwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Wanneer men, na op een zeer men- schelijk uur van den ochtend de deur van zijn flat achter zich te hebben dichtgetrokken, koers zet naar Schiphol, daar in de „Blauwe Donau Express" stapt, door dit modernste aller vervoer middelen reeds in den namiddag frlsch en wel op het vliegveld „Matyasfoeld" te Boedapest wordt afgeleverd en zich een uur laten op zijn fraaie kamer in het beroemde hotel „St. üellert" verkleedt voor een feestmaaltijd, is men alleszins geneigd, het leven van den rooskleurig- sten kant te bekijken. Uit toeristisch oogpunt is zulk een. ervaring buitengewoon, interessant en overigens is de dubbelstad er zelve om de eerste indrukken, die meer verband hohden met snelheid en cómfort, door die van schoonheid te doen volgen. De breede, machtigt Donau, die, naar men ons verzekerde, wel eens werkelijk blauw is, scheidt de stad in twee gedeel ten, het op en tegen de heuvels liggende Boeda met zijn indrukwekkende Nings brucht, vanwaar men neerziet op het op den linkeroever gelegen Pest met zijn prachtige paleizen, zijn machtig parle mentsgebouw, zijn als wandelplaats de boulevard, zijn voorname hotels en zijn hoofdstraten, die qua aanleg een wereld stad volkomen waardig zijn. Forsche, monumentale bruggen verbinden beide stadsdeelen en vooral bij het vallen van den avond, ais de contouren der stad vervagen en hoog en laag duizenden lichten zachte flonkeringen verspreiden, kan men, als men een der hooggelegen punten heeft opgezocht, genieten van een feeëriek schouwspel. En dan zal men er goed aan doen, zich nog even. te ver treden in een der vele typische caf— restaurants en onder het genot van een glas tokayer of een der andere beroem de Hongaarsche wijnsoorten voor na tuur en zuiverheid waarvan het gewel dige bedrijf der „Staatsweinkeller" te Budafok ten volle Instaat te luisteren naar de zoete muziek van een tzlganen- kapel, aan welker echtheid men even min behoett te twijfelen. En wilt ge ken nis maken met de Hongaarsche keuken, honger als ge hebt gekregen na een ge- notvollen tocht door de bergen van Boe- da, noteer dan even het in Boeda gelegen restaurant „Kis Royal" en verbaas u niet als daar een tafeltje verder de gezant van een der grootste mogendheden zich te goed doet aan een „paprika-hoen". Natuurschoon, kunst en vermaak zijn in Boedapest met zijn meer dan een mil lioen inwoners de voorsteden niet meegeteld in overvloed te vinden, doch de voornaamste bron van inkom sten wordt toch gevormd, door de groot- scheepsche, wetenschappelijke georgani seerde exploitatie van de reeds eeuwen lang werkende zwavelhoudende en ra- diumactleve bronnen, meer dan tachtig in getal, als gevolg waarvan een „kuur oord-industrie", zoowel modern geoutil leerde sanatoria als weelderige hotels omvattende, is ontstaan, welke haars ge lijke wellicht nergens vindt en waar de lijder aan rheumatlek, ischias, neural gie, hart-, maag-, nier- of darmziekten men ziet het, er is keuze onder toezicht en hulp van speciaal daarvoor opgeleide medici genezing kan zoeken voor zijn kwaal of kwalen,... Thermalbaden, zoutbaden, modder baden en wat dies meer, zij staan hem ten dienste en dat alles in een omgeving, die rijk is aan natuurschoon. Zoowel de bezitter yan de gespekte als van de smalle beurs kan er zijn keuze doen en of men deze laat vallen op het elegante Palatinus op het midden in de Donau ge legen St. Margareteneiland, het deftige St. üellert of op een meer eenvoudiger instelling, voor allen is er het milde kli maat en de goede verzorging. De reis van Boedapest naar Weenen neemt, als men gebruik maakt van ue „Blauwe Donau Express", niet meer dan anderhali uur in beslag, de rit per auto bus naar het vliegveld inbegrepen, en op deze interessante vlucht reist de Do- ïjiaü grootendeels met u mee. Weenen, met zijn groot historisch ver leden, dat door tal van prachtige monu menten levendi wordt gehouden, is onge twijfeld meer cultuurstad dan Boedapest Bouwmeesters van inheemsche of bui tenlandsche nationaliteit hebben hier in den loop der eeuwen aan hun schep pingsdrang, binnen het kader van de wenschen hunner koninklijke en andere opdrachtgevers, uiting kunnen geven en als gevolg daarvan is het stadsbeeld machtig en grootsch. Wie Weenen gezien en zijn eigen, bij zondere sfeer aangevoeld heelt, Weenen met zijn onvergelijkelijk prater, waar in lente en zomer de bevolking, in de weel de van geuren en kleuren der vrije na tuur, den ganschen dag doorbrengt, en in gezellig samenzijn „en club" met mu ziek, zang en vroolijke attracties een wekelijksche dosis nieuwe levenskracht opdoet, Weeneh met zijn bruisend. leven in straten en café's de café's van het kopje koffie en de vele glazen water Weenen met zijn onsterfelijke herinne ringen aan de groote beoefenaren der toonkunst, die hier geleefd en gewerkt hebben, Weenen, waar dan ook de mu ziek in haar schoonste en ln haar een voudigste uitingen hoogtij viert, Weenen met zijn prachtige Donaudal, waar het heerlijk is te verpoozen, neemt indruk ken met zich mede, die nimmer geheel uitgebannen kunnen worden. Meen niet, dat de druk der tijden, de economische, flnancieele en politieke moeilijkheden, die zich mede, Ja vooral ook in Oostenrijk zoo duchtig doen gel den, dit alles vernietigd hebben. Zij heb ben uiteraard hun stempel gedrukt'ép het openbare leven en de uitingen tan het gouden tijdperk der zorgenlooze vroolijkheid in belangrijke mate getem perd. Maar zij hebben den ouden Ween- schen geest en de echt Weensche levens kunst niet gedood hoe zou dat ook kunnen. Jiow Ook het Weeften van 1966 roëfct den toerist een hartelijk „welkom" toe en zoo men Nederlander is, ligt dit welkom ver ankerd aan banden van warme vriend schap. n. Een plaquette *an geslagen zilver tastbaar bewijs van de groote erkente lijkheid der deelnemers Jegens de K.L.M. voor hun vliegreis per „blauwe Donau Express houdt aan een toeristisch gebeuren van den eersten rang tot ln lengte van dagen de herinnering levend. En moge tenslotte de Hongaarsche Oostenrijksche journalisten, die tei ge legenheid van de totstandkoming van deze nieuwe luchtverblnding door de K.L.M. tot een tegenbezoek aan ons land zijn uitgenoodigd, zich ten onzent even zeer thuisvoelen als dat te Boedapest en Weenen met hun Nederlandsche colle ga's het geval is geweest. De weg naar vrijer ruilverkeer. In hotel Witte Brug te 's-Gravenhage heeft gisterenavond de Nederlandsche Vereeniging voor .Vrijhandel een bijeen komst gehouden, waarin de heer F. H Fentener van Vlisslngen, voorzitter van de Internationale Kamer van Koophan del, een rede heeft gehouden over het onderwerp: „De weg naar een vrijer ruil verkeer". De bijeenkomst, welke druk was be zocht, werd o.a. bijgewoond door de staatsraden Schokking, Ramborinet en Limburg, verschillende Kamerledten en de voorzitter van de Haa-gsche Kamer van Koophandel, de heer Verbeek. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Th. Ligthart, was het woord aan den heer Fentener van Vlisslngen, die zelde, zich dezen avond in hoofdzaak tot het internationale ruil verkeer te zullen beperken. Een land, dat exporteeren wil, moet volgens spre ker, bereid zijn, in dezelfde mate te im- porteeren. Internationale ruil van goederen en diensten is noodzakelijk, Indien wij ons bij de verdeeling van den arbeid, die ver richt moet worden, om aan de behoeften van onze volksgemeenschap te voldoen, niet kunnen beperken tot de leden van die volksgemeenschap, met andere woor den, Indien voor de voorziening ln de behoeften van een bepaald land goede ren of diensten noodig zijn, die slechts door de inwoners van een ander lan/ kunnen worden voortgebracht of b<f wezen. f Daarenboven is internationale ruil /an goederen en dieristen wenschelljk «laar, waar hij bevordert, dat de goedêren, daar geproduceerd worden, waar zulks onder de gunstigste omstandigheden kan geschieden en de diensten bewezen worden door hen, die daarvoor de meeste geschiktheid bezitten. Volgens spreker kunnen staatkundige gebieden geenszins als economische een heden worden beschouwd. Ze geen homogene economische structuur, bieden niet de technische mogelijkheden om al datgene te produceeren, om in de eigen consumptiebehoeften te voorzien en hun economische structuur dwingt hen bij een efficient» productiewijze van bepaalde goederen meer en van andere goederen minder te produceeren dan te consumeeren. Voor de verschillende staten, waarin de wereld is verdeeld, is het dus tech nisch onmogelijk volkomen autarkisch te leven. Ter bevordering der wereldhuis houding ls het bovendien hoogst onge- wenscht, dat ze naar zoo groot mogelijke autarkie streven. Met een voorbeeld toonde spr. aan, hoe dichtbevolkte en over weinig grondstoffen beschikkende landen, als bijv. België en Nederland, er voor zouden komen te staan, indien zij voor de voorziening in hun behoeften geheel op zichzelf zouden zijn aange- Hierna kwam spr aan de ernstige be lemmeringen, welke tegenwoordig aan het ruilverkeer in den weg worden ge legd, en hij wees op de gunstige resul taten, welke in een vroeger tijdperk met een vrijer ruilverkeer werden bereikt, waarbij spr. tot de conclusie kwam, dat hetgeen voor den oorlog is bereikt, bij een stelsel, waarin het ruilverkeer vrij wel aan zichzelf werd overgelaten, zeker een aansporing had moeten zijn om op dien weg te blijven voortgaan. Wij zijn dien weg echter niet blijven volgen, In tegendeel, wij hebben hem hoe langer hoe meer verlaten. De oorlog heeft inter nationale arbeidsverdeling voor een groot gedeelte onmogelijk gemaakt maar ook na den oorlog hebben wij niet het noodige gedaan, om weer tot de oude beproefde methode terug te keeren. Ook na het intreden der crisis kwam er geen verbetering, Integendeel, aller- wege was er een streven om den import tp ^erïnïncteren. en desniettegenstaande L export te verhoogen. Er kwamen in- fprverboden, invoerbeperkingen, mone taire maatregelen, exportpremies, mono- uL enz en de katastrofale verminde- ¥Bn den wereldhandel, welke hier- hPt eevolg was, moet ieder als een geweldig nadeel voor de wereldhuishou- I diAlleWeconomgische conferenties dringen „on ook op sterke vermindering der handelsbelemmeringen aan, waardoor ?en groote verbetering ln den bestaan- 1 Z toestand met zijn ontstellende werk loosheid en een tekort aan noodzakelijke consumptiegoederen bij groote bevol Jngsgroepen zou kunnen ttorden ge- ^Voorts betoogde spreker, dat ernstige handelsbelemmeringen beteekenen eco- nomische conflicten tusschen de naties, dat er zonder economische vrede geen politieke vrede kan zijn, Komende tot het vraagstuk der orde- j nlng gaf spr. als zijn meening te ken- j _«n dat ordeningspogingen, die onze terèldhuishouding zouden kunnen hel pen slechts tot stand kunnen komen door internationaal overleg en door in ternationale samenwerking, zooals zulks is geschied ten aanzien van tin, suiker en rubber De moeilijkheden van, de Glasfabriek Leer da nn Een uiteenzetting van de directie. j Maandagavond heeft de directeur van de NV Glasfabriek „Leerdam", de heer H Hamming, in een vergadering met den Ondernemingsraad, technische com missies, fabrickschefs en de stad een uiteenzetting gegeven cuntrent de moei lijkheden dezer fabriek, waaromtrent ons het volgende wordt medegedeeld: De prijsdaling der laatste jaren en het gebrek aan bedrijfskapitaal brachten de fabriek in moeilijke omstandigheden. Ook de onderlinge prijsstrijd tusschen de Rederlandsche fabrieken was een der oorzaken van de verslechtering van het bedrijf. Met name met de labriek te i was het niet mogelijk een re- g te treffen, daar dit bedrijf het er op aanlegt door verlaging van zijn prij zen Leerdam stil te leggen en aldus een grooter afzet te verkrijgen. i flraetodo te voorkpmen, dat het be drijf te Leerdam moet worden stop ge zet. beeft het bestuur zich meermalen tot de Regeering gewend. Reeds In 1933 heeft de Rijks Accountantsdienst een ondewock naar den toestand van het bekijf ingesteld. Schiedam heeft toen ootolle medewerkine om tot een samen werking ln de Nederlandsche glasindus trie te komen, geweigerd. Alle andere Nederlandsche glasfabrieken waren er voor. In M»i 1955 heeft het bestuur zich tot het bestuur van het werkfonds gericht, met verzoek het een bedrag te leenen van f 98.000. D&heer Hamming meent te weten, dat hel tettuur van het Werkfonds op het verzoek van Leerdam gunstig heeft ge adviseerd. dat verder ook de vorige mï- fmr Steerberghp) In gunstigen ld besloten. Althans hem werd van «de zilde medegedeeld, dat een |Hi beschikking gereed lag en een deter dagen zou worden verzonden. On deanmededeeling is de heer Pont bereid eevwest het. bestuur een bedrag te leenen van f 48.0«0. voor welk bedrag de heer Pont thans een groot risico loopt. Nadat nrof. Galissen als minister was opgetre den werd de heer D. J Wansink aange steld tot regeeringscontactcommissarls, die t« Leerdam een onderzoek instelde. On 28 November 1935 ontving het bestuur wn antwoord op zijn schrijven van 20 Mei 1935. Od 6 Februari 1936 antwoordde het bestuur op het schrijven van den der Regeering bestemd ls niet meer te worden geopend. Men zou zeggen, dat waar de invoer van glaswerk (vlakglas uitgezonderd) In I 1935 heeft bedragen 14.235 ton voor een waarde van 3.060.000, met eenigen goe den wil van de zijde der Regeering het toch mogelijk moet zijn een regeling te treffen, waardoor alle Nederlandsche glasfabrieken, waaronder de glasfabriek Leerdam met 9uu man, een bestaan kun nen vinden. Schiedam heeft echter, aldus de heer Hamming, nadrukkelijk verklaard, elke poging van Leerdam om tot saneering te komen, zonder daarbij Schiedam's medezeggingschap te aanvaarden, te zul len tegengaan door gebruik te maken van haar positie en rechten als obliga tiehouders. GEMENGDE BERICHTEN. STADSNIEUWS. GOUDA, 29 April 1936. Ernstig auto-ongeluk te Klimmen. Sigarenfabrikant levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag omstreeks half twee is op den weg van Heerlen naar Valken burg, in. den bebouwden kom van de ge meente Klimmen een ernstig auto-onge luk voorgevallen. Een vrachtauto, die uit de richting Valkenburg kwam, geraakte er in botsing met een uit de richting Heerlen komende personenauto, vermoe delijk door te groote snelheid van de laatste De personenauto werd totaal vernield. De naast den chauffeur zitten- den heer Bazeimans uit Zeels (N.B.) di recteur van de Due George-Slgarenfa- brieken en vader van negen kinderen, werd levensgevaarlijk gewond en werd ter plaatse van de laatste h h. sacramen ten voorzien. In bewusteloozen toestónd is hij daarop naar het hospitaal te Heer len overgebracht. De bestuurders van beide auto's be kwamen geen letsel. Doodelijk ongeluk in staatsmijn „Hendrik". Gistermiddag te omstreeks 1 uur is te Heerlen de fiulp-opzichter J A. Aarts bij het rangeeren van een trein kolen wagens in de ondergrondsche werken van staatsmijn „Hendrik" aangereden. De man, die 52 jaar oud was, weduwnaar en vader van een kind, is aan de beko men verwondingen overleden. Hij woon de te Treebeek. Brhndstotfenhandelaav wegens bedriegelijke bankbreuk gearresteerd. Op last van den commissaris van po litie te Winschoten is gistermiddag te Finsterwolde gearresteerd de 31-jarige H. B., brandstoffenstandelaar aldaar, die verdacht wordt van bedriegelijke bank breuk (het onttrekken van goederen aan den Inboedel, terwijl hij in staat van laillissement was verklaard;. Het zwaartepunt der door den Minis ter gestelde voorwaarden ligt in de vor ming van een nleifwe N V. waarvan de aandeelhouders worden ondergebracht bij de Kristalunie, bij de Ver Glasfabrie ken Schiedam, en bij een groep van on dernemingen in de chemische industrie, elk voor Ten aanzien hiervan merkt het be stuur op dat de Ver. Glasfabrieken te Bchiedam reeds geruimen tijd pogingen ln het werk stellen om de zeggingschap over Leerdam te verkrijgen. Het bestuur meent, dat het voortbestaan van de werkgelegenheid van de glasfabriek, wnder welke Leerdam aan vernietiging sou zijn prijs gegeven, bij zeggingschap van de Ver Glasfabrieken dan afhanke lijk zou zijn van de toevallige bedrijf s- POlltiek van een groot concern. Het is verder van algemeene bekendheid dat ln de Ver. Glasfabrieken Schiedam, Duitschc kapltaalsbelangen een zeer invloed bezitten (üerresheimer Vorm Ferd. Heye). Het ver werven van de Glasfabriek Leerdam door de. Ver Glasfabrieken Schiedam zou verreweg het belangrijkste gedeelte van de Nederlandsche glasfabricage onder wlteche controle brengen. Het bestuur heeft zich op het stand- Ptot gesteld, dat een van de andere vennoot- balans-reor- - ^.„..kelljk en nieuw kapi- «mi moet worden geïnvesteerde Deze reorganisatie is uitvoerbaar en /eVtoe- "WUgde geld ls beschikbaar Alièen rj~edam weigert elke medewerking, in- zij bulten de zeggingschap blijft> nieuw plan van Leerdam tot van het bedrijf werd door gesteld, dat een van d wasfabrieken onafhankelijke «nap noodzakelijk is. Een bal «anlsatle ls noodzakelijk en ni« RADIO-NIEUWS. fnin» ng verworpen. Teiytfatie een wuissement te voorkomen, heeft het vanbesloten voorloop!ge surseance dw k talül8 aan te vragen. Eeni verzoek ^bewindvoerders om tijdelljken steun, U dK°°f den Minister geweigerd, dat bleek de waarschijnlijkheid ae fabriek te Leerdam in de oogen Woensdag 29 April. Hilversum II, 301.5 M. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis m. m.v. B. v. Dongen (zang); RV.U. 6.30 Me dische lezing; V.A.R.A. 7.— Mr. Dr. A. A. M. Enserinck spreekt over de N.O.Z.E.M.A. 7.15 De Krekeltjes o.l.v. L. Hulscher; 7.40 Gramofoon; 7.45 Nieuwstoer., V.A.R.A- Varia, herh. S.O.S.-berichten; V.P.R.O. Be richten; 8.05 Dr. J. C. A. Fetter: He* Mar cus-Evangel ie8.30 W. Brede rode (viool) en J. Hoog (piano); 9.— Lezing Dr. C. J. Bleéker; 9.30 Vervolg concert; 10.Voor dracht B. Royaards en G. Hagedoorn; 10.45 Nieuwsber. Vr(jz. Godsd. Persbur.V.A.R.A. 11.Jazzmuziek (gr.); 11.3012 Gramo foon. Hilversum I, 1875 M. 5.— Kinderuur; 6.— Landbouwhalfuur; 6.30 Onbekend; 7.— Berichten; 7.15 Repor tage; 7.30 Drs. W. Sleunver Tz.: De Clir; Middelb. School met 3 namen; 8.— Berich ten; 8.15 Samenkomst in de Groote Kerk te Arnhem, uitg. v. d. Federatie van Chc. Cor poraties in Nederl. tot bevordering v. d, toenadering tusschen Jood en Christen; 9.45 Gramofoon; 10.— Berichten; 10.05 W. Cle mens (fluit), F, en J. Kerkhoff (viool en altviool) en Mej. H. Hessels (cello); 10.45 11.30 Gramofoon. Donderdag 30 April. Hilversum II, 301.5 M. A,V,R.O. 8—9 Fragmenten uit de huldebetooging door het Centraal Comité van Oranje- en Nationale organisaties te Amsterdam, aan H, K. H. Prinses Juliana, die inl het! Stadion te Am sterdam gisteravond werd gehouden, geor ganiseerd door het Nationaal Jongeren Ver bond; 910 Morganconcert door het ensem ble Jonny Kroon; 10—10.15 Morgenwijding; 10.15—10,30 Gramofoon; 10.30—11 Jonny Kroon en zijn ensemble; 1111.30 Knip cursus; 11.30-1.10 Middagconcert. Het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep; 1.101.30 Causerie door Majoor b. d. W. G. de Bas: „Prinsessedag"; 1.30—2.15 Kovacs Lajos en zün orieest; 2.15—2.45 Willy Leviticus „Het costuum in de loop der tijden"; 2.45—3 Gramofoon; 3—3.45 Knipcursus; 3.45—4 Gramofoon; 44.30 Halfuur voor zieken en -tfhuiszittenden; 4.30—5 Vioolrecital door Max Rostal, aan de vleugel Egbert Veen. Hilversum I, 1875 M. K.R.O. 8—9.15 Gra- mofoon; N.C.JLV. 10.— Gramofoon; 10.13 Morgendienst o.Lv. Ds. P. de Haas; K.R.O. 10.46 Gramofoon; ll.S0~*12 Godsd. half- uur; 12.15 K.R.O.-orkst en Gramofoon; N. C.R.V. 2.— Handwerkcursus; 3—3.45 Gra mofoon; 4.Bijbellezing Ds. A. C. v. Uche- len. MARKTBERICHT. Kaasmarkt Woerden. 29 April. Aanvoer 148 partijen. Prijzen le kw. met r.m. 18—20, idem 2e kw. 16—17. Handel matig. Het oprichten van éen meubelfabriek. Burgemeester en Wethouders brengen er algemeene kennis, datö op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek met belagen van de fa. Koole en Vis, om vergunning tot het oprichten van, een meubelfabriek en het plaatsen daarin van 19 electromotoren met een vermogen van 71 P.K. voor het dry ven van verschillende machines in het perceel, gelegen Lazaruskade no. 1, kadastraal be kend in gemeente Gouda, sectie E no. 3371. Op Dinsdag 12 Mei 1936, des voormid dags ten 9% ure zal op het Raadhuis gele genheid zijn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen, gedu rende drie dagen vóór dien dag zal op cle secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen worden ken nis genomen. „20.000 mtflen over zee" De film van do reis van de K XVIII in het Thalia-Theater. In het THalia-Theater zal, zooals bekend, op Donderdag 30 April een gala-voorstel ling plaats vinden van de prachtig nationale film „20.000 mijlen over zee", de tocht van Neerland's onderzeeboot de K XVIII. Werd de eerste vertooning eenige maan den geleden in Rotterdam en Den Haag in geluid door een militaire taptoe van de pijpers, hier ter stede zal het Stedelijk Or- kesti onder directie van den heer Joh. Fa- briaian een muzikale wandeling door de stad maken om aan deze eerste vertooning van deze Nationale film luister bij te zetten. De muziek, die té 7 uur van het Thalia- Theater afmarcheert, zal dé volgende route maken: Kleiweg, Hoogstraat, Markt Groe- wendaal, Hooge Gouwe. Dubbele buurt, Wijdstraat, Markt. Tiendeweg, Karnemelk sloot, Burgemeester Martenssingel, Fluwee lensingel, Bleekerssinfciel, om te besluiten bij het Thalia-TheateT. Ministeriele circulaire betreffende plaatselijke protectie. Bij de Regeering bestaat bedenking. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft mede namens de Ministers van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en Sociale Zaken aan Burgemeesters en Wethouders der onderscheidene gemeenteq een circu laire gericht betreffende plaatselijke pro tectie. In deze circulaire schrijft de Minister, dat de werkloosheid, waarmede nagenoeg alle gemeenten hébben te kampen, er toe geleid heeft, dat het meer en meer gewoon te is geworden, in bestekken voor aanbeste ding van werken de voorwaarde) te stellen, dat de by de uitvoering benoodigde mate rialen van in de gemeente wonende handela ren of fabrikanten moeten worden betrok ken, of dat het werk met plaatselijke ar beidskrachten moet worden uitgevoerd. Ook komt het voor. dat Iby het plaatsen van or ders de mededinging wordt beperkt tot in de gemeente gevestigde ondernemingen. Tegen het stellen vani voorwaarden van dezen aard bestaat in beginsel bij de Regee ring bedenking. In de eerste plaats oefenen detze voor waarden ontegenzeggelijk invloed uit op de pryzen van de uit te voeren werken of de Réunie-Bioscoop. „Casino de Paris". De Réunie-Bioscoop brengt vanaf Vrij dag in haar theater dé mooie revue-show operette „Casino de Paris" imet de bekende Jazz-zanger Al Jolson en zijn vrouw ,de danseres Ruiby Keeler. Houdt Uw stad rein. Een waarschuwing van de Keinigingfe- Aan de bewoners van de Vyversitraat, Spierine-straiat en Zeugestraat is door den Directeur der Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst de volgende waarschuwing toegezonden. Dé gracht langs de Vijvérstraat, de Spic- ringstraat! en de Zeugestraat wordt door Omwonenden nog op een ergerlijke wijz» misbruikt voor het inwernen van alle mo- gelyke afvalstoffen. Degenen, die zich hieraan schuldig maken worden dringend verzocht, «Kt in de toe komst na te laten en er wordt tevens op gewezen, dait in 't vervolg de politie scherp op de Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 29 Aprfr. De galg. A. H. den- 'R. te Moordrecht heeft zonder toestemming gevischt in den z.g. „Galc" te Moordrecht. Verdachte zedde geen bordje te hébben gezien en niet te hebben geweten dat zulks verboden is. De ambtenaar van heti O.M. vordeide f 2.of 1 dag hechtenis met verbeurdver klaring van den hengeü. De kantonrechter legde, hem met een waarschuwing, deze keer geen straf op en gaf hemi de hengel terug. Zonder spiegel. Th. C. v. d. L. te Gouda, heeft mét een vrachtauto zonder spiegel gereden. Naar verd. meedeelde was het een nog niet afgemonteerde chasms. Eisch: 1.— subs. 1 dag. Vonnis: 0.50 of 1 dag hechtenis. Zwaar belast. M. C. de J. te Stolwijk heeft de achter assen van zijn vrachtauto me# meer dan 1200 KG. 'belast. Daarvoor kreeg hij vanmorgen f 3. boete subs. 2 dagen hechtenis. Do eisch was 5.subs. 2 dagen. Slechte remmen. T. v. di. L. te Gouda wtte geverbaliseerd omdat hy mét een auto had gereden waar van de remmen niet in orde waren. Het O.M. vorderde daarvoor 30.subs. 6 dagen. De kantonrechter legde den on- voorzichtigen autobestuurder 20.boete op, hy niet betaling te vervangen door 4 dagen.1 Op 't verkeerde pad. f C. J. v. Z. te Gouda reed op dén Bode- graafschen Straatweg niet op het rijwielpad met zyn fiets. Hy werd deswege conform de eisch ver oordeeld tot 2.subs. 1 dag. Jaarvergadering Kon. Instituut van Ingenieurs in de Soc. „Ons Genoegen". ,De afdeeling WeTktuig- en Scheepsbouw, van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zal op Vrijdag 1 Mei in de zaal Kunstmin van de Soc. ,,OnS Genoegen" haar 140ste «ro-adiering houden.1 Op deze vergadering, die te 10% uur aanvangt, zullen voordrachten worden ge houden door de heeren Ir. P. de Gruyter, ingenieur van Rynland en Ir. L. Monhe- ttlius, ingenieur bij de Zuiderzeewerken ter inleiding van^ een bezoek in de middaguren aan het nieuwe Dieselgemaal „Pynacker Hordyk" van Rynland. Op het programma, staat verder een be zoek aan de St. Janskerk. In de tweede plaats vloeit uit een en, 'an der voort een storend ingrijpen in de norma le verhoudingen op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven in het algemeen. Voorts zullen bedoelde voorwaarden kun nen leiden tot een niet gewenschte trek van ten plattelande gevestigde arbeiders naar da grootere gemeei^en. Het is naar de meening der Regeering, duidelijk, dat zoodanig streven naar „plaatselijke protectie" niet in overeenstem- ming moet worden geacht met het alge- Maatregelen daartegen dienen dan ook getroffen te worden. De jaairdag van Prinses Juliana. De „Oranje Garde" verzoekt ons opname van het volgende: Geen huis, geen gebouw en geen schip zonder vlag en: geen vlag zonder Oranje! Aldus huidige gansch Gouda op Prinses sedag onze geliefde Kroonprinses! En elk een, jong of oud, getuige door het dragen van Oranje van zijn of haar verbondenheid aan ons V< Een met zand geladen bak aan den grond geraakt. In den IJssel is een met zand geladen bpk tegen de sternen bescherming van den Gou- derakschen dyk gevaren en daarna aan den grond geraakt. Toen men de schuit vlot kre©g bleek zij lek te zijn. Het vaartuig zonk; de opvarenden wisten zich in Veilig heid te stellen. De bak is gelicht, waarvoor echter eerst het zand moest worden gelost. AGENDA: Thalia-Theater „De moord op het schip". 29 April 7.30 uur Ned. Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Welzen. 29 April 8 uur School 7. Repetitie gemengd Schietoefening 29 April 8 uur Vredebest. Byz. Vrijw. Landstorm. 29 April 8 uur Daniël. Verbandcursus C. Bakker voor E.HjB.O. 29 April 8 uur Blauwe Kruis. Medische cur sus Goudsche Reddingsbrigade. '29 April 8 uur Nieuwe Schouwburg. Caba retavond voor de leden van de Sociëteit. 29 April, 8 uur. Medische Cursus Goudsche Reddingsbrigade. BlauWe Kruis. 30 April. Thalia-Theater. Vertooning voor genoodigden van de film „20.000 mijlen over zee". De wereldreis van H. M.'s K XVIII. 30 April, 8% uur. Wydingsavond in de Ge reformeerde Kerk. 30 April 8 uur Central. Ledenvergadering Toeristenclub Tot Ons Plezier. 30 April 8.15 uur. Markt. Concert Chr* mu- ziekvereeniging „de Bazuin". LAATSTE BERICHTEN. De oorlog in Oost-Afrika. Tekort aan voedsel in Abessynië? ROME, 29 April. (A.NP.) Uit Dzjiboeti wordt gemeld, dat Dinsdag te Addis Abeba een dreigend' tekort aan levensmiddelen was door de aankomst van duizenden vluchte lingen, die in de hoofdstad zijn aangeko men uit de (bezette gebieden. Buitenlandsche mihsies hebben den vluchtelingen naar het schijnt hulp geboden'. Herdenking van dr. F. M. Wibaut in d©n Amsterdamse hen gemeenteraad. AMSTERDAM, 29 April. Bij het begin der hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester dr W. de Vlugt hulde gebracht aan de nagedachtenis van dr. F. M. Wibaut. Spr. herinnerde er aan dat dr. Wibaut vele jaren, bijna een kwart eeuw, heeft deel uitgemaakt van den Raad. Met zijn bui tengewone talenten heeft hij uitgeblon ken. Uitvoerig stond spr. stil bij de ver schillende afdeellngen, die de overledene heeft beheerd. Vooral ln de oorlogsjaren heeft dr. Wibaut zijn groote kracht met het beheer van voedselvoorziening ge toond. Met groot talent heeft hij vele jaren de financiën der gemeente be heerd. Het afscheid uit zijn functies ls dr. Wibaut niet licht gevallen, want groot was zijn liefde voor de gemeente. Zijn belangstelling bleef tot zijn dood onver flauwd. Hij was, zei spr., een magistraat van de grootste allure. Spr eindigde met zijn deelneming te betuigen, aan de we duwe Geldleening der gemeente Amsterdam yan ruim 15 millioen. AMSTERDAM, 29 April. Na een korte geheiime zitting kwam aan de orde een voordracht van B. en W. om een geldlee ning aan te gaan van 16.460.000, welk kapitaal zal geleend worden van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, van de Rijkspostspaarbank en van de Indische Pen sioenfondsen. l>e aflossing zal plaats hebben in veertig jaarlijksche termijnen. De voordracht weird goedgekeurd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming. Oostenrijksche troepen naar Duitsche WEENEN, 29 April. (A.N.P.) Naar ge meld wordt, worden op het oogenbük troe pen van de garnizoenen te Weenen en in oostelijk Oostenrijk naar de aan de Duitsche grens gelegen provincies verplaatst. Deze maatregelen vinden, naar men verklaart, hun oorzaak in de te Weenen ontvangen berichten, volgens welke aan de Oostenrijk sche grens militaire activiteit van Duitsche zijde zou zijn geconstateerd. TWEEDE KAMER. De vacature Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, tot lid Van de Tweede Kamer benoemd verklaard! Mr. P. W. H. Truy'n te BATAVIA, 29 April. De Raad van Justi tie te Batavia eischte tegen) den gewezer. adjunct-referendaris van het Departement van Onderwijs en Eeredienst, Mr. D. J. D. W. K. negen maanden gevangenisstraf we- A an besteding. 's-iGRAVENHlAGE, 29 April. Dc Rijks waterstaat heeft heden aanbesteed het ma ken van eens weikhaven met opslagterrel- nen, een fundeeringsput met omringdam en een aansluitend gedeelte van den Ringdijk van den noordoost.dij ken polder, nahy Urk. Laagste inschryfster was N.V. voorheen E. J. Bakker en Co., te Gorinchem voor 659.768.—. WWSELKOBWWN. 28 April. 29 April. Officieel. Londen 7.27* 7.27% Berlijn 69.26 69.24 Parys 9.70* 9.70% Brussel 24.91 24.91 Zwitserland 48.01% 47.95 Kopenhagen 32.52%u 32.50 Stockholm 37 £6 37.55 New-York 1.47% 1.47% Öslo 36.60 36.57% Amsterdamsche Efféctenmarkt. Stille locale markt. Gedrukte stem ming. Biina algemeen lager koersen. Drukke affaire in Amerikaanache koper- en staalaandeelei, op verlaagd niveau. Beleggingamarkt pryshou- I Hef wederom teleurstellende koersver- loop van Wallstreet en de vrees voor on rust in OentraateEuropa bracht te Amster dam wederom een gedrukte stemming te voorschijn. De handel in binnenlandsche fondsen was wederom van kleine afmetin gen. Het besluit van het Internationale Rub ber Comité om het uitvoer-quotum te ver hoogen oefende op de rubberprijzen heden geen verdere invloed uit. De rubberaandee- len te Amsterdam werden, desniettemin op nieuw lager afgedaan, zoodat Amsterdam 110 procent kwamen, doch hield meer verband met de algemeene beurstendefiz. Later op den middag trad dan ook voor het toon aangevende rubberaiandeel een herstel in. Voor tabakken kwamen bij zeer kleine om zetten lager noteeringen tot stand. Van de suikerfomdsen waren het voornamelijk H. V.A.'s die geringe omzetten te aanschouwen gaven, waarbij een nadeelig koersverschil van meerdere procenten moest worden ge boekt. Het feit, dat de Nivas ruim 9900 ton suiker heeft verkocht, ging geheel onopge merkt voorbij. De scheepvaartafdeeling had een stil verloop. Nederlandsche scheep vaart unie alsmede de gelieerde aandeelen werden beneden de vorige pryzen afge daan. Uit het door de Mij. Nederland gepu bliceerde jaarverslag blyikt, dat ondanks verdere bezuiniging in het afgeloopen jaar de afschrijvingen nog niet tien volle konden Worden gedekt. Van de Nederlandsche iïir dustrieelers werden dB Philips aandeelen wederom een goed weerstandsvermogen aan den dag. Unilevers moesten een klei nigheid van hun prijs iriboeten. Op de Pe- troleumafdeeling werden Koninklijken in een open hoek verhandeld. Reeds ,bij de opening stelde de koers zich iets beneden het vorige slot, waarna nog een kleine reactie plaats vond. Ook de Amerikaanscho soorten werden op een gereviseerd peil af gedaan. waarbij zich eenige affaire ontwik- kelde in Shell Union. Een vrij levendige handel ontstond op de Yankee-afdeel ing in de U.S. Steels en Bethlehem Steels, die op een verlaagd niveau werden genoteerd. De cijfers door de U.S. Steel en de Republic Steel in het licht; gegeven hebben een te leurstellende indruk gewekt, zoodat men zich gaat afvragen of de berichten omtrent de Ameriikaansche Staalindustrie niet lang te mooi zyn, gekleurd. Anaconda's gaven ruime omzetten te aanschouwen tegen een eendgszins verlaagde koers. De Beleggings- markt had een rustig verloop en was over het geheel genomen prijshoudend.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2